Binnenland Gemengd NieuWs. Allerlei. op 30 APRIL a.s. Geeft voor de Goesche - T. B. C-lijöers. - overgebracht, moet voor deze promotie thans alleen nog gespeeld worden Mevo- Terneuzen, welke wedstrijd a.s. Zondag te Bergen op Zoom plaats heeft. Mocht dan eventueel weer worden gespeeld, zoo zullen beide vereenigingen nog een ont moeting op neutraal terrein met elkander moeten hebben. Weer een Belgische s Ij eek? De Maastrichtsche correspondent van de „Tel." seinde gisterea aan zijn hlad „Hedenmiddag omstreeks twaalf uur cirkelde boven de stad een vliegmachine, waaruit tal van strooibiljetten over de stad werden verspreide Hierop was het volgende te lezen „Limburgers, de Éelgen hebben u niet vergeten. Laat ons in alle vrijheid als broe ders onder elkander, eene veretniging tusschen België en Limburg afspre ken. De toekomst en de voorspoed van Maastricht en zijne provincie hangen van deze vereeniging af*. Door de vereeifiging tot bevordering van het internationale Luchtvaartverkeer was heden te Vaals een vliegdemonstratie georganiseerd. In verband daarmede schonk men aan de verschijning van een vlieg machine boven Maast richt geen bijzondere aandachtalgemeen verkeerde men in de meening met een reblamevlucht uit Vaals te doen te hebben Om deze reden is de identiteit der machine niet vastgesteld. De machine verdween spoedig in de richting der Belgische grens. Inmiddels kan als vrij zeker worden aangenomen, dat op dat uur de Aiich te Vaals bevindende machines nog in de hangar waren, zoodat aangenomen) wordt, dat het een Belgische machine geweest is. Nader vernemen wij nog. dat de boven bedoelde vliegmachine ook Belgische vlaggetjes heeft verspreid O e z i n s v e r h u i z i n g. In den raad der gemeente Enschede is ter sprake gekomen de overplaatsini van gezinnen uit Fmm n naar eerst' genoemde gemeente Daarbij zijn vooral ten aauzien van de tewerkstelling van de hoofden van gezinnen, die in het vrije bedrijf geen werk kunnen vinden, klachten gepit, 1 ie klachten hebben aaifleiding gegeven lot een nadere bespreking met den burgemeester van Enschede op het departement van binnenlandsche zaken en landbouw. Bij die bespreking kwam vast te staan dat reeds van den aanvang der over plaatsing af van de zijde der regeering gelegenheid is geopend om de hoofden van gezinnen, voor zooverre noodig, te werk te stellen, doch dal door omstan digheden, geheel onafhankelijk van den wil der regeering de regeling niet geheel bevredigend werkte. Afdoende maatregelen ter verbetering zijn thans getroffen. Uit de bespreking bleek voorts, dat de minister van binnenlandsche zaken en landbouw ten volle bereid is, de met de gemeente Enschede getroffen regeling zoo loyaal mogelijk uit te voeren. Levend begraven. Een 9-jarige jongen is op het zand- terrein aan de jan van Galenstraat te Amsterdam bij het spelen onder het zand geaaakt en werd levenloos daaronder van daan gehaald. Per auto van G. G en G. D, is het lijkje naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Gemasker die' r o o v e r s. Drie gemaskerde roovers zijn, na de deur geforceerd te hebben, de woning van den alleenwonenden landbouwer Huisman op de Hoogheuvelsche Steeg te Oss binnengedrongen Na de lamp te hebben stukgeslagen, grepen zij den boer bij den keel en eiscfon zijn geld, terwijl een der roovers hem, met een jachtgeweer bedreigde Huismaus verzefto zich hevig en be kwam daarbij verwondingen aan het hoofd Hij schreeuwde zoo luid, dat de dieven vreesden, dat er hulp zou komen opdagen en het hazenpad kozen. Hun heele buit bestond uit een portemonnaie met onge veer f 8 Van de daders is nog geen spoor gevonden. Storm op de Zuiderzee. Zaterdag is te Harlfngen bericht ont vangen, dat de sleepboot Joma der Zui derzeewerken op de Makkumerwaard iu nood verkeert. De reddingboot is dadelijk uitgevaren en teruggekeerd met twee mannen, Brouwer en Beuker genaamd, die zich aan boord bevonden van het met leemklei geladen sleepschip, dat gestrand was. De bemanning van de sleepboot Joma, die op bet Makkumerstrand aan den grond liep, werd gered door de reddingboot van Gaast. Voorts is te Harlingen binnengekomen de sleepboot Atlas, waarvan de gezagvoerder op zee een been had gebroken. Hij is in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Een berucht, roover. De krijgsraad te Mitau (Lettlandj heeft na een proces van twee weken, een be rucht roover den jeugdigen Ans Kaupen, evenals zijn handlanger en makker Pe- balka tot den strop veroordeeld. Zes jaar lang heeft Kaupen, zoo ver telt de „Vorwarts", de straatwegen on veilig gemaakt. Hij-, heeft ongeveer 20 moorden op zijn geweten, terwijl hij een 00 tal overvallen en plunderingen op zijn naam heeft staau. Kustig heeft hij enkele jaren geleden een onschuldige ter dood laten brengen voor een moord, dien hij gedaan hadeen andere onschuldige is voor hem tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Kaupen is als zoon van een boer iu de omgeving van Mitau geboren. Hij had niet veel lust in den landbouw en leer de het behangersvak. Bij het uitbreken van den nvere ld oorlóg was hij 19 jaar. In het Russische leger nam hij aan verschillende groote slagen deel en streed Tater ged uren dólden Burgeroorlog in het Roode leger. 'In zijn land teruggekeerd, deserteerde hij uit het Lettische leger In '20 begon zijn leven van struik- roover. In lompen gehuld, met revolver en geweer gewapend, een masker voor het gezicht-overviel hij" reizigers, die hij uit plunderde; Had hij genoeg „verdiend* op deze wijze; dan trok hij naar Riga, waar hij, keurig in avondtoilet gekleed, uit ging en als grand seigneur ziju buit ver braste. Pit leventje 'duurde ongeveer drie jaar, tot hij rustig ging werken bij zijn vroegerèn -behangerspatroon, om slechts nu jen dfcn' vóór een dag of tien spoorlooste verdwijnen in die dagen werden op de straatwegen de reizigers op klaarlichten dag doör een woest uitzienden roo er aan gehouden 'en ónder bedreiging met een revolved''Uitgeplunderd. Weigerde iemand zich naar zijn eischen te voegen> dan schoot de roover onmid dellijk. Zélfs auto's werden door den bandiet aangehouden, waarna hetzelfde tafereel zieh herhaalde. Tot de brutaalste s;aaltjes van de „faits et gestes* van Kaupeü behoorde de aanhouding van een trein, waarvan hij den machinist neer schoot den passagiers werden de passen afgenomen:, terwijl hij alle tasschen en koffertjes doorzocht, den postwagen plun derde om daarna een goed heenkomen te zoeken. Bij een van zijn overvallen dwong hij een'pólitiébeambfe hem vijf uur lang te helpen plunderen Maandenlang werkte hij op deze wijze, zondër dat het de politie gelakte hem in handen te krijgen. Kreeg zij hem in het Vizier, dan schoot Kaupen altijd het eerste en wist hij tenslotte ongedeerd te ont komen. Herhaaldelijk was hij verloofd. Zijn uitverkorene kreeg steeds de prachtigste geschenkenWas het geld op, dan trok hij er maar weer op uit Zoo besloot hij bijv. een keer den sneltrein Ber'ijnRiga in de lucht te laten vliegen: zijn meisje had nl. 1 5.000 roebel noodig. De aanslag mislukte, maar Kaupen doodde een wis selwacbter en plunderde zijn slachtoffer uit. Gewoonlijk toog hij er alleen op uit slechts in énkele gevallen werkte hij sa- rtiet ziju helper Pebalga. Met dezen roofde hij o.a. twéé hofsteden leeg, bij welke ge tegenheid zij samen acht menschen om brachten. Zijn geliefkoosde lectuur, zoo heeft Kaupen in zijn verhoor verteld, de detec tiveroman met Sherlock Holmes dweep te hij. 's Mans houding voor zijn rechters was in overeenstemming piet zijn daden bru taal, overmoedig, zelfbewust. Tot bij het einde van zijn proces een ontzettende angst hem plotseling klein -maakte. De paus over Erankrijk. Dezer dagen heeft de Paus een bede vaartstoet van 1500 jonge Eranschen in het Vaticaan ontvangen. In een toespraak heeft hij tot hun ge zegd//Bij uw terugkeer in Erankrijk moei ge tot ieder zeggen, dien ge ontmoet, dat de Paus eeil1 innige liefde voor Erank rijk koestert, dat hij er dagelijks voor bidt, hij' het vühk een mis opdraagt, en dat hij in het bijzonder de Fransche jeugd goed gezind is opdat deze steeds waardig zij Frankrijk te vertegenwoordi- n, daar dit de oudste dochter des Pau- n is.a De ontzettende misdaad. Omtrent de misdaad, die de Mexicaan sche revolutionnairen Dinsdagavond heb ben gepleegd toen ze een voor Mexico - stad bestemden trein hebben laten ont sporen en in brand gestoken nadat ze de reizigers .in de-wagens hadden opgesloten, deelt de „Times nog de volgende bijzon dierheden mee. Daaruit blijkt wel, dat men met een misdaad heeft te doen, waarvan men niet gemakkelijk de weerga kan aan wijzen. Het aantal aanranders bedroeg 500 tot 1000 en de trein, doe uit Guadalajara kwam, wérd'bij Limon in den staat Jalico tot ontsporing gebracht. De misdadigers moordden eerst het geheele militaire es corte, bestaande uit twee officieren en vijftig man, uit en vervolgens brachten zij tweehonderd passagiers om of ver wondden die. Boeven, die tot de bende behoorden, begaven zich eerst in den trein met benzine en staken den brand er in. Reizigers, die trachtten te ontsnappen, werden neergeschoten, maar toch zijn eeni- ge erin geslaagd, te ontkomen. Zij be hoorden voor het meerendeel tot een groot gezelschap, dat de Heilige Week te Gu adalajara had doorgebracht. Generaal Alvarez, het hoofd van den staf van president Calles, heeft Woensdag een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de Mexicaansche bisschoppen van de wan daad beschuldigt. Hij doet daarin aanha ling van een tijding van generaal Carilio in Yurecuaro, die troepen naar Barca zond toen de trein uit Guadalajra Dins dagavond niet aankwam. De troepen be reikten Barca om middernacht. „Bij on ze aankomst", zoo wordt er in de tijding gezegd, „waren de bandieten bezig de vlucht naar de bergen te nemen. Aan hun hoofd stonden de priesters Vega Pedroza en Angulo, en verder een advocaat, Lo- za geheeten, iemand van den bond voor godsdienstvrijheid en een bandiet met den bijnaam nummer veertien. Generaal Ca rilio gaf vervolgens een beschrijving van den aanval op de wagons en meldde ver der: „Wij konden nog de kreten van de gele wets ten hooren; wij probeerden hen te redden, maar het was door die vlammen onmogelijk de wagons binnen te komen. De gekwetsten kwamen in den brandenden trein om." Generaal Alvarez, die de wandaad de njeest barbaarschie noemt, welke er ooit in de Mexicaansche historie is voorge komen, zeide: „Generaal Amaro, de mi nister van oorlog, is vanavond te Ocotlan aangekomen. Hij heeft orders uitgevaar digd voor'de vervolging van de bandieten, die onder aanvoering staan van de pries ters Vega, Pedroza en Angulo en hun orders gekregen hebben van het episcopaat te Mexico-stad. Tot dus ver is er van een antwoord van het episcopaat op de beschuldiging door de regeering ingebracht niets bekend. Waarschijnlijk hangt dit samen met de censuur, die op alle bladen te Mexico-stad, waar het politiek of militaire dingen be treft, wordt toegepast. Volgens de laatste berichten zouden er bij de gruweldaad van de bandieten te Limon meer dan 200 menschen omge bracht zijn. Alleen de enkele vreemde lingen, die zich in den trein bevonden, zijn gespaard. Zij hebben moeten aanzien hoe de roovers den trein met de andere passagiers er in met bezine overgoten en in brand staken. Deze ongehoorde wandaad beeft in heel Mexico groote verontwaardiging gewekt. De minister van oorlog voert zelf de troepen aan, die de rooversbende, welke wel 500 man sterk moet zijn, vervolgen Zooals wij reeds meldden, nemen aan deze vervolging ook vliegtuigen deel De buit van de roovers moet 200.000 pesos bedragen hebben. Bij de aankomst te Mexico van den bulptrein, die de overlevenden van de slachting naar Mexico-stad heeft gebracht, moeten zich wreede tooneelen hebben af gespeeld. Verschillende menschen bleken hun verstand verloren te hebben. Twintig zeer jonge kindereu hebben bij de wan daad het leven verloren en vele menschen lijden hevig aan verschrikkelijke brand wonden. Schoojiheidsmanie in Amerika. Men hoort dikwijls beweren, dat de Framjaises de coquetste vrouwen op de wereld zijn. Dat zij de elegantste vrouwen van de wereld ziju, staat buiten kijf, maar wat de coquetterie betreft, worden zij waarschijnlijk door de Amerikaanscbe vrouwen van tegenwoordig ver overiroffen. In geen enkel land ter wereld doen de vrouwen zooveel en geven zij zooveel geld uit om zieh 'n aantrekkelijk uiterlijk aan te schaffen of het te behouden als in Amerika. De schoonheidsinstituten schieten er als paddenstoelen na den regen uit den grond. Eleetrische massage, eleetrische baden, modderbaden, stoom baden, lichtbaden, heetelncht-baden, nie alleen dat alles, maar ook chirurgische middelen worden voortdurend meer ge bruikt en evenals alle operaties worden de schoonheids-operaties met ontzaglijke sommen betaald. Zonder lang na te denken, laat een Amerikaansche schoonheid zich een stuk uit haar voorhoofdsvel overlangs weg snijden en de twee helften weer aan elkaar naaien, enkel en alleen, omdat een op die wijze „ingenomen" voorhoofdsvel niet rimpelen kan en er zich dus geen rimpels aan de slapen en om de oogen meer kunnen vormen, zelfs als het slacht offer lacht. Om een frissche, teedere gelaatskleur te krijgen, laat de Amerikaansche dame haar huid gaarne met een eleetrische naald bewerken en daarna 'n electrischen stroom door haar bloed en zenuwen jagen. Heeft zij volgens haar meening niet genoeg wimpers, dan laat zij eenvoudig valsche aannaaien. Dat veroorzaakt na tuurlijk hevige pijuen, maar zij verdraagt ze met het oog op het „verheven" doel, gaarne. Een algemeene verjongingskuur van het gelaat kost een Amerikaansche coquette 2500 dollar,-dus 6250 gulden, en het is heusch geen zeldzaamheid, dat die som er voor wordt uitgegeveu. Een onlangs openbaar gemaakte statistiek toonde aan, dat in de Vereenigde Staten alleen voor poeder, schmink, zalven en andere schoon heidsmiddelen jaarlijks 30 millioen dollar (75 millioen gulden) wordt uitgegeven Dat getal zegt misschien niet veel, maar het beteekeut, dat de gemiddelde Ameri kaansehe vrouw per jaar driemaal zooveel voor schoonheidsmiddelen uitgeeft als voor voedsel. En daarmee is een wereldrecord gemaakt Do emancipatie der Japansche vrouw. Voor Europeesche vrouwen, die zich be klagen over de ongelijkheid van man en vrouw voor de wet en in het huwelijks leven, is het misschien niet kwaad eens te hooren, hoe de huwelijkstoestanden in het veelgeprezen Japan met zijn eeuwen oude beschaving zijn. In het oud Japan gaan man en vrouw maar hoogst zelden samen uit. De ouder wetsche opvoeding leert dat de vrouw thuis moet blijven om daar haar plichten ie vervullen Ue moderne vrouw in Ja pan begint echter hoe langer hoe meer te weigeren, zich aan dat Oostersche begrip te onderwerpen en zij wil mede haar mee- uing hebben in alle dingen en wil, dat met die meening rekening wordt gehou den. Ze weet zelfs van haar man gedaan te krijgen, dat hij haar meeneemt naar den schouwburg en dat hij af en toe met haar gaat wandelen. Maar als ze dan eenmaal goed en wel bniten de deur is ziet ze toch direct weer hoe moeilijk het is om Oostersche eu VVeetersche begrippen met elkaar iu over eenstemming te brengen. In het Oosten is men gewend de vrouw als een inferieur wezen te behandelen, en een man die dat uiet doet, en zich op de een of andere manier ridderlijk gedraagt tegenover zijn vrouw, wekt daarmee de stomme verba zing op van al wie daar getuiga van is. Daardoor gebeurt het dan ook meestal dat de man op straat niet meer den moed heeft, tegen de oude begrippen in te gaan maar zich daarnaar voegt door voorop te loopen en zieh door zijn vrouw te doen volgen als was ze zijn dienstbode Een Japanner, op z'n Europeesch gekleed stelt ziju vrouw aldus aan zijn vrienden voor: „Dit is mijn zotte vrouw", terwijl de vrouw eenvoudig zegt: „Dit is mijn man" Het ideaal van de ouderwetsche Japan sche opvoeding was, een meisje voor te bereiden tot haar beroep van echtgenoote en moeder. Deelnemen sociale en politieke functies werd beschouwd als iets, lijnrecht in strijd met de ware bestemming van de vrouw. Maar tegenwoordig begint ook de Japansche vrouw sociale en politiek gelijkheid te eischen; de jonge generatie weigert eenvoudig zich te onderwerpen aan al die vroegere, achterlijke begrippen En zoo goed als in Amerika en Europa zullen ook in Japan de mannen wel moe ten eindigen met toe te geven. Wetenswaardigheden. Naar beschouwing der Semie zijn ten godsdienst en rechtspraak zeer nauw ver bonden. Nog in de Middeleeuwen was bij de Joden de rabbijn tevens rechter. 1) at de meeste menschen te veel eten, is wel zek;r. In vroeger tijden, toen het voedsel van den werkman bestond uit melk eieren, visch* meel en aardappelen, en men geen slager of bakker onder zijn be reik had, was iedereen gezond. Maar toen witte brood en vleesch in de mode kwa men, kwamen de dokters mee. De Engelsche koe „Golton Sect III" heeft in 360 dag ruim 2500 gallons melk gegeven, in een jaar tijds heeft de koe meer dan 15 maal haar eigen ge wicht aan melk opgeleverd. Onze vaderen vloekten ook maar ge bruikten andere uitdrukkingen dan men nu uit den mond van het volk hoort. Zoo zeide men: „Gans lichters" (bij Gods ge wijde luchters of kaarsen), öans zakker lijslens (bij Gods heilige kelk; Sacre ca- lice). Andere vloeken herinneren aan het oude heidendom, zooals Gort Droes, Gans Elven. Het woord Gods speelden iu vloeken altijd de hoofdrol, Doodslag. Men meldt ons uit Roermond Na een korte huiselijken twist werd he denmorgen omstreeks lialx acht de arbei der Leyendekker te St. Jacob bij Roer mond der mate door zijn stiefzoon H. W. mishandeld met een mes, dat hij eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen overleed. De politie heeft den dader ge arresteerd. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 768.0 te Co- runa. Laagste barometerstand 740.2 te Carls tadt. De verwachting tot dien avond vai 26 dezer luidt: meest krachtige tot storm achtige Z.W. tot W. of N.W. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, regen- of hagelbuien, aanvankelijk zachter, later iels kouder. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Nummering lijsten raadsverkiezing. Hedenmiddag had de loting plaats van de nummering van de ingediende lijsten voor de a.s. verkiezing tot leden van den raad. No. 1 is de roomseh-katholieke 2 de christelijk historische; 3 de vrij heidsbond; 4 de staatkundig gereformeerde; 5 de vrijzinnig-democraten6 de 8. D. A. P.7 de anti-revolutionairen, Geboren: Cornells, z.v. Pieter Bakker en Adrina Brouwer. Huwelijksafkondiging: Hendrik Schip per, j.m., 24 jaar, te Borssele, en Neeltje van Westen, j.d., te Borssele onlangs te Goes. Overleden: Cornells Franciscus Baa- reinls, 75 jaar, weduwnaar van Jacoba Rijk. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. April 27 Wemeldinge, vrachtrijders- en koe melkers-inspan, Kram. 27 Wemeldinge, meubilaire goederen. Kram. 29 OuJelande, huizen, timmermanswerk plaats met machinerieën, Kram. 29 Noord-Kraaijert, afbraak, Verbist. 29 Heinkenszand, woonhuis en erf, Van Cleef. Mei: 4 Wemeldinge, koemelkers-inspan, Kram. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 26, 27 en 29, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, „De hofslachter". 28 2V2 uur, Raad. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 25 April 1926. Vlasaanvoer 2000 Groningen f 0,80 a f 1,10, 2000 wit f 0,80 a f 1,10, 500 geel f 0,80 a f 1,10, 15400 Blauw f 0,95 a f 1,30, JDauwroot f 0,a f 0,Handel sleepend. Aardappelen Zeeuwsehe eigenheimers f 4,a f 4,25, blauwe f 5,30 a t 5,80, bonten f 5,30 a f 5,80. Ajuinaanvoer geen noteering. Pootajuin f0,a f 0,per 100 K.G. Groote f 0,a f 0,f 0,kleine f 0, f 0,Maltha f 0,f 0,Zaai f 0,a f 0,--, sjalotte f 0,a f 0, extra f 0,a f 0,egyptische f 5,85 a f 6,50, beste f 0,a f 0,prima f 0,— Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 18,75 af Mais mixed f 0, af 0,Haver Canada f 11,50 a f 0, Mais Laplata f178. Binnen]andsche; Tarwe f 14, a f 15,50 Rogge e a 1/ i Haver 10,75 a 11,25 Gerst Chevalier 12,25 a 13,50 Kanariezaad a Karwijzaad 37,a 39, Zonbloempitten a Koolzaad 26,a 27, Maanzaad 42,a- 44. Boekweit 12,90 a Mosterdzaad(geel) 26,a 28, Lijnzaad (voer) 15,a 17, Lijnzaad (zaai) a Erwten a Schokkers a Bruineboonen a Eieren a 1/ VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 931, eerste kwaliteit f 0,61 a f 63,50 tweede f 0,56 a f 0,59 derde f 0,50 a f 0,54.licht f 0,— a f 0,— export f 0,57 a f 0,60. Handel redelijk. ADVERTENTIËN.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3