GOBSGHE COURANT Terug naar de werkelijkheid. Quick Quaker BIJVOEGSEL ZACHT, GEURiG GOEDBRANDEND Land en Tuinbouw Voor de Vrouw I 1 - - W etei)scbappen. Rechtszaken. BANK voor ZEELAND GOES, Alle Bank- en Effectenzaken. Sport Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 13 MEI -1927. Schrijvende over de schoon klinkende leuzen van de Fransche revoiutionnairen uit het einde van de achttiende eeuw en over de geringe resultaten waartoe hun arbeid leidde, doet Thomas Carlyle op merken: „Tot de werkelijkheid, wees daar zeker van, zal mein terugkeerem, tot die werkelijkheid namelijk, hetzij een gezegende, of gevloekte, waarvoor men vatbaarheid heeft.'' Ziehier weer een van die waarheden, die wij, eigenlijk gezegd, toch niet uit den mond van een wijs- geerigen geest behoeven te vernemenWe ten wij het iminers zelf niet even goed, dat in heel het leven de grenzen van het wenschelijike bepaald worden door de eischen der werkelijkheid? Jia, wij weten dit zeer goed en toch.... toch handelen wij telkens weer alsof wij het niet weten. Tegen beter weten in handelt, op z'n tijd, ieder mensc'h. Wie onzer stelt niet zijn verwachtingen te hoog en moet niet, als het oogeoblik van verwezenlijking geko men is ervaren, dat de werkelijkheid toch geheel anders en dikwijls veel minder mooi! - is dan verwacht werd? In „Lady Windermere's Fan' zegt Oscar Wilde: „Ervaring is de naam, die de menschen geven aan hunne mis slagen' Is dit waar voor liet indivii- clueele leven, duidelijker dan hierin ma nifesteert zich de ervaring als „missla gen-verzameling" in het maatschappelijke leven. En hierop doelde Carlyle, toen hij de hierboven aangehaalde woorden schreef. Grootsche, verheven gedachten over de menschelijke samenleving zijn in den loop der eeuwen vertolkt door de beste geesten, die de menschheid heeft voortgebracht. Aanlokkelijke plannen van maatschappe lijke hervorming werden opgesteld en der menschheid ter uitvoering voorgelegd. Doch ziet, telkens wanneer gepoogd werd dat schoons te verwezenlijken, bleek de mensch in zijn ïdealitisch streven te hoog gegrepen te hebben. Steeds weer kwam de werkelijkheid met hare eischen en van al ons idealisme kon sléchts dat verwe zenlijkt worden waarvoor men vatbaar heid had. Ziehier nu wat ons zuiver men- scnelijk streven naar verbetering, naar be nadering van het volmaakte, zoo moeilijk maakt: wij weten niet waarvoor wij vat baarheid (hebben en waarvoor niet. In dit opzicht bestaat er geen verschil tusschen den wildste aller wilden en den beschaafd ste aller beschaafden. Wij weten het niet. Maar toch volhar den wij in ons pogen er achter te komen. Daatvoor zijn wij nu. eenmaal menschen, die op geen enkel gebied van het leven een voor het verstand „verboden zone" dulden. Ook niet op het terrein van het maatschappelijk leven. Wee het volk, dat poogt te ver door te dringen in dat verboden terrein en zich laat leiden door gidsen, die zeggen den weg te kennen. Voor deze volken zijaj Carlyle's eeuwig geldende woorden ge- geschreven. „Terug naar het gebied der werke lijkheid!" is het bevel, dat eens, onver mijdelijk, den overmoedègen gegeven wor den zal. En de terugtocht, die dan on dernomen moet worden, is een Berezina- tocht! Voor ons, in Europa, heeft het bevel geklonken! Te ver zijn wij de laatste jaren doorgedrongen op verboden terrein. Wij moeten terug. In de achterhoede trekt het Russenvolk, dsBi het verst was vooruitgeloopen, af. Door niemand min der dan Lenin is deze terugtdcht voorzien. Jn een op 28 Maart 1922 gehouden rede voering op het congres der Communisti sche Partij verklaarde hij o.m. het vol- „Wij beschikken over de politieke macht en over een ontzaglijke hoeveelheid eco nomische en andere middelen, over schier alles, maar niet over het kunnen. Dit ontbreekt ons". Van het oogenblik, dat Lenin dit be sefte, dateert zijn niet-communistische po litiek, zijn op herstel van levensvatbare maatschappelijke verhoudingen gericht streven. En zijn opvolgers zetten dit weide voort. Terug naar de werkelijkheid gaat het Russische volk. En wanneer straks de volksgemeenschap hersteld is., het maat schappelijk leven zich weer ordelijk otnt- wikkelt, zullen vele nieuwe verhoudingen ingevoerd, vele oude opgeruimd zijn, maar oude en nieuwe, beide zullen zij gedragen worden door den werkelijkem Rus en niet door den „denkbeeldige", die slechts leeft in de boeken van eenige revoiution- nairen. Wie met eenige aandacht de verschijn selen in het maatschappelijk leven waar neemt, zal ontwaren, dat ook buiten Rut land's grenzen een terugtocht naar het rijk der werkelijkheid plaats heeft, zij het dan voor fijn«2 pijptabak Aan deze eischen voldpet Voor H.H. Winkeliers tegen fabrieks prijzen verkrijgbaar bij E. Verbeem, Goes, ook, dat van ons in het Westen niet min der offers gevergd worden, omdat wij minder ver van die werkelijkheid verwij derd werden. Terug naar de werkelijkheid! Het bevel is gegeven. Wij hebben te ge hoorzamen. Vorstscha de. De voorgaande week is lang niet voor- deelig voor dien tuinbouw geweest, de nachtvorsten hebben, zooals thans blijkt, meer schade teweeggebracht, dan aan vankelijk vermoed werd. Begin Mei is al heel slecht, aardappelen welke mooie op de rei kwamen staan zwart, bloesem aan de boomen hebben een verdachte kleur, zelfs hebben druiveniloten in de koude kassen geleden. Elk jaar komt naar voren, dat de tuinderij alleen suc ces kan hebben door middel van glas en dan nog liefst kunstmatig verwarmd. V i s c h b a k k e n. Het komt zeker, omdat we in ons land zooveel water hebben en aan alle kanten omspoeld worden door water, dat wij Hollanders zoo'n zwak hebben voor visch. Maar de smakelijkheid van dit zeer voed zame gerecht is in groote mate afhanke lijk van de manier, waarop we de visch bakken. We kunnen de meest voorkomende vischsoorten in twee groepen splitsen. De gewone soorten, als bijv. bokking, schol, bot, panharing, enz. en de fijnere soorten zooals paling of toing. Voor de gewone soorten gebruikt men gewone bakolie of wel boteroüe, de fijnere soorten bakt men het beste in boter of slaolie. Zooais men zal bemerkt hebben, is het verstandig voor het bakken alleen gebruik te maken vam. de kleinere visch. De beste manier om bak- visch te behandelen is ais volgt: De visch afwasschen en met zout bestrooien. Het zout er in laten trekken en daarna de visch met een schoone, eenigszins vochtige doek afdrogen. Het is goed de visch in paneer meel (de fijnere soorten) te wentelen. Voor de gewone soorten kan men met tarwemeel volstaan. Wie moeten zooveel vet in de braadpan doen, dat de bodem ruim bedekt is, en dit zoo heet laten worden, dat er een blauwe damp afslaat. De platte visch soorten behoor en met den lichten kant naar beneden in het heete vet gelegd te worden. We moeten er om denken, dat we de visch onder het bakken voorzichtig heen en weer schuiven. Anders blijft het vel licht aan de pan kleven en dat geeft een onsmakelijk gezicht aan die visch. Na het bakken moet de visch op grauw papier uit druipen. Het is niet lekker, als de visch zoo erg nat en vet op tafel komt. En, heeft u vet over na het bakken? Zeef het dan en doe het in een flesch. Dat is voor een volgende keer. soep of iets dergelijks? Snijdt dan een rauwe aardappel in een paar flinke plak ken en. leg die in de soep of welke spijs u bereidt, en laat die dan nog een paar minuten kokfen. Het zou zal dan in die rauwe aardappelen trekken en het etem zal niet meer te zout zijn. Die doorgesneden citroen kunt u goed houden, wanneer u hem met den snijkant naar beneden op een schoteitje legt en er een glas overheen zet. Dat sluit de lucht af en voorkomt beschimmelen en uitdrogen. Heeft u krassen op uw meubelen gekre gen? Die kunnen meestal wel verwijderd worden, als u ze wrijft, in de richting van den nerf van het hout, met lijnolie. Gebruik hiertoe een kurk. Heele vuile ruiten of glazen voor schil derijen, enz. kunt u heel vlug schoonma ken met een lap met wat terpentijn of petroleum. Zijn de ruiten erg smerig, nieem ze dan eerst af met koud water en daarna met terpentijn of petroleum. Vuiigeworderi „gouden" lijsten van schilderijen en spiegels kunt u heal goed schoon krijgen, door ze te wrijven met een schijfje ruiwe ui, die we in salmiak gedoopt hebben. Een pan, waarin melk gekookt is, kan men heel gemakkelijk schoonmaken door wanneer we de melk er uit gieten, dade lijk het deksel er op te doen, zoodat de stoom geen kans heeft om te ontsnappen. Aldus de pan koud laten worden. Eerst daarna de pan in koud water zetten om te weeken. Gebakken saucijsjes met bloemkool. Dat is een heerlijk eten. Op een pond saucijsjes neemt u 2% eetlepel gesmolten reuzel of boter. De saucijsjes worden met lauw water afgewasschen, met een schoe nen doek afgedroogd en aan alle kanten met een stopnaald geprikt. We strooien er wat bloem over en bakken ze in het vet op een matig heet vuur gaar en bruin, hetgeen ongeveer een kwartier kan duren. VLUGKOKEND HAVERMOUT gaar in 3 tot 5 minuten. Nuttige wenken. Is u nu heelömaai „schoon" en zitten er nu nog vuile vlekken en veegen op dat gewitte muurtje, of plafond, dat u dit jaar niet gestucadoord kreeg? Wrijf dan wat stijfsel heelemaal fijn tot poeder en doe er wat van op een zachte doek. Wrijf daarmee over de vlekken en ze zullen verdwijnen. F Was u verliefd? Ik bedoel, heeft u te veel zout in het ete(n gedaan, bij voorkeur Een „V in - boo t". Na maandenlange voorbereidingen is ir. W. Meindersma, te 's Gravenhage, erin geslaagd een voortbewegingswerktuig voor motorbooten te bedenken en practisch uit te werken, dat op geheel nieuwe princi pes rust. De heer Meindersma heeft de 9 M. lange motorboot, het pleizierjachtje „Fin- drïven", schroef, roer en alle daarmee in verband staande koppelingen, assen, etc., tot een gezamenlijk gewicht van 132 K.G., vervangen door een ijzeren vin, welke met een gewicht aan den bodem van het vaar tuig is aangebracht. Deze vin (cirkelvor mig met een breedte van circa 15 c.M.) volvoert een bijzondere beweging en wel zoodanig, dat de door deze beweging opgewekte reactiekraobt, dus de stuw- druk, met behulp van het stuurwiel over 360 graden kan worden gevarieerd, het geen besturing in elke gewenschte rich ting mogelijk maakt. De boot, die voor zien is van een 1216 P.K. motor, heeft daardoor niet alleen een gewiebtsvermin- dering van ongeveer 90 K.G. ondergaan, maar de weerstand is aanzienlijk vermin derd en de snelheid toegenomen,- daar het rendement dezer vin circa 20 percent grooter is, dan dat eemer schroef. Het toerental van de vin (1700) is twee maal zoo groot als dat van den motor. Het voordeel van deze vin is lang niet denkbeeldig. De aanschaffingskosten zijlri geringer dan die van een schroef met toe- behooren en speciaal voor sleepbcotem (door een vin aan iedere zijde slaat men het zogwater op zij uit) onderzeebooten PARIJS-NEW-YORk DOOR DE LUCHT. De vermiste Oceaan-vliegers Numgesser en Coli, gekiekt op het vlieg\e!cl Le Bourget aan boord van het vlieg tuig. waarmede zij de non-stop-rit ondernamen. (loodrecht stijgen en dalen) en reddings- booten (groote bestuurbaarheid in iedere richting) kan zij een groote verbetering beteekenen. Bestrijding der Iepenziekte. Wij lezen in het „Tijdschrift der Ned. Heidemaatschappij" dat het dagelijksch bestuur van de N.H.M., hetwelk 11a de overdracht van den Oranjeborad van Orde in de plaats is getreden van den vroegeren Raad van Bestuur, van dien bond, na overleg met prof. Westerdijk, bereid is bevonden gedurende twee achter eenvolgende jaren telkens f2000 beschik baar te stellen ter bestrijding van kosten voor laboratorium-onderzoek, in te stellen door 'het laboratorium W. C. Scholten le Baarn. Dit onderzoek is inmiddels aangehangen. Gedurende twee jaren is onder leiding van prof. Westerdijk daarvoor een jeugdige wetenschappelijke kracht beschikbaar ge steld, welke zal worden bezoldigd uit het fonds van den Oranjebond van Orde. Het is te hopen dat de resultaten van zoodanigen aard zuilen zijn, dat zij er toe zullen bijdragen, de gevreesde iepenziekte met gunstig gevolg te bestrijden. Mocht dit doel worden bereikt, dan zal 'het voor het prijsvragen-instituut van genoemden bond een groote voldoening zijn, door het beschikbaar stellen van den noodigen gel- deüjken steun, dit onderzoek mogelijk te hebben gemaakt. De agent-inbreker. In hooger beroep is door het gerechts hof te 's Gravenhage behandeld de zaak tegen den gewezen agent-majoor van po litie A. L. A. te Dordrecht, gedetineerd, die door de rechtbank aldaar, wegens verschillende feiten van diefstal onder ver zwarende omstandigheden, is veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis. Verdachte heeft zich, naar hij bekende, in de laatste jaren, terwijl hij zijin func tie van agent-majoor uitoefende, aan ver schillende inbraken schuldig gemaakt. Een motief of beweegreden om te verklaren, hoe hij tot die feiten is gekomen, kon ver dachte niet opgeven. De advocaat-generaal. mr. Brants, eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Verdachte's raadsman zeide, dat veir- dadhte de s tiraf niet te zwaar vindt, maar het feit, dat zij langer dan vijf jaren is, brengt mede, dat hij naai- Leeuwarden zal worden overgebracht en al dien tijd van zijn vrouw, aan wie hij buitengewoon hangt, gescheiden zal zijn. Verdachte's eenigste wensch is, dat dit voorkomen zal worden. En daarom meende pi. een ernstig beroep op de clementie van het hof te mogen doen. Hij wees daarnaast nog op den niet meer jeugdigen leeftijd Uitspraak 25 dezer. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). Luchtvaart. De vermiste Oc i v '1 i Uit Cherbourg wordt gemeld, dat het onderzoek in het Kanaal naar Nungesser en Coli is opgegeven. De paketboot Ca- meronia spreekt draadloos het bericht te gen, dat het een spoor van de vliegers zou hebben ontdekt. Het Amerikaansche be- toerental van de vin (plm. 1700) is twee de Atlantische kust nog een onderzoek instellen. Het laatst is het Fransche vliegtuig Zondagmiddag boven Zuid-Ierlaiftl gezien. Ernstig vliegonge val. Een ernstig vliegongeval had Woensdag middag te 12 uur te Warschau plaats na bij het Belvederepaleis. 'Luitenant-kolonel Piociowsky, assistent-chef van de iucht- vaartafdeeling van het Poolsdhe leger, ge raakte op 1500 meter hoogte in een vree- selijken storm. Het schijnt dat kolonel Plodowsky pogingen deed om uit zijn moeilijke positie te komen, waarbij hij snel daalde. Tengevolge van den hevigen sneeuwstorm, die juist boven Warschau woedde, vloog hij met zijn toestel tegen een klein gebouw in de Gorskastraat. Het dak van het huis vloog er af. Het toestel viel op straat en wercl totaal vernield. Het lijk van Piodowsky werd onherkenbaar verminkt uit de overblijfselen van het vliegtuig te voorschijn gehaald. De ijsheiligen. Het filiaal van het Kom. Ned. Meteor. Instituut meldt: De Ijsheiligen zijn dit jaar precies op tijd gekomen en het ziet er naar uit, dat zij Europa nog niet direct verlaten zui len. Hooge druk over de Britsche eilan den, lage druk over Scandinavië, waardoor een Noordelijke luchtstroom overeen groot deel vam Europa ontstaat, zijn noodig voor hum intocht en voortbestaan. Eén depres sie uit het Noorden komende en naar het Zuidoosten over Scandinavië, Finland en Oost-Duitschlaiud wegtrekkende, hebben wij verwerkt, een tweede nadert an het verre Noorden bij Rost en Haparanda. Deze zal zich waarschijnlijk weer in de zelfde richting als haar voorgangster bewe gen, zoodat de Noordelijke luchtstroom weer versterking krijgt, na de onderbre king van heden, en het koude weer houdt aan. Dat de koude-inval gevoelig is hebben wij allen ondervonden; in getallen uitge drukt vinden wij voor geheel Europa het volgende. Op 9 Mei was de geniidd. tem peratuur 0.6 gr. boven de normale; op 10 Mei 1.4 gr. C. en op 11 Mei 3.8 gr. C. onder de normale. Deze waarden gelden voor des morgens 7 uur. Verlaagde invoerr echten. Naar uit Parijs van bevoegde zijd» wordt gemeld, heeft de Fransche regeerimg in het tarief ontwerp, dat vóór het einde van deze maand bij de Fransch» Kamer in

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1