i\Ta. 59. Woensdag 18 Mei "1927 Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buitenland LINTVELT's BaZaF is FEUILLETON (liravin JPia W eteuscbappen. Recbtszakea. Kansten. STEMT op Vrijdag 20 Mei a.s op LIJST 3 0. D. van den Bout. J. M van Bommel van Vloten. J. van Poelgeest. W G. Koning. Mr. J, A. A Fransen van de Putte. W J. Wifiemse. 0 A- Constandse. P A. E Schrijver L. Rijkse J. M van der Peijl. Sport Stadsnieuws A. G, d. RfiST, Ass. APOTHEKER. «laarman SJf ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESOS 8 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant SSagSgMj en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De Fransche president in Engeland. Doumergue, de president van Frank rijk, vertoeft momenteel in Engeland. Maandag vertrok hij voor dit officieel© bezoek naar Londen. Hij werd, verge zeld van den minister van, biiitenlandsche zaken, Brxand, te Dover verwelkomd door den prins van Wales, en aan het Victo ria-station te Londen door den koning, een ge leden der koninklijke familie, Baldwin, Chamberlain, e. a. Onder de bekende personen, die zich op het perron bevonden, was ook burg graaf Beatty. De koning begroette Doumergue har telijk en stelde hem aan verschillende leden van het hooge gezelschap voor. Vergezeld van den koning inspecteer de Doumergue de eerewacht van de grenadiersgarde en daarop namen de koning en de president, de prins van Wales en prins Henry, in het koninklijk rijtuig plaats, terwijl het Engelsche en het Fransche volkslied gespeeld wei-den. Toen de koning en de president naar het Buckinghampaleis reden, geëscor teerd door het koninklijke escorte van de bereden garde, werden zij door de groote menigte hartelijk toegejuicht. De president bracht later een bezoek aan den cenotaaf in White Hall en aan het graf van den onbekenden soldaat in de Westminster Abdij. Op beide p'aatsen legde hij een prachtigen krans neder. 's Avonds had ten païeiize een groot diner plaats, waaraan een 150-tal gasten deelnamen. Er werden hartelijke toespra ken gewisseld over de goede verstand- ding tusschen de beide landen. Vanuit Dover hada de president nog een hartelijke boodschap laten verspreiden aan het Engelsche volk. De huiszoeking bij de Arcos. Toen men vernam van de huiszoeking door de Londen sche politie in de gebou wen1 Ü'er Russische Ar cos-onderneming, zal men zich afgevraagd hebben, waarom geschiedde dit. Welnu, de Britschie minis ter van binnenland sche zaken heeft hier op het antwoord al gegeven. In het lagerhuis deelde hij mede, dat de inval had plaats gevonden op voorstel van den secretaris van oorlog, met goed keuring van den premier en den minister van buitenland sche zaken. Er werd tot deze huiszoeking toestem ming gegeven, teneinde een document op Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Pia kende deze geschiedenis van mar voorvaderen. In stille winteravonden las de graaf haar dikwijls voor uit de kro niek van zijin huis, maar alleen tot aan de laatste, door hemzelf bijgevoegde hoofdstukken. Die las hij niet voor en Pia had ze ook nimmer onder de oog-en gehad. Het jonge meisje trad op het bordes en blikte op naar de lucht. De zon straalde in volle pracht; geen wolkje vertoonde zich meer aan den he mel. Maar de doorweekte grond lokte nog weinig tot een ritje uit! Toch zette Pia haar zilveren fluitje aan den mond, om den rijknecht, die haar paard zadelen en voorbrengen moest, te roepen; hij kwam haastig vanuit de stal len aanloopen. Juist wilde Pia hem haar orders geven, toen zij het gerol van een naderend rij tuig vernam; een oogenblik later reed een equipage door het groote, ijzeren hek het park binnen. Pia wenkte den knecht toe, dat zij te sporen, dat in handen is van een ambte naar dier handelsvereeoiging en waarvan „oih.bevoegden getracht hadden zich een copie te verschaffen." Het gezochte document is tot dusver niet gevonden. De politie heeft echter wel eeniige stukken ontdekt, welke wellicht op deze affaire betrekking hebben en het onderzoek daarvan wordt nog vortgezet. Tot zoover de Brit sche mini ter. Uit z'n me le deelingen kan men ai leiden, dat het gestolen stuk waarschijnlijk be'rekking heeft op militaire zaken en dat een Rus sische handelsonderneming is gebleken on geveer hetzelfde te zijn als een spionnage- bureaiu. In de overige landen waven, die Russen vasten voet hebben gekregen km. men van dit E.igelsche geval iets leeren. Door den verrekijker. De „Matin" maakt melding van een bericht uit het te Belgrado verschij nende blad Novosti, volgens hetwelk er een revolutie in Griekenland zou zijn uit gebroken. Er zouden gevechten geleverd zijn tusschen koningsgezinde en regeerings- troepen te Piraeus en op Sarnos. Te Gravesend (Engeland) zijn ty- phusgevallen voorgekomen. Reeds zijn on geveer 40 personen naai" het ziekenhuis overgebracht. Ter gelegenheid van zijn negee- ringsjub ileum heeft de koning van Spanje verscheidene vooraanstaande personen in den adelstand verheven en aan een aantal gevangenen amnestie ver leend. Een nieuw eiland. J5ï) een onderzeesche aardbeving in de Kaspische Zee, die kortgeleden plaats ge had heeft, is een nieuw eiland gevormd, ter plaatse van het indertijd verdwenen eiland Koman. Aanstonds heeft een geo- -OgLche commissie het nieuwe eiland on derzocht en dit onderzoek heeft tot resul taat gehad, dat groote hoeveelheden pe troleum in den grond zijn aangetroffen. Men overweegt thans de mogelijkheid van exploitatie van deze petroleum. De Culemborgsche moordzaak In den morgen van 24 December 1923 werd in zijn eenzaam staande woning aan den Achterweg te Culemborg, de 74-jarige Th. van Wiggen vermoord ge vonden. Zijin jongere zuster Gerrigje, leefde nog, maar was doodelijk verwond. Het bleek, dat beiden door slagen met een spa waren afgemaakt. Gerrigje over leed na eenige uren, zonder dat zij eenige mededeeling omtrent den moord had kunnen doen. Reeds vroeger was een poging tot in braak bij de oudjes, die er, volgens het gerucht, nogal warmpjes inzaten, be proefd. De sloten, die toen vernieuwd hem niet meer noodig had en rende het huis in. Haar lange kleeren hinderden haar daarbij, zij sjorde ze met beide handen omhoog. Zij stormde de kamer van haar vader in, verheugd uitroepend: „Papa, ik geloof, dat mijnheer von Ried nu toch op komst is! De equipage van Riedberg is het park binnengereden.!" Graaf Buchenau legde het boek, waarin hij gelezen had, neer en stond op. Vader en dochter gingen naar het raam en, door de jaloezieën verborgen., zagesi zij Hans von Ried uitstappen en het bordes op gaan. Een oogenblik later werd hij aange diend. „Verzoek den baron, binnen te ko men!" gelastte de graaf. Zijn glanslooze oogeo blikten den gast tegemoet. Pia stond vol blijde verwachting naast haar vader. Toen Hans von Ried binnntrad, vloog er een uitdrukking van verbazing over haar gezichtje. De jonge man maakte in zijn on berispelijk visite-costuum een geheel ande ren indruk dan in het gemakkelijke sport pak je, waarin zij hem de eerste maal had ontmoet Zelfs zijn gezicht was veranderd, het stond zoo strak en plechtig, dat zij het nau- lijks herkende! Haar hart bonsde van een on verklaarbaren angst. Neen met dezen deftigen, correcten heer kon zij niets be ginnen, -die deed even stijf en vormelijk als de andere heeren, die papa wel eens bezochten waren,, bleken alle intact, waardoor het vermoeden rees, dat de daders niet ver waren te zoeken. In de woning werd nog een bedrag van f 4000 gevonden.; het gestolen© werd op f5000 geschat. Het onderzoek der justitie leidde tot tal van aanhoudingen, gevolgd door even zooveel vrijlatingen. Sommigen verkeer den maandenlang in voorarrest. Een ge wichtig getuige verdween in den per soon van F. H., een gewezen rechercheur van politie te Culemborg, die zich, na dat hij voor de tweede maal in verband met deze zaak was aangehouden, in het politiebureau te Tiel van het leven be roofd heeft. Op uitlatingen eencr dienstbode te Tricht, hal in de maand Maar. 1926 de aanhouding plaats vaa eenige personen, waarvan na verhoor, werden ingesloten J. V., oud 46 jaar, vroeger te Tricht woonachtig, op het tijdstip zijner aan houding te Amsterdam gedomicilieerd en C. S., metselaar te Tricht. Maandag stonden zij voor de Tiel- sche rechtbank terecht. Het O.-M. eischte tegen beiden ver dachten J. V., en C. S., die in zijn re- quisito.r de tenlastelegging bewezen achtte, levenslange gevangenis straf. Een Rembrandt verkocht. Een Reuter-bericht uit New-York meldt, dat de firma Knoedler de bekende schilderij van Rembrandt „Maria bezoekt Elisabeth", voor de som vain 150.000 dollars gekocht heeft voor het museum te Detroit. Het schoone stuk uit 1640 bevond zich langen tijd in het bezit van den hertog van Westminster en laatstelijk in dat van baron Alfred de Rothschild. Ook Hans von Ried was verwonderd; hij kon bijna niet geioovea, dat de jonge dame, die naast graaf Bnchenau stond, de vlugge, bevallige spring-in-'t-veld was, wier dolle toeren hij met zooveel genoegen had bespied. Pia kwam niet voordeeiig uit in het kleedje, dat juffrouw Domemanm voor baar had besteldHans von Ried was gewoon geweest met de schoonste en ele gantste vrouwen uit de groote wereld te verkeeren. Hij was verwend op dat punt en een vrouw, die niet goed en smaakvol geklc was, had hij het aankijken niet waard gevonden. Het kleine, schuchtere gravin netje, dat onbeholpen in haar slechtzittend japonnetje naast haar somberen, bleeken vader stond, was geen verschijning, die zijn oogens treelde. Hij begreep niet, hoe hij belangstelling voor haar had kunnen gevoelen! In haar eigenaardig jongenspakje in de wilde be valligheid van haar bewegen,, was zij een nieuwe, interessante verschijning voor hem geweest, een vrouwentype, dat hij voor heen nimmer had ontmoet! Nu was zij niets dan een onbeduidend klein meisje, zonder eenige bijzondere bekoring! Hij had andere verwachtingen van haar eigen aardig persoontje gekoesterdAls een gravin Buchenau zag zij er zeer zeker niet uit! En toch, toen zij haar groote, schit terende, zonnige oogen naar hem opsloeg, Sportpaleisplannen. Er worden nadere mededeeliingen ge publiceerd over de plannen van een groot sportpaleis dat in Wassenaar zal verrij zen bij de Stoeplaan, en dat o.a. zal be vatten een kunstmatige ijsbaan, omringd door zitplaatsen van loges voor 900 per- ien. In de loges kan gedineerd of ge soupeerd worden. Bovendien kan voor toomeelvoors telling de baan overdekt wor den. Voorts zijn ei" tennisbanen, kegel banen, autoparken enz. De gemeente Was senaar is gekozen omdat m Den Haag zooveel gemeentelijke bepalingen betref fende dansen, sluiting, enz. gelden. De gemeente Wassenaar moet echter nog haar goedkeuring aan de plannen hechten. Reeds hebben de omwonenden van het terrein een adres aan den Raad gericht, vragend het plan niet goed te keurendaar dan het geheele karakter van Wassenaar als rustige woonbuurt zou worden bedorven. Gezondheidscommissie. De gezondheidscommissie, welke hier ter stede gezeteld is, kwam Maandag avond in het raadhuis in vergadering bijeen. Aan het jaarverslag, dat uitgebracht werd door den secretaris Mr. J. H. M. Stieger ontkenen we: De gezondheidstoe stand was zeer gunstig. De sterfte was g, de hooge sterftecijfers van 10 jaar terug, worden in geen enkele gemeente meer bereikt. De geboorten zijn alweer gedaald. Al leen Ovezand en 's Heerenhqek konden nog boven 30 1000 komen, terwijl Elle- woiutsdijk met een geboortecijfer van be neden 5 wel eenig in Nederland zal zijn. Voor ter plaatse bekenden is het zelfs nog erger, omdat het drietal geboorten in deze gemeente geheel plaats had in dat ge deelte dat eigenlijk met andere gemeenten meeleeft. In het dorp kwam geen enkele geboorte voor. De plannen voor een nieuw slachthuis te Goes kwamen gereed en de exploitatie van dit slachthuis zal nog wel eenige verbetering geven voor de vleeschverzor-i ging. Twee mordene ziekenhuizen werden gebouwd, het eene kwam in gebruik, het andere volgt in 1927. Door bemiddeling eener geneeskundige commissie is een vruchtbare federatieve samenwerking tusschen de beide zieken huizen voorbereid. Doordat de ziekenhui zen vanzelf de vestiging voorbereiden van specialiteiten, wordt de medische verzor ging van het geheele eiland' beter. Goes is op weg om, ook op geneeskundig ge bied, een vooraanstaande plaats in Zee land in te nemen. De commissie heeft trachten te bevor deren, dat de waterleiding ook in Bors- sek zou komen. Tot nog toe is dit niet gelukt. Het voortdurend heerschen van typhus te Borssele, in tegenstelling met GOES. TELEF. 168. Het Gerenommeerde adres voor GENEESMIDDELEN, VERBANDSTOFFEN, TOILET- en ZIEKENVERPLEGINGS- ARTIKELEN. andere gemeenten, waar de typhus mor biditeit slechts een negende van die in Borssele bedraagt, geeft wel eenig ver band met het ontbreken van goed drink water aid aai-. Een afzonderlijk hoofdstuk van het jaarverslag is gewijd aan den woningtoe stand te Goes. De conclusie 'uidt: „Goes zorgt op voldoende ruime schaal voor geschikte bouwterreinen, en oefent door haar zeggenschap over die terreinen met een invloed uit op de wijze van bebou wing, op de architectuur van te stichten gebouwen enz. Dat daarbij steeds het landelijk karakter door 'een ruime open bebouwing in stand wordt gehouden kan, ook uit hygiënisch oogpunt bezien, niet genoeg op prijs worden gesteld. De Iocaalspoorweg geopend. In de wachtkamer der spoorwegen was hedenmorgen te omstreeks 10 uur een uitgelezen gezelschap te gast bij den direc teur en de commissarissen der N. V. Spoorwegmaatschappij „Zuid-Beveland", de heeren Dr. J. W. Jenny Weyerman, Dr. H. van Manen, Ir. J. A. Kalff, Jhr. Dr. C. Beelaerts van Blokland, W. Kakebeeke, J. L. Richel, teneinde van de opening van den nieuwen spoorweg getuige te zijn. De minister van water staat de heer v. d. Vegte was door ambts bezigheden verhinderd aan de tot hem gerichte uitnoodiging gevolg te geven. Aan wezig waren: Mr. Dr. G. v. d. Meu ken, secretaris-generaal, vertegenwoordiger van Z. E. de minister van waterstaat, de hoofdambtenaren van het departement van waterstaat, de leden van het rijkstoezicht op de spoorwegen, Jhr. Quarles van Ufford, commissaris der koningin in Zee land, het college van gedeputeerde staten van Zeeland en de griffier van het college de hoofdiambtenaar van de griffie, chef van de afdeeling spoorwegzaken, de di recteur van den bootdienst Westerschelde» de hoofd-ingenieurs en ingenieurs van de rijks- en provincialen watea-staat der Ned. Spoorwegen, de sectie-ingenieurs en in specteurs van de Spoorwegen, binnen wier ambtsdislrict Zuid-Beveland ligt, de bur gemeesters der gemeenten van Zuid- en Noord-Beveland, die den spoorweg sub sidieeren, de dijkgraven der subsidieeren- de waterschappen en polders, de directie van de stoomvaart mij. „Zeeland" en de gezagvoerder van de „Mecklenburg". Voor het station, waarop de nationale driekleur wapperde, had zich tegen 10 uur een groote menigte opgesteld, die dooi- de politie en carré werd geformeerd. Ter zijde van het station bevond zich „Ho- werd hij zich bewust van een vriendelij ker, warmer gevoel jegens haar! Iets al; medelijden voor het jonge dong, dat hier zoo eenzaam met haar somberen vader woonde, welde in hem op. Natuurlijk verraadde geen enkele trek in zijn rustig, aristocratisch gezicht ook maar het geringste van wat er in hem omging: Na een vormelijke begroeting sprak hij tot graaf Buchenau, wiens bleek en ais het ware vergeestelijkt gelaat hem terstond aantrok en boeide: „Ik hoop, mijnheer de graaf, dat mijn bezoek u niet onwelkom is, dat het u niet lastig of onaangenaam isHet is mijn hartelijke wensch, dat ge iets van de vriendschap, die ge voor mijn ouders hebt gekoesterd, op mij wilt overdragen!' Graaf Buchenau had zijn blik onder zoekend op Hans von Ried's trekken laten rusten. Las hij daarin iets dat hem wel gevallig was, .dat hem dwong, zijin gewo ne terughoudendheid te laten varen? Ze ker is het, dat hij plotseling naar Hans von Ried toetrad en hem met een vriend schappelijk gebaar de hand bood. Vast en warm legden zich de beide mannenhanden méén en de beide mammen zagen elkander zoo vol vertrouwen en zoo begrijpend aan, alsof zij een geheim vrij- metselaarsteeken hadden gewisseld. Er zijn oogenblikken, die over een ge heel menschenleven beslissen en er zijn oogenblikken, waarin machtige diepe ge voelens ontstaan, die een geheel men schenleven van kracht blijven! Zulk een gevoel ontwaakte bij dien ste- vigen handdruk in de harten van de beide mannen, al waren zij zich niet terstond daarvan bewust. „Ge gelijkt opvallend op uw vader, mijnheer von Ried! Ik heb u in uw jon gelingsjaren wel ontmoet, maar toen is mij dat niet zoo opgevallen; nu ge, tot man gerijpt, vóór mij staat, treft hetmij bijzonder. Het is mij, alsof een lang ver vlogen tijd weer teruggekeerd is. Ge zijt me hartelijk welkom! Ik vrees echter, dat mijin vriendschap voor u niet veel waarde zal hebben; ge zult bemerken, dat ik een vermoeid, oud man geworden ben, een pessimist, van wien geen vroolijkheid of gezelligheid meer uitgaat. Men noemt mij een zonderling, dat weet ik! Gij rnoet er niet op rekenen, in Buchenau vermaak te vinden!" Hans von Ried schudde ernstig het hoofd. „Ik zoek hier geen vermaak, mijnheer de graaf. Dat heb ik daarbuiten in de wereld genoeg gevonden! Ik ben hier gekomen om rust te zoeken!" Graaf Buchenau's donkere oogen waren nog altijd op het gelaat van zijn jongen gast gevestigd. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1