f v.rn!*o3.Tdh.,d 15 Quick Quaker 1ste BIJVOEGSEL 'GOESCHE COURANT Voor de VrouW ProvinciemeuWs -üeX beste adu;e„ FRISO-BAAI Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 29 APRIL 1927. Met kwast en verfpot. -1J£ 1 ;0C Op zijn tijd is de huisvrouw ook schil- t„ der. Vooral zoo omstreeks den tijd van 3;<je groote schoonmaak. Daarom, wanneer iOiU' aan het schilderen slaat van meube c^'es of klein houtwierk, nieem dan de olgende wiexiken in acht. Dan zal uw schilderwerk niet hoeven onder te doen. voor het werk van den beroepsschilder, liekijk eerst het te schilderen voorwierp. 111 d de oude verflaag nog in goede con ditie, dan kuimt u het de eerste nieuwe *2"têi-flaag geven, nadat het met een stuk -"'^chuurpapier is afgeschuurd;, zoodat allie "-^oneffenheden, blaasjes, enz. gladgewre ven zijn. Maar is de oude verf slecht, ~%iet vlekken, kringen, enz., dan moet 'een beetje vloeibare vernis- en verf- '^oplosser bij den drogist of verfwimkel ^"koopen. Dit moet stevig met een borstel io&gewreven worden. Goed in laten wer- -aken en dan met een bot mes de verf "afkrabben. Ten slotte met water en zeep af boenen en goed laten drogen. Nu schu ren we het hout goed glad met schuurpa pier en dan is het gereed voor de eerste verflaag, met verf, verdund met terpen tijn. U moet natuurlijk niet uw heele blikje met terpentijn aanlengen, omdat de tweede laag verf niet verdund mag zijn. Verdun dus bijv. één derde deel, Denk niet; o, dit is toch, maar het grond- laagje, dat komt er niet zoo op aan! Want u vergist u. Dit gronidlaagje, is even belangrijk als het laatste laagje. Roer de verf dus voortdurend onder het ge bruik, met een stokje. Gebruik voorgroo te voorwerpen, als bijv. een tafel, een flinke kwast van een c.M. of 4 dikte. Neem weinig verf aan uw kwast en verf snel, met lange streeken, in de rich ting van den nerf van het hout, heen en weer. Deze eerste laag moet u goed laten drogen, voordat u de tweede erop aan brengt. En ook moet u, voordat het twee de laagje erop komt, het eerste (als het goed droog en hard is) met schuurpapier weer afschuren, zoodat alle haartjes van de kwast, belletjes, 'klont jes, enz. verwijderd worden. Dan komt de tweede Laag erop. Zoo noodig, schildert ulhet voorwerp nog eens,, doch dan eerst weer wachten tot de tweede laag droog ■is en ook weer licht afschuren met schuur papier. Zit de laatste laag erop', dan kunt u nog, als u het 'erg mooi wilt maken, de glans verhoogen met een email-vernis. Nuttige wenken. Peau de suède handschoenen en schoentjes kunt u een heel eind schoon krijgen, door ze te wrijven met haver meel. Gouden lijstjes om portretten of spie gels, enz. moeten, wanneer ze erg stoffig zijn, afgenomen worden met warm water, waarin een klein scheutje ammonia is gedaan. Wanneer u een theelepeltje azijn bij den reuzel doet, wanneer u er iets in gaat bakken,, voorkomt u, dat het eten te veel in zich' opneemt en te machtig wordt. Wanneer u zeemleerem handschoenen' wascht, is het verstandig een theelepeltje olijfolie of zuivere slaolie in het water te doen. Dat voorkomt, dat de hand schoenen, als ze opgedroogd zijn, zoo hard en onhandelbaar worden. I Als u bang bent, dat er motten in het kleed komen (bijv. in een kamer die wein% gebruikt wordt), is het goed, het eens in de week af te schuieren met een schuier, die in heet water (waarin een scheutje ter pentijn) Petroleum is een uitstekend middel om bij het waschwater te doen, wanneer u bui-* ten gewoon vuil goed moet wassdhen. Wasch het goed eerst op de gewone ma nier en kook het daarna in water, waarbij zeep en petroleum is gevoegd. Neem pe troleum in de verhouding van één eetlepel op elke 4 liter water. Dezelfde verhouding geldt voor de zeep. Nieuweharing. Nieuwe haring moet u aldus schoonma ken. U begint met over den rug een snede te geven. Dan snijdt u den buik open en verwijdert er nauwgezet alle ingewanden uit. Vervolgens trekt u het vel er af. Daar na wordt het beestje midden door gesple ten tot aan zijn kop. Haal nu de graat er uit. Dan „sluiten" we het dier weer en leggen hem, alsof er niets gebeurd is, op een schaaltje. Om hem wat op te vroolij- ken, steekt u hem een takje peterselie in zijn bek. Zeeuwmnen in Londen. „Tien Hollandsche meisjes maken een bobbie verlegen!" dat was het opzien barende opschrift boven een artikeltje in een der Engelsche dagbladen Hoe onze meiskes dat konden bereiken? Wij geven den reporter van de Evening Standard" het woord, die, naar zijn zeg gen ,de gebeurtenis meemaakte: „De agent was nog jong en waarschijn lijk niet bedacht op een aanval van zooveel schoonen van de stranden der „Zuider Zee' of daar ergens uit de buurt. „Hij stond rustigjes op een verlaten plein voor het Ür.tsdhe Museum,, maar werd plotseling het middelpunt van een schouwspel, dat levendig deed denken aan de markt te Middelburg op Donderdag. „Het begon met 'den opgewonden uL- roep„Kijk, daar staat een bobbie!" En geen minuut later was de man omsingeld door tien mensjes, die costuums droegen, zooals de agent ze zelfs nog nooit op het tooneel had gezien! Tien paar heldere oogen namen hem van het hoofd tot de voeten op; tien monden babbelden in een taaltje, waarvan de diender niets begreep „Eén van de jongedames wist zich ver staanbaar te maken. Elisabeth, Mina, Cle mentine, Josien en nog vijf anderen ken den geen woord Engelsoh, maar Koosje B...., een aardige brunette uit Kloetinge, vertelde, wat zij en haar vriendinnetjes eigenlijk wilden. „Wij willen winkels zien," legde zij uit, „en hier is alleen maar een museum! Wij zijn niet geltomen om museums te bekijken, maar om kleeren te zien hoeden en ja ponnen en mantels^ zooals die Engelsche meisjes dragen, niet zulke als wij aanheb ben. Waar kunnen wij winkels kijken?" „De meisjes zagen er verrukkelijk uit. Zij droegen alle tien prachtige kanten mut sen, die zij zeiter zelf hadden gemaakt en daar stellig vele maanden aan hadden ge werkt. Over hare ooren hingen de zware, gouden kurketrekkers, die de Hollandsche vrouwen van haar moeders erven en die, van geslacht op geslacht, de mutsen sieren, „Miss Koosje vertelde, dat de vriendin nen er allen naar hadden verlangd, een Engelschen agent te zien. Iedereen, die in Zeeland woonde en wel eens m Engeland was geweest, sprak erover! Zij wilden ook nog iemand anders zien den prns van Wales! „En ze waren heel teleurgesteld, de tien vriendinnen, dat prince Charming niet an de stad was. Waren de koning en de ko ningin er ook niet? Dan zouden ze alleen maar naar Buckingham Palace gaan om tenminste te zien, waar het vorstenpaar woonde. „En toen gingen zij verder, want zij wa ren pas aangekomen en den volgenden dag moesten zij alweer weg. Terug naar Kloe tinge." u ytfiuny mMrmmnm x qebruibBn! ♦f.VZEEPFABRIEK ,.0f lUDfT-ttEEftW lerseke. Het stormachtige weder der laatste dagen is voor de visscherij zeer on geschikt. Speciaal de kreeftenvisschers heb ben er zeer veel onder te lijden. Er zijn kreeftenvisschers, die sinds verleden week Donderdag hun korven niet hebben kun nen lichten, vanwege het stormweer. Mos sel en oestervissoherij hebben er niet zoo veel last van, deze zijn toch bijna afge- loopen. Wolphaartsdijk. De gemeenteraad ver gaderde Woensdagnamiddag. Afwezig met kennisgeving is de heer M. van Strim. Eenige berichten van aanneming van be noemingen en goedkeuringsbesluiten wor den medegedeeld en voor kennisgeving aan genomen. Op een verzoek van J. van Wijngen om ld tegen rente uit de gemeentekas voor emigratie naar Canada, werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. De raad is met B. en W. van oordeel, dat in het algemeen voor dergelijke doeleinden geen gelden uit de gemeentekas beschikbaar zijn te stellen,, te meer niet indien het be treft het doen emigreeren van hoofden van gezinnen, wier gezinnen, zij het dan met de bedoeling voorloopig, hier blijven. Het vermenigvuldigingscijfer der gem. HET OPHALEN VAN DE FORD-VRACHTAUTO, die de vorige week Dinsdag in het Boterdiep bij Bedum terecht kwam, waarbij een veehouder het leven verloor. 1 Li.ii inkomstenbelasting voor 1927-1928 wordt bepaald op 0.7, evenals het vorige jaar. De pensioengrondslagen van gemeente ontvanger en secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbetuur worden nader vastgesteld, in verband met perio dieke jaarwed'denverhooginigen. De vergoeding voor het bijzonder avond schoolonderwijs cursus 1926-1927 werd bepaald op f 166,80. Tot leden der schattingscoimmissie voor de rijksinkomstenbelasting worden herbe noemd de heeren D. G. Kloet, P. Koe man Hz., J. Lindienbergh en D. Vleu gel Sr. Na een wijziging der gemeentebegroo- timg voor 1926, die in totaal werd ver hoogd met f 244,24, wordt de vergadering na 'die gewone rondvraag, die niets op leverde, gesloten. De verkoop van het Emmab loemp- je heeft alhier opgebracht ruim f94, kii&lm'r Mii, Bes! en nicl duur 50-40-35-30 efcil perJ&pond N.V. Douwe Egberts we tgberrs Tabaksfabrieken. Wemeldinge. In de op Woensdag ge houden raadsvergadering waren 6 leden, tegenwoordig. Afwezig was wethouder Hoogesteger met kennisgeving. Op een schrijven van Gedeputeerde Staten, waar bij in overweging wordt gegeven voor het gebruik van een lokaal der openbare la gere school voor het geven van land- en tuinbouwcursussen een retributie van f2,50 of f 5,te vorderen, wordt op voorstel van burgemeester en wethouders op grond van een ministeriëele aanschrijving beslo ten het raadsbesluit, waarbij dit lokaal voor d it doel gratis werd ter beschikking gesteld te handhaven. Een verzoek vain het bestuur dier bijzondere school om ver goeding der kosten voor het aanbrengen van nieuwe lampen in deze school wordt ingewilligd. Goedgekeurd wordt een af- en overschrijving in de begrooting 1926 van het burgerlijk armbestuur. De reke ning 1926 van dit bestuur wordt vervol gens overgelegd. Tot leden der commissie voor het nazien dezer rekening worden aangewezen de heeren A. Dominions, P. A. Lmdenbergh en Joh. Karelse. Bij een voorgestelde wijziging der gemeente-be grooting 1927 wordt besloten burgemeester en wethouders een crediet te verleenen voor de aanstelling van een tijdelijke hulp kracht aan de handwerkschool. De gang van het onderwijs op de bewaarschool en op de handwerkschool wordt hierbij in den breede besproken. Overeenkomstig (het voorstel van B. en W. wordt tot wijziging der begrooting besloten. Tot leden der schattingscommissie voor de rijksinkom- stenbelasting worden de aftredenden her benoemd; n.i. de heeren F. Wabeke Azin., A. Lindenber^h Pzn., J. Oudeman Jzn. en F. Dominions Kzn. Vervolgens komt in behandeling het voorstel tot het vaststellen van een bouwverbod voor de perceelen gromcl, die reeds eerder bij raadsbesluit zijn aan,gewezen als bestemd voor den aan- van een weg van den Bonzijweg naar den Breedenweg. Voorlezing wordt ge daan van eeen bezwaarschrift van den heer P. Lindenbergh Azn. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. het met dit bezwaar schrift eens zijn. De heer P. A. Linden- bergh geeft in overweging dit bouwver bod alleen uit te vaardigen voor het per ceel grood van de Ned. Herv. Kerk, waardoor z.i. tevens gehandeld wordt in den geest, zooals spreker die in een vorige vergadering opmerkte. De heer J. A. Do- minicus acht het bezwaart egen dit voor stel ongegrond omdiat hierdoor het be oogde doel niet zou worden bereikt. Spre ker weerlegt ook het bezwaar, dat slechts rekening is gehouden met het belang van de kerk en niet met die van andere eige naren. Hij erkent wel de persoonlijke be zwaren van adressant, doch meent dat hier gewezen moet worden op het algemeen nut. Spreker verwijst hierbij naar de onteige ning voor den spoorweg en de andere bouwverboden, die werden uitgevaardigd en die ook bezwaren medebrachten voor de betrokken eigenaars. Bij eenige richtings- wijziging zou spreker zich' tenslotte wel kunnen neerleggen. De heer P. Linden- bergh merkt op, dat deze laatste vrijge vigheid wel in tegenspraak is met de vast houdendheid, die ter zake in een vorige vergadering is aan &l*en dag gelegd. De heer J. A. Dominions zegt, dat deze toe gevendheid in verband staat met het ad vies der gezondheidscommissie. Met 4 tegen 1 stem, die van den voorzitter, ver klaart de raad zich tegen de bezwaren geopperd door den adressant. De heer P. Lindenibergh Azn. onthoudt zich van medestemming. Het bouwverbod wordt aangenomen. Een bespreking heeft ver volgens plaats voor het vaststellen van het vermenigvuldigingscijfer. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. nog niet over voldoende gegevens beschikken om den raad een voorstel te doen. Verschillende factoren zullen van invloed zijn voor de berekening van de vermoedelijke opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting, o.a. verminderde opcenten personeele be lasting, sluitpost gasbedrijf. Na breed voerige bespreking wordt besloten dit punt aan te houden. Bij voorkomende zaken wordt door den heer A. Dominicus in overweging gegeven den. hoek der straat bij het perceel van den heer De Broekert minder scherp te maken bij het eerstdaags uit te voeren straatwerk. De heer Ka relse wijst op den slechten toestand van den Chezeeweg aan den zuidkant van den spoorweg en van de straat aan den opril bij A. Jeremiasse, Voorts infor meert spreker naar de vorderingen die het plan tot verbeteren van de sloot aan den Nieuwendijk heeft gemaakt. De voorzit ter zegt, dat in den toestand geen veran dering is gekomen, althans tot demping en rioleering is nog niet overgegaan. Het waterschap verleent hiertoe niet zijn volle medewerking. Een voorstel van den heer Karelse om de tusschenkonnst van Ged. Staten hierover in te roepen aan de hand an het advies van de Gezondheidscom missie wordt verworpen. Deze punten zul len, nadat ter plaatse een onderzoek zal zijn ingesteld,, in een volgende vergade ring weder ter sprake worden gebracht. VLUGKOKEND HAVERMOUT c/e spijs voor gezonden en zieken. De vergiftiging in Den Haag. Het zal een goede dertig jaar geleden zijn, aldus wordt aan de „Kamper Ct geschreven, dat ik met enkele collega s na tafel een luchtje schepte op de plaats van de kazerne van het Instruc tiebataljon, zooals we eiken middag, als de weersgesteldheid het toeliet, dat plach ten te doen. Komende van den IJselkant naderde een „burger". Het was er een van een bijzonder type. Opvallend waren z'n lange zwarte haren, die tot op z'n schouders afhingen, z'n lange fladderende das en z'n lenige beweeglijkheid, zoo geheel af wijkend van het langzame verstijfde fleg ma van de gewone vaderlamdsche soort. Hij stapte langs den schildwacht heen de poort binnen en stevende rechtstreeks op mij aan, dien hij als „hoogste" onder de aanwezigen ik droeg de onwennige fourierschevrons hoog op den bovenarm klaarblijkelijk had uitgekozen. Even raakte ik de kluts kwijt, toen de onbekende met sierlijken zwaai zijn hoofd deksel afnam en een diepe buiging ma kende,tot mij zei: „Ich möchte Offizier werden". Geheel onvoorbereid door dien plotse- lingen overval vond ik slechts een Hoi- landsch antwoord: „Das een idee", zei ik niet zonder ironie. „Ik zou maar begin nen met soldaat te worden, 't officaarèchap is van later zorg." De vreemdeling verstond mij niet en toen ik z'n vragende blikken opving, ver volgde ik: „Bitte, gehen Sie mit." Ik leidde hem naar het compagniesbureau etn vernam daar, dat hij uit Weemen kwam, aldaar de Realschule had bezocht en dat hij nu z'n geluk bij het Ned. Indische leger wenschte te beproeven. Diemzelfden avond vielen z'n lange ha ren aan de schaar van den compagnr.es- barbiier ten offer en eenige dagen later, toen hij z'n burgerkleeren voor de uni form verwisseld had, zou uiterlijk nie mand in den nieuwen volontair den vreem deling herkend hebben'. Als ik naderhand nu en dan op de chambrée kwam, vond ik hem altijd in actie en ais de dienst hem even vrij liet en anderen in de cantime verpoozing zoch ten, zat hij over z'n reglementen gebogen, die hij met behulp van een dictionjnaire in zich trachtte op te nemen. Kort daarop verliet ik den militairen dienst en langzamerhand verbleekten de beelden van het sindsdien voor mij afgeslo ten verleden. Mijn niet alledaagsch weder varen op de plaats van het Instructieba taljon bleef mij echter ook na vele jaren helder in het geheugen geprent en telkens vroeg ik me af: Zon hij het gehaald heb ben? Zou hij officier geworden zijn? Een twintigtal jaren later 't was in den mobilisatietijd, die nu al weer tien jaren achter ons ligt lees ik in de cou rant, dat een officier-kwartiermeester in de omstreken van Schiebroek bij bet re- quireeren van vee tegenstand 'had onder vonden van de bevolking en, afgaande op den uitheems eken bij zonderen naam van dien kwartiermeester, moest hij het zijn, die zich indertijd tot mij richtte met z'n „Ich möchte Offizier werden." Hij had dus inderdaad dat voor hem, den vreemdeling, zoo buitengewoon moei lijk te benaderen doel bereikt! Ik nam mij voor, hem, zoodtra ik er toe de gelegenheid kwam, eens te gaan op zoeken. Ik zou dan z'n diepe buiging van toen nabootsen, m'n hoed met breeden zwaai afnemen en tot hem zeggen: „Ich möchte Offizier werden Dat zou sen satie geven bij het wederzijds herkennen! Maar zooals het gewoonlijk gaat in het berustende tijdperk van s levens herfst een voornemen wordt niet zoo vlot ten uitvoer gebracht, 't Bleef bij het voorne men. En nu is 't plots te laat geworden. Queck is niet meer. Van „The Vittoria Egyptian Cigairetle Company" ontvingen we: „De voetbal wereld in Karikatuur", door Ch. A. Co- cheret met bijschriften van H. A. Meerum Terwogt. Voetballiefhebbers zullen deze verzameling van karikaturen in woord en beeld van diverse kopstukken uit de wereld van het lederen monster met belangstelling bekijken en lezen.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1