Gravin Pia IV0. A9 Maandag 28 April 1927 lil8 Jaargang. Buitenland FEUILLETON Koloniën. Beursbericht. MIJNHARDTS's Land en Tuinbouw Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant - en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Rusland in China. In Sovjet-Rusland is men bet er niet over eens welke politiek in China gevolgd dient te worden. In een vergadering yam het Centraal Comité zijn er karde noten over deze kwestie gekraakt. Stalin heeft daarbij flinie gescholden op Radek en Zimowjefdie, naar hij zeide, niet den minsten kijk hebben op de Chi- meesche revolutie en zouden willen, dat die revolutie zich langs dezelfde banen ontwikkelde als in Rusland, wat absoluut onmogelijk is. Het vormen van sovjets, zooals Radek wil, zou slechts leiden tot verzwakking van de positie der zuidelijke regeerinig. En een even groote fout zou het zijn,, wanneer de communisten uit de Kwomintang traden. Een conflict tusschen Haukau en Nanking moet, naar de mee- ning van Stalin, absoluut worden verme den, terwijl de communisten in de Kwo mintang moeten streven naar verwijde ring der rechtsche elementen uit die partij, Radek, die de vorige week zijn functie van rector der Chineiescha universiteit te Moskou had neergelegd, heeft thans deze weer op zich genomen. Een mislukte conferentie. Het klinkt misschien een beetje cru. maar: de ontwapeningsconferentie te Ge- raève is zoo goed als mislukt. De laatste dagen waren verschillende delegaties niet bereid tot het doen van concessies, waar van het welslagen dier besprekingen toch grooteodeels afhing. In verband met deze onwil stelde die voorzitter de Nederlamd- sche gedelegeerde, de heer Loudon, voor om het probleem der controle niet meer te bespreken, daar de standpunten be kend zijn en overeenstemming toch on bereikbaar schijnt. De Brouckère tracht te nog even, het optimisme over mogelijk nuttige ophelderingen levend te houden, doch het blijkbare verlangen van de meeste delegaties om nu maar naar huis te gaan deed ook de Broiukère tenslotte zwich ten. Daar lord Cecil nog steeds ongesteld is, on tbr alt de drijvende kracht tot volhar dende voortzetting der taak, ondanks alle teleurstellingen. Onder de gegeven om standigheden moeten ook de optimisten erkennen, dat verdere discussies over de controlekwesties onvruchtbaar zouden zijn geweest, gelet op de algemeene stemming, die na de Paaschvacantia nog slechter is geworden. Een spoedig slot van de zit ting der commissie staat thans te wachten en is inderdaad het eenig mogelijke ge worden. Door den verrekijker. Volgens berichten uit Katanga, te Brussel in officieels kringen ontvangen, heeft een inboorling, komende uit Noord- Rhodesië, getracht in de Kongoleensche grensstreek bij Sakania troebelen te ver wekken. Door de Rhodesiaansche auto riteiten gewaarschuwd, heeft de Belgische gouverneur tijdig de noodige maatregelen kunnen treffen, welke tot de arrestatie DOOR H. COURTHS-MAHLER. Onder de portiek, leunend tegen één der zuilen, stond een slaperige lakei; Hans von Ried glimlachte, toen hij hem zag. Hij was ongetwijfeld dezelfde, dien Gra vin Buchenau vanuit haar schuilhoekje had zien staan, terwijl zij wachtte op de komst van den „dollen wereldreiziger". Het was haar blijkbaar niet meegevallen, het was een teleurstelling voor haar ge weest, dat hij niet stok-oud was, mis schien had zij zich hem als een soort Ahasverus voorgesteld! De lakei sprong op bij de nadering van zijn heer en nam terstond een stram me, eerbiedige houding aan. „Verzoek den hofmeester, in mijn werk kamer te komen!'' beval Hans von Ried. Haastig ging de lakei dit bevel ten uit voer brengen. Hans von Ried liep de ruime hal door, waarvan het gewelfde, rijk beschilderde plafond door machtige zuilen gedragen werd. Kostbare tapijten bedekten den slee- nen vloer en de kunstvol in kleuren be- van 12 negers hebben geleid. Die oproer- stokemde inboorling, die profeet beweerd te zijn en Jeremias Gomdwe heet, is er echter in geslaagd, te ontkomen en naar Rhodesië gevlucht, waar hij Verder zal worden opgespoord. Doodslag in een expr est rein. Op 20 Maart is in den expres-trein Jogja-Kroja-Cheribon-Batavia doodslag gepleegd. Na het vertrek uit Koetoardjo kregen tusschen deze plaats en Premboen, 2 inlanders zulk een hoogloopenden twist over een vrouwen-kwestie, dat één hun ner zijn mes trok en den ander morsdood stak, waarna de moordenaar het lijk van zijin s lachtoffer uit het coupé-raam wierp terzijde van de baan. Eén der overige passagiers trok aan de noodrem. De trein stopte, het lijk werd gevonden en met den dader overgegeven aan het bestuur te Premboem, voor het verder onderzoek, Met de activiteit op de Amsterdamsche effectenbeurs was het tijdens deze beihcht- week poover gesteld, en, voor een gedeelte moest dit natuurlijk op rekening worden gesteld van de intervenieierende feestda gen. Voor de beste afleiding werd dit maal zorg gedragen door de tabakswaar den, waarin flinke omzetten plaats von den en waarvoor goede vraag bestond. De tabaksinschrijving, die op den laats ten dag vóór de vacantiedagen werd gehou den,, heeft een gunstig verloop gehad en de prijzen die voor de tabakken zijn be steed, zijn i n meerdere gevallen nog hoo- ger geweest dan men had verwacht en op lage prijzen had men allerminst gerekend. De Sumatra-aandeelen konden zonder uit zondering een koerswinst aantoonen. Er is eeln hausse in onze prima tabaks- aandeelen. Naast de tabakken waren het de kunst- zijde-aandeelen die een goede afwisseling teweeg brachten en waarin zich meermalen een groote hoek vormde. Nu eens traden de koopers en dan weer de verkoop: op den voorgrond. Scheepvaartaandieelen hadden een kalm verloop, bewogen zich op- eenigszins on regelmatige wijze,, maar waren over het geheel genomen niet slecht gedispoaieeerd. Voor rubber waarden is de stemming er niet bepaald beter op geworden. Wel kan die niet bepaald zwak worden j_ noemd, maar het publiek heeft zich op het oogeniblik van deze aandeelen afge wend en bij gebrek aan, belangstelling leggen de koersen zoo nu en dan een nei ging tot afbrokkelen aan den dag. Am sterdam Rubbers kwamen beneden 340 °/o. Aan petroLeumfiondsen werd maar weinig aandacht geschonken. Koninklijken bewogen zich binnen nauwe grenzen. Van handel in suikerwaarden was niet veel te bemerken, H. V. A.'s, die dei koersrióhtiing aangeven, kwamen per saldo iets lager te liggen. Op de mijnafdeeling zetten aandeelen Singkep Tin hun rijzing verder voort, schilderde ruiten der hooge ramen gaven rijke, warme tinten aan het invallende daglicht. De hal maakte een rustigen» vooftnamen indruk en droeg onmiskenbaar de sporen van een meesterhand, zoowel wat den bouw als wat de inrichting betrof. Vanuit de hal voerde een breede, stee- nen trap met een praohtigen, wolligen looper belegd, naar de eerste verdieping; rechts en links van die trap strekten zich ruime, naar de beide vleugels van het slot leidende gangen uit. In die gangen bevon den zich een aantal deuren, die toegang gaven tot ontvangzalen,, verschillende sa lons en eetkamers, de balzaal, de bibli otheek en een speelzaal. Een lange rij stoe len waarvan de hooge ruggen met de wapens van het geslacht „von Ried" wa ren versierd, stonden in de gangen ge schaard, zooals zij reeds lange jaren in het gelid geschaard hadden gestaan. Al leen, wanneer het kasteel vol gasten was, werden de statige feestzalen in gebruik genomen; dan ook blikten de in de gangen aan den wand hangende p ortret ben van de voorouders der slotbewoiners neder op vroolijk, druk leven en bont gewemel. Het was std in het groote gebouw; een enkele maal werd die plechtige stilte verbroken door uiit het s ous terrain, waar keukens en huishoudkamers zich bevon den, opklinkende geluiden. Hans von Ried ging de trap op naar de eerste verdieping, onwillekeurig slaak- Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. ondanks de daling der tinprijzen. Boetons verkeerden krachtig in herstel. In Amerikaansche shares ging weinig om. Zelfs de soorten die den laatsten tijd nogal eens wat beweging veroorzaakten, 'waren bijna geheel veronachtzaamd. De prolongatiekoers bewoog zich tus schen 31/4 33/k °/o. Keuringen. Uit de door de provinciale commissie ter bevordering van rijkswege van de vee fokkerij in Zeeland verspreide circulaire blijkt, dat dit jaar weer in, een veel groo- ter aantal plaatsen dan vorige jaren keu ringen van stieren en vrouwelijk fokvee zullen gehouden worden. Werden deze keuringen vroeger slechts in een paar plaatsen in ieder deel der provincie ge houden, nu zullen deze binnenkort voor Zuid- en Noord-Beveland gehouden wor den in: Kloetinge (2 Mei), Wolphaarts- dijk (2 Mei), 's Gravenpolder (1 Mei), Oudelande (6 Mei), Nieuwdorp (6 Mei), Borssele (6 Mei), Kruiningcn (1 Juni), Wemeldinge (1 Juni), Kats, Kamper land (9 Mei) en Kortgene (9 Mei). Op deze wijze wordt dien fokkers, die vroeger niet aan deze keuringen konden deelnemen, de gelegenheid geboden met hum dieren ter keuring te komen. Onge- getwijfeld zal deze uitbreiding de veever betering zeer ten goede komen. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdag a.s. te 21/2 uur n.m. in openbare "Vergadering bijeen komen ter afdoening der navolgende Agenda. Installatie van den heer W. J. Willem- se als lid van den Raad. Ingekomen stuk- leen. Verzoeken om afschrijving van be lasting. Voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1926. Voorstel tot wijziging der begrooting van bet grond bedrijf voor 1926. Voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1927. Voor stel tot wijziging der begrooting van liet Grondbedrijf voor 1927. Kohier der hon denbelasting voor 1927. Rekening van het Fonds der voormalige Gilden over het jaar 1926. Voorstel tot wijziging der voorwaarden,, waaronder aan de Kerk voogdij der Ned. Hervormde Gemeente een voorschot is verleend ten- behoeve der restauratie van de Groote- of St. Maria Magdalenakerk. Voorstellen tot onbewoon baar verklaring van een tweetal woningen. Voorschot tot het toekennen van eenaan- te hij een diepen zucht. De plechtige stilte, die hem sedert zijn terugkeer zoo aangenaam had aangedaan, scheen henj voor de eerste maal een ge voel van beklemming te geven. Snel verkleedde hij zich in zijn kleed kamer met behulp van den kamerdienaar, die hem op al zijn reizen had vergezeld en begaf zich naar zijn werkkamer; in een groote, lichte, daaraan grenzende zaal stonden zijn verzamelingen opgesteld. Toen hij binnentrad, vond bij den hof meester, een grooten, slanken, ongeveer zestigjarigen man met gladgeschoren ge laat en heldere, verstandige oogen reeds wachtend. „Wat wenscht mijnheer de baron?" vroeg hij op kalm waar digen toon. Hans von Ried leunde tegen den schoor steenmantel; in den haard brandde een vuurtje, om de luiheid, die ondanks het invallen van de Lente, de groote, hooge ruimten van het slot onbehaaglijk maakte, verdrijven. Hij keek naar den ouden, onberispelijk in het zwart gekleeden man en glimlachte. „Hoe lang ben je eigenlijk al in onzen dienst, mijn beste Merkel?" vroeg hij vriendelijk. „In October wordt het vier en twin tig jaar, mijnheer de baron; dertien jaar was ik in dienst van mijnheer uw vader en nu heb ik reeds bijna elf jaar de eer, ij' tui in dienst te mogen zijn." vullend voorschot, groot f 12.213,71, aan de Wo ningbouw vereeniging „Nieuw Goes" Voorstel tot wijziging van het Werklieden- reglement. Voorstel tot het opnieuw aan wijzen van een standplaats voor woonwa gens en tot vaststelling van verordenin gen op de heffing en invordering van een recht voor het gebruik van de standplaats. Voorstel tot wijziging der verordeningen op de heffing en invordering van aanplak- gelden. Voorstel tot benoeming van le den in de Schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting. Voorstel betref fende de in 1927 uit te voeren- bestratings- werken,, waarondier aanleg van trottoirs in de Lange Kerkstraat. Verzoek van den hoof dingenieur van den rijkswaterstaat om tijdelijk aan het rijk te verhuren een twee de lokaliteit van het gebouw der voorma lige Rijksdagnormaalschool. Verzoek van de Continental Petroleum Company om vergunning tot plaatsing van een benzine pomp op gemeentegrond. Voorstel tot het aangaan van een ruiling van grond in Bouw plan III. Verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool om beschikbaarstel ling van gelden voor de aanschaffing van een schoolmeubel. Onbewoonbare hui zen. De gezondheidscommissie heeft de wo ningen Oostwal 15 en Noordeinde 2 on geschikt verklaard ter bewoning. B. en W. stellen voor de woningen na 6 maan den te doen ontruimen. Voorschotten woningbouw. B. en- W. schrijven aan den raad, dat uit de van het bestuur der woningbouwver- eeniging „Nieuw Goes" ontvangen ba lans der vereeniging per 31 December 1925 en uit nader door dat bestuur ver strekte gegevens is gebleken, dat de stich- tingskosten der woningen de daardoor in gevolge de bepalingen der woningwet ont vangen voorschotten overschrijden met een totaal vain f 12.213,71, welk bedrag 'tot nog toe door de vereeniging gedekt werd door een voorschot der gemeente in reke ning-courant, hetgeen geen bezwaar zou opleveren, ook niet voor de toekomst, in dien de uit dien hoofde door de vereeni ging aan de gemeente te betalen rente door het rijk werd medegeteld bij de bereke ning van de bijdrage in het exploitatie tekort. Doordat het rijk deze rente niet erkent als een last, welke op de exploitatiereke ning drukt, houdt ook de gemeente bij het bepalen van de bijdrage er geen reke ning mee. Het gevolg hiervan i s, dat pp den duur belangrijke ongedekte verkie zen zouden ontstaan, die mogelijk ten slotte door de gemeente zouden moeten worden gedekt. B. en W. hebben thans een weg gezocht om 'het ontstaan van belangrijke ongedekte exploitatietekorten te voorkomen en schrij ven dat het hun gewenscht voorkomt, aan de vereeniging tot dekking van de ongedek te stichtingskosten aanvullende voorschot ten uit de gemeentekas te verstrekken;, 'te meer daar B. en W. gebleken is, dat het rijk in de rente en aflossing van die j_ meentelijke voorschotten zal bij-dragen, mits de annuïteiten der door de gemeente tefc verstrekken aanvullende voorschotten binnen de grenzen blijven van de toege zegde maximum-bijdragen. Hans streek zich met de hand over het voorhoofd; zijn smal, energiek gelaat met db diepliggende, staalblauwe oogen en den wilskrachtigen, niet door snor en baard verborgen mond, nam een uitdruk king van levendige belangstelling aan. „Vier en twintig jaar, diat is een lan- tijd, beste Merkel! En hebt ge al dien tijcl zonder noemenswaardige onderbre kingen hier op het kasteel doorgebracht?" „Ja, mijnheer de baron." „Begon heteu hier op den duur niet te vervelen?" Een lachje vloog over het gelaat van den ouden man. „O neen! Mijnheer de baron weet, dat mijn dochter getrouwd is met pachter Heller; als ik bij mijn kleinkinderen ben, gaat de tijd mij steeds te snel voorbij. Vroeger, to:en ik mijn kleinkinderen nog niet had, was het slot ieder jaar een paar maal het toomeel van vroolijhe feesten en ook in den jachttijd kwamen er gasten van heinde en verre; op die vroolijke da gen teerden wij de rest van den tijd. En bovendien heb ik gelukkig altijd werk ge noeg, om alle verveling te verdrijven!" „Ja, ja, dat geloof ik, Merkel! Ik heb nog meer werk op je schouders geladen» dan mijn vader reeds deed! „Maar niet tè veel, mijnheer de baron! Men wil toch ook weten, waarvoor men zijn ruim inkomen geniet, men wil het toch verdienen!" B. en W. stellen in verband daarmee voor de bedoelde aanvullende voorschot ten te verstrekken en daarvoor in de eer ste plaats aan te wenden het bestaande reservefonds voor den woningbouw ad f 10.000 en de te vergoeden rente te be palen op 5 pet. Werklieden-reglement. Ingevolge het bepaalde bij artt. 8 en 9 van het Werkliedenreglement wordt ver- eischt, dat men om tot werkman op proef of tot vast werkman te worden benoemd, niet ouder zij; dan 39, resp. 40 jaar. B. en W. stellen voor te bepalen dat in bijzondere gevallen hiervan zal kunnen worden afgeweken. Standplaats voor woonwagens. Voorgesteld wordt het onbebouwd ter rein aan de haven, ten Noorden van de petroleumbewaarpLaats in te richten voor standplaats van woonwagens. Het terrein zal daartoe geëgaliseerd en afgeheind moe ten worden. De kosten zijn geraamd op f 105. B. en W. adviseeren den raad voorts om voor het gebruik ider stanidr plaats een bedrag ad f 0,25 per dag te heffen. Heffing aanplak gelden. De zijwanden der koopmansbeurs mo gen tegen betaling van f 0,30 per vierk. d.M. per jaar of gedeelte daarvan voor reclame worden gebruikt. Tot nu toe werd er evenwel weinig gebruik van gemaakt. B. en W., van oordeel, dat dit verband houdt met de hooge kosten, stellen den raad thans voor de bestaande verordening als volgt te wijzigen: 1. Aan de binnenmuurruimten der koopmansbeurs kunnen vakken worden in genomen tot het aanbrengen van reclame opschriften en -teekeningen. 2. De borden, schilden of andere voor werpen, waarop de reciameopschriften of -teekeningen zijn aangebracht, mogen slecht aan den muur worden bevestigd door middel van oogen en haken op zoo danige wijze, dat wegnemen te allen tijde mogelijk zij zonder beschadiging der mu ren, 3. Het aanbrengen van opschriften of teekeningen direct op den muur is niet geoorloofd. 4. Voor het aanbrengen van reclame- opschriften of -teekeningen als in het eerste en tweede lid bedoeld, is verschul digd f 0,15 per vierkanten decimeter per jaar, gedeelten zoowel van de oppervlakte als van den tijd, voor geheelen gerekend. TrottoirsindeKerkstraat. Bij de vaststelling der gemeentebegro ting voor het jaar 1927 werjd besloten tot verbetering der bestratingen op groote schaal, waarvan de kosten door den di recteur van gemeentewerken zijn geraamd op rond f70.000. Bepaald werd, dat dit bedrag in den loop van drie achtereen volgende jaren zal worden verwerkt, tel kens voor ongeveer een dierde en dat deze uitgaven door geldleening zullen worden De directeur van gemeentewerken heeft thans een schema gemaakt voor het jaar 1927 waarvan de uitvoering zal kosten rond f25.000. Hierin is o.m. opgenomen „Nu, g ij hebt het uwe dubbel en dwars verdiend! Men kan hier nergens bemer ken, dat het oog van den meester jaren lang ontbroken heeft!" „Het doet mij genoegen, dat mijnheer de baron tevreden is! Ik hoop, dat ik mijn plicht heb gedaan!" „Dat hebt ge, beste Merkel, ge hebt meer dan uw plicht gedaan! Dat wilde ik u gaarne eens zeggenMaar ik had ook nog een andere reden-, om u te laten roepen! Ge hebt zoolang in Riedberg ge- oond, dat ge mij ongetwijfeld wel eenige inlichtingen zult kunnen geven omtrent mijn buren. Ik ben zoo lang weg geweest, dat ik in het geheel niet op de hoogte ben v»i hun omstandigheden; ik herinner mij nog maar nauwelijks hun namen! Maar gij kun. mi; zeker wel alles van hen vertellen!" „Ongetwijfeld, mijnheer de baron!" Hans von Ried trok een kostbare vaas van lichtkleurig porcclein, met donkere motieven versierd, naar zich toe en bekeek haar met schijnbare aandacht. „Hm! Ikik ben van plan, eenige be zoeken in den omtrek af te leggen en wil gaarne eerst eens weten, met welke men- schen ik dan in aanraking zal komen! Vertel mij dus maar, wat ge van mijn bu ren en hun eigenaardigheden weet!" Merkel boog. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1