GOESGHE COURANT 2de BIJVOEGSEL. Bewaar Uw goeden luim ook op waschdag Ixaxid en Tuinbouw Kunsten. ProvinciemeuWs genezen met PUROL Binnenland Rechtszaken. Gemendg NieuWs. VAN DE VAN VRIJDAG 29 APRIL 1927. RAADSFILM. Wie zich blindelings aan de uitspraken der wetenschappelijke kopstukken over geeft zonder rekening te houden met de grilligheden waaraan zelfs do wetenschap niet ontkomt, zonder acht te slaan op de eventualiteiten die de uitzonderingen op den regel vormen, hij zal meermalen als een dolende de wegen van het leven be wandelen. Daar was dan b.v. gisteren de eerste bijeenkomst van het manmoedige politieke dertiental in de gerestaureerde raadszaal, welke van de door cabaret-eigenaars en café's chantants exploitanten geliefkoosde kleur was ontdaan en in volle strengheid en omgemaakbaarheid straalde. Gezien de leering der psychologen, dat de omgeving van zeer groote invloed is op het indivi du, zou men verwacht hebben: „Dat wordt een raadszitting van kille distinctie, zelfs in de blozendste, onschuldigste en zacht aardigste raadsgelaten zal zich >een rimpel van gestrengheid en gereserveerdheid vou wen, die herinneringen moet opwekken aan de_ gevreesde vierschaar, die binnen deze muren ééns over leven en vrijheid beschikte en de voorgeleiden deed sidderen en be venWe verwachtten een temperatuur beneden liet vriespunt, om het zoo eens uit te drukken: een raad in ijs verpakt.... en jawelde psychologie bleek buiten den Raad te hebben gerekend. In de plaats van ongenaakbaarheid en strengheid als gevolg van een ongenaakbare en strenge omgeving (waarin de „Wittjes" het luid- nuchtige en vroolijke element vormen) een sfeer van gemoedelijkheid en gezelligheid, die we iedere vergaderende menigte ter na volging kunnen aanbevelen. Het genoeglijke begon al met de instal latie van den heer Willemse, die het klaar speelde voor het aangezicht van den voor zitter te verschijnen zonder tol te hebben- betaald aan de gladde parketvloer, die op slachtoffers loerde. De installatie had een huishoudelijk en sympathiek verloop; toen de voorzitter de gebruikelijke goede voor nemens van het jongste broertje der fa milie V.B. had geïncasseerd, brak zich op den spiegel des heeren Koning's ziel het lachje baan, dat onafscheidelijk verbon- dien is aan de zekerheid, dat er een ander hekkensluitertje is gearriveerd. Dit geschied zijnde keek de voorz. eens om zich heen en constateerde dat de raadszaal gerestau reerd was, hetgeen aan geen der aanwe zigen een kreet van verrassing ontlokte. Er volgde een speeclije, dat niemands opinie over schoonheid van gerestaureerde raadszalen geweld aan deed, en dat den raad de handen deed schuiven ia de rich ting der glazen teneinde het groote feit te bezegelen. De bode deed echter of hij blind was en vermeed met accuratesse aan dacht aan de bedoelingen der vroede va deren te schenken. Zoo bleef de panje de in Zeeland geliefde port achterwege, wat in verband met de zeer lichte kleur van het nieuwe tafellaken, dat alle vlekjes gemeen verraden zal, zeer verstandig was.- Wie naar zijn glas bleef grijpen kreeg ten slotte „eau d'Ossendrecht". De blijde intocht van den heer Willemse en de knallende opening van de raadszaal schenen de raadsleden dermate ontroerd te hebben, dat niemand het van zich kon verkrijgen de sereene stilte en de ge noeglijke rust te verstoren alvorens onge veer de helft der agenda onder den voor zittershamer was doorgegaan. Het voor stel tot het verleenen van een aanvullend voorschot aan „Nieuw Goes", bracht de stem die het klopgeluid ging begeleiden. De heer Van Bommel van Vloten speelde een finantieele solo, gecomponeerd door de finantieele commissie, op de hem eigen verdienstelijke en rustige wijze. Zeer goed kwam door zijn voordracht tot uiting, dat de woningbouw voor Goes evenals voor vele andere gemeenten een strop dreigt te worden. Het motief, dat in de solo meer malen terug kwam, was een dringend plei dooi voor een gedeeltelijke likwidatie van het bezit der vereeniging. Toen de heer Van Bommel van Vloten zijn partij had beëindigd en zijn instrument voor een twee de nummer stemde, deed de heer Van Poelgeest een weder door hem zelf ver vaardigde cantate hooren, die culmineerde in het gedeelte: „Doet eens niet als ambtenaar; „Weest eens zakelijk met déez' waar, „Brieven schrijven geeft geen baat, „Handelt voor het is te laat". De heer Goedbloed, die dikwijls niet minder practische inzichten heeft, dan de heer Van Poelgeest, leverde het applausje, dat een goed solist ten allen tijde verdient. De voorzitter zou er eens over denken om de Van Poelgeest-cantate voor de gemeen te aan te koopen. Wij hopen, dat dit inder daad zal geschieden, en dat men eindelijk zich eens een zuiver overzicht van de waar de der woningen zal verschaffen. Nu doet men als iemand die een brandkast vol effecten heeft, en die zich rijk noemt hoe wel er heel wat Russen tusschen de papie- Dank zij Rinso, het moderne zeeppoeder, zijn waschdag en een goede luim thans zeer goed ver- eenigbaar. Het krachtige en toch zoo zachte Rinso sopje maakt al het vuil los ais U het waschgoed een paar uur erin laat weeken. Dan een half uurtje koken en terdege spoelen. Zonder moeite is de wasch dan klaar. Koop nog heden een pak. EEN PRODUCT DER SUNLIGHT ZEEP FABRIEKEN R 308-22 ren schuilen, Blindemannetje spelen mag een onschuldig tijdverdrijf zijn, als het de financiën betreft, zeer zeker de financiën van een gemeente, levert het gevaren op. Bij het voorstel over de verbetering der Kerkstraat schraapte de heer Simons de keel om een lied uit te brengen, dat ge tuigt hoezeer het vertrouwen van dit raads lid in de technische kwaliteiten van den directeur van gemeentewerken na de mis lukte opvoering van de opera. „Het abat toir", geschokt is. Ondanks de verzeke ring van wethouder Stieger, dat de heer Rothuizen zelfs na een tweede berekening het bedrag van f 4400 voor de nerstellingen voldoende achtte, zong de heer Simons voor de tweede maal zijn chanson, dat ten slotte door den heer Van Poelgeest mede werd aangeheven. Het resultaat was, dat de raad het gedeelte van het voorstel, de Kerkstraat betreffende, aan hield. Oi. ten onrechte. Waar moet het heen als de raad iedere becijfering van een kundig ambte naar en een deskundige als de heer Rot huizen is, in twijfel trekt. Vele raadsleden schijnen nog nipt te begrijpen, dat een raadslid ook eens iets aan anderen moet oyerlaten. De heer Buys, die iets meer van bouwen weet, steunde den heer Rothui zen. Z'n bas ging evenwel in het geluid van het koor verloren. Nadat men zich even had vroolijk ge maakt over de toekomstige standplaats der woonwagenbewoners, en de heeren Crucq en Goedbloed een verdien steiijk© voorwacht ten beste hadden gegeven over het nut van zegeltjes plakken voor de werklieden in bouwplan lil, werd de ver gadering nog knusser en gemoedelijker aan ze reeds was. Zelfs het voorstel van den voorzitter om namens den raad een telegram aan prinses Juliana ter gelegen heid van haar 18den jaardag te zenden, deed de linkerzijde niet eens wild opstui ven. Men maakte er protesteerend een grapje van, dat niet de moeite waard was van het zich' „dik maken Hetgeen wel een juiste houding bleek. De heeren Crucq en Buys knikten even afkeurend, de héér Van Poelgeest had ethische bezwaren. „Men moet niet namens den raad geluk- wenschen, als'niet de gelheele raad daar mee accooird gaatmerkte deze op. in ieder geval had de voorzitter er niet meer over moeten spreken. Bij de rondvraag toonde de heer Eek- hardt zich weer het „enfant terrible' door naar de verkeerscommissie te infor- meeren. Dit raadslid heeft er slag van zoo nu en dan eens dingen tpr tafel te brengen, die iedereen vergeten is. „De verkeers commissie is op de flesch riep er een; een ander zei: „Ze is gepensionneerd". Zonder dat het feitelijk werd medege deeld weten we nu, dat B. en W. alle pogingen om in Goes het verkeer te rege len, rustig hebben laten verloopen. Zeer tactisch is in deze te werk gegaan> men heeft den naad een tijd lang zoet gehouden met het oenoiemen, en herbenoemen van een verkeerscommissie en ten slotte de geheele zaak in den doofpot gestopt. De raad beschouwde dit weer ais een goede grap van 3. en W.; niemand vond het feit blijkbaar ernstig genoeg om nog eens serieus en krachtig op een verkeersrege ling aan te dringen. De ernst was ten slotte zoo goed als geheel zoek bij den raad. Toen de heer Van Melie (een raadslid dat dikwijls de hand legt op belangrijke zaken) over den stank van den Oostsingel begon en aan drong op verbetering (hij had meer voor bereid moeten zijn en met meer overtuiging moeten spreken) vlogen de geestige op merkingen over gezondheid en geur als tennisballen door de deftige zaal. Men grapte, lachte enschonk geen aandacht aan deze belangrijke kwestie. Zooals men ziet een raadszitting die in he t teeken 'van de gezelligheid, de gemoe delijkheid en de kwinkslag stond. En dat in een waardige, en deftige zaal, die haar oude karakter terug heeft gekregen. De psychologen zullen hun uitspraak moeten herzien. Dit is zoo zeker als het zeke* is dat de vroegererechtsprekenden in de Goesche raadszaal zich van veront waardiging in hun graven hebben omge keerd. i Vee voor Spanje, De waarn. directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis dat, in ver band met den gunstigen stand van het mond- en klauwzeer, dé bij zijn vorige bekendmaking inzake voor uitvoer naar Spanje bestemd vee voorgeschreven be perking, dat namelijk zoodanig vee niet op de markten mocht worden aangekocht, wordt ingetrokken. Het bedoelde vee kan derhalve ook op de markten worden aan gekocht. Niettemin blijven de overige be palingen ten aanzien van bovenbedoeld vee van kracht. Museumdiefstal te Moskou. Vijf buitengewoon kostbare schilderijen zijn uit het Kunstmuseum te Moskou ge stolen: Rembrandt's Christus, Titiaan's Ecoe Homo, Correggio's Heilige Familie, een Heilige Johannes door Carlo Dolci en Pisano's Geeseling van Christus. De dief heeft uit de schilderijen van Titiaan en Rembrandt de voornaamste par tijen gesneden en de beroemde achter grond van de Rembrandt is vernield. De overige drie doeken zijn geheel uit de lijst gescheurd en meegenomen. De waarde der gestolen schilderijen be draagt 655.000 roebel, volgens de schat ting, die voor den oorlog werd gemaakt. Driewegen. Ue heer Heijligers, wegwerker (op wachtgeld) der Nederl Spoorwegen, is met ingang van 27 dezer herplaatst als wegwerker aan het locaal- spoor „Zuid-Beveland". Tevens werd zijn echtgenoote benoemd als contractvrouw, halte Driewegen. De verkoop van de „Emmabloem" alhier heeft opgebracht de som van f 15. 's Gravenpolder. De heer D. A. Pol dermans alhier is benoemd tot lid van het Zeeuwsch genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Krabbendijke. De heer J. M. de Nooijer alhier is benoemd tot lid van het Zeeuwsch genootschap van Kunsten Wetenschappen. Kapelle. Gisteren en eergisteren werd openbare les gegeven aan de bewaarschool te Kapelle. Telkenmale was het bezoek van de ouders zeer groot,, zoowel bij die van de le als die der 2e klasse. De beide lokalen waren versierd met guir. lande's en gaven een feestelijk aanzien Was de tevredenheid bij het bestuur verleden jaar reeds groot, nu bij het tweede jaar beziende de resultaten die bereikt waren bij het gegeven onderwijs, steeg deze ten top. Op een lange tafel lagen de voorwerpen door de kleinen vervaardigd uitgespreid en de muur hing vol met allerlei dat bewondering afdwong. De voorzitter ds, A. Scheele sprak beide keeren een passend woord, wees op de resultaten van het onderwijs dat met genoegen werd aanschouwd. Ook door het hoofd der school mej. Jaca. van Willegen werd het woord gevoerd, ge vraagd werd om de medewerking van de ouders. In de algemeene ledenvergadering kwam de afdeeiing „Eigen Erf» alhier bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. van Wingen- De penningmeester de heer B. Oele deed rekening en verantwoording. Een nadeelig saldo was aanwez'g van f 0,68. De voorzitter bracht verslag uit van de algemeene vergadering en Verstrekte verschillende mededeelingeu betreffende aanvragen van eigen plaatsjes en gewoon bouwland_ Het aftredend bestuurslid de heer J. v. Wingen werd herkozen. Bij de rondvraag werden door de vier bewoners aan de Vroonlandscheweg van Eigen Erf4 klachten ingediend tegen aannemer en architect. Vooral werd ge over. het schildei werk dat zeer min geschied is. De voorzitter nam op zich om deze klachten aan het hoofdbestuur kenbaar te maken. Getracht zal worden naar een bevredigende oplossing. Rilland-Bath. Met ingang van 1 Mei a.s. is de heer J. de Boer, arbeider tele grafist der Nederl. Spoorwegen, als zoo danig overgeplaatst naar Willemsdorp. Verleden Vrijdag werd ingebroken in een schuurtje op de hofstede van den heer W. alhier, vermist werden eenige kleedingstukken der arbeiders eu twee paar sclueneu Als verdacht van dezen diefstal werd door de politie opgespoord en aangehouden J. de M. (Belg) zwerver, welke deu diefstal bekende en lieden naar Middelburg werd overgebracht. Doos30-6O,Tube8Oct Bij Apoth. en Drogisten. Werkloozenrelletjes. Gistermiddag was even voor het aan vangsuur van de raadszitting een groote groep werkloozen samengekomen in de omgeving van het nieuwe raadhuis aan den Coolsingel te Uotterdam. Een aantal bleef op het voetpad in de Raadhuisstraat tegenover den ingang van het raadhuis staan, een andere groep op den Cool singel vóór het postkantoor. Toen bij tweeën het raadslid Van Burink kwam, volgden beide groepen hem. Een poging van den heer Van Burink om van het bordes van het postkantoor de menzehen toe te spreken, werd door de politie ver ijdeld. Herhaaldelijk moest tot doorloopen worden aangemaand. Aanvankelijk werd hieraan voldaan en toen het raadslid Van i'urink .het raadhuis binnen ging, had het er veel van, dat de door hem aangekon digde demonstratie op niets was uitge- loopen, Later in den middag is de heer Van Burink evenwel weer naar buiten gekomen en toen zijn er een paar maal relletjes geweest Tot tweemaal toe hebben de werkloozen geweigerd aan het bevel van de politie om door te- loopen te vol doen. Den eersten keer is dit gebeurd op den Coolsingel, tusschen het postkantoor en^het accumulatorensiation, de tweede maal op den hoek van de Kruiskade en den_v Coolsingel. Beide keeren heeft de politie, toen aan een herhaald bevel tot doorloopen niet werd voldaan, met blanken sabel en gummistok ruim baan gemaakt. Daarna was de rust vrij spoedig hersteld. Arrestaties zijn niet geschied. Een vliegtuig vernield. De le lnitenant-vlieger v. D. uit doesterberg. moest Dinsdagmiddag met zijn vliegtuig wegens het daaruit weg- loopen van het water, in Maartensdijk een noodlanding maken. De landing geschiedde naar wensch. Nadat hij water had bijgevuld, wilde hij weer opstijgen en zijn reis naar Den Helder voortzetten, maar bij dit opstijgen kon hij niet met zijn toestel over een heining komen, vernielde deze en kwam in een sloot terecht. Van de vliegmachine was nagenoeg niets meer over. De vlieger en zijn waarnemer bekwamen geen letsel. LriscffiÜ Een drama. Voor de Haagsche rechtbank heeft gis teren terecht gestaan K. Jansen, 49 jaar, opperman te 's Gravenhage, gedetineerd, beschuldigd van poging tot doodslag, ge pleegd op zijn vroegere vrouw, Subsidiair was hem het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en meer suibs. mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, ten laste gelegjl. Op 22 Maart j.l. zou hij gepoogd heb ben Cath. A. Tetteroo van hst leven te berooven, door ter uitvoering van dat voornemen opzettelijk die vrouw met een mes zo o te steken, te snij den en te stooten, dat zij bloedend is verwond, zijnde de uitvoering niet voltooid, alleen ten gevolge van die van zijn wil onafhankelijke omstan- heid, dat hij met dat mes niet zoodanige edele deelen van die vrouw heeft geraakt, dat, waren deze wel geraakt, dit nood wendig den dood ten gevolge zou hebben gehad. De gestokene, een Haagsch winkelier ster, ais getuige gehoord, verklaarde vroeger met verdachte getrouwd te zijn geweest. Verleden voorjaar is echter de scheiding uitgesproken. Na dien tijd is verdachte haar meermalen lastig komen vallen. Hij drong op verzoening aan getuige wilde daarvan niets weten. Op 22 Maart is verdachte in getuige's woning binnengedrongen. Getuige lag nog in bed verdachte kwam op haar af met een geopend mes in de handen en stak in het wilde naar getuige, die de dekens over zich heen trok ter bescherming. Verdachte ontkende de bedoeling gehad te hebben, zijn vrouw van het leven te berooven. In verband met de ernst van het feit werd geëiseht 5 jaren- gevangenisstraf. De verdedigster, mr. Van Kesteren, be streed dat men hier het opzet tot dood slag zou hebben en concludeerde vrij spraak. Uitspraak 12 Mei a s. Jeugdige boefjes. Een dievenbende heeft te Tiel in de laatste maandnn een aantal diefstallen en inbraken gepleegd De politie kon van vier inbraken de jeugdige daders allen jongens van 14 tot 18 jaar, opsporen eu voor de justitie brengen. Zij bekenden, dat zij in samenwerking handelden. De jongste stond op den uitkijk. Gisteren veroordeelde de rechtbank aldaar één tot 1 jaar tuchtschool, een tweede tot 8 maanden gevangenisstraf, een derde tot 8 maanden tuchtschool, een vierde tot 6 maanden tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van 8 jaar. Rechtbank te Middelburg. Niet tevreden. J. Z., 33 jaar, landbouwer te Borsseie, was door den kantonrechter ts Goes we gens ten laste gelegde overtreding der motor- en rijwielwet veroordeeld tot 2 maal f50 of 2 maal 50 dagen hechtenis waartegen de veroordeelde was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Cassatie. Door L. L., 25 jaar. chauffeur te Hans weert, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 22 Apnl j.l., waarbij hij ter zake van overtreding der motor- en rijwielwet is veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis. In hooger beroep. Door H. T„ 30 jaar, en D. H. V., 35 jaar, particulier rechercheur, respectieve lijk te Hillegersberg en Voorburg is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank van 12 April j .1., waarbij zij ter zake van oplichting zijn veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De officier van justitie toekende even eens hooger beroep aan. Niet voor de poes Dinsdagmiddag trad een keurig gekleede heer een Berlijnsche juwelierswinkel bin nen en verzocht de verkoopster eenige kostbare horloges te mogen zien, die in de uitstalkast zijn aandacht hadden ge trokken. Na eenig zoeken koos de nieuwe kiant een prachtig platina horloge, met briljanten versierd, gaf zijn naam op graaf Kleist, en verzocht zijn keuze ter. zijde te willen leggen, daar zijn bediende het horloge zou komen betalen. '•Daar hij het cadeau wilde geven, ver zocht hij de winkelierster het in een enveloppe te willen doen, die hij uit zijn zak haalde. De winkeljuffrouw deed het horloge uit het etui in de enveloppe, waarna de kooper nog een paar woorden op een stuk papier schreef, hetgeen hij in het couvert deed om dit daarna gesloten aan de juffrouw ter hand te stellen. Waarna hij zich met een beleefden groet verwijderde Hoewel de winkelierster overtuigd was met een bonafide kooper te doen te hebben, opende zij toch voor alle zekerheid (de wereld is slecht, niet waarhet couvert om den inhoud na te zien. In plaats van het platinahorloge vond zij een paar groote koperen munten, van ongeveer hetzelfde gewicht en formaat van het horloge. Zonder een oogenblik haar tegenwoor digheid van g?est te verliezen, maakte zij alarm en rende de straat op, nog juist bijtijds om haar //graaf" op een autobus te zien springen, zjaodat een employé van de zaak hem kon achterhalen en doen arresteeren. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is.de prijs per regel sledhts 16 cent.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 5