Gravin Pia IV. so. Woensdag 27 April 1027 1116 Jaargang. Buitenland Binnenland LINTVELT's BAZAR FEUILLETON ProVincieuieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-. Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1 —5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Amerika's politiek. President Cooiidge heeft ©en belang rijke red© gehouden over de buitenland- sche politiek dor Ver. Staten op tiet jaar- Iiijksch© diner dier United Press, die haair 20-jarig bestaan viert. Die voornaamste onderwerpen die hij behandelde, waren: Mexico, Nicaragua, China en de verschil lende problemen waartegenover de Vereen. Staten in deze verschillende landen staan. Hij begon met een pleidooi voor „intensie ver en echter Amerikanisme in de pers." Hij keurde de kritiek op Amerika en de Amerikaansche instellingen af en zeide dat geen Amerikaan winst maken kan door zijn land voor de gunst der vreemden te verkoopen. De politiek, welke de Vereenigde Sta ten in die geheele wereld trachten te bevor deren, zeide de president, i)s er eene van vrede e n goeden wil, gegrond op een beter onderling begrip dier rechtvaardiging en, eerlijkheid. Na gewezen te hebben op de matiging door Amerika in zijin bewapenin gen betracht en op den aard der beginse len, die zijn handelsbetrekkingen met de andere landen beheerschen, zeide Cooiidge, dat Amerika vroeger blijde is geweest zelf de weldaden van het buitenlands cbe kapi taal te genieten, doch nu, dat zijn bevol king over een overschot van kapitaal be schikt, gebruikt het dit om onontwikkelde landen te ontginnen hetgeen in overeen stemming is met de wet van den weder dienst. Deze operaties moeten echter ge voerd worden met rechtvaardigheid en menschelijkheid en mogen niet zinken tot op het peil van eenvoudige exploitatie. Wij keuren het niet goed, dat men zich meester maakt van de nationale hulpbron nen van andere landen 'of hun geen pas sende vergoeding geeft voor hun arbeids kracht. Omtrent China zeide de president dat daar de voornaamste moeilijkheid is de bescherming van Amerikaans che levens en eigendommen. Amerika heeft er veel zen- 1 delingen en eenige handelsietablissemen- ten. Iets als concessies bezit het niet. Het heeft er nooit gebied bezet. In verband met de gebeurtenissen te Nanking, zeide die president: „Eén Ame- rikaansch burger is vermoord, een andere gjewond, het consulaat der Vier. Staten is geschonden en toen het gebouw, waarin de Amerikanen een schuilplaats gezocht hadden, omsingeld werd, waren één Ame- rikaansch en een Engelscb schip gedwon gen een gordiijnvuur te geven om haai' on derdanen in staat te stellen een veilig heen komen te zoeken." Amerika voelt voor China echter de grootste sympathie in deze zijn tijden van beproeving. De Amerikaanscbe vriend schap voor China is spreekwoordelijk ge worden. De Vercenigde Staten zijn niet geneigd iets anders te doen dan elk recht matig streven naar eenheid en vrijheid te steunen en aan te moedigen. Zij wenschen geen aanvalspolitiek tegen het Chinee- «che volk te voeren. De Amerikaanscbe troepen zijn ter plaatse om aanvallen te voorkomen tegein hun eigen onderdanen en alle wanordelijke elementen, in bedwang te houden. Ofschoon zij natuurlijk de waardigheid van haar regeer in g zullen ver dedigen en eerbied afdwingen voor haar gezag, zal haar houding dus die zijn van een vriend, bezorgd over 't welzijn van het Chineesche volk." Door den verrekijker. Aan boord van het Amerikaan scbe oorlogsschip Perguin, dat ergens in de Jangtse, 100 K.M. bewesten Sjanghai doior Chineesche nationalisten onder ka nonvuur en machinegeweervuur was ge nomen, zijn een matroos zwaar gewond en verscheiden anderen licht gewond. Acht Mexicaan sche aortsbis schop pen en bisschoppen zijin gedeporteerd en een katholiek priester is terechtgesteld op de beschuldiging van deelneming aan de revolutionaire beweging. A.n,dere priesters houden zich in Mexico schuil. Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. DOOR H. COURTHS—MAHLER. „Voor zoover het voor een man in mijn positie mogelijk is, wil ik u gaarne alle inlichtingen verstrekken, mijnheer de baron! Men hoort echter allerlei praatjes en geruchten, die men onder voorbehoud aannemen moet, temeer, omdat men zelf niet in de gelegenheid is, een eigen oor deel te verkrijgen." De jonge man keelt glimlachend op. Natuurlijk verlang ik geen waarbor gen voor de waarheid van hetgeen ge mij vertellen zult! Het is ook niet noo- dig, dat ge in bijzonderheden treedt. Ik zal u verplicht zijn, als ge mij een alge meen overzicht geeft van wat ge zelf zeker weet, zoodat ik mij eeniige voorstel ling ervan maken kan. En dan bediem- ndenpraatjes zijn gewoonlijk op eigener varingen gegrond en ondergeschikten heb ben doorgaans een tamelijk goeden kijk op hun meesters! Ik wil trouwens alleen maar in groote trekken de omstandigheden en verhoudingen van de menschen in de om geving van Riedberg kennen! Begin dus De Belgische kwajongens streek. Uit Brussel wordt aan het „Vad.' ge meld Naar mij in verband met het inci dent te Maastricht van goedingelichte zijde ter oiore kwam, was het vliegtuig, idat Zon dag annexionistische strooibiljetten boven deze stad uitwierp, meer dan waarschijn- lijk van het vliegveld te Haren bij Brussel vertrokken en bemand met twee Belgi sche reserve-officieren. Het traject Brus selMaastricht zal bij stormwind in 40 minuten zijn afgelegd. De terugreis tegien den wind op was dan ook buitengewoon lastig. Het aantal biljetten, boven Maas tricht en omstreken uitgestrooid, bedroeg verscheidene tienduizenden. Die briefjes waren te Brussel gedrukt. In een langs een omweg door de orga nisatoren der demonstratie aan Belgische journalisten verstrekt communiqué wordt beweerd, dat reeds verscheidene dagen tevoren te Maastricht het gerucht liep, dat Belgische vliegers afdrukken van de 14 diagen geleden te Roosteren en Susteren aangeplakte biljetten zouden komen uit werpen en dlat Zondag, toean het geronk van een motor hoorbaar werd de heele bevolking de straat opliep. Het \ms duide lijk, aldus het communiqué verder, dat de bewoners der stad geenszins een vij andige houding ten aanzien van deze mani festatie aannamen, wel het tegendeel. Het minste dat men er van zeggen kan is, dat zij aan hun wensch beantwoordde'. De wind was zóó geweldig, dat de vliegers, die op een hoogte van slechts 200 meter boven de „Maastricihtscbe enclave" vlo gen, zich tot ongeveer 2 K.M. ten westen maar, beste Merkel! Steek van wal, zon der terughouding! Het eerst dus onze naaste buren!" Merkel maakte opnieuw een buiging. „Zeer goed, mijnheer de baron! Aller eerst dus Buchenah!" Hans von Ried knikte tevreden. Eigen lijk stelde hij alleen maar belang in Bu- chenau en die belangstelling was pas na zijn ontmoeting met het eigenaardige, klei ne gravinnetje geboren. „Ah! Juist! Graaf Buchenau was im mers met mijn vader bevriend?" „Zoo is het, mijnheer de baron! Bu chenau ligt op ongeveer een uur afstauds van hier, aan de andere zijde van den slot- berg. Het kasteel Buchenau is na Ried berg het grootste in den omtrek en ook de daarbij behoorende landerijen staan bij die van Riedberg weinig achter. Graaf Buchenau leeft reeds sinds jaren heel stil en teruggetrokken; men zegt, dat hij men schen schuw geworden is, sinds.... sinds hij van zijn vrouw gescheiden is!" Hans von Ried keek verwonderd op. „Gescheiden? Dat klopt niet, Merkel, want ik herinner mij, dat gravin Buchenau hetzelfde jaar gestorven is als mijn moeder, nu dertien jaar geleden!" Merkel boog. „Dat is zoo, mijnheer de baron, maar dat was de eerste vrouw van graaf Bu chenau. Zij stierf, toen zij het leven aan een zoontje gegeven had; dit stierf ech- van Maastricht moesten beigeven, om al daar hun lading aan briefjes uit te strooien, wilden zij deze binnen de stad zien vallen. De Haagsche vergiftiging. De Officier van Justitie heeft een on verwijld gerechtelijk vooronderzoek ge last tegen mievrouw Queck, echtgenoo'te van dien door vergif om het leven gekomen kapitein dier militaire administratie, als verdacht van mededaderschap of mede plichtigheid aan het misdrijf ter zake waarvan de majoor dr. G. zich zooals men weet in voorloopige hechtenis bevindt. Na een langdurig verhoor, dat bijge woond werd door den docr haar gekozen raadsman mr. H. N. J. C. Meertem te 's Gravenhage, kon mevrouw Queck ver trekken. Oplichter. Wij lezen in de „Tel.": Een brutaai stukje werk beeft een 21 a 22-jarig jongmensch dezer dagen gele verd, door h<et gemeentelijk girokantoor- te Amsterdam in het beursgebouw voor eenige duizenden guldens op te lichten. Trouwens, de dader was in dat soort werk al aardig getraind. Zoo kreeg de politie van het bureau Singel hem in 1919 al in handen voor een po 3 tzegeldiefstail, daarna werd hij gearresteerd wegens valschheid in geschrifte, diefstal en ver duistering. Tot voor eenige maanden was hij werk zaam op een kantoor, gevestigd op het Frederiksplein. Daar benadeelde hij echter zijn patroon voor een paar duizend gulden, doch hiervan werd toen geen aangifte gedaan. Toen bleek, dat de jonge man zich ook aan oplichting van het gemeen telijk girokantoor had schuldig gemaakt, diende de patroon ook een aanklacht te gen zijn voormaligen bediende in. Na het gebeurde op bet Frederiksplein begaf hij zich, daar de grond te Amster dam te warm onder zijn voeten werd, naar Den Bosch, waar bij een assurantie- en gelukskantoor oprichtte. Hij associ eerde zich met iemand en stortte f20Ü0 borgtocht, waarvoor hij een waardeloozen wissel afgaf. De rechtbank te -s Herto genbosch veroordeelde hem deswege tot 8 maanden gevangenisstraf, waartegen de verdachte evenwel hooger 'beroep aantee- kende. Hij vertrok weer naar Amsterdam, waar hij zijn intrek nam bij zijn aanstaande schoonouders. Er waren echter omstan digheden, die het noodzakelijk maakten, dat het huwelijk bespoedigd werd. Aan gezien" er geen geld was,, nam de jonge man zich voor, zich dat ten spoedigste te verschaffen. Hij schreef een kwitantie ten nadeele van een firma, die betaalbaar werd gesteld aan het girokantoor in het Beursgebouw. Te voren had hij de be trokken af deeling opgebeld, den naam van de firma genoemd ©A gevraagd hoeveel het saldo op haar rekening bedroeg. Deze informatie werd zonder aarzelen en tele fonisch verstrekt. Het saldo van de zaak bedroeg f 33.000, waarop de man be sloot hiervan 4500 te innen. Hij begaf zich met dé valsehelijk onderteekende cheque naar het girokantoor en nam het bedrag in ontvangst. Hierdoor kreeg bij geld in ter enkele uren later eveneens en werd te zamen met zijn moeder in het familie graf bijgezet. Drie jaar latei" mijnheer de baron had toen juist de reis om de we reld aanvaard, trouwde graaf Buche nau voor de tweede maal met een heel jonge vrouw, die hij na een lange reis medevoerde naar het slot. „Zoo! En van die tweede vrouiw liet hij zich' scheiden?" „Ja, mijnheer de baron en reeds kor ten tijd na het huwelijk, dat nauwelijks een jaar heeft mogen duren.' „Weet ge ook, om 'welke reden hij zich scheiden liet?" t Merkel haalde de schouders op. „Allerlei geruchten deden de ronde. Onder de talrijke gasten, die in die dagen op Buchenau kwamen en gingen, bevond zich ook een pas uit den dienst getreden Oostenrijksch officier; men fiuisterde.dat hij wegens schulden zijn ontslag had moe ten vragen. Graaf en gravin Buchenau hadden hem op reis leeren kennen en hem voor langen tijd op bet kasteel genoodigd. Ik zelf heb hem wel eens gezien in ge zelschap van de gravin. Men zegt, dat graaf Buchenau op een kwaden dag zijn vrouw en den heer von Breuken zoo heette die officier, bij oen zeer intiem tooneeltje verraste. Hoe het zij, er heeft een duel plaats gehad, waarbij de heer von Breuken alleen een schampschot aan den arm opliep, terwijl hij graaf Buchc- handen om meubelen te koopen en kon hij in Februari trouwen. Inmiddels was het tekort in het giro kantoor ontdekt, doch men had geen idee 'omtrent den dader. In April had de jonkman opnieuw geld fioodig. En nu in formeer die bij wéér tele fonisch hoeveel het saldo van een zaak (ditmaal de R.V.S.) bedroeg en opnieuw werd hem dat klakkeloos opgegeven. Dit maal vulde hij een bedrag van f23000 op de cheque in. Zelf durfde hij haar niet te innen en zoo wist bij een 16-jarig zwager- tje over te halen, met het valsehelijk on derteekende papiertje naar het girokantoor te gaan. Na afloop zouden zij elkaar in een melksalon op den Nieuwemdijk ont moeten. Het knaapje bood de ©hèque aan, doch de bediende aan het loket bemerkte, dat de h andteekening van den directeur niet klopte. Hij belde de R.V.S. op' en toen bleek, dat er kwade trouw öin het spel was. De deuren werden gesloten, de re cherche van het bureau Warmoes straat •kwam en de 16-jarige knaap werd gearres teerd. Hij verklaarde, dat hij zich' van een ongeoorloofde daad niet bewust was "(wat later ook bleek) en vertelde), dat zijn zwa ger hem had opgedragen de chèque te innen. De politie ging daarop naar dan melksalon en arresteerde den dader. Deze is Maandagochtend ter beschikking van de justitie gesteld. Uit een raamkozijn gevallen. Naar aanleiding van de bij de politie ingekomen mededeeüng, dat een bezoe ker van een café in de Gerard Doustraat in Den Haag, in beschonken toestand daaruit zou zijn verwijderd en dood op straat zou zijn blijven liggen en door den eerste-hulpdienst was weggevoerd, heb ben mr. Enger, sub si tuut-officier van jus titie en de commissaris van politie,, de heer Kramer, Maandagavond een onder- zoele ingesteld in bedoeld, café, waar de kastelein en bezoekers verklaard' hebben, dat een hun" onbekende man omstreeks kwart vóór tien, in beschonken toestand net ciafé was binnengekomen. Hem werd consumptie geweigerd. De man ging ech ten- niet 'heen, maar nam plaats op een stoel, waarna hij ging braken. De kaste lein verzocht den man toen, zich uit de lokaliteit te verwijderen, maar deze wou niet heengaan. De kastelein en eenige be zoekers hebben den man toen de deur uit gewerkt. Volgens hun verklaring is hij vóór de deur ineengezakt; zij ontkennen,, geweld te hebben gebruikt. Een der bezoekers bood aan, de politie Ie gaan waarschuwen en ging daartoe zijn in de nabijheid gestalde fiets halen. Bij zijn terugkomst lag de man echter niet meer ter plaatse, waar hij ineengezakt was; hij werd aangetroffen, in zittende houding, in een raamkozijn, vlak om den hoek van het café. De inmiddels gewaarschuwde eerste- hulpdienst vond korten tijd later den man dood onder het raamkozijn op den grond liggen. Het lijk werd meegenomen. Dr. Buyze kon geen uiterlijke kenteekenen van verwondingen of van geweld bespeuren. Het lijk werd voorloopig in beslag geno men en voor sectie-onderzoek overge- gebracht naar het gemeente-ziekenhuis nau met zijn kogel een knieschijf ver brijzelde. Sinds dien tijd loopt de graaf kreupel en is hij een somber, zwaarmoedig man geworden. De gravin moest Buche nau verlaten; de scheiding werd voorbe reid en graaf Buchenau betaalde zijn vrouw honderdduizend mark uit op voorwaarde, dat zij zijn naam afleggen zou. Zij zelve bezat in het geheel geen vermogen. Even als de heer von Brenken verdween zij van hier, volgens geruchten reisden zij te zamen weg. Ik kan natuurlijk niet in staan voor de juistheid van die bijzonder heden!" „In orde, Merkel, maak je daarover niet ongerust! Ik zal geen misbruik van mededeelingen maken! Dus graaf Buche nau leeft sinds dien tijd zeer terugge trokken?" „Ja, dat is een vaststaand feit. Hij verlaat het kasteel en het park alleen maar nu en dan voor een klein rijtoertje miet de jonge gravin." „Een dochter uit het eerste huwelijk? vroeg de jonge man de porceleinen vaas opnieuw bestudeerend. „Jawel, mijnheer de baron. Gravin Pia was vier jaar oud, toen haar moeder stierf en zij was in haar zevende, toen zij haar jonge stiefmoeder kreeg. „Was die nog heel jong?' „Niet ouder dan twintig jaar en zij was een beeldschoon© vrouwNiemand zou wat kwaads van haar geloofd heb- Aanleiding tot het doen van eenige arrestatie achtte de politie tot dusver niet aanwezig. Het lijk is dat van den 29-jarigeo ho telknecht J. F. E. Als vermoedelijke doodsoorzaak heeft de dokter het breken van een halswervel vastgesteld. De exploratie in den Achter- h o e k. De boringen te Huppel en te Meisink nabij, Groenlo, welke door de Neder- landsche Maatschappij tot het verrichten van Mijmbouwkundigc Werken, directie ir. J. Koster te Heerlen, worden uitge voerd, zijn thans geëindigd. Bij de borin gen te Huppel werd een totale diepte be reikt van 1329,10 meter en bij de borin gen te Meisink een totale diepte van 1338,58 meter. Bij de boringen te Huppel zijn in het geheel tien ontgimbare kolen- lagen doorboord en een zoutlaag ter dikte van 92 meter, terwiji bij de boringen te Meinsink vijf ontginbare kolenlagen zijn doorboord en een zoutlaag ter dikte van 380 meter. Bij beide boringen zijn ook sporen van aardolie aangetroffen. De boorgaten worden thans dichtgemaakt, ter wijl die buizen zooveel mogelijk uit de ga ten verwijderd worden,. Het is nog niet bekend, of de boor installaties thans ook nog op -andere plaat sen nieuwe explorat'.ewerkzaamheden zul len beginnen. De in g,ang zijnde boring te Meddeho heeft liet steenkolenierrein op 915 meter diepte bereikt. Het is de be doeling om met deze boringen nog gerui- men tijd voort te gaan. Ook bij deze bo ringen is reeds een zoutlaag ter dikte van 97 meter boven het steenkolenterreain doorboord. Met de verschillende boringen, die door Mijnbouwkundige Werken zijn uitgevoerd, is de aanwezigheid van steenkolen bewe zen in het geheele aangevraagde concessie gebied ter grootte van 12000 H.A. Men mag thans aannemen, dat het geheele ont ginbare kolengebied nabij Winterswijk en Groenlo, inbegrepen de reeds vroeger ver kregen resultaten, een oppervlakte van circa 18000 H.A. beslaat. Een vrouw levend verbrand. Zondagmiddag, toen te Steenbergen, meldt het „D. v. N.-B.", de heer Wijnen, hoofdonderwijzer, van een boodschap thuiskwam, vond hij in de keuken zijn echtgenoot©, geheel inet brandwonden over dekt op den grond liggen. Onder de hevig ste pijnen, overleed de vrouw. Omtrent de juiste toedracht van het gebeurde tast men in het duister. Van me vrouw Wijnen, die gebruik maakte van een stoof om haar voeten te warmen, schij nen op een gegeven oogenblik kousen en kleeren vlam gevat te hebben niet het nood Lottig gevolg. In de keuken zelfs is niets verbrand. De overledene was vijftig jaren en moeder van vjjf kinderen. Bedrijfsongeval. Zaterdagmiddag j.l. was de werkman P. uit Hoek, te Terneuzen bezig met het vervoeren van zakken kalksalpeter vanuit ben! Zij had prachtige, zwarte oogen en glanzend, zwart haar, een fijn, blank ge zichtje en kersrood© lippen. Iedereen was verrukt over haai" schoonheid. Maar in die zwarte oogen schitterde soms een verterende gloed, dat heb ik zelf wiel eens gezien! En ieder, dien zij op deze wijze aankeek, werd haar willooze slaaf!" Hans von Ried glimlachte. „Kom, kom, Merkel, was het zoo erg? Was zij zoo mooi?" De oude man glimlachte eveneens. „Ja, mijnheer de baron, ik heb nooit een mooier vrouw gezien en 'het scheen wel, dat zij iedereen betooverdel" Een oogenblik zwegen de beide man nen. Hans von Ried dacht aan die andere schoon© vrouw, die hem in haar netten vergtrikt had, dat hij om haar de geheele wereld vergat, die hem toen in haar valsdh, berekenend hart liet blikken en hem de laagheid en de zelfzucht van baar karakter leerde kennen. Hij kon zich indenken in het leed van graaf Buchenau hij kon volmaakt goed begrijpen, dat de graaf menschenschuw geworden was door zijn bittere ervaringen. „Hij schudde met geweld die gedach ten van zich af. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1