N°. 16. firaviii Pia Vrijdag IS April 1617 ill8 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. PASCHEN. JSAMOS PRIMA1 f 1,10 ■sr FEUILLETON Medische Rubriek. Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE1 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant jjj||ï||l|jp en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Adverteotiën wonden aangenomen tot 12 uur voormiddag. MAANDAG 18 APRIL, 2e Paascl.- dag zal de Goesche Courant NIET verschijnen. Er ligt een glans van blijdschap over heb Paaschfeest. De verheven geestelijke vreugde over de „overwinning van den laatsten vijand, den dood", de triomf van de Waarheid, den, Christus over het graf, is in wonderlijke overeenstemming met de triomf van het leven in de natuur en is wei zeer geschikt om den ontvankelijken mensch met een lichtende vreugde te ver vullen. En onwillekeurig komt een vrien delijke Paaschgewoonte van het oude Rus land ons in de gedachten, waar op den Paaschdag in dorpen en steden de vrien den en bekenden elkaar begroeten met de groots che, triomfantelijk-blijde uitroeep Christus is opgestaan! Dan begroet men elkaar met een kus, dan worden oude vij andelijkheden vergeven en vergelen, dan zegeviert in alle harten de Waarheid, het leven over den dood. In dit licht beschouwd, is het wel be moedigend, juist in dezen tijd, om te hoo- ren, hoe b.v. één der grooten in de wereld politiek, president Coolidge, het vraagstuk van den vrede dat ons allen zóó na aan het hart Egt beschouwt. Deze eminente Amerikaan, rond wiens intègre figuur de poEeke laster en afgunst voortdurend ver dachtmakingen zaaien, zoowel in bininien- als buitenland, geeft standvastig blijk van een grootsch streven tot bevestiging van den wereldvrede, niet .op grond van aller lei politieke overwegingen en opportunis tisch gedoe, doch voortkomende uit een onwrikbare overtuiging. En als zoodanig kan men daarvoor waardeering hebben. Zoo gaf hij onlangs te kennen, dat we den moed, de toewijding en de offervaardig heid erkennen, die in den oorlog betoond worden. Maar het kon volgens hem niet zijn, dat de uiteindelijke ontwikkeling van al die mooie hoedanigheden afhankelijk zou zijn van doodslag en dood. Er moest een beter, reiner proces zijn, binnen het kader van den vrede, waardoor de mensch- heid haar moed kon ontwikkelen, haar ver trouwen versterken en 'haar karakter ver volmaken. We zouden niet in staat zijin de kunst van. den vrede te cultiveeren, door een voortdurend beroep op primaire in- in luxe rietverpakking Fa. 1. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. DOOR H. COURTHS—MAHLER. In St. Moritz had zijn noodlot hem achterhaald! Hij, die den omgang met vrouwen zooveel mogelijk Vermeden had, was daar met hartstochtelijke innigheid verEefd geworden op een vrouw, die hem al zijn bedenkingen vergeten deed, die hem vervulde met dien grooten, machtigen hartstocht, die in het leven van ieder warmbloedig mensch eenmaal voorkomt. Zij had hem aangemoedigd, zij had hem hoop gegeven en hij was besloten, haar tot zijn vrouw te maken; hij was haar van St. Moritz naar Venetië ge volgd en daar was hij tot de erkente nis gekomen, dat hij schandelijk bedro gen was geworden, dat hij zijn liefde aan een onwaardige had verspild. Deze bit tere ervaring had hem zoo ternederge- drukt, dat hij de wereld den rug had Hij wist, dat hij, wilde hij zijn ge slacht niet laten uitsterven, eenmaal trou wen moest, maar zijn treurige ervaring had al zijn gedachten aan een huwelijk stincten. Voor de volken, die in de wilder nis woonden, was de vreemdeling altijd de vijand. Terwijl de menschheld opgroei de van gezin, tot stam, van stam, tot na tie, bleef dat gevoel bestaan. De vreem deling was een voorwerp van argwaan, zoundar rechten, zondier vrienden. Deze geest heersdhte zelfs onder het Romeein- sche keizerrijk. We ontgroeien niet zoo makkelijk aan dieze ecuwen-oude tradi ties. Wanneer we in aanraking komen mei menschen, die van ons verschillen iin klee- ding en uiberlijk, iff taal en accent, dam reageeren de geërfde gewoonten van ons stoffeEjk wezen onwillekeurig ongunstig Niets i s gemakkelijker dan een beroep op argwaan en. wantrouwen,. Het is daarom altijd zeker, dat de mensch die niet na denkt, op dergelijke pogingen zal reagee ren. Maar e® diergelijke reactie is vain den stoff©lijken mensch, niet van den geest Zij vertegenwoordigt dien opportunist, niet dien idealist. Wanneer we vrede willen hebben, moe ten we daarom leven in overeenstemming met de regelen van een hooger leven. We moeten dan elke nationale geest van arg waan en haat jegens andere naties vermij den. Dan hebben we begrijpen, goeden wil en vriendschappelijke verhoudingen tus schen onszelven en alle andere menschen noodag. De eerste vereischte om dit doel te bereiken is een vriendelijke houding van onzen kant. Men ziet het weer, teruggebracht tot zijn eenvoudigs'ten vorm, komt dit alles ten slotte nergens anders op neer, dan op de toepassing van den „gulden rage Zaai wat ge wilt oogsten. Wilt ge vriende lijkheid, liefde, hulpvaardigheid van ande ren ondervinden, begin met deze eigen schappen eerst zelf in uwe gedachten te weerspiegelen!, en dan zal men tot die woinderEjike ontdekking komen!, dat hoe meer men van deze eigenschappen demon streert, hoe meer goed men van anderen zal ondervinden. Het is weer hetzelfde mooie beeld, van de gesloten en de open hand. Wie niet wil geven, en zijn Jhanden stijfges loten houdt, die kan. immers ook niets ontvangen? Maar wie tot geven be reid, de hand opent en uitstrekt, is meteen in staat.... om te ontvangen. Wellicht duidelijker nog dan anders, kunnen we in dieze dagen het komen ien de triomf van den Christus zien, als de over winning in ons denken van een goedwil lende, vriendelijke, helpende, liefderijke menibaEteit, die, zooals-bijv. Coolidge uit eenzette, noodig is, willen we inderdaad den vrede bewaren. En indien dat zoo is, zie, dan is inder daad de Christus, de Waarheid' gekomen. Dan is het.... Paschen. Temperatuur van voedsel, De temperatuur van onze spijzen en dranken heeft grooten invloed op onze tanden en kiezen en op dein toestand van oinze mond- en keelholte en van de maag, Heel veel maagkwalen en menige slechte kies zijn, een gevolg van het voortdurend gebruik van te warme spijzen en dran ken. Ook allerlei stoornissen in het geheel naar den achtergrond geschoven. Eerst wilde hij eenige jaren in rust en eenzaamheid doorbrengen, zonder door trouwlustige dochters en koppelzuchfcige moeders te worden lastig gevallen, dan zou hij zich, omdat het nu eenmaal ge beuren moest, op bedachtzame wijze, zon der eenige illusie, een geschikte levens gezellin kiezen. Hij geloofde niet, dat hij opnieuw een groot©, innige liefde zou kunnen koesteren; het was hem, alsof hij ten opzichte van de vrouwen reeds met het leven had afgedaan! Het beviel hem in het kasteel Ried- berg uitstekend; het mooie, tfotsche ge bouw met zijin kostbare, voornaam-dege- lijke inrichting kon genade vinden in zijn verwende oogen. Hij beschikte over goed geschoold dienstpersoneel, een uitmunten den kok en een juweel van een hofmees ter, met wien men zeer goed een ver standig woordje wisselen kon. De wild stand in zijn bosschen was uitstekend, zoodat hij naar hartelust jagen kon. Zijn verzamelingen en, die rijkvoorziene slot bibliotheek, waaraan een keiur van mo derne werlten was toegevoegd, bevredig den de behoeften van zijn geest en hij wist, dat er in den omtrek menschen woonden, bij wie hij zich, als hij er toe overging, omgang te zoeken, met genoegen zou kunnen aansluiten. Voorloopig bracht hij geen bezoeken en zijn buren verwon derden zich erover, dat hij zich nergens DE MOORD TE ZUIDWOLDE. De Justitie eischte Opgraving van het lijk van den 61-jarigen Dirk Wit, die Idoor R. Rodenmond begin Februari vermoord werd. Wij zien boven de plaats afgeschut met lakens waar het lijk on- gder de grond was gestopt. c>r.-«fe<aa^ji.-aaaac<?.-^*aa7y t.rrca nuwstelsel en in den algemeemeti gezond heidstoestand kunnen er uit voorkomen. Men moet spijzen en dranken gebrui ken op een temperatuur, die slechts wei nig met die van de gewone bloed- of- lichaamswarmte verschilt. Tegen dezen regel wordt in de huis houding dikwijls gezondigd, vooral door het drinken van te heeto thee of koffie. Deze dranken worden heel warm in de kopjes gedaan, het weinige melk bij thee Voor H.H. Winkeliers tegen fabrieks prijzen verkrijgbaar bij E. Verbeem, Goes. liet zien; men verdiepte zich in gissin gen omtrent den „globe-trotter", zooais hij algemeen genoemd werd. Hans von Ried ging, toen hij aan den voet van den berg gekomen was, niet naar huis, maar slenterde voort langs den oever van de rivier. De warme zonneschijn deed het teere, jionge groen uit de dikke, bruine blad knoppen tevoorschijn barsten. Een zacht, groen waas lag over het bosch gespreid en de weiden waren reeds met een sappig grastapijt bedekt. Aan den zoom van het woud liet de eenzame wandelaar zich eindelijk ver moeid tegen die helling van den weg ne- derzinken, om uit te rusten en stil te genieten van de betooverimg, die de lente in zijn vaderland op hem uitoefende. Vóór hem strekten zich weilanden uit, die door de rivier doorsneden werden; op geringen afstand van zijn rustplaatsje bevond zich een brug, die de verbinding vormde tusschen de beide einden van den breeeden straatweg, waaraan de dorpen Riedberg en Buchenau gelegen waren. Een gedeelte van dien weg kon hij overzien. In de nabijheid van de brug was een rij palen van ongeveer een meter hoogte op regelmatige afstanden midden op den weg geplant. Die witgekalkte palen dienden om het rij verkeer te regelen en naar beide :ijden af te voeren, opdat de brug en of de kokende melk bij koffie koelt den drank niet voldoende af, om ze tot dadie- Ejk gebruik geschikt te maken. De echte liefhebbers van deze warme dranken, wachten echter niet tot die vloeistof wat is afgekoeld, maar drinken ze liefst zoo heet mogelijk. De verwende tong, tanden en gehemelte ontvangen dien warmen drank schijnbaar met een zeker genot. Door de booge temperatuur worden ech ter de smaaktepeltjes op de tong af; stompt en wat men meent te proeven is slechts een heet gevoel, dat de smaak zenuwen van mond en keel waarnemen, Wanneer men iemand, die gewoon is heet te drinken,, een kop thee of koffie van gewone lichaamstemperatuur geeft, dan zal hij nauwelijks proeven wat hij drinkt, omdat het slijmwEes van mond en keelholte te veel heeft geleden en de smaakzenuwen zijn afgestompt. Met andere dranken zooals, punch warmen wijn, chocolade, enz. gaat het evenzoo. Met de soep, die als overgang tot het vaste voedsel beschouwd kan worden, is het hetzelfde geval; ze wordt dikwijls veel te warm opgediend. Wanneer de soepen gebonden en wat vet zijn, blij ven ze vooral heel lang warm. Kokend wordt de soep in die soepterrine gedaan, met een deksel gesloten binnengebracht en dan opgeschept. Zoo wordt ze gegeten. Te heet eten en drinken daar kan niet genoeg tegen gewaarschuwd worden is een ruïne voor keel en maag en ingewanden. Vergadering. Woensdag s hier de algemeene verga dering van den Kring Westelijk Zuid- ook de straat in het midden niet al te sterk belast zouden worden. Aan de bei de uiteinden van die brug hing een bord, waarop in zwarte letters de waarschu wing: „Rechts houden!" stond. Hans von Ried Eet rustig zijn oogen gaan over de lieflijke omgeving en zijn bEk volgde glimlachend een paar vlin dertjes, die wat al te vroeg naar bloe men zochten. Het was stil in het rond, alsof het een feestdag in de natuur wasde jonge man gaf zich met welbehagen over aan dien adem van vrede, die hem bedwelmend omzweefde. Plotseling klonk echter een heldere juichkreet op en toen hij geërgerd naar den rustverstoorder rondkeek, zag hij een half-volwassen knaap, die vroolijk sprin gend en huppelend naderde. s Nu en dan een juichkreet uitstootend, bereikte de jongen de palen, die den weg in twee helften deelden; met een ver genoegd gejubel nam hij een aanloop. „Eén, twee drie! Hoepla! Bij het „hoepla' wipte hij met een sierlijk, elastisch sprongetje over den eersten paal. „Eén, twee drie! Hoepla! De tweede paal werd als hindernis genomen. Zoo ging het lustig voort, van paal tot paal, tot aan den brug. Daar lokte de leuning den vrooiijken spring-in-'t-veld Beveland der Z. L". M. gehouden, onder voorzitterschap van den heer D. W. Lin- denbergh. De notulen van de vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld, terwijl de rekening over 1926 wordt goedgekeurd beloopende in ontvang en uitgaaf f 1144.86V2 met een batig saldo van f617,471/2. De heer J. M. van Bommel van Vlo ten wordt bij acclamatie herkozen als secretaris-penningmeester Vervolgens wordt behandeld Con cessie voor Weegbruggen op de ladingsplaatsen van den spoorweg door Zuid-Beveland. De voorzitter deel de mede dat hij het bestuur klachten zijn ingekomen betreffende de regeling voor het verkrijgen van concessies. Het dage- lijksch bestuur heeft gemeend in het be lang der betrokken landbouwers hierover een schrijven te moeten richten aan de Spoorweg Maatschappij Zuid-Beveland. In dit schrijven wordt medegedeeld, dat de heer Dr. Jenny Weyerman voor de ver krijging der concessie drie aandeden gra tis verlangd in de op te richten onder nemingen. Het bestuur twijfelt er niet aan, dat de heer Weyerman het recht heeft deze eischen te stellen, ingevolge regelingen tusschen de spoorweg maat schappij en hem getroffen, maar wijst er in liet schrijven op, dat de maatregel aanleiding heeft gegeven tot ontstemming' onder de betrokken landbouwers. Deze meenen, dat alleen de betrokke nen invloed moeten uitoefenen op dien gang van zaken, en dat de op te rich ten ondernemingen niet moeten beoogem winst te maken. De aflevering der pro ducten, moet ook in het belang der spoorweg maatschappij, zoo goedkoop mo- gelijk geschieden. Daarom verzoekt het bestuur de mede werking der maatschappij 611 haar direc- meer aan! Juichend werkte hij zich om hoog en liep als een koorddanser over de smalle leuning, zonder duizelig te worden af en toe naar beneden in het water kijkend. Aan de overzijde gekomen, scheen hij een oogenbEk van zins, opnieuw haasje- over over de palen te gaan springen; hij bedacht zich echter, sprong met een geweldigen aanloop over de breede sloot, die langs den straatweg liep, kwam op het zachte, groene tapijt van de weide terecht en maakte d aarop een koene salto- mortal©, die hij overmoedig tot viermaal toe herhaalde. De slainik© gestalte - van het vroolijke menschenkind vloog met zooveel lichtheid en behendigheid door de lucht, dat Hans von Ried er met bewondering naar keek. De knaap kwam recht op hem toeloo- pen, zonder hem echter te bemerken. Glim lachend sloeg hij hem gade en vermaakte ich met zijn dolle sprongen. Eindelijk scheen de jongen uitgeraasd; dicht bij Hans von Ried liet hij zich puf fend en met een zucht van welbehagen in het gras vallen, trappelde nog even met de beenen in de lucht en bracht hij- uit: „Zoo! Nu heb ik er genoeg van! Pfl wat ben ik warm geworden!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1