Rechtszaken. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot SprufOi. Bij alle Drogisten. ProvincienieuWs De ZomertijÖ. Allerlei. Voor de Jeugd schuwelijke wijze verminkt daar de armen en beenen van den romp gescheiden waren en afzonderlijk in bruin papier gewikkeld. Scotland Yard werd van de vondst in kennis gesteld en zond eenige der bekwaamste detectives. Uit de lijk schouwing bleek, dat de vrouw vermoe delijk 38 tot 4.0 jaar oud is, zij heeft zwart bobbed haar en blauwe oogen het lichaam vertoonde, behalve de ver minkingen, nog een wonde, en aange nomen kan worden, dat de vrouw reeds drie weken geleden is overleden- Daar het re?u, dat door een schoen poetser werd gevonden de haudteekening vertoonde van den ambtenaar, die het had opgesteld konden van dezen nog enkele inlichtingen worden ontvangen, o.a. een vrij nauwkeurige beschrijving van den man, die den kofier in bewaring heeft gegeven de recherche heeft echter nog enkele sporen voor haar ouderzoek. O a. werd aan den kofier een label ge vonden inet den naam F. Austin, St. Leonards lil den koffer bevonden zich verder nog een rok, een mantel, overschoenen en een leeg handtaschje Zingende naar de galg Na een langdurige jacht is het de poljtie te Vlilau geluk' Knupen en Pebolg die niet minder dan twaalf personen ver moordden en talrijke roofovervallen pleeg den, en ook treinen plunderden, te ar resteeren Dezer dagen zijn de beide boeven tot den strop veroordeeld Vrijdag had de terechtstelling plaats in een boseh bij Mitau. Onder het zingen van een sentimenteel studentenliedje begaf Kaupen zich naar de galg Het laatste verzoek der moordenaars om op een kerkhof te wor en begraven, werd kortaf geweigerdde officier, met de terechtstelling belast, wees slechts naar de beide kuilen, die naast de galgen waren gegraven, Het dubbele leven Enkele maanden geleden werd een jeugdig fabrikant te Rudolfsheim (Oosten rijk) verdacht vau diefstalhij pleegde daarop zelfmoord Hij had voor zijn dood zijn onschuld staande gehouden in een nag laten brief gaf hij de justitie de verzekerin.' dat hij het slachtoffer moest zijn van een afschuwelijk- vergissing of wel het gir.g om een persoonsverwisselng, waartegen hij zich niet kon verweren Ook in een brief aan zijn familieleden verzocht hij dringend aan zijn onschuld te gelooven Thans is door een toeval de geheim zinnige geschiedenis opgehelderd De be schnldigingen blijken juist te zijn geweest De dc'tige fabrikant was een dief, die in spoorwegcoupés, op bals, in schouwburgen, stal wat bij grijpen en vangen kon pelzen en mantels, sigarettenkokers, beur zen, bandtasschen enz. In Februari van dit jaar deed zich een compromitteerend incident voor Op een dansavondje werd het zilveren taschje van een der gasien van een tafel, waarbij zij stond weggenomen. De fabrikant, die ook bij de tafel had gestaan, werd ver dacht liet aschje te hebben gestolen; een paar personen meenden zelfs het voorwerp in zijn zak te hebben zien ver dwijnen. Later lag het plotseling vlak bij hem op den grond hij verzekerde, niets met de diefstal tc maken te hebben en niet, aan kleplomanie te lijden. Bij het politieonderioek was het voor hem een bezwarende omstandigheid, dat hij in Dec. 1925 in een warenhuis was aangehouden, toen hij een onbetaalde parapluie wilde meenemen. Men vond toen in zijn bezit een porceleinen beeldje, een gloeilampje en verschillende andere veidwenen voor werpen. Hij werd voorwaardelijk tot vijf dagen hechtenis veroordeeld. Bij liet onderzoek na zijn dood bleek dat zijn zaak slecht ging en dat hij door zijn moeder onderhouden- werd Een toeval heeft nu de waarheid uit gebracht Volgens het spoorwegreglement moeten na drie maanden de niet afgehaalde voor werpen uit de stationsgarderobe verkocht worden Dit geschiedde ook thans. In een tasch werden o a. een couvert met brieven en foto's van aardige meisjes en visitekaartjes op naam van den fabrikant gevondeD. Bovendien zaten er 41 pand briefjes in, afgegeven voor jassen, pelsen, bandtasschen, kijkers, enz. De bloedver wanten van den fabrikant verzekerden dat deze nimmer zulke eèn rijke gardeiobe had bezeten. Een verder onderzoek brachi aan het licht, dat het allemaal gestolen goederen waren De vroolijke fabrikant placht blijkbaar de dames met wie hij danste, van hun handtaschje te berooven de elegant gekleede schouwburgbezoeker stal c'e kijkers uit de loges en de jassen en bontmantels uit de kleedkamers. Diefstal door een hoofd conducteur. Sedert twee jaar werden bij de Spoor wegen in Cen Bosch herhaaldelijk sigaren ontvreemd uit zendingen van verschillende sigarenfabrieken. Een daarvan, de fabriek Jasneva, deed aangifte. Men ontdekte toen' dat de trein-hoofdconducteur P. K., te Eindhoven, de dader was. Hij maakte de kistjes open, nam er sigaren uit en maakte ze daarna weer dicht Na 35 dienstjaren werd hij oneervol ontslagen. Gisteren stond hij voor de rechtbank terecht en bekende Hij verdiende f 38 per wefck, doch daar zijn vrouw ziekelijk was en zijn zoon op de handelsschool ging, was dat geld geheel voor het huis houden noodig. Om nu toch wat te kun nen rooken, had verdachte het misdrijf gepleegd He' O M-. eisehte 8 maanden gevan genisstraf. Te verdediger, mr E. van /.innicq Pergmann, vroeg een voorwaar (lelijke veroordeeling. De malversaties t 'e Bergen op Zoom. Gisteren stond voor de arrondissements rechtbank te Breda terecht de gewezen gemeente-omvanger der gemeente Bergen op Zoom item was'ten laste gelegd het vaïschelijk opmaken, althans vervalschen van het grootboek van inkomsten en van het kohier van den hoofdelijken omslag. Getuige H. Stulemeyer, burgemee-ter van Bergen op Zoom. verklaarde, dat verdachte eenige bescheiden betreffende de gemeente administratis in dp wet houderskamer had verborgen De gemeente ontvanger heeft aan de gemeente vergoed ongeveer t 75 000. Getuige verklaarde dat de ontvanger absoluut onbekwaam was en dat hij nooit voor deze functie in aanmerking had mogen komen Zijn karakter is vreesachtig Li ij heeft niet geknoeid om zich te bevoordeelen De officier van justitie wees er op dat het op het kantoor van verdach e een ontzettende rommel was De commissaris van poli ie te Pergen op Zoom heert in het gemeentehuis in de jas van verdachte verschillende be scheiden gevonden betreffende de gemeente financiën Als deskundige werd gehoord de accoun tant 1'. H Vuister. Volgens deze getuige was de administratie er eene, die voor alle mogelijkheden vatbaar was. Zij krioelde van fouten, zoowel in het voor - a s het nadeel van den verdachte In het journaal had getuige radeeringen aangetroffen In het hoofd-journaal en in de grootboeken waren de optellingen groolendeels met potlood geschied. L eze getuige had verder bemerkt, dat op het kantoor van ver dachte overal brieven, aangeteekende stukken (vele nog ongeopend) en geld rondzwierven. Bovendien was de sleutel van de brand kast voor iedereen te grijpen. Hij noemde den toestand chaotisch „De fouten inde administratie lagen er zoo dik op dat ik niet van meening kan zijn'', aldus ge tuige, tfdat de fouten met opzet en bewust zouden zijn aangebracht. Jn de namiddagzitti g werden nog ge hoord de directeur van de Nationale Bank te Bergen op Zoom en de heer Henri Verlinden wethouder van Bergen op Zoom De officier van Justitie mr F. Couvi'e merkte in zijn requisitoir op dat van de in liet rapport der commissie ad hoc ten iaste gelegde verduisteringen ^geen enkele steekhoudend was gebleken. De praatjes over verduisteringen, door den gemeente ontvanger gepleegd, waren te wijten aan oplaaiende politieke hartstochten Eiscb een gevangenisstraf van zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar Mr. H. de Groot uit Bergen op Zoom, achtte in zijn pleidooi de ten laste ge legde vervalschitig niet bewezen Hij pleitte vrijspraak subs een kleine geldboete of voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 24 dezer De zomertijd wordt ingevoerd in den nacht van Zaterdag op Zondag. Voor men zich Zaterdag dius ter ruste begeeft dient de klok één uur vooruit te worden gezet. De zomertijd duurt toit en met Zaterdag 1 October. Tentoonstelling voor slechthoorenden Te Vlissimgen is Donderdagmiddag door den burgemeester, den heer C. A. van Woeldieren, eene zeer keurig inge richte tentoonstelling geopend, waarvan de opbrengst bestemd is voor de kas van afdeeling Vlissingen van de Vereeniging tot behartiging van de belangen van siecht- hoorenden. De algemeene voorzitter van die vereeniging, de heer Hei-man Snijders, bracht dank aan den burgemeester en ver der aan allen, die op eenerlei wijze heb ben medegewerkt tot het tot stand komen dezer tentoonstelling. In de keurig ver sierde groote zaal van het Concertgebouw zijn behalve stands met gehoorinstrumen- fcen, kwakz alver smid delen, prijzen door de verlotingen en goederen van de werkver schaffing aan slechthoorenden, verschil lende attracties, aanwezig. Donderdag avond gaf mej. Tine Marcus, de dooven moeder. een demonstratie in liplezen, ter wijl dr. P. de Jong uit Middelburg eene lezing over het gehoor hield. Heden (Vrijdag) avond geeft de Mid- delburgsche Kunstclub een opvoering van „Sara Burgerhart waarmede zij Woens dagavond bij de herdenking van haar 25- jarig bestaan groot succes oogstte. De Z. L. M. Onder leiding van den voorzitter, mr. P. Dieleman, heeft het dag. bestuur van de Zeeuwsche Landibouwmaatschappij dezer dagein zijn gewone maandelijksehe vergadering gehouden. Medegedeeld werd, dat aan het Kon. Ned. Landbouwoomitc een brief is ge richt, betreffende de oenden schade en aan Gedeputeerde Staten betreffende de velg breedte. Besproken werden die Ihooge tarieven van <4 Zieeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij bij bieten vervoer. De heer Welleman verklaarde zich bereid om een overzicht samen te stellen van aLe vracht prijzen' op de spoor- en tramlijnen in Zee- De vergadering vereienigidie zich met het rapport der oommissie uit 'het K.N.L.C. betreffende ziektcNvet. Ten aanzien van het verbindend ver klaren van overheidswege van collectieve arbeidscontracten verklaarde de vergade ring zich in meerderheid voor het rapport, uitgebracht door die meerderheid van de commissie van bet K.N.L.C., welke meer derheid zich tegen het verbindend verkla ren had uitgesproken. De agenda der eerste afdeeling van het K.N.L.C. gaf aanleiding tot o.m. de vol gende besluiten: Instemming zal worden betuigd met een brief der Hollandsche Mij van Landbouw over de verbetering van de statistiek van fijne zaden met het ontwerp-adres betreffende den landbouw voorlichtingsdienst en het ont werp betreffende het voorontwerp land- bouw-Arbeidswet kan die vergadering zich' vereenigen; Met het adres aan de Eerste Kamer waarin opgekomen wordt tegen de ver- hooging van het bedrag, dat die bedrijfs- vereenigingen voor de uitvoering van die Landbouw-ongevallenwet wel moeten be talen aan die Rijksverzekeringsbank kan de vergadering zich vereenigen. Ook werd goedgevonden, dat het K.N. L.C. de oprichting van een honinigcontrole- station financieel steunt. Oorvijgen. De meesie oorvijgen zijn wel in Rus land gegeven. Zoo verscheen eens Czarin "lisabeth op een hofbal met een roos in het haar. Een van haar hofdames' de ge inalin van generaal Lapuchin, kwaui op het onzalig idee ook een roos in het haar te steken. F lisabeth werd woedend, liet madame Lapuchin temidden van het dans gezelschap nederknielen, greep een schaar en sneed haar de roos met een dikke haarvlecht van het hoofd en gal haar dan verscheidene krachtige oorvijgen. De arme werd bezwijmd weggedragen. Elisabeth haalde de schouders op en zeide: de zot tin heeft haar verdiende loon". Een meer amusante historie maakt ge wag van den tegenspoed van den vecht - lustigen Russischen Grootvorst Konstan- tijn. den broeder van Czaar Alexander 1 Konstantijn had zich in 1815 naar het Weener Congres begeven eu keizer Frans had hem het kurassiers-regiment geschon ken, waarbij vorst WindiscbgriLtz, de late re veldmaarschalk, als kolonel stond. De eerste, die Konstantijn's zwsre vuist voelde was de kleermaker, die zijn regimentsuni form niet naar wensch gemaakt had Toen begon het plagen der troepen. Eindelooze chicanes, welke ten slotte tot een twist tusschen Konslantijn en Windiscbgratz leidden, waardij de laatste een oorvijg kreeg Windiscbgratz maakte rapport van de affaire bij den stadskommandant van Weenen en zond als souverein rijksvorst 'den grootvorst den volgenden morgen zijn getuigen. Tot een duel kwam het even wel niet. De czaar bemoeide zich met de zaak en Konstanlijn ontving het bevel in alleu vorm zijn excuses te maken en zoo spoedig mogelijk naar Polen af te reizen. Op deze reis gebeurde het volgende; Op een eenzame pleisterplaats, tot de bezit tingen van Windiscbgratz behoorendekreeg Konstantijn versche paarden en een nieu wen koetsier, een fermen jongen van groote lichaamskracht Eerst ging het vlie gensvlug, dan verflauwde het tempo en ten slotte sleepten de dieren zich slechts langzaam voort. Natuurlijk werd de groot vorst woedend. Hij stapte uit, trok zijn pels uit en ranselde den koetsier, die dit gelaten verdroeg, af. Tevreden over zichzelf wikkelde hij zich weder in zijn pels en de toehi kon voortgezet worden Maar de paarden hielden spoedig weer stilen ditmaal steeg de koetsier van den bok, nam de zweep en ranselde los op den grootvorst, die in zijn dikke pels geheel hulpeloos was Toen zette hij zich op een der paarden, welks strengen hij van tevoren doorgesneden had en ging er van door. Rekenen in den ouden tijd. in 't begin der vorige eeuw zagen de reken boekjes in onze scholen er heel anders uit dan tegenwoordig Men trachtte toen de sommen aantrekkelijk te maken door er verhaaltjes bj) te lantaseeren. We geven een paar voorbeelden uit een rekenboekje van K. G Rijkens, in 1825 uiigegeven. lo. Een boer kwam op een schoon en dartel paard de stad inrijden. Het was juist marktdag.Langs demartkplaatskomen de kon hij niet laten eenige vertooningen te maken, door zijn paard gedurig met de sporen meer en meer tot het maken van dartele sprongen aan te zetten, om zoo de aandacht der menigte 'tot zich en zijn paard te trekken. Dit gelukte hem natuurlijk, inaar het bekwam hem slecht, want toen de boer aan een plaats kwam, waar eenige mannen eu rrouweu met potten en pannen stonden, om die te verkoopeu deed het paard een sprong ter zijde en danste, als een dol schaap, door al het veroorzaakte geraas meer en meer verschrikt wordende, tusschen de gebakken voorwer pen tengevolge waarvan al de eigenaars op den boer toekwamen en hem lot betaling van de volgende voorwerpen aandrongen 20 potten, ieder 85 ets 8 groote scho tels ieder 75 ets 5 dozijnen koininen ieder 2 ets en 7 braadpannen elk een daa.der. Hoeveel moest de boer, ten ge volge van zijn gekheden, minder betalen dan 30 gulden? 2o Schinderhaniies was als kind reeds zeer oneerlijk. Hij sloop 's nachts stille tjes van liet bed en nam geld uit den broekzak van vader of uit de beugeltascli vau moeder. Ook ontstal hij anderen menschel) allerlei kleinigheden en ging, zooals liet gewoonlijk gaat, van kwaad tot erger voort. Eerlang werd hij een groote dief en een moordenaaren na verschillende moorden begaan te hebben werd hij gevat en op een verschrikkelijke wijze ter dood gebracht Voor hij geradbraakt werd, sprak hij, dat de kleine diefstallen, die hij ongestraft in zijn jeugd beging, hem ot zulk een goddeloos menseh hadden gemaakt. A.altje de groentevrouw ontstal hij in den tijd van zes weken 60 appels en 12 perziken, terwijl hij zijn onderwijzer in een jaar tijds 50 vellen papier, benevens 30 pennen ontnam zijn vader ontnam hij vijf daalders eu zijn moeder 4 gouden guldens. Wanneer men iederen appel op een halve cent, iedere perzik op 7jets; elk vel papier op 2 ct; en elke pen op ets rekent, hoeveel bedroeg dit dan te zamen Jong gestolen, oud gehangen, stond er boven deze som. Andere opschriften wa ren bijv.: De jonge Geneverdrinker. De looze vriendinnen. De wilde knaap. Gevol gen van een sneeuwbal. Goed zoo. De oude Snoek De schurk. Dat was een oude man. De klagende melkboer. De groote worst. Het liefdadige kind. De goede soldaten, enz. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 14 Mei 1.50 2.12 7.32 7.50 15 2.22 2.46 8.05 8.23 16 2.56 8.20 8.36 8.56 17 H 3.31 3.55 9.09 9." 9 18 4.05 4.31 9.41 10.02 19 4.39 5.04 10.14 10.36 20 5.14 5.37 10.52 11.16 MARKTBERICHT. Middelburg 12 Mei 1927. Op de graanmarkt was de aanvoer ge ring. Tarwe f 16 a f 16,25. Opgave van den Marktmeester Boter f 0,75. Particul. prijs f 0,85. Kipeieren f5, Particul. prijs f6,—. Eendeieren f 5,Partic. prijs f 6,—. Ganseieren, handelsprijs f12. Beste jongens en meisjes. Hier zijn de antwoorden op de vorige raadsels: 1. De slak. 2. Iemand had het zoo druk, dat hem het „hoofd omliep" en hij zijn „hoofd verloor 3. De spin. 4. Peper (opa, bes, sipa, mes, (Jrk). De nieuwe raadsels zijn: 1Hij heeft maar één oog en daarmee kan 'hij nog niet eens zien. En toch gaat hij op één been dioor dik en dun. Ra, ra, wie is dat? 2. Mijn geheel bestaat uiiit 11 Letters en noemt iets, waarheen kinderen dikwijls heel graag gaan. 4 3 is een deel van een zeilschip, 5 6 7 is de naam van een heele rechte boom, 1 6 9 10 4 is eein specerij,, 8 9 10 6 7 geeft men wel aan kleine kindiertjes in den mond, in een 11 2 3 7 vindt men altijd veel boomen, 1 10 10 4 is een vrucht. 3. Ik ken iemand, die een eigen huis heeft maar die toch nooit met zijn familie in dat huis kan wonen, al wilde hij ook nog zoo graag. Wie is dat? 4. Worsten worden van vleesch ge maakt. En nu ken ik een worst, die nog nooit door een s lager van vleesch gemaakt werd, en toch is hij van vleesch. Wie is dat nu? OOM KAREL. DE WONDERBAARLIJKE GESCHIEDENIS VAN FLOORTJE KRUIDNAGEL. (Nadruk verboden.) Toen Floortje op straat kwam was er een groote menigte op de been. Want de koning zou een rijtoer door de stad ma liën, in zijn gouden koets met twaalf paarden ervoor. Daarom moesten alle men- schen aan den kant van den weg gaan staan, opdat de rijweg heelemaai vrij zou blijven voor den koning met zijn rijtuig. Een groots dikke politie-agent liep met zijn sabel in zijn hand en riep tegen alle menschen: Uit den weg, uit den weg, ga aan den kant van den weg staan, want de koning komt hier dadelijk langs l Natuurlijk was jedereeen gehoorzaam en deden alle menschen wat de politie agent zei. Maar toen Floortje Kruidnagel dat zag, dacht hij opeensWeet je wat, ik ga daar midden op den rijweg loopen, waar niemand mag komen. Dan kan ik zoo meteen den koning goed zien. En mis- misschien denken de menschel! dan wel, dat ik een Prins ben Dat is aardig. Zoo gezegd» zoo gedaan. Floortje Kruid nagel ging heel parmantig midden op den rijweg loopen. Alle menschen keken naar hem en Floortje boog naar alle kanten, net alsof hij de koning was! Maar dat had nog maar heel kort geduurd, of daar kwam de dikke politie-agent met groote stappen aangeloopen, terwijl hij heftig met zijn sabel zwaaide en nepHédaar, drom- melsche jongen, wii je wel eens maken dat je weg komt? Ga als de weerga van den rijweg af, gauw! Ga aam den kant staan! Pas op, of ik neem. je mee naar het politie-bureau Floortje zei niets. En terwijl de politie agent rood van kwaadheid voor hem stond en met zijn sabel in de lucht zwaaide, en terwijl alle menschen hun halzen uitrekten en toekeken, wat er wel met dat brutale jongetje zou gebeuren, haalde Floortje zijn tooverstokje uit zijn zak en liet het den politie-agent zien. Deze biet van schrik zijn sabel uit zijn handen vallen, zoodat die kletterend op de straatsteenen viel. De dikke agent wist niet wat hij zeggen moest en Floortje zag, dat hem het huilen nader stond, dan het lachen. Daarom lachte hij. heui eens vriendelijk toe en zei: Wees maar niet bang, agentje, ik ben niet boos op je, hoor, je wist natuurlijk niet, dat ik een tooverstokje had, nietwaar Nee, stamelde de agent en plukte ver legen aan de koperen knoopen van zijn jas. Toen opeens klonk uit de verte paarden getrappel. De koning komt! De koning komt, riepen de menschen. En ja hoor, daar kwaim de gouden koets, met 12 paar den ervoor, aangereden. De koetsier, bo ven op den bok, die Floortje daar midden op den rijweg zag staan, riep boos: Uit den weg, uit den weg, deugniet I Maar Floortje stak zijn tooverstokje in de hoog te. De koetsier zag het. Hij verbleekte en trok opeens aan de leidsels. De koets stond stil. Daar werd de deur van het rij tuig geopend en de koning stapte uit. Stom verbaasd keek hij in het rond, naar den politie-agent, die stond te beven, naar den koetsier op den bok, die de paarden had stilgehouden, en naar dat kleine jonge tje, dat daar heelemaai alleen op den rij weg stond. Van verbazing schoof de ko ning zijn kroon achter op zijn hoofd, krabde zich eens achter het oor en riep toen: Drommels nogjantoee, ik zal een gebakken bokking worden, als ik hier iets van begrijpWat is hier toch gebeurd Toen "Icwarn Floortje Kruidnagel naar voren, stapte op den koning af, nam be leefd zijn petje af en sprak, terwijl het doodstil was op straat en je een speld had kunnen hoornen vallen: Majesteit, ik zou graag een eindje met u meerijden in uw koets! De koning keek, alsof hij de maan zag kopje duikelen. Met wijdopen mond staar de hij Floortje aan en vroeg dan einde lijk: Heb ik,dat goed geehoord? Wou jij in mijn koets, mijn gouden koets, meerij den? Alstublieft, majesteit, zei Floortje. De koning keek hem aan met oogen zoo groot als tafelborden en stamelde: Ik zal een walvisch worden, als ik er iets van begrijp l (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 3