Grinnik-Pilletjes Fietsen Onze Leestafel. Buitenland ProvincieDieuWs Binnenland i Asthma, Bronchitis i Gemengd NieuWs. Kees tot Hein, die over de brugleu ning Hangt: „Werk je vandaag niet?" Hein: „Neen, we zijn gisteren in sta king gegaan." Kees: „Voor hooger loon?" Hein: „Neen voor korter uren!" Kees: „Groot gelijk, ik Heb altijd ge vonden, dat uren van zestig minuten veel te lang waren." 1 I Een werkman was, door groote onvooir- zicktigkeid, verongelukt en een van zijn maats zou de ongelukstijding voorzichtig gaan mededeelen aan de vrouw van den overledene. „Woont hier de Weduwe Klompers?" vroeg hij, toen de vrouw de deur opentrok. „Ik ben juffrouw Klompers", zei de vrouw, „maar geen weduwe". Toen keek de man haar ooiijk aan. „Komt ti dan maar eens beneden in ons karretje kijken". I Twee oude vrienden ontmoeten elkan der en bespreken,, wat zij in hun jeugd alzoo beleefd hebben. A.: „Herinner jij je nog die leelijke domme juffrouw N.? Wat is er toch van haar geworden?" B.: „Van haar ja zij is nu mijn vrouw". „Mag ik een schoonen handdoek ver zoeken?" Badknecht: „Is die handdoek niet goed genoeg? Er hebben zich al vier aan afgedroogd en niemand heeft er nog aan merking op gemaakt." „Wat hebben jullie voor je nieuwe huishouden wel van de reis meegebracht?" „De keukenmeid uit het hotel, waar wij het lekkerst gegeten hebben." Gast, in een restaurant, heeft eenige aanmerkingen te maken over de bedie ning, het vuile tafelgoed en nog meer dingen en vraagt om den eigenaar. Tot zijn ontsteltenis kreeg hij te hooren: „Die is naar huis om te eten". Haar specialiteit tot een kaalhoofdig heer met zwaren baard „U zult mij ze ker wel toegeven, dat het bij u meer een distributie- dan een productievraagstuk is.' Een vreemdeling komt in. een dorpje en laat zich daar door den barbier sche ren. Deze weet hem echter gedurende deze operatie zes maal te snijden, maar eiken keer plakt de dorpskunstenaar er een pleister op. Bij het afrekenen geeft de dankbare klant hem twee kwartjes en zegt: „Dit is het wel waard. Het is de eerste keer, dat ik een slager ontmoet, die tegelijkertijd behangen kan", nog allerlei onschadelijke kleurstoffen, die u in water kunt koken. Als ui bieten koojkb moet u ze heelemaal koud laten worden, voordat u ze in plak ken* snijdt. Anders worden ze taai en moeilijk verteerbaar. Heeft u soms last van torren in uw kasten? Sprenkel dan een beetje ben zine o-ver de planken. Dat doodt de eitjes, zoowei als de zwarte beestjes zelf. Maar pas natuurlijk op voor open vuur Ben zine-dampen zijn zeer ontvlambaar Die werkspons kunt u heel goed schoon maken, door hem een paar keer stevig uit te wringen in water, waarbij u flink wat citroensap heeft gedaan. Die vlekken op die bruine schoenen, kunnen verwijderd worden, door ze te wrijven met een doorgesneden citroen. Tussor-zijde mag pas gestreken wor den, als ze kurkdroog is. Die glimmende kraag op de jas van uw man kunt u afnemen met een doekje be vochtigd met azijn of een weinig ammonia. Wanneer door onvoorziene omstandighe den uw groenten tot den volgenden dag bewaard moeten worden, kunt u ze weer opfris schen, door ze een uur lang in een- emmer koud water te zetten, waarin het sap; van een citroen is gedaan. Vitrage en soortgelijke gordijnen gaan veel beter in vorm hangen, als ze op de roe worden gedaan, voordat ze geheel droog zijn. Jonge haantjes. Wie weet kunt u voor de Paschen al een paar jonge haantjes bemachtigen, om de huisgenooten er op te tracteeren. Op vier jonge haantjes heeft men 2 ons bo ter noodig, en verder wat zout. De beest jes worden met lauw water afgewasschen en met zout ingewreven. In een stofpan (of braadslede) wordt de boter lichtbruin gemaakt en daarin gaan de haantjes, waar na we ze in een klein uurtje lichtbruin (en gaar) braden. Gebruiken we een stoofpan, dan moeten de haantjes telkens gekeerd worden,, terwijl we zoo noodig wat water bij de boter doen,, als die soms te bruin zou willen worden. In een braadslede moe ten we ze telkens met boter bedruipen. Om te zien of de beestjes gaar zijn, prik ken we met een vork tusschen de gewrich ten. Die moe ter dan zonder moeite door gaan. De jus wordt met water aangemaakt. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men. met Doos 30, Tube 80 ct. PUEOL Verschillende uitgaven. Bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem verscheen een „Handleiding bij de invulling van het aangiftebiljet voor de rijksinkomstenbelasting", door W. Meyeringh. Dit boekje zal voor menigeen een wegwijzer blijken. Van L. J. Veen, uitgever te Amster dam, ontvingen we „Een tweede antwoord aan de op standi gen", door een gewone huismoeder. Behandeld wordt het pro bleem der ongehuwde vrouw en de vraag: „Staan wij voor een nieuwe liefdes- ethiek?" OVERZICHT. Ontwapening. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph' meldt, dat men in Amerikaansche kringen zeer voldaan is over de houding van lord Robert Cecil op de voorbereidende ontwapeningscon ferentie te Genève. De Britsche regee ring zou het eens zijn met de Amerikaan sche regeering, dat voor de beperking der bewapening ter zee gemakkelijker re sultaten zullen worden bereikt op een kleine conferentie, als door president Cooldige voorgesteld, dan op een uitge breide conferentie. Lord Cecil is om tot overeenstemming met Paul Boncour tè ko men tot de uiterste grens van het moge lijke gegaan. Zijn houding heeft de goed keuring van het geheele Britsche kabinet. Eenige leden der Britsche regeering zou den zelfs van meening zijn, dat hij te ver gegaan is. Met voldoening wordt te Londen ge constateerd, dat de Italiaamsche afge vaardigde, die eerst geneigd was zich bij Paul Bonoour aan te sluiten, ten' slotte het Britsche standpunt heeft ondersteund. Door generaal Dimitresco (Roemenië) werd een voorstel ingediend omtrent de jaarlijksche publicatie van het totale aan tal der aan de jurisdictie van de contro- leerende mogendheden onderworpen en op hun gebied voorgeschreven,, van een ver gunning voorziene, burgerlijke vliegma chines en luchtschepen, de capaciteit hun ner motoren en het totale volume dier niet voor de militaire luchtvaart bestemde luchtschepen. Nadat de Engelsche, Fran- sche, Japansche, Zweedsche, Nederlamd- sche, Amerikaansche, Argentijnsche, Bel gische en Duitsche delegaties zich bij het voorstel hadden aangesloten, werd het met algemeeme stemmen aangenomen. Ook* werd, eveneens met algemeene stemmen, een voorstel van België aangenomen, hou dende, dat burgerlijke en militaire lucht vaartdiensten, duidelijk van elkander ge scheiden moeten zijn. Alleen de Italiaan- sche gedelegeerde maakte in beide geval len voorbehoud, omdat hij instructies zijner regeering wachtende is. Door den verrekijker. De Zwitsersche politie zoekt naar een geheimzinnigen Rus, die door middel van een valsch paspoort en op valsche toegangskaarten alle zittingen van de jongste bijeenkomst van den raad van den Volkenbond zou hebben bijgewoond. Ook zou hij eenige zittingen van de voorberei dende ontwapeningscommissie hebben bij gewoond. De man, van wien men ver moedt dat hij een spion uit Moskou is, is plotseling verdwenen toen de politie een onderzoek begon in te stellen. In antwoord op een vraag heeft Sir Austen Chamberlain* de Engelsche minister van buitenlandsche zalien, in het lagerhuis geantwoord, dat het totaal der Britsche strijdkrachten in China thans 16 infanterie-bataljonsmet de noodige aan- vullingsreserves bedraagt. Er zijn thans nog vier bataljons onderweg. Wat betreft de zeestrijdkrachten verklaarde spreker, dat zich een marine-bataljon in China be vindt, zijnde ongeveer 14.000 man. Hierbij is het luchtvaartpersoneel inbegrepen. In Clouange bij Metz, hebben de communisten anti-fascistische demonstra ties gehouden. Hierbij werden woningen van Italiaansche fascisten met sbeenen gebombardeerd Uit een der huizen werd met revolver schoten geantwoord, waardoor een voor bijganger ernstig werd gewond. Onze hoofdweg. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot vaststelling van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1927. Voor de provincie Zeeland is noodig een bedrag van f449.500, waarin begre pen f 377.500 voor verbetering en aanleg. De uitwerking van het plan voor dien aanleg van den nieuwen hoofdverkeers weg ZeelandNoord-Brabant zal in 1927 voltooid zijn. De administratieve maatregelen kunnen in dat jaar zoo ver gevorderd zijn, dat met dezen wegen aanleg, waarvan de wenschelijk'heid her haaldelijk is betoogd, kan worden begonnen Het verdachte schip. In het in verband met de smokkel- affaire te Sluis, onlangs te Sas van Gent aan de ketting liggende jacht Catharine uit Rotterdam, is 50 K.G. saccharine ge vonden, waarvan proces-verbaal is op gemaakt. Hoedekenskerke. Het bestuur van het waterschap Hoedekenskerke heeft aanbe steed de levering van dijikmatefialen. Ge gund als volgt: 270 ton basalt 18x28 aan J. de Dreu te Goes ad f9,10 pier ton. 50 ton zuilen 30 x 40 aan J. de Dreu voornoemd. 120 ton brikken aan J. Ver- heijke te Ellewoutsdijk ad f5,05 per ton. 375 stuks palen 1.6 M. aan MirandoHe te Rotterdam ad f0,46 per stuk. 685 stuks idem, lang 1.2 M. aan dezelfde ad f 0,35 per stuk. 75 bos gaarde ad f 0,50 per bos aan J. Verheijke voor noemd. 50 bos staken ad f0,50 per bos aan dezelfde. 535 ton steenslag 2x3 c.M. ad f3,55 per ton. 215 ton idem, 2x4 c.M. ad f3,84 per ton aan J. de Dreu voornoemd. De vernieuwing buiten-sluisvleugels en het waterkeereind maken van duikers ad f2750,aan J. L. Allewijin alhier. ïerseke. Een 15 jaren geleden werden hier op de Schelde (onder 't Goesche Sas) bij Gorishoek (en onder Ouder kerk) elk 2 languisters uitgezet, een soort kreeften, geïmporteerd uit Frankrijk. Nu is er in 'den „Broek" onder Bergen op Zoom zoo'n exemplaar gevangen idioor den oesterkweeker Mieras. Hetgeen een groote zeldzaamhèid kan genoemd worden. Kruiningen. Voor de a.s. gemeente raadsverkiezing zijn de volgende candi- datenlijsten ingeleverd: Chr. Hist, partij: J. J. Francoijs (aftr.), A. v. d. Berg, Jan Polderman Pz„ G. Hekhuizen), C. van, Sparremtak eni D. de Kubber. Aruti-rev. partij: C. Minnaar (aftr.), J. Verijzer, J. Mol en T. Verhagen. Oud Geref. partij: H. Oostdijk, J. de Bat en J. van Iwaarden. Kath. partij: A. van Hootegem, C. P. H. van den Borgjbt, J. F. de Bliek en C. Rijk. Soc. Dem. Arb. partijJ. S. Visscher, B. P. Buskunk, Jan Witte, J. Kruithof, W. P. Hommertson-geb. van der Hoff en, A. Kuzee. Vrijz. Dem. partij: B. J. Elsman, A. van der Straaten, M. Kole Jacz., L. van Zweeden, C. Geluk en M. H. Krom- been. Vrije lijst no. 1J. Kostense, A. Dek en P. Karelse. Vrije lijst no. 2: Job Sinke, A. J. Lindenbergh en Joh. Glerum. Rilland-Bath. Alhier zijn de volgende candidatenlijsten voor de a.s. gemeente raadsverkiezing ingeleverd Anti-rev.J. van 't Leven, C. Lob- bezoo, J. E. Vogelaar, J. Kole en A. C. Boone. Chr. Hist.: A. Blok Jz. (aftr.), J. Deurlo (aftr.), L. K. Straub, Jacs. Blok, J. Dansen, C. Heijboer, J. v. d. Kloos ter en M. Lobbezoo. Vrijz. Dem.P. A. van Boven (aftr.), H. A. Dronkers, C. Kok, W. Bot, D. v. d. Boomgaard, F. Blok, C. Over- beeke en'W. v. Baaien. Vrijheidsbond: F. M. Boot, J. v. d. Sande (aftr.), J. J. van Gorsel, M. C. van Wingen. R. Kath.: A. Daviid en M. Boonman. Staatk. Geref.: G. Weststrate, M. Walraven, M. v. Iwaarden, J. v. Koeve ringen, L. Lambregtse en J. Weststrate. Wat slagers verdienen. T(er) H(aar), de hoofdredacteur van de „Veldbode", bestrijdt in zijn blad een, berekening van den heer Cohen te Beerta, volgens welke een slager op een koe ongeveer f50 en op een varken on geveer f 16 zou verdienen. T. H. komt tot een heel ander resultaat. Wat de koeien betreft schrijft hij: „De heer Cohen heeft het over een eer ste klasse koe van 600 pond geslacht; dit behoeft nog niet eens een allereerste klas te zijn, voegen wij erbij1. Hij rekent den kostprijs op 40 cent per pond en neemt dan voor accijns 10 pet. of f24. De koe kost den slager dus f264 en zij brengt volgens hem op f314,75, zoodat de winst of andere ziekten der ademha ling# organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap houden is er één beproefd middel: AKKER'* tmmmm Abdijsiroop mm f50,75 zou bedragen. Nemen wij nu ook maar eeus een eerste klas koe, die geslacht 300 K.G. weegt. Vette koeien noteerden Maandag 1 April en Dinsdag 2 April te Rotterdam (dit is een onzer „duurste" markten) fl a f 1,05 per K.G., terwijl 2e kwal. f 0,80f 0,90 en derde f 0,60— f 0,90 gold. Beste ossen zijn altijd niet onbelangrijk goedkooper; zoowel le als 2e kwal. verschillen met de id. koeien steeds ongeveer f 0,10 per K.G. in prijs. Stieren zijn nóg goedkooper en of men bij zijn slager nu altijd van de le kwal. vette koeien krijgt?!! „Bij ons ter stede (Maastricht) beta len de slagers niet de Rotterdamsche prij zen, maar laat ons nu maar eens aanne men van wel. Het geslachte beest wordt gewogen aan de vier bouten of „voeten"; de kop, de pooien tot de voorknieën en de hakken, de tong, de lever en het vet aan net en darmscheil worden neet medegewo- gen, d.w.z. dat de slager ze ontvangt, maar niet betaalt. Hij betaalt de vier bou ten. De verkoopprijzen bij onzen slager, die niet onder (de eerste klas slagers ge rangschikt wordt (enkel omdat hij' goed kooper verkoopt dan deze, maai" hij slacht vergeleken bij die der laatstgenoemde, laag. Hij noteert: schenkel f 1,10, stuk jes van het platte deel der ribben (platte dun) f 1,10 a f 1,20, rundvet f0,95, rib met been F1,40, roastbeef f2, biefstuk en contrefilet f 2,20, haas f 2,40 per K.G. Hij verkoopt alle kilo's,, behalive het rund- vet, duurder dan ze hem kosten. Na tuurlijk houdt hij ook nog wat beenderen over, maar daartegenover staat, dat hij ook voor het vleesch zonder been f2 a f2,40 per K.G. maakt. Men. kan dus ge rust zeggen, dat onze slager alles door- eengenomen, en het been er in gedacht, gemiddeld f 1,40 per K.G. maakt. Wij rekenen nu huid, kop, lever, hart, tong, binnenvet, omderbeenen voor den accijns. „Hij maakt dus voor de 300 K.G. van zijin beest, dat hem F0,95 per K.G. kost, dooreen genomen en been medeges lach t, ten miste f 1,35 per K.G., dus per K.G. een bruto winst van laat ons zeggen f 0,40, hetgeen in totaal voor het geheele beest 300 maal f 0,40 is f 120,uitmaakt. Dat is dius geheel iets anders dan f50. Neen, dan zijn de slagers, waarover de heer Cohen het heeft, zeer billijk, bijna dit zeggen wij eerlijk te billijk." Op dezelfde wijze berekent T. H., dat dezelfde slager op een varken van 100 K.G. f44 winst maakt. Op deze bereke ningen laat bij volgen: „Nu zullen wij maar niet eens spre ken van de groote steden, waar de vleesch- prijzen bij de zoogenaamde eerste klasse slagers veel hooger zijn dan in de pro vinciesteden. Zeker, bruto-winst is niet hetzelfde als netto-winst, maar er schiet voor de slagers nog altijd een flinke prop over. En. wie hunner veel onkosten heb ben, veel personeel moeten betalen, wel, die slachten ook veel. Vast staat, dat de slager in enkele dagen veel en veel meer aan een vette koe verdient, dan de boer, die haar gemest heeft en er eenige maan den zorg aan heeft moeten besteden,, ja, die er wellicht nog aan verspeelt. De weg van den producent naar den consument is ook op het gebied der vleeschvoorziening duur. De distributie van de levensbehoef ten is in ons land een kostbare geschie denis, ook al doordat er in verhouding tot het getal producenten en consumenten ongetwijfeld te veel distribuamten zijn." Een oordeel over ons land. De bekende schrijver René Benjamin, die onlangs in verschillende steden van ons land lezingen heeft gehouden, wijdit in de „Figaro" een hoofdartikel aan zijn bezoek aan Nederland. Hij spreekt vol bewondering, over dit „land van orde, dat zelfs de zee binnen de perken heeft weten te houden", dit Land van kunst, dat door prozaïsche op merkingsgave wonderen van poëzie heeft geschapen. Hij heeft den indruk gekregen, dat meq te Amsterdam weinig spreekt, maar schrobt en veegt, dat men meer zijn armen dian zijn tong oefent en dat men er méér genoegen in schept an vrede tusschen hel dere dingen te leven, dan zich druk te ma ken temidden van verwarde ideeën! Wan neer men in het museum, voor de huizen van Deft door Vermeer, staat te droomen, bewondert men den man, die in stilte wist te schilderen. Dit is het. voornaamste karakter der steden in Nederland. Men is er zindelijk erv zwijgt er. Rijwieldiefstallen. Sedert Januari werden te Zwolle voort durend rijwielen vermist, 's Avonds, voor namelijk Zaterdagsavonds, werden rijwie len, welke onbeheerd stonden op den open baren weg, gestolen. De politie heeft zich veel moeite gegeven om een spoor van de daders te vinden. Het gelukte een da mesrijwiel na te gaan. Het was gesfblen even voor het vertrek van een trein naar het Noorden, in een straat vlak bij het sta tion. De dief had de fiets bevracht naar Meppel; daar was ze ontladen, maar tóen waren dief en rijwiel spoorloos verdwenen. Men wist nu dat de dader in de buurt van Meppel zat, en Woensdag is het gelukt, in samenwerking met de Meppeler poli tie, A. van O., 25 jaar, rijwielmonteur, wonende te Zwollerkerspel bij het Licht miskanaal, aan te houden. Na een lang durig verhoor heeft hij bekend, zes rij wielen gestolen te hebben. Vier daarvan zijn in Meppel aan particulieren verkocht, één te Zwolle ami den rijwielhandelaar T. Tegen dezen is proces-verbaal opge maakt wegens het niet inschrijven van ge kochte goederen in het register. In het ge heel zijn in Zwolle tien fietsen en in Mep pel twee fietsen gestolen; men vermoedt, dat Van O. ze alle twaalf heeft ontvreemd O. liep als chauffeur gekleed Ie Zwolle roind en wanneer hij 's avonds naar huis ging, nam hij en passant een fiets mee. Opzienbarende arrestatie. In den loop van deze week is in Den Haag een zeer ernstig feit aan het licht gekomen. Zondag j.l. is te zijnen huize aan de Van 81ingelandstraat overleden de 45-jarige kapitein der militaire administratie 'de heer M. F. S. R Queck. Advertenties van het sterfgeval ver schenen niet in de bladen. Het stoffelijk overschot zou worden verascht. Maar alvorens hiertoe kon worden overgegaan, rees het vermoeden, dat kapi tein Queck een gewelddadigen dood was gestorven. Hij was onder behandeling geweest van den dirigeerend officier van gezondheid 8de klasse J. C. G., die als majoordokter aan het militair hospitaal in Den Haag verbonden is. Politie en justitie bemoeiden zich met het sterfgeval, en het lijk werd ter ge rechtelijke schouwing in beslag genomen. Bij de sectie, welke in het gemeentelijk ziekenhuis is verricht, moet zijn komen vast te staan, dat kapitein Queck is overleden aan sublimaatvergiftiging, een gevolg van een sublimaat-injectie in den arm. Als verdacht, dat hij deze injectie heeft toegepast, heeft de justitie termen gevonden, majoor G. te doen aanhouden. De majoor is Woensdagavond aange houden en na een verhoor, waarbij hij moet hebben erkend, inderdaad de subli maat-injectie te hebben toegediend, in het huis van bewaring opgesloten. Ook mevrouw Queck, de weduwe vau den kapitein, is aan een verhoor door de justitie onderworpen. Arm gestorven, lm het armhuis te Brighton is op 56- jarigem leeftijd overleden de baronet Sir James Herbert Renals, zoon van een vroe- geren Lord Mayor van Londen. De nieu we baronet, zijn zevenjarig zoontje, ligt sedert September met een longaandoening in een sanatorium te Brighton. Maar heel weinig menschen wisten dat „de heer en mevrouw Renals", die met hun gezin van acht kinderen in benarde omstandigheden in de Birigbtonsche ar- menibuurt woonden, een adellijken titel hadden. Lady Renals zat dikwijls heele nachten op om er met de naald wat bij te verdienen voor het gezin. De familie Re nals hield haar armoede geheim voor haar bloedverwanten en vroegere vrienden. Ten sloitte was zij er zoo slecht aan toee, dat Sir James zich door de parochie moest laten ondersteunen. Gevecht met een boa con strictor. Van der Merwe, een boer, die woont op de grens van Natal en Zoeloeland; zag, toen hij zich op jacht bevond, een groote boa liggen. Hij schoot op het diier, doch verwondde het slechts. De slang kwam daarna met gapenden muil op hem af. Hij trachtte het ongedierte de kolf van zijm geweer in den 'bek te stooten* doch bet beest schoot er langs en beet hem in de hand. Met moeite kon de boer zijn hand uit den bek van het beest (gjeen giftige slang) trekken, waarbij hij zich het vleesch van de hand scheurde. Vervol gens gaf hij de slang een slag in den nek em sprong achter een boom, waar het beest hem weer vervolgde. De man had echter tijd gehad om zijn geweer weer in positie te brengen en schoot het beest dood. Van der Merwe heeft zich thans te lohannesiburg onder medische behandeling gesteld Bandieten aan de R'ivièra. Politieagenten, die surveilleerden op dem grooten weg van Monte Carlo naai" Menton, kwamen Dinsdag juist bijtijds om een Engelsche dame en haar chauf feur te ontzetten, die door roevers wa ren aangevallen. Toen de auto met een kalm vaartje over den weg reed, was er plotseling een man met een knuppel van dem kamt van. den weg op de auto toe gesprongen en had den chauffeur (ook een Engelschman) zoo'n klap toegediend*

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2