Gravin Pia N0. 55. Woensdag 1 Mei 1927 lil8 Jaargang. Buitenland LINTVtiLT's BAZAR FEUILLETON Kunsten. ProvinciemeuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant i "L* J en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Een Oost-Europeesch gevaar. China en Albanië zijn voor het oogen blik de min of meer aouite gevarenzones, waarin het gebeuren aller aandacht heef t. Minder acuut, maar daarom niet minded- de aandacht van Europa waard, acht de correspondent van de „Framkf. Z." te Warschau, hetgeen in Oost-Polen groeien de is. Zoowel op binneniandsch- als op buitenlandsdh-politiek gebied. Onder de Oekrajieners en Wit-Russen n.l. is een toenemend gevaarlijk separa tistisch streven merkbaar als reactie op de Poolsche regeermethoden. In verband met de wijze, waarop de Wit-Russische „Iiromada" beweging is onderdrukt, zei- de een zeer kalm oorde&iende Wit-Rus tot den correspondent: „Wij widen geen vrijen zoowel van Polen als van Rusland onai- hankelijiken Wit-Rrussischen staat maar wanneer thans een oorlog tusschen Rus land en Polen mocht uitbreken, dan zuilen de Wit-Russen in Polen aan de zijde der Russen staan." Eenzelfde geest heerseht volgens den correspondent onder de Oekrajieners. Daarnevens duikt thans plotseling, zoo schrijft de correspondent dan verder, een nieuwe gedachte opmen wil n.l. in Polen de in de Sovjet-Oekrajiene bestaande se paratistische beweging ondersteunen, en is dan zoo naïf te denken, dat die onaf hankelijkheidsbeweging aan de Poolsche grens zal stilhouden, dat de Pooisch- Oekrajiensche streken er niet door be roerd zullen worden! Dezer dagen is een speciaal Oekrajie- ner nummer van die officieuze „Glos Prawdy" uitgekomen, waarvan de inhoud verbazing wekt. De met Piisoedski be vriende hoofdredacteur schrijft, dat de Oekrajiene de bestaansbron van Rusland is, zoodat het er slechts op aan komt deze Oekrajiene van Rusland te scheiden om „het de wereld met vuur en bloed bedrei gende Rusland" voor goed lam te slaan. Een hoogleeraar te Warschau betoogt erin „alleen een vrije Russische Oekrajiene Poien van de Duksche en Russische tang bevrijden kan." Waaraan de sohr. toe voegt, dat ook Engeland zeer goed de be- teekenis van een vrije Oekrajiene inziet. De correspondent acht het drijven met deze voorbereidende propaganda litera tuur een gevaarlijk spel, in de eerste plaats voor Polen zelf, maar ook voor Europa, daar het vele mogelijkheden tot verwikkelingen in zich sluit. Door den verrekijker. Koning Alfons van Spanje heeft in overleg met generaal Primo de Rivera Hoek Koningstraat. - Magdalen,istraat. Speelaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. DOOR H. COURTHS—MAHLER. „Neen, ik geloof, dat ik daar niet op mijn plaats zou zijn! En dan, vier van Buchenau, neen papa, dat hield ik niet uit! Ik zou hoogstens eens gauw even een kijkje widen nemen, daarbuiten en dan haastig weer naar huis! En u zoudt miet mij mee mo-eten gaan, alleen zou ik niet durven! En u u wilt"immers toch niet mee!" Zij uitte deze woorden op vragenden toon en keek vol verwachting naar hem op. In zijn oogen kwam een koude, afwe rende uitdrukking. „Neen, Pia, ik ga niet weg van Bu chenau, waarschijnlijk nooit meer!" sprak hij ernstig, met de hand over zijn kreupel been strijkend. Zij drukte zijn arm dicht tegen zich aan en lachte hem bemoedigend en troostend toe; ziji meende, dat het zijn gebrekkig been was, dat hem van een uitstapje terug hield. „Nu dan blijven wij met ons beidjes thuis, dat is ook eigenlijk het beste van uitgemaakt, diat de erfgenaam tol den troon de derde zoon van het koninklijk gezin zal zijin: prins Juan Carlos. Dit besluit is ge nomen omdat de gezondheidstoestand van 'de beide oudste prinsen het onmogelijk maakt, dat zij eenmaal koning zouden kunnen zijn. Prins Juan wordt den 2öem Juli veer tien jaar. Wanneer hij zeventien jaar wordt, zal het besluit betreffende de troon opvolging officieel bekend worden ge maakt. De schilderijendiefstal te M o s k o u. Volgens een bericht uit Moskou aan de „Roel zou de Gee-pee-oe de daders van .den schilderijendiefstal uit hei museum voor Schoone Kunsten te Moskou op net spoor zijn. Er wordt gesproken van een uitgebreid complot, waarbij niet min der dan 18 personen betrokken zijn. Het gerucht doet de ronde, da: zich hieronder hooggeplaatste sow jet-ambtenaren zouden bevinden. levens heeft de Gee-pee-oe zekerheid gekregen, dat de gestolen doeken zich nog in Rusland bevinden. Viissingen en de Kon. Mij. „De Schelde". De gemeenteraad van Vlassingen heeft Vrijdag de overeenkomst met den Staat en de Mij. „De Schelde" opnieuw in be handeling genomen. Over een voorstel der S.D.A.P. om B. en W. op te dragen nader overleg met de regeering te onderhandelen, staakten de stemmen, doch daar de ver gadering voltallig was en de heer Wesse- ling als directeur der „Schelde" niet mee mocht stemmen, was zij verworpen. Het voorstel om concessie te verleunen aan de „Schelde" voor het leggen van buizen enz., werd met algemeene stemmen aan genomen, doch een voorstel om zich' garant le stellen tegenover den Staat voor de aan de „Schelde" te vergoeden meerdere ge meentebelasting en lasten, werd aangeno men met Tl tegen 7 stemmen. Een motie der R.K. om aan regeering en Kamers te verzoeken die garantiebepialing als nog te laten vervallen, kreeg' alleen de stemmen dier beide heer en. Het Emmabloempje. De verkoop van de Emma-bloem heeft in de gemeenten Kloetinge, 's Gravenpol der en 's Heer Abtskerke opgebracht f 83,851/2. lerseke. De verpachting van oester- en mosselperceelen, verleden week te Mid delburg gehouden, heef t wederom bewe zen dat de verpachting bij opbod niet de meest gewenschte is. Dan toch wordt mees ten tijd s maar raak geboden en wordt dik wijls vergeten,, dat ook eenmaal betaald moet worden» De oesterperceeien op de lerselcsche Bank zijn gemiddeld genomen zeer duur gegaan, o.a. een van 5 banken voor f 1900s per jaar, de voor oester teelt allesMaar kijk eens, daar dekt juffrouw Dornemann de ontbijttafel in de veranda in den zonneschijn! Dat is eeai goed idee van haai"! Het is vandaag zoo heerlijk warm!" Zij hadden het park verlaten en vóór hen lag het slot Buchenau, een groot, vier kant gebouw in barokstijl met al de grillige krullen en uitbouwtjes, die bij dien stijl behooren. Luchtige balkons met sierlijk gebogen lijnen, rondlo opende erkers, en reliefs, onder de vensters aangebracht, versierden den voorgevel met vroolijke kleuren en figuren. Men zou meenen, dat in dat fraaie kas teel slechts vroolijke en gelukkige men- schen konden huizen, zoo licht en lokkend blonk het in den warmen zonneschijn. Op de breede veranda van de onderste verdieping verzorgde een ongeveer vijftig jarige vrouw de ontbijttafel. Zij droeg een grijzige alpacca-japon en een groote, witte schort en op het donkere haar, waarin nog geen grijs draadje zichtlbaar was, een witte mobs. Een groote bos sleutels, die bij ieder harer bewegingen zachtjes klingelden, was aan haar ceintuur bevestigd. Haar frisch, vriendelijk gelaat helderde op, toen zij haar jonge gravin zag naderen. Het meisje had door op een zilveren fluitje te blazen een rijknecht doen aansnellen, aan wien zij haar paard toevertrouwde; vóór haar vader uit, stormde zij met groote spron gen de verandatrappen op. De ouderwetsche waschdag be hoort thans gelukkig tot het ver leden, met al het moeilijke zware werk aan de waschku'ip! Laat Rinso, het moderne zeep poeder (J helpen. Het heerlijk f m Koop nog heden een pak! De Lever's Zeep Mij., Vlaardingen. Een product der Sunlight Zeep Fabrieken 0309-22 geschikte perceelen op de Grcveli/ngen zijn ook prijzig geweest. De mosselperceelen zijn do or een geno men ongeveer een derde goedkooper ge gaan dan de vorige pacht. Toch nog duur genoeg gezien de treurige uitkomsten der mosselkweekers. Of is de hoop dat nu eenmaal de „Bond" gevestigd zal zijn, alle leed zal zijn geleden en dan niet met mobiele kracht zal worden gewerkt. We zullen zien, maar kunnen tot heden slecht gelooven aan een Coöp. mosseikweekers- vereeniging. Kapelle. In openbare vergadering kwam de raad dezer gemeente Maandag vol tallig bijeen. Vanwege de dir. der Posterijen enz. wordt bericht op de aanvrage om koste- Iiooze telefoonaansluiting met Biezelinge vanuit Kapelle en omgekeerd, dat dit ver zoek als nog niet kan ingewilligd wor den. Gewezen wordt op het mogelijke ont slag in 1928 van den kantoorhouder te Ka pelle, dat aangevraagd zal worden, ook zal dan naar den bouw van een kantoor omge zien worden, daar de tegenwoordige func tionaris zijn eigen woning behoudt. De heer v. d. Have vindt het treurig dat Biezelinge de dupe moet worden of de kantoorhouder te Kapelle al of niet ontslag neemt. Spr. kan niet gelooven dat de kosten voor het spannen van een draad je zoo hoog zullen ioopen en kan hiermee niet accoord gaan. De heer Fraanje: Uit de hoofdtoon van het schrijven is wel te bemerken opheffing van Biezelinge. Wethouder Zuidweg meent ook, dat een kantoor in het midden zal komen. De heer Van Wingen vimidt de kosten niet hoog, hij kan niet begrijpen, dat geen inwilliging van het verzoek kan vol gen. Wethouder Vereeke vindt het antwoord er naast. i De voorzitter stelt voor aan te dringen „Ach, Dornemannetje, Dornevrouwtje je zult vandaag wat beleven! Ik heb nog nooit zoon honger gehad! Je mag wel dubbele porties laten opdienen, hoor!" riep zij lachend uit, de oude vrouw over moedig in het rond draaiend. Juffrouw Dornemann knikte verheugd. „Ik zal ervoor zorgen, freule! Maar eerst even verkleedenZóó kunt ge niet aan tafel gaan!" Pia fcrok een pruilmondje en keek eens naar haar handen. Zij zuchtte diep en trok haastig haar muts af. - „O, Dornemannetje, als ik van honger flauw val, is het uw schuld! Ja, ja, ik ga al! Mijn handen mag ik werkelijk wel eerst gaan wasschen! En mijn heer lijk jongenspakje hebt ge >pu eenmaal vijandschap gezworen, hoe gemakkelijk het ook zit, vooral bij rijden en gymnastiek- doen!'\ „Ja, ja, gravinnetje, bij rijden en gym- nastiek-doen kan het er nog mee door! Maar aan tafel? Neen, dat gaat werkelijk niet! En uw vlechten, toe freule, laat uw haar door Lina opnieuw ^vlechten en opsteken! Het zit zoo slordig! smeek te juffrouw Dornemann. Gravin Pia lachte. „Ach hemel, en intusschen loop ik ge vaar te verhongeren,, want dat duurt een eeuwigheid! Maar schuif mij dan alsje blieft eerst een lekker, stevig hapje in den mond, anders houd ik die bewerking niet op een tijdelijke maatregel, waarop alge meene goedkeuring volgde. De voorzitter brengt verslag uit van de gehouden vergadering van de N.V. Water leiding Mij Zuid-Beveland te Goes, bij gewoond door spr. en den heer Zegers. Als leden voor de schattingscomimissie rijksinkomstenbelasting, worden benoemd de hoeren: burgemeester Bierens, wethou der Vereeke, J. Zegers ien J. v. Wingen. Het percentage der gem. imkomstenbelas ting werd vastgesteld op 1.5, hetgeen oen verhooging van 0,3 percent beteekent. Ingewilligd werd het verzoek van Jan Almekinders, te Biezelinge om vergoeding ingevolge art. 13 der L.O. wiet 1920 voor zijn leerplichtige kinderen, die R.K. on derwijs ontvangen te Kwadendamme, tot een bedrag van f 60 per jaar of f 20 voor ieder kind. Vastgesteld werd het gemiddeld bedrag der kosten per leerling voor de openbare school over 1925 op f9.9465 per leerling. Eveneens werd vastgesteld de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. wet 1920 over 1925 voor de bijzondere scholen op f 9.9465 per leerling. De school te Bieze linge heeft nog te ontvangen f 568,34 en voor Kapelle-Biezelinge f296,14. Vastgesteld werd de rooilijn voor de nieuw te bouwen kerk voor de geref. ge meente te Biezelinge op 5 M. vanaf die scheidingslijn. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Wingen hoe ver gevorderd is met het aan brengen van grint op het schoolplein te Biezelinge. Spreker constateerde dat dit een dun laagje begint te worden. De voorzitter zegt, dat het moeilijk is om fijne grint te verkrijgen. De heer Fraanje dringt aan o|> bespoe diging van straatverbetering, niet te wach ten tot de 'drukte van fruitvervoer een aan vang neemt, maar zoo spoedig mogelijk. De voorzitter zegt, dat zoo spoedig mo gelijk begonnen zal worden. De straat uit!" Zij ging met uitgespreide handen en open mond vóór de huishoudster staan, die haar lachend, met zichtbaar welgevallen een stuk geroosterd brood tusschen de ste vige, witte tanden schoof. Intusschen was graaf Buchenau lang zaam naderbij gekomen. „Papa vijf minuutjes geduld nog! Juffrouw Dorne mann is zoo op étiquette gesteld, dat zij groot toilet bevolen heeft! Ik zal het kort maken, en pijnloos, hoor! Ik ben in een o ogenblik terug!" Zij knikte haar vader toe en snelde het huis in. Juffrouw Dornemann schikte nog een en ander op die ontbijttafel terecht en bleef in afwachtende houding staan, met onrus tige oogen blikkend naar haar heer, die zich vermoeid in een stoel nedierziuken liet. Toen hij zag, dat zij geen aanstalten maakte, om weg te gaan, vestigde hij zijn matte, droevige oogen op haar. „Is er iets, juffrouw Dornemann?" vroeg hij met zijn ietwat beesche, gedekte stem, die klonk, alsof zij weinig gebruikt werd. 1 1 l Zij 'futselde verlegen aan den zoom van haar schort. Het scheen haar moeilijk te vallen, de juiste woorden te vinden voor hetgeen zij te vragen had. Eindelijk bracht zij op otnzekeren toon uit; „Vergeef mij, heer graaf, ik zou gaarne eens met u willen spreken over iets, dat mij al langen tijd op het hart ligt." weg bij Jagtlust zal zooveel mogelijk met klinkers aangevuld worden, naar gelang er slechte keien uit moeten en in de nieuwe weg bij M. Glas verbruikt worden. De heer Ganseman meent zeker te we ten, dat nooit is besloten om de nieuwe weg met klinkers te bestraten en die ten koste van de B. straat te verlengen. Spre ker protesteert hiertegen. De heer v. d. Have zou ook die men- schen die gewoon zijin aan klinkers, geen keien daarvoor in de plaats geven en aldus bekorten. Weihouder Vereeke: Minderwaardige keien legt de raad van Kapelle niet, vroe ger gingen die naar Biezelinge. (Gelach). Het is niet de bedoeling van B. en» W. die bewoners te bekorten. De heer Fraanje is geen vriend van keien. Spreker is het eens met den heer Ganseman, dat we met het fruitvervoer vooral aangewezen zijin op klinkers, is voor uitbreiding van klinker straten te Kapelle, maar hoopt dat ook rekening zal gehou den worden met Biezelinge waar men met de keien zit. Spreker vertrouwt dat, wan neer men voor Biezelinge komt, ook dit gunstig zal ontvangen worden. Nadat de heer Ganseman er nogmaals op aandringt om het uitkomend product a de B. straatkeien niet bij M. Glas te fgen, zegt de voorzitter een nadere over weging met B. en W. toe, die wel naar ge noegen zal zijn. De heer Ganseman dringt aan op tering van de Wemeldingsche grintweg, hetwelk geen ondersteuning vindt. De heer Fraanje vindt Eversdijk meer noodig om aan te pakken. Ook wethouder Zuidweg is van meaning, dat de gemeente hiervan weinig profiteert, wil liever het eentrum wat opknappen. De heer Zegers adviseert deze plannen achterwege te laten. De heer v. d. Have wijst op emaille- borden aangebracht door A.N.W.B. bij den ingang van het doop. Ook hij het Oli- vierswegje is zulk een bord geplaatst. Het is door baldadigen zoo met steenen be werkt, dat de naam Kapelle onleesbaar is geworden. Spreker vraagt meer politie toezicht. Ook wil spreker dat B. en W. komen met een voorstel voor verbouwing van de openbare school. Het is onmogelijk zoo voort te blijven gaan. Er is veel te wei nig plaats. Wethouder Zuidweg sluit zich' volko men aan bij den heeer v. d. Hiave. De voorzitter zegt overweging toe. Geslaagd voor coupeuse aan de mode-academie „De Leeuw van Rees" te Amsterdam, mej. Corrie Kramer alhier. Middelburg. De heer J. P. den Boer (al hier herdacht 1 Mei den dag, waarop hij voor 55 jaar aangesteld werd als muzikant bij het muziekcorps der dienstdoende schut terij, thans het Middelburgsch muziek corps. Dinsdagavond is de 71-jarige jubi laris gehuldigd bij monde van den voor zitter, mr. J. Adriaanse, en den onder directeur, den heer A. Calatz, die beide schetsten wat de heer Den Boer voor het muziekcorps steeds is geweest en nog is. Hem werd een souvenir aangeboden. Rilland-Bath. Gisterenavond werd een Graaf Buchenau streek met zijn smalle, aristocratische hand waaraan een enkele kostbare brillant fonkelde, door zijn dun geworden haar. „Welnu, wat is er dan? Spreek zon der omwegen!" Juffrouw Dornemann futselde nog he viger aan haar schort; zij haalde diep adem, begon toen haastig, alsof zij een van buiten geleerd lesje opzeidie: „Gravin Pia moet beslist nieuwe Idee- ren hebben en mijnheer de graaf moet mij toestaan, eenige noodzakelijke bestellingen»' daarvoor te doen. De oude ldeenen van de freule zijn niet om aan te zien, ze zijn ook te kort en te nauw geworden. Boven dien zijn het geen passende kleeren voor een jonge dame van voornamen huize!" De graaf vertrok zijn lippen tot een bitter lachje. „Wat een gewichtigdoenerij'! Neem die toiietgeschiedenis toch niet zoo zwaar op! Mijn dochter zal geen nuffige modepop worden, die met hart en ziel aan kwikjes en strikjes hangt! Dat verities ik niet!" sprak hij ruw. Juffrouw Dornemann had zich echter voorgenomen, zich ditmaal niet te laten verbluffen! (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1