v. F^ossem ProVinciemeuWs Stadsnieuws Binnenland Gemengd NieuWs. Kamer" O Verzicht. Allerlei. aU cent per half ons. Politierechter te Middelburg. Diefstal. C. R., 45 jaar, koopvrouw, zonder vaste woonplaats, weg- ns diefstal van een regenscherm toebehoorende aan P Mod- derkreeke te Goes op 17 Februari j 1. Eisch f 25 of 25 d. Uitspraak idem. Strooperij. J. van 58 jaar, schipper te Kort gene, werd ten laste gelegd dat hij op 25 Februari 1927, te Ierseke, zich heeft schuldig gemaakt aan strooperij van 5 M3 zand, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden. Eisch f 10 of 10 d. Uitspraak f 5 of 5 d. Beleediging, J. H., 19 jaar, landbouwersknecht te Oudelande, werd ten laste gelegd dat hij op 2 Maart 1927 te Oudelande den ge meenteveldwachter Hendrikse heeft be- leedigd. Eisch f 20 of 20 d. Uitspraak idem. J. O., 25 jaar, boerenknecht te 's Hee reuhoek, werd ten laste gelegd dat hij op 17 Maart jltoen hij zich schuldig maakte aan rijwielwetovertreding, de veldwachters v. Nieuwenhuize en Knopjes te 's Heereuhoek heeft beleedigd. Eisch f 15 of 15 d. Uitspraak idem. Overtreding Motor en Rijwielwet. L. L., 25 jaar, chauffeur te Hansweert f 10 of 10 d. hechtenis met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. Niet r ij d e n. Bij vonnis van het kantongerecht te Middelburg, is aan P. A. de Witte, koop man wonende te Goes, de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen ontzegd voor een termijn van een jaar welke termijn is ingegaan op 16 Maart 1.1. Mishandeling van een kind op school. Voor de Haarlemsche rechtbank diende gisteren de zaak van de onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Vogelen zang, mevrouw G. M. K., die beschuldigd was van mishandeling van een leerling dezer school. Zooals bekend is, heefr deze zaak geleid tot het ontslag van de onder wijzeres. Het knaapje dat mishandeld zou zijn, K. W. van V., deelde mede, dat de onderwijzeres hem een kneep in den arm en een schop tegen het onderdeel van het lichaam had gegeven, omdat hij aan een verzoek van de onderwijzeres, om iets na te laten, niet had voldaan. Taarna was de jongen gaan huilen van de pijn. Vol gens het knaapje had de onderwijzeres hem in den rechterarm geknepen. Verdachte zei, dat ze den jongen eerst met bladeren had laten spelen en dat ze daarna had gezegd, dat hij daarmee moest ophouden. Het knaapje had daaraan niet voldaan. Toen aldus verdachte heb ik den jongen gezegdOngehoorzame jongens behooren in de school niet thuis, hem in den linkerarm geknepen en hem uit de klas gezet. Verdachte stemde toe, dat het knaapje huilde, maar dat doen kinderen meer, zei ze, indien ze een standje krijgen. Dr. P. van Aalst, de huisdokter van de familie van W. verklaarde, dat het jongetje een zwak kind was en aan bloed armoede leed. Getuige had gezien, dat het kind flink geknepen is. Verdachte her haalde nogmaals, dat ze alleen den jon gen bij den arm had gepakt en een duwtje met den voet had gegeven. Het O M. merkte op, dat het bewijs van mishandeling geleverd is en dat ver dachte te ver is gegaan. Hij eischte we gens mishandeling f 20 boete subs. 10 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Mendels, laakte het in de gemeenteraad van Bloenjendaal, dat hij deze verdachte zoo maar als een hond had ontslagen, zonder dat zij in staat was geweest zich te verweren. Wat verdachte gedaan heeft, is niet dan een tucht- en ordemaatregel geweest. Normaal, zeide pl., is het orderecht toegepast. Van moedwil of opzet is geen sprake. Pleiter conclu deerde tot vrijspraak. Zuid-Beveland in bruidstoilet. De boomen bloeien. Een, Weelde van bloesems prijkt er op bet land. Zuid- Beveland toont zich thans op z'n fraaist. Wie van deze lenteweelde genieten wil make eens een tocht van Goes over Kloe- tïinge naar Kapelle, verder naar Wemei- dinge, dan langs den Kanaaldijk naar Schore en Biezelinge. Middelburg. De Vrijzinnig Dem. Sta tenfractie heeft iwst hun midden be noemd tot voorzitter de heer Jac. Wel- leman en tot secretaresse mevrouw Berg- sma. Wissenkerke. Door het bestuur van de Cal. polders Onrust,Jacoba en Anna Friso, werd 21 dezer aanbesteed: het verhoogen en verzwaren, van idem zeedijk. Inschrijvers waren: G. Franke, Colijins- plaat, f6430; M. H. van Hee, Wissen kerke, f6396; J. Dourleijn en G. de Rijder, Wissenkerke, f6150; A. Fou- draine, Goes, f5950; P. Janse, Colijms- plaat, f5795; J. Wolse, Ellewoutsdijk, f5743, aan wien bet werk werd gegund. Kapelle. Het fanfarekorps „Ons Ge noegen" bracht aan bet echtpaar Lou- werse aan den Zandweg een serenade bij de herdenking van hun 50-jarige echtver- eeniging. De heer M. Glas feliciteerde de oudjes met bun gouden bruiloft. Bij de omwonenden wapperde de drie kleur van de daken. GENEESMIDDELEN, VERPLEGINGS-ARTIKELEN enz. A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker, Goes. Telefoon 168. Benoemd. Mej. N. N. Siepman alhier is benoemd tot helpster aan de openbare bewaarschool hier ter stede. Schoolraad. Vrijdag 6 Mei a.s. zal bet 9e district van den Schoolraad, afdeeling Zeeland, in. het Schuttershof een dustrictsverga- dieonfg houden. Als sprekers zullen optreden de hee- ren Van Lennep van Utrecht en Jansen van Ter Neuzen. „Symphanetta". Voor een niet geheel gevulde zaal beeft de mandolineclub „Symphonetta" gister avond in het Schuttershof een concert gegeven. Reeds dadelijk na de opening met een marsch van Joh. B. Kok bleek weer hoe fleurig en frisch een mandoline- concert is, en dat het muzikale verwach tingen niet behoeft te leur te stellen. Dat „Symphonetta zich nog steeds in de stij gende lijn bevindt, viel af te leiden uit het programma, hetwelk meer dan middel matige eischen stelde. Natuurlijk viel hier en daar een vlekje te bespeuren, het ge heel was echter uitstekend. De d'rede' rteer M. P. Ventevogel, weet zijn corps te beheerschen en van hem gaat een flinke dosis mizikaal enthousiasme uit. Goed tot haar recht kwam de Boietren.bruiloft karakterschets door H. Smits Jr. Na ieder nummer bewees het auditorium zich met de vertolking van „Symphonetta" te kunnen vereenigen. De avond werd besloten met het too- neelstukje „De patiënten", dat enkele da mes en heeren in de gelegenheid stelde dramatische kwaliteiten te demonstreeren. Men vermaakte zich uitstekend met dit vroolijke spel, de lach die herhaaldelijk als een salvo opschoot, was er het bewijis van. Het was van „Symphonetta" goed ge zien dat de geheele avond niet aan mu ziek gewijd moest worden. Zoo bracht men voor ieder wat Jammer dat de opkomst niet groober was. Nieuwe zaak. De heer P. B. van Sprang opent mor gen isn de 's Heer Hondrikskinderenstraat een muziekhandel. Alle soorten muziekin strumenten en een groote verscheiden heid pathéfooinplatein vindt men in dit nieuwe magazijn in voorraad. Ia en uit. Gedurende de le helft van April ves tigden zich hier ter stede: M. M. W. Koets, huishoudster, van Vlaardingem, Piccardstraat 50; C. A. Kloosterman geb. Baaijens, zonder beroep, van Ka pelle, Lange Kerkstraat 43; M. P. Bil, verpleegster, van Den Haag, Wilhelmi- nastraat 86; L. G. Zwaan, radiohande laar, van Den Haag, Groote Markt 8; C. Uvermann, machinebankwerker, van Roosendaal, Kleine Kade 21; C. van Sluijs geb. Melse, zonder beroep, van Dordrecht, Vogelzangswegeling 6; Mar. Verbeem, winkelbediende, van Ouden- bosch, Kreukelmarkt 13; F. C. A. Hoor- nick en gezin, slooper, van Princenhage, Voorstad 97. Vertrokken: M. C. van Kalmthout en gezin schoenmaker, naar Breda, Bosch straat 17a; W. M. Duvekot, onderwijzer, naar Pretoria; C. J. Kramer geb. Doeleman, zonder beroep, naar Middelburg, Seis- singei R 185; P. J. Geijsen, zonder be roep, naar Elberfeld (Duitschland)H. van Ettinger wed. F. Hazen, huishoud ster, naar Edam, Oorgat 123; J. Oudkerk, timmerman, naar Kloetinge, Bergpad B 28; Joh. Harinck, bakkersknecht, naar Toronto (Canada); L. Verbeem en gezin, landbouwer, naar Shathan, Ontario, Ca nada. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagavond 6 uur zal een godsdienst oefening gehouden worden onder leiding van ds. v. Iterson <van Dordrecht Nederland en België. In Belgische politieke kringen doet het gerucht de ronde, dat de Nederlandsche regeering dezer dagen te Brussel een stap zal doen., verband houdende met de mogelijkheid van het openen van inieuwe onderhandelingen. De Nederlandsche ge zant bracht gisteren een bezoek aan het Departement van Buitenlandsche Zaken in de Wetstraat, dat echter zeer kort was, daar Minister Vandervelde nog sleads op reis is en eerst in het begin der volgen de week in Brussel wordt terug verwacht. Het ver gif tigingsge val. Omtrent het vergiftigingsgeval te Dein Haag, waarbij kapitein Queck is over leden, wordt nog medegedeeld, dat in be paalde kringen weinig geloof wordt ge hecht -aan de verklaring, welke mevr. Queck van het voorgevallene gaf en waar bij zij mededeelde, dat het slechts iim de bedoeling van den aangehouden majoor off. v. gezondheid had gelegen, kapitein Queck te bedwelmen en hem dan een voor af opgemaakte verklaring te doen teekenen, zooals door den aangehoudene is be weerd r Deze verklaring zou dan bevat ten de toestemming van het slachtoffer om bij de a.s. echtscheiding afstand te doen van het kind. De verklaring is ech ter door niemand gezien, behalve dan door de betrokkenen. Waar het papier gebleven is, weet men tot op heden niet. Ook heeft men niet kunnen nagaan, of de toegediende scopolamine vloeibaar was of in poedervorm. Dit wordt van be lang geaöbt om te kunnen vaststellen, op welk tijdstip het vergif in de chocolade gedaan is. Op den bewesten Zondag ochtend werden door de dienstbode van kapitein Queck drie koppen chocolade binnengebracht. De majoor nam ze van de dienstbode aan en reikte er één aan kapitein Queck over. Gedurende dit korte oogenblik moet hij kans gezien hebben, de scopolamine in den kop te doen, voor den kapitein bestemd. Hoewel uit den aard der zaak het rapport der deskundigen geheim is, schijnt toch wpel vast te staan, dat de hoeveel heid scopolamine, welke in het lichaam van kapitein Queck werd aangetroffen, absoluut doodelijk is geweest. Een eigenaardig feit wordt het voorts geoordeeld, dat bij den majoor niet de gedachte is opgekomen om tegengif toe te dienen, indien zooals hij voorgaf de bedoeling slechts was, den kapitein te bedwelmen. Weliswaar bestaan er geen afdoende tegengiften tegen scopolamine, maar er zijin stoffen, welke mits men niet te lang wacht die door scopolamine veroorzaakte reactie kunnen vertragen, zoodat het proces een- ander verloop heeft Indien de majoor zich- werkelijk in de hoeveelheid zou hebben vergist, zou hij ongetwijfeld getracht hebben, door mid del van een tegengif zijn vergissing zoo veel mogelijk te herstellen. In plaats hier van ging hij naar zijn woning, den kapitein in waanzinnigen toestand achterlatende, om de cyaankali te halen. Cyaankali of blauwzuur is - zooals men weet een der zwaarste vergiften, dat zelfs in de kleinste hoeveelheden binnen enkele seconden den dood tengevolge heeft doordat het een verlammende werking op het hart uitoefent. Deze feiten worden van belang geacht in verband met die, vraag of den majoor ten aanzien van de scopolamine-vergifti- ginig moord dan wel doodslag ten laste gelegd zal worden. Voorts moet nog door de justitie nagegaan worden of de majoor de scopolamine eerst onlangs had aange schaft, of dat hij deze reeds geruimen tijd in zijn bezit had. Ook gaat de justitie na, in hoeverre dit de eerste maal is, dat getracht wordt, kapitein Queck te ver giftigen. Woensdag na den bedoelden Zondag is de justitie tot aanhouding van den ma joor overgegaan. Commissaris Kramer ar resteerde hem in diens spreekkamer, juist toen hij een patiënt bezig was te helpen. De aangehoudene werd per auto naar het Huns van Bewaring overgebracht, waar hij denzelfden avond 'bij een verhoor een volledige bekentenis heeft afgelegd. Auto en wielrijder. Te Rhenen nabij den Achterberg werd de vrachtauto der firma Rutgers door een andere auto achterop gereden en met een zeer groote snelheid' gepasseerd. De bestuurder van eerstgenoemde auto wieek naar rechts uit, doch deed dit zoo schie lijk, dat de wieldop van het linkervoor wiel afvloog, waardoor hij het stuur kwijt raakte. Tengevolge hiervan kwam de auto in botsing met een der wielrijders, die zich aan de rechterzij de van den weg bevonden, namelijk een 60-jarige inwoner Van Vee- nendaal, en die door de voorruit dei" auto geslingerd werd. In levensgevaarlijken toestand werd hij per auto naar Utrecht vervoerd. De bestuurder der auto, welke door haar groote snelheid het ongeluk veroor zaakte, verminderde geen vaart. De po litie slaagde er echter spoedig in deze auto te achterhalen. Het was de vracht auto van de firma Van Laar, welke be stuurd werd door den chauffeur De Jong. Deze beweerde van het ongeval niets te hebben bemerkt; hij gaf eebter toe op het ongeval bewuste tijdstip de andere auto te hebben gepasseerd en de wielrijders te hebben gezien. Op het linker-achterwiel van deze auto welke in beslag genomen werd, bevonden zich eenige vetspatten, waarvan de her komst niet kon worden verklaard. Een noodlottige twist Dinsdagavond ontstond in het café van den heer Joosten te Den Bosch een woor denwisseling tusschen H. Meijer en H, Joosten-. De vorige/ week hadden zij reeds een kleine twist gehad. Joosten zag nu die kans schoon en sloeg M. met een stoel op het hoofd. M. had nog de kracht om naar de marechaussee-kazerne te loopen om daar zijn relaas te vertellen. Daar zakte hij ineen. Een ijlings ontboden ge neesheer constateerde bloeduitstorting in de hersenen. M. was aan een kant geheel lam. Hij werd overgebracht naar het St. Jans-Gasthuis. Het slachtoffer is over leden. Hij laat een vrouw en. drie kin deren achter. Meijer was een oppassend huisvader. De dader Joosten werd onmiddellijk gearresteerd en staat als zeer twistziek bekend. De vergiftigingsz aak. De Haagsche rechtbank heeft de ge vangenhouding gelast van, den majoor dr. G., die in verband met den dood van den kapitein Queck in het huis van bewa ring is ingesloten. Deze gevangenhouding geldt voor den tijd van 30 dagen en gaat in op 25 April a.s., aangezien dan de termijn van tweemaal zes dagen, waarvoor de rechter-commis saris de bewaring heeft bevolen, zal zijn verstreken, Aanranding. Woensdagmiddag is op den straatweg tusschen Ede en Arnhem een dienstmeisje uit Oosterbeek, dat zich te fiets naar huis begaf, door een man aangevallen, die haar vain haar geld wilde berooven. Hij gaf haar met een stok een slag op het hoofd, zoodat zij van haar fiets viel. Toen een auto naderde, sloeg de man op dbvlucht. De twee heeren., die in den auto zaten, zagen wat er gebeurd was en zet ten den man na. Deze wist met een knup pel zijn achtervolgers van zich af te hou den en verdween in de bossohen. Inmid dels was de politie te Ede gewaarschuwd, die telefonisch rijkspolitie, de politietroe- pen uit Harskamp en jachtopzieners te hulp riep om den man in te sluiten. Hel gelukte den jachtopziener W. v. Riessen den man in de Mosselsdhe laan te vatten. Bij verhoor bleek het een zwerver, G. E. uit Arnhem, te zijn, die pas een halfjaar uit de gevangenis ontslagen was, waar jhiij gezeten had voor eenzelfde feit, ni. aanranding v an een zuster van den jacht opziener, die hem nu gegrepen heeft. Het meisje kon na door een dokter on derzocht te zijin haar weg vervolgen. Ze had een paar lichte kneuzingen op haar hoofd. Bedriegelijke hank breuk. In het begin van deze maand- werd een winkelier te Soest in staat van faillisse ment verkblaard. Deze winkelier was ver bonden aan het vliegkamp te Soesterberg en dreef bovendien eien zaak in rijwielen, radioartikelen, tabak, sigaren enz. In den loop dezer maand kwamen de politie klachten ter oore, dat de winkelier, vooral -des nachts, goederen uit zijn failliete zaak aan particulieren leverde. Een onderzoek weird ingesteld, met het resultaat, diat een groot aantal artikelen te Soest en. De Bilt bij burgers in beslag werd genomen. Op gespoord werden o.a. rijwielen met on- derdeelen, radio-artikelen, meubilair enz. Verschillende dezer goederen werden jti den grond terug gevonden. De winkelier is gearresteerd en ter beschikking van den commandant van de luchtvaartafdeeling be Soesterberg gesteld. Pola Negri gaat trouwen. Pola Negri, de bekende film artiste, zal 14 Mei te Versailles in het huwelijk tre den met prins Serge Mdivani, een Russi- schen prins, wiens geslacht voor den oor log uitgestrekte bezittingen in Georgië had. De prins was een vriend van Valen tino en na diens dood heeft hij Pola Negri getracht over haar verlies te troos ten. Dit heeft hen beiden zoo tot elkaar gebracht, dat zij thans besloten zijn in het huwelijk te treden. Prins Serge's broer, David, is onlangs gehuwd met Mac Murray, eveneens een heldin van het witte doek. De mijnramp bij Bergen. Zondagavond had men reeds 27 lijken uit de mijn te Estinnes-au-Val, bij Ber gen, opgehaald. De meeste slachtoffers der ramp bleken door verstikking bezweken te zijn. Er bevonden zich op het oogen blik van de ramp 280 arbeiders in de mijn. De mijngasontploffing gebeurde op 355 meter diepte, arbeiders die op 415 meter diepte werkzaam waren, blijken niets gewaar te zijn geworden. Aan de oppervlakte 'echter nerd de ontploffing binnen een straal van een halven kilome ter duidelijk gehoord. Merkwaardig is liet wel, dat al de paarden die zich in de mijn bevonden niet ver van de plaats waar de ramp zich voordeed, ongedeerd zijn gebleven. Van de 45 gewonden welke eveneens uit de mijn werden gehaald of zelf weer naar boven kwamen worden er een twin tigtal in de ziekenhuizen te Bergen en La Louvière verpleegd. Acht onder hen bevinden zich in stervensgevaar. De teraardebestelling van zeven slacht offers van de ramp geschiedde Dinsdag onder een buitengewoone toeloop van volk. De gouverneur van de provincie Henegouwen en andere autoriteiten waren aanwezig Mgr. Rasnuer, bisschop van Doornik, heeft de lijkkisten gezegend en zelf de doodenmis gecelebreerd. De laatste vier lijken, welke zich nog in de mijn moeten bevinden, konden nog niet wor den opgehaald. Ook is een der te La Louvière verpleegden overleden. Twee an dere gewonden zullen vermoedelijk blind blijven. Koningin Elisabeth zond twee Brusselsche geneesheeren naar La Louvière, waar zij onmiddellijk de speciale methodes voor verpleging van door gas getroffen slachtoffers hebben toegepast. Lloyd George over den land bouw. Te Pwilheli, in Wales, heeft Lloyd George een rede gehouden voor een ver gadering van boeren en boerenarbeiders uit Carnarvonshire. //Het is goed en wel», zeide hij, „om naar Egypte om koren te gaan, als er hongersuood is in Kanaiin, maar indieu de Israëlieten, in plaats van hun eigen land te bebouwen, jaar in, jaar uit zich aangewend hadden om koren uit Egypte te halen, zou Kanaiin -niet lang Kanaan gebleven zijn. Dat is wat ons thaDS be dreigt. Wij hebben Duitschland uitgehon gerd, vóór Duitschland erin slaagde, ons uit te hongeren. .De staatsman die dit beleefd heeft, is verplicht het land te zeggen dat het nooit meer zoo'n risico mag loopen. Het is een levenskwestie voor de natie, om de pro ductie van het laud en het aantal men sehen dat er op werken te vermeerderen. Veertig jaar geleden,'zoo zeide Lloyd George uog, waren er in het graafschap Carnarvonshire 5000 boerenarbeiders. Se dert dien tijd is de bevolking er sterk toegenomen, maar er zijn nu nog maar 3000 veldarbeiders Het werkelijk tragi sche is dat het juist de jongelui zijn, die wegtrekken. EERSTE KAMER. De Senaat begint de breed sprakerige al lures der Tweede Kamer aan te nemen, hetgeen vooral bij een lichaam in tweede instantie zeer vervelend) aandoet. Ieder ontwerp gaat den vorm van een dikke kluif aannemen, waarop eerst de Twee de Kamer zich langdurig werpt en die vervolgens even lang in handen van de Eerste Kamer valt; waa/r zij dan eenzelfde bewerking ondergaat. Voor het meerenideel laten we deSe- natoren maar rustig kiunven, omdat we bij de verorbering door de Tweede Ka mer al genoeg van een en ander genoten hebben. De resultaten der geestelijke smul partij moeten we echter vermelden. Breda en. Haarlem zullen beiden mo gen annexeeren, zeer tot ontstemming van de betrokken dorpsbewoners. Toen dit was uitgemaakt heeft de Eerste Ka mer in den breede haar aandacht gewijd, aan de arbeidswet, aan de ziektewet en aan de huurwetten, waarna de begrooting van arbeid werd aangenomen. Bij de wa ters taatsbegrooting bleek de lust tot praten niet te zijn verdwenen. Laten we volstaan met het verzoek van den heer Van Emb- den, die er op aan drong, dat in de 3e klasse spoorwagen® armleuningen en he- kleedimgen aangebracht zullen worden. Of de minister het hiermede eens is zal nog moeten blijken. Gisteren kreeg Z. E. nog niet de gelegenheid aan het woord te komen. Wetenswaardigheden. Volgens do officieele statistieken be steedde het Amerik. volk verleden jaar p.st. 47.000.000 aan kauwgom. De Bijbel is op het oogenblik het meest gekochte boek in Japan. Zeven tien den van de bewoners der aarde kunnen den bijbel in hun eigen taal lezen. Van alle landen in Europa heeft Duitsch land de meeste dag- en week bladen na melijk 5500, van welke 800 dagbladen zijn. Dan volgt Engeland met 3000, ver volgens Frankrijk, met 2800 bladen, Ita lië heeft er 1200. Dan volgen Oostenrijk Spanje, Rusland, Griekenland, enz

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2