eOSSCHS COURAST BIJVOEGSEL Buitenland Voor de Vrouw Onze Leestafel. ProVincienieuWs VAN DE VAN VRIJDAG 22 APRIL 1527, OVERZICHT. De nieuwe Balkanbond. In Angora vinden thans onderhande lingen plaats, die van groote be teekenis kuinmen worden voor de toekomstig; verhoudingen op dien Balkan. Het gaat erom een goeden basis te vinden voor de vorming van een Balkanbond, die, wan neer hij niet onder leiding zal staan van Kemal Pascha, dan toch in diens geest tot stand gebracht moet worden en tevens dienen moet om Turkije een zeke ren invloed in Europa te doen verkrij gen. De besprekingen werden iegeleu met een redevoering van den Turkschen gezant te Belgrado, Hikmet Bey, ge houden in het ministerie van buiten- lanidsche zaken van Joego-Slavië. Hik met Bey, dis ook door koning Alexan- der in een vertrouwelijke audiëntie werd ontvangen,, ontwikkelde in deze rede voering de plannen tot vorming van een Balkanbond, zooals Kemal zich dat voorstelt, die gesloten moet worden tus- schen Turkije, Joego-Slavië, Grieken land en Bulgarije. De eenvoudige basis voor dezen bond, ligt in de woor den: „De Balkan voor die Balkanvol ken". De eerste stappen verliepen gun stig,, temeer omdat ze plaats hadden op het oogemblik, dat Joego-Slavië op niet geringe wijze door Italië werd gedesillu sioneerd om geen sterkere uitdrukking te gebruiken. Joego-Slavië ziet zich door .Italië's Balkaopo'litiiek steeds meer en meer geïsoleerd en vindt in het bestaan der Kleine Entente geen voldoende tegen wicht meer, vooral na het sluiten van het I taliaansch - R oemecn sche verdr De Turksche gezant reisde na deze eerste schreden naar Angora om persoonlijk bericht te geven van hetgeen hij meende bereikt te hebben. Tegelijkertijd had Turksche diplomatie in Athene stappen ondernomen en het schijnt dat ook in Griekenland het idee van een grooten Balkanbond veel sympathie ondervindt. Een zeer gewichtige schrede moet echter in Boelgarije gezet zijn. Tusschen Sofia en Angora mocht het gedurende langen tijd niet (gelukken engere banden te knoopen, niettegenstaande herhaalde pogingen daartoe van Turksche zijde en men nam als vaststaand aan, dat ook Boelgarije zich in de richting Italië oriënteeren wilde. Vermoedelijke trouw plannen van koning Boris zouden hierin een rol gespeeld hebben, maar hoe 't ook zij,, alle pogingen van Turkije werden beleefd maar beslist van de hand ge wezen. Zoo gelukte het evenmin een Turksch-Boelgaarsch handelsverdrag tot stand te brengen, waarvan de Turksche regeering hoopte, dat het de bruig zou vormen voor latere samenwerking. In de verhouding der beide staten is thans plotseling de door Turkije gewenschte verandering getreden. De koning heeft de heer Pawlow, die bekend staat als den Turken vriendschappelijk gezind te zijn, als gezant naar Angora gezonden, Pawlow, die in Turkije studeerde en zijn studie daar ook ten einde bracht, die bovendien afgevaardigde 'was in de constitueerende vergadering voor Us- kicep (Turkije), wordt in Angora met open armen ontvangen. Hij spreekt vloeiend Turksch en zal de onderhande lingen voor een handelsverdrag tusschen beide staten terstond ter hand nemen. Het Boelgaarsche gezantschap wordt dadelijk overgebracht naar Angora. De vertegenwoordiger der Uta-Press-Ser- vice deelt mede, dat hem uit betrouw bare diplomatischen bron ter oore is ge komen, dat Pawlow speciale opdrachten gekregen heeft, die betrekking hebben op gewichtige buitenlandsche aange legenheden. Naar den algemeenen toe stand en naar eenige vingerwijzingen te oordeelen, gaat het ook hier om den ge- wichtigen stap, die leiden moet naar de vorming van een Balkanbond. In zeker verband te brengen met deze' gebeurtenissen zijn ook de onderhande lingen, die Angora te zijner tijd met Afghanistan en Irak gevoerd heeft en die door den naar Angora reizende militaire attaché van de Afghanistansche gezant schap werden gekarakteriseerd, doordat hij tegenover vertegenwoordigers der pers sprak van het ontwaken der Ooster- sche Volken en wees op de noodzake lijkheid van samenwerking naar een be paald programma en met een gemeen zaam doel. De toestand in China. In China is er een definitieve breuk ontstaan tusschen de Zuidelijke Natio nalistische regeering met haar hoofdstad Hankou (die van Tsjen), en een regeemg van den door Hankou afgezetten Tsjang- kai-sjek, commandant der Zuidelijke le gers, die een te genre g: er ing te Nanking gevestigd heeft. Een en ander heeft na tuurlijk den chaos in China doen toene men. Tsj an g-kai-sjiek zal, zoodra hij zijn ka binet heeft samengesteld,, zijn campagn; tegen de Noordelijke strijdkrachten her vatten. Hij beschikt over een leger van meer aan 300.000 man, zoodat hij ook de r egeering van Hankou, die een offen sief tegen hem gaat ondernemen,, niet hoeft te vreeezen. De nieuwe nationalis tische regeering is verder van plan vriend schappelijke relaties te onderhouden met alle landen; ook zij eischt echter afschaf fing van alle ongelijke verdragen. Te Sjanghai wordt nog steeds een ter roristische campagne gevoerd tegen de communisten. Voor de buitenlandsche concessies lijkt ons de nieuwe regeering een kwestie van gebeten te worden door den hond of de kat. Het is de uitgesproken bedoeling van Tsjang-kai sjek verder den communisti- schen invloed in de Ohineesche nationa listische beweging dien kop in te drukken, en zijn politiek te baseeren op de oor spronkelijke beginselen van de Kwomin- tang. Vreugde in huis. Wie kan er nu een knorrig gezicht zet ten, als hij een bowl of vaas met die zacht geurende, vroolijke, kleurige bloemen op tafel ziet staan? Daarom, een huisvrouw, die het goed met haar hiuisgemooten meent, zal zooveel mogelijk zorgen voor de vroo lijke noot in huis. En daarmee bedoel ik dan, voor bloemen. Ze zal, als het maar eventjes kan, altijd een prettige, aardige bos bloemen in de kamer hebben. Maar daar in sommige jaargetijden de bloemen soms duur zijn, moeten we er ookHiet beste van maken, wat wie kunnen. Van die stijfbijeen gebonden bos, kunt u veel meer maken, als u ze los uiteen zet. Omvallen of kris en kras door elkaar heen vallen'? Dat behoeft niet. Op een heel goedkoope wijze, kunt u een bloemenrekje of steun - sel, of hoe men het noemen wil, maken. In sommige speciale bloemenschalen of bowls vindt men soms al zoo'n steenen steun, met gaatjes er in. Maar handiger is nog een stuitje kippengaas te nemen, met niet te wijde mazen. Met een draad tang (en anders maar de gewone nijp tang) knipt men een rond stuk gaas uit, dat iets grooter is, dan de wijde vaas, of den bowl of schaal, waar liet in moiet. Dan buigt u den buitenrand om, zoodat het gazen plaatje als op pootjes komt te staan. Is de bowl diep, dan buigt men den rand verder om, dan worden de pootjes waarop het bloemenrekje komt te staan hooger. Door de gaatjes van het gaas steekt men nu de bloemen, en nu moet u eens opletten, hoe handig u hiermee uw bloemenbos kunt arrangeeren en er alle schoonheid uithalen, die er in zit. Nuttige wenken. Is die zitting van die rieten stoei zoo ingezakt en voelt u er niets voor, een nieuwe aan te schaffen? Wasdh hem dan met koud water-stijfsel waarbij een flinke klont soda gevoegd is. Daarna in de zon of voor het vuur drogen. Wanneer uw vuilnisemmer of vuilnis bak pas geleegd is, moet u er altijd even een krant in verbranden. Dat houdt hem frisch. Bewaar cakes en biscuits nooit teza men in het zelfde trommeltje. Want dan zult u gauw bemerken, dat de harde bis cuits zacht zijn geworden. Rubber heetwaterzakken, en andere voorwerpen van rubber, moeten om de twee maanden af ge was schen worden met water, waarin een weinig soda of ammonia is opgelost. Dat is het behoud van de rubber en voorkomt hard worden en barsten. Had u die citroenen zoo lang bewaard en zijn ze nu uitgedroogd en verschrom peld? Niet wegwerpen, hoor. Zet ze in een pan met heet (niet kokend) water en iaat die pan gedurende twee uur achter op de kachel of fornuis staan. Dan neemt u de citroenen er uit en veegt ze droog. Dan zult u bemerken., dat ze zacht en weer heelemaal sappig zijn geworden. U moet ze vervolgens heelemaal koud Laten worden, alvorens ze te gebruiken. Maken uw stoelen enz. krassen op de vloer en bent u toch niet van plan, meta OP DE BEGRAAr PLAA i S OUD EIK EN DUINEN Tl DEN HAAG werden, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan v. d. Kon. Vereen, v. Gepensioinneerde Officieren van het Nederlandsche Leger, kransen gelegd op het graf van den oud-voorzitter en oprichter, wijlen Luitenant-Kolonel R. A. L. Pelerin. Hierboven: Luitenant-Generaal Neete- son spreekt. 1 i len meubel glijders er onder te slaan? Knipt u dan ronde stukjes vilt en lijmt die onder de pooten. Dat helpt ook heel Is er in eenig kleedingstuk, door vocht, schimmel gekomen? Maak dan een stukje zeep vochtig en wrijf daarmee de vlek ken stevig in. Dan de plek met wat fijn Fransch krijt (teekenkrijt) bedekken en vervolgens in de zon leggen. Dit tast het fijnste weefsel niet aan. Ten slotte na tuurlijk met sdhoon water uitwasschen. Een lentemaaltijd. Het hoofdbestanddeel daarvan moet zijn eieren. Die gaan we nu op de Itali- aaosCKe manier klaar maken. Daartoe kookt u een beetje macaroni en giet het water af. Vervolgens snijdt u hardge kookte eieren (voori ederen eter één) in plakjes en hakt wat ham fijn. Een bosje radijsjes wordt geplukt en goed gewas- schen. Dan nog een uitje gesciiild en fijn gehakt, waarna we een kropje sla fijn hakken en een paar augurkjes in kleine ronde plakjes snijden. Dan roeren we alles, macaroni, eieren, radijsjes, ham, ui, sla en augurkjes goed dooreen, doen er een kluitje boter bij,, roeren er ten slotte nog het sap van één citroen door. Het heele schoteltje warmen we dan op een lauw fornuis of zeer laag vuur en geven het bij lekkere, heete, bruin gebakken knapperige aardappeltjes. N.V.Douu/è Egberts Tabaksfabrieken. „Prinses Juliana", door D. Hans. (Boek en Periodiek, R. J. Goddard, De Haag.) Naar aanleiding van den 18den ver jaardag van prinses Juliana heeft de be kende journalist D .Hans een werkje ge schreven,, waarin tal van aardige bijzon derheden over de telg van ons vorstenhuis voorkomen. Vlot en pittig heeft de schrij ver zijn indrukken van de prinses weer gegeven, en deze aangevuld met allerlei herinneringen, die hij gedurende bijna 20 jaren vergaard heeft. Hans js een enthou siast mensch, telkens als hij een „jubile um-uitgave" verzorgt blijkt dit. Behalve aan de prinses heeft de schrij ver zijin aandacht gewijd aan de koningin. Een kijkje achter de schermen van liet hofleven is dit boekje niet, het ontsluiert ook geefa onbekende zaken, het is prettig, leesbaar en boeiend. Dr. J. Th. de Visser schreef een „woord vooraf". Tusschen de tekst wer den vele foto's geplaatst op het leven van prinses Juliana betrekking hebbend. Kalender. ,Eet meer brood" is de leuze van den dag. Tqneinde dezen kreet der bakkers meer kracht bij te zetten, heeft thans de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft een fraaie kalender doen uitgeven, die van Mei tot Mei loopt. Teekeningen van Romein propageeren het brood verbruik. De kalender is in frissche kleuren gehou den en doet vroolijk aan. Verschillende uitgaven. Bij de N.V. Moorman's periodieke pers te Den Haag, zag het licht: „Beton wegen", door P. W. Scharroo. In dit ge- illustreerde werkje wordt op overzichte lijke wijze gewezen op onze slechte we gen en op de mogelijkheid van verbe tering. In de 23e aflevering van „Duizend en een kijkjes in Zwitserland", uitgave „Elsevier", Amsterdam, beëindigt Ro bert Jakob Lang zijn bijdrage. Meinrad Lienert schrijft over het Kanton Zug, ter wijl een begin is gemaakt met een artikel „Rondom den Rigiberg". Een keur van artistieke foto's maakt dit nummer weer tot een waar kunstwerk. De jongste aflevering van „Licht", uitg. W. de Haan, Utrecht, brengt een studie ovei Thomas van Aquino, een be schrijving van het Vatikaan, die voor zien is van interessante foto's. Verder bevat het nummer: „De kringloop in de levenlooze natuur", het vervolg van „De Hel", „Het ontvangen van draadlooze telefonie", en een groot aantal repro ducties. Lijkje gevonden. Te N. en St. Joosiand is uit een W.C. een lijkje van een pas geboren kind op gehaald, waarvan de dienstbode in het geheim bevallen was. Een sectie zal uit maken of het kind geleefd heeft. De dronken voetganger. Toen Maandag een auto te Tholen de Kerkstraat afreed, sprong plotseling een onder den invloed van sterken drank ver- keerend jongmensch voor de auto. Ge lukkig wist de chauffeur direct te rem men. Dit was evenwel niet naar genoe gen van het jongmensch, wamt hij sloeg een der ruiten der- auto in, zoodat de chauffeur ernstig aan het gelaat werd gewond en hij zelf de handen danig be zeerde. Hevig bloedend heeft de chauf feur zich onder dokters behandeling moe ten stellen. Renteloos voorschot. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot beschikbaarstelling van een ren teloos voorschot uit 's rijks kas ten be hoeve van de N.V. Zeeuwscb Vlaamsche Waterleiding Maatschappij, gevestigd te Terneuzen aangenomen. Baarland. De her-ijk der maten en ge wichten zal plaats hebben op 25 April voormiddag. Colijnsplaat. In de Woensdag gehou den vergadering van den gemeenteraad dezer gemeeente, was die heer W. Flip- se wegens ongesteldheid afwezig. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1926 werd goedgekeurd met de volgende cijfers: ontv. f3095,50; uitg. f 1115,90, een goed slot alzoo van f 1979,60. Een verzoek van het kinderkoor om vrij vuur en licht bij hun repetities in een der schoollokalen werd ingewilligd. Ingekomen was een verzoek van C. P. J. Gast e.a. om rioleering van de Oost Havenstraat en Oost Achterstraat. Besloten werd dit verzoek te stqllen in handen van B. en W. ter fine van onder zoek, ten einde bij de a.s. behandeling der begrooting met een voorstel te komen. Een verzoek van de Bataafsche Im portmaatschappij om vergunning tot het plaatsen van een benzinepomp, werd in gewilligd tegen een vergoeding van f 25 's jaars. Verder was ingekomen een verzoek van het gemeentebestuur van Kortgene om bij evëntueele brand, wanneer t ommo- lijk zou blijken met eigen middelen den brand meester te worden, te mogen be schikken over de motorbrandspuit der ge meente Colijnsplaat. Besloten wordt bij eventueele groote branden zoo mogelijk met de motorbrandspuit te hulp te komen, tegen nader door B. en W. van Colijns plaat te regelen bedrag. Tot lid der schattingscommissie voor rijksinkomstenbelasting werd herbenoemd de heer J. de Looff Az„ terwijl in de plaats van de heeren M. J. Contant en W. de Regt, die voor een herbenoeming bedankten, en de heer A. J. Ridder, die de gemeente metterwoon gaat verlaten, gekozen werden de' 'heeren Jacs. van Giist, M. H. Kievit en W. Verburg. Het h effiingspercentage voor de gemeen telijke inkomstenbelasting werd bepaald op 2% o/o. Het kohier der hondenbelasting voor 1927 werd vastgesteld op f320; met 78 honden in de eerste klasse a f4 en 8 honden in de tweede klas a f 1. Het maximium-crediet bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten werd verhoogd en gebracht van f 5000 op f 8000. Daarna werd het gemeenteverslag 1926 aangeboden. Nog was ingekomen een request van de Landbouwvereeniging „Unitas" "alhier met verzoek om het Oostelijk havenplein te verbeteren. Besloten werd dit verzoek in handen van B. en W. te stellen voor een nader onderzoek. 's Gravenpolder. De her-ijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 27 April. Woensdag vergaderde de raad de zer gemeente. De heeren Vermne en Lo- kerse waren met kennisgeving afwezig. Ingekomen waren: het verslag over 1926 van de Waterleiding Mij. en van de Ge zondheidscommissie te Kruiningen. De heer Joziasse wijst allereerst op de slechte toestand van de waterafvoer op den Ka- dam, en meent dat dit wel op den weg ligt van de gezondheidscommissie om daarin verbetering te brengen. Van de ver. voor L. O. op Geref. grondslag is ingekomen de nota voor de kosten van een vervolgcursus ten bedrage van f 29,68. Voorgelezen wordt proces-verbaal van kasopname. Aan rijksvergoeding voor L.O. 1925 is te weinig ontvangen f606,36. De Geref. Gemeente wenscht niet voor gemeenschappelijke rekening een schutting te zetten. Het heffingspercentage G. I. B. werd Vastgesteld op 1,2. Tot leden der schattingscommissie worden herbenoemd de heeren A. Geelhoed, Vermiue, Felius en benoemd in de plaats van den heer A. v. Dijke, de heer A. Bakker. In de alge meen© politieverordening wordt opgeno men een verbod om zonder vergunning van B. en W. nader aan te wijzen plaatsen te berijden. B. en W. worden gemachtigd het contract met de gemeente Hoedekens- kerke te verlengen, inhoudende voor ge meenschappelijke rekening een dokter te benoemen. Aan het kerkdreefje zal tegen over het gemeentehuis een lantaarn wor den geplaatst. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature door over lijden van den heer A. Nijsse, werd be noemd de heer J. Bosman. Die begrooting 1926 wordt gewijzigd ten bedrage van f 1842,39. De burgemeester deelt mede dat het nieuwe torenuurwerk omstreeks half Mei zal gereed komen. De heer Joziasse vroeg, waarom de tuin voor het gemeentehuis niet is aange legd door een inwoner van 's Gravenpol der. Hij vroeg ook welke uitlegging de burgemeester geeft aan. art. 4 der Zon dagswet.- De burgemeester zegt, dat hiji aan Ged. Staten heeft medegedeeld, hoe hij thans in dezen handelt. Hansweert. De her-ijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 28 April voormiddag en 29 April. De surnumerair F. j. F. Hout t© Breda is vanaf 2 Mei a.s. belast met de tijdelijke waarneming van het ontvang kantoor Hansweert, gedurende de afwe zigheid van den ontvanger.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1