30ESGHE COURANT HAR Hoofdpijn tabletten PUROL BIJVOEGSEL Sport Land en Tuinbouw Quick Quaker School en kerk. Rechtszaken. BANK voor ZEELAND GOES. Alle Bank- en ElFectenzaken Voor de Vrouw ProVincienieuWs Meisjes Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 27 MEI 1927. Voetbal. Kampioenschap van Nederland. Zondag a.s. worden de volgende wed- rijden om het voetbal-kampioenschap van ederland gespeeld: Heracles Ajax. N. A. C. Feijienoord. Luchtvaart. Lindbergh. Lindbergh heeft ongeveer 3000 tele- j.ammen gekregen en van alle kanten -Alien de vleiende aanbiedingen hem toe. Twee restaurants te Parijs bieden aan hem gedurende zijn heele leven kosteloos i;e voeden en een kleermaker wil hem tot zijn dood voor niets kleedenUit Engeland komen allerlei voorstellen tot het sluiten van contracten, maar Lind bergh wil niets teekenen. Een tiental Ame- rikaansche steden bieden hem een gemeu beld huis aan. Hij behoort nog tot de luchtpost, maar kan betrokken worden bij een maatschappij voor exploitatie van een vliegdienst over den Oceaan. Hij heeft bekend, dat de eerste woorden door hem bij zijn landing op Franschen bodem gesproken, waren: „Ik ben Charles Lind bergh". Niet slechts ie de Kamer, ook in den Senaat zal de jonge Lindbergh wor den ontvangen. De Fransche Compagnie Transatlan- tique heeft mevrouw Lindbergh, de moe der van den vlieger, telegrafisch uitge- noodagd met een van haar schepen naar Frankrijk over te steken en later met haar zoon terug te keeren als gasten der maatschappij. Een Amerikaansche maat schappij heeft een zelfde uihnoodiging tot mevrouw Lindbergh gericht. Lindbergh heeft echter aan journalisten verteld, dat er helaas van de overkomst van zijn moe der wel niets zal komen. Schepen varen niet vlug, heeft hij lachend gezegd en hij zou niet zoo lang weg kunnen blijven uit zijn betrekking van vlieger voor een commeroieele onderneming, die hij in Ame rika bekleedt. Mond- en klauwzeer. In de laatste jaren hebben talrijke on derzoekers getracht methoden te vinden, om rundvee te beveiligen tegen mond- en .klauwzeer. Maar tot nu toe hebben alle pogingen gefaald, geen der aangeprezen .methoden zijn in de praktijk doeltreffend gebleken. Toch heeft men bij de bestui- deering van deze ziekte wel vondsten gedaan, die van belang zullen blijken voor het verdere onderzoek, de ontdekking van den Franschen Valiée is heel belangrijk. Deze heeft gevonden, dat er minstens twee soorten mond- en klauwzeer zijn, die klinisch precies op elkaar lijken, maai" waarbij de dieren, die de ééne ziekte hebben doorgemaakt, niet beveiligd zijn voor een besmetting met het andere virus. Verder is het heel belangrijk geweest, dat men geleerd heeft de ziekte op het Guiineesch biggetje over te brengen; daar door kon men in de laboratoria gemak kelijk met die ziektekiemen experimentee ren, wat niet mogelijk was, toen men ziekte nog alleen van kalf op kalf kon overbrengen. Het is niet gelukt het virus van de ziekte buiten het organisme kunstmatig te kweeken; men kan alleen de ziekte van de eewe cavia op de andere overbren gen en zoo het virus in bet laboratorium behouden. EenFranschman, M. Belin, heeft nu in die „C. R. de la Soc. de Biologie" meegedeeld, dat hij een me thode heeft gevonden, waarmee het mo gelijk is runderen in te enten tegen het mond- en klauwzeer. Daartoe besmet hij Guioeesche biggetjes met een mengsel van liet virus van mond- en klauwzeer en van koepokken. In de kleine puisten, die daarna op komen bij de cavia, zijn beide smetstof fen voorhanden, maar het virus van het mond- en klauwzeer is veel minder kwaad aardig geworden. Ent men nu kalveren of koeien met den inhoud van deze puis ten van de cavia, dan worden de 'runde ren maar heel weinig ziek, maar daarna kunnen zij zonder bezwaar een enting met virulente smetstof doorstaan en dan zijn zij gevrijwaard tegen een besmetting met het natuurlijke virus. Belin deelt tal rijke gevallen mede, waarbij hij met deze methode succes heeft gehad; hij belooft de uitgave van een afzonderlijke brochure, waarin zoowel de laboratoriumproeven als de toepassingen in de praktijk uitvoerig zullen worden medegedeeld. VLUGKOKEND HAVERMOUT de spijs voor jong en oud. De vrouw en de kerk. Ds. Schol ten, predikant te Rotterdam, schrijft in „Het Vischnet": „Langza merhand wordt in de kerkeraad der Neidl Herv. gemeente te Rotter Jam meer en meer verstaan, dat ook dames van beiee- kenis kunnen zijn in den arbeid. Duit principe verheugt mij ten sterkste, ook al zal het eencge moeite kosten, een deel der kerkeraadsieden te overtuigen van deze noodzakelijkheidVooral voor inrichtingen zijn vrouwen van beteekeois. De manen begrijpen miets van de huis houding ©einer stichting. Wij mannen moeten niet meenen, dat we vrouwen werk kunnen overnemen. Regenten staan boven een directrice en directeur eener kerkelijke inrichting. Zij raadplegen al leen in uitersten nood deze dames en heeren. Wie betaalde krachten raadpleegt, doet verkeerd. Men moet dames aan zich verbinden, die een kijk op de geheel© in richting hebben. Doet omze kerk dit niet, dan gaat ze ook in dit opzicht niet mee met de belangen van onzen tijd. Laten we toch niet klein, maar groot doen, dan bereiken we iets. De vrouw kan men in onzen tijd niet meer buitensluiten. Wie dit wel wil, doet verkeerd. Ik ben altijd zoo dankbaar, als ik dames om mij heen kan vereenigen. Wij mannen, denken, dat wij alles kennen, en dit is onjuist. Een vrouw ontdekt veel eerder geknoei dan een man, die, ondanks zijn forsch optreden, zoo onhandig is. En nu kan ik mij zeer goed begrijpen, dat, wanneer er dames-regentessen worden benoemd, er voorloopig moeilijkheden zullen ko men, maar dit moeten we durven aan vaarden. Wanneer bijv. een man en vrouw een kerkelijke inrichting leiden, dan zullen ze het zeker op prijs stellen, dat zelfs dames, die veel meer de finesses van de huishouding kennen dan heerem, haar werk waardeeren. Daarom is de eerste eisc'h, dat men dames benoemt, die oordeelen kunnen. Laat men God danken voor de vrouw, die zich wil geven aan den arbeid in het koninkrijk Gods. Broe ders diakenen, durft het in uw gehe werk aan met de hulp der vrouw, ge zult er wel bij vanen." De zaak-Verschoor. De Rotterdamsche rechtbank heeft op nieuw de zaak tegen den vroegeren pen ningmeester van het comité voor noodlij denden in de Drentsche venen behandeld Verschoor is, door het gerechtshof te 's Gravenhage wegens verduistering, ver oordeeld tot elf maanden gevangenisstraf. De Hooge Raad verwierp het cassatiebe roep, zoodat Verschoor zijn straf uitzit. Ditmaal had hij zich te verantwoorden voor verduistering van een brief uit het strafregister. Deze brief, gericht aan den officier van justitie en afkomstig van den heer G. J. Roomer uit Apeldoorn, welke vei" schillende verzwarende verklaringen voor verdachte bevatte, was hem in het huis van bewaring ter bestudeering gegeven, Hij 'had deze brief zijn vroegeren reiziger v. Beugel in handen geduwd. Bij zijn verhoor verklaarde hij d<e brief bij ongeluk miet andere papieren bij dè bestudeering van het dossier in zijn zak gestoken en hem later toevallig teruggevonden. De president: Was de brief dan van u; had u recht hem weg te geven? In de oei, zoo verklaarde verdachte, had hij den brief voor het eerst ontdekt. De president: U hebt aan Van Breu- l nog meer briefjes gegeven. In één daarvan schrijft u over het onderhavige stuk: Bijgaande brief kreeg ik op zekere wijze. Later uitleg. Verdachte weet daarop niet -reel antwoord te geven. Hij vindt niet, dat die brief van Roomer erg bezwarend voor hem is, maar hij blijkt tegenover Breugel toch zich in wij harde bewoordingen over Roomer te hebben uitgelaten. Laat hem st heet het o.a. Getuige J. de Gans, had een pakje briefjes van Van Breugel gekregen. Het was opgerold, de briefjes waren geschre ven op blaadjes van een closetrolzij was bang dat haar man de briefjes zou vinden en had ze toen gegeven aan juf frouw Krijtberg, die bij haar op kamers woonde. Juffrouw Krijtberg had in het rolletje den brief gevonden en het pakje aan de politie overhandigd. v Het O. M. dat de ten laste geleg verduistering bewezen achtte, eischte vier maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 4 Juni a.s. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). Nieuwe kleur, nieuwe fleur, voor japonnen, gordijnen enz. In het voorjaar worden natuurlijk ook heel wat japonnetjes, kussen-overtrekken, gordijnen, enz. thuis geverfd. Die pakjes verf, die daarvoor in den handel zijn, zijn heel handig. Maar de Verf alleen kan het niet doen. Er komt meer bij kijken. In de eerste plaats moeten we het goed, dat we gaan verven, eerst goed uitwasschen in een sopje en dan goed naspoelen, opdat alle vuil en zeep eruit verdwenen zijn. Op het pakje verf staat aangegeven, hoeveel kokend water noodig is voor het oplossen van de' kleurstof. Het goed moet heelemaai ondergedompeld worden in het kleurbad en onder het koken vcflOrtdurend geroerd met een stok je of houten lepel. Vervolgens van het vuur nemen en een kwartier laten staan, waarbij we ervoor zorgen, dat het geheel ondergedompeld blijft. Na de, op het pakje aangegeven tijd halen we het uit het kleurbad en spoelen het zoo lang na in koud water, tot er geen kleur meer afkomt. Denk er vooral om, dat dit nieuw geverfde goed niet uitgewron gen mag worden. Hang het aan veilig- heidspelden op aan een Lijm in de open lucht. Is het goed bijna droog, dan zacht jes uitstrijken met een matig warm ijzer. Bij het kiezen van de kleurstof, dienen we ook de oorspronkelijke kleur van die stof in aanmerking te nemen. Wil men bijvoorbeeld een helgeel stuk goed groen verven, dan kan men dit beter bereiken, door blauwe verfstof te nemen, dan groe ne. Blauw met geel geeft een mooie groe ne tint. Geel met groen wordt geelgroen. Heel veel wordt ook oranje gebruikt in ons huis. Dat gaat heel goed, als we witte of roomkleurige stoffen oranje wil len verven. Maar is de te verven stof van donkerder kleur, dan kan men dik wijls veel mooier oranje verkrijgen, door het met gele verf te kleuren, waaraan men een weinig gewone roode inkt heeft toegevoegd. In buisjes 60 en 30ct.ef> s%s2s$$bsMsèksiK* eveneens 60en 30ct. Bij Apoth.en Drogisten Nuttige wenken. Alle bladgroenten, behalve spinazie, moeten met het deksel van de pan af gekookt worden. Wanneer U wat aluin doet in het wa ter, waarin U gekleurde goederen wascht, zal de kleur een heel eind weer* opge haald worden. Oud brood is een prachtig middel om peau de suède handschoenen mee schoon te wrijven. Wanneer U een handje soda oplost in het blauwselwater, bij het wasschen van kleeren, dan zullen er geen blauwe vlek ken in het goed achterblijven. 1 1 1 i i In vele reepten voor het bakken van allerlei cakes enz. komen groote hoeveel heden eieren voor, die voor menige huis vrouw een bezwaar zijn. Een goed ver vangingsmiddel voor eieren is een glas heete melk, vermengd met een eetlepel gele stroop. Zeemleeren handschoenen behouden hun kleur, wanneer ze gewas schen worden in water, waarin een nacht de schil van een sinaasappel heeft staan te weeken. Wanneer men citroenschil gebruikt, om een smaakje te geven aan pudding, of iets dergelijks, denk er dan om, dat U vooral niet dat dikke witte vel gebruikt, maar uitsluitend de buitenste gele huid van den schil. Het witte vel maakt bitter. Een rok, die gewas schen is, moet nooit aan den zoom opgehangen worden om te drogen, maar aan den binnenkant. HET VREESELIJKE TRAM-ONGELUK IN KASSEL. Wat er over bleef van den ontspoorden tramwagen. 10 personen werd bij dit vreeselijk onge val gedood en 19 zwaar gewond. Sneeuwpudding. Op 1 kan melk nemen we 1 ons sui ker, 10 glad afgestreken eetlepels maïzena, 8 eiwitten en een stokje vanille. Op de gewone manier koken we dikke maizena- pap, waarin we de vanille echter laten meetrekken. Vervolgens doen we er de suiker bij. Dan gaat de pap van het vuur en roeren we er het zoo stijf mogelijk geklopte eiwit door. Daarna gieten we den pudding in een vorm, die met eiwit omgespoeld. Bekoelen laten en vervol gens op een natgemaakten schotel stor ten. Geef er een vruchtensapsausje over. En maak dezen pudding niet te vroeg, want anders zou hij door het lange staan inzakken. Borssele. Woensdag vergaderden al' hier de ingelanden van den Calamiteu- zen Polder Borssele. Aanwezig waren 41 ingelanden. De rekening 1926—1927 wees aan in ontvangsten f 73738,20 en in uit gaven f 714-00,2L^, dus een goed slot van f 2317,86£. De begrooting 1927 werd vastgesteld op een bedrag van f73497,57 iu ontvang en uitgaaf. De heer P. Verburg stelde voor het dijkgeschot te wijzigen. Waar thans alle eigenaars hetzelfde bedrag, n.I. f 56,50 per H.A. dijkgeschot betalen, wenschte hij, dat rekening zou worden gehouden met de klassen, waarin de grond gelegen is, en dat een verschillend bedrag aan dijkgeschot zou worden betaald, in even redigheid met de geschatte waarde van den "grond. Zijn voorstel werd verworpen. Eveueens werd verworpen het voorstel van den heer J. Boone, om het dijkge schot van de vronen, dat in 1926 per tl.A. f 17 bedroeg, voor 1927 te bepalen op f 14 per H.A. Wederom zal een ver zoek worden ingediend om vrijverklaring van den polder. Dit voorstel van eenige ingelanden werd aangenomen met S3 tegen 8 stemmen. Enkele anderen, die verharding vroe gen van de wegen, waaraan hun land gelegen is, zagen zich teleurgesteld, daar de meerderheid zich ertegen verklaarde met het oog op de nu reeds hooge pol- derl asten. Ellewoutsdijk. Bij de heden alhier gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad zijn allen herkozen. Uitgebracht werden 399 s emmen waar. van 11 van onwaarde. Op lijst L kwamen 129 en op lijst 2 169 stemmen. 's Hcerenhoek. In de vergadering van ingelanden van den Zuid-Kraaieit- polder werd de rekening over het dienst jaar 1926/27 vastgesteld in ontvang op f6790,33 en in uitgaaf op f4300,26. De begrooting voor het dienstjaar 1927/28 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f7831,35 met een post onvoorzien ad f2370,57, terwijl het dijkgeschot evenais in 1926/27 bepaald werd op f 18 per H.A. schotbaar en op f 7,40 per H A. vroon. In de vergadering van ingelanden van den Noord-Kraaiertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1926 '27 vastgesteld in ontvang op f 4171,26 en in ui'gaaf op f 8095,28. De begrooting voor het dienstjaar 19271928 werd in ontvang en in uit gaaf vastgesteld op f 9499,44 met een post onvoorzien ad f 733,36, terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f 18,50 per H.A. schotbaar en op f 16 per H.A. vroon. (In 1926'27 bedroeg dit f 12 per H.A. schotbaar en f 9,50 per H.A. vroon In de vergadering van ingelanden van den West-Kraaiertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1926/27 vastgesteld in ontvang op f 9536,24 en in uitgaaf op f7.528,72. De begrootiug voor het dienstjaar 1927/28 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f 10398,31 met een post onvoorzien ad f 1276,21, terwijl het dijk geschot, evenals in 1926/27 bepaald werd op f 15 per H.A. schotbaar en op f 9,20 per H.A. vroon. Tol gezworene van den polder ter voorziening in de vacature ontstaande wegens aftreding van den heer A. C. Vermue ingevolge art. 42 van het alge meen reglement voor de polders en waterschappen in Zeeland, werd benoemd de heer J. Vermue. Nisse. Het Rijksdiploma voor hoef smid werd aan den heer J. C. Gelok alhier uitgereikt. Wemeldinge. Uitslag verkiezing Ge meenteraad. Bij de gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad zijn gekozen Lijst 1. F. Wabeke Azu. 215, J. A. Dominicus 76, Adr. Dominicus 48, H. M. Krieuse Lokker 49, W. Kooman 9, Jan dele 10, C. de Schipper 12, J. (,'ok 5, Joh. Ruissen 6, Jac. Burger Czn. i5 st. Totaal 445 stemmen. Lijst li. Jacobus Smits 110 stemmen. Lijst 111. P. Lindenbergh Azu. 153, M. Hoogesteger Fzn. 68, Joh. Karelse Azn. 25, Joh. Polderman 24, P. J. J. Dekker 25, Joh. de Groene 20, J. Oude man Jzn. 8, M. Visser 20, J. H. Schenk 4, S. Sinke 5, M. C. Lindenbergh 5, E. Lindenbergh Azn. 5 st. Totaal 863 st. Lijst IV. Pieter Gijsouw 99 stemmen. Gekozen van Lijst 1E. Wabeke Azn. (aftr.) 215, J. A. Dominicus (at'tr.) 76, Adr. Dominicus (aftr.) 48 stemmen. Gekozen van Lijst IIJacobus Smit 110 stemmeu. Gekozen van Lijst III P. Lindenbergh Azn. (aftr.) 153, M. Hoogesteger Fzn. (aftr.) 68, Joh. Karelse Azn. (aftr.) 25 st. Van onwaarde 29 stemmen. Aantal ingeleverde stembiljetten 1046. Verhouding 3 linksche, 3 rechtsehe, l volkspartij. Wolfaartsdijk. Donderdagavond gaven de beide zangvereenigingen «Looft den Heer» en «Psalm en Lied" een uitvoering in de Herv. Kerk ter gelegenheid van het Eerste Lustrum. Uitgevoerd werden behalve verschillende zangnummers door beide koren, verschillende nummers op het orgel door den heer A. W. Spreij. Tot het mooiste van den avond behoorde de Jubilate Deo door Leo Mens, tekst van J. Pelser, cantate voor koor, sopraan en tenor solo, piano, orgel en orkest, met als sopraanzangeres inej. Adriana van Damme alhier, tenor, Ger Lecointre, Den Haag, piano, mevr. Preuninger- Verhorst alhier, orgel, den heer Spreij uit Rotterdam. liet ruime Kerkgebouw was geheel ge vuld. Na afloop werden aan de mede werkende dames bloemen aangeboden. Ds. \lantz werd benoemd tot eerelid van de zangvereeuiging „Looft den Heer». Wissenkerke. Tot groote verwondering van de ingezetenen straalde Zaterdag bij het intreden van het nachtelijk duister de Ned. Herv. Kerk te Wissenkerke in het volle lichtluister. De koster die een onderzoek instelde kwam tot de ontdekking dat het elee- trisch licht op een toen onverklaarbare wijze, (het kerkgebouw toch was afgeslo ten). was aangegaan. Toen men evenwel Zondagmorgen het kerkgebouw betrad voor de te houdeu godsdienstoefeningen, ontdekte men dat in het plafond een groot gat was gestooten, en de kerkbijbels en kerkkussens door de kerk waren gesmeten. De collectebussen bleken met water te zijn volgegoten en bovendien had men water op het orgel gegoten, terwijl ook de daarop liggende muziekboeken druipnat waren. De politie stelt naar de bedrijvers van deze ernstige baldadigheid een onderzoek Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ct. In een auto beroofd. Op verzoek der Groningsche politie zijn te Leeuwarden aangehouden drie jonge

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1