(Bravin Pia Stadsnieuws BIGGELAAR'S 'n Wereld IV. 81. Vrijdag 29 April 1927 111° Jaargang. Bij dit nummer be- hooren 2 bijvoegsels. Prinses juiiana. Li SAMOS PRIMA n FEUILLETON KOFFIE van verrukking! ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,- buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, en Vrijdagavond. OESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Het i$ altijd een groote gebeurtenis in ons leven, die een-en-twintigste verjaar dag, wanneer krachtens de wetten des lands, de wettelijke meerderjarigheid wordt bereikt. Eerst dan worden we, voor de heel© wereld,, een volslagen, volwassen mensch, in staat zelfstandig alle beslis singen te nemen, die op onzen weg komen, Eerst dan gaat onze handteekening ten volle gelden. Eerst dan zijn we ais vol groeid burger, mondig, in de groote men- scheomaatscbappij opgenomen. Ja zeker, het is een groote dag in ons leven. De Nederland sche grondwet kent ech ter twee personen, wier meerderjarigheid eerder dan de onze plaats vindt. Dat zijn „de koning" en de „prins van Oranje". Het eerste artikel van de derde afdeeling van het tweede hoofdstuk der grondwet Van den koning, liuidt als volgt: „De ko ning is meerderjarig als zijn achttiende jaar vervuld is. Hetzelfde geldt van den prins van Oranje, ingeval deze regent wordt." En zoo is dan Zaterdag, 30 April 1927, voor onzen „prins van Oran je' voor prinses Juliana JLouise Emma Maria Wilhelmina de groote dag geko men, dat zij den achttienjarige» leeftijd bereikt zal hebben. Een groote gebeurtenis in het leven van dit koningskind. Want nui is het oogenblik gekomen, dat zij als prinses van Oranje haar taak gaat ver vullen in het leven van den Nederiand- schen fctaat. Want luidt niet een ander artikel van de grondwet: „Er is een raad van state, welks samenstelling en bevoegd heid worden geregeld door de wet. De koning is voorzitter van den raad en be noemt de leden. De prins van Oranje heeft nadat zijn achttiende jaar is vervuld, van regtswege zitting in den raad"? Zie, de taaie van de koningin is wel- haast, als opvoedster van onze kroon prinses, volbracht. De jonge spruit, aan den alouden Nassaustam, is tot constituti- oneelen wasdom gekomen. En wij mogen weten, dat de jonge prinses van. Oranje zeker aan de hoog© verwachtingen zal vol doen, die er van haar gekoesterd wor den. Had zij niet het weergalooze voor beeld van onze landsvrouwe, voor wie de Nederlander van welke richting hij overigens ook moge zijn onwillekeurig een gevoel van eerbied koestert, dat zijn oorzaak vindt, niet in een blinde vor- stenvereering, doch in een diep mensdhelijk gevoel, een hooge waardeermg voor wijze, waarop zij nu bijna dertig jaren de moeilijke taak heeft volbracht, zooals zij die zag, voor „hare hoog© opvatting van haar roeping, haar vlekkeloos leven* haar sterken wil", zooals dr. De Visser de koningin eens beschreef. Hij noemde haar ook, een „heerlijk voorbeeld als vrouw en moeder, als mensch en als christin voor al hare onderdanen". H.M. hedrt haar hooge plicht, de voorbereiding van de „prinses van Oranje" voor de ver neven, zoo buitengemeen verantwoorde lijke taak met groote kennis, uit lange eigen ervaring verworven, gedaan. Doch vooral, zij heeft aan de prinses een voor beeld gegeven, zóó indrukwekkend van eenvoudige plichtsbetrachting van méévoe len en mééleven met het volk, waarover zij gesteld is, dat het zonder twijfel eerbied afdwingt. En dan komen ons zoo die eenvoudige woorden van Thomas Paine in ,,The Rights of Man" (de rech ten van den mensch) in de gedachten, als hij het over de „plichten van den mensch" heeft. „De plicht van den mensch is geen wildernis van tollen, die hij moet passeeren met kaartjes, van den een naar den an der. Hij is duidelijk en eenvoudig, en bestaai maar uit twee punten. Zijn plicht tot God, welke elk mensch moet voelen; en ten opzichte van zijn naaste te doen, zooals hij zou willen, dat die tegenovelr hem zou doen. Wanneer zij» aan. wien macht is gegeven., goed doen, zullen zij geëerbiedigd worden; zoo niet, dan zul len zij veracht worden.." Men kan het „prinsesje Juliana", dat nu tot prinses van Oranje is gegroeid, op dezen grooten dag in haar leven niets beter toewenschen, dan dat zij steeds zoo een voudig hare plichten zal zien. Dat zij zich meer en meer zal inspireeren op het voor beeld van haar hooge opvoedster. Opdat ook zij, wanneer haar eens „macht ges ven zal zijn", „goed zal doen". Schreef Philip Jacob Spener in 1609 al niet: „De Nassauers staan ;n roem en ouder dom bij geen enkel vorstelijk geslacht len achterzij overtreffen verreweg de meeste overige"? In dezen lof ligt, vooral wan neer we dien in meer ethischen, diep eren zin willen opvatten, voor prinses Juliana een hoog ideaal, om naar op te leven. I. in luxe rietverpakking f 1,10 Fa. J. A. L. G WiTTE Wijnhandel, does. DOOR H. COURTHS-MAHLER. „Hoe oud is de freule nu, Merkel? „Zeventien jaar, mijnheer de baron „En zij woont bij haar vader in Bu- chenau?" „Voor zoover ik weet, is zij nooit van Buchenau weg geweest, zelfs met voor het verblijf in een pensionaat! Men zegt, dat graaf Buchenau zich niet van haar heeft willen scheiden en haar op een zeer eigenaardige wijze heeft opgevoed. Zij is opgegroeid als een jongen- De graaf heeft zelfs geen vrouwelijke leer kracht in huis willen nemen uit Tees, dat die een ongunstigen invloed op de jonge freule zou kunnen uitoefenen; zoo zeer is hij een vrouwenhater gewora'en. Hijzelf heeft de jonge gravin onderricht gegeven in verschillende vakken, hee ft haar vreemde talen leeren spreken, heef t haar van den hemel en van de sterren zooveel verteld, dat zij er bijna evengoed in thuis is als op de aarde. Die geeste lijke van Buchenau gaat geregeld éénmaal in de week naar het kasteel, om de freule Gemeenteraad. (Zitting van Donderdag). Voorzitter: De heer G. A. Hajenius. Afwezig: Geen der leden. Na goedkeuring der notulen wordt de hear W. J. Willemse door den secretaris binnengeleid. In handen van den voorzit ter legt hij de vereisdhte eeden af. Deze wenscht den heer Willemse vervolgens geluk met zijn benoeming. De gerestaureerde raadszaal. De voorzitter zegt, dat dit de eerste vergadering is in de gerestaureerde raads zaal. Spr. herinnert er aan hoe de restau ratie tot stand kwam. Besloten wordt op zijn voorstel aan Dr. Kalff en aan den heer Por den dank van dein raad te doen toekomen. Spr. zegt, dat de Goesche fir ma's die aan de restauratie medewerkten, godsdienstonderricht en piano-les te ge ven. Die graaf is altijd daarbij tegenwoor dig. Ik geloof, dat hij geien ander levens doel meer kent dan de opvoeding van zijn dochter. In sommige dingen is zij zoo ge leerd als een professor, in andere, zoo onwetend als een klein kind. Als een jon gen gekleed, zwerft zij in den omtrek rond, dikwijls te paard, en altijd alleen. Iedereen kent haar en houdt van. haar, omdat zij zoo natuurlijk en kinderlijk gebleven is en ook, omdat zij tegen de eenvoudigste menschen zoo vriendeiijk- vertrouwelijik is, of zij haar gelijken zijn! Maar zij is verbazend wild en roekeloos; wie haar in haar dolle buien ziet, zou haar werkelijk niet voor een jonge dame van voornamen huize houden. Het is geen wonder, want sinds graaf Buchenau ge scheiden is, heeft geen enkele wèl-opge- voede dame, van wie freule Pia wat had kunnen leeren, meer op het kasteel ver toefd. Het ©enige vrouwelijke wezen, dat buiten de bedienden, in het slot Buchenau woont, is de huishoudster, juffrouw Dor- nemann, die al tijdens het leven van de eerste gravin de huishouding bestuurde. Maar deze achtenswaardige, flinke per soon is toch maar een eenvoudige, bur gerlijke vrouw. Zij zou zeker voor haar heer graaf en voor haar gravinnetje door het vuur gaan, maar de houding en de ma- i ueren van een voorname dame kan zij h -jeule Pia onmogelijk bijbrengen. Graaf VOOR DE EERSTE MAAL KWAM EEN K. L. M. VLIEGTUIG MET 4 PASSAGIERS VAN HET S.S. „SLAMAT Uil MARSEILLE NAAR HOLLAND. De familieBoeningh (man, vrouw en 2 kinderen) als familie thans recordhoudster van den langen afstand Indië-Moederiand, arriveert op Waalhaven, Rotterdam. zeer tot tevredenheid werkzaam waren. Spreker hoopt, dat de raad ook in de nieuwe zaal, die een goeden indruk maakt, in het belang van de gemeente zal arbei den. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Goedkeuring van de gemeen te begroeting voor 1927; Goedkeuring van het raads besluit van 16 December 1926, no. 10, tot het verhuren van een woning aan A v.p.BlGGELAARsCg ROOSENDAAL. Buchenau zou zijn dochter echter niet anders willen hebben, dan zij is; hij is volkomen tevreden met het resultaat van zijn opvoedkunde. En men kan zich ook werkelijk geen vroolijker, goedhartiger schepseltje denken dan de jonge gravin! Als men haar aanziet, wordt men vanzelf vroolijk gestemd. Het is," alsof de zon hel derder schijnt, waar zij zich laat zien. Het is Barones Soltau, die een landgoed de buurt bewoond, ongeveer een jaar geleden, eenmaal gelukt, in het slot Bu chenau door te dringen. Deze energieke dame heeft graaf Bu chenau in het park opgewacht, hem een- udig den weg versperd en hem en de gravin duidelijk gemaakt, dat het zóó niet langer ging! De freule mocht volstrekt niet meer alleen en als jongen verkleed rondzwerven; zij moest dadelijk een ge zelschapsdame of een gouvernante heb ben, die haar welstaanshalve vergezellen kon! Barones Soltau beriep zich erop, dat zij een vriendin van freule Pia's moe der was geweest; daarmede verontschul digde zij haar binnendringen en haar on gevraagde inmenging. Graaf Buchenau wees die inmenging echter in uiterst be leefde termen af en verklaarde, dat hij ten opzichte van zijn dochter maar één verlangen kende; dat was: dat zij tot een oprecht, ongekunsteld mensch opgroeien mocht, dat zij vrij van gemaaktheid en van alle behaagzucht zou blijven. Het den Westbavendijk aan D. M. Olivier. Goedkeuring van het raadsbesluit van 18 Februari 1927, no. 12, tot het verhuren van een woning aan den Westbavendijk aan iVÏ. Olivier. Goedkeuring van het raadsbesluit van 18 Februari 1927, no. 7, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1926. Goedkeuring van, het raadsbesluit van 18 Februari 1927, no. 8, tot wijziging der begrooting voor het Grondbedrijf voor 1926. Bericht van den heer J. M. van Bommel van Vloten dat hij zijne benoe ming tot voorzitter van de financieel© commissie aanneemt. Verslag, balans met winst- en verliesrekening over 1926 van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zuid Beveland". Verslag van de Bank voor Nederlamdsche gemeenten over het boek jaar 1926. Verslag en rekening en verant woording van de Vereenigingtot Bevorde- dering van Vreemdelingenverkeer in Zuid en Noord-Beveland, over 1926. Verslag van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs over 1926. Verslag van de Commis'sie tot Wering van Schoolver zuim te Goes over 1926. Verslag van de Goesche Wijkverpleging over 1926. Ver slag van de „De Ruijterschool" te Vlis- singen over 1926. Proeessen-verbaal van de opneming van kas ein boeken van den gemeente-ontvanger. Verzoek van denCen tralen Bond van Transportarbeiders om voor alle los- en landwerken zooveel mo gelijk gebruik te maken van tegen werk loosheid verzekerd© transportarbeiders. Adhaesiebetuigingen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, afd. Goes en omstreken en van de Oudercommissie, voor school A, inzake het adres van de afdeeling „Goes" voor Volksonderwijs, houdende verzoek één extra leerkracht aan school A en één aan school B aan te stellen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. rieeds over het laatste verzoek be sprekingen hebben gehouden met den in specteur van lager onderwijs. Zij hopen spoedig nadere mededeelingen te kuinnen overige zou wel terechtkomen, meende hij. Ondanks ai haar energie moest me vrouw de Barones onverrichter1 zake |af- trekken. Het gravinnetje heeft op dien dag in haar vroo lijken overmoed haar rijpaard „Gouvernante" gedoopt, lachend bewe rend, dat zij dan niet meer zonder gou vernante zou rondzwerven! En. verder is in Buchenau alles bij hetzelfde gebleven!' Hans von Ried had met aandacht ein zichtbare belangstelling toegeluisterd. Een glimlachje speelde om zijn lippen. Hij dacht aan zijn ontmoeting met gravin Pia en haar „Gouvernante". D© kleine land- freule met haar zonderlinge manieren boeide hem ten zeerste. En evenzeer ver heugde hij zich erop, graaf Buchenau weder te zullen ontmoeten. „Ik heb met genoegen naar je woorden geluisterd; beste Merkel; maar als graaf Buchenau teruggetrokken Leeft, zal hij misschien ook mij niet willen ontvangen! „Dat is ten minste lang niet zeker! Weliswaar komen enkele ouide vrienden van den heer grataf nog wel eens naar Bu dhenau, maar dat gebeurt uiterst zelden ook die worden wel eens afgewezen. Graaf Buchenau wordt een zonderling genoemd en hij is in gezelschap niet op zijn plaats. Die heerni zoeken hem dan ook alleen uit oude vriendschap op. Maar misschien is het voor hem een kwelling juist de menschen om zich heen te zien, die op de hoogte zijn van wat de ramp doen. Ook aan de commissie van toe zicht zal om advies worjden gevraagd. De heer Buys wijst er nog eens op, dat de schoolcommissie niets meer doet dan de minister voorschrijft. Den heer C r u c q is het opgevallen dat de buiten gemeeemten zoo weinig sub sidie geven aan de verteeniging van V. V. V., terwijl Goes goed subsidieert. Spre ken betreurt dat d© buiten gemeenten deze verieeniging niet voldoende steunen. Verschillende voorstellen. Die verzoeken om afschrijving van be lasting wor(den toegestaan. Aangenomen worden het voorstel tot wijziging van de gemeente-begnooting van 1926, het voor stel tot wijziging der begrooting van het grondbedrijf van 1926, het voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1927, het voorlstel tot wijziging der begroo ting van het grondbedrijf voor 1927, het kohier der hondenbelasting voor 1927,de rekening van het fonds der voormalige gil den over het jaar 1926. De Groote Kerk. Bij de behandeling van het voorstel tot wij ziging der voorwaarden, waaronder aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeen te een voorschot is verleend ten behoeve der restauratie van de Groote- of St. Maria Magdalena Kerk, vraagt de heer Crucq of aan verschillende door hem geuite wenschen is tegemoet gekomen. Dhr. van Bommel van Vloten geeft hierover eenige inlichtingen. Het percentage der aannemers is terugge bracht van 10 °/o tot 3,75 En zijn meer werkkrachten uit Goes aan het werk De voorstellen tot onbewoonbaar ver klaring van eeeo tweetal woningen wor den aangenomen. Voorschot. Bij de behandeling van het voorschot tot het toekennen van een aanvullend voor van zijn leven mag hasten. Misschien vreest hij wel, dat men erop zal zinspelen. De freule weet niets van alles* wat er voor gevallen is en haar stiefmoeder wordt eenvoudig doodgezwegen. Haar naamwordt nimmer genoemd. Dat heeft de huishoud ster mij verteld. Juffrouw Diomemanin is een zeer verstandige vrouw, met wie men heel aangenaam praten Icon. Zij zegt, dat de heer graaf niet herinnerd wil worden aan den smaad, hem en zijn naam door zijn tweede vrouw aangedaan. Hij zou het liefst© die bladzijde uit zijn levens boek wegscheuren! En toch! wil de her innering eraan hem niet loslaten! Mis schien zal hij mijnheer den baron liever ontvangen, dan anderen, omdat hij met uw hoogvereerden vader bevriend was en omdat mijnheer de baron zelf ver weg was, toen de treurige dingen, die de graaf zoo gaarne vergeten wil, zich1 hier nf- Hans von Ried keek een oogenblik nadenkend vóór zich; toen sprak hij: ver strooid: „Nu, we zullen zien'. Vertel mij nu nog wat van onze andere buren, de Soltau's, de Greifenbergs en de Hassel- rodes, maar je behoeft het niet zoo uit voerig te doen. Daarna wil ik gaarne ontbijten!" (Wordt vervolgd). U

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1