Uit den Westhoek „ONS ZEELAND" ProVinciemeuWs Binnenland Dr. J. W. Jenny Weyerman. Bij iedere blijde groote gebeurtenis gaan de gedachten uit naar degenen in wie deze gebeurtenis den oorsprong vond. Het is menschelijk om, getuige zijnde van een daad naar den dader om te zien. Zouden wij bet dan heden, bij de opening van den locaalspoorweg door Zuid-Beveland niet doen De trein rolt over de nieiuwe rails, die het vruchtbare sappige land in onze streek doorsnijden, de locomotief hijgt, stoot rookpluimen uit in de lichte voor jaarslucht, de vuren blinken, er is ge luid van ijzer en metaal, dat als een kreet zich over de vlakke velden voort plant. Er is een overwinning op de eenzaam heid van het stille land behaald! Er is een daad verricht, wier omvang geschetst kan worden. Men wil dien dader zien. Den or ganisator, den taaien sjtrij-der, den kloe ken onvermoeiden werker, den onverge- telijken kerel, den vurigen stormlooper, den doorzetter, den reus, die de eeme taak stapelt op die andere. Dr. J. W. Jenny Weyerman, dokter, propagandist der hygiëne, bemiddelaar tus- schen de achterlijkheid en den vooruit- ganig, grondlegger en uitvoerder van een staat van grootsche werken, die belang rijke middelen waren van Zealand's los- worsteling uit de ijzervaste haast door sleur-roest onverbreekbare banden van sleur en traditie, behartiger der volksge zondheid op groote schaal. Vandaag zijn veler oogen gericht op de stoere figuur van den Zeeuwschen nisator, den taaien strijder, den kloe- naar de plaats door velen begéerd, door weinigen bereikt, die hem deden klimmen op het voetstuk dat reeds naast de wieg van scheppende menschenkioderen te wach ten ligt. Vandaag wordt er miemig woord aan Dr. Weyerman gewijd, vooral waardee- rende woorden, wellicht ook andere. Deze laatste omdat groote figuren diepe scha duwen afwerpen, die voor het veelhoofdig monster „men" een veilige schuilplaats vormen. De hulde echter overschalt aL het an dere. De luchten trillen van het gejuich over het tot stand komen van een geweldig werk, de weerkaatsing van het gejuich is de hulde aan den man, die heden een pe riode van zwaren arbeid afsluit, een doel bereikt ziet na een worsteling van maanden en jaren. We meienen ongeveer te weten hoeveel Dr. Jenny Weijermam reedis voor Zeeland deed. Beter dan wij echter zal dat het nage slacht weten. Wij kunnen de resultaten niet over zien, de gevolgen niet benaderen, de mensch van heden moet zich bepalen tot de prestatie als individueele uiting. De conclusie kan dan kort zijn. De daad? Groots ch De dader? Z n naam zal nooit van Zeeland s ont wikkelingsgeschiedenis te scheiden zijn. sauna", dat verschillende muzieknummers ten gehoore bracht. Op het perron was een druk beweeg van nieuwsgierigen en gasten. Velen had den zich in gewestelijke dracht gestoken. Ter zijde van de rijwielloods was een eerepoort aangebracht, waarop in geel de letters, voorkwamen 18 Mei S.Z.B. 1927 N.S. De deuren der.poort waren verzegeld. Alvorens de afsluiting der poort verbroken werd, werd het Wilhelmus ge- gespeeld. Toen de trein, bestaande uit 3 motor rijtuigen door de eerepootrt was gereden werd koers gezet naar Wolphaairtsdijk. De zon vertoonde het landschap op z n mooist, bij de overwegen stonden men- schen die de eerste reizigers van den nieuwen een groet wuifden. Op vele buizen langs die lijn prijkte de nationale vlag. De roep over de inrichting der mötor- wagens, z.g. één-mans-wagen, was alge meen. De compartimenten die plaats bie den aan 35 personen, zijn dan ook zeer comfortabel en tot m de puntjes verzorgd. Aan het station Wolphaartsdijk wer-. den de genoodigden door een honderid- koppige menigte opgewacht. Het geheele dorp scheen uitgeloopen om de officieele trein te begroeten. Toen die gasten de trein verlaten hadden, hieven de school kinderen het Wilhelmus aan, de vereeni- ging „Eendracht maakt Macht' uitKiort- gene speelde liederen ter verwelkoming. Beveland sche schoonen boden koffie en gebak aan. Het gezelschap maakte een korte wandeling naai* den steiger van de veerboot op Kortgene en gaf de fotogra fen en film-operateurs gelegenheid op namen te nemen. Te omstreeks 12 uur werd onder ge juich der menigte, onder het zwaaien der vlaggen van de schoolkinderen de terug tocht naar Goes aanvaard. Vooral de vreemdelingen toonden de schoonheid van Zuid-Beveland te kun nen waardeeren. Het groeiende landschap onder de lichte zon, de terreins'chakee- ringen wekten de bewondering. Het mooiste gedeelte moest toen echter nog komen. (Wordt vervolgd). is als steeds actueel- In het uommer van Zaterdag 21 Mei geven wij 3 foto-pagina's van de ope ning der Zuid-Bevelandsche Spoor wegen. Ken interview met dr. Jenny Weijerman. Verkrijgbaar bij boekhandel P. A tl. PIETEhMAN- a 15 cent. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd1 kalf en 53 biggen. Heinkenszand. Bij die gehouden stem ming voor leden van den gemeenteraad op heden, werden uitgebracht 844 stemmen waarvan 13 van onwaarde en blanco. Hiervan werden uitgebracht op lijst 1. Anti-Rev. 140 stemmen, lijst 2, Vrijheids bond 286 stemmen, lijst 3 R.K. 262 stem men en lijst 4 wilde lijst A. v. d. Dries 143 stemmen. Gekozen zijn de heer-en J. Steketee, H. van Iwaarden, G. Kuzee, J. Kreune, M. Raas Cz„ A. Simonse Bz., en A. v. d. Dries. 1 Anti-Rev., 3 Vrijzin nigen, 2 R.K. en A. v. d. Dries. Gisteren had bij het uitstappen uit een auto, welke nog in beweging was een 14-jarige knaap alhier het ongeluk zoo danig te vallen dat hij buiten kennis ge- raaide) Hij werd in de ouderlijke woning gedragen. Hedenmorgen was hij nog met geheel tot bewustzijn teruggekeerd. De ontboden geneesheer kon echter geen her senschudding comstateerem, zoodat het on geluk waarè^ijiflijk nog goed afloopt. 's Heer Abtskerke. J.L Maandagavond bracht het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" te Nisse een serenade aan het echtpaar Verburg-de Visser alhier, ter ge legenheid van zijn 25-jarige echtvereeni- ging. De voorzitter van het gezelschap, de heer J. A. Rh. Bommeljé, complimen teerde het bruidspaar namens het bestuur en de werkende leden van „Ons Genoe gen", waarvan de heer Verburg bestuurs lid is. Tijdens de plechtigheid werden de muzikanten uitgeooodigd binnen te komen om eeltige ververschingen in ontvangst te nemen. Aan het slot dankte de jubilaris het gezelschap voor de eer hem en zijn fa milie aangedaan. Ierseke. Bij de raadsverkiezingen al hier adviseert de R.K. kiesvereeirtiging (die zelf geen candidatenJijst heeft ingediend) haar leden om de anti-rev. lijst te stemmen. Krabbendijke. In verband met zijn deel name aan het internationaal landbouw- congres te Rome is den burgemeester van af 21 dezer tot en met 11 Juni a.s. door den commissaris der koningin verlof ver leend. Kortgène. Uitslag stemming gemeente raad. Uitgebracht 587 stemmen. Geldige stemmen 558. Lijst 1: Bouwense 41 st; Dees 72 st.; Lijst 2: Salomé 63 st.; Heij- boer 21 st.; Wolse 101 st.; Vogelaar 31 st.; Viergever -15; van Maldegem 20 st.; Klein Poelhuis 17 st.; Lijst 3: Dorst 155 st.; Willemsen 8 st.; Hollestelle 14 kt. Gekozen: Dees (a.r. aftr.); Salomé en Heijboer (lib. aftr.), Wolse, Vogelaar; Dorst (aftr.), Willemsen. Middelburg. Omtrent de regeling van het badgastenvervoer tusschen Vlissingen en Breskens op Donderdagen geduren de het a.s. reis seizoen, hebben wij thans uit goede bron het volgende vernomen: Met ingang van Donderdag 9 Juni a.s. komt er een rechtstreeksche verbinding tusschen Middelburg en Oostende tot stand. In aansluiting op de komst van de tram te Breskens en van de eixtra-boot te Vlissingen, vertrekt van daar om on geveer 11 uur een extra trein naar Mid delburg; om 15 uur vertrekt een extra trein van Middelburg naar Vlissingen voor de extra boot van ongeveer 15.30 uur naar Breskens. Op deze boot rijdt een tram van> Breskens naar de Belgische kust. i Zoo dra de drukte het noo dzakelijk zal maken, zullen de treinen van 11 uur uit Vlissingen en 15 uur uit Mid delburg door andere extra treinen ge volgd worden. Nisse. Bij de gehouden stemming voor de verkiezing van leden van den gemeente raad zijn uitgebracht 285 geldende stem men. Hiervan kreeg de Anti-Rev. lijst 30, de Hervormde lijst 151, de Katholieke lijst 73 en de Staatk. Geref. lijst 31 stem men. Gekozen zijn 4 hervorm{dejn, 2 katho lieken en 1 Staatk, Geref. In den tegenwoordigen raad zitten 1 Anti-Rev., 4 hervormden, 1 katholiek en 1 Staatk. Geref. De katholieken wonnen dus 1 zetel, terwijl de zetel van de Anti-Rev. verviel. Gekozen zijn de hervormde heeren H. Dane (aftredend), M. Nieuwenhuijse, Joh. van Liere (aftredend) en C. J. Bos; de katholieke heeren J. Vermue (aftredend), en F. Daalman; en voor de Staatk. Geref. de heer Joos Mol. Riliand-Bath. In de vergadering van Ingelanden van den Eersten Bathpolder werd de rekening over het dienstjaar 1926'27 vastgesteld in ontvang op f7181,14 en in uitgaaf op f 6212,211/2- De begrooting voor het dienstjaar 1927'28 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f5918,921/2, terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f 10,— per H.A. (in 1926'27 bedroeg dit f 18, per H.A.). Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een dijkgraaf wegens perio dieke aftreding van den heer W. Ko ning Wz. werden geplaatst de heeren W. Koning Wz.; D. Burijn en P. Nieu- wemhuijse. In de vergadering van Ingelanden van den Tweeden Bathpolder, werd de rekening over het dienstjaar 1926'27 vastgesteld in ontvang op f6840,07 en in uitgaaf op f 5449,98. Het dijkgeschot voor het dienstjaar 1927'28 werd evenals in het vorig dienstjaar vastgesteld op f 10,— per H.A. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een dijkgraaf wegens perio dieke aftreding van den heer W. Ko ning Wz. werden geplaatst de heeren W. Koning Wz.; D. Burijn en J. Boot. Schore. Zaterdag hield de Postdui- venvereeniging „De Snelle Vlucht" een wedvlucht vanuit Chimay. In concours 29 duiven. De afstand Chimay naar Ka- pelle bedraagt 162 K.M., naar Schore 158.9 K.M., naar Biezelinige 160,0 K.M. naar 's Heer Arendskerike 164.3 K.M. De uitslag was als volgt: le en 2e pr. J. L. de Jager te Kapelle; 3e pr. Gebr. de Pree te Schore; 4e pr. A. Luijk te Biezelinge; 5e pr. J. M. Fraanje te Biezelinge; 6e pr. M. Willemstein l\b Schore 7e pr. A. J. Koeijers te 's Heer Arendskerke. Aankomst le duif 1 uur 23 minuten. Gisteren zou alhier publiek wor den verkocht een woonhuis te Vlake. Het bleek echter dat zoomin koopers als hoorders waren opgekomen, zoodat de verkooping niet kon doorgaan. Een en ander is wel een bewijs dat het gebrek aan huizen hier niet groot is. Wolphaartsdijk. Geslaagd te Utrecht voor hoefsmid met rijksdiploma de heer J. P. Platteeuw alhier. Geen alcohol meer. Gisternacht is opnieuw ingebroken bij den schoenfabrikant a C. van Arendonk te Tilburg, die ongeveer veertien dagen geleden een soortgelijk nachtelijk bezoek had ontvangen. De inbrekers zijn juist op dezelfde wijze te werk gegaan als de eerste maal Met een hoeveelheid vet, uit de garage ontvreemd, hebben ze, na door het orceeren van een raam te zijn binnen getreden,-alle deurkrukken besmeerd en vervolgens huiszoeking gehouden. Twee portemonnaie's, inhoudende ongeveer f 28, vormden de buit. Overigens werd alles onaangeroerd gelaten Den vorigen keer deden de inbrekers zich bovendien terdege te goed aan alcoholische dranken, maar daarvan hadden ze zich thans onthouden Te mededeeling hierover werd den be «oners gedaan met krijt op de deur «Nou lusse wij niks meer". Stoomboot gezonken. Zaterdag is de stoomboot IJsselmonde, van de firma Van der Schuyt, aan de Scheepmakershaven voor de Maaskade Oostzijde te Rotterdam, nabij het Ant- werpsche hoofd verhaald. De boot was kort tevoren opgeknapt en van binnen «eheei opnieuw gestoffeerd. Zondag zou de IJsselmonde voor het eerst weer de rondvaart door de Rotterdamsehe havens gaan maken. Toen het personeel te 7 uur aan boord wilde gaan bleek de boot ge zonken te zijn. hort tevoren was zij nog drijvende gezien. Vermoedelijk is een buitenboordkraan open blijven staan, is het schip langzamerhand volgeloopen en is het, nadat het tot de patrijspoorten van welke een enkele openstond was gezakt, vrij plotseling gezonken. De ber ging van liet schip «erd opgedragen aan De Wi-'s bergingsbedrijf. Reeds half drie was de IJsselmonde gelicht en kon de Stormvogel beginnen met het schip lens te pompen Het is daarna naar de werf van dj? firma Boele te Bolnes overge bracht. Dierenbeul. De politie te Delft heeft proces-ver baal opgemaakt tegen den veedrijver R uit» Leeuwarden, die op de markt bij het drijven van vee van een weggeloopen schaap, dat dier den staart uittrok. Per K. L. M. naar I n d i In den laatsten tijd heeft een Ameri kaansche millionair, de heer Van Lear Rlack, met een vliegtuig van de K. L M. verscheidene groote vluchten gemaakt. De heer Van Lear Black heeft thans den wensch te kennen gegeven om een reis met de K. L. M. te ondernemen naar Nederlandseh-Indië en na een verblijf van enkele dagen aldaar, naar Nederland terug te keeren. De route zou daarbij loopen over de halte plaatsen BoedapestKou stantinopelAleppoBagdadBender AbbasKarasjiDehli of AmbalaAlia habadCalcuttaRangoon Bangkok SengoraSingaporeBatavia; 14 dag reizen dus. De vlucht zou 13 of 14 Juni een aan vang nemen, terwijl de retourvlucht naar Nederland den 3den Juli zou beginnen Het vliegtuig, dat hiervoor gebezigd zou worden, zou een d r gewone J?—Vil A-vlieg,uigen zijn der K. L M.-vloot, waarmede de heer Van Lear Black al de gr ote vluchlen heeft uitgevoerd. Hel onderscheidt zich van de dagelijksch 'ge bezigde vliegtuigen alleen hierin, dat het een extra-benzinetank in den vleugel bergt, terwijl de acht vaste zitplaatsen vervangen /ijn door vijf groote rieten leun- en lig stoelen met vele kussens, die los in de kajuit zijn geplaatst, alsmede een klein tafeltje. De bestuurder van het vliegtuig zou zijn de vlieger Scholte. Een wherry verpletterd. Dinsdag roeide een dameslid van de roei- en zeilvereeniging Het Spaaroe in de tweeriemswherrij Heel Best op het Zuider Buitenspaarue te Haarlem. De boot werd gestuurd door haar verloofde, den skiffeur Cox, die haar in de roeikunst onderrichtte. Er stond een hevige wind. Toen de wherry op den terugweg was ge komen naar het clubgebouw en den in gang van de Bronsteevaart passeerde, waar een baggermolen en een ander vaartuig lagen, werd in het midden van het Spaarne een leege ijzeren lichter losgelaten om op den wind naar den oever te drijven. Blijkbaar werd veron dersteld, dat de wherry nog tijd genoeg bad om te passeeren, maar doordat een beginnelinge roeide bij sterken wind, was dat niet het geval. De lichter greep de wherry en wierp haar tegen den oever op. Gelukkig kon de roeister op het moment van de botsing nog aan wal springen; zij kwam er met den schrik af. De heer Cox echter raakte bekneld tus schen wherry en lichter, maar hij kreeg wonderlijk genoeg alleen een lichte been kneuzing, De wherry werd echter vol komen vernieldde stalen outriggers brakeu af en de boot werd iueengedrukt De onbewaakte overwegen. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg te Noleithei onder Teteringen, de 46-jarige ongehuwde H. Blom, een der firmanten van de leerfabriek Gebrs. Blom te Oosterhout, die per fiets den overweg passeerde, door den D-trein BerlijnVlissingen gegrepen. Verzet. Maandagnacht werd te Scheveningen de hulp ingeroepen van een agent. In een huis iu de v. Hooruestraat was een geweldig spektakel. De agent ging er heen om te trachten, de rust te herstellen, doch ontmoette op zijn weg een man die hem tegen hield. Binnen riep echter een oude vrouw, die zich als eigenares van het huis bekend maakte, om hulp, waar op de agent naar binnen wist te dringen. Hij vond daar de gebroeders v. d. Z hevig kijvende met hun moeder. De agent bemerkte al spoedig, wie de belhamel was en dezen verzocht hij mee naar buiten te gaan, om daar te bespreken, wat er gaan de was en zoodoende te trachten de ver hitte gemoederen tot rust te brengen De man scheen van goede wil en liep gewil lig mee naar builen, doch eenmaal op straat, viel hij den politieman onverhoeds aan, terwijl de andere broeders dit voor beeld volgden. De agent trok zijn gummi stok en trachtte zich zoo goed mogelijk te verdedigen, doch dit kon hij niet lang volhouden. Juist, toen hij uitgeput neer viel en door drie man tegelijk geslagen en gestompt werd, daagde voor hem hulp op. En andere agent, die van verre het leven had gehoord, slaagde er in één van de vechtersbazen te overmeesteren en met behulp van een paar burgers over te brengen naar het bureau. Ook de andere werd later gearresteerd. In een rechtbank ingebroken (Jit een kast in het gebouw der rechtbank te Almelo, waarin overtuigingsstukken be waard worden is, vermoedelijk na inslui ping, een bedrag van ongeveer f 1300 ge stolen. De politie stelt een onderzoek in. Staking. Zondag is een staking uitgebroken on der het machinekamerpersoneel van de Eerste Holl. Vensterglasfabriek te Maas sluis, bij het opkomen van de nachtploeg Het was voor de fabriek rumoerig en sta kers trachtten te beletten, dat werk willigen de poort binnengingen. De poli tie herstelde de orde en bewerkte, dat de werkwilligen ongehinderd konden binnen gaan. Terzelfdertijd stortte de glasoven in waar voor al sinds twee a drie maanden vrees bestond. Men liet nu dezen oven leegloo pen, wat in den nacht een prachtig schouwspel opleverde. Om te voorkomen, dat de gloeiende massa zich over het fabrieksterrein zou ver spreiden, werd door de arbeiders om den glasput een dam opgeworpen. De tragische vergiftigingszaak. De „Haagsehe Crt» verneemt, dat de dirigeerende officier van gezondheid die in het huis van bewaring te 's-Qravenhage wordt gevangen gehouden in verband met de vergiftiging van kapitein Q. de vorige week verschillende malen aan een langdu rig verhoor onderworpen is geweest waar bij verdachte's raadsman, mr. Mout, aan wezig was Het rapport der deskundigen is geëindigd en hun rapport zal thans spoedig aan den officier van justitie wor den ter hand gesteld. Onderwijzers in moeilijkheden. Het onderwijzend personeel in de ge meente Sleen wordt op het oogenblik zeer gedupeerd door de fiuancieele moei lijkheden. De salarissen over de maand April konden n.l. tot op heden niet wor den uitbetaald. Het voor deze salarissen bestemde geld, dat in den loop van April uit 's Rijks kas werd ontvangen, schijnt voor andere doeleinden besteed te zijn, zoodat, toen de rechthebbenden zich aan meldden, zij met leege handen huiswaarts konden keeren. In een door de betrok kenen gehouden vergadering is thans een adres aan Gedeputeerde Staten opgesteld, waarin tegen den loop van zaken ge protesteerd wordt, en maatregelen worden gevraagd ter voorziening. Met belangstel ling mag de uitslag daavan tegemoet gezien worden, te meer, omdat het Rijk op voorschol de salarissen niet alleen over de maand April, doeh voor een kwartaal in de gemeentekas gestort heeft, welk geheele bedrag dus aan zijn bestem ming onttrokken schijnt te zijn. Drama in een hotel. Gistermiddag heeft zich, in een dei kleine hotels aan de Wagenstraat te Den Haag, een drama afgespeeld, waarvan twee jonge menschen het slachtoffer zijn geworden. Sinds Maandag logeerde een 26-jarige student uit Leiden er met een tot nu toe onbekend gebleven meisje, dat naar schat ting eenige jaren jonger was dan hij. Dat er oneenigheid bestond tusschen hen. bleek uit niets. Gistermiddag ongeveer twaalf uur is de jongeman het laatst gezien; men kon niets bijzonders aan Kern bemerken. Een half uur later hoorde men twee klappen, doch schonk er geen aandacht aan. Toen echter om half vier alles stil bleef en de bei-de jongemenschen nog steeds niet aan tafel waren verschenen, klopte men aan de deur van hun kamer. Men kreeg geen gehoor en toen men de deur wilde openen, bleek deze op slot te zijn. Met een reservesleutel werd zij geopend en toen zag men beiden te bed liggen in een bloedplas, met doorschoten hoofd. Het meisje had een revolver in de hand. Onmiddellijk werden de politie en de Eerste Hulpdienst gewaarschuwd. Spoe dig waren de hoofdcommissaris van po litie, de heer Van 't Sant, de commissaris de heer Kramer, en. de sulbst.-officier van justitie, de heer Enger, ter plaatse. De Geneesk. Dienst constateerde den dood en bracht de lijken naar het lijken- huisje in de Delistraat. Naar nog gemeld wordt, verwerpen zoowel bloedverwanten als vrienden van den jongeman met stelligheid de veron derstelling, dat hij zelfmoord zou hebben gepleegd. Hij moet een opgewekte, vroo- lijke natuur gehad hebben, waarin voor zelfmoordgedachten geen plaats was. Omtrent het geval kan nog worden meegedeeld, dat beide jongemenschen reads meermalen samen in het hotel hadden ge logeerd. De student had zich altijd als koopman uit Rotterdam in het register ingeschreven, terwijl hij voorgaf dat hef meisje zijn echtgenoote w$£. Ook dezen keer stonden ze als zoodanig in hot nachtregister vermeld. i Den geheelen ochtend is het stil ge weest in de logeerkamer, die op de eerste verdieping naast de keuken is gelegen. ToeD te ongeveer 12 uur het dienst meisje thee ging brengen op de bewuste kamer, trof ze de jonge vrouw, die over haar nachtkleeren een mantel had aan getrokken, alleen aan. Zij was toen nog zeer opgewekt en had glimlachend tegen het dienstmeisje gezegd „Weet u, dat hier nog een japon van u hangt Neemt u die liever mee". Het dienstmeisje is daarop naar de keuken teruggegaan even daarna kwam de jongeman bij haar en zei op vroolijken toon„Geeft u mij even een lucifer voor mijn cigaret». On geveer tien minuten later hoorde het dienstmeisje en een dame, die bij haar in de keuken was, twee kort na elkaar volgende klappen, waarvan ze het geluid omschreef als dat van een slag met een hamer op marmer. De slagen werden, naar het meisje zich later herinnerde, gevolgd door een eoort gereutel.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2