jGrinnik-Pilletjes Bij Scheren Buitenland Koloniën. Kamer* Overzicht. Gemengd NieuWs V. Ross EM'S 30 cent per half ons. Student: „Kellner, ik moet vandaag iets bijzonders drinken, dat ik nog nooit gedronken keb. Ik ben in eon foe 31 stem ming." Kellner: „Ndomt u dan een gin- water." Kleine zus zit op den grond en een, zon nestraal valt door bet raam juist op kaar blozende wang. Met de kand probeert ze die straal weg te vegen, want 't licht hin dert haar. Maar dat gaat natuurlijk niet. „Hè ma, die akelige zon schijnt net in mijn geziekt," zegt ze boos. „Kindjelief, ga dan ergens anders zit ten," raadt mama. „Nee ma, dat doe ik niet. Ik zat hier 'teerst." Rechter tot beklaagde: „Je kunt kie zen 60 gulden of 10 dagen.' Beklaagde (blij)„Geef me de 60 gul den, Edelachtbare, die kan ik best ge bruiken!" Oom: „Wel Hansje, wat wil je van mij op je verjaardag hebben?" Hans: „Twee hobbelpaarden!" Oom: „Maar jongen, is een soms niet genoeg?" Hans: „Vader zegt dat u altijd maar de helft geeft van wat u, belooft Chef„Kunt u zelfstandig een onheb- belijken brief schrijven, juffrouw?" Typiste: „Ik zou het wel denken, me neer. Ik ben al meer dan twee jaar bij u in betrekking." „Als ik goed gedineerd heb kan ik altijd het best vervelende zaken bespre ken." „Heb je mij daarom gisteren na het eten ten huwelijk gevraagd?" Dame in een rookcoupé tot heer die een sigaar opsteekt. „Bah! In mijn jeugd zou een heer het niet gewaagd hebben in eene coupé te rooken als er een dame in zat." Heer: „Wel mogelijk, juffrouw,maas waren er in uw jeugd al spoorwegen?" Zij (sentimenteel): „Kan je óók niet soms een zielsverlangen hebben, dat je in woorden zou wensóhen uit de drukken, maar dat je niet kunt?" Hij (kalmpjes): „O ja, zeker. Eens b.v., dat ik naar huis wou seinen om geld en niet eens genoeg had voor het telegram" Aan een souper zat een praatzieke of ficiersdochter naast een heer in burger- kleeren. „Is u ook officier?" vroeg zij. „Om u te djicnen." „Van de artillerie?'' „Neenvan justitie." „O, dat telt niet meet' luidde het ant woord met een onnavolgbaar gebaar. behandeling zal komen, alsnog eenige wij zigingen aangebracht. 0,a. zijn de tarieven voor gloeilampen met 25 pet. verlaagd en is het invoerrecht voor cacaopoeder en cacaoboter van 450 francs tot 320 francs per 100 K.G. ver minderd. Ook in het tarief voor sanitair aarde werk is een kleine wijziging aangebracht. De burgemeester als^hoofd der politie. De soc.-dem. raadsfractie te Doetiu- chem heeft in haar klacht aan den com missaris der koningin over de houding van den burgemeester bericht ontvangen, dat voor eenige tusschenkomst zijnerzijds in deze geen termen aanwezig zijn. De burgemeester is, naar het oordeel van den commissaris der koningin over zijn beleid als orgaan der rijkspolitie als vallende dit geheel buiten het dagelijksch bes uur der gemeente, in geen geval ver antwoording aan den raad verschuldigd ook al ware het een interpellatie daar omtrent door de meerderheid van dit lichaam toegestaan. Steunt de iudustrie. De minister van binnenlandsehe zaken heeft een circulaire gezonden aan de ge meenten, welke met steun van het rijk werkverschaffeu. De minister betreurt het daarin, dat er nog steeds gemeentebestu ren zijn, welke niet of nog niet in vol doende mate rekening houden met het feit, dat een der levensvoorwaarden voor de Nederlandsche nijverheid deze is, dat zij zooveel mogelijk opdrachten krijgt In bijzondere mate betreurt de minister het, dat gebrek aan medewerking zelfs nu en dan moet worden geconstateerd bij gemeentebesturen, welke met steun van wege zijn departement werk aan werk- loozen verschaffen. Hij zal voortaan ern stig overwegen verderen steun in de kosten van werkverschaffing aan die gemeenten te onthouden, van welke hem mocht blij ken, dat zij niet het hare doen om haar bestellingen zoo veel mogelijk aan onze industrie op te dragen. Romantische meisjes. Zondagmorgen verlieten twee wees meisjes, Tonia Geluk en Mina Bos het weeshuis te Rotterdam en keerden daar niet weer terug. De poli ie werd met hun vermissing in kennis gesteld en deze deed naspo ringen naar de beide meisjes. Dinsdag morgen zijn zij in Haastrecht bij Gouda teruggevonden. Zij werden op' transport naar Rotterdam gesteld en deden daar bij de politie het volgende veihaal Reeds geruimen tijd had het tweetal plan om het weeshuis te verlaten. Zij vonden de vrijheid heel wat prettiger dan het verblijf in het gesticht en Zondag morgen spraken zij af elkander des mid dags te vier uur te ontmoeten, nadat zij bij hun respectievelijke families waren ge weest. Een van de meisjes kwam nog in het weeshuis terug, voorgevende iets ver geten te hebben, doch met de bedoeling een tweetal werkjaponnen te halen. Zon dagnamiddag zijn zij op weg gegaan naar ouda. Onder Capeile a d lJssel hebben zij zich in een boschje van hun Zondagsehe kleeren ontdaan en Tonia Geluk, die bang was, dat men ook aan hun ondergoed, dat gemerkt was door het weeshuis, de her komst zou herkennen, trok alle onder kleeren uit. In flanel en werkjapon, dus zeer dun gekleed, zetten zij de reis voort. Inmiddels was de duisternis ingevallen en de weesmeisjes overnachtten aan den berm van den weg. 's Morgens in de vroegte vonden boeren haar daar liggen. De meisjes vertelden hun op weg te zijn naar Gouda, en omdat zij geen geld kaddeD, daarheen te loopen. Maandagmorgen pas seerden zij genoemde stad en raakten toen aan het dwalen, legen den avond zakte Tonia Geluk bewusteloos ineen. Zij werd geheel blauw en het andere meisje dacht dar zij overleden was. Laatstgenoemde probeerde hulp te vinden en aan twee jongens, die zij ontmoette, vertelden zij wat er gebeurd was. Al spoedig bleek, dat Tonia niet dood was en door de beide jongens uit Haas trecht afkomstig, werden de meisjes mee genomep. Wat zij precies met het tweetal moesten beg>nnen wisten de jongens niet Een hunner bracht de „vluchtelingen" in een schuur van zijn boerderij onder dak. Hij verschafte haar een paar bossen s roo, waarop zij konden liggjn. Lins- dagmorgen zou hij dan wel verder zien, maar thuis vertelde hij niets. In het schuurtje bevond zich ook een W. C. en toen Dinsdagmorgen in de vroegte de weduwe Bde bewoonster van de boerderij, zich naar de W. C. begaf, vond zij in de schuur de twee meisjes Zij waarschuwde de politie en aan deze vertelden de meisjes, dat zij ontvlucht waren uit het weeshuis te Rotterdam ln Rotterdam aangekomen verkeerden de kinderen in zoo'11 desolaten toestand, dat de politie voor Tonia Geluk de hulp van den Geneeskundigen Dienst moest inroe pen. Met een ernstige longontsteking werd zij in het ziekenhuis opgenomen. Het tweede meisje, Mina Bos, werd elders onderdak gebracht. Deze avontuur lijke tocht liep dus voor de meisjes anders af dan zij hadden gedacht en de vrijheid bleek minder prettig dan zij hadden voor- gesteld. Ned. spoorwegen. Deofficieele reisgids der Nederlandsche Spoorwegen voor den op 15 dezer in- gaanden zomerdienst is verschenen met de reeds op de klokken der stations aan gebrachte nieuwe tijd-aauduiding, volgens welke de dag niet mee- in twee maal twaalf, maar in vierentwintig uren ver deeld wordt. Bij treinen, welke na mid dernacht loopen, is het uurcijfer voot het tijdvak van middernacht tot 1 uur 's nachts aangegeven als 0 Op J 5 Mei zal tevens de zomertijd worden ingevoerd volgens welken 11.00 u. Ainsterdamsehe wintertijd 12.00 u Amsterdamsche zomertijd 11 u. 40 West-Europeesche zomertijd (België, Frankrijk en Engeland) 11 u. 40 Midden-»Europeesche tijd (üuitschland). Reizigers die onderweg in een hoogere klasse willen overgaan of verder willen rei'en dan het station van bestemming van hun plaatskaart, kunnen wederom aan den conducteur bijbetalen; men moet echter, vóór dat men in hoogere klasse stapt of vóór dat men doorreist, den conducteur waarschuwen, anders is men strafbaar. Een millioen gestolen. ln den nacht van Woensdag op Don derdag is door opensluiting der straat deur ingebroken in een woning aan de Cartesiusstraat te Den Haag Een geldkistje met bankpapier werd medegenomen. Het kistje bevatte n.l. een millioen.Duitsche marken, welke in 't geheel geen waarde meer hebben. Schip gezonken. Gistermorgen is in de nabijheid van géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzecpen da baardoppervlakte inwrijft met Coos 30, Tube 80 ct PUROL Lobith gezonken het schip Vertrouwen metende 115 ton, schipper F. Klazema. Het schip was met ijzererts geladen en was op weg naar Duisburg-Ruhrort. Oorzaak van het gebeurde was, dat het schip tegen de kribben was geluopen waardoor het lek was gestooten De schipper, diens vrouw en vier kinderen konden zich nog in veiligheid brengen Het schip was verzekerd. Ernstig ongeval. Een 20-jarig meisje, werkzaam aan de Hollandsche Draad en Kabelfabriek te Amsterdam kreeg gistermorgen het onge luk in de lasehmachine bekneld teraken Zij werd naar het Binnengasthuis ver voerd, waar bleek dat haar linkerarm was afgekneld. Gistermiddag is het meisje aan de ge volgen overleden. OVERZICHT. De bezetting in Duitscnland. Naar aan die bladen wordt meegedeeld beeft de Franscbe minister van buitcn'and- sdhie zaken den Duiitsdhem zaakgelastigde te Parijs beloofd hem voor bet einde van deze week antwoord te geven, op bet ver zoek tot vermindering van bet aantal be zettingstroepen. Het Duatscb3 standpunt is. dat de sloo- ping der Oostelijke vestingwerken met die vermindering niets uitstaande beeft, maar dat Duitsebland reebt beeft op die ver mindering. Het rijkskabmet heeft zich met de kwes tie der oostelijke vestingwerken nog niet bezig gehouden. Zij zal dit eerst doen als zij rapport over dien sloopimgsarbeid beeft ontvangen. Frankrijk's koloniën. Aan bet banket van die 'Koloniale Unie, 'heeft Poimcaré verklaard, dat net Fran scbe kolonisatiewerk een nieuwe faze is ingetreden door de exploitatie van. het uit gebreide en prachtige koloniaal bezit en door de naiuwere en doel treffender ver binding met bet kapitaal van 'het moeder land. Frankrijk moet de schatten, die in zijn koloniën opgehoopt liggen en nog voor 4iet grootste deel onontgonnen zijn, ge bruiken en daartoe een billijke en wel willende samenwerking van bet Europeescb personeel en de inland sche werkkrachten tot stand brengen. Poincaré eindigde met een krachtige geeseling. van bet gewroet van de verdool de burgers, die trachten de imlandsche be volking, die aan Frankrijk roerende be wijzen van trouw 'gegeven beeft, tegen het land op te zweepen. Frankrijk zal een ©inde weten te stellen, aan alle misdadige pogingen, die de veiligheid zijner bezit tingen in gevaar brengen. Een belangrijke opdracht. Het Roemeeriiscbe departement van het verkeerswezen 'beeft besloten aan verschil lende groote scheepswerven in, Europa op dracht te geven tot het bouwen van 8 nieu we maritieme eenheden; drie van deze acht schepen zullen bestemd zijn voor bet vervoer van passagiers, en zullen van het meest moderne comfort worden voorzien, terwijl vijf zullen worden ingericht als vrachtschepen, ter completeeniing van de Roemeensche handelsvloot. Een groot aantal scheepsbouwers, uit Italië, Frankrijk, Engeland, Duitschland, Dienemarken em Nederland hebben reeds aanbiedingen gedaan. De scheepsbouwers, die inschrijvingen hebben gedaan, zullen nu officieels ver tegenwoordigers naar Boekarest zenden, teneinde de onderhandelingen over deze belangrijke opdracht bij te wonen, welke in zijn geheel of in gedeelten zal worden toe gewezen. De tonnenmaat van deze schepen is nog niet definitief vastgesteld.. De vertegen woordigers van de scheepsbouwers zullen den 16en Mei bijeenkomen in het gebouw van het ministerie voor het verkeerswezen, waar de ïnschrijfbiljetben zullen worden geopend in tegenwoordigheid van generaal Valeanu, minister van het verkeerswezen. Vervolgens zal de toewijzing van de op dracht plaats hebben. Een belangrijke arrestatie. De beruchte leider van de moord-terreur in. de Padangsche Ommelanden, Gandjil, is door een beyolkingspatrouille in het ge bergte gepalet. TWEEDE KAMER. De gouverneur van Curacao is er in de 1 weeds Kamer niet best afgekomen. Bij de behandeling der begrooting hebben di verse Kamerleden het woord over den toestand in deze kolonie gevoerd, en geen oer sprekers had een woord van lof voor het beleid. Integendeel: het regende klach ten. De minister die den gouverneur ver dedigde, kon niet de meiening ingang deen vinden dat alles in orde is in liet Curacao- sdhe. Uit 's ministers verdediging laten we een en ander volgen: Wat de doortastendheid van den gou verneur betreft, erkende de minister dat bij in dit opzicht wel meer wensebte. Overigens verkeert de kolonie in de pe riode van een kind dat lang achterlijk is geweest en nu zijn slchade moet inhalen. De gouverneur zal in Nederland komen en overleg plegen met de regeering. Een urgentie-program zal dan voorden opge steld, dat met kracht zal worden uitge voerd. Voor de waterstaatswerken is reeds een goed en bekwaam ingenieur naar de West gezonden. Voor de salarissen dei' ambtenaren en de herziening der belastingen wprden al ontwerpen gemaakt. Het onderwijs wordt steeds verbeterd. Over den woningnood en de huur-opdrij- ving zal de minister raadplegen met den gouverneur. De reorganisatie der politie is urgent, want de toestanden zijn onhoudbaar. Ge vaarlijk-weinig machtsmiddelen zou de re geering hebben als er eens ongeregeldheden zouden voorvallen. De veiligheid van de Europeesche inwoners laat zeer veel te wenschen over en het is een Nederlandscli belang dat daaraan een einde komt. Cura cao kan het personeel voor deze politie niet leveren en dus zoekt men naar andere middelen. Een gewapend politiecorps op militaire leest geschoeid zal nu de oplos sing moeten brengen. De plannen daarvoor zijn in de maak. Als leiders zullen dan moeten optreden politiemannen die in Holland zijn opgeleid. De heer Joekes was caarover niet tevre den. Hij vroeg hij motie uitstel van beslis sing todat het overleg tusschen den gou verneur en den kolonialen raad is afge- ioopem. De minister ontried die motie om dat als dit overleg mislukte, in Nederland een regeling zou worden gemaakt, waar voor het geld onmiddellijk beschikbaar moet zijn. Daarop trok hij zijn motie weer in, maar stelde voor den bet fokken post niet goed te keuren. Dit voorstel werd daarop verworpen met 38 tegen 19 stem men. De begroeting werd goedgekeurd. De Kamer ging uiteen tot 31 Mei. Het einde van een roovers- loopb aan. Te Pillkallen nabij de Litausche grens is de 38-jarige Zigeuner genaamd Heramn Herzberger in hechtenis genomen. Herz- berger werd wegens het plegen van een reeks moorden sinds 8 jaar door de autori teiten gezocht. Hij poogde nog te ontko men maar de gendarmen die zijn verblijf plaats hadden omsingeld maakten van hun wapens gebruik. Herzberger werd ernstig gewond en moest zich toen wel overgeven. Herzberger, een buitengewoon zwaar lijvig man, werd reeds in 1910 toen hij 22 jaar oud was wegens moord op een gen darme tot 8 jaar gevangenisstraf veroor deeld. In 1918 werd hij weder in vrijheid gesteld. Korten tijd nadien pleegde hij een reeks misdaden tot men er in slaagde zijn spoor te ontdekken. In 1919 vei"scheen hij in Pommeren, in het dorp Gulzow schoot hij na een woordenwisseling zijn eigen oom dood. In 1920 vertoonde hij zich met zijn woonwagen in de omstreken van Dort mund. Op zekeren dag hielden twee agen ten op den straatweg zijn wagen tegen. Herzberger schoot onmiddellijk op de agen ten, die daarop hunnerzijds eveneens hun revolver op den Zigeuner afvuurden. Deze bleef als door een wonder ongedeerd, de kogel bleef in zijn dikken mantel steken; wel werd echter zijn moeder die in den wa gen zat door een der kogels gedood. Herz berger legde toen de zweep over de paar den en ging er met den wagen vandoor. Hij reed zoo snel dat het lijk van zijn moe der uit den wagen viel en op den straatweg bleef liggen. Weder een jaar later vertoef de Herzberger in Hessen; hij wilde in het dorp Saalmunde de dochter van een Zi geuner huwen, de vader van het meisje weigerde echter zijn toestemming te veirlee- nen en werd door Herzberger neergescho ten. Herzberger vluchtte en zijn bruid met hem. Een reeks verdere misdaden worden hem ten laste gelegd. Zoo schijnt hij in Pommeren een boschwachter te hebben vermoord en voorts verschillende Zigeu ners te hebben doodgestoken uit vrees dat zij hem zouden verraden. De Zigeuners waren zoo bang voor hem, dat de politie nimmer een hunner kon bewegen inlichtin gen over Herzberger te verstrekken. Het onzichtbare verlicht. Een der jongste nieuwtjes der Westing house Lamp Cy, is een lamp, welke on derzoekers in staat stelt voorwerpen, welke vaak als onzichtbaar zelfs met behulp met een microscoop worden beschouwd, te on derzoeken Voor deze uitvinding was het voor geleerden dokters e.a., die een mi croscoop gebruiken, lactig het goede licht te krijgen op de vaak onzichtbare voor werpen, welke ze onderzochten, wegens het feit, dat licht van boven de micros coop komend, het eenige licht dat gewoon lijk beschikbaar is, liet perspectief van het voorwerp vervaagt als gevolg van de in iensiteit van het licht uit één richting en het gebrek er aan uit een andere. Superintendent (Jrogau vertelt, dat de microscooplamp geheel uit de hand wordt gemaakt, geen machine er iets voor doet en dat het zelfs de vraag is of een ma chine er wel iets voor zal kunnen maken De lamp heeft den vorm van een hoef. Het glazen deel er van bestaat uit een gebogen buisje. Dit is verzilverd, behalve op een smal plekje dat het licht doorlaat Deze verzilvering dient als reflector om al de lichtstralen door het heldere deel der buis te werpen Pe buitenkant der buis is zwart gemaakt, weer met uitzon dering van het niet- verzilverde gedeelte Deze zwarte verf belet dat lichtstralen of reflecties de buis verlaten behalve door he smalle strookje helder glas Het is noodig op deze wijze de lichtstralen te behandelen, om te voorkomen, dat ze in het oog van den waarnemer weerkaatst worden door de microscoop en hem on mogelijk maken ook: maar iets te zien. Het kwam dus heeleuiaal aan op den glasblazer. De kooldraad in de lamp is bevestigd op kleine steuntjes als minia tuur haarspelden, welke op afstand zijn vastgehecht aan den draad welke even lang is als de buis. waar hij doorheen ge trokken wordt. Nadat de draad bevestigd is, wordt de lucht uit de lamp gepompt en de einden der buis gesloten doordat ze in een sterke vlam worden verhit tot de luchtdruk het weeke glas samenperst. De lamp is 9 volt sterk en 7 7 ampère Bij het gebruik wordt de hoef micros* oop gelegd op de gladde plaat der microscoop rondom het voorwerp, dat onderzocht moet worden. Het glas der plaat maakt dat licht van onder kan doorstralen, zoodat met be hulp van de lamp, het voorwerp van alle kanten wordt verlicht, en schaduwen en misteekening worden voorkomen. ^Charlie (JJhaplin voor den rechter. Charlie Chaplin heeft zich Dinsdag voor het Bondshof te New York moeten veiautwoorden op een beschuidiging van Leo Loen, die beweerde dat Charlie pla giaat had gepleegd in de film „Shouldes A.rtns* en deswege een schadeloosstelling van een bedrag groot 120.000 gulden eischte Volgens de krantenverslagen is deze rechtszaak een waardige comedie ge weest en hebben rechters, juryleden en publiek om zoo te zeggen krom gelegen van het lachen over de komische wijze, waarop Charlie zijn getuigenis deed. De vroolijkheid begon reeds, toen Charlie plaats nam in de getuigenbank, waarbij hij met één been dubbelgevouwen onder zich zitten ging. Zij steeg toen Loebs advocaat bij het kruisverhoor Charlie een afschrift overreikte van Loebs scenario, waarbij de filmkunstenaar op karakteris "tieke wijze, die men van hem gewoon is, de schouders ophaalde. „Het spijt mij'', zeide Charlie zich tot den rechter wendend, ,/maar ik kan het niet lezen. Ik heb mijn lorgnet vergeten*. Charlies eigen advocaat reikte hem daarop een lorgnet toe. .Charlie probeerde het lorgnet met een trek van twijfel en trok daarna een onnoozel gezicht. Daarna bood de rechter Charlie zijn bril aan, een met schildpad montuur. Charlie zette hem op, en toen hij naar de recbterstafel keek, proestte iedereen het van het lachen uit, want hij zag er uit als een burleske van z chzelf en Harold Lloyd, zooals een verslaggever het be schrijft Charlie hief vervolgens het see nario op en trachtte het door den rech- tersbril te lezen, doch wederom zonder eenig succes. Hij trachtte vervolgens het manuscript te lezen door een der lenzen van den bril als monocle te gebruiken, ditmaal klaarblijkelijk met meer succes. Ook de voorlezing van het scenario gaf van tijd tot tijd aanleiding tot groote vroolijkheid. Een lijk in een koffer. Dezer dagen werd door een man, die per taxi aan het Charing Cross station te Londen arriveerde, een kruier geroepen, wien hij verzocht een grooten lederen koffer naar het bagage depot te brengeu. te kruier reed den koffer met een wa gentje naar de bewaarplaats en den eigenaar werd aldaar het re(;u gegeven. Toen in de omgeving van het station het regu werd gevonden en toen noch dien dag, nog de daarop volgende dagen de eigémar kwam opdagen kreeg men argwaan en werd besloten tot opening van den koffer over te gaan. De ambtenaren, die den koffer openden, deden een afgrijselijke ontdekking. Tot hun groote ontzetting bevond zich in den koffer het lijk van een vrouw, op af-

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2