Gravin Pla N\ 52 Maandag 2 Mei 1927 ill6 Jaargang. Buitenland FEUILLETON Zenuwstillend Mijnhardt'sZenuwtabletten Rechtszaken. ProVinciemeuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE S COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant B|J|^||jjpJ en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertenliën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De „Stahlhelm". De organisatie „Stahlhelm", het rechts- radicale verbond, waarvan meest oud of ficieren en -soldaten lid zijn, zal deze week te Berlijn een demonstrate houden. Otp 7 en 8 Mei, zuilen duizenden Stahi- helmers" Berlijn „veroveren". Seidte, een leider van de Stahlhelm, die van beroep mineraalwaterfabrikant is, heeft over de betooging verklaard: „Wij gaan niet naar Berlijn om er te worden begroet of om er voor iets te bedanken of om den staat zonder wapenen te veroveren. Wij moeten niets veroveren waar mep ons goed gezind is, maar alleen ais er vijan den tegenover ons staan. Nadat wij jaren lang de vesting Berlijn hebben gemeden, zuilen wij haar thans innemen zonder ons te bekommeren om de woede en de pro testen der anderenWij gaan riet naar Ber lijn om voor of (eg 11 iets te eetr.ons! roeren, maar met positieve doeleinden. Wij 'er kennen dezen staat: hoe ellendiger het hem gaat, des te meer houden wij van hem. Wij richten ons tot de leiders van het Prui sasche volk met de vraag, waar de staats man is, die iets met onze kracht en onze overtuiging weet te beginnen. Niemand heeft ons nog geantwoord. In onze eigen rijen moeten wij daarom de toekomstige leiders zoeken." Een betooging van de nationalisten, zou nu Duitschland een reohtsche rijksregee- ring heeft, op zichzelf geen aandacht be hoeven te trekken,. In de kringen der lin- kerpartijen maakt men zich een beetje be zorgd over de demonstratie, welke naar zij vreezen een verkapte „staatsgreep' zou zijn. Maar hiertoe is toch nog iets meer noodig, dan straatbetoogimgen. De regeering, die bij vroegere gelegen heden ook de linkerpar tijen het „recht op de straat" toekende, kan natuurlijk thans aan de nationalisten ditzelfde recht niet ontnemen, hoewel er van zekere zijde werd aangedrongen op het verbieden ervan. De „Stahlhelm"-demonstratie gaat dus door en Donderdag werden op het hoofdbureau van politie te Berlijn, ouder leiding van den Polizei-prasidcnt de voor de betoogers te treffen maatregelen besproken. De po litie zal er voor zorgen, dat de betooging ordelijk zal verloopen en dat de rust niet gestoord zal worden. Behalve een 20.000 man politie en recherche is er zoo noodig ook nog de rijks weer om iri gegeve n om standigheden een kalmeerend woordje mee te spreken. Of alles inderdaad rustig zal verloopen, is de vraag daar ook de communisten wil len demonstreeren en een tegenbetooging op touw zet ben. Ook de voor het meer en- deel sociaal-democratische organisatie „Reichsbanner" maakt alarm. Zij wil zich echter liever niet in het gedrang op straat begeven, maar spoort haar leden aan zich thans gereed te houden om op het eerste sein, naar „bedreigde punten" te kunnen gaan, waar de orde dreigt verstoord te worden. Feitelijk heeft men derhalve niet een, maar drie demonstraties. Naar het „Berl. Tbl." mededeelt heb ben de industrieelen van het Ruhr gebied 8 DOOR H. COURTHS—MAHLER. „Van de overige families in den omtrek valt eigenlijk niets bijzonders te vertel len, mijnheer de baron. BaromesSoltau, die weduwe geworden is, bestuurt het land goed Soltau voor haar minderjarigen zoon, die aan een cadettenschool studeert. Zij is een zeer wilskrachtige dame, dieiiedereeinl eerbied afdwingt. Bij dien heer von Grei- fenberg is zijn eenige dochtetr komen in wonen, die met een garde-officier ge trouwd is. Haar man heeft echter onlangs ontslag uit den dienst genomen, om zijn schoonvader bij het beheeren van Greifen- fenberg, een rijke, uitgestrekte bezitting, te kunnen helpen; hij heet Malte von Schor pau en zal zoowat van den leeftijd van mijnheer den baron zijn. Er is ook reeds een kleinzoontje geboren tot groote vreug de van den heer en mevrouw von Grcifen- berg. Zij hebben bij den regeerenden vorst een verzoekschrift ingediend), om het kind je de namen Schorpau en Greifenberg te mogen doen voeren. Van Hasselrode kan besloten de reiskosten voor de Stahlhel- mers uit Rijnsch-Westfaalsche gebied naar Berlijn te betalen. Zij geven 51) mark aan elk der 10.000 Stablhelmers die uit de Ruhr naar de hoofdstad zuilSh. trekken. Economische conferentie. Te Genève beg.int' Woensdag de inter nationale economische conferentie. Van deze conferentie verwacht men beter suc ces dan de juist geëindigde „ontwape- ninigs"-conferentie. Ruim 40 staten zullen vertegenwoordigers zenden, ook Rusland, dat voor 't eerst sedert Rapaiio weer aan een internationale samenkomst zal deel nemen. De Engelsche delegatie heeft een me morandum aan de conferentie samenge steld, waarin zij verklaren, dat En geland s welvaart nauw met den vooruitgang van den internationalen handel verbonden is. Het is meer afhankelijk dan welk ander groot land ook van den uitvoerhandel, aangezien het iin het jaar voor den oorlog 30 pet. van zijn productie uitvoerde, welke volume 13 pet. van den geheeien wereld- export vertegenwoordigt. Ofschoon enkele van die talrijke beletselen, die sedert den oorlog zijn opgeworpen aLs verb od stelsels of consenten voor invoer ter zijde gesteld zijn, blijven er ernstige belemmeringen over. De (internationale handel wordt nog gekortwiekt door tarieven, die in Europa en elders hooger zijn dan vóór den oorlog, die steeds ingewikkelder worden en dik wijls gewijzigd worden zonder een redelij ken termijn van bekendmaking. Ondedusschen blijft de Britscbe in- voiermarkt verreweg de grootste ter wereld en is zij nog altijd zoo goed als vrij. Het eenige prohibitieve tarief is gericht tegen kleurstoffen, welker vervaardiging als een sleutelindustrie van nationaal levensbelang wordt beschouwd. Tenslotte betoogt de delegatie dat voor het herstel van den En- gelschen uitvoerhandel de kunstmatige ta- riefslagboomen :n Europa moeten worden weggenomen. Aan Nederland valt nog een speciale eer te beurt daar de Volkenbomdsraad mej mr. van Dorp, oud-Kamerlid, heeft be noemd tot een der 3 vrouwelijke gedele geerden op de economische conferentie. Door den verrekijker. Bininen afzienbaren tijd is er in Duitschland een verlagingder spoorweg tarieven voor korte afstanden te wachten. Bijzonderheden over deze voorgenomen tarief ver! aging staan nog niet vast. Ver moedelijk zullen de tarieven over lange afstanden worden verhoogd. - -De raad van Russische Volkscom missarissen heeft besloten, den economi sche boycot van Zwitserland van 14 April af als opgeheven te beschouwen. Het aantal immigranten dat in het met 31 Maart geëindigde jaar in Canada werd toegelaten, bedroeg 143.991 of vijf tig pet. meer dan in het voorafgaande jaar. Van de Brltsche eilanden kwamen 49.784 immigranten, uit de Vereenigde Staten 21.025, uit andere landen 73.182. ik u maar weinig vertellen. De oude heer en mevrouw zijn gestorven, de beide dochters zijn getrouwd ein. wonen in Ber lijn. De majoraatsheer is verloofd met een gravin Heerfurt en gaat met Pinkste ren trouwen. Hij is niet thuis, maar wordt spoedig op het slot verwacht, om orders te. geven voor de inrichting van de vertrek ken, die voor zijn jonge vrouw bestemd zijn; men zegt, dat daarin alles vernieuwd en verfraaid zal worden!" „Goed, goed, Merkel! Nu kan ik mij ten minste de menseden in den omtrek eenigszins voorstellen. Ik dank je wel! Kurt Hasselrode heb ik trouwens in de residentie eenige malen ontmoet en hijzelf heeft mij van zijn verloving mededeeLing gedaan. Maar nu wil ik ontbijten! Wees zoo goed, om te laten opdienen, beste Mer kei! Ik kom dadelijk beneden!" Gravin Pia Buchenau was intusschen thuisgekomen. Toen zij in snellen draf door het hek van het park gereden was ein de breede, zorgvuldig onderhouden oprijlaan in de richting van het slot volgde, kwam daar een slank, ongeveer vijftigjarig heer, die zich niet dan langzaam voortbewegen kon, tegemoet. Hij had een smal, fijnbesneden gelaat, waaruit de denkende oogen met een zeldzaam vermoeide, treurige uitdruk king opblikten. De scherpe, bittere trek om den mond werd niet zoozeer door den en Zenuwsterkend is de werking van 91azen Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drog Te Petersburg wcr 'ei in de laatste drie maanden niet minder dan 4934 echt scheidingen geregistreerd. In het centrale district van de stad werd 25 pet. van de echtscheidingen ingeschreven reeds tien da gen tot zes weken na het sluiten van het huwelijk. De moord te Emmer Erf- sc hei denveen. Voor de rechtbank te Assen heeft te recht gestaan de 23-jarige J. S., arbeider, wonende te Emmer Erfscheidenveen, aan wien ten laste werd gelegd, dat hij op den landbouwer Roelof Ensing met een revol ver heeft geschoten, waardoor deze ver wond is geworden en aan de gevolgen is overleden. In deze zaak waren 14 getuigen a char ge en twee a decharge gedagvaard. Het O. M. achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en eischte wegens moord 12 jaar gevangenisstraf. Rechtbank te Middelburg. Eendenmoord. C. Z., 45 jaar, boomkweeker te Ka- peJie, werd beklaagd dat hij op 24 Febr. j.l. 2 eenden, toebeh ooreode aan H. P. Ganseman te Kapelle, heeft doodgeslagen. Eisch: f25 of 25 d. hecht. S. B., 22 jaar, koopman te Helder, was door den kantonrechter te Goes veroor deeld tot 2 boeten van f7,50 en f 10 of 5 en 10 d. hecht., ter zake van het f iets rijden zonder licht en niet behoorlijk uit wijken, in den avond van 20 Dec. j.l. te Goes, tegen 'welke veroordieeling de ver dachte in hooger beroep was gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrecht.r, f 7,50 en f 10 boete of 5 en 10 d. hecht. In hooger beroep. G. H., 33 jaar, smid te Biezeiinge, was door den kantonrechter te Goes veroor deeld tot 2 maal f25 of 2 maal 25 d. h. ter zake van het in werking b rongen van een autobusdienst op 21 Dec. j.l. zonder aan de voorwaarden die gesteld worden te hebben voldaan, waartegen hij in hooger beroep was gekomen. Eisch: 4 maal f 12,50 of 4 maal 10 d. hecht. Spoorwegtarieven Locaalspoorweg. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie van de Nederliandsche Spoor wegen zal voor het vervoer van goederen* levende dieren, enz., van d£ stations van de tramwegen op Zuid-Bevsland naar sta tions van de Nederlandsche Spoorwe korten, grijzen den baard verborgen, dat hij niet een eigenaardig stempel op het ge hoede gelaat vermocht te drukken. Het hoofdhaar begon eveneens te grijzen; het was van voren heel dun geworden, wat het voorhoofd nog hooger schijnen deed, dan het was. De jonge gravin uitte een juichkreet, toen zij hem zag. „Papa! Ik kom, Papa!' Hij wenkte haat glimlachend toe. Zijn lachje scheen hem moeite te kosten en het vermocht het sombere mannsngelaat niet te verhelderen. Dicht bij haar vader gekomen, hield de gravin haar paard in en sprong uit het zadel; met onstuimige hartelijkheid om helsde zij haar vader. „Kom ik te laat? Hebt u al ontbeten? Heilige Brahma! wat heb ik een hon ger!" riep zij lachend uit. Graaf Buchenau kuste de frissche lip pen van zijn dochter met een bijna gods dienstige teederheid. „Deze lippen hebben nog nooit gelo gen! Ze zijn rein en onberoerd! Een ware verkwikking voor een man, wiens leven door de valschheid van een vrouw ver giftigd werd!" dacht hij, als zoo menig maal, waneer zijn dochtertje zich tegen hem aanvlijde. Zijn glimlach werd zach ter. „Neen, ik heb nog niet ontbeten; ik heb gen, en omgekeerd, het „Rechtstreeksch Tarief met Tramwegen op Zuid-Beve lend" worden toegepast. Dit heeft voor de bewoners van de langs die tramwegen gelegen plaatsen het groote voordeel, dat voor het vervoer van der gelijke zendingen op het tramweg-gedeelte, óf geen vracht óf een zeer lage vracht moet worden betaald. Eene zending bestelgoed van 10 K.G. kost aan vracht stééds f 1,zoowel bij vervoer van Rotterdam naar Goes als naar een van de tramstations. Een wagonlading van 15 ton beetwor telen van Goes naar Zevenbergen kost aan vracht f33,een zelfde wagen van Kloetinge naar Zevenbergen kost ook £33,terwijl het vervoer van Oudelamde naar Zevenbergen f37,50, dus slechts f 0,03 per 100 K.G. meer kost voor het tramweggedeelte van Oudelamde tot Goes. Voor een wagen met 10 ton steenkolen van onze Limburgsche mijnen, b.v. Heer len, naar Goes is de vracht f42,—, terwijl een zelfde wagen naar Bossdheweg (de Groe, bij" de hofstede van da wed. De Braai) of naar Oudeiande slechts f 1, aan vracht kost. Prinsessendag. Zealand's hoofdstad heeft den 18den verjaardag van prinses Juliana op zeer waardige wijze herdacht. Nadat des mor gens de klokken gedurende een half uur hadden geluid, werden van 12 tot 1 uur op het cairriilon van den Abdijtoren volks- en andere vaderlandsche liederen ten ge- hooro gebracht. Des middags had in de Nieuwe kerk een orgelconcert plaats, hetwelk naar schatting door een 1000-tal personen werd bijgewoond. Op het Molenwater gaf het Middel- burgsch muziekcorps een uitvoering, welke door een zeer groot aantal personen werd bijgewoond. De feestvreugde steeg echter ten top, toen des avonds een zeer goed geslaagde lichtstoet, waaraan naast een groot aan tal kinderen met a giorno's verschillende mooie wagens en bijzonder goed geslaagde groepen deelnamen. Vooral op de kaden, grachten en Singels, die werden gepas seerd en waar de lichtjes in het water weer spiegelden was liet een schitterenden aan blik. Op de Markt eindigde de stoet, waarna de padvinders taptoe en roffel sloegen ep bliezen en een der beide muziekgezel schappen, die in den stoet hadden meege- loopen, het feest met het „Wilhelmus" sloot. De veneeniging „Uit het Volk - Voor bet Volk", die in de ruim 60 jaar van haar bestaan taliooze malen de leiding van Oranje-feesten op zich nam, kan ook nu met voldoening op dit feest terug zien. Toerisme en papieren-controle. Men schrijft uit Zeeuw sdh-Vlaanderen aan het „Hbld.": Zooals ieder jaar is ook nu weer met de Paaschdagen het seizoen aan de Belgi sche kust geopend. Wel is de groote menigte der twee- of driedaagsche bezoekers verdwenen, maar toch, de hotels en winkels blijven geopend, men ziet te Knocke al menschen loopen op je gewacht, hoewel je heel lang bent weggebleven! En vertel eens, heb je den „Globetrotter" gezien, klein, nieuwsgie- gierig Aagje?" Zij knikte lachend. „O, ik heb een grappig avontuur ge loeid! Tevergeefs had ik op Indianenma- nier zijn slot beslopen en plotseling zat hij als uit den hemel gevallen, vóór mij, toen ik hem volstrekt mieit verwachtte! Het grappigste was nog, dat hij mij, omdat ik zoo'nhonger had, uitnoodigde, om in Ried- berg te komen ontbijten. Hij hield mij zeker eerst voor een jongen!" Zij had haar arm door dien van haar vader gestoken en voerde „Gouvernante aan den teugel mede. Onder het huiswaarts gaan schilderde zij met dartele levendig heid haar ontmoeting met Hans von Ried af. „Ach, papa, u hadt zijn gezicht eens moeten zien, toen ik mijn muts afnam en die akelige vlechten mij om de ooren vlogenHet was een studie waardIk denk, dat hij zelfs op dit oogenblik^ nog niet van zijn verbazing bekomen isbe sloot zij lachend. Voor de eerste maal vroeg graaf Bu chenau zich af, of bij er wel goed aan deed, Pia nog langer alleen, en als jongen verkleed, te laten rondzwerven. Maar baar onbevangenheid stelde hem gerust. „En hoe beviel hij je, de „Globetrot met witte broeken en schoenen, die zich zelf trachten wijs te maken,, dat het al zo mer is. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen, en voornamelijk Sluis begint zijn deel van dit emdelingenbezoek te krijgen. Vele der voor het meerendeel Engelsche bezoekers willen Sluis zien,, dit mooie, echt Oud- Hollanidsche stadje met zijn prachtig stad huis, zijn mooie kaai, en zijn sublieme boomen langs de vaart, due, jammer ge noeg, reeds voor een groot deel door Van- dalenhand zijn geveld. Men komt naar Sluis om zich te vergasten aan de café- cromique, dat gerecht nergens anders be kend dan aan de Belgische kust, en te Sluis, en dat niet andiers is dan koffie met krentenmik. Ook komt men wel om zich te overtuigen, dat het HolLamdsch ge distilleerd nog altijd betier is, zij het dan wat duurder, dan het Belgische. Maar ook beginnen nu reeds Donder dags de auto's te rijden, die de belangstel lenden van de Belgische badplaatsen ver voeren naar Bresken s om vandaar uit per boot en per trein naar die Middelburgsche markt te gaan, waar alle schilderachtige Zeeuw sche kleederdreadhten in allerlei schakeeringen te zien zijn. Welke drukte dit wekelijksch marktbe zoek oplevert blijkt, wanneer men nagaat, dat in het hartje van dien zomer meer dan 200 auto's het douanekantoor te Sluis pas- seeroo, waarvan sommige 40 en meer pas sagiers vervoeren, terwijl bovendien nog twee extra-trams direct yan Oostende naar Breskens gaan. Op drukke dagen moeten door het provinciale veer van Breskens naar Vldssingen dikwijls 2 a 3000 man worden overgezet, een aardig voordeeltje voor dezen aan bloedarmoe lijdenden dienst. Dit regelmatige, zeer drukke vreemde lingenverkeer is èn voor Zeeuwsch-Vlaan- deren èn voor Wed oberen,, èn voor den pro vincialen stoombootdienst, uiterst voordee- lig. Nu dreigt evenwel de nieuwe wegen belasting een leelijike hinderpaal te wor den voor uitbreiding van het vroemdelin- genbezoek. Ook buitenland sche auto's moe ten van 1 Mei af betalen en kunnen dat nu doen voor termijnen van 5, 15, 30, of 60 dagen. De bestuurder krijgt een boekje, dat bij ieder bezoek aan Nederland door de douaneambtenaren moet worden ge controleerd en afgestempeld. En wie nu de lange file auto's gezien heeft, die het vo rige jaar, toen alleen nog maar triptieken moesten wordien nagezien, zich aan het dou anekantoor te Sluis vormde, waardoor dik wijls een oponthoud van een half uur en meer ontstond, kan gemakkelijk begrijpen, dat het behandelen en afstempelen van de controleboekjes van den ieder jaar aam- groeieniden auto-stoet te Sluis zal moeten leiden tot een oponthoud van uren en uren, zeer ten nadeele van het vreemdeiingenbie- zoek. Het zal technisch wei haast onmoge lijk zijn» maar toch zou het wenschelijk wezen in het belang van Zeeuwsch-Vlaan- deren en Walcheren, dat de belasting autoriteiten eens overwogen op welke ma nier faciliteiten te verleemen zouden zijn, die het noodzakelijke oponthoud aan de grens tot een minimum beperken. Hoedekenskerke. De verkoop van de „Emmabloem" heeft in deze gemeente f47,opgebracht. ter"?" vroeg hij Zij haalde de schouders op. „Och, ik had hem mij anders voorge steld! Hij ziet er precies uit als andere menschen, die in het geheel geen reis om de wereld hebben gemaakt! En hij is ook veel jonger dan ik dacht! Ik dacht, dat hij minstens van uw leeftijd zou zijn, maar dat is niet zoo!" „Hij kan hoogstens drie en dertig jaar oud zijn!" sprak haar vader peinzend. „Hm! Dat zal wel uitkomen! Maar hij bevalt mij toch heel goed! Hij was heel aardig en vroolijk en hij wil gauw eens naar Buchenau komen! Zult u hem ont vangen, papa?" Hij blikte in haar van vroolijkheid stra lend gezichtje. „Zou je het graag willen?" „O ja! Ik zou hem dolgraag van zijn reizen hooren vertellen! Voo(r lu is dat toch ook interessant! En ik wil zoo graag we ten, hoe het daarbuiten in de wereld toe- Hij keek haar onderzoekend aan. "„Misschien zou je zelf wel graag de wereld willen intrekken!" sprak hij, plot seling een somberen toon aanslaand. Zij schudde het hoofd. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1