Kamera Overzicht. Gemengd Nieuws. Allerlei. AUTOMOBIEL VEBROOPING. Luxe Automobielen, Vrachtwagens, Omni- - bussen, Bestelwagens, Chassis, enz. Rijkspostspaarbank. Aan bet postkantoor werd in April op spaarbankboekjes ingelegd f22.771,89 en terugbetaald f21.646,96. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1.124,93. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 23. Door tusscbenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f2.000 en afge schreven f 6.800. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 4.800. Het aantal nieuw uitgegeven staats- schuldboekejs bedroeg 1. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 66 biggen. EERSTE KAMER. In de eerste bijeenkomst na het reces ontstond een kort debat tusschen den heer de Gijselaar en minister Donner over de vraag, in hoeverre de Nederlandsche over heid te royaal zou zijn met de toekenning van het Nederlan derschap De klacht is niet nieuw, zij is meer gehoord, wanneer le regeering bij het Parlement met een ïandvol naturalisatie-ontwerpen kwam, loch steeds heeft de betrokken minister e Kamer trachten te overtuigen, dat men ij het voordragen ter naturalisatie waar .jk niet over één-nacht ij^ gaat, dat be bouwbare informaties worden ingewonnen enz. Zoo ook nu. De heer De Gijselaar raamde het aan bal nieuwe Nederlanders dat aldus per wet wordt gemaakt op j,aarlijks ongeveer 8000, doch minister Donner heeft hem voorge rekend, dat als nog in dit pailementaire jaar alle aanhangige naturalisatieontwerpen het Staatsblad bereiken, men nog niet tot het cijfer 1000 komt. De heer De Gijselaar opperde de vraag, of het niet mogelijk zou zijn een rege ling te treffen, waarbij de verantwoorde lijkheid van het Parlement voor elk con creet geval van naturalisatie wordt uitge schakeld. De minister voelde hier voor blijkbaar wel wat, maar hij vond de zaak loch niet urgent genoeg om zijn krachten aan het ontwerpen van een dergelijke regeling te wijden. Alleen wanneer de aandrang daar toe zich van meer zijden deed gevoelen, zou hij er toe te vinden zijn. Met die verklaring nam dhr. Pe Gijselaar genoegen. Uit de gevangenis ontsnapt ^Maandag zijn om vier unr 's ochtends uit de gevangenis te Belfast vier boeven ontsnapt, van wie drie wegens moord tot levenslange opsluiting wajen veroordeeld Zij waren gezamenlijk in een cel op gesloten en vielen plotseling de niets ver moedende cipiers van achteren aan, hiel den hun de monden toe, ontrukten hun hun revolvers en bonden hen. Vervolgens klauterden zij met van lakens gemaakte touwen over den gevangenismuur. Buiten, in den tuin vóór den muur, stond een auto rustig te wachten, die, zoodra de boeven gezeten waren, wegreed, naar men vermoedt naar den lerschen Vrijstaat, l'e vluchtelingen werden beschouwd als de meest- misdadige elementen, die in de ge vangenissen van Ulster zaten opgesloten. Drie hunner hadden zich schuldig ge maakt aan een inval in een bank, de vier de had zijn verloofde ernstige verwondingen toegebracht en was deswege tot twaalf jaren gevangenisstraf veroordeeld. De autoriteiten stellen een ernstig on derzoek in in deze zaak. Het wekt be vreemding dat de ontvluchten zich ge zamenlijk in één oei bevonden en vermoed wordt, dat er omkooperij in het spel is Een moedige daad. Toen Vrijdagavond miss Betty Facer te Wanganni te Wellington, in N.'-Zeeland in avondtoilet op weg naar een partijtje ,een brug passeerde, sprong voor haar oogen een man in de rivier. Zij bedacht zich geen oogenblik, wierp enkele kleeding- ukken af en sprong den man na dien lij na een worsteling op den oever bracht Miss Facer was nog herstellende van een zware influenza en haar onderdompe ling in het ijskoude wa er van de rivier had tot gevolg dat zij weer instortte, zoo. dat de doktoren voor longontsteking vree zen. Vier jaar in de wildernis. De heer en mevrouw Martin Johnson hebben eeD paar dagen te Parijs doorge bracht en keeren thans met de Leviathan naar de Ver. Staten terug. Zij hebben zoo hun eigen denkbeelden Parijs en New-York dat is niks!" En niet alleen zeggen de Johnsons dat maar zij gelooven dat ook. Vier jaar lang had den zij in de wildernis doorgebracht, er gens op de grens van Abessinië en Britsch Oost-Afrika Zij leefden daar „the simple life» en dat beviel hun best. „Niemand die in de beschaving verkeerd, kan besef fen wat een heerlijk leven het is; wij vinden het al naar er gedurende een va cantie afstand van te moeten doen. Een vriend had ons laatst een radio willen staren, maar wij bedankten er voor ons leven, daar buiten, is toch al zoo vol en interesant dat wij voor iets anders er bij geen tijd hebben Tot goed begrip van het bovenstaande diene, dat de Johnsons waren uitgezonden door het Amerikaansche Museum vali Na tuurlijke Historie (te Washington; om fo to s te nemen van wild gedierte in den natuurstaat en de woeste omgeving. Zij hebben gewerkt in een vallei waar nog nooit blanke ontdekkingsreizigers - waren geweest. Hun hut stond op een plek waar het wemelde van groot wild Het gras dat de hut der Johnsons bedekie werd soms weggevreten door passeerende olifanten Johnson was er o m. ingeslaagd een groep van 15 leeuwen te fotografeeren Zeven van deze diereu wist hij te schieten Een melk- dronkaard. Een 53-jarig inwoner van Bristol schijnt een manie te hebben voor melk. Herhaal delijk heelt hij al gevangenisstraf onder gaan wegens het stélen van flesschen melk die in portieken waren neergezet en een maal, toen hij tegen borgstelling op vrije voeten was gelaten, was het eerste wat hij deed, weer een flesch melk stelen. Zoo veel overlast heeft dit heerschap veroor zaakt, dat de vereeniging. van melkhamde- laren te Bristol hem een halven liter melk per dag, voor zijn heele verdere leven, heeft beloofd als hij de flesschen van de klanten met rust wil laten. Eerst een week geleden was 'hij uit de gevangenis gekomen, maar dezer dagen werd hij opnieuw betrapt; hij wierp den melkbezorger, die hem betrapte de flesch naar het hoofd, gelukkig zonder hem te raken. Toen hij den laatstem keer de gevangenis verliet, stond, in overeenstemming mei de belofte der melkhandelaren, een politie- agent hem bij de poort op te wachten met een flesch melk. Hij rukte den agent flesch uit de handen, dronk haar in één teug leeg en wierp de flesch weg. Hij is te Birmingham en te Bristol door deskun digen onderzocht, doch diezen hebben uit gemaakt, diat hij toerekenbaar is. De rechter besloot de melkvoorziening van Bristol voor een half jaar „veilig te stellen" door hem voor dien tijd naar de gevangenis te zenden. Spreeuwen in Amerika. Eerst sedert 1890 komt de Europeesche spreeuw in Amerika voor. Door E. Schief felin, die ook de huismuseh naar de Ver eenigde Staten overbracht, werd hij daar ingevoerd. Schieffelin richtte in Albany een vereeniging op tot invoering van buiten- landsche vogelsoorten in den staat New- York en trachtte, behalve hnismusschen ook Nachtegalen, lijsters, gewone vinken, goudvinken, leeuwerikken en eindelijk ook spreeuwen naar Amerika over te brengen Deze poging is slechts met huismuseh en spreeuw geslaagd. Het honderdta spreeuwen, in 1890 uitgezet, telt nu mil lioenen nakomelingen. Nadat de spreeuw zich in de stad New York had neergezet, begon hij zich langs de kust in het Noor den en Zuiden uit te breiden binnen tien jaren verscheen hij o a. in New Haven en in 1920 was hij van Maine tot Vir ginia bekend. Naar aanleiding van het feit, dat de spreeuw zich zóó talrijk vermenigvuldigd heeft, terwijl in de 35 j^ren van zijn aanwezigheid in Amerika de aldaar in heemsdhe vogelsoort niet belangrijk in aantai zijn toegenomen., heeft men zich afge- vra'agdis de spreeuw inderdaad een wel kome gast in Amerika Ornithologen uit dat land hebben zich ernstig met die vraag bezig gehouden Kalmbach en Gabrielson publiceerden in 1921 uitvoerige mededeehngen over de levensgewoonten en het voedsel van den spieeuw, op oudere en eigen waar nemingen gegrond, in het bijzonder ook steunende op de resultaten van het on derzoek van den maaginhoud van ruim 2100 spreeuwen. Als verdelger van scha" delijke insecten, zooals sprinkhanen snuitkevers, rupsen, is dë spreeuw zéér nuttig. Aan zijn debetzijde komt de schade, die hij in het voorjaar aan ooft hoornen toebrengt, voóral aan kerseboomen Minder schadelijk is hij voor dewarmoezerij. In het geheel bestaat zijn jaarlijksch voedsel slechts voor 6 procent uit kui tuurplan ten De eoncurrentie-strijd om voedsel van den spreeuw is in den zomer van weinig beteekenisdeze wordt echter in herfst en winter erger, wanneer bijvoorbeeld door een zwerm spreeuwen een bessen- dragende boom, die aan kleinere vogel troepen een paar weken lang voedsel gegeven zou hebben, in één dag van zijn vruchten ontroofd wqrdt. Bij hun verdere verspreiding over Amerika zullen de spreeuwen ook in streken, waar inheemsche vogelsoorten 's winters door een derge lijke concurrentie nog niet gehinderd worden, een aanzienlijk deel van het voedsel in beslag nemen. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1927. KRUININGEN. 'Geboren; Hedwig Emerentia, d.v. Homoré Colpaert em Jo hanna Jacoba SLock; Jannetje Cornelia, d.v. Cornells Nieuwenihuise en Adnana Janna Blok; Cornelia, d.v. Comelis Angus tijn Lokerse en Margaretha Gijssens, Jo- hannis Anthonie, z.v. Petras van 't West einde en Johanna Mathilda Acda; Adri- ana, d.v. Frans Harthoorn en Geertmida Adriana Eckhardt; Francina Maria, d.v. Jan Meijer en Louisa van Leeuwen; Pe- lagia, d.v. Leonardos Johannes van Ert- velde en Anna Strobbe. Ondertrouwd: Abraham. Comelis Won- dergem, 23 jaar, en Francina Meijaard, 25 jaar; Arie Mij dam, 36 jaar, en Maatje Beenakker, 35 jaar; Marinus Griep, 35 jaar, en Janna Cornelia van Poelje, 31 jaar; Jacobus Jan Franje, 22 jaar, te Kapelie, en Maria Paauwe, 24 jaar. Gehuwd: Abraham Comelis Wonder - gem, 26 jr., en Francina Meijaard, 25 jr.; Arie Mijdam, 36 jr., en Maatje Beenak ker, 35 jr.; Marinus Griep, 35 jr.,»en Jan na Cornelia van Poelje, 31 jr.; Lourus Krombeen, 25 jr., en Adriana van de Velde, 22 jr. Overleden: Jacobus Ver brugge, 28 jr., echtgenoot v^an Jacoba HundersmarckJo hanna Huberdina Poppulier, 62 jr., wed. van Adriaan Boer; Maarten Andries Francois, 82 jr., weduwnaar van Maria de Jonge; Johanna van den Dries, 72 jr., echtgenoote van Willem Pieterse. KATTENDIJKE. Geboren: 11, Adriaan Jan Leendert, z.v. Leendert Lu- teijn en Maria Schouwenaar; 21, Jacob, z.v. Jacobus van der Schraal en Arjaan- tje van Loo; 29, Jacob Dingenis, v z.v. Nicolaas Jan Meijer en Adriana van de Velde. - Gehuwd: 28, Jan Snoek, 24 jr., en Ma ria Francina van Koeveringe, 22 jr., bei den wonende te Kattendijke; Foort Wa- beke, 26 jr., wonende te Wenuejdange en Maria PieternelLa van Kleunen, 20 jr., wonende te Kattendijke. Overleden: 22, Jannetje Nijsse, 69 jr., vrouw van Pieter Bliek, wonende te We- meldinge. KLOETINGE. Geboren: 6, Adri ana, d.v. Jacob Marinus van der Weele en Geertruida Francina Noteboom; 18, Johanna, d.v. Adriaan Jacobus Marinus Ver burg en Jannetje de Leeuw. Gehuwd: 7, Jacob Sinke, j.m., 24 jr., en Leuntje van Iwaarden, j.d., 24 jr., beiden te Kloetinge; 14, Adriaan Come lis Noteboom, j.m., 38 jr., en Cornelia Sinke, j.d„ 32 jr., beiden te Kloetinge. Overleden: 5, Adriana van Koeverin- ge, 53 jr., echtgenoote van Marinus Da gevos; 7, Jozias van Liere, 61 jr., echt genoot van Machalina Trimpe; 9, Marinus Kole, 65 jr., weduwnaar van Sara Janse 23, Charles van de Pas, 10 jr., z.v. Nor- bertus van de Pas en Anna Katliarina Imbens; 27, JacominaEversdijk, 56 jr., echtgenoote van Johanmis Schipper. NISSE. Ondertrouwd: 31, Comelis Pieter Schaalje, 37 jr., j.m., 'en Paulina Anna de Jonge, 25 jr., j.d., beiden te Nisse". Overleden: 25, Adriana Meijaard, 78 jr., weduwe van Adriaan Niieuwenhuijze. OVEZAND. Geboren: 5, Maria Jo hanna, d.v. M. Koens en A. Raas; 22, Albert Jan, z.v. A. v. Steenbergen en M. M. Pantus. Gehuwd: 22, H. Westdorp, 27 jr., en M. Franse, 24 jr.; 22, M. de Koster, 28 jr., en P. v. Gessel, 23 j.; 29, P. de Winter, 27 jr., en J. Goense, 23 jr. Overleden: 2, een levenloos kind van J. Verbart en J. Vroonland. RILLAND-BATH. Geboren: 2 Maart, Marinus Willem, z.v. Marinus Comelis Engelaar en Johanna van Zun- derd; 30 Maart, Johanna, d.v. Anthony Maarten Goeree en Helena Maria Nieuw- dorp; 3 April, Hendrikus Comelis, z: Antonius van Nispen en Adriana Jacobs, 15,,Christina Francina, d.v. Johannes Geense en Francina Lavooy. Huwelijksafk.30, Marinus Dronkers. 20 jr., en Maatje Walraven, 18 jr., bei den te Rilland-Bath; 30, Johannes Lam- bregtse, 32 jr., en Johanna Minnaard, 26 jr., beiden te Rilland-Bath. Gehuwd: 20, Jan Zonnevyile, 24 jr., en Hendrikje van Kampen, 26 jr., beiden te Rilland-Bath; 28, Cornelis Lobbezoo, 23 jr., te Krabbendijke en Laurina Leijn- tje Moerman, 24 jr., te Rilland-Bath; Ja cobus van Zweden, 24 jr., en Margaretha Rooze, 24 jr., beiden te Rilland-Bath; Foort Jacob Hoogesteger, 23 jr., te We- meldinge, en Hendnka Johanna Sentse, 23 jr., te Rilland-Bath. Overleden: 26, Geertruid van Luijk, 65 jr., gehuwd met Jan de Nooyer; 26, Janna Marsilje, 67 jr., gehuwd met Janus de Hamer. SjCHORE. Geboren: 6, Pieter Jan Adriaan, z.v. Willem Rijn en Susarna Pie- ternella Philipse; 27, Johannis Marinus Josephus, z.v. Hendrik van Immerseel en PieternelLa Anna Cornelia Dogge. Gehuwd: 21, Jan van der Burgh, 28 jr., j.m., te 's Gravenhage en Francina Adriana Cornelia Emiliana Hemmekam, 22 jr., j.d., te Schore. Overleden: 27, Willem Rijn, 83 jr., wedn. van Jannetje Johanna Glerum. WAARDE. Geboren: 5, Elisabeth,d. Gommert Schriar en PielemeMa Son- ke; 5, Marinus, z.v. Marinus Dijl en Wilhelmina Shrier; 14, Tannetje Jo hanna, d.v. Marinus Westveer en Katha- rina Kornelia van Houte; 14, Maatje Am- thoneita, d.v. Willem Wests'.raten Ma ria Forra Verschuiure. Gehuwd: 28, Jan Oranje, 51 jr., we duwnaar van Adriana van Zweden en J ac ominaHo o g s t ra te40 jr., weduwe van Johannes de Hamer, te RiJand-Balh. Veiling van 10 Mei 1927. Aardappelen (groots) f2,70 a f4,90, Spinazie f 1,60 a f3,50, Kroten f 0,10, alles per 100 K.G., Bloemkool f6 a f27, Kropsla f 4,90 a f5,60, Kropsla (uit schot) f 1,50, Knolselderij f 0,10 a f0,50 Aardbeien f0,70 a f 3,90, Prei f0,40 a f0,50, alles per 100 stuks, Prei f3,10 a f5,20, Rhabarber f7, Radijs f 0,90 a f 1,30, alles per 100 bos, Jonge konijnen f 0,58 per stuk. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Elisabeth Johanna, d.v.Tho mas Marinus Amthoaius van Apeldoorn en Johanna Smits; Wiibeimina Jannetje d.v. Adriaan Corstanje en Maria Paulina Hender Lkx. Overleden: Gabriël Verburg, 87 jaren, weduwnaar van Anna Steketee. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Die Oceaanvlucht. PARIJS, 11 Mei. Het wordt thans als vaststaand beschouwd dat het vliegtuig, waarmee Zondag hier is gestart om zonder tusschenlanding van frankrijk naar New- York te vliegen, een ernstig ongeluk is overkomen. Hier was om 1 uur nog niets over het lot der vliegers bekend. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei 14 19 19 20 25 25 Juni. 8 17 Bergen op Zoom, automobielen, W. J. van Gruting. Wemeldinge, landbouwers inspan, Kram. 's Heerenhoek, café met chuur en erf Verbist. Schare, woon- en winkelhuis met schuur, Van Dissel. 's Gravenpolder, woonhuis en erf in span, Van Dissel. 's Heerenhoek, woonhuis en erf, Pilaar. Goes, 5 woonhuizen en erven, Pilaar. Waarde, boereninspan, Van. Dissel. Baarland, woonhuis, schuur en boom gaard, Beth. Goes, 3 woonhuizen, Van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Mei. 16 16 Stadhuis, Gezondheidscommissie. Prins van Oranje, Vrijz. Dem. Bond Jac. Welleman en J. v. d. Meulen Bosma. LICHT OP. Donderdag 12 Mei Vrijdag 13 Mei 8.11 uur 8.12 uur ADVERTENTIËN. Wandelingen de r Zuid- en Naord- Beveland in den ouden tijd DOOR J. AB UTRECHT DRESSELHUYS Een verhandeling van de wordings geschiedenis en verdere ontwikke ling van de tegenwoordige eilanden ZUID- EN NuORD-BEVELAND Elke Bevelander die iets voor ge schiedenis vöelt, dient dit werk van den bekwamen geschiedkun dige in zijn bezit te hebben. Verkrijgbaar bij de Uitgeefster de N.V. Goesche Courant en Kleeu wens Ross en bij den Boekhandel. Prijs ingenaaid S 3,50 gebonden f 4,— VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. WEERBERICHT. Hoogste 'barometerstand 775.1 te Shields. Laagste barometerstand 754.6 te Vardoe.'' De verwachting tot den avond van 14 dezer luidt: matige, mogelijk tijdelijk toe nemende wind meest uit N. richtingen, zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele re genbuien, weinig verandering in tempera tuur, overdag mogelijk minder guur. MARKTBERICHT. GOES, 10 Mei 1927. Aanvoer klein, handel kalm. Nieuwe tarwe f 15,50 a f 16,40 Goudgerst fa f éomergerst fa f daver flï,a f 11,50 Kookerwten f—a f- Kroonerwten f 18,a f 22, Bruine boonen f a f Maanzaad f 42,a f rïanvoer boter pond. Aanvoer roomboter 84 pond a f 0,95 Eiereu per 100 stuks t 4,60 Boter per kilo f 1,40 a f0, middenprijs eieren per 25 stuks f J,15 Middenprijs boter per kilo f 0,70 a f 0, t'oter aan particulieren f 0,80 a f 0, Eieren aan particulieren verkocht cent Ganseieren groote lO cent. Kleine 8 cent. Poeleieren cent. Middenprijs afwijkende boter f 0, per p. Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 40072 stuks. Prijs f 5,a f 0,per 100 stuks. ROTTERDAM, 10 Mei 1927. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 182 paarden, 4 venlens, 0 ezels, 1614 magere runderen, 810 vette runderen Z27 vette kalveren 110 graskalveren, 1508 nuchtere kalveren, 150 schapen of lam meren,varkens, 299 biggen, 15 bokken of geiten, 18 overloopers. Prijzen per -J- kilo koeien van 80 tot 84 tot 42 tot 44 tot 48 tot 50 ct., ossen van ,38 tot 40 tot 42 tot 47 tot 50 tot - ct., stieren van 37 tot 40 tot 42 tot 46 tot ct., kalveren van 45 tot 47£ tot 60 tot 62-J- tot 75 tot 80 ct. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f 230 tot f 430 tot f kalf— koeien f240 tot f430, stieren f 140 tot f 500, pinken f 80 tot f 150, vaarzen f 17u tot f250, paarden f200 tot f235, slachtpaarden f 100 tot f 175, hitten f 125 tot f 225, veulens f 80 tot f 140, biggen f 10 tot f 18, biggen per week f 1,75 tot f 2, overloopers f 22 tot f 35, gras kalveren f tot f fok nuchtere kal veren f 18 tot f25, slacht nuchtere kal veren f8 tol f 13. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hans-weert ruim een hall uur vroeger). Amsterdamsche tijd. 12 Mei 13 14. 15 16 17 18 Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 0 09 0.42 6 00 6.31 1.04 1.33 6.52 7.14 1.50 2 12 7.32 7.50 2.22 2.46 8.05 8.23 2.56 3.20 8.36 8.56 3.31 3.55 9.09 9/'9 4.05 4.81 9.41 10.02 GROOTE BELANGRIJKE Makelaarsbureauvoor Automobielen WILLEM SMIT te Bergen op Zoom, zal op Zaterdag 14 Mei a.s., des voorm. 11 uur, in het gebonw „Cl lingel te Bergen op Zoom, ten overstaan van Notaris W. J. VAN GKUIING, publiek verkoopen: Alle wagens zijn te bezichtigen, zoo noodig proefrit op Vrijdag 13 Mei, van 9 uur v.m. tot 6 uur n.tn. Tot Donderdag 12 Mei a.s. kunnen nog wagens voor verkoop worden bijgeschreven Catalogus op aanvrage verkrijgbaar. Vraa.'t tijdig vóór de verkoopmg inlichtingen omtrent gemakkelijke betalingen biina iedereen kan nu een wagen koopen. WILLEM SMIT Stationstraat 29a.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3