op LIJST 3 N°. 58. Maandag 16 Mei 1927 ill" Jaargang. Buitenland FEUILLETON Gravin Pi a Rechtszaken. STEMT op Vrijdag 20 Mei a.s. 0. D. van den Bout. J. M. van Bommel van Vloten. J. van Poelgeest. W. G. Koning. Mr. J. A. A Fransen van de Putte. W. J. Willemse. D. A. Constandse. P A. E Schrijver L Bijkse. J. M. van der Peijl. Uit de Pers. 1 Uit de Radiowereld Land en Tuinbouw ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertenfiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Huiszoeking bij Russen. De Lotndensche politie blijkt de Rus sische bewoners van Londen niet te ver trouwen. In de lokalen der conservatieve Russische vereenigimgen Arcos zijn huis zoekingen verricht, die thans nog 'niet geheel geëindigd zijn. Kluizen, door be tonmuren afgesloten, worden met speciale werktuigen opengebroken, daar de Rus sen de deuren niet vrijwillig willen ope nen. Omtrent hetgeen wat men in de ge heime schatkamers der Russen hoopt te vinden, wordt in officieele kringen te Londen nog niet veel losgelaten. Natuur lijk is men geneigd verband te leggen tus- schen deze huiszoeking en de documenten, die onlangs te Pelting in> beslag zijn ge nomen. Hiervoor bestaat echter, zegt de „Daily Telegraph" geen aanleiding. In tegendeel moet men aannemen, zegt het blad, dat ihet optreden der politie in ze keren zin een gevolg is van de actie van Sovjet-Rusland in Engeland zelf. Wel licht hebben ook de stukken, welke de Fransche politie bij haar jongste optreden in hel communistische hoofdkwartier heeft gevonden, invloed geoefend op de 'be slissing van den minister van binnenland- sche zaken. Verder verklaart genoemd blad, dat men het formeele protest, dat de Russische zaakgelastigde Vrijdag op het departement van buitenlands cbe zaken heeft ingediend, van het standpunt van in ternationaal recht uit bezien, niet al te ernstig behoeft op te vatten. Uit de arti kelen 4 en 5 van de Engelsen-Russische handelsovereenkomst blijkt, dat het recht van immuniteit slechts aan het hoofd der Russische handelsdelegatie persoonlijk is toegekend en geenszins een volledige di plomatieke immuniteit is, zoodat zij in het geheel niet geldt voor het geheele personeel van de Russische handelsdele gatie en nog minder voor het overige per soneel. Het eerste gevolg van het door den in val ontstane conflikt tusschen Rusland en Engeland, zal zijn een belemmering van de handelstransacties. Volgens de „Daily Express" welk blad beweert het bericht van officieele zijde te hebben ontvangen, is Woensdag tusschen de Midland Bank en de Russische han delsdelegatie een contract geteekend, be trekking hebbende op een plan. tot ver schaffing van een crecfiet van 10 mihoen pond sterling. Door dit crediet wilde men de bestel lingen, welke Rusland bij de Engelsche industrie zou doen, financieren. Sir Allan Smith, door wiens bemidde ling de onderhandelingen tot stand zijn gekomen, verklaart tin een interview, dait het plan van de grootste waarde voor de Engelsche industrie is. Hij betreurde het jongste incident ten zeerste, daar er nu moeilijkheden zullen ontstaan. Het plan zou jij. terstond iin werking zijtn getreden en zonder den inval bij de Arcos zou de eerste stap voor het plaatsen van een aantal belangrijke bestel lingen reeds gedaan zijn. 14 DOOR H. COURTHS—MAHLER. De laatste woorden gingen van een zucht vergezeld en Pia zag er niet zoo vroolijk uit als anders. Getroffen keek graaf Buchenau haar aan. Het was de eerste maal, dat Pia over verveling klaagde. Hij vestigde zijn onder zoekende oogen op haar, toen zij aan het venster getreden was en met een uitdruk king van ongeduldige verwachting naar buiten tuurde. „Vervelend? Mis je iets in Buchenau, Pia? Ontbreekt je iets?" vroeg hij lang zaam en ernstig. Zij wendde zich omz ij zag den ernsti- gen blik in de oogen, van haar vader en lachte. Ze sprong op- de breede leuning van een divan en liet haar beenen bungelen. „Ach neen, ik praatte immers maar onzin! Ik weet zelf niet, wat mij scheelt! Ik voel mij zoo onbehaaglijk te moede, Z00_ zoo ik weet zelf niet hoe! Misschien, doordat het regenweer mij een een paar* da gen huisarrest gegeven heeft!" De kleine Entente. De kleine Entente, ni. Tsjecho-Slowa- kije, Zuid-Slavië en Roemenië, met Polen als wewillende toeschouwer, houdt te Ja- chimow (Joadhimsthal.) een conferentie. De Tsjechische minister Benesj speelt de hoofdrol op deze met gesloten deuren ge voerde bijeenkomst, waarop het Italiaansch Hongaarsche verdrag en de spanning tus schen Zuid-Slavië en Italië den hoofdscho tel der besprekingen vormen. Men ver wacht van dit politieke onder-onsje „be langrijke besluiten" voor de toekomstige ontwikkeling van Midden-Europa. Kemal hertrouwt. Kemal pasja, de president der Turkscihe republiek, gaat volgens berichten uit An gora binnenkort hertrouwen. Men herinnert zich, dat Kemal zich in 1925 liet scheiden van zijn eerste vrouw, Latifeh Hanoem, met wie hij 21/2 jaar j huwd was geweest. Kemals nieuwe liefde is een schoon Montenegrijnsch meisje, twee jaar jonger dan Latifeh bij haar huwelijk was, ni. 17 maar zij brengt niet als deze laaitste een bruidschat van anderhalf millioen gulden mee. Kemal zag haar voor het eerst te Broes sa bij Kon stan tinopel en werd door haar schoonheid getroffen. Zij was met haar vader naar Turkije gekomen om werk te zoeken en ontving intusschen nog on derwijs. Kemal bood aan voor haai* ver dere opvoeding zorg te dragen, er ontstond warme vriendschap, die weldra plaats maakte voor liefde en. thans zal binnen korten tijd het huwelijk worden voltrokken. Rechtbank te Middelburg. De volgende zaken werden behandeld: C. v. d. P., 33 jaar, slager te Ierseke, werd ten laste gelegd, dat hij op 18 De cember 1926 te Kloetinge opzettelijk Lis tiglijk aan A. Daane heeft verzocht hem varkensvleesdh te leveren, dat hij op 21 December 1926 zon terugkrijgen, daar hij dan zou slachten, want dat hij 3 var kens van den molenaar Vain Boven had gekocht, die hij nog niet slachten kon, waarna Daane hem 6 Ojpond varkens- vleesch heeft afgegeven, maar niet terug- Eisch: f50 s. 50 d. h. L. N., 31 jaar, werkman te Kruiningen, werd verdacht, dat hij in Februari 1927 te Kruiningen heeft weggenomen een baal ongemalen chilisalpeter van plm. 64 K.G. gewicht, toebehoorende aan de familie Kosten se. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. R. W., 41 jaar, koopman te Goes, was door den kantonrechter te Goes ver oordeeld ter. zake van overtreding der mo tor- en rijwielwet te 's Heer Arendskerke op 26 Februari j.l. tot f 15 of 15 d. h. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Deze zaak werd 4 weken uitgesteld. „Maar nu schijnt de zon toch, kind!" Zij lachte weer, onrustig heen-en-weer draaiend; plotseling riep zij uit, als door een invallende gedachte getroffen: „Ach neen, ik weet het niet! Het is de schuld van mijn nieuwe kleeren! Kijk toch eens, hoe prachtig juffrouw Dome- mann mij opgetakeld heeft! Hoe'kan men met zulk een staatsiekleed aan plezier in zijn leven hebben? Dat moet -iemand wiel uit de stemming brengen. Voortdurend moet men oppassen, dat er niet het een of ander mede gebeurt!" Zij was opgesprongen en draaide met uitgespreide armen voor haar vader in het rond. De vader glimlachte en hij slaakte een zucht van verlichting. Neen zijn Pia vond, den hemel zij dank, geen behagen in opschik! „Je zult er wel gauw aan wennen!" troostte hij. Zij keek naar haar nieuwe 6choenen en kousen en lachte helder op. „Stel u voor, papa, toen ik vanmorgen voor het eerst zoo n paar dunne kousen aantrok, ben ik daarbij wat wild tewerk- jaan en rits! daar hield ik den rand van de kous in de hand en bij de knie was een scheur van een handbreeed gekomen! Men moet ze heel voorzichtig aantrekken! Maar lekker zacht zijn ze, dat is waar! Ik heb wel vooruit gezegd. De onbewaakte overweg bij Rilland-Bath. Voor de rechtbank te Middelburg heeft terecht gestaan P. R„ 43 jaar, chauf feur te Winkel, vroeger te Goes, wien ten laste was gelegd, dat hij op 16 Fe bruari j.l. te Rilland gevaar heeft doen ontstaan op den spoorweg door daar op te rijden met een auto, geladen met hooi, toen juist -een trein aankwam. Niettegen staande hij wist, dat de overweg onbe waakt was, daar waarschuwingsborden stonden en hij een ruim uitzicht had, is hij door zijn roekeloosheid en onvoorzich tig rijden met den trein in aanraking ge komen en is gevaar op den spoorweg ontstaan. Het geldt hier de bekende aanrijding met den mailtrein, waarin ir. Kalff en enkele andere hooge spoorweg-autoritei ten naar Vlissingen reisden. De substituut - officier van justitie mr. baron van der Feltz eischte 14 da gen hechtenis voorwaardelijk. Het bevolking svraagstuk. Het „Hbld." schrijft: Algemeen wordt erkend, dat onze be volkingsaanwas in verband tot de natuur lijke hulpbronnen des lands, reden geeft tot bezorgdheid voor de naaste toekomst. In de stad dreigt werkloosheid en op ons platteland verdringen de menschen elkaar om een boerderij te krijgen; het tekort aan cultuurgrond is groot! Hoe geheel anders echter isde toe stand op eenige tientallen kilometers van onze Zuidgrens! dat ze voor mij niet sterk genoeg zijn!" „Nu, dan zal juffrouw Dornemann weer nieuwe moeten bestellen!" sprak de vader, verheugd dat Pia weer vroolijk was. Het meisje ging opnieuw bij het raam staan. „Weet u wat, papa, ik ga naar boven, schiet gauw mijn jongenspakje aan en laat „Gouvernante" zadelen. Ik moet eens een beetje uitrazen, dat zal mij goed doen" Graaf B-uchenau knikte. „Doe dat, kindIk wou, dat ik het ook kon doen! Zoon heerlijke, frissche -rit zou een verkwikking voor mij zijn!" Een groote bitterheid klonk uit zijn woorden. Pia snelde op hem toe 'en sloeg haar armen om zijn hals. „Papa, mijn arme, lieve papa! fluis terde zij met groote innigheid. „Mij niet beklagen, kind! Dat kan ik niet verdragen!" bracht hij op heeschen to-on uit. Zich bedwingend-, ging hij kalmer voort: „Zoo, ga nu en vermaak je in den zonneschijn, dat is goed voor je! En kom maar vroolijk -weer thuis Zij kuste hem hartelijk en ging lang zaam de kamer uit, alsof-haai- voetjes min der flink waren dan voorheen. Zij zag er in het nieuwe, blauwe japon netje veel damesachtiger uit dan in haar afgedragen plunje. Een uur geleden had zij het aangetrok In Frankrijk blijft vee! goede cultuur grond onbebouwd wegens gebrek aan lief hebbers. De klacht inzake ontvolking van het platteland is In Frankrijk algemeen en dat deze gegrond is blijkt o.a. uit het groote aantal vreemdelingen dat ten plattenlan-de werkzaam is, als arbeider of als boer. I I Een andier bewijs van het tekort aan arbeidskrachten op het Fransche platte land is liet voorstel dat een lid der Pa- rijsche gemeenteraad heeft gedaan en dat getuigt van psychologisch inzicht! Dit lid toch 'heeft opgemerkt, dat het vooral de jonge meisjes zijn, die door de stad worden aangelokt. Hij wil daar om het kwaad van de ontvolking van het Fransche platteland in zijn wortel aan tasten door het uitkeeren van een bruid schat van 10.000 frs. aan ieder meisje van 21 jaar, dat op het platteland blijft wonen. De beitoodigde gelden zullen wor den verkregen dooir het instellen van een fonds, waarin Staat, gemeente en ouders een premie storten. Als er bij de geboorte van elk meisje zoon verzekering geslo ten wordt, zou dat naar zijn meening een goed resultaat geven. Volgens berekeningen zoo de uitvoering van dit plan aan den Staat jaarlijks 10 millioen frs. kosten, maar dat offer mag voor dit belang wel gebracht worden. Het plan vindt instemming en het schijnt dat ook de minister van landbouw niet afwij zend tegenover het voorstel staat. Maar dit in p aram these. Is het niet eigenaardig, dat op korten afstand van elkaar zoo groote verschil len in bevolking van het platteland be staan? Daar bij een bepaald prijspeil, aan de intensiveering van het landbouwbedrijf en aan de ontginning grenzen zijn gesteld en ook onze industrie bij een zeker loon peil niet het geheele bevolikings-overschot kan opnemen, zal Frankrijk, met name het noorden daarvan, een immigratie-ge bied blijven, dat onze aandacht ten volle waard is. Nu zijn er aan emigratie bezwaren ver bonden en daaronder weegt o.i. bijzonder zwaar, dat de emigranten na verloop van tijd him nationaliteit verliezen en voor Nederland verloren zijn. Dit bezwaar klemt te meer, daar het in den regel niet de minsten zijn, die durven emigreerem. Integendeel, meestal verlaten de meest energieken, de sterkste en gezondste men schen het vaderland. Onze voorouders zijn bij hun uitbrei- dingsdrang te kort geschoten in dien zin, dat zij bij hun kolonisatie-werk te veel het oog hebben gericht gehad op tropisch gebied. Er zijn uitzonderingen geweest, maar deze heeft een kortzichtig nage slacht ongebruikt gelaten, met het gevolg dat uitstekend emigratiegebaed in de ge matigde luchtstreek (we denken alleen maar aan Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika) voor ons land vrijwel verloren zijn ge gaan. I Toch dringt zich de vraag op of de eenmaal gemaakte fout onherstelbaar is. De onbewerkte terreinen in Frankrijk en in Canada, waar duizenden hectaren ken. Juffrouw Dornemann en Lima, het frissche boerenmeisje hadden bewonderend toegekeken. Pia had een vluchligen blik in den spiegel geworpen; zij was niet bij zonder tevreden geweest met haar eigen uiterlijk, al had zij met imstinktmatig wel gevallen de fijne, zachte stof bevoeld'. Toen had zij gezegd: „De rok is veel te lang, Dornemannetje! Daar moet Lina een handbreed afnemen Juffrouw Dornemann had zich ontsteld daartegen verzet. „Ach neen, freule! Ik ben juist zoo blij, dat ge nu eindelijk eens lange rokken zult hébben en niet meer als een spring-in- 'tveld rondloopt! Neen, neen, dat mo-ogt ge mij niet aandoen! U moet het kleedje dragen, zooals het is! Het reikt immers maar tot den enkel!" Pia had een zucht geslaakt. „Nu, ik wil het wel eens probeeren, Dornemannetje! Ge zult u van mijn goe den wil kunnen overtuigen! Maar verwon der ui niet erover, als ik bij ongeluk mijn sleep aftrap! Een akelig gevoel is het, dat voortdurend gebeogel tegen mijn bee nen! Het is net, of ik niet loopem kan! „Dat is maar ongewoonte, freule! In twee, drie dagen bemerkt ge het niet meer! En het staat zoo keurig! Ge ziet erin uit als als een echte dame, een volwas- Pia wierp een critischen blak in den cultuurgrond nog ongeëxploiteerd liggen, doen de vraag rijzen, of niet daar en in Zuid-Afeika Nederlandsche gemeenschappen kunnen worden geves tigd, groot genoeg voor eigen scholen en eigen kerken. Vooral, wanneer straks bij het aanbod op idle arbeidsmarkt de sterk verminder de geboorten van de jaren 1916, 1917 en 1918 hun invloed doen gelden zou althans in Noord-Frankrijk iets van dien aard mogelijk moeten zijn. Of de regeering aan deze mogelijk heid eenige aandacht wijdt? ien gestolen clandestiene zender In Noorwegen heeft kort geleden een gen aardig voorval plaats gehad, zooals tot heden nog niet voorviel. In de omgeving van Oslo werd n.L o.a. een kleine tele- foniezender gestolen. Alle pogingen, die in het werk gesteld werden om den dader op te sporen waren vergeefs, en de ge heele gebeurtenis werd langzamerhand ver geten, totdat op zekeren dag de programma's van Oslo sterk gestoord wer den door een ander onbekend station, dat er tusschen door sprak. Ontelbaar waren de klachten omtrent j storingen; zoo werd b.v. toen Oslo een bijbelvoorlezimg uitzond, door het on bekende station aangekondigd, dat het volgend jaar Nieuwjaarsdag op 31 Fe bruari zou vallen. Het lag voor de hand, dat het een clandestiene zender was, wel ke na vele peilingen eindelijk ook werd gevonden in een landhuis bij Oslo. Hier was die gestolen zender opgesteld, en voor tijdverdrijf van den eigenaar in bedrijf genomen. Bij het verhoor bleek, dat een jongeman van 18 jaar, die een uitstekend radio-constructeur bleek te zijn, de ge heele beweging op touw had gezet, en als Directeur-omroeper van zijn eigen zen der fungeerde. Volgens luisteraars zou de kwaliteit niet veel van den zender Oslo verschillen. Bij het verdere onderzoek bleek, dat de jongeman met den eigenlijken diefstal niets te maken had, zoodat hij na een waarschuwing met een kleine geldboete yrij kwam. Een doeltreffende reclame. Een van de meeste doeltreffende ver delgingsmiddelen van onkruiden, met name van herik, is stoffijn gemalen kaïniet ge bleken te zijn.» In den loop van bet vorige jaar zijn in verband hiermede, wederom proeven genomen en wel onder leiding van den directeur van het landbouwkundig bu reau van het kali-syndicaat te Amster dam, ir. H. Lindeman. De proeven wer den genomen te IJsselstein (U.) en te Veldhoven '(N.B.). De heer L. beeft'daarbij een aardige, pakkende methode gevolgd, zooals in „De Veldbode" door foto's wordt gedemon streerd. „Nu ja, om te zien is bet wel aardig! Maar bet is een ware kwelling voor mij!" Zij was de kamer uitgegaan, om zich aan haar vader te vertoonen. Hij bad geen enkel woord van goed- of afkeuring ge s-proken. Maar toen Pia over de lastige nieuwe Ideeren jammerde, was hij tevre den geweest. Dat wees ten 'minste niet op vrouwelijke ijdeJheid! Pia was langzaam de lange gang door- geloopen naar de vestibule van het slot, die met wapenrustingen, wapens, schilden en dierenvellen was behangen. Boven de reusachtigen baard hingen twee groote, gekruiste zwaarden onder een kolossalen, verbleekten berenschedeiéén van de voor vaderen der Bucbenau's bad dien beer gedood; hij bad daarmede tegelijk het le ven van zijn broeder, die in een gevecht met het monster het onderspit scheen te zullen delven, gered. Dat was geweest in tijd, toen in de hosschen van Buche nau nog beren huisden. De beide zwaarden hadden aan die heide broeders toebehoord, die zooveel van elkander gehouden hadden, dat zij gedurende hun geheele leven onaf scheidelijk waren geweest. Beiden hadden tot aan hun dood op Buchenau gewoond; de oudste was getrouwd, de jongste was ongetrouwd gebleven, alleen om zich- niet van zijn broeder te scheiden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1