Gravin Pia n°. ei. Maandag 25 Mei 1927 ill0 Jaargangc Buitenland Uit de Radiowereld FEUILLETON Zomersproeten Rechtszaken. Sport Beursbericht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De nieuwe Fransche leger wet. De Fransche Kamer houdt zich bezig met het wetsontwerp betreffende een nieu we legerwet. De voornaamst© bepaling in deze wet is de vermindering van den diensttijd van 18 maanden tot een jaar. Ten einde dit te hereiken, is het ge- heele stelsel van africhting ein mobilisatie gewijzigd. De legerstaf, en de dienst, welke zich met de training en de mobir lisatie bezighoudt, zullen sterk gescheiden worden gehouden. De training zal meer worden gecentraliseerd. Frankrijk is met dat doel, zooals vroeger reeds werd ver teld, in 20 militaire districten verdeeld, elk correspondeerden d met een divisie van het gewone leger. Bij mobilisatie zullen deze 20 divisies tot 40 worden uitgebreid. 'De discussie in de Kamer werd ge opend door Magonot, die oud-minister van oorlog was toen de diensttijd tot 18 maan den werd gereduceerd. Hij oefende al aanstonds kritiek uit op het aantal divi sies in de nieuwe wet, op grcnd van het feit, dat het aantal beschikbare mannen zulk een aantal niet rechtvaardigt. Daar de twee andere wetsontwerpen, die tot de tétralogie beboeren en betrek king hebben op de kaders en de recru- teerieg, nog niet bij de Kamer zijn inge diend, vreest de linkerzijde, dat de ver mindering van den diensttijd, welke de wet bepaalt, vooreerst nog niet geschieden zal. Immers, het slotartikel zegt, dat al leen tot vermindering kan worden over gegaan als alle voorwaarden daartoe zijn vervuld. Vandaar dat de linkerzijde een amendement heeft ingediend, dat een vroe gere vermindering van den diensttijd mo gelijk maakt. Paiulevé, de minister Van oorlog en ook Poincaré zijn echter sterk tegen dit amendement gekant. Tal van sprekers moeten nog het woord voeren, o.a. kolonel Fabiry, de op steller, naar men zich herinnert, van een tegen-voorstel, dat hij echter niet verder uitgewerkt heeft, en de communisten Vail- lant-Couturier en Marty, behalve nog Sénac, de voorzitter der legercommissie, en generaal Girod. Pas Dinsdagavond zal de Kamer een begin maken met de bespreking der ar tikelen, vijftig in aantal. Briand over Engeland. In een interview verklaarde Briand, dat president Doumergue diep getroffen was door de ontvangst, welke hem in Engeland door de koninklijke familie, de autoriteiten en de bevolking bereid was. Hij zette nader uiteen dat het gepubliceer de communiqué omtrent zijn onderhoud met Chamberlain, in tegenstelling tot zekere uitlatingen., terecht melding maakt van het feit, dat de „entente cordiale nog steeds levende werkelijkheid is. Dit communiqué toont aan, dat beidie naties bet op alle punten, welke door de beide ministers onder het oog werden gezien* eens zijn en bovenal dat zij besloten zijn zich te zullen keeren tegen alle machten, welke zich de verstoring van de orde i» Europa ten doel stellen. Briand concludeerde dat door deze reis de gelegenheid geschapen was om de vroegere atmosfeer te herscheppen en om opnceuw het verlangen van Frank rijk te bevestigen, Engeland te toornen hoeveel waarde het hecht aan versterking der entente tusschen beide landen. 17 DOOR H. COURTHS-MAHLER. „Waarom zeg ik u dit alles? Waar om rijt ik opnieuw de wonde open, die reeds sedert jaren schrijnt en nimmer ge heel genezen wil Waarom zijt ge dan hier gekomen? Tegenover ieder ander heb ik gezwegen, alsof ik van steen was! En toch kenden anderen den mij aange- danen smaad! Gij wist daarvan nauwe lijks iets af! Gij waart vér weg, toen men hier den armen, onnoozelen dwaas bespotte! En juist tegen u spreek ik er over! Juist aan u laat ik zien, dat de wonde nog altijd brandt! Waarom toch? Vergeet, wat ik u gezegd heb! be sloot hij op barschen toon. Ernstig blikte Hans von Ried in het door smart vertrokken gelaat. „Vergeten, wat ge mij, al was het dan ook ondanks uzelve, hebt toevertrouwd Neen, dat kan ik niet! Men kan niet zoo gemakkelijk vergeten wat men gezien heeft, als men een blik heeft mogen wer pen in het bittere leed van een menschen- hart! Ik kan het ten minste niet! Maar het ligt in mijn ziel even veilig begra ven, als tot nu toe in de uwe. Wat ik De ra d i o - o orlog Het as mis in cl© lucht. Straks slaat men elkander om de ooron met lange en korte golven, straks knetteren draadlooze bommen door den aethei* als de giftgas bommen op het slachtveLd. En dat alles om de „Radio-Luis tergids het blad', dat de duizenden luis teraars in t land tot 'nu toe op de hoogte hield van t voor hen wetenswaardige, schrijft de „Annb. Crt." In t kort samengevat is de positie der oorlogvoerenden als volgt: Er bestond een neutrale omroep, de bekende H.D.O. en er bestond een blad, de „Radio-Luis tergids dat het alléén publiciteiitsrecht voor Nederland bezat van de programma's van dien H.D.O., „zoolang de H.D.O, zou bestaan Dit blad werd geëxploi teerd door de N.V. Drukkerij Jacob v. Campen te Amsterdam, waar ook het „HandeLsblad" wordt gedrukt. Daar dit blad tienduizenden lezers telde, was het een prachtig advertentie-object, terwijl de 35.000 abonné's bovendien eenige ton nen abonnementsgeld in 't laad je brach ten, dit even terloops opgemerkt. Tusschen H.D.O. en J.v. C. boterde het op dien diuur niet. Of er botsingen ontstonden tusschen het omroep-belang en het uitgeversbelang of dat er een derde partij achter de schermen zat, is niet recht duidelijk, maar de H.D.O. wildn de relatie wel beëindigen. Het middel daartoe werd gevonden in de boven1 tusschen aanhalingsteekens ge plaatste woorden „zoolang de H.D.O, zou bestaan". Wat deed men n.l., de H.D.O. werd opgeheven, dodh uit haar asch verrees als een phoenix een niieiuiwe omroep-ver een :ging, die A(lgemeene) N (ederiatidsche) R (actio) O (mroep). De A.N.R.O. beweert louter ien al leen de belangen van de luisteraars te dienen en daarom wil zij van J. v. C. en zijn blad niets meer weten. Deze zag zich ernstig benadeeld in zijn financieele belangen en vroeg f40.000,als com pensatie voor het afstand doen van zijn aanspraken op het publiciteitsrecht der H.D.O .-pro gramma's. Toen de A.N.R. O. niet geneigd bleek op deze beschikking in te gaan, eischte J. v. C. een bedrag 2 ton. Zoover was de zaak gevorderd, toen de A.N.R.O. meiendie het publiek te moe ten inlichten over den stand van zaken. Dit geschiedde in een blad, dat ook ons werd toegezonden en dat tot titel nu van u weet, trekt mij tot u aan. Mis schien, omdat ons gelijke wonden geslagen werdien. Ook ik werd wreed bedrogen, waar ik liefhad; zij, die ik voor rein hield, voor waardig, om mijn naam te dragen, was een onwaardige! Deze er kentenis is niet bij machte, alle gevoel onmiddellijk te dooden, zij veroorzaakt een langdurig lijden, en ook ik wacht nog op volledige genezing!" Graaf Bucheniau keek hem lang en doordringend aan. Plotseling strekte hij de hand uit en greep die van den jongen man' met vas ten dmuk. „Als ik mij maar eens eenmaal uit spreken kon, als ik maar eens alles uitspreken kon, wat mijn ziel bedrukt, dat zou, geloof ik, een weldaad voor mij zijn!" bracht hij uit. Stevig omsloten Hans von Ried's vin gers de koude, bevende hand van den graaf. „Ik zou uw leed kunnen begrijpen ien medevoelen, mijnheer de graaf! Laat mij trachten, eerst uw vertrouwen te verdie nen en spreek dan tot mij, om uw ziel verlichting te geven!" Langzamerhand werd het gelaat van den ouden man rustiger. ,„Het is mij, alsof de vadier tegenover mij zit in plaats van zijn zoon! Met uw vader en uw moeder blijf ik verbonden door lieflijke herinneringen aan den tijd, toen ik nog vroo'lijk en gelukkig was. In Riediberg heb ik menig aangenaam uur ver- dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. de woordenAlgemeene Nederlandsche Radio Omroep. Had er deze kop niet boven gestaan, dan hadden we het blad zeker aangezien voor een extra-nummer van,dei Telegraaf". Zelfde formaat, zelfde let tertype, zelfde indeeling der pagina's, in één woord, het blad is als 't ware een „Tel." met een anderen kop. Nog ver baasden we ons over deze toevalligheid toen we gisteravond in het „Hand." een verslag lazen van een te Amsterdam ge houden vergadering van een nieuw opge richte vereeniging, de. Nederlandsche Om- roepvereeniging. Na lezing van dit ver saag werd ons hei een en ander duidelijk Zooals de A.N.R.O. na opheffing van de H.D.O. zat zonder Had en daarom besloot tot uitgifte van een eigen orgaan, zoo zat de „Radio-Luistergids" zonder vereeniging van ra dio-luisteraar sBei zijn thans geholpen. Maar nog iets leerden we uit het be doelde verslag! Immers daarin ontmoet ten we de volgende passage: „Bovendien wees men er op van bestuurszijde, dat ook deverhouding van de nieuwe vereeniging tot den uit gever van de „Radio-Luistergids" zui ver zal zijn, omdat de vereeniging (die het contract met dien uitgever nog moest vaststellen) betaalt voor de gra tis verspreiding onder haar leden. De A.N.R.O. echter ontvangt geld en is dus niet onafhankelijk meer, maar kan beïnvloed worden door de directie van „de Telegraaf", die de uitgave van het orgaan van dien omroep tot zich heeft getrokken". A.N.R.O. contra Nederl. Omroepver- eeniging, „Aetherbode" (aldus zal de naam zijn van het orgaan der A.N.R.O.) contra „Radio-Luistergidr zou het ten slotte niets anders zijn dan een episode uat den strijd „Telegraaf-Handelsblad"? D< ïoord te Culembor g. De rechtbank te Tiel heeft de beide beklaagden in de zaak van den moord te Culemborg op 24 December 1923, J. V. en K. Z., veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De eisch was levenslang. Bij het vonnis overwoog de rechtbank» dat het primair ten laste gelegde moord met voorbedachten rade, niet bewezen is; dat het subsidiair ten laste gelegde, ge hoord de verklaringen van de beklaagden en die der getuigen, bewezen moet wor den geacht. Terzake van diefstal met ge weldpleging, gepleegd door mieer vereenig- de personen, welke geweldpleging den dood tengevolge heeft gehad, veroordeel de zij beklaagden tot 15 jaar gevangenis doorgebracht! Hoe ver ligt dat alles achter mij!" „Hoe gaarne zou slot Riedberg u ook thans als geëerden gast opnemen, mijn heer de graaf! Ik hoop u spoedig eens bij mij te -zien!" Een zonderling-strak lachje vertrok Bu- chenaiu's 'lippen. „In ongeveer tien lange jaren heb ik dus evenmin een vreemden drempel over- mijn eigen grondgebied niet verlaten en schreden. Niets lokte mij daarbuiten* niets!" k,Gelooft u niet, dat het u wat op- vroolijken zou, als ge besluiten kondt, uw vrijwillig kluizenaarschap eens te onder breken? Men kan den menschen ontwij ken, zonder ze te ontvluchten! Begin met eens op Riedberg te komen, mijnheer de graaf!" Het glimlachje van den ouden heer verloor zijn stnakhendhet werd zach ter, warmer. „Het is, alsof met u een frissche lucht stroom mijn huis is komen binnenzweven! Misschien ja, misschien kom ik eens naar Riedberg, om lieve, oude her inneringen op te fris schend „Dat zou mij zeer, zeer veel genoegen doen!" .Denkt ge u lang in Riedberg op te houden?" _,Ja, vermoedelijk blijf ik er voorgoed, al zal ik later mogelijk wel eens voor kleine uitstapjes uitvliegen. Ik ben te jong, om mij in de eenzaamheid te begraven, straf zonder aftrek van de voorloopige hechtenis. V. was zeer kalm onder het uitsproken van loet vonnis, doch S. protesteerde hef tig en zich tot het publiek wendende riep hij: ziehier een troep gewetemlooze schur ken, die mij onschuldig in de gevangenis duwen. Onder luid protest werd hij daar na weggevoerd. Voetbal. Kampioenschap van Nederland. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats met uitslagen als volgt: N. A. C.Heracles 23. FeijenoordAjax 23. Luchtvaart. Over den Oceaan gevlogen. Vrijdagmorgen te 7.52 startte in New- York de vlieger Lindbergh, teneinde te pogen zonder tusschemlamding Parijs te bereiken. Zaterdagavond te 10.21 landde hij op het Parijsche vliegveld. Zijn poging was met succes bekroond. Lindbergh heeft het aangedurfd, zoo maar, zonder te veel voorbereiding, zon der tam-tam. Hij is eenvoudig weggegaan omdat ie meende, dat hij 't doen kon. Enhij heeft het gedaan. De meer dan 6000 K.M. tusschen New- York en Parijs heeft hij in één étappe gevlogen, ruim anderhalf etmaal zittende achter den fel-ronkenden motor, die hem gelukkig niet in den steek heeft ge laten. Zonder helper heeft hij de lucht tus schen New-York en Parijs „genomen". Lindberg, een blonde jongen van 25 jaar, wordt door zijn medevliegers de „boffer" Lindbergh genoemd. Hij is zijn vliegersloopbaan begonnen bij den' Ameri- kaanschen postdienst, als zoovele jonge vliegers, alleen om een bestaan te vinden. Twee welgeslaagde parachutesprongen uit een onklaar vliegtuig, kort na elkaar, ga ven hem zijn bijnaam. Hij liet zich kennen als een uitstekend vlieger, doch zijn naam was buiten de vliegvelden veertien dagen geleden nog zoo goed als onbekend. Toen hij echter den llen Mei plotseling neer daalde op het vliegveld van St. Louis, na een vlucht van 14 uur van San Diego en den volgenden dag in 10 uur tijds door vloog naar New York om op zijn eentje aan de wedvlucht over den Oceaan deel te gaan nemen, was zijn naam gevestigd en zijn bijnaam meteen veranderd in dien van den „vliegenden dwaas". Lindbergh's vader, ook Charles A. ge- heeten, was een man uit het midden Wes ten en is o.a. lid van het Huis van Afge vaardigden geweest. Hij is 24 Mei 1924 overleden. Charles moeder is leerares in de scheikunde bij het middelbaar onderwijl te Detroit. Zij is een flinke kalme vrouw, die Vrijdag gewoon voor de klas heeft ge staan. Zij had alleen den directeur ver zocht haar tijdens die lesuren geen berich ten over haar zoon te brengen en vooral al ben ik het rondzwerven moede ge worden". „Ge hebt zoowat de geheele wereld gezien, nietwaar?" „Ik heb ten minste in alle vijf wereld- deelen gereisd en ik kaïn mijn verder leven wel op mijn reisherinneringen te ren, denk ik. Ik wil mijn indrukken en ervaringen te boek stellen, want zonder bepaald© bezigheid kan men niet in stilte en eenzaamheid leven!" „Ja, ja, zoo iets heeft men moedig, dat heb ikzelf eveneens ondervonden! In een tijd, waarin het mij op de aarde in het geheel niet meer bevallen wilde, ben ik de sterrenkunde gaan beoefenen. In den toren aan de Westzijde van mijn huis heb ik een sterrenwacht laten 'bouwen en daar wijd ik mij 'aan mijn studiën. Zoo nu en dan vindt men iets troostrijks in de gedachte, welk een jammerlijk, klein, onbeduidend „niets" de niemsch met al zijn lief en leed eigenlijk is! Mijn doch ter is biji mijn waarnemingen mijn trou we assistente!" Verwonderd vroeg Hans von Ried: „Stelt de freule daarin dian belang? Een teeder lachje vloog over hot ge laat van den graaf. „Ge zult verbaasd staan, als ge lang zamerhand bemerkt, hoeveel mijn kleine Pia weet en in hoeveel dingen zij belang stelt! Al staat zij ook wat vreemd tegen over de wereld en al weet zij niets van al de beuzelingen, waarmede andere jon ge dames haar hoofd vol hebben, toch is geen verslaggevers op haar los te laten. Zij was volkomen overtuigd, dat haar zoon de vlucht zou volbrengen. Toen Raymond Orteij een prijs van 25.000 dollar uitloofde voor liet eerste vliegtuig, dat de vlucht New-York-Parijs zou volbrengen, schreef Lindbergh dade lijk in. Oudere vleigers lachten om het jonge vliegertje, dat zoo brutaal was, maar enkele zakenmenschen te St. Louis hadden vertrouwen in hem. Kalm bereidde hij zijn vlucht voor, aan de Westkust, waar men niet zoo van den wedvlucht vervuld is, als aan den kust van den Atlan- tischen Oceaan, zoodia t hij er van hinder lijke belangstelling verschoond bleef. Goes, 20 Mei 1927. Financieel Weekoverzicht, Het wordt zoo langzamerhand gewoon te om gewag te maken van een beperkte affaire ter beurze van Amsterdam. Ook gedurende deze berichtweek was de han del van bescheiden afmetingen, doch de ondertoon van de marlet bleef goed. Toch werd de stemming enkele dagen in na- deeligein zin beïnfluenzeerd door de de bacle op de Diuitscbe effectenbeurzen. Van de paniek op de Berlijnsche beurs trok men zich hier te lande wel niet zoo veel aan, maar toch was de invloed dui delijk merkbaar. Vooral bleek dit uit het koersverloop van de kunstzijde-aan- deelen, die een ernstig verlies te boeken kregen. Toen zich in Duitschland weer een herstel baan brak, konden ook Enka's en de andere kunstzijde-soorten daarvan profiteeren, doch het geleden verlies werd niet volkomen ingehaald. Van de overige industriepapieren was niet veel te ver melden. Voor rubberwaarden werd nogal wat belangstelling betoond. Dit resulteerde wel niet in omvangirijke affaire, doch enkele soorten gaven zoo nu en dan toch eenige beweging te zien. Aanvankelijk be wogen de koersen zich binnen nauwe grenzen, doch vervolgens werd een op- waartsche richting gevolgd en Amsterdam Rubbers kwamen weer eens boven 350%. De rubberprijzen gaven tot die uiteinde lijke stijging geen aanleiding, want deze bleven zoo goed als stationnair, maar het heeft een aangeoamen indruk gemaakt, dat de rubber voorraden te Londen einde lijk weer eens zijn afgenomen. Bij matigen handel waren de suiker- fondsen enkele dagen vas^ gestemd. H. V.A.'s, de minder courante soorten, als mede de aandeden in Indische cultuur- banken stelden zich op een verhoogd looers- niveau. Voor tabakken was de animo niet groot meer. De verschillende koersvariaties wis ten elkander vrij goed te compenseeren. Een vaste stemming heerschte bijna ge regeld, voor thee-aandeelen. Deze fond sen worden bijna steeds op bescheiden voet verhandeld en ook deze week was zulks het geval. Zonder uitzondering even zij op verschillend gebied zeer wèl-onder- legd! In bijna alle takken van kunst en wetenschap kan zij mij verstandelijk vol gen en in den gfeest hebben wij beiden te zamen de halve wereld 'doorreisd, al kent zij in werkelijkheid alleen maar de plek, waar zij geboren werd. Ik durf zonder overdrijving zeggen, dat zij gees telijk verre boven de meeste meisjes van haar leeftijd staat. Maatschappelijk is zij ontweiend, is zijniét opge voed, maar daardoor ten minste ook niet verkeerd opgevoed! Zij heeft steeds haar eigen natuurlijke neigingen mogen vol gen. Maar dat alles zult ge wel bemer ken, als ge wat meer met ons te zamen zijt! Wij hopen zeer, dat ge ons van uw ervaringen en waarnemingen zult willen vertellen en daardoor onze wijsheid, die wij alleen uit de boeken konden halen, te hulp komen en vermeerderen. Mijn doch ter brandt van verlangen, om door u wat van de wereld daarbuiten te vernemen. Wilt ge ons nu en. dan een ledig uurtje wijden Zoolang achtereen had graaf Bucheinau sinds jaren niet gesproken. Hij schraapte zijn keel; zijn vermoeide stem was heesch geworden. „Ik wil gaarne de weetgierigheid van gravin Pia bevredigen, als ge mij ver glimt terug te komen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1