«effj© Allerlei. a bij inschrijving Br&ag geen Breukband! IK ZEND HET OP PROEF Schoorvoetend liet hij zich knellen in den band, die bindt, De kerkelijke plech tigheid was afgeloopen en zooals dat be taamt ging, de bruiloftstoet regelrecht naar huis om daar aan te zit en aan het rijke maal, dat gereed stond. Nauwelijks was Jan daar naast zijn vrouwtje gezeten, of hij moest even naar buiten. Dat „even* duurde lang. Weer conster natie. Gezocht buiten Jan was nergens meer te zien. En voor de tweede maal toog de familie van de andermaal Irauen stortende bruidje op zoek. Men ging naar zijn ouderlijk huis, eenige kilometers ervandaan. Daar lag Jan met zijn hoofd op de ellebogen op tafelslapende En veel moeite kostte het om hem mee te krijgen naar het hujp van d,e bruid, waar de «bruiloftstemming een begrafenis- stemming was. Een geweldige brand. Gisteravond werd het dorpje Leende aan den provincialen weg Eindhoven Weert door eeu ernstige ramp geteisterd Niet minder dan 14- boerderijen enge deeltelijk een leerlooierij werden binnen een uur tijds in asch gelegd. Hierdoor zijn vijftien gezinnen dakloos De brand ontstond in de boerderij an nex café van J. Maas. Doordat de mees te boerderijen met stroo zijn gedekt, vat ten de daken onmiddellijk vlam, toen een vonkenregen op de aangrenzende gebouwen neerkwam. Aan weerskanten van den weg werden de boerderijen in flambouwen her schapen om tot den grond toe af ie bran den. De primitieve brandspuit van het dorp, die onmiddellijk in actie kwam, kon tegen de ontzaglijke vlammenzee nagenoeg niets uitrichten, te meer, omdat het water van grooten afstand moest worden aangevoerd. De burgemeester, de heer Vogels, liet de Eindhovensche brandweer alarmeeren en in allerijl rukte een motorspuit naar de plaats des onheils op. Toen deze aan kwam waren reeds veertien boerderijen grootendeels vernield en woedde in de leerlooierij van den heer J. Simkens. De brandweer slaagde er in dit gebouw althans nog ten deele, van den ondergang te redden. Ook het belendende woonhuis van den heer Simkens werd behouden. Het krachtig ingrijpen der brandweer voorkwam verdere uitbreiding van de ramp Onder de vernielae perceelen be vindt zich ook een klompenmakerswerk- laats benevens een viertal groote schu ren. Merkwaardig is, dat de behuizingen, welke niet met stroo waren gedekt, g spaart zijn gebleven, hoewel zij tusschen de fel brandende gebouwen stonden. De schade is zeer aanzienlek en was hedennacht nog niet bij nadering vast te stellen. Alleen de inboedels konden nog voor het meerendeel worden gered. Alles verzekerd. Omtrent het ontstaan van den brand tast men nog in het duister. Over een leng'e van circa 800 meter is aan weers zijden van den weg een volslagen ruïne ontstaan, die een troosteloozen aanblik biedt. VEILIGHEID EN VOLKS GEZONDHEID. Gevaarlijke scheerkwasten en bnrstelwerk Te Arnhem is een geval van miltvuur waargenomen bij een man die zich be diend had van een hem door een mars kramer verkochte met miltvuur besmette scheerkwast. Zoowel in ons land als in het buiten land zijn vroeger gevallen van besmet ten met miltvuur door kwasten of tanden borstels voorgekomen. In' de laatste jaren voor zoover hier bekend echter niet. Toch wijst het geval in Arnhem er op, dat men voorzichtig moet zijn en dat het raadzaam is te zorgen kwasten of bors tels vóór het in gebruik nemen behoor lijk te reinigen. Vroeger vond de Gezondheidsraad in verband met het voorkomen van het ge bruik van Japansche scheerkwasten tgeds aanleiding de aandacht te vestigen op methoden tot reiniging die hier in aa merking komen. Het kan zijn nut hebben eenvoudigste dezer methoden nog eefls in herinnering te brengenzij is de vol gende De kwasten of borstels worden in een afgesloten flesch of ander vat met 8 maal verdunde en tot ongeveer 55° G. verhitte (dat is zoo hoog, dat de hand het er j uist een oogenblik in kan uithouden) handels- formaline gebracht, daarin goed geschud en dan in een verwarmd vertrek gedurende 24 uren geplaatst en af en toe geschud Na afloop worden de kwasten en borstels in water afgespoeld en gedroogd. GEZONDHEIDSRAAD. Russische jeugd. Het geweldige leger van daklooze kinderen, vele millioenen, is een van de moeilijkste problemen van het hed;n- daagsche Rusland. Deze armzalige zwer vers trekken in het najaar naar het zuiden en in hel voorjaar naar het noorden. Voor den oorlog kende men in Rusland de „hazen". Zoo werden menschen genoemd, die geen spoorkaartje namen maar den conducteur de helft van den prijs betaalden en dus goedkoop reisden. Kwam de controleur, dan kroop zoo'n las" onder de bank Het aantal derge lijke hazen was zeer groot. De bolsjewiki hebben door zeer strenge maatregelen dit hazendoin" uitgeroeid, maar tegenover de dakloozen staan zij machteloos De dakloozen betalen niemand iets. Het liefst kruipen zij in de kisten voor honden, die in Rusland onder eiken wagon zijn aan gebracht, en reizen zoo door geheel Rus land Op deze wijze rei en tienduizenden dakloozen heen en weer, schrijft het bolsjewistische blad „Goedok". .Vindt de daklooze de kist reeds bezet, dan kruipt hij op het dak, gaat hij zitten op eeu buffer, enz. Zoo reizen houderden kinde- i met eiken trein. Zij reizen met de sneltreinen als met de posttreinen en de goederentreinen Worden zij van een trein verdreven, dan wachten zij op een anderen De spoorbedienden hebben trouwens het nuttelooze van dat verdrijven ingezien en laten hen begaan. Onderweg vallen velen hunner tijdens den slaap naar beneden en worden overreden. Niemand vindt dit nu in Rusland iets bijzonders. En het aantal dergelijke reizigers neemt steeds toe. Hoe groot het aantal daklooze kin deren is, kan men uit het volgende feit ziente Rostow, aan den Don, passeeren elk seizoen 10 000 zulke dakloozen het station. Ook de straatschenderij, we wezen er reeds eerder op, is groot in Rusland. Te St. Petersburg is er eeu onderzoek naar ingesteld. Daaruit is gebleken, dat de categorie van de z.g. „toezichtlooze kin deren* bij die straatschenderijen niet die overwegende rol speelt, die men haar steeds heeft toegeschreven, en dat een groot gedeelte van de baldadigheden op rekening van de gewone schooljeugd moet worden gesteld, die zeer aan het „ver wilderen" schijnt te zijn. Een voorname factor in verband hiermede is de omstan digheid, dat het sluitingsuur der scholen veel vroeger valt dan dat der meeste be drijven en ondernemingen, waardoor vele kinderen, wier beide ouders of verzorgers een werkkring hebben, gedurende ver scheidene uren aan hun lot zijn overge laten. Daarom beeft de stedelijke over heid besloten, dat de scholen voortaan des avonds tot negen uur geopend zullen zijn en gelegenheid zullen bieden voor die kinderen, die zelf of wier ouders zulks verlangen, er des avonds hun huiswerk te maken, extra onderricht te ontvangen of zich, onder toezicht, op gepaste wijze te vermaken. Men hoopt daardoor het op straat slenteren van de schooljeugd ge durende de avonduren, met al de nadee- lige gevolgen van dien, tegen te gaan Blanga's. In de woningen der Dakjaks op Borneo vindt men als eenig kostbaar huisraad de zoogenaamde blanga's. Dat zijn aarden potten, ongeveer als onze Keulscke potten Alleen is de opening nauwer en de buik wijder. De potten zijn bruin van kleur verglaasd en met slangen en leguanen decoraties versierd. Elke Dajaksche familie is er bij voort during op uit, zooveel mogelijk van deze blanga's in bezit te krijgen. Er worden prijzen voor betaald tot f 80U0 per stuk sommige potten zijn tot geen enkelen prijs te koop, omdat de eigenaar er onder geen voorwaarde afstand van wenscht te doen. Zelfs gescheurde potten en scherven hebben voor de Dajaks nog groote waar de. Dat komt omdat zij aan de blanga's bovennatuurlijke kracht toekennen. De potten brengen geluk en voorspoed, heet het, zij beschermen tegen vele ziekten en rampen en verzekeren een doorgaans over vioedigen oogst. De Dajaks zijn van meening, dat de pot ten van bovennatuurlijken oorsprong zijn En zij laten zich niet gemakkelijk mislei den door allerlei nagemaakte blanga's, die door Japanners en Chineezen worden ingevoerd. De aankoop van een echte blanga is na tuurlijk een handeling van het allergroot ste gewicht, waaraan dikwijls alle familie leden te pas komen. De betaling mag nooit in geld geschieden. Men moet dan ook vaak onderhandelen over de vraag, waar mede betaald zal worden. Als ten slotte alles voor elkaar is.de partijen het dus eens zijn geworden, moet het leegeerens waardige voorwerp in hius worden ge bracht. Dat geschiedt met allerlei ceremo nieel. Geschiedkundig staat niets vast omtrent den oorsprong dezer potten, maar de Dajaks weten het precies. In de eerste eeuwen na de geboorte van Christus vestigden de Hindoes uit Voor indië zich op Java en stichtten daar ver schillende rijken. Het machtigste van deze rijken was dat van Modjopait op Oost-Ja va. De zoon van een der heerschers van het rijk Modjopait was een hartstochtelijk speler en verloor bij het dobbelspel groote schatten. Zelfs verdobbelde hij zijn erf- staten. Toen durfde hij niet meer onder de oogen van zijn vader te komen en vluchtte de wildernis in. Op den top van den vulkaan Meraboe leefde hij langen tijd in eenzaamheid Ten slotte kreeg de hoogste godheid, Mahalara, medelijden met den ongelukkige en zond den bgheer scher der maan op aarde, om hem te hel pen. De beheerscher der maan, Kandjanka geheeten, daalde op een zilveren straal der maan naar beneden en raakte ver liefd op de beeldschoonë dochler van den eenzamen koningszoon, Kadjanka beloof de hem weer schatrijk te zullen maken in dien hij hem zijn dochter ten huwelijk Daarentegen bestoud bij den konings zoon geen bezwaar. Mahalara. de hoogste godhed, had de maan gemaakt van de overgebleven klei, waarvan de zon was gemaakt. Maar voor de maan geheel klaar was, had Kadjanka een deel van de klei weggenomen. Van deze klei maakte hij, samen met den ko ningszoon, zijn toekomstigen schoonvader, een groot aantal potten, in zeven dagen tijds werden zooveel blanga's gemaakt, dat de toppen van den Meraboe en van de andere bergen in den omtrek er ge heel mee dedekt waren. Uit vrees voor diefstal ging de konings zoon met een groot aantal menschen aan den arbeid, om een hooge schutting om de bergen op te trekken. Eerst ging alle gued, maar toen de dag vorderde en de zon hodger aan den hemel kwam te sta^n kregen de arbeiders last van de hitte. Urn hun dorst te lesscheu, wilden zij een na burigen tuin, waarin heerlijke sapp ge vrachten groeiden, plunderen. Een deel hunner verzette zich daartegen en er ont stond zoo'n groote ruzie, dat de blanga's op de bergen stonden te beven en probeer den te vluchten. Toen de twistenden dat- oemerktên, staakten zij hun ruzie en to gen weer vlug aan deu arbeid zqodat de omheining toch nog gereed kwam tegen den avond. Het barnsteen. De fossiele stof, welke bij ons bekend is onder den paam barnsteen, was reeds voor veertig eeuwen bij de toenmaals be schaafde volkeren in gebruik, o.a. bij de Egyptenaren, bij wie het blijkens de iu graven van omstreeks 2000 voor Clir. gevonden voorwerpen, als versierings materiaal benut werd. In noordelijk Europa (o.a. bij Scbwarrort) treft men het ook veelvuldig aan bij de voort brengselen uit den steentijd (1500 v. Chr ln laatstgenoemde streken droeg het barnsteen den naam van glessum (amber; eil men gebruikte liet niet alleen als versiering, maar ook ais berookingsmiddel bij de offers, die aan de goden werden gebracht en bij begrafenisplechtigheden De halskettingen, die van stukjes barn steen aan paardenhaar geregen, vervaar digd waren en thans nog in oude graven gevonden worden, getuigen van dit ge bruik. Van deze noordelijke volkstammen (Go- then en Ksthen) kwam het het barnsteen door ruilhandel in noordelijk Italië en van daar geraakte het weder door de Tuskiërs die de oevers van de Po bewoonden naar het oosten en naar Griekenland Van wie de Egyptenaren het barnsteen ontvingen is onbekend. In Griekenland ,werd het barnsteen electron genoemd. De Grieksche wijsgeer Thales van Milete ontdekte 539 v. Chr reeds de eigenschap van het barnsteen dat, als het gewreven wordt lichte voor werpen aantrekt. Wetenswaardigheden. De Sint Gothardtuunel heeft een lengt van 14S00 meter.» Ruim de helft van alle kranten wor den in de Engelsche taal gedrukt. In vroegere eenwen vervaardigde men kanonnen van leer, die later met ijzeren hoepels versterkt werden. De Dinka negers in Oost-Afrika zijn gemiddeld 1.80M. lang, terwijl er ook dwergstammeu zijn, wier gemiddelde lengte niet meer is dan 1.41M. Het langste viaduct ter wereld gaat over het Keizer Wilhelmkanaal; liet is 10 K.M. lang en ligt 40 M. boven den waterspiegel. Eiken nacht worden er te Amsterdam een duizendtal dakloozen ondergebracht in de verblijfplaatsen voor onbehuisden. Huwelijksafk.Cornells Ruster, j.m., 25 jaar, en Elisabeth Geurtsen, j.-d., 22 jaar; Jacob Janus Smallegange, j.m., 25 jaar, te Eliewoutsdijk en Maria Dma Hen driks, j.d., 21 jaar, te Eliewoutsdijk, on langs te Goes; Fpans Jan Boone. j.m., 23 jaar, te Goes, en Adriama van de Velde, j.d., 21 jaar, te Kapalle; Willem jan PM- lipse, j.m., 38 jaar, te Rotterdam, en All- gustina Albertlia Verbeemen, j.d., 23 jaar, te Rotterdam, tevoren te Goes. Overleden: MattHieus van de Velde, 36 jaar, gehuwd met Maria Kastelein, te Wissenkerke. Hoogste barometerstand 775.0 te Seij- desjord. Laagste barometerstand 752.7 te Vardoe. De verwachting tot den avond van 12 dezer luidt: ma'.ige N.O. tot N. wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, koeler vooral m het zuiden. BURGERLIJKE STAND over de maand April 1927. C JLIJNSPLAAT. Geboren 15, Johanna Jacoba, d.v. Johannis Provoosten Maatje Karman. Ondertrouwd 7, Marinus Tazelaar, 28 jr. jm. en Maiina Karman, 25 jr. jd. 28, Jan van Gilst, 24 jr. jm.en Adriana Visser 23 jr. jd. '28, Christiaan Willem Vlouthaan, 25 jr jm. en Janna van der Moere, 25 jr. jd. te Wissenkerke. Gehuwd 21, Marinus Tazelaar, 28 jr jm. en Marina Karman.. 25 jr. jd. Levenloos aangegeven 4, een manne lijk kind van Pieter Leendert Versluis en Tona de Wit. s GRAVENPOLDER Geboren; 5, Martina, d v. Dirk Boogert en van Geer truida de Klerk; 7, Cornelia, d.v. Marinus Jaeobusse en van Klazina van Klink 15, Janna, d.v Adriaan van de Velde en van Neeltje Kruijs VoorbergeL5, Jo hannes Willem, z.v. Cornells Marinus de Koster en van Janna Maria Gijzel 26 Johanna, d.v. Johannes Hoogesteger en van Pieternella Maria Catharina Slabbe koorn. Gehuwd 15, Petrus Johannis Depondt, 29 jr jm. van Hoedekenskerke en Johanna de Jonge, 26 jr jd. van 's Gravenpolder Overleden 4, Marinus Hogesteger, 76 jr. ongehuwd. KAPELLE. Geboren: 12, Lecntje,d.v. Hubrecht van Kleunen en Janna Ver- maire. Huwelijks-aangiften: 21, FrancoLChris tiaan Tielrooy, 32 en Jacoba Land man, 25 j.; 28 Joost Verhage, 27 j., en Klazina Poortvliet, 24 j.; 28, Jozias Ma rinus de Regt, 25 j., en Adriana Balken ende, 24 j.; 28, Abraham Hoogesteger, 23 j„ en Janna Walrave, 25 j. Overleden: 2, Jacobus Reijerse, 79 j., weduwnaar van Janna Meijer. OUDELANDE. Huwelijksaangifte 28 Pieter Westveer, 30 jr. jm. te Driewegen en Willemiua van Wingen, 25 jr. jd. Overleden: 10, Pieter Jan de Bart, maanden (wonende te Hoedekenskerke), z.v. Jan de Bart en Tannetje Cornelia den Herder22, Marinis den Herder, 16 maanden, z.v. Geerard den Herder Adriana Mol. Mei: 19 19 25 LICHT OP. Dinsdag 10 Mei Woensdag 11 Mei 8.08 uur 8.09 uur MARKTBERICHT. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jakobus, z.v. Krijn Bareman en Maria Pieternella Rooze; Marinus Pieter, z.v. Marinus Gunst en Maatje Reijnhout; Adriaan Jacobus, z.v. Willem Liplijn en Jannetje Mijnsbergen, ROTTERDAM, 9 Mei 1927. Vlasaanvoer: 15000 Groningen f 1,— a f 1,15, 1300 wit f 0,95 a f 1,— 8900 geel f 1,a f 1,25, 6500 Blauw f i,05 a f 1,80, 400 Dauwroot f 0,90 f 0,95. Handel tamelijk. AardappelenZeeuwsche eigenheimers f 3,80 a f 3,90, blauwe f 6,25 a t 5,60 bonten f 5,25 a f 5,60. Ajuiuaanvoer geen aanvoer, Pootajuin f0,a f 0,per 100 K G Groote f 0,— a f 0,—, f 0,— kleine f 0, f 0,—, Maltha f 0,—, f 0,—, Zaai f 0,a f 0,--, sjalotte f 0,a f 0,—, extra f0,— a f 0,—egyptische f5,85 f 6,50, beste f 0,— a f 0,—. prima f 0,- Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 19,25 a f Mais mixed f 0,— a f 0,Haver Canada f 12,60 a f 0, Ai ais Lapiata f 172. Binnenlandsche: Tarwe Haver Gerst Chevalier Kanariezaad Karwijzaad Zonbloempitten Koolzaad f 15,75 a f 16,50 a 11,25 a 13,75 a 12,a 36,— a 12,— 14,25 13,- 37, 37,— a 12,75 a 26,— a a 40,- 28,- WEERBERICHT. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Wemeldinge, landbouwersinspan, Kram. 's Heerenhoek, café met schuur cnei'f Verbist. 's Heerenhoek, woonhuis en erf, Pilaar. Goes, 5 woonhuizen en erven, Pilaar. urn. Goes, 3 woonhuizen, Van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Mei. 16 Stadhuis, Gezondheidscommissie. Boekweit Mosterdzaad (geel) Lijnzaad (voer) Lijnzaad (zaai) a Erwten a Schokkers a Bruineboonen a Eieren n a VARKENSMARKT. Varkensaauvoer 1326, eerste kwaliteit f 0,61 a f 0,63 tweede f 0,56 a f 0,59 derde f 0,50 a f 0,54licht f 0a f 0,— export fO,57J a f 0,61. Handel redelijk. ADVERTENTIËN. vroeger bewoond door dhr W, JPolder man en gelegen aan den Veerweg te Wolphaartsdijk, ter grootte van plm. 1.34.00 H A. of zooveel minder als door den kooper verlangd wordt. Hierbij kan in pacht volgen een per ceel BOUWLAND, aan den Veerweg, groot 1.72,50 H.A. De gebouwen en gronden komen direct op gebruik nii de betaling. Aanwijzing en inlichtingen op Maandag 16 Mei as, tusschen 1 en 4 uur (NT), op het terrein. Inschrijvingen op zegel van f 0,50 vóór of op 19 Mei a.s., bij dhr. J. KOERT, te Wolphaartsdijk. Na dertigjarige ondervinding heb ik een Breakverband-apparaat voor mannen, vrvuwen en kinderen ge maakt hetwelk een brenk geneest. Indien U bijna ailes beproefd hebt, kom dan tot mij. Waar andereu gefaald hebben, daat heb ik miju grootste succes gehad. Zend onderstaande coupon heden en ik zal u gratis mijn geïli. boek over breu ken en hare genezing toezenden, waarin ook mijn Breukverband-Apparaat is afge beeld met de prijzen, ook de namen van vele personen, die het beproefd hebben en hoogst dankbaar zijn. Het geeft directe verlichting, wanneer al het andere niets hielp. Denk er wel aan, dat ik geen zalven, geen harnassen en geen Dit is C. E. BROOKS, die reeds meer dan 30 jaren brenken geneest. Indien breuklüdende, scbryf hem dan nog heden. leugens gebruik. Lk maak hetvolgens Uw maat en zend het U toe met abso uten waarborg, dat het U voldoen zal, of ik zend u het geld t'.rug. Ik heb den prijs zoo lang mogelijk gesteld, zoodat rijk of arm het koopen kan. Ik zend het op proef, ten bewijze dat het waar is wat ik zeg. U alleen oordeelt en indien U eens mijn geïll. boek gezien en gelezen zult hebben, dan zult U even verrukt zijn als mijne duizenden patiënten, wier brieven op mijn kanfoor zijn opgeborgen. Vnl onderstaan de gratis coupon in en'post die nog heden. I ratis Informatie-Coupon. C. E. BROOKS (2021 D) Singel 25 Amsterdam. Zend mjj per post in onbedrukte enveloppe Uw geïll. boek en volledige inlicht, betreffende Uw Breukverband- Apparaat voor de genezing van breuken. Naam Adres

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3