N°. A7. Woensdag 20 April 1027 lil8 Jaargang. Buitenland LliVI VfciL I 's 45AZAR FEUILLETON Ciii'ifiiiii Pia Koloniën. School en kerk. Binnenland FrovincierueuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE g COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goescbe Courant (|j|||§3jjjjf en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 1 5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De Russen naar Genève. Het Russi sch - Z wi tsersóhe conflict oni> Isitaain door dien moord op Worofski is ein- Idelijk bijgelegd. Op 10 Mei 1923 werd in |een restaurant te Lausanne de Russische rtegenwoordige!" Woroflki doodgescbo- |tein door een tsaristischen officier van lZwitsersche afkomst Conradi. De sovjets I stelden de Zwitsersche autoriteiten ver antwoordelijk voor dien moord, omdat deze de Russische vertegenwoordigers zon- |der eenige bescherming hadden gelaten, 1 ofschoon zij op de hoogte waren gesteld Ivan de bedreigingen tegen de Russen. De Zwitsersdhe regeering wees de veramt- I woordelijkheid af en bestreed dat de Rus sische delegatie een officieel karakter had len dientengevolge geen aanspraak kon ma- Iken op diplomatieke voorrechten. De [spanning vergrootte doordien de Zwitser- Ische justitie den moordenaar Conradi vrij- I sprak om haar afkeer over het Bolsjewis- Ime duidelijk te doen uitkomen. Rusland streeefde er naar een politieke (voldoening van Zwitserland*te verkrijgen. I Frankrijk bood zijn bemiddeling aan, maar dit liep op niets uit, totdat thans door 1 Duitschland's tusschenkomst de zaak tot leen goed eind werd gebracht. TuiSschen [den Russischen gezant te Berlijn Kres- tinski en den Zwitserschen gezant te Ber- I lijn Rufenacht werd een overeenkomst [getroffen., waarin gezegd wordt dat beide 1 staten den twist bijleggen ontstaan door de vermoording van Worofski. De Zwitsersche regeering verklaart [hierbij, dat zij de misdadige handelingen 1 (n.l. de moord op Worofski en de vermoor j ding van zijn secretarissen Alliens en Di- wilkowski) veroordeelt en zeer betreurt. Zij verklaart zich voorts bereid aan die 1 dochter van Worofski een schadevergoe- ding te betalen. De bijlegging werd door de mogendhe- den gewenscht in het belang van den Vol- I kenbond. Ook de sovjets wenschten toe- I nadering daar zij gaarne zullen deelnemen [aan de internationale economische confe- Irentie te Genève. Tot heden weigerde I Rusland deel te nemen aan elke conferen- I tie, welke op Zwitsersch gebied bijeen kwam. In Volkenbondskringen koestert ii men de stille hoop, dat Rusland thans ook j! aan Volkenbonids-arbeid zal gaan deelne- men, maar het is de vraag of dit in die be- doeling van Moskou ligt. Massa-moord in China. Een Reuter-bericht uit Sjanghai weidt: Negenduizend soldaten van de tweede divisie van het leger van Ts-ang-tso-lin, Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Met moeite hield die stille toeschouwer zijn lachen in; hij .keek naar de trappe lende beenen en zag, dat ze slank en Sjngevormd waren; de voeten schenen merkwaardig klein. Eenige oogenblikken bleef het stil. De overmoedige springer ademde diep en re gelmatig de pittige voorjaarslucht in. Toen tastten zijn handen over het gras en trok- 'ten met speeisch gebaar eenige halmpjes vit; de knaap nam één dier halmen tus- schen de tanden en begon erop te kaïu- v/en, onderwijl in tamelijk vage klanken een liedje neuriënd; zijn oogen blikten daarbij op naar den strakblauwen lente hemel. Eindelijk riep hij luid-op, in langge- rekte tonen „GouvernanteGou-ver-nante Een oogenblik stilte, toen prevelde hij voor zich heen: „Ik zou toch wel eens willen weten, waar zij heengeloopen is!" Hans von Ried schudde het hoofd. De jongen, die minstens vijftien jaar moest zijn, kon toch gieen gouvernante meer höbben! Zulk een groote en, naar het zijn door de boeren en de gewapende bur gers afgemaakt, terwijl die soldaten, te rugtrekkend uit Kaifeng, de hoofdstad van Honan, vluchtten met achterlating van al hun wapens en schietvoorraad. Men: heeft,in de geschiedenis meer van zulke als chuwcl i jkheden gehad en het feit op zichzelf is dus volstrekt niet on mogelijk; men denke maar eens aan het leger van Napoleon naar Moskou, dat door de Russen werd „begeleid" naar de grens, en in DuiitschLanid de „belangstelling" had van de gewapende boeren, en burgers. Men behoeft er trouwens riet aan te twijfelen, dat die vermoorde soldaten van Tsjang vóór den terugtocht, door ergerlijke misdragingen den bitberen haiat van de stads- en plattelandsbevolking hadden ge wekt. Maar-het bloedbad is staat te vree- zen nog maar de inleiding tot nieuwe gruwelen, Want: andere troepen van rsjang-tso-bn zijn thans weer opnieuw heer en meester in Kaifeng; en natuurlijk zullen represailles ni$t 'uitblijven. Door den verrekijker. Uit New York wordt gemeld, dat in den Mex.icaanschen staat Chihuahua een opstand is uitgebroken. Oneerlijk bestuur der. De krijgsraad veroordeelde den vroe- geren bestuurder van de vereenigimg „Ons Aller Belang" Coezijns wegens valschheid in geschrifte tot gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden met degradatie. Pater Borromaeus. Maandag is in Den Haag Pater Bor romaeus de Greieve gehuldigd bij zijn 25- jarig priesterfeest, o.a. door aanbieding van f 10.000 aan een Borromaeusfonds. Prof. Aalberse deelde zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau mede. De tragische vergiftiging. Het cyaankali-drama in de Van Slin- geiandtstraat te Den Haag, waarbij kapi tein Queck, ten gevolge van de door dr. G. toegediende injectie om het leven kwam,, heeft nog een zeer sensationeel voorspel Mevrouw Q. en dr. G. kenden elkaar reeds sedert jaren, maar den laatstem tijd schijnt de verhouding inniger te zijn ge worden, en vatte dr. G. een. 'buitengewone liefde voor haar op. Er was reeds de mo gelijkheid van een scheiding, tusschen Q. en zijn vrouw ter sprake gekomen, maai" dit stuitte in hoofdzaak &f op grond, dait scheen, wilde en overmoedige knaap kon niet meer door een vrouwenhand gere geerd worden De luisteraar maakte nog steeds geen beweging, die zijn tegenwoordigheid zou kunnen verraden. Glimlachend1 wachtte hij het oogenblik af, waarop de wildzang zop ontdekken, dat hij niet alleen was. Deze wendde zich half om, nam een gemakkelijker houding aan en zette zijn alleenspraak voort. „Het beest is zeker naar huis geLoo- pe» en staat zich dik te eten, terwijl ik met een hongerige maag hier zit en maar zien moet, hoe ik thuiskom! Wacht maar, rakker! Je zult je straf niet ontgaan!" Hans von Ried maakte bij zichzelf de opmerking, dat de gouvernante, die door den, knaap als „beest" betiteld werd, als beest, dat zich dik stond te eten, ver moedelijk niet zeer hoog bij haar leerling aangeschreven was. Hij kon de gevoelens van den jongen begrijpep; op dien leef tijd schikte een knaap zich niet gemak kelijk meer naar vrouwelijke tucht. Er huisde zooveel frisch, baldadig leven in dit flinke, forsche kereltje, dat Hans von. Ried zich op de kennismaking met hem verheugde. Hij trachtte na te gaan, waar de knaap thuis hooren kon; hij zag er niet uit als een boeren- of pachterszoontje; de fijn- gevormde, sierlijk gebouwde jongen was ongetwijfeld van goede familie. Een uur in den omtrek was behalve boeren- en pachterswoningen geen ander huis te vin geen van beiden afstan d wenschte te doen van het eenig kind, een 7-jarig meisje. Beiden wilden het kind bij een scheiding behouden. Dr. G. wilde echter zijn plan, om met mevr. Q. te trouwen, doorzetten, „en bij de gedachte, hoe hierin te slagen, kwam hij op de gedachte kapitein Q. in een toestand van verdooving te bréngen en hem dan een stuit, te laten teeltenen, waarbij hij in een echtscheiding bewil ligde. Over de portée daarvan had hij verder niet nagedacht. Zondagmorgen, toen hij ten liuize van kapitein Q. vertoefde, en deze, zich niet wel gevoelde, wist hij ongemerkt in een kop chocolade, die mevr. Q. haar man had gebracht, een dosis 'scopolamine bij te voegen. De dosis was blijkbaar te groot geweest, want in plaats dat Q. versufte, ltwarn hij in een hoogst opgewonden toe stand. Dit geschiedde omstreeks 11 uur en dr. G., die den kapitein naar zijn slaap kamer had laten brengen, keerde naar zijn woning in de Van Speyckstraat terug. Om streeks 1 uur kreeg hij een' .telefonische boodschap van mevrouw Q. dat haar man weer ernstig ziek was geworden, en een beroerte zou hebben gehad. Toen hij kwam, trof hij er zijn collega, dr. Blom, die kapitein Quieck reeds in behandeling had. Uit angst, dat zijn daad wellicht uit zou komen, nam hij daarop het noodlottige besluit, toen dr. Blom weg was, den ka pitein, wiens toestand nog verergerd was, van het leven te berooven. Daartoe diende hij hem in iedieren onderarm een cyaan kali-injectie toe, die den dood spoedig ten gevolge had. Volgens verklaringen van dr. G. zou mevrouw Q. niets van deze plannen hebben geweten. Wel moet kapitein Q., wien de verhouding niet onbekend was, reeds vroe ger tegenover derden de* vrees hebben geuit, dat hij misschien wel vergiftigd zou kunnen worden. In alle kringen is men begaan met het lot van het gezin van den dokter. Collega's hebben onmiddellijk aangeboden om de practijk van dr. G. waar te nemen. Zij allen kenden dr. G. als een hoogstaand collega, een man die zijn practijk behoor lijk deed en dolveel van zijn kinderen hield Ook bij zijn superieuren staat hij op uit stekende wijze aangeschreven en niemand heeft hem er toe in staat geacht opzette lijk en na overleg een misdrijf te plegen. Men gelooft in medische kringen nog steeds, dat dr. G. in een vlaag van krank zinnigheid gehandeld heeft. Krasse maatregelen. De politie te Doetinchem heeft proces verbaal opgemaakt tegen een landbouwer aldaar wegens huisvredebreuk en vernie ling. Teneinde een noodwoning van door hem gekochten grond kwijt te worden, heeft hij met zes handlangers de armoedige behuizing zonder eenige machtiging afge broken en de stukken langs den verkeers weg gegooid. Ook den tuin werd totaal vernield. De ongelukkige bewoners toe ven thans in de open lucht, omdat zij de gemeente niet lastig willen vallen. Auto ineen sloot. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur reed vanBaarn naar Soest een auto, waarin waren gezeten de heer en mej. den Bandt uit Baarn en de heer Jonkers uit Hil versum, die den wagen bestuurde. Op de Nieuwe Steeg reed de auto van den weg af en kwam in een sloot terecht. Uit de tegenovergestelde richting kwam een an dere auto, waarvan de inzittenden met behulp van omstanders de drie genoemden uit hun benarde positie, konden bevrijden. De heer en mej. den Banjt hadden geen. letsel bekomen, doch de heer Jonkers was ernstig gewond en moest in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Baarn worden vervoerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval kon men geen opheldering geven. Wat gebeurt er te Gouda? In 't begin van dit jaar ging de heer J. P. W. Anemaet, directeur van den Ge meentelijken reinigingsdienst, wegens over spannen zenuwtoestand met verlof. Een viertal weken geleden ging de Gemeente secretaris, de heer G. J. J. Pot om dezelf de reden met verlof, en thans is voor een tijdsduur van zes weken de heer 'H. J. E. v. d. Ven, directeur van gemeentewerk^ met eenzelfde verlof gegaan. De burgerij vraagt zich af, wie er nu volgt. Groningen juicht. Groningen heeft wat het begeerde. Zijn honderduizendste burger want bet is een „hij" kwam nèt nog voor Paschen. De ambtenaar van den burger gerlijken stand heeft daar namelijk als honderdduizendsten inwoner ingeschreven Frederik Johannes Gramsbergen, zoon van den heer E. Gramsbergen, verkooper aan de Prov. Electrische Centrale, en van S. M. Wieringa. De burgemeester, jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal, en de gemeente-secretaris, mr. J. F. van der Blij, zijn Zaterdagmid dag bij de gelukkige ouders op bezoek geweest en hebben hun het beloofde spaar bankboekje met f200 overhandigd. Moeder en kleine zijn wel. dien dan het kasteel Buchenau. Hans von Ried kon zich niet te binnen brengen, of graaf Buchenau een zoontje van dezen leeftijd kon hebben. Zijn ouders hadden weliswaar vriendschappelijk omgegaan met graaf Buchenau, maar door zijn eigen jarenlange afwezigheid waren zijn buur man en diens omstandigheden hem vol komen vreemd geworden. Het was mo gelijk, dat hij een zoon van den graaf vóór zich had. Hij kon daarover echter niet verder nadenken, want met een plotselingen ruk richtte de knaap zijn bovenlijf omhoog en 'kwam rechtop tegenover Hans von Ried te zitten. Grenzenlooze verwondering teekeinde zich af op het frissche jongensgezicht en twee heldere, bruine oogen, waarin gou den lichtjes tintelden, staarden in het smalle, aristocratische gelaat van den jon gen man. „Hó, waar komt u vandaan?" vroeg hij verbluft. Hans von Ried lachte. „Ik zat hier al, toen ge u in een sier- ijke salto-mortale aan mijn voeten kwaamt vlijen!" Nu lachte ook de knaap vroolijk op. „Grappig! Ik Had u niet bemerkt! Zit u hier al lang?' Met een Lachje antwoordde de gevraag de: „Zoowat een half uurtje! „Hebt u mijn Gouvernante niet voor bij zien draven? Het beest is er vandoor gegaan!" ging de knaap voort. „Neen, ik heb de dame, die ge met Hansweert. De inspecteur Rietveld de Hondt te Goes, wordt met ingang van 2 Mei a.s. belast met de waarneming van de inspectie te Hansweert. Ierseke. Zaterdag werd door de beid© visschersvereenigingen alhier een geconu bineerde vergadering gehouden ten huize van J. Nolet, om door den nood der tij den gedwongen te spreken over een Bond van Zeeuwsche mosselkweekers. Een con cept-statuut, opgesteld door de in 13 April 1.1. te Goes gehouden vergadering van Zeeuwsche vis schersvereeinigingen, werd voorgelezen. De 42 aanwezige leden mos selkweekers gaven na lezing zich voorloo- pig als lid op. Als voorioopig bestuur wer gekozen-: L. Bom-Pikaar, C. Simke en zulke fraaie titels vereert, niet gezien Ze schijnt niet bijzonder in uw gunst te staan!" antwoordde Hans von Ried. „Welke dame?" vroeg de knaap ver bluft. „Weluw gouvernante!" Het ventje deed een schaterend gelach opklinken. „Ach, wat een grappig misverstand! Mijn rijpaard heet Gouvernante! Ik was maar het slot Riedberg gereden en ging in een verborgen hoekje op de loer lig gen in de hoop dien beroemden „globe trotter" van uit de verte te zullen zien! Die heeft wat in de wereld rondgereisd: van de Noordpool naar de Zuidpool en van Oost naar West den evenaar rond!" De jongen vertelde verde: „Ik was afgestegen en liet Gouvernante vredig grazen, zonder haar vast te bin den. Den „globetrotter" heb ik natuur lijk niet te zien geinregen, hoewel ik lan ger dan een uur lag uit te kijken. Ik zag alleen een slaperigem lakei op- het bordes! Ik gaf het wachten op, toen ik honger begon te krijgen; ik keek rond naar Gou vernante; de rakker was verdwenen! Nu moet ik „per pedes aposto lorum oen bedevaart naar huis doen! En den dol len wereldreiziger heb ik niet eens gezien voor al mijn moeite!' Op volmaakt onbevangen toon had de vroolijke wildzang zijn relaas uitgebracht. Hartelijk lachend sprak Hans von Ried: „Ge kunt den dollen wereld-rondvaar- der nu op uw gemak aanschouwen, want Hartoog, resp. als voorz., secr. en pen ningmeester. Nu zal uitgeschreven worden een gecombineerde vergadering van alle visschersvereemgingen uit Zeeland, waarbij c!e heer G. Bolier van Bruinisse, de com missaris «der Koningin in Zeeland, leden van Ged. Staten van Zeeland, heeren bur gemeesters van Ierseke, Bruinisse, Zierik- zee, rholein, Clinge cn Philippine, 2 raads leden van elk dier genoemde gemeenten, Mr. A. J. Fokker van Zierikzee, de in specteur der visscherijen uit Amsterdam. Kapelle. De Coop. Boerenleenbank ai- nier -hield haar 15e algemeeine jaarverga dering in het lokaal Obadja. Uit de rekening bleek, dat de ontvang sten hebben bedragen f575391,38. Aan spaargelden was ontvangen f 170749,21; aan termijn deposito's f2400; aan terug betaalde voorschotten f 14915. In Lopende rekening f347.591,40; aan renten van voor schotten f5752,18; renten in loopende rekening f5130,85; rente van de Centr. Bank f3555,81 aan voorschotko sten f6,60; aan diverse ontvangsten f26,10, terwijl de kas van 't vorig dienstjaar een cijfer aangaf van f25264,73. De uitga ven beliepen met inbegrip kas op 31 Dec. van f4551,57 eveneens f575391,38 be staande uit terugbetaalde spaargelden f 174891,01. Terugbetaalde termijn depo sito s f2034. Gegeven yoorsch. f33500. In loopende rekening f346698,45. Rente aan spaargelden en termijn deposito's f9957,62 (zulks aan de afz. spaarbank). Rente loopende rekening f871,47. Bijdra gen Centr. Bank f 222,90. Afsohr. brand kast f 10,50. Salaris kassier met inbe grip kantoorbuur f750. Diverse uitgaven f240.53. Op reserve gebrachte winst f 1663,33. De balans sloot in bezittingen en schulden met een cijfer van f 321432,15, terwijl de winst bedroeg f2404,49. Deze winst bij het reservekapitaal gevoegd be draagt dit thans f 10466,89. Uit het verslag over den toestand der ver. bleek, dat 15 nieuwe leden waren toegetreden, 2 overleden en 2 vertrokken naar elders. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 166; 62 nieuwe spaarders traden toe, terwijl door overlijden, verhuizing en algeheele uitbetaling tegoeed 14 afvielen, zoodat overbleven 374 spaarders. Ver leend werden 25 nieeuwe voorschotten* afgelost werden 16. Loopende bleven 59, w.o. 23 hypotheken. In loopende rekening gingen er 34. De rente werd vastgesteld op 3.72 °/o. Voor voorschotten in loopen de rekening bleef het vastgesteld op 4.92 pet. Het salaris van den kassier werd ge bracht op f 850, met inbegrip kantoorhuur. In het bestuur kwam geen verandering. Herkozen werd Joz. de Jager Az. Her kozen eveneens dhr. P.N ijs se, voorz. van den raad van toezicht en eveneens de plaatsvervangende bestuursleden J. Tol lenaar en P. Staal. Souburg. Op de eerste nationale ten toonstelling van hoenders en konijnen te Oost- en West-Souburg werden o.a. de volgende prijzen behaald: J. Goud, 's H. Arend skerke, 3 eerste, 3 tweede, 2 derde en 1 E.V.; L. de Regt, Kats, 1 Z.E.V.; hij zit vóór u! Maar hij is niet aan de Noordpool of aan de Zuidpool geweest, wel rond den evenaar, dat klopt!" De levenslustige, goudbruine oogen van den knaap sperden zich' in verwondering wijd-openeen vluchtig blosje kleurde even zijn voor een jongen wel wat te zacht en te rose gezicht. „Och, onzin! U bent immers nog zoo jong! De heer von Ried moet al een oude man zijn, van wel vijftig jaar!" „Waarom moet hij dat?" „Wel omdat hij al een eeuwigheid in. de wereld heeft rondgereisd! Hier, waar toch zijn tehuis is, kent niemand hem!" „Tien jaren zijn nog geen eeuwigheid en de menschen vergeten spoedig degenen, die zij niet onder hun oogen hebben! Ge kunt mij gerust gelooven: ik ben Hans von Ried!" De knaap sprong op en stond in zijn volle lengte vóór Ried, die plotseling bemerkte, dat het bevallige jongensli chaam bijzonder weeke, ronde lijnen had. „Is het werkelijk waar? Zijt ge wer kelijk baron Hans von Ried Riedberg?" Ook de jonge baron stond nu op en zijn slanke gestalte stak meer dan een hoofd boven den knaap uit. „Levensgroot! Ik geef er u mijn woord opEn gij hoort zeker thuis op Buchenau?" „Ja, graaf Buchenau is mijn vader!" „Dat dacht ik al!" „Waarom?" „Omdat het kasteel Buchenau het dichtst hierbij gelegen is!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1