Gravin Pia D. D. van den Bout. op LIJST 3 N#. 55, Maandag 9 Mei 1927 lil6 Jaargang. Buitenland ii FEUILLETON Koloniën. STEMT op Vrijdag 20 Mei a.s J. M. van Bommel van Vloten. J. van Poelgeest. W G. Koning. Mr. J. A. A Fransen van de Putte. W J. Willemse 0- A. Constandse. P. A. E. Schrijver. L Rijkse. J M. van der Peijl. Rechtszaken. Uit de Radiowereld ProVincienieuWs ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Uit het hooge Noorden. Temidden van de vele politieke en eco nomische beroer in gen, die de aandacht van de wereld gespannen houden, hoort men heel weinig vain de Scandinavische landen, waar het leven kalmer schijnt te gaan dan in tal van andere landen en waar de groote dingen van dezen tijd slechts een zwakken weerklank vinden. Toch is men ook daar door een der groote kwes ties van den dag even opgeschrikt: het latente, maar daarom niet minder ernstige conflict tusschen Rusland en Engeland moet wel invloed hebben op de Skandina- visdhe landen. Door die Oostzee toch voert de kortste weg tusschen Rusland en Enge' land en sinds de Russische pers aan dat bekende feit nog eens nadrukkelijk herin nerd heeft, beseft men in het Noorden van Europa de beteekenis daarvan dubbel. Kort geleden hebben Zweden en Dene marken verbeteringen aangebracht t.n be hoeve van den handel aan de Sond: de Russische pers zag daarin een gevaar voor Rusland. Dat was spijkers op Laag water zoeken, want de Sond is niet de meest ge- eigende weg voor oorlogsschepen, die de Giroote Belt zullen ltiezen. Zweden en Denemarken hebben zich ten aanzien van Rusland niet te verwijten, als zij in het belang van den handel verbeteringen aan brengen aan de Sond. Maar dat de Russi sche pers daarover aanmerkingen maak te, bewijst wel, dat zij de toegangswegen tot de Oostzee van groote beteekenis acht. In die beteekenis kan voor de Scandina vische landen natuurlijk een gewaar sdliui ien in geval van een niet meer latent, maar daadwerkelijk conflict busschen Engeland en Rusland. Onder die omstandigheden is het niet te verwonderen, dat de ontwapening in de Skandinavische landen is stopgezet. In Zweden heeft de regeering voor de eerst volgende tien jaren 100 miilioen kronen aangevraagd voor aankoopen voor de ma rine. Denemarken kan op zijn legeruitga- ven nog wel wat bezuinigen, maar zal uit dezelfde overwegingen, die in Zweden gel den, meer aandacht aan zijn vloot moeten wijden. Wil Denemarken in staat zijn de neutraliteit in zijn territoriale wateren te bewaren, dan moet de vloot versterkt wor den, die voor de bewaking van de neutra liteit van veel grooter beteekenis is dan het leger. Tot dusver worden in Diene marken voor het leger meer geiden besteed dan voor de vloot; het schijnt dat daarin nu verandering zal komen en dat men op de Deensche begrooting een grooter be drag voor de vloot wil uittrekken. Ten einde een doeltreffende neutrali teitspolitiek onder alle omstandigheden te kunnen doorvoeren, spreekt men in Zwe den en Denemarken telkens van de nood zaak van één gemeenschappelijke politiek wan de Skandinavische landen tezamen. In Noorwegen voelt men daar niet veel voor, maar kan er zich toch ook niet ge heel van afwenden. Het Storthing heeft tenslotte arbitrage-verdragen met Zweden en Denemarken, waarbij alle geschillen tussdhen deze staten aan arbitrage worden DOOR H. COURTHS—MAHLER. Soms rustte zijn blik even met diepe droefheid op het reine gelaat van zijn kind en toch scheen dat gezichtje geschapen, om in anderen blijheid en gelukkige ge dachten te wekken. Pia's zonnige oogen blikten helder en vroolijk de wereld in en haar wangen met de frissche, zachte tint deden aan appelbloesems denken. Een schoonheid was de jonge gravin niet en vooral niet in haar onbevallige kleeding. Haar trekken waren niet regelmatig ge noeg. Het neusje was fijn, maar wat te kort; de bovenlip boog zich ietwat om hoog, wat aan haar rooden mond een bekoorlijke uitdrukking van eigenzinnigheid gaf, maar het gansche gelaat werd be- heerscht door de groote, zonnige oogen, die door bruine, bijna zwarte wenkbrauwen en wimpers omgeven waren, wat een eigen aardig geheel vormde met haar glanzigen, goudbruinen haardos. Als het gravinnetje de goede gaven, haar door Moeder Natuur geschonken, had weten te benutten, zou onderworpen, goedgekeurd. Verder zal weer een Skandinavische muntunie in het leven worden geroepen, terwijl er ook gewerkt wordt aan een nauwere aanpassing aan elkaar ten aanzien van bet rechtswe zen. De pers van de verschillende landen doet mee aan deze pogingen om een soort Skandinavische eenheid in het leven te roepen: in Zweden en Denemarken wordt veel aandacht gewijd aan wat er in Noor wegen voorvalt en een groot te Kopenha gen verschijnend blad publiceert artikelen over Zweden in het Zweedsch. Dit streven naar een sterker maken van het gevoel van een bij elkaar hooren, maar het scheppen van een nauwen band tus schen de verschillende Skandinavische lan den, is ontstaan uit de overtuiging dat een samengaan van die landen een zaak van groote beteekenis is voor de handhaving van de neutraliteit. Bovendien komen nog daarbij de handelsbelangen, die het best gediend worden, wanneer er zoo min mogelijk bezwarende moeilijkheden be staan, wanneer het verkeer tusschen de landen zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt wordt. Inzonderheid voor Denemarken is dat een belangrijke kwestie. Daar toch heerscht een tamelijk ernstige crisis en zooals de voorganger van dein tegenwoor- digen minister-president de stabilisatie van bet betaalmiddel als eerste punt op zijn programma had geschreven, zoo heeft de tegenwoordige functionaris bet opheffen van de economische crisis vooropgezet. Om dat te bereiken, is een goede verstand houding met de nabije landen een vereischte en in die r ichting wordt dan ook door de Deensche regeering met grooten ernst ge streefd'. Nu het verzet in Noorwegen tegen een „Skandinavische politiek" wat minder begint te worden en men daar ook wil meegaan in dis richting die Zweden en Denemarken voorstaan, is die mogelijkheid niet uitgesloten, dat de economische crisis in Denemarken bezworen wordt, vooral wanneer Engeland en Rusland bij het uit vechten van h un conflict geen gebruik ma ken van de Oostzee en de toegangswegen daarheen. Door den verrekijker. Het Spaansche gezantschap spreekt formeel bet beridht tegen betreffende een besluit nopens de Spaansche troonopvol ging. (Volgens bedoeld bericht zou Juan, de derde zoon van koning Alfonso, zijn vader op den troon opvolgen in verband met den slechten gezondheidstoestand van de twee oudste zoons. Red.) De beeren Ouidegeest en Colijn zijn tot vice-presidenten van de Economi sche Conferentie te Genève gekozen. Een kranige Indische jongen. Men weet aldus het „Bat. Nwsbl." 'dat de radioielefonische verbinding van Philips-Eindhoven met Indië tot stand werd gebracht oiider leiding van de hee- ren Balth van der Pol en Numams. Deze heer Numans nu is een radio technicus die ondanks zijn jeugdigen leef- zij ongetwijfeld een bekoorlijke, jonge dame zijn geweest, maar het scheen wel, of zij het erop toegelegd bad, die goede gaven angstvallig te verbergen. Het ontbijt was afgeloopen; het jonge meisje ademde diep op en strekte in het gevoel van haar jeugdige kracht en haar frissche gezondheid baar armen wijd uit, zoodat het te nauwe kleedje in alle naden kraakte. Dat deed haar schaterend. „Hebt u het gehoord, Papa? Het kraakt! De zaak wordt gevaarlijk! Ik wil gauw even naar juffrouw Dornemann gaan en haar vragen, de kieeren zoo ruim mo gelijk te bestellen. In ieder geval wil ik korte mouwen hebben en vooral geen ake lige, stijve, opstaande boorden!" „En wat ga je dan doen, Pia?" vroeg vader. Zij keek hem met een schelmsch lachje n. „Bent u het vergeten? Wij zouden im mers te zamen dat nieuwe werk over Mars lezen! Dat staat toch op ons leerplan!" De graaf knikte. „Goed, dan houden wij bet daarbij!" „Maar we blijven nog wat hier buiten in den zonneschijn zitten, nietwaar, pa pa? Dat is goed voor u! En ik ben ook liever buiten dan binnen! Ik kom dadelijk terug, hoor!" Zij liep het buis in, bereikte door een der groote zalen been de breede gang en tijd, reeds een groote bekendheid onder de radio-technici heeft verworven. Maar wat menigeen niet weten zal, is, dat de heer Numans een Indische jongen is. Hij is de zoon van dien kort geleden gepeins ion- neerden hoofdingenieur van B.O.W., den heer J. G. Numans. De jonge Numans voelde zich al jong tot de technische wetenschappen, speci aal die radiografie, aangetrokken en als dertienjarige jongen had hij in z'n kamer reeds een ontvangtoestel opgesteld. Toen het gezin weer in Indië terugge keerd was, bezocht Numans de H. B. S. te Semarang, waar hij met goed gevolg het eind-examen aflegde. Daarop volgde hij aan de Technische Hoogeschoo! te Bandoeng het eerste studiejaar, doch het beviel hem daar niet, zoodat hij naar Holland vertrok om de colleges aan de Technische Hoogeschool te Delft te vol gen. Reeds op twinligjarigen leeftijd gaf de beer Numans, een boeit uit over de korte golflengte, een boek, dat de aandacht trok van de gebeele radio-wereld en dat thans als leerboek gébruikt wordt. Ook hield de beer Numans verschil lende voordrachten over zijn lievelings onderwerp, zoodat spoedig de aandacht van den heer Philips, te Eindhoven, op hem viel. Deze noodigde hem toen uit in zijn la boratorium te komen werken, met voort zetting van zijn studies te Delft; een aan bod dat de heer Numans aanvaard beeft. In het laboratorium te Eindhoven heeft de heer J. J. Numans zijn werk bekroond gezien met het schitterende resultaat van de totstandkoming van de radioteiefonisChe venbinding met Indië. vandaar de vestibule; langs een zijtrap kon men vandaar-iuit naar het sousterrain gaan, waar de huishoudkamers, de keu kens, provisiekamers en bediendenkamers zich bevonden. Luchtig sprong zij de trap af, luchtig en zorgeloos. Het jonge schepseltje ge voelde zich volmaakt gelukkig in de een zaamheid, waarin zij door haar vader was opgevoed. Graaf Buchenau hield met de edelste bedoelingen zijn dochter terug van het schitterende gezelschapsleven van den kring, waartoe hij behoorde; hij wilde haar jonge ziel rem bewaren. Maar een weinig zelfzucht school toch ook in zijn handel wijze. Omdat hijzelf de wereld en haar klatergoud moede was; hield hij ook zijn dochter in de door hemzelf verkozen een zaamheid terug! Hij was weliswaar over tuigd, dat hij daarmede voor bet bestwil van zijn kind handelde en baar veel strijd en teleurstellingen bespaarde, maar hij bedacht niet, dat ieder jong mensch strijd en ervaring noodig beeft, om zich te kun nen ontwikkelen en er ook naar verlangd! Pia was nog te jong en te onbekom merd, om er zich van bewust te worden, dat haar iets onthouden werd, waarop zij recht had. Zij was tevreden met baar leven, omdat zij nooit een ander leven gekend had. Zij kende geen verlangen naar omgang met Rechtbank te Middelburg. De jachtwet. J. de J„ 49 jaar, koopman te Ove- zand, was door den kantonrechter te Goes d.d. 11 Febr. j.l. tor zake van overtreding der jachtwet veroordeeld tot f 50 of 50 d. hechtenis, waartegen hij in hooger beroep was gekomen. Het dubbelloops jachtge weer was door den kantonrechter verbeurd verklaard. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, f25 s. 25 d. becht. Motor- en rijwielwet. W. H. J. v. d. H., 30 jaar, fabrikant, te Kloetinge, was bij vonnis van den kan tonrechter te Goes d.d. 25 Febr. j.l. we gens overtreding der motor- en rijwielwet veroordeeld tot f 10 of 10 d. hecht. De verdachte was in hooger beroep geko men. Eisch: vernietiging vonnis van den kan tonrechter. f 10 s. 10 d. hecht. Venten. J. de V„ 35 jaar, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, was op- 19 Maart j.l. door den kantonrechter te Goes we gens venten zonder vergunning veroordeeld tot f3 of 3 d. hecht. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging vonnis van den kan tonrechter, wijziging der straf in f 1 of 1 d. hecht. Van den goeden weg af. M. B., 37 jaar, landbouwer, te 's Heer A rends kerke, was door den kantonrechter te Goes ter zake van overtreding van het provinciaal reglement op de wegen en voet paden veroordeeld tot f 10 of 10 d. hecht. De verdachte was in hooger beroep geko men. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter f 10 of 10 d. hecht. Politierechter te Middelburg. Verduistering. E. P. van D., 33 jaar, gasraeester wonende te Weraeldinge, werd ten laste gelegd dat hij in het jaar 1925 als g meester te Wemeldinge zich opzettelijk de volgende bedragen heeft toegeeigend, f 0,84 toebehoorende aan M. Dekker, f2,69 toebehoorende aan F. de Schipper, welke bedragen teveel betaald waren voor j_ bruikt gas Subsidiair werd hem ten laste gelegd, oplichting door het gasgebruik hooger te stellen en vervalsching van quitantien met gebruikmaking daarvan. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Mr. H. C. J. Zaaijer vroeg vrijapraak. In hooger beroep. A. K„ 29 jaar, landbouwer, te 's Heer Arendskerke, was door den kantonrechter te Goes veroordeeld wegens overtreding vleeschkeuriogswet te Wolfaartsdijk tot f50 of 50 d. h„ waartegen verdachte -in hooger beroep was gekomen. Eisch: vernietiging vonnis van den kan tonrechter en oplegging van dezelfde straf. jonge menschen van haar eigen leeftijd en evenmin naar partijen en feestelijkheden, waarover zij zelfs nog maar zelden had hooren spreken. Die vrije natuur was haar een bron van de hoogste, reinste vreugde; in haar beperkte levenssfeer gevoelde zij zich gelukkig en alles, wat ertoe behoorde bad zij innig lief. Met kinderlijken ijver leerde zij, wat haar vader haar onderwees. Spelender wijze nam zij ook de moeilijkste dingen in zich op. Haar zeer begaafde en ontwik kelde vader deelde haar uit de schatten van zijn geest mede, zooveel zij bevat ten kon, en hij oefende haar eveneens in het spreken vag vreemde talen. Zelfs La tijn kwam op hun leerplan voor. Maar er was iets onregelmatigs, willekeurigs in zijn wijze van onderricht geven, en alleen een elastische geest, zooals Pia bezat, kon al die ongeregeld aangebrachte geleerdheid verwerken. Zoo zamelde zij een schat van wetenschap in haar kinderhersens op, maar vele dingen van het gewone, practische le ven, waarmede andere jonge menschen van Kaar leeftijd vertrouwd waren geraakt, ble ven haar vreemd. Zoo wist zij volstrekt niet, hoe een jon ge dame uit haar kring zich in den omgang met andere menschen behoorde te gedra gen. Juffrouw Dornemann gaf haar wel zoo- nu en dan een wenk op dit gebied, maar de goede oude wist zelf niet precies. Langenbergwordt st eedsbeter Sedert de eerste uitzendingen van Lan genberg heeft men zich steeds bezig ge houden met het verbeteren van dein zender, zoodat thans nagenoeg alle moeilijkheden als overwonnen beschouwd kunnen wor den. Van een machinetoon is, door het in bouwen van een zeefketein, vrijwel niets meer te bespeuren. Bij de proefuitziendin- gen kwamen onderbrekingen voor door het ^vegblijven van den anodeslroom; hier in is thans "voorzien door een volkomen betrouwbare inrichting, waardoor de ano destro om nauwkeurig wordt geregeld. Ook de antenne is op grond van de laatst opgedane ervaringen verbeterd, waar door de ontvangsterkte z-eer veel is op gevoerd. Zoo kan men in Keulen met kristalontvangst het gesproken woord zeer goed volgen, iets wat vóór de antenne- wijziging zelden mogelijk was. Aan ver dere verbeteringen om de kwaliteit te verhoogen wordt nog gewerkt. De 120 K.W.-Zeesen-zender. Eenige kilometers van Königswusterhau sen, door bosschen omgeven, verheffen zich de antennemasten van den nieuwen Zeesen-zender. Reeds vroeger meldden wij, dat deze zender voor den omroep is bestemd en 120 K.M. antenne-vermogen heeft. De bouw is reeds zoover gevor derd, dat waarschijnlijk binnen eenige we ken met proefuitzendingen wordt begon nen. Indien de zender aan de hooggespannen verwachtingen voldoet, zal hij over de ge- heele wereld gehoord kunnen worden; in ieder geval zal in de uiterste hoeken van Europa detectorontvangst mogelijk zijn, hetgeen van groot belang is voor de ont wikkeling van den omroep. De antennemasten zijn ieder 210 meter hoog, ongeveer 150 M. van het verzend- gebouw verwijderd, en stemmen in uit- voerin'g overeen met die van Nauen ein Kootwijk. Het zijn vierkante masten die naar drie zijden zijn afgespannen met ka bels, welke met een metalen spiraal om wonden zijn; hierdoor zijn de af spandra den practisch onbegrensd houdbaar. Interessant is nog het volgende: De voeten van de masten rusten thans op voorloopige steunen, die voor inbedrijf- steliimg worden uitgewisseld tegen porce- lein-isoiatoren; hiertoe zal men binnenkort de masten in hun geheel hydraulisch op vijzelen en dan de isolatoren aanbrengen. Een groot voordeel bij den Zeenen-zen der is, dat de antenne geheel vrij komt te staan in tegenstelling met Königswuster- hausen, waar het luchtnet door een ge wirwar van draden en masten wordt in gesloten. Zooals wij reeds vroeger schreven, zal Königswusterhausen dan ook geheel door den Zeesen-zender worden vervangen. Nisse. Vrijdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk voor den overleden predikant, wat eigenlijk een jonge dame van deti stand van haar gravinnetje behoorde te weten. Gravin Pia was opgegroeidi.'zonder zich veel om dergelijke dingen te bekommeren. Tegen iedereen uit haai- omgeving sloeg zij een vroolijken, vrijen, -vriendelijken toon aan en haar aangeboren taktgevoel behoedde haar voor bepaalde onhandighe den. Maar heden had zij voor het eerst een vluchtigen twijfel gekoesterd omtrent de •juistheid van haar eigen optreden. Die twijfel was ontwaakt onder den onderzoe kenden blik, die Hans von Ried op haar had gericht. Even snel als hij gekomen was, was hij echter ook weder verdwenen, zooals een plek, door een warmen adem op een spiegel gemaakt. Zij was dat gevoel van onzekerheid vergeten op hetzelfde oogenblik, waarop zij buiten het bereik van die mannenoogen gekomen was. Wel dacht zij nog terug aan haar ont moeting met Hans von Ried. Maar zij beschouwde die als een vroo lijk avontuur. Zij verheugde er zich met de grootste onbevangenheid op, dat hij naar Buchenau zou komen. Ieder bezoek was voor haar een gebeurtenis, hoewel de oude hoeren, de eenige bezoekers, die haar vader ooit duldde, geen opwekkend voor een jong-meisje waren. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1