Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid. 0. D. van den Bont Gravin Pia op LIJST 3 N°. 56. Woensdag 11 Mei 1617 lil8 Jaargang. Buitenland LlNTVELT's BAZAR i! FEUILLETON Sport STEMT op Vrijdag 20 Mei a.s L M. van Bommel van Vloten. 1. van Poelgeest. W. 0. Koning. Mr. J, A. A Fransen van de Putte. W J Willemse. D. A. Constandse. P. A. E Schrijver. L- Rijkse. J. M van der Peijl. Rechtszaken. Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. D© Russen in China De laatste gebeurtenissen in China heb ben op de bolsjewistische leiders eem zeer deprimeerenden indruk gemaakt. Stalin, die nog kort geledein sprak over de noodzake lijkheid in China de vreemde kapitalen te nationaliseeren, heeft nu zijn „stellingen' over de Chineesche revolutie gepubliceerd;, waarin men de volgende passage vindt: „De Chineesche revolutie ontmoet meer moeilijikheden öp haar weg naar de zege dan de revolutie in Rusland. Onder de im perialisten heerscht niet die verdeeldheid, welke bestond na de October-revolutie in Rusland. De omwenteling van Tsjamg-Kai- (Sjek wijst er op, dat de Chineesche bour geois'e de zaak der revolutie heeft verla ten, dat er een centrum van een nationaal gezinde contra-revolutie is ontstaan." Sta lin is daarom nu tegen de radicale maatre gelen ih China, ook tegen het invoeren van het sowjetstelsel. De invoering van sowjets in de streken, die nog aan de communisti sche regeering trouw zijn gebleven, zou slechts een nieuw wapen aan de vijanden van die regeering geven. Daarom is Stalin nu tegen alles wat bij het Chineesche volk de meening kan doen postvatten, dat de revolutie het werk van Moskou is. In denzelfden geest schrijft Boecharin, de tegenwoordige theoreticus van de Derde Internationale. In de „Prawda" geeft hij aan zijn Chineesche vrienden den raad, vooral alles te vermijden, wat den tegen standers het recht zou geven over de sow- jetisatie van China te spreken. De vijanden van de sowjets, aldus Boecharin, roepen nu van de daken, dat de bolsjewiki in China Russische toestanden willen invoeren, dat zij niet beter zijn dan de overige impe rialisten. Boecharin wil nu, dat de Chinee sche communisten aan het volk zouden uit eenzetten, dat dit niet waar is, dat de bols jewiki zich buiten de Chineesche politiek houden, dat zij geen eigen doeleinden in China nastreven enz. Ontruiming van Duitsch gebied. De partijdag der afdeelang Rijnland van cle Centrumpartij heeft een resolutie aan genomen, waarin o.a. wordt gezegd Nu de verdragen van Locarno in wer king en Duitschland tot den Volkenbond is toegetreden,, valt het bezet blijven van Duitsch gebied door vreemde troepen niet meer te rechtvaardigen. Deze bevrijding, waarop Duitschland in juridisch en moreel opzicht recht beeft, mag onder geen om standigheden worden gekocht met conces sies, die op een verdere beperking der Duitsche souverèiniteit uitloopen. Van een permanente controle van een of anderen aard mag geen sprake zijn, aangezien Honk Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Hans von Ried was nu eens geen oude heer, hij was jong en vroolijk en boven dien had hij d<? geheel©, wijde wereld rondgezworvenhij moest vele wonder lijke verhalen kunnen vertellen! Daarop verheugde zij zich De wijde wereld was geheel ombekend terrein voos* haar; maar zelden werd een tipje van den daarover uitgespreiden sluier voor haar opgelicht door uitlatingen van haar vader of door verhalen van juffrouw Dmmemaim. Vol gens de uitlatingen en verhalen was de wereld iets gevaarlijks, verlokkends, maar Pia's kinderlijke fantasie 'sierde haar op als een sprookjesland, dat soms verlei delijk lokte en riep, maar alleen als in een droom, die nimmer werkelijkheid wor den zou. Zoo verheugde zij zich onbevangen op het bezoek van Hans von Ried. Het was haar, alsof zij reeds goede vrienden met hem was. Hij had dadelijk ongedwongen met haar gebabbeld, op een geheel an dere manier dan Papa's oude vrienden Duitschland te Locarno en Genève door de zwaarste offers op zich te nemen de verlangde waarborgen heeft gegeven. Voorts protesteert de partijdag in een andere motie tegen het plan om spoorweg troepen in het Saargebied te staitionneeren!, daar dit een verkapte bezetting zou zijn en idus in strijd met het verdrag van Ver sailles, dat geenerlei militairen dienst voor het Saargebied kent. Van de vertegenwoor digers des Rijks in den Volkenbond wordt verwacht, dat zij een spoedige algeheele ontruiming van het Saargebied, door de vreemde militairen zullen erlangen. De partijdag steunt het rechtmatige ver langen der bevolking van het Saargebieed naar een neutraal bestuur in plaats van de Fransche opperheerschappij in de regee- rimgscommissie. De economische gevolgen van het ver drag van Versailles, zoo eindigt de motie, moeten tot een catastrofe leiden, indien de regeling nopens het Saargebied niet ten spoedigste wordt opgeheven en het gebied weer bij den Duitschen Staat wordt ge voegd. In een derde resolutie woaxlt geprotes teerd tegen de militaire maatregelen der bezettingsautoriteiten Door den verrekijker. Prins Karl van Beieren, een broe der van ex-kroonprins Ruppneoht en twee de zoon van koning Lodewijk III, is op 53-jarigen leeftijd aan blindedarmontste king Overfeden. Na een lange periode van betrek kelijke kalmte, is de burgeroorlog in Chi na op verscheiden fronten weer herleefd. In de provincie Honan hebben de Noor delijken Tsjoematjen, op 150 mijl van Hankou gelegen, bezet. Over den Oceaan. De Fransche vliegers Nungesser en Coli hebben getracht zonder tusschenlan- ding van Frankrijk naar Amerika te vlie gen. Gisteren werd 'gemeld dat de vliegers aan de Amerikaansche kust gesignaleerd waren, doch dit bericht is valsch gebleken. Tot nu toe as van de vliegers geen spoor ontdekt en men vreest het ergste. Men g looft dat de koene ondernemers van deze zeer zware vlucht om het leven zijn geko- rtten. Voor deze geweldige prestatie bestond vooral in Frankrijk een enorme belang stelling. De bladen geven over de koene vliegers de navolgende bijzonderheden: Charles N.ungesser, de grootste Fran sche vlieger van dezen tijd, heeft een veel bewogen loopbaan achter zich. Hij placht als jongen geregeld het vliegveld van Brayelle bij Douai te be zoeken, waar hij een plaatsje als mecani deden, die met him vormelijke hoffelijk heid een vreemde taal schenen te spreken, die zij niet kon verstaan. Ja, waarlijk, hij moest haar ongetwijfeld eerst voor een jongen gehouden hebben.' Bij deze gedachte had zij een diepen zucht geslaakt. „Ach, was ik toch maar een jongen! Wat zou dat heerlijk zijn! Dan kon Flans von Ried mijn vriend worden! Nu ik een meisje ben, zal hij wel niet willen! Ik oof niet, dat mannen veel van meisjes houden!" In haar onschuld vermoedde zij niet, t mannen dikwijls juist heel veel van meisjes houden! Wat wist zij ook van aantrekkingskracht tusschen man en vrouw? Op dat gebied was zij even on* noozel en onschuldig als het onnoozel- ste, onschuldigste kind! Pia vond juffrouw Doroemann in een klein kamertje naast de keuken, waar zij haar huishoudboeken bijhield, haar reke ningen en kwitanties bewaarde en haar brieven schreef. In dit kamertje liepen als het ware al de draden van het huis houdelijke net te zamen, van daaruit re gelde juffrouw Dornemann den gang van zaken. Ondanks zijn teruggetrokkenheid en zijn weinig hechten aan uiterlijke vormen, verlangde graaf Buchenau toch een onbe rispelijk beheer van zijn huishouden. In dat opzicht was hij geheel de voorname, cien wist te krijgen. Op een goeden dag klom hij, in spijt van alle bevelen en tot groot vermaak van het personeel van het vliegkamp in een toestel, zette een kruk over en vloog, zondes* ooit les te hebben gehad. Hij maakte zoo eenige korte vluch ten achter elkaar. Hij bleef echter niet lang op het vlieg veld. Als jongen nog ging hij naar Ameri ka, waar hij verschillende sporten be oefende en o.a. uitmuntte in boksen en zwemmen. Even vóór den oorlog was Nungesser in Frankrijk teruggekeerd. Hij werd als soldaat ingedeeld bij het 2e regiment hu zaren en werd even vóór het einde van 1914 korporaal. Den 30en December van dat jaar verwierf hij de militaire medaille. Hij was met twee van zijn makkers bij een terugtocht van zijn eskadron afgesneden, maar ging met hen in een hinderlaag lig gen toen er een Duitsche stafauto aan kwam. Het drietal schoot de drie Diuit- schers in den auto neer, ging er zelf in zitten en reed door de Duitsche linie heen naar het Fransche front terug. Toen zij bij hun eskadron aankwamen bleek de auto doorzeefd te zijn met kogelgaten, van vriend zoowel als vijand. De volgende maand verliet Nungesser de cavalerie. Hij had een verzoek inge diend om bij de luchtmacht geplaatst te worden en werd naar die vlisgschool te Avond gezonden. In April 1915 kwam hij bij het 106e bombardeereskader, waarmee verwende man van vroeger gebleven en ook Pia liet zich gaarne met zorg en op lettendheid bedienen. Juffrouw Dornemann zat aan een ta feltje bij het raam; zij had een bril opge zet en was bezig met het schrijven van een brief, toen Pia binnenstoof. „Dornemannetje, bent u bezig mijn kleeren te bestellen'?" vroeg zij:, op een stoel knielend en haar ellebogen op de tafel steunend. De oude vrouw legde haar pen neer en op. „Ja, freule, daarmede ben ik bezig!" „Het schrijven van zoo n brief is zeker wel een zwaar stuk werk voor u!" lachte Pia. Ook juffrouw Dornemann lachte. „Dat is nu eenmaal niet anders, freu- leke! Ik ben nu eenmaal niet zoon halve professor, als u bent! Het gaat mij niet vlug af!" Pia legde haar arm om de schouders van juffrouw Dornemann enkeek den brief in. „Laat eens kijken, wat u daar bestelt! Een japon van blauwe stof, heel donker, voetvrij en zonder garneersel." Pia dacht even na. „Ja, maar schrijf er dan riog bij: zonder opstaanden boiord en de mouwen niet langer dan tot aan de ellebogen!" Juffrouw Dornemann knikte en schreef het er bij. hij taliooze expedities ondernam. In 1916 stortte Nungesser neer met een nieuw type toestel, dat hij moest be proeven. Hij werd bewusteloos uit de wrakstukken opgeraapt en bleek een been en zijn onderkaak gebroken te hebben en verscheidene schedelkw etsuren gekregen te hebben, die een trepanatie noodzakelijk maakten. Bij het offensief aan de Somme was Nungesser weer in functie én bracht hij 12 vijandelijke toestellen ten val. Zijin to taal bij het sluiten van den wapenstilstand bad hij tot 45 gebracht. Nungesser had het gebracht tot den rang van kapitein, hij was officier van het legioen van eer, had het oorlogskrtiis met twee sterren en 28 palmtakken, de Engelsche militaire medaille enz. Ook droeg hij de litteekeoem met zich van 17 'verschillende wonden. Kapitein Nungesser is in Juni 1923 te Dinard getrouwd met mej. Consuelo Hat- macker, de 17-jarige dochter van een rijk Amerikaan, van wie hij echter onlangs weer is gescheiden. Nungesser is thans 35 jaar oud. Francois Coli, Nungesser's metgezel, is reeds 46 jaar oud. Hij is van huis uit stuurman bij de groote vaart en heeft zijn brevet als gezagvoerder. Ook hij is oor' logsvlieger en heeft den ganschen oorlog meegemaakt, waarin hij zich taliooze ma len heeft onderscheiden. Toen de wapen stilstand geteekend werd, was hij kapitein van een eskader jachtvliegtuigen. Hij i; officier van het legioen van eer en bezit het oorlogskruis met 10 palmtakken. De rechterkant van zijn gelaat eo zijn rechter oog zijn in den oorlog weggeschoten. Sinds drie jaar heeft Coli een speciale studie maakt van den Atlantischen Oceaan en de weersgesteldheden* in het gebied van de huidige vlucht. Hij heeft de route voor dezen tocht en de latere wijziging daarin vastgesteld. Verplichte aanslu iting water leiding. Maandag j.l. werden voor de Aar. Rechtbank te Breda in hooger beroep be handeld een twintigtal waterleidingzaken van het eiland Tholen betreffende het niet willen teekenen van een contract tot aansluiting. De officier van Justitie eischte bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter te Tholen en wel f 50 boete of 1 maand hechtenis. Oneerlijk gemeente-secretaris. De Rechtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 39- jarigen G. M. v. d. G„ gemeentesecretaris te Laagkeppel, tegen wien de off. van justitie 6 maanden gev.straf had geëischit wegens verduistering van een bedrag van ongeveer f 1000,toebehoorende aan den Staat der Nederlanden en aan de gemeente Pia las verder: „Een zijden blouse, eenvoudig, met niets dan een paar gladde plooien opge maakt. Maar Dornemannetje, mijin lieve Dornevrouwtje zijde? Voor mij? Dat is immers voor mij niet sterk genoeg Juffrouw Dornemann keek angstig om, alsof zij vreesde, dat de graaf Pia s woorden hooren kon en haai* een streep door dien „opschik" zou laten balen. „Maar gravinnetje," pleitte zij, „ukunt toch niet altijd in die armzalige wollen japonnetjes blijven rondloopen! Laat mij nu die ééne zijden blouse voor u bestellen! Ik zou er u zoo graag eems in willen zien Pia lachte. „Vooruit dan maar, mijn lieve Dor nemannetje! Voor uw eigen stichting moogt ge mij dan een zijden blouse be stellen, maar zonder boord! En dan: een grijs cosfcuum van Engelsche stof, ruim en glad en een regenmantel! Zoo! Dat kan ik goed gebruiken! Maar hier wat staat haier? Twee wit-linnen japonne tjes Lieve hemel, dat geeft immers on vermijdelijk ongelukken! Ik in het wit? En als ik dan in de stallen rondspook? Streep die witte japonnetjes maar gerust weer door!" Juffrouw Dornemann richtte zich strijd lustig op. „Neen, freule, dat doe ik niet! U moet van den zomer een paar lichte kleedjes hebben, die gewasschen kunnen worden 1 Hummelo en KeppeL De rechtbank ver oordeelde den verdachte conform den eisch tot 6 mnd. gev.straf. Uit het vreemdenlegioen. Zaterdagavond heeft het Duitsche stoomschip „Gernie" te Rotterdam negen Duitschers aangevoerd, die uit het Vreem delingenlegioen zijn gedeserteerd. De de serteurs zijn in het „Deutsche Seemans- heim" ondergebracht en daar heeft het „Hbld." een onderhoud met twee hunner ïad, die luchtig en vroolijk wisten te vertellen van hun avonturen. Zoo erg als het wordt voorgesteld in de boeken is het waarlijk niet, verklaarde de zegsman, maar toch lijdt men erg onder de algemeen© depressie. Velen komen in het legioen op vaLsche voorspiegelingen, vooral veel werklooze Duitschers, 80 °/o zijn er in bet legioen. Allemaal zetten we onze handteekening graag onder het con tract van vijf jaar, maai* ik geloof, dat we allen spijt hebben van de onderteeke- ning, als we nog bezig zijn aan de laatste letter van onzen naam. Nauwelijks staat de handteekening of je begint over deser tie te denken. Vijf jaar ben iik in bet legioen geweest en slaag, waarvan je zooveel boort ver tellen, krijg je niet. De zwaarste straf die ze, daar kennen is wanneer ze je aan handen en voeten gebonden in de bran dende zon buiten de post leggen. Na twee uur wordt je dan weer binnengehaald. De algeheele druk die over je komt, doet je uitzien naar een gelegenheid om weg te komen. Dagelijks deserteer en er en zoo zijn wij den 24sten Maart j.l. vertrokken, een paar korporaals en wat manschap pen. Den volgenden dag zouden we een opstandige stam gaan bevechten, jmaar we hebben daar niet meer aan meegedaan. Met voedsel voor twee dagen zijn we weggetrokken, het was geducht uitkijken om niet gesnapt te worden door de pa trouilles inland sche cavelerie, die speci aal op de deserteurs letten. Daar hebben we echter weinig last van gehad, des te meer van de Syrische herders, die hebben bij stukjes en beetjes onze kleeding ge roofd. Ik zelf liep weldra in Adams-oos- tuum, met mijn politiemuts op tot een meelijdend Arabier me een oud hemd en een hoofddoek schonk. Het oude hemd heb ik met een ijzerdraadje om mijn len denen gebonden. Bij de Arabieren hebben we de groot ste gastvrijheid genoten. Stapels brooden, groote ronde brooden, zoo dun als kran tenpapier met een geweldige pot boter kregen we. Die brooden hebben we al gauw „Schuhlappen" gedoopt. Eindelijk zijn we onder Engelsche po litie-geleide gekomen en zoo trokken we na tal van vermoeiende marschen en trein reizen naar Jeruzalem. Daar gingen we nog altijd in ons „hottentoibten-costuum" de stad door naar den Duitschen consul- generaal, die ons van kleediog deed voor zien. Groot was de blijdschap toen we daar nog een heele troep collega's in de buurt ontmoetten. We werden van Jeru- Lina kan ze was schen en strijken! En als eens bezoek komt, ziet u er ten minste wat vroolijk en feestelijk uit in zooln wit japonnetje „Hm!" Pia dacht plotseling aan Hans von 'Ried. Zou hij van witte kleeren houden? „Nu, vooruit dan, laat de witte kleedjes dan maar staanMaar wat is dat nu weer in 'shemelsnaam. Een rijkleed? Dorne mannetje, dat is nu toch onzin!" Juffrouw Dornemann blikte wat on zeker op naar het bloeiende meisjesge laat. „Maar graviomeke, laat mij dat nu maar tegelijk bestellen, nu mijnheer, de graaf toch zijn toestemming gegeven heeft, om Pia schudde schudde heftig het hoofd. „Neen, Dornemannetje, daar komt niets van! Wat moet ik met een rijkleed doen? Je weet, dat ik niet graag op een dames zadel rijd en dat ik bij het rijden steeds mijn jongenspakje draag!" ,Maar lieve freule, ge kunt toch niet altijd in dat jongenspakje blijven rond rijden! Bedenk, dat ge een jonge dame en n kind meer zijt!" drong de goede oude vrouw aan. Pia lachte. „Ach, Dornemannetje, je hebt altijd wat op mijn jongenspakje aan te merken. Beval ik er u niet in?" (Wcr,!' vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1