De Citroën-karavaan in aantocht! Buitenland Stadsnieuws Binnenland Onze Leestafel. Sport ProVinciemeuWs De CITROEN-Karavaanbestaande uit de nieuwste modellen B 14 en B 15 C1224 P.K.) zal alhier doortrekken en de Firma P. DE HULLU en Co. te Middelburg, St. Jansstraat 46, Tele foon 447, districts-agent voior bet be roemde merk „CITROEN", zal gaarne de veirsdhiiliemde typien demonstreer en. De C IT RO EN-Automobielen worden in groote serie geconstrueerd onder toepas sing van de allerlaatste verbeteringen, welke van den B 14 en den B 15 heb ben gemaakt: „Den besten wagen voor den laagsten prijs". De nieuwe CITROËN-modelien trek ken de aandacht van een ieder, die de voordeden van een automobiel waardeert. Alle typen zijn voorzien van 5 wielen met „Confort"- of Ballonbanden, vier- wielremmen en Servo-rem, 4 schokbre- kers, indirect verlicht dashbord en an dere accessoires. De beroemde „TOUT AC IER" (geheel staal) CITROEN- carrosserieën zijn gemonteerd op het chassis B 14 als Torpedo en ais Con duite Intérieure 4-5 plaatsen. Haai" groo te weerstand vormt een garantie tegen de gevaren van den weg en stelt de in zittenden in staat op hun gemak van het verfijnde comfort te genieten, geboden door de geruischlooze carrosserieën met diepe en gemakkelijke zitplaatsen, de meest moderne accessoires en alle ver dere verbeteringen. De CITROEN-fabrieken hebben bo vendien op hare chassis B 14 gemonteerd de Conduite Intérieure (model Cabrio let) 3 plaatsen en Torpedo-Cabriolet 2 plaatsen, waarin talrijke vernuftige dé tails een atmosfeer van luxe en geriefe lijkheid scheppen. Deze typen zijn bij uitstek geschikt voor den zakenman, die de hooge kosten van een grooten wagen wil vermijden en de moderne vrouw, die een eleganten wagen zoekt, om zelf te besturen. Voorts lanceerde het groote Fransche merk dit jaar een chassis met een nuttig draagvermogen van 1000 K.G., ontwor pen volgens de grondbeginselen, die den CITROEN B 14 tot den meest eoo- nomischen wagen ter wereld hebben ge maakt. Op dit zware chassis kunnen groote carrosserieën worden gemonteerd, die aan de speciale eisdhien van elk be drijf beantwoorden. De nieuwe model len bestelwagens, voorzien van een ge sloten voorstuk (Conduite Intérieure) met een nuttig laadvermogen van 500 K.G. en 1000 K.G. zullen nog meer succes oogsten dan hun voorgangers, speciaal het model met afneembare huif. Wij raden U ten sterkste aan, deze nieuwe modellen bij het doortrekken van de Karavaan te gaan bezichtigen. Ook U zult daarbij den wagen vinden, die U het beste aanstaat en U zult even ingenomen zijn over Uw keus als de thans reeds meer dan 50.000 bezitters van den nieuwen CITROEN B 14, wier tevredenheid een garantie vormt voor de kwaliteit en volmaakte uitvoering van den nieuwen CITROEN 12—24 P.K. (Adv.). OVERZICHT. Tegen Moskou. De satellieten van Moskou worden nu zoo ongeveer in alle deelen van de we reld in de gaten gehouden. De Engel- schen, de Franschien, de Japanners ze zijn den laatsten tijd terdege op hun hoede voor het onvermoeid kuipende Moskou en ook uit Litaiuen komen thans tijdingen dat men daar eveneens de Mos- coviLsche hieeren en hun aanhang voor geen haar meer vertrouwt. De Litausche generaal Kleszinski is in hechtenis ge nomen, daar hij zich aan spionnage voor Sovjet-Rusland had schuldig gemaakt. Thans komen er meer bijzonderheden over deze aanhouding, waaruit blijkt, dat de generaal aan het Sovjet-gezantschap om veer een dozijn geheime militaire rapor- ten betreffende het Litausche leger over handigd heeft. De generaal werd in zijn woning gearresteerd door de geheime po litie, op het o ogenblik, dat hij weer een militair stuk aan een ambtenaar van het gezantschap overhandigde. De ambtenaar beriep zich op zijn exterriorialitcit en bleef dientengevolge in vrijheid. 1 De arrestatie van Kleszinski heeft on- derbusschen in Lilauien groote beroering gewekt, vooral omdat er de geruchten de ronde doen, volgens welke de regee ring van plan zou zijn de diplomatieke MA economische betrekkingen met Sov jet-Rusland af te breken. Ook hier dus kans op een breuk. In Frankrijk schijnt men overigens geen wijziging m de offioieele betrek kingen met Moskou te willen brengen. Tsjitserin heeft namelijk bezoeken ge bracht bij Poincaré en Briand, en uit het onderzoek, dat de diplomatieke redac teur van Havas naar de gesprekken op die visites heeft ingesteld, blijkt, dat de Fransche règeering tot dusver geen aanleiding heeft gevonden tot het overwegen van een wijziging in de offi- cieele betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland en dat zij daartoe alleen zal overgaan als nieuwe omstandigheden haar daartoe aanleiding mochten geven. Het Engelsch-Russische conflict. De commissaris van oorlog in Rusland Worosilow heeft een legerorder uitgevaar digd, waarin hij aan leger en vloot ken nis geeft van het afbreken der betrek kingen met Engeland. Verder wordt in de legerorder aan leger en vloot opge dragen zich geheel bereid te houden voor de verdediging van de Sovjet-Unie. De vesting Kroonstad is in staat van oor log verklaard, en Britsche schepen is het binnenkomen in de Russische ha vens verboden. De Russische grens in het Verre Oosten zal versterkt worden. m Door den verrekijker. In antwoord op vragen van de finaocieele Kamercommissie heeft Pocin- caré medegedeeld, dat de stabiliseerings- Leenieg tot nog toe ongeveer 15 milliard heeft opgebracht. Verder gaf hij nog ©enige mededeeüngen over de bedragen, welke hij hoopt vrij te krijgen in die be grooting van 1928 voor de verhóoging van de pensioenen der burgerlijke ambte naren en de officieren, alsmede voor die salarisverhooging der ambtenaren. Te Berlijn zijn ten gevolge van de groote koude een paar scholen geslo ten moeten worden, daar er geen vol doende verwarming was en in de klas sen slechts een temperatuur van 14 gra den heerschte. Uitzending kinderen. De afdeeling Goes der Centrale Com missie voor uitzending van Nederlamd- sche kinderen naar buiten, deelt mede, dat evenals vorig jaar, ook dit jaar weer gelegenheid zal zijn voor zwakke kinde ren een zestal weken in gezonde streek door te brengen. Voor twaalf kinderen is plaats verkregen. Ouders, die meenen dat een hunner kinderen voor plaatsing in aanmerking ko men, kunnen zich aanmelden bij hun huis dokter, van wien getuigschrift is ver- eischt. Opening. Morgen opent de heer Joh. van Eijsden aan de Gamzepoortstraat 3 ew kappers zaak voor dames en heeren. „Het Kap pershuis" is naar de eischen des tijds ingericht. „De Messias". Men schrijft ons: Ter gelegenheid van het 90-jarig be staan van de afdeeling Goes der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst zal op Vrijdag 3 Juni des avonds te 6 uur in de Groote Kerk te Goes een uit voering gegeven worden, die een muzikale gebeurtenis mag genoemd worden en waar mede bedoeld is de bewoners van Zuid- Beveland in de gelegenheid te stellen een m'ees ter werk te hooren, dat door de stof, waaraan het ontleend is, aller be langstelling moet opwekken. Uitgevoerd zal worden het oratorium „de Messias" van Handel. Handel een der grootste componisten, werd in 1685 te Halle geboren. Onder de 25 oratoria welke hij heeft nagela ten, neemt de „Messias" de eerste plaats in. Het werk behandelt de komst van den Messias en Zijin zending hier op aarde. Treffende momen ten zijn door H and-el ver werkt lot een grootsch toondichtde -bek A is geheel uit gedeelten van den Bijbel samengesteld. In ontroerende solonummers en mach tige koren, onder welke laatste het in drukwekkende Hallelujah koor aan liet slot van het 2e gedeelte wordt ons alles weergegeven. OverzichtEerste deel: Aankondiging van den Messias. De verschijning der ster aan de drie wijzen in het Oosten. De Herders te Bethlehem. De Messias en zijn wonderwerken. De Heiland als goede Herder. Tweede deel: Het lijden des Verlos sers voor de zonden der menschen. Zijn bespotting en dood. Zijn Hemelvaart. De verkondiging van het Evangelie in de gansche wereld en zegeviering van het Christendom. Derde deel: Christus, de Overwinnaar van den dood. De verrijzenis der dood-en tot het eeuwige leven op den dag van het laatste oordeel. In gewijde stemming en omgeving moet het werk uitgevoerd worden. De kerk is daarvoor de plaats en groote dank zij gebracht aan H.H. Kerkvoogden die be reid bevonden werden het schoone kerk gebouw voor dit doel af te staan. Moge een groote opkomst toonen, dat de uitvoering van dit machtige oratorium gewaardeerd wordt. Kantongerecht. D© kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding Eieren van wild zoeken: M. S. te lerseke 2 maal f2,50 s. 2 maal 1 week tuchtschool. StraatschenderijP. H., J. W„ M. SJ, J. M. 1. C„ C. J. Z., D. S. en J. O. H., te Kapelie ieder voorwaardelijk 1 maand tuchtschool, A. G. te Goes f5 1 week tucht,school, B. P. M. te Goes f 15 s. 15 d„ A. C. J. v. d. B. te Kloe- tiinge f 15 s. 1 maand tuchtschool, M. M. en W. J. K. aldaar berisping, J. L. V. te Poortvliet f 15 s. 1 maand tucht school, J. R. te Goes f5 s. 1 week tuchtschool, M. d. G. te Bi-ezelingc vrij gesproken. Strooperij: A. d. P. te Goes, P. S. te Ovezande f3 s. 3 d. Met open knalpot rijden: P. J. C. te Wolphaartsdijk f3 s. 3 d. Venten te Woilphaartsdijk zonder ver gunning: J. M. W. te lerseke f5s. 10 d. Met hondenkar rijden zonder nummer- bewijs: J. A. H. te Kloietinge, vrijge sproken. Zich bevinden op een plantsoen te Goes: A. W. K. en W. K. te Oudelande, C. J. d. J. en L. S. te Wcilphaarisdijk, C. K. en A. C. S. te lerseke f 1 s. 1 d. Zonder vergunning loopen over eens anders weiland: J. J. K. te lerseke fio S. 10 d. Op straac muziek maken: F. J. v. H. te Goes, vrijigesproken. Met auto rijden zonder nummerbewijs: C. L. ie Eliewoiutsdijk, vrijgesproken. Ongekeurd vleiesoh vervoleren: J. v. D. te Eliewoiutsdijk, ontslagen van rechts vervolging. Vuurwapienwet: C. C. C. te Heiin- kenszand f 15 s. 15 d. Kieswet: J. J. F. en M. S. te Kort- gene f0,50 s. 1 d. Naam van den schipper niet op zijn vaartuighebbenA. d. V. te Waspik f5 s. 5 d. Zonder vergunning zich op eens anders visschersperceel bevindenA. v. S. te lerseke f3 s. 3 d. Reglement op wegen en voetpaden: A. R. te Kwadendamme f3 s. 3 cl. Politieverordening lersekeC. J. S. te lerseke f 5 s. 5 d. Kreeften vangen met verboden visch- fcuig en niet bijdraaien op bevel ambte naar: P. P. be lerseke 2 maal f 15 s. 15 d„ P. P. aldaar f 15 s. 15 d. Te Goes zich aan een rijtuig vastklem men: C. K. te Schore f 3 s. 1 week tuchtschool. Geen zegels plakken voor zijn arbei ders: M. d. G. te Schors 80 maal f3 s. 80 maal 3 d. Op verboden plaats schip teeren: B. V. P., J. V. P. en P. C. P. te lerseke f2 s. 2 d„ M. K. aldaar f5 s. 5 d. Met motorrijtuig te hard rijden: N. v. S. te Heinkenszand f5 s. 5 d„ J. J. d. B, te Hansweert f 10 s. 10 d. Met rijwiel niet links houden: J.C.N. be Katten dij ke f3 s. 3 d. Met rijwiel niet behoorlijk uitwijken: B. J. be Wemeldinge f5 s. 5 d„ A. P. J. H. te Woensdrecht berisping. Met motorrijituig rijden zonder num- mierbewijsJ. J. J. te Middelburg f2 2 d. Met motorrijtuig niet op bevel stilhou den: C. J. S. te Kamperland f 15 s. 15 d. Motor laten staan zonder toezicht met werkende motor: A. v. d. W. te Goes flO s. 10 d. Met auto 's avonds rijden zonder licht: W. G. te 's Heerenhoek f 10 s. 10 d. Met een rijwiel de veiligheid van hel verkeer in gevaar brengen: J. F. te We- iieldinge irrug aan ouders, C. v. Z. en A. v. H. te Goes f 5 s. 1 week tucht school, G. N. te Krabbemdijke, M. M. te 's Heerenhoek flOs. 10 d. Als voren met motorrijtuig: J. E. te Wolphaartsdijk f5 s. 5 d., M. d. B. te Kruiningen f 15 s. 15 d., J. J- J- te Mid delburg, L. A. S. te Goes f 25 s. 25 cl. Met motorrijtuig rijden over een rij wielpad: D. R. te Goes f 10 s. 10 d. Te hard rijden over spoorwegoverweg'. M. L. te Goes, M. v. d. S. te Hans- weert, J. C. K. te Goes, G. J. te Zeist, A. v. d. G. te Driewegen, C. J. B. te Krabbendijke f2 s. 2 cl., J. B. te Krab- bendijke, W. V. te Middelburg, W. C. v. A. te Arnhem f3 s. 3 d., J. W. B., te Rotterdam f5 s. 5 d., J. O. te ler seke f20 s. 20 d. t Fietsen zonder rem: J. V. te s Gra venpolder f2 s. 2 d. 's Avonds fietsen zonder licht: I. B. be Hoe-dekenskerke, E. H. H. te Goes C. c. Z. te 's Heerenhoek, M. V. te Nieuwdorp f 7,50 s. 5 d. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 29 Mei des morgens te half elf uur: Ds. J. Koekebakker. Onthulling monument. In Wychen bij Nijmegen, op de plaats waar die koningin en de prins tijdens den watersnood van het vorige jaar het eerst de overstroomde gebieden bezochten, werd Woensdag een herinneringsmonument ont huld. Dit monument staat waar ook de ko ningin het eerst de boot betrad, waarin zij zou varen door de overstroomde ge bieden tusschen Maas ein Waal. Het initiatief tot oprichting van dólt herdenkingsteeken ging uit van de bur gerij van Wychen. Omstreeks half drie kwam prins Hen drik per auto aan en werd ontvangen op* het bekendis kasteel Wychen voor deze officieele ontvangst-gelegenheid beschikbaar gesteld door de jbr. van Humaldo van Eisiinga., heeren van het kasteel Wychien. In de hall van dit middeileeuwsch slot bevonden zich een aantal heeren. De burgemeester van Wychen hield een korte begroetingsrede. Prins Hen drik bedankte en daarna reed men naar Alverna naar het monument. Hier hield de burgemeester van Wychen een rede. Prins Hendrik onthulde vervolgens het monument en sprak daarna een woord van huilde en dainik voor de oprichting van dit monument, dat tegelijk een her innering is aan den jammerlijken ramp van 1925-1926 en een erkentelijkheid ge geven aan H. M. de koningin over de door haar betoonde sympathie jegens 'haar lijdende onderdanen. Het monument is een eenvoudig maar sprekend gedenkteeken geworden. Het is met voetstuk ongeveer 3Vb meter hoog, rust op een betonnen grondslag, waarop een breede rand graniet ds gelegd. En uit den met bloemen verlevendigde gra nieten band rijst het gedenkteeken op in zijn struiscben, machtigen vorm van Bei- ersch graniet. De voorkant, van den bree dten vierhoekigen zuil, gekroond met een koninginniekroon, is gepolijst, draagt een metalen W. en heeft tot opschrift „Quae prima in honore, et prima in amore". (In liefde ging voorop, die vooraanstaat in eere). i .Kleine gids voor Italië", door Dr. C. Easton en Titia Easton. (H. P. Leopold's Uitg. Mij., Den Haag). In het voorbericht wordt gezegd, dat de gids bestemd is voor hen die op reis geen tijd te verliezen hebben, die dus alle tijdverlies, al het overbodige en be lemmerende willen ontgaan. Maar ook voor reizigers, die wel tijd hebben, doch niet gaarne door stelselloosheid of over maat van inlichtingen een deel van het mooiste en interessantste dat het land oplevert, ongezien zouden laten. Voor al- kan dit boekje dienen als een resumé van het belangrijkste. En zooals het nabe richt het zegt, zoo is het ook. Een bui tengemeen handig werkje hebben de schrij vers samengesteld. Zij hebben voor alles practisch willen zijn, wat o.a. blijkt uit de opnamen van een „mondvol Ita liaan sch". Reisden we naar Italië en had den we deze kleine gicls niet in ons be zit dan zouden we het boekje zeer ze ker aanschaffen. Licht. (W. de Haan Utrecht). Van de interessante artikelen in het jongste nummer vermelden we: „Zionis me" door F. Bernstein; „Buideldieren" (met prachtige foto's); „Het oog cn het zien"; „De film" en „Drijven en rug- zwemmen". Handels-adresboek voor Zeeland. (Uitgave G. W. den Boer, Middelburg). Deze kloeke uitgave bevat in alfabeti sche volgorde de namen, adressen en mogelijk telefoonnummers van gemeente bestuur en raadsleden,, boofd-ambtemaren van rijk en gemeente, school- en kerk besturen, predikanten, hoofden van scho len, dokters, industrieele handels-instel lingen, handelaren, winkeliers, ambachts lieden enz., alsmede de landbouwers van alle gemeenten in Zeeland. In onze provin cie bestond een dergelijk adresboek nog niet. De uitgever zal zeer zeker velen aan zich verplicht hebben door dit boek de wereld in te zenden. Een ieder heeft wel eens een adres in Zeeland noodig en dan zal dit adresboek zelden teleurstellen. Verschillende uitgaven. Bij Edauw en Johannissen te Scheve- ningen zag het licht: „Hoe ontstonden men sch en dier", een helderziende blik door Wally Wisse van den Corput. Van J. A. Sleeswijk te Buss-em ontvin gen we „Sleeswijk's kaart van de Zuide lijke Veluwe zoom". Dez^ kaart waarop het gedeelte van Oosterbeek tot Dieren is afgebeeld zal voor wandelaars, wiel rijders en automobilisten een practische wegwijzer blijken. In de bekende Cowboy-serie bij J- T. Swartsenburg te Zeist, is verschenen „Ho- palong Cassidy", door Clarence E Mui ford. Deze jongste aanwinst bevat al even veel avonturen en is niet minder spannend dan de vroeger verschenen nummers. Korfbal. Onder gunstige weersomstandigheden hebben gisteren de seriewedsirijden van de Goesche Korfbalclub V. O. L. T. A. S. plaats gehad. Uitslagen 1ste afdeeling Volharding IElto I 03. Rapide 1—V. O L. T. A. S I 0-3. V. L O. S IOlympia I 40. Winnaarsronde^ bestaande uit een halve competitie E. L. T. O—V. O. L T. A S. 1—2. V. I. O. S.—E. L. T. O. 0—3. V. 1. O. S.Voltas 1 0. Daar de 3 clubs in deze competitie alle 3 één wedstrijd hadden gewonnen en ook één verloren, besliste het doelge. middelde. E. L. T. O. 4 2 1ste prijs. V. O. L. T. A. S 22 2de prijs. V. I. O. S. 13 3de prijs. Uitslagen 2de afdeeling Ook een halve competitie. Rapide IIZeelandia II 02. Elto IIZeelandia II 0— 0. Rapide IIElto II 20. Zeelandia II 4de prijs. Rapide II 5de prijs. Wielrijden. Internationale wielerwedstrijden. Donderdag hadden op de grasbaan van het gemeentelijk sportterrein te Middel- burg internationale wielerwedstrijden plaats, waaraan naas' verschillende ren ners uit Walcheren en Zuid-Heveland ook eenige uit Zeeuwscb - Vlaanderen o. d. en België deelnamen. Bij de spriutwedstrijden waren piijs— winner Boogaard uit St .lansteen, lihont uit Gent; Ongeval uit Denderwindeke (B.) en Daniëlse uit Souburg. Bij de afvalwedstrijden werden de prij- zon als volgt behaaldIPraat te Beir- velde B2. R. Booue, Gent en 3. A. van A eken, Sas van Gent. De koppelwedstrijden, bevattende 100 ronden, werd gewonnen door Gebr Boone uit Gent, 2 waren J Dhont, Gent en Praat te Beirvelde, 3. Boogaard, St. Jansteen en Ongeval, Denderwindeke, 4. Van A eken, Sas van Gent en Riedel Assenede. Bovendien werd een prijs toegekend aan Roel en Sohenkenberg uit Vlissingen als het eerst aankomende koppel van leden der wielrijdersvereeniging //Luetor et Emergo" te Middelburg. Voor den printwedstrijd alleen voor leden dier vereeniging werden prijzen behaald door W. J. Boone, J. de Smidt en T. Castenmiller en voor den afval- wedstrijd door P. W. Vos, J. de Smidt en A. v. d. Perel, allen te Middelburg. De wedstrijden werden door veel be langstellenden bijgewoond. Middelburg mist echier een goede wielerbaan. Biezelinge. Hemelvaartsdag werd alhier het 13e Zangersfeest, tevens concours der Chr Zangvereenigingen aangesloten bij den Ring „Zeeland", afd. van den bond van Chr. Zangver. in Nederland gehouden op den daartoe zich zoo bizouder bij uitstek leenenden.lommerijken boomgaard van dhr ■I. Rottier Jz Het aantal leden der 22 koren bedroeg plui. 1000. De jury be stond uit de heeren Ger. Lecointre, Den Haag, T. W. Sprey, Rotterdam en F. Peijlman, Amsterdam Waren het tegen den middag de don kere wolken die wel eenigszins veront rustend aandeden, enkelen tijd later werd bet heerlijk weder en scheen de zon over bloesem en loover en werd dë ruwe wind niet gevoeld. Langzaam maar zeker togen ze aan, het anders zoo rustige dorpje Biezel nge binnen en met vreugde mocht gemeld worden dat hier het record werd gemaakt. Ruim 3600 bezoekers, met in begrip van de 1000 leden zangers wilden van de zang genieten. Nadat door de zangver. „Adveudo" te Biezelingen eenmet oog op deze dagdaartoe vervaardigd welkomstlied was gezongen en de voorz. de heer A. te Gussinklo van Wissekerke een welkomstwoord had uit gesproken, sprak den Eerw. heer F. B. Kooyinans te Biezeliuge een openings woord. 'Vervolgens werden met een kleine pauze door 22 koren de welgekozen nummers gezongen en behaalden 1. de Lofstem te Wemeldinge, 212 p., middel, c. 5, diploma C„ dir. H. Dekker, 2. Herv. Kerkelijk Zangkoor, Kapelle, dir, H. Wolzak, 267 p., middelc. 6, dipl. B.. 3. Hosanna, Colijusplaat. dir. A. v, Gilst, 259 p., middelc. 6, dipl. B., 4. Soli Beo Gloria, Souburg, dir. G. de Ru, 252 p., middelc. 6, dipl. B., 5. Tot Nut en Genoegen, Nieuwdorp, dir. J. Goede-

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2