Gravin Pia N0. 64 Maandag 50 Mei 1927 lil8 Jaargang. Buitenland FEUILLETON MIJNHARDTSs Uit de Radiowereld Rechtszaken. School en kerk. Koloniën. Beursbericht. ABONNEMENT, Prijs per kwartaal, in Goes f2, tuiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Engeland en Rusland. De breuk tusschen Engeland en de sovjets beeft aanleiding gegeven tot en kele sensatie-geruchten betreffende mo bilisaties". Zoo wisten Japansche bladen te vertellen van een Russische mobilisa tie in het uiterste Oosten en te Kroon stadt, een Weensch blad meldde een „gedeeltelijke mobilisatie" van het Roemeensche leger. Dergelijke berichten, die vermeld worden voor wat ze, als geruchten, waard zijn, behoeven echter geen visioenen van 1914 te wekken» De Engelsche premier Baldwin, die een groote rol heeft gespeeld bij de be slissing van het kabinet te Londen om de sovjet-vertegenwoordigers uit Engeland te verwijderen, heeft het noodig geacht in een vrouwenvergadering te Londen even tueel angstige gemoederen gerust te Vrijdag heeft de heer Baldwin spreken de in een bijeenkomst van den eniomstii- schen vrouwenbond in de Albert - Hall verklaard ,,Ik wensch met nadruk te verklaren dat de afbreking der diplomatieke betrek kingen met de sovjets in geen enkel op zicht oorlog tegen Rusland beteekent of insluit. Het beteekent dat wij niet voornemens zijn verder op eenigerlei wijze in politiek opzicht met Moskou in aanraking te blij ven, doch wij staan zeer gunstig tegen over een voortzetting van den wettigen handel tusschen de beide landen. De han del met Rusland zal in die toekomst die zelfde faciliteiten hebben, niet meer en niet minder, dan die, welke andere lan-' den genieten. Alles wat is gebeurd, is bet ontnemen, aan de Arcos en de handels delegatie, van de speciale voorrechten, waarvan zij zoo grovelijk misbruik heb ben gemaakt". Ook van officieele Russische zijde is een geruststellende verklaring in het licht gegeven. Worosjiloff, de volkscommissaris van oorlog, verklaarde n.l. gister in een rede te Moskou o.a.: „Vroeger stond het verbreken der diplo matieke betrekkingen gelijk met een oor logsverklaring; tegenwoordig zijn de ideeën echter veranderd en beteekent een zoo danige verbreking nog geen oorlogsver klaring. Het feit, dat Engeland twee jaren Lang reeds systematisch voorbereid in gen heeft getroffen voor een blokkade tegen de sovjet-unie, heeft het gevaar voor een oorlog niet uitgesloten. De sovjet-unie, zoo voegde Worosjiloff er aan toe, kan Engeland bij haar aaevalspoging slechts weerhouden, door zich van haar kant eveneens krachtig voor te bereiden. Beide verklaringen wijzen er op, dat voorloopig van geen vijandelijkheden en oorlog in optima forma sprake is. De Rus spreekt nog van „oorlogsgevaar" en „krach tige voorbereiding" daartegen. De eenige „maatregelen" van Russische DOOR H. COURTHS-MAHLER. Zij opende haar oogen en keek hem aan. Daarna blikte zij op naar de ruïne en kromp ineen. „Hoe licht had ook u door mijn toe doen een ongeluk kunnen overkomen, mijn heer von Ried! Zonder uw hulp lag ik nu dood onder den muur!" sprak zij zacht. Hij dwong zich tot een glimlach. „Nu, nu, zoo erg zou het wel niet ge weest zijn! Maar zeg mij nu eerst, of ge ergens pijn hebt behalve aan uw voet!" Zij strekte haar armen uit. „Neen, neen, ik zal hier en daar misschien een paar blauwe plekken heb ben, maar alleen mijn voet doet mij pijn! Ik heb mijn verdiende loon! Waarom heb ik ook niet beter opgelet!" sprak zij in bitter zelfverwijt. Hij knielde naast haar neer en knipte met een zaksdhaartje de veters van haar 'ïoogen, leeren schoen los. Ook het leder knipte hij voorzichtig weg, zoodat hij den gekwetsten voet uit dien schoen bevrijden kon. Maar hoe voorzichtig hij ook te werk ging, hij kon niet vermijden, haar pijn te zijde bestaan echter slechts hierin, dat de vakvereenigingen en de Russische koiop- liieden opdracht hebben gekregen voortaan geen bestellingen in Engeland meer te doen. De volkscommissaris voor handel heeft verdei' bepaald, dat Russische sche pen geen Engel sche havens meer mogen aandoen. Van oorlogsmaatregelen is geen sprake en het is niet te onderstellen dat beide betrokken staten ook maar een oogenblik aan een heuschen oorlog denken. Toch doet men, zoo oordeelt Lloyd George, de liberale Engelsc'he leider, in Engeland verkeerd de breuk met Rusland al te lichtvaardig op te vatten. Lloyd Geor ge gaf te kennen dat er voor de liberale partij geen aanleiding bestaat de zwenking der conservatieve regeering mee te maken. Met iets meer geduld had de toestand gered kunnen worden. Men heeft de politie laten oordeelen over de leiding van de bui- tenJandsche politiek en deze is, aldus Lloyd George, voor deze zaak niet bere kend geweest. Voor de verdere ontwikkeling van het conflict tusschen Londen en Moskou hangt veel af van de houding van Frankrijk, Italië en Polen. De kans op een eenheids- punt van deze staten met Engeland tegen sovjet-Rusland lijkt nog niet erg groot. De eenige die tot dusver toonde Rus land niet te zullen afvallen, is Duitsclh- land, dat zich zal belasten met de beharti- tiging der Russische belangen in Engeland. Een Fransch blad merkt op dat het Duitscbland moeilijk zal vallen om in het Engelsch-Russische conflict een strenge neutraliteit te bewaren. Het besluit van Stresemann kan slechts een steun voor de sovjet-regeering beteekenen. Van Duitsche zijde wordt echter opge merkt dat de aanneming der Russische belangen slechts een beleefdheidsplicht is. De toestand in China. Volgens een bericht uit Tokio heeft de Japansche regeering besloten actief in China in te grijpen. Er zijn 2000 Ja pan sche soldaten op 't schiereiland van Shantoeng geland. In een officieele verklaring wordt ge zegd, dat de regeering zich gedwongen heeft gezien van de tot nu toe gevolgde politiek tegenover China af te zien, ten einde de belangen van Japan te be schermen. De maatregel is er een van zelfverde diging, waardoor de Japansche regeering wil voorkomen, dat de gebeurtenissen van Nanking zich herhalen. Het beteekent geen gewapende inmen ging in China en geen inmenging in de militaire operaties. Japan zaL zijn troepen terstond terugtrekken, zoodra het gevaar voor de Japansche conces sie in China geweken is. Door den verrekijker. Een speciaal plan tot beperking der bewapening ter zee is in Amerika uitgewerkt op een conferentie tusschen staatssecretaris Kellogg en Hugh Gibson, den gezant der V. S. in Beiigië en hoofd doen; zij klemde haar tanden vast opeen. De angst om haar te bezeerai, dreef hem het bloed naar het hoofd. Eindelijk had hij haar van den schoen bevrijd, hij trok haar ook de kous uit, die zij had losgemaakt en onder den knie band van haar jongenspakje weggetrokken, zonder daarbij eenige pneutsdhheid te too- nen. In haar kinderlijke onschuld vond zijier volstrekt niets pijnlijks in, haar voet en ook haar been tot aan de knie te moe ten omtblooten. Haar rustige onbevangenheid maakte ook voor hem het ongewone van den toe stand gemakkelijker. Bovendien werd hij zoozeer door zijn weak van barmhartigheid in beslag genomen, dat hij er niet bij dacht, dat het een jonge dame was, die hij zijn hulp verleende. Maar toen hij het kleine, smalle voetje in zijn handen hield, werd het hem toch wat zonderling te moede. Bij den aanblik van dit heerlijke won derwerk der schepping vergat hij bijna te onderzoeken, wat er aan den voet ha perde. Een nauw hoorbare, maar pijnlijke zucht van Pia herinnerde hem weder daar aan. Met onvergelijkelijke zachtheid en voorzichtigheid onderzocht hij den voet en vroeg Pia, hem te bewegen. Zij deed het, maar het veroorzaakte haar veel pijn. Nu ontdekte hij hij den enkel een roode plek en hij zag, dat die roode plek begon te zwellen. Hij begreep, dat zij een lichte, maar toch zeer pijnlijke ver- Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. van de Amerikaansclie delegatie naar de drie-mogendheden-conferentieDe détails van het plan zullen niet gepubliceerd worden vóór de opening der conferentie op 20 Juni a.s. De Koningin vo or de radio. De Koningin heeft de directie der Phi lips' Fabrieken te Eindhoven doen mede- deelien, dat zij het voornemen heeft, in gezelschap van prinses Juliana, een be zoek te brengen aan de Philips' fabrie ken en voor de microfoon van den Phi lips' kortegolf-zender het woord te rich ten tot Nederlandsch Oost- en Wes't- Imdië. Het bezoek zal geen officieel karakter dragen. In verband met het tusschen deze kolo niën en Nederland heerschende tijdsver schil, zal H. M. Dinsdagnacht a.s. 12 uur Nederlandsch West-Indaë en Woens dagavond d. a. v. te 9 uur, Nederlandsch Oo st- Indië toe spreken Rechtbank te Middelburg. Verzamelaar van kleedingstukken. F. J. d. M., 25 jaar, schilder te Ka- tlialijne-Waver, gedetineerd, werd be klaagd dat hij op 21 ApriL j.l. te Rilland- Bath heeft weggenomen: le een linnen werkjas, een zwarten manchesterbroek en een suikerlepeltje, toebehoo rende aan J. v. Velsen; 2e. een grijs jasje, toebehoo rende aan M. G. Koole; 3e. een paar lage vrouwenschoenen, toebehoorende aian J.Melsen; 4e. een paar vrouwenschoenen en een suikerlepeltje, toebehoorende aan J. Melsen; 5e. een boezeroen en een broek, toebehoorende aan W. v. WeeJe; 6e. een werkjas, toebehoorende aan Jan Kole. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. Politierechter te Middelburg. Woede. Th. S., 44 jaar, sleepbootkapitein te Hansweert, werd beklaagd dat hij op 17 April 1927 te Hansweert in het ar restantenlokaal een meubelstuk heeft be- Eisdh f 10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: idem. Klap op het hoofd. P. J. D., 29 jaar, rijwielhersteller, zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd stuiking had opgeloopen, dat haar ste vige, hooge laars een erger ongeluk voor komen had. „Gelukkig, er is niets gebroken, freule! Het is een lichte verstuiking van den enkel, dien ik „zetten" moet, voor de zwelling toeneemt. Maar ik moet daarbij veel pijn doen, vrees ik!" sprak hij, dankbaar, dat zij niet gevaarlijk j kwetst was. „Vooruit dan maar!" commandeerde zij, haar tanden opeenklemmend. „Dapper, klein meiske!' dacht hij j roerd. Het was niet de eerste maal, dat hij zulk een verstuiking in orde bracht. Op zijn reizen door onherbergzame streken had hij dikwijls bij zijn bedienden en dragers voor dokter moeden spelen. Maar het was een geheel ander geval, als men een sterken, flanken man behandelen moest! Nu het een jonge dame gold, ge voelde hij een mengeling van medelijden en schroom. Zijn zwakheid onderdrukkend, nam hij het mooie kleine voetje in zijn hand. Het kostte hem een groote overwinning, de bewerking, die zoo pijnlijk was, daarop toe te passen. Maar het moest gebeu ren! Hij drukte zijn tanden op elkaar. Een korte, krachtige ruk en het was gebeurd Pia gaf een kreet van pijn, hoewel zij zich voorgenomen had, geen geluid te zullen geven! Zij sloot bevend haar oogen. j verdacht dat bij op 1 April 1927 tz Ka- pelie Cornelis Zandee tegen zijn hoofd heeft geslagen en bloedend verwond. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hech- teni sUit spraa kidem Geen ridder. M. O., 32 jaar, werkman te Goes, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 April j.l. te Goes Johanna Gruson een tweetal slagen heeft toegeebracht. Eischf 10 boete of 10 dagen hech tenis U it spraakidem Zelf speelgoed maken. In „Sierra Educational News" schrijft W. F. Or till, hoofd van de Abbot Kin ney school te Venice, Caiifomië, over een aardige manier van toepassing van handenarbeid. Hij brengt de leerlingen, die in de gewone schoolvakken zeer goe de resultaten bereikt hebben, eenige uren per week bijeen in een handenarbeidio- kaal en laat hun daar speelgoed maken: olifantjes, vliegmachientjes, kleine auto- tjes. Er zijn enkele kinderen die metalen voorwerpen maken. De leerlingen bren- i het materiaal zelve mede. Ze leeren er soldeeren en al wat verder noodig is, om het speelgoed in elkander te zetten; ze knoopen netten, hangmatten entasck- jes, waarvoor het materiaal verkregen wordt uit oude tasschen, netten enz., die nam* school worden meegebracht en daar uitgerafeld. Zelfs de weefgetouwen, die gebruikt worden, zijn door _de leerlingen gemaakt. Het artikel, waarin de schrijver veel goeds weet te zeggen over deze manier van speelgoed maken, geeft een foto, die laat zien, dat de kinderen inderdaad aar dige dingen weten voort te brengen. Indië -Nederl and. Vanwege het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie wordt de mededeeling gedaan, dat de eerste draadloos-telefo nisclhe mededeeling van Dr. de Groot uit Bandoeng door het ontvangstation te Meyendell ontvangen is. De aanvanke lijke resultaten zijn zeer bemoedigend Verzet in Atjeh. Een patrouille onder bevel van den ka pitein der infanterie G. F. V. Gosenson legde in het Tapatoeansche en Kloeëtsche respectievelijk één en vier verzetslieden neer, onder wie den beruchten leider Tjoet-Ali. Onzerzijds werden geen ver liezen geleden. Financieel Weekoverzicht. Goes, 27 Mei 1927 In de situatie op de Amsterdamsche effectenbeurs was niet veel verandering gekomen. De handel was van bescheiden afmetingen, doch desniettemin ontwikkel de zich in sommige boeken enkele dagen een flinke affaire. De stemming was ech ter onregelmatig, want, terwijl enkele fondsen zich op een hooger sport van de koersladder wisten te plaatsen, moes ten andere zich een verlies getroosten. Voor een verrassing .werd zorg gedra- door de suiherwaarden, in het bijzonder H.V.A. s, die zich onderscheiden door een scherpe stijging en die tot 800 monteerden, om daarna weer wat terug te vallen. Ook verschillende minder cou rante soorten en aandeeien in Indische cultuur banken wei-den hooger genoteerd. Goed gedisponeerd waren de rubber fondsen, waarvan Amsterdam Rubbers, zooals gewoonlijk, de leiding op zich na men en die niet onbelangrijk hooger kwa men te liggen. De rubberprijzen legden dan ook een kleine inclinatie tot oploo- pen aan den dag. De rubbervoorraden te Londen zijin wederom geslonken en men acht het niet uitgesloten, dat die verder zullen inkrimpen. Voor tabakken was de animo met groot. De Sumatra-soorten liepen gelei delijk aan iets naar beneden toe. De laatste Sumatra-inschrijving heeft een gun stig verloop gehad, doch dit had hoege naamd geen invloed op het koersverloop der betrokken fondsen. Oude Deli's le den een verlies, toen bekend werd, dat de Deli Maatschappij over het jaar 1926 m totaal een dividend zal uitkeer en van 26 o/o, waarvan bereids 10 °/o ad interim is betaald, welk dividend eentgszins te leurstellend werkte. Van de Nederl. industrieelen hadden de kunstzijde-aandeelen meerdere dagen een ongeanimeerd voorkomen. Door de Nederlandsche Kunstzijde Fabriek wordt over het afgeloopen boekjaar een divi dend van 16 °/o uitgekeerd. Petroleum waarden hadden een kalme markt. Koninklijken bewogen zich aan vankelijk in een opwaartsche richting, doch vielen nadien weer wat terug. Het geen uit Amerika vernomen wordt, om trent de petroleum-industne aldaar, luidt nog allerminst bemoedigend. Ondanks de maatregelen die mien heeft beraamd, is men er nog niet in kunnen slagen de overproductie tegen te gaan. Op het oogenblik bedraagt de opbrengst van ruwe petroleum in de Vereenigde Staten on geveer 2.500.000 barrels per dag, weLk kwantum veel te groot is voor het ver bruik. De voorraden blijven dus maar toenemen. De mededeeldngen in de Ame- rikaansche persorganen wijzen er op, dat men er zich op moet voorbereiden de win sten van de in Amerika werkende petro- leummaatschappijen belangrijk te zien da len. De groote concerns zijn volkomen in staat aan de tegenwoordige moeilijk- tieden het hoofd te bieden, doch zullen den terugslag van den huidigen toestand waarschijnlijk toch ook wel ondervinden. Een goede stemming heerschte meesten tijds voor de thee-aandeeien in verband met de goede constellatie van de thee- markt en de mooie prijzen, die voor de thee te bedingen zijn. Op de Yankee-markt ging niet veel Medelijdend nam hij haar handen in de zijne. („Houd moed, freuletje! Het is al afgeloopen! Heeft het erg veel pijn ge daan?" vroeg hij week. Zij keek hem aan en dwong zich tot een glimlach- „Beklaag mij niet, mijnheer von Ried! Ik had straf verdiend! Waarom heb ik niet dadelijk naar u geluisterd? Als ik niet na uw waarschuwing nog verder klaiuterd was, zou ik niet gevallen zijn!" „Gelukkig is het nog goed afgeloopen! Het roekelooze gravinnetje had wel dood kunnen vallen!" Zij huiverde. „Ach, hoe verschrikkelijk; ik wil er niet aan denken! En u verwijt u mij niet, dat ik ook u in gevaar heb gebracht?" „Dat deedt ge toch' niet met opzet! Ik schrok hevig, toen ik u daarboven uw gymnastische toeren zag verrichten, want ik ben er zelf kort geleden geweest en zag toen, dat de muur op het punt van instorten was. Ik heb reeds opdracht ge geven voor den noodigen hersteUingsar- beid, want ik wil de schilderachtige ruïne niet verder laten vervallen! „Dat zou ook jammer zijn! Ik had niet kunnen denken, dat het oude met selwerk zoo plotseling zou instorten, het leek tot nog toe zoo hecht en veilig. Ik ben er zoo menigmaal opgeklauterd. Daar boven, dat ééne boogvenster is mijn lieve lingsplekje. Gelukkig is het gebouw aan deze zijde minder vervallen, dit gedeelte zal niet instorten!" „Daarvoor zal ik spoedig zorg dra gen!" sprak hij glimlachend. „Dan kunt ge in het vervolg weder zonder gevaar naar uw lievelingsplekje gaan! Zij keek hem vertrouwelijk en dank baar aan. „Ach, wat bent u goed voor mijl Ieder ander zou mij in uw plaats een flink standje gegeven hebben, want dat heb ik verdiend! Wat een geluk, dat u juist hier waart! Ik kon mij niet bewe gen, toien ik onder het puin lag. Wie weet, hoe lang ik daar anders hulpeloos gelegen zou hebben! En ten slotte zou die dikke muur mij verpletterd hebben! „Laten we daaraan nu niet langer den ken, freule! We moeten zorgen, dat er zoo gauw mogelijk koude omslagen om uw voet gelegd worden, om te voorko men, dat hij nog sterker zwelt en boven dien zullen die omslagen de pijn ver minderen. Hierboven is geen water, ik zal u dus naar beneden brengen naar mijn huis. Ge moet toestaan, dat ik u naar beneden draag Zij hief afwerend de handen op. „Neen, neen, dat wordt veel te zwaar voor u! En bovendien is „Gouvernante" immers hier! Als u mijn paard wilt ha len en mij erop helpen, kan ik best naar huis rijden!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1