Uit den Westhoek Stadsnieuws ProvinciemeuWs Rechtszaken. Tot schade der volksgezondheid. Reeds 'meermalen is er van verschillende zijden op gewezen, dat het clandestien sto llen van gedistilleerd zeer nadeelig is voor de volks gezondheidDeskundigen heb ben (Welder uiteengezet, hoe onvolkomen de clandestiene staker zijn product moet bereiden'. Waar de fabrikant van zuiveren alcohol vaak tot 25% en meer van zijn ruwen alcohol in den vorm van brandspi ritus en foezelolie moet afscheiden, is het duidelijk, welke hoeveelheid onzuivere stof fen mede opdrinkt degene» die zich waagt aan het product van den clandestienen brander, wien de middelen tot zuivering van het ruwe product ontbreken. In Ame rika moeten herhaaldelijk in de ziekenhui zen patiënten worden opgenomen, die door het drinken van dergelijken alcohol ernstig ziek zijn geworden. Voor ons land is dit gevaar volstrekt niet zoo denkbeeldig als men wellicht veronderstelt. Telkens lezen wij berichten inzake ontdekking van geheime stokerijen, waarbij blijkt, hoe primitief de fraudeurs moeten werkenv Zoo dienen fietsbanden soms als afvoerbuizen, en doen allerlei zelf samengeprutste toestellen dienst. Het clandestien gestookte gedistilleerd gaat veelal naar de clandestiene kroegen, wel ker exploitanten zeker niet van hét beste allooi zijn. Zoo werd onlangs eien clandes tiene kroeg ontdekt, waar aan kinderen van 15 a 16 jaar borrels werden geschon ken voor de helft van den gewonen prijs. Ziedaar de geweldige fatale gevolgen zoowel voor de volksgezondheid als voor de zedelijkheid van het te hoog opschroe ven van den accijns op het gedistilleerd. Men heeft nu zes jaren den tijd gehad om de gevolgen van den verdubbelden accijns te overzien. Wie deze gevaren voor de volksgezondheid wil wegnemen en de zede lijkheid oprecht wil bevorderen, zal moe ten streven naar een heffing van den ac cijns tot een redelijk peil, opdat de lust tot smokkelen en tot geheim distilleeren weer tot het verleden zal gaan behooren. Wethouder D. D. v. d. Bout. De „Zeeuw", zoowel als de „Nieuwe Zeeuw sche Courant" herdachten gisteren avond den overleden wethouder. Uit de „Zeeuw" knippen we: „De heer Van den Bout heeft vele jaren een groot deel van zijn tijd en krach ten gegeven aan de behartiging der be langen van de gemeente Goes en dat op zulk ©en wijze, dat hij, mede door zijn gemoedelijkheid, zich in een bijzon dere mate van populariteit onder een groot deel der bevolking mocht verheu gen. I In het bijzonder heeft dhr. Van den Bout zich gegeven aan zijn arbeid in het Burg. Armbestuur, waarvan hij van 26 Maart 1901 tot Aug. 1904 lid en se dert 3 Jan. 1911 voorzitter was. Met volle toewijding heeft hij den velen arbeid aan deze functie verbonden, ver richt, waarvoor zeker een woord van waardeering hier op zijn plaats is.' De „Nieuwe Zeeuws<he Courant" schrijft In den heer v. d. Bout verliest Goes een van zijn meest verdienstelijke en al gemeen geachte burgers. Acht en twintig jaren heeft nu de over ledene zitting gehad in het RaadscolLege waarvan 24 jaar als wethouder, en met ongemeen© toewijding gaf hij zich aan deze uitgebreide taak. Ook in verschillende andere maatschap pelijke functies, bekleedde de heer v. d. Bout een vooraanstaande plaats, en hier denken we aan financ. en gascommissie en vooral aan het Burgerlijk Armbestuur waarin hij ieder met meegevoel te woord stond en zonder aanzien des persoons de hulp gaf, die gegeven kon worden. De liberale partij moet thans haar meest representatieve man missen, doch ook de andere partijen zullen het heengaan betreuren van dezen rechtschapen, tegen stander, die op ridderlijke wijze den be ginselstrijd voerde. Nieuw raadslid. De opvolger van den heer D. D. v. d. Bout in den gemeenteraad is de heer F van Zee, de laatste camdidaat van den lijst van den Vrijheidsbond voor de tot Sep tember geldende periode. Examen-commissie. De heer S. Leopold alhier is benoemd in de commissie belast met het afnemen van het examen in de Framsche taal. De locaalspoorweg. In den loop van de week is het geheele personeel van den nieuwen lo caal spoorweg ruim dertig man, naar hier gekomen en bij de burgerij ondergebracht, daar het nog wel eenige weken zal duren, eer de spoor- mannen niet hun gezinnen, de voor hen be stemde woningen, kunnen betrekken. Dagelijks wordt mn met het personeel langs de baan gereden, om 't den weg te loeren, wat geen overbodige luxe is, gezien het groote getal onbewaakte overwegen. De maximum-snelheid, welke men op de lijnen mag rijden, bedraagt 45 K.M. Concert. „Euphonia" zal Woensdagavond te 9 uur op de Markt een concert geven. Dit geschiedt op verzoek van B. en W. en ter gelegenheid van de opening van den locaal- spoorweg. Het navolgende programma zal worden uitgevoerdJ 1. Marche des Fédéres, F. Rousseau; 2. Ouverture Cavalerie Légere, F. v. Suppé; 3. „Vie d 'Artiste" Grande Valse, Joh. Strauss; 4. Gortège de Ballet, L. Montagne; 5. Flcremtimer-Marsch (Grande Marche Italienne), J. Focik; 6. „En Eté" Ouverture de Concert, L. Perlat; 7. Die Lustige Witwe, Potpourri sur l'operette de Lehar, M. J. H. Kessels; 8. Finale. Koopt. Een drietal dames verkoopt hier ter stede pakkende zeeverhalen ten bate van het helden-ter-zee-fonds „Dorus Rij kers Dit fonds dat onze gebrekkige en oude redders ondersteunt, heeft nog geen geld genoeg om alle, die er voor in aan merking komen, te helpen. Als ons geheele volk steunt, is de oude dag van onze zeehelden verzekerd. Gaarne wekken we daarom tot vrijge vigheid op. Vrijzinnig democraten. De afdeeling Goes der V.D. belegt Maandag a.s. in de „Prins van Oranje" een openbare vergadering. De heeren Jac. Welleman en J. v. d. Meulen Bosma zul len spreken over: „De Vrijzinnig-demo cratische gemeentepolitiek". Concerten der plaatselijke muziekgezel schappen gedurende den zomer van 1927. „Euphonia 18 Mei, 24 Juni, 22 Juli, 31 Augustus en 23 September. „Hosanna": 9 Juni, J Juli, 2 Augustus en 8 September. Bij ongunstige weersgesteldheid worden bovenstaande data een week verschoven. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Eieren van waterwild zoeken: A. B., A. J. H. te Wemeldinge terug aan ouders. Na sluitingstijd der jacht wild vervoe ren: A. W. te Krabbendijike f 10 s. 10 d. haas verbeurd verklaard. StraatschenderijP. V. te Wissemkerke f 15 s. 15 d., F. L. te Wolfaartsdijk f 10 s. 2 w. tucksdL, K. G„ M. J. C. d. K., C. S„ A. H. S„ C. S. te Goes ieder een maand tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren. Trekdier zonder toezicht laten staan: C. O. te Kloetinga f 5 s. 1 w. tuchtsch. Geen mach (regis ter houden: M. R. te Wemeldiinge f 15 s. 15 d. Zonder vergunning fce veel benzine in voorraad hebben: A. K. te Colijnsplaat f25 s. 25 d. met verbeurdiverkl. der benzine. Verboden geneesmiddelen verknopen A. H. v. d. G. te Antwerpen 5 maal f20 s. 5 maal 20 d. Te Kapelle op den openbaren weg vloeken: J. N. te Kapelle f5 s. 5 d. Overtreden Boterwet: S. V. te Hans- weert f 2 s. 2 d. Varken slachten zonder schietmasker L. T. te Eliewoutsdijk f 5 s. 5 d. Te 's Grvaenpolder met een auto te hard rijden: A. v. F. te Goes f 10 s. 10 d. Na sluitingsuur bezoekers in tapperij hebben: A. N. te 's Heerenhoek f 15 s. 15 d. Na sluitingsuur als bezoeker in tapperij aanwezig zijn: J. G. te 's Heerenhoek, H. M. V., J. H. te Niauwdorp f 3 s. 3 d. Zich te Goes aan een rijtuig vastklem» men: J. B. te Biezelinge f 5 s. 5 o. Mollen vangen en dooden: J. B. te Goes f 5 s. 5 d. Overtreding Bininenaanvarnigsregle- ment: F. J. H. te Wemeldiuge f 5 s. 5 d. Op verboden plaats anders dan stap voets rijden met een voertuig op vaste assen: J. O. te 's Heerenhoek f 3 s. 3 dl Reglement op de wegen en voetpaden: C. J. d. K. te Goes terug aan ouders. Schelpdieren rapen aan voet van een zeedijk: A. J. v. H. te Goes 2 maal f3 s. 2 maal 3 d. Visschen zonder consent en vergunning T. D. te lersieke 2 maal f!3 s. 2 maal 3 du Visschen zonder consent: W. S. te Goes f 3 s. 3 d. Fietsen zonder rem: J. d. B. te Nisse f5 s. 5 d. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: C. M. te Oude- lande terug aan ouders, J. v. V. te Rotter dam f 10 s. 10 d. Als voren met een motorrijtuig: L. v. L. te Kloetinge f 10 s. 10 d. Met motorrijtuig rijdende geen richting aangevenP. C. v. d. S. te Goes f25 s. 25 d. Met motorrijtuig rijden zonder goed werkende remmen: W. M. te Borssele f 10 S. 10 d. Met motorrijtuig rijden over een daar voor verboden weg en niet voorzien van een rijbewijs: P. K. te Halsteren f3 en f 10 s. 3 d. en 10 d. Motorrijtuig 's avonds zonder licht op openbaren weg laten staan: C. B. te Goes f25 s. 25 d.' Spoorwegoverweg hurder overrijden met motorrijtuig dan daar is aangegeven: L. M. O. te 'sH. H. kinderen f0,50 s. 1 d. Dronkenschap: D. J.. H. te Temeuzen J. P. W. te Rilland-Bath f 15 s. 15 d. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 15 Mei dies morgens te half elf uur Ds. J. Koekebakker. Mi.n «■■■■■■ijMaaB»—i»— TOILET-ARTIKELEN IN RUIME VERSCHEIDENHEID A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker, Goes. Telefoon 168. Autobusconcessies op N.-iBeveland. Gedeputeerde Staten hebben concessie verleend aan de N.V. aiwto-ommibus- dienst te Wissekerke voor een idagelijksche autobusdienst tus seinen Kamperland (Veer dam) en Kortgene. Aan den heer De Koster voor den dienst tusschen Colijnsplaat en Kortgene en omgekeerd, voor den diens'! van Co lijnsplaat over Kats naar Katsolie-steiger en omgekeerd (uitsluitend op Donderda gen) en voor den dienst van Colijnsplaat over Kats, Colijnsplaat en Wlissekerke. Pluimvee verbrand. In den nacht van 8 op 9 dezer is een op het eri van den landbouwer de B., wonende te Driewegen gemeente Temeu zen staand kippenhok in brand geraakt met het gevolg dat ruim 200 kippen en 150 kuikens in de vlammen omkwamen De brand is vermoedelijk ontstaan door dat de brandende lamp, waarmede de in het hok staande zgn. „kunstmoeder0 werd verwarmd, schroeiïng van de wanden van het hok heeft veroorzaakt. De schade bedraagt ongeveer f 1000. doch wordt door verzekering gedekt. Borssele. In de Woensdag gehouden vergadering van' Ingelanden van den Kouingspolder werd de rekening 1926/27 vastgesteld met een bedrag van i 11711,28^ in ontvangsten en f801,77 in uitgaven alzoo met een batig saldo van f 309,51^. Het dijkgeschot stelde men vast op f 9, schotbare en f7,50 gewone vronen Van de Nieuwe West Kraaijert-polder was be richt ingekomen, dat f 700 zal worden bijgedragen voor verharding van den Hchenkeldijk. De gemeenteraad besloot in zijn Woensdag gehouden zitting aan M. Ars en P. Ars f 25 per jaar en per kind toe te kennen als vergoeding voor reiskosten voor hun kinderen, die de R. K. school te 's Heerenhoek bezoeken. In de politieverordening werd de vol gende bepaling opgenomen H et is ver boden op Zaterdag en op Zon- en feest dagen rundvee of schapen door de dorps straat te doen geleiden of te drijven en mest te vervoeren. Men besloot zes nieuwe meerpalen te doen plaatsen op het haventerrein. Tot lid der commissie tot wering van school verzuim werd benoemd de heer J. Kat- tenberg, hoofd der bijzondere school. Colijnsplaat. In de Woensdag jl. ge houden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Noordbeveland, waren 46 van de 47 stembevoegde ingelanden tegenwoordig of vertegenwoordigd. De rekening over het dienstjaar 1926/'27 werd vastgesteld in"ontvang op f86660,66B, in uitgaaf op f 73.688 51, zoodat het goed slot bedraagt f 12.972,156. Besloteu wordt tot aanbrengen van zinkstokken met steenbestorting tot ver dediging van den z. g. n. afsluitdam op het Oosteinde van den polder, het ver nieuwen van 100 M. lengte met 8,50 M. breedte steenglooiing met zuilenbasalt tusschen de dijkpalen 61 en 63, het plaatsen van een betonmuur, lang 57 M., hoog 1 40 M. en dik 0.40 M. met een voetplaat van 1.25 M. en 0 60 M. breed tusschen de dijkpalen 3 en 5 en het verleggen van 540 M. lengte bermsloot tusschen de dijkpalen 24 en 30. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f87.842,815, met een post voor onvoorzien groot f 8459,825. Het dijkgeschot blijft bepaald op f32, per H. A. Het bestuur werd gemachtigd in den dienst 1928/'29, zoo de geldmiddelen het toelaten, 152 M. lengte, ter breedte van 8.50 M. Vilvoordsche- en Doorniksche steenglooiing te vervangen door glooiing van zuilenbasalt, en evenals dit jaar, een deel der benoodigde steenslag in samen werking met het waterschap Schouwen aan te koopen. De voorzitter deelde mede, dat door hem, wegens vertrek, tegen 1 September a s. ontslag is gevraagd als dijkgraaf. Hij herdenkt in het kort het tijdvak van 19 jaar, waarin hij in het bestuur van den polder zitting had, waarvan 15 jaar als dijkgraaf en dankte den ontvanger griffier, zijn medebestuursleden en de ingelanden voor den steun die hij steeds heeft mogen ondervinden. Namens de ingelanden dankte de heer A. Kole den dijkgraaf voor al het geen hij voor den polder heeft verricht terwijl de ontvanger- griffier en een gezworene hem nog hulde brachten voor de aange name samenwerking en de ruime opvat ting van zijn taak. Aan den ontvanger-griffier werd op gedragen voor rekening van den polder den scheidenden dijkgraaf een passend blijk van waardeering aan te bieden Op de aanbevelingslijst voor dijkgraaf werden geplaatst no 1. de heer P. Zuijd- weg te Kats no 2. dhr J. M Bom te Wissenkerke en no 3. dhr. M. de Regt Mz. te Colijnsplaat. Door den dijkgraaf is ook ontslag aam gevraagd ale lid van den dijkraad van den Calmiteuzen Leendert Abrahampolder. De heer Th. Maat, betuigde namens het bestuur van den dijkraad en als ingeland den heer Ridder zijn dank voor al het geen hij als zoodanig heeft verrichi en spreekt den wensch uit, dat hij nog vele jaren van zijn welverdiende rust zal mogen ge nieten. Als opvolger van den heer Ridder werd daarop tot, lid van genoemden dijkraad gekozen, dhr. P. Zuijdweg. Door het bestuur van den polder Oud-Noordbeveland werd Woensdagmor gen publiek aanbesteed de werken ter verdedigiug van den' oever voor den afsluit dam tusschen de dijkpalen 64 en 66 (2 zinkstokken, 1 kraagstuk en bestor- ting) met bijlevering der benoodigde materialen. Ingeschreven werd door Klaas Volker te Hiedrecht f 10660 W. Bot te Rilland-Bath f 10925 J de Vries te Heemstede f 11088 G. Dekker te Sliedrecht f 11140 N.V Aannemersbedrijf voorh. W. 't Hoen te Den Helder f 11238 Jan Roskam te Sliedrecht f 11344 A. de Bruine te Temeuzen f 11622 J. W. Roeloffs te Papendrecht f 11680 M. K. Hartog te Sliedrecht f 12694 J. de Bree Fz. te Terneuzen f 12809 Het werk is, behoudens goedkeuring door de Ingelandenvergadering, gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Klaas Volker te Sliedrecht. Kapelle. Op de veiling K. B. en O. Ie Kapelle, werden Woensdagmiddag de eer ste aardbeien geveild van J. Herzpiuis, dis opbrachten 2.70 cent per stuik en van Jolhs. Schipper, die f 2,50 per honderd stuks opbrachten. De werkman G. L. te Kapelle kwam bij het werken aan de voorgevel van een woning, gelegen aan de Ooststraat, zoodanig met een ladder uit te glijden, dat direct geneeskundige behandeling moest ingeroepen worden, die dr. Pfeiffer ver leende. De 11-jarige J. Ie C. brak door een val de knieschijf. Overbrenging naar het ziekenhuis te Goes werd noodzakelijk geacht. Schore. Alhieri is de melkprijs verlaagd van 14 ct. tot 12 ct. per Liter. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Ingekomen is een dankbetuiging van Prinses Juliana voor gelukwenschem van de burgerij ien den raad op 30 April jl. Van het gemeentebestuur van Kruiningen is bericht ontvangen dat zij geen termen aanwezig acht voor gelijke verlaging van keurloonen voor de geheelien keurings kring daar oorspronkelijk is aangenomen, dat iedere gemeente een afzonderlijke re geling treft. Z.h.s. wordt dan ook besloten geen verdere pogingen aan te wenden om tot verlaging der keurloonen te geraken daar, wanneer de gemeente Schore alleen hiertoe overgaat, het verschil in ontvang sten der verschillende gemeenten nog groo- ter zal worden. Bovendien is den laatsten tijd de opbrengst der keurloonen belang rijk lager dan vroeger. Met algemeene stemmen wordt besloten aan de vereeniging voor uitzending van kinderen naar een va- cantie kolonie, een subsidie te verleenen van f 0,50 per dag en kind tot een maxi mum van f35 per jaar. Medegedeeld wordt dat boeken en kas van den gem.- ontvanger zijn opgenomen en in orde be vonden. In kas was f 5470,54V2. Aangebo den wordt het verslag van den toestand der gemeente over 1926. De gemeentebe- grooting 1927 wordt gewijzigd. Tot leden der schattingscommissie worden herbe noemd de heeren J. G. van Nieuwenhuij- zen, C. Boonman, C. Potter Azn. en C. Rijn Wzn. Aan Johs. Zuidweg wordt op diens verzoek ontheffing verleent van zijn aanslag op het kohier van het schoolgeld over de maanden Januari en Februari 1927. De heer Zoeteweij merkt op, dat hij gaarne een andere regeling voor het schoolgeld zag getroffen. Hoewel het goed is dat schoolgeld wordt betaald, zijn er toch groote gezinnen die hierdoor te zwaar worden belast.. Die heer Karelse zou dan de aanslagen van B. en W. (voor degenen die niet in de rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen) achterwege willen laten. De voorzitter zegt dat een en ander ernstig onder het oog zal worden gezien en dat zoo mogelijk te zijner tijd met desbelreffen de voorstellen zal worden gekomen. Ten slotte deelt de voorzitter mede, dat eenig verschil bestaat tusschen de raming van den gemeenteopzichter en de luschrijvings som van timmerman Hendrikse betreffende eenig werk. Beide personen meenen dat hun bedrag juist is zoodat zij hiervan niet kunnen afwijken. Na eenige discussie wordt zonder hoofd, stemming besloten om nogmaals met Hendrikse te onderhandelen en zoo deze niet genegen is het werk vol gens de raming uit te voeren, dhr. J. v. Koeveringe uit te noodigen om eveneens naar het werk in te schrijven. Rechtbank te Middelburg. Overtieding der bepalingen op het autobus vervoer. J. L., 68 jr., autobusdienstondernemer Wemeldinge, 2 X f 50 of 2 X 50 dagen hechtenis, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. G. H., 33 jr., smid te Biezelinge, a x f 25 of 2 X 25 dagen hechtenis met vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter. Overtreding Jachtwet. J. Z., 33 jr., landbouwer te Borsselen, ontslagen van rechtsvervolging met be vestiging van het vonnis van den kanton rechter. Overtreding rijwielwet. S. B., 23 jr., koopman te Goes, tot f 7,50 of 5 dagen hechtenis en f 10 of 10 dagen hechtenis, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Het dooden van 2 aan een ander toebehoorende eenden. C. Z., 35 jr., boomkweeker te Kapelle, 125 of 25 dagen hechtenis. Politierechter te Middelburg. Beschadiging. Fr. van G„ 20 jaar, boerenknecht te Heinkenszand werd beklaagd dat hij in Februari 1927 te Wolphaartsdijk een huis heeft beschadigd door daar een kozijnplank af te trekken. Eisch en uitspraak f 20 s. 20 d. Weggehakt. A. B.. 62 jaar, bakker te Hoedekens- kerke werd ten laste gelegd dat hij op !0 Maart jl. te Hoedekenskerke opzette lijk een doornhaag, toebehoorende aan J. v. d. Made, heeft weggehakt. Eisch f 20 s. 20 d. Uitspraak f 10 s. 10 d. Diefstal. 1). de J., 18 jaar, landbouwer te Borsselen werd ten laste gelegd dat hij in Maart en April 1927 te Biervliet heeft weggenomen kleine hoeveelheden voederbieten, toebehoorende aan J. Vinke. Eisch en uitspraak f 10 s. 10 d. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren Johannes Dignus, z.v. Her. mannus Jonkers en Digna Fransen van de Putte; Maartje, d.v. Mattheus van der Linde eu Jannetje Gijzel. OndertrouwdW illem Frederik van fciemert, 24 jr. jm. en Adriana Cornelia van der Straate, 2a jr. jd Marinus Jacobus van den Berge, 22 jr. jm. 's Heer Arendskerke en Jacoba Pieter- uella Pik, 27 jr. jd.Thomas Marinus Hendrikus Bak, 23 jr. jm. en Johanna Martina Baard, 23 jr. jd.Jan Ndbrdsij, wedn. 44 jaar Vlaardingen en Magdalena Mathilda Wilhelmina Koets, 42 jr. jd. GetrouwdJacobus de Kubber, wedn. 34 jr. Middelburg en Maria Pieternella Fossen, 2J jr. jd. OverledenDirk Daniël van den Bout, 69 jr wedn, van Sophia Carolina Harinck. »Wai^— VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Kleine Veiling van 11 Mei 1927. Aardbeien 2.50 a 2 70. Bloemkool 17. Eendeneieren 4.70. Kipeieren 4.60. Krop sla 3.60 k 5. alles per 100 stuks. Rabarber 5, per 100 bos. Blauwe Aardappelen 4.10. Poters 1.40 beiden per 100 fv. G. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 13 Mei 1927. Spinazie f2 a f2,10, Aardappelen f3,30 alles per 100 KG. Kropsla f 1,10 a f 3,40, Kropsla (uitschot) f 0,20 a f 0,70, Brei f 0,60 a f 0,70, Bloemkool f6 a f 26, Komkommers f 16, Selderij f 0,50 a f0,90 alles per 100 stuks. Wortelen f 16, Rhabarber f4, Radijs f 0,80.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2