m: g. kole Md. Stadsnieuws voor de r. k. lijst schijnen nu niet direct onregelmatigheden, doch zeer onjuiste of grove misvattingen te hebben plaats gehad, waardoor 't mogelijk was mr. Stieger als uo. 2 op de lijst te plaatsen Er waren 7 candidaten en aan elk moest by de proefstemmiug ein rang. nummer worden gegeven, welk nummer later bij telling met 7, 6, 5, enz. werd vermenigvuldigd. Tolaa) zijn uitgebracht plm 150 geldig verklaarde biljetten. L'oor plm. 99 personen was mr. Stieger als no. 1 aangewezen. Dhr. Simons door plm. 4q, doch doordat ongeveer 40 bil jetten alleen den naam Simons bevatten, die ook geldig verklaard zijn (dhr. A Simons besliste hierin mede), maakte hij een grooten voorsprong. Op het oproepingsbiljet voor de proef, stemming is afgedrukt de bepaling „Om het stembiljet geldig te doen zijn, plaatst de kiezer vóór den candidaat een cijfer in de volgorde van 1 tot 7. Wie dus één der candidaten als no. 1 op de officieele lijst wenscht geplaatst te zien, zet vóór diens naam het. eijfer 1, voor de tweede het cijfer 2, enz Een opheldering is hier beslist nood» zakelijk. G, De benoeming bij de Breede Watering. Mijnheer de Eedaeteur. lag ik U eeuige ruimte in Uw blad verzoeken voor onderstaande Bij voor baat mijn dank. Bij 't lezen van het stukje van een Ingeland in Uw vorig nummer, kwam de waag bij mij op. Heeft het bestuur van den polder de H. W. B. 1. in dezen het vertrouwen van de Ingelanden of niet Ik meen die vraag in alle deelen beves tigend te moeten beantwoorden. Twintig jaar geleden drongen de Ingelanden erop aan een derden opzichter aan te stellen en die zou nu niet meer noodig wezen, nu de werkzaamheden zoo verbazend zijn uitgebreid. Voor een richtig technisch beheer van den polder zijn een hoofd opzichter en twee opzichters dringend noodig, dat is van 't bestuur heel goed gezien. De zuinigheid zou hier de wijs- beid bedriegen. Waar het bij Ingelanden te doen is om bezuiniging van eenige honderden guldens, dan had hij zijn blikken ergens anders heen moeten rich ten om vele tienduizenden te sparen. Of is het niet allerdwaast een millioen te voteeren voor een tram, die voor het waterschap van zoo goed als geen nut is. Het verharden van wegelingen kost nu al bijna f 80.000 meen ik. ledereen dient maar een verzoek in om zijn wegeling verhard te krijgen want de polder be. taait het toch. De helft van de" verharde wegelingen wordt zoo goed als nooit ge bruikt. Waarom worden tot nog toe buizen al maar gratis verstrekt P 't Zal kort meer duren of ook daarvoor is een ton uitgegeven. 't Had m.i. op den weg van de eige naars gelegen om zelf de wegelingen te verharden en zelf de buizen voor riolee- ring aan te schaffen Er zonden honder den M3, grind en duizenden buizen minder gebruikt zijn dan nu. Bewijs temeer, dat een dergelijk hoofd opzichter juist noodig is. OOK EEN INGELAND Willem Schipper en Maria Paauwe. Huwelijksafkondiging-: Jan Daniël de Lind van Wijngaarden, j.m 29 jaar, te Dolok en Pieternella Thorenaar, jd27 jaar, te De Bilt, onlangs te Goes. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Lood, loodwit en loodmenie behoeven tot de gevaarlijkste vijanden van den ar beider. Ze zijn afdoende te bestrijden, maar dit gelukt alleen bij voortdurende zorg. Zindelijkheid is 'daartoe het eerste vereischte. ■GEZONDHEIDSRAAD. De verwachting tot den 'avond van T2 dezer luidt: matige, tijdelijk wellicht krachtige Z.W. tot N.W. wimid, zwaar bewolkt tot betrokken met 'regen, later opklarend, aanvankelijk zachter, later iet's kouder. Inval van Belgen in Limburg. V. D meldt ons Naar aanlèiding van een bericht voor komende in het Parijsch Journal, dat de Belgen nabij Roosteren in Ned. Lim burg zouden zijn binnengedrongen en proclamaties hebben aangeplakt, waarin op aansluiting van Limburg bij België wordt aangedrongen, teneinde deze pro vincie te behoeden voor de gevolgen van de verwerping van het Ned.-Belgiscli verdrag, hebben wij een onderzoek ter plaatse ingesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half vier, kwam een auto met een 8-tal Belgen over de grens bij Roosteren. Op verschillende gebouwen o.a. het postkantoor, op telefoonpalen enz werden drie verschillende proclamaties geplakt. i)e proclamaties zijn gedrukt op wit, rood en groen papier en zijn niet geteekend. De Belgen drongen door tot Dieteren. In de gemeente Susteren wer den ook proclamaties geplakt. De proclamaties werden Zondagmorgen zoodra zij werden opgemerkt, verwijderd. VEILIGHEID EN VOLKS GEZONDHEID. LICHT OP. Dinsdag 12 April 7.20 uur Woensdag 13 April 7.22 uur WEERBERICHT. AANBESTEDINGEN. April 14 Wiilhelminadorp, verbeteren en on derhouden der waterkeerende werken en gebouwen Calam. Oost-Beveland- polder. 22 Rilland, uitvoeren werken verzwaring en verhoogen van den zeedijk niet bijkomende werken; maken muur van gewapend beton met bijkomende wer ken, Reigersbergschen polder. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 12 Lanclbouwhuis, Kring Westelijk Z.- Beveland der Z. L. M. 13 Prins van Oranje, Ingelandenverga dering Breede Watering. 21 Schuttershof, concert Symphonetla. 22 Prins van Oranje, Lijsen-avond, Zuid-Bevelandsch a Cappella-koor. 27 en 29, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, ,,De hofslachter". MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 11 April 1926. Vlasaanvoer100U0 Groningen f 0,90 a f 1,10, 2200 wit f 0,80 a f 0,90, 7650 geel f 0,90 a f 1,16, 28500 Blauw f 0,90 a f 1,30, 569 Dauwroot f 0,85 a f 0,95. Handel traag. Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f4,a f 4,25, blauwe f 5,25 a t 5,70, bonten f 5,25 a f 5,70. Ajuinaanvoer flink, Pootajuin f 0,a f 0,per 100 K.G. üroote f 2,a f 2,4-0', >£,2,(70 kleine f 0, f 0,Maltha f0,f 0,Zaai f 0,a f 0,--, sjalotte f 0,a f 0, extra f 0,a f 0,egyptische f 6,40-a f 5,50, beste f 3,80 a f 4,prima f 0, Mindere flinke aanvoer, Granen buitenlandsche, vast. Meel f 18,75 a f Mais mijded f 0, a f 0,Haver Canada f 11,50 a f Mais Laplata 168, Binnenlandsche: Tarwe f a f Rogge g 12,a 12,50 Haver 10,25 a ,110,75 Gerst Chevalier 12,25 a 12,75 Kanariezaad 12,a 13, Karwijzaad 38,a 40, Zónbloempitten a ,y- Koolzaad 26,a 27,— Maanzaad 44,-®. a 45. Boekweit 12 60 a Mosterdzaad (geel) 27,a 28,— Lijnzaad (voer) 16,a 19, Lijnzaad (zaai) 24,a 25, Erwten 15,-r a 23,5.0 Schokkers a -„j— Bruineboonen u 9,a 12, Eieren a VARKENSMARKT. Varkensaauvoer 1060,. eerste kwaliteit f 0,60 a f 0,62 tweede'f 0,54 a f 0,58 derde f 0,50 a f 0,52licht f 0,— a f 0,— export f 0,57 a f 0,59. Handel redelijk. r te lezen, deze worden onveranderd dgekeurd. De voorzitter zegt dan dat men bij ar is om (volgens het aangenomen tel vorige vergadering) nu definitief het al of niet voortbestaan van de te beslissen. Hij zegt geen uitkomst te zien, en vraagt het oordeel der re heeren. a een lang en heftig debat, waarin oorzitter meermalen den hamer moest iken, wordt eindelijk tot stemming egaan. et 87 stemming en 1 buiten stem besloten dat de voetbalver. „Vol- ng" heeft opgehouden te bestaan, ar aanleiding van dat besluit vragen c leden het woord. Dank wordt ge- t aan bestuur, elftalscommissie, en de oudere leden der vereeniging voor wat ze in den loop der tijden voor ub hebben (gedaan. De voorzitter woordt de sprekers, komt het lastige punt aan de orde moet er met het kassaldo f 91,35 reu f t debat wordt steeds heftiger, de itter hamert. Verschillende voorstel- omen binnen. Tenslotte besloot men te gaan tot stemming over de vol- 4 voorstellen. Geld onder de leden dadelijk len (voorstel W. Griep Jr., C. v. Geld aan een of andere liefdadige niging scheDken (voorstel Ch v. d J. J. van Gorsel) Geld in reserve houden lot 1 Juli en dan oordeelen of er een nieuwe nsvatbare voetbalclub is opgestaan, die over het geld kan beschikken (voor W. F v. Gorsel Jzn.) Geld in 3 deelen verdeelen, en oende alle voorstellen tegemoet te en (voorstel A. Griep) der hevig tumult begint de slem- over voorstel 1. Uitslag 88, zoo geen meerderheid is verkregen, het ur acht zich niet bevoegd over de re voorstellen te laten stemmen, daar tel 1 wel het verst strekkende is. Er us niets anders op dan de vergadering verdagen. Donderdag a s. zal er op- uw vergaderd worden. "■ore. Voor den gemeenteraad zul- .door de R K candidaat worden ge C. Boonman en B. C. H. v d. t. issenkerk». Vrijdag j.l. werd ten t an van den Notaris W. Hioolen te el burg alhier verkocht ten verzoeke Johs de Vlieger, diens hoefje be de uit woonhuis, schuur en erf ter ote van 11 A. 61 c A. en 1.25.20 11 8 Gein) Bouwland aan J. Kastelein 'er voor f 7735, plus 8 J onkosten en Ct. inschrijvingspremie. De Anti Revolutionaire en Chr. orische kiesvereenigingen alhier be- n, voor wat de a.s. Gemeenteraads- iezing betreft, tot algeheele saraen- king. Er zal dus door haar een ge nsohappelijke eandidatenlijst worden ediend, waarvan de namen later zullen rden gepubliceerd. Een poging om ook enwerking te verkrijgen met de Staat- dig Gereformeerden had niet het ge schle resultaat. Begrafenis P. Oosterbaan. nder zeer groote belangstelling is 'dagmiddag alhier het stoffelijk over- van den heer P. Oosterbaan ter e besteld. nder de vele aanwezigen merk'en wij op het college van B. en W. van es, vertegenwoordigers van de Kamer Koophandel te Middelburg, van den ad van Arbeid, van Middenstands- en r. Schoolvereenigingen, van A.-R esvereeniging, Centrale Goes en Prov omité van A.-R, Kiesvereenigingen, van Gewestelijke Landstormcommissie, enz. Toen de kist in het graf was neerge- aten (de baar werd gedragen door een :sl van het personeel der firma Ooster 'an en le Cointre, terwijl het andere 'tl van het personeel achter de familie gde) en de vele kransen rondom het f waren geschikt, trad ds. R. J. v, d en, Geref. pred. te Goes, naar voren en wees er op, dat het kerkhof een .fferplaats is. Ook hier wordt een groot óffer gebracht. Een trouw echtgenoot, jen zorgend vader, een man, die zich jaarrte gaf aan de dingen van Gods Koninkrijk en aan allerlei maatschappelijk werk, toegerust met vele en vee'zijdige gaven, ging van ons heen. God trooste de diepbedroefde weduwe, kinderen, hoog bejaarde moeder en familie van den over ledene en geve hun Zijn genade, waar door zij alleen dit offer zullen kum.en brengen en stil kunnen zijn in dezen droeven weg. Van het kerkhof gaat echter ook een prediking uit. Hier wordt ge predikt de vergaukëlijkheid des menschen en het recht van onzen God, maar ook hooren wij hier, dat Jezus Christus den dood heeft overwonnen, In het geloof op dien Christns stierf de overledene. Dat is een troostende wetenschap. De heeren Maas, schoonvader van een der dochters van den overledene en Lambooy, zwager van wijlen den heer Oosterbaan, spraken hierna achtereen- volgens enkele woorden, die getuigden van warme vriendschap tot den overledene, dien zij teekenden als een stoeren werker maar die ook den vrede had gevonden, die alle ver.-tand te boven gaat. Dhr. J. E. Oosterbaan getu gde in een gevoel volle topspraak van zijn hoogachting en diep respect voor den overledene en van groote dankbaarheid voor hetgeen hij voor Spr. ik geweest. Nadat dhr, Pilon, hoofd eener Chr. school te Amsterdam, vroeger te Goes, als een der meest intieme vrien den van den overledene het woord had gevoerd, gaf dhr. Van Liere namens het personeel der firma Oosterbaan le Cointre uiting van zijn gevoelens van hoogachting en aanhankelijkheid. Waar het personeel den lieer Oosterbaan zulk een groole achting toedroeg, zal het zijn nagedachtenis nog lang, zeer lang in eere houden. Dhr. L Duvekot schetste de vele verdiensten van den overledene voor het Chr. Onderwijs. Onder zijn tactvolle, krachtige leiding kwamen de drie nieuwe scholen aan den Westwal tot stand Moge zijn voorbeeld ons aansporen bij onzen arbeid. Ds. K. Schilder en dhr. Lens, spre kende resp. namens de Redacties van „De Reformatie" en De School met den Bijbel", spraken van de zorg, door den overledene s eeds bewezen aan de uitgave van deze bladen. Deze arbeid was geen bloot mate tieele voor hem. Gaarne nam hij deel aan den arbeil in Gods Koninkrijk en voor de Chr. School. Dhr. Bastmeijer, voorzitter der A.-R. .Kiesvereeniging te Goes, wees er daarna op, dat dhr. Oosterbaan de politiek waarin hij zoo gaarne medewerkte, niei beschouwde als een ladder, om daarmee omhoog te klimmen, maar dat hij ook op dit terrein uilde strijden voor de eere Gods. Dhr. M. de Jonge, sprekende namens Bestuur en aandeelhouders van „De Zeeuw", wees op hetgeeu de overledene als drukker en als drukker-exploitant voor „De Zeeuw" gedaan heeft. L's. P. v Dijk te Serooskerke herinnerde aan den arbeid, door den overledene voor „De Zeeuwsche Kerkbode" verricht. Hij heeft gewerkt, zoolang het dag was. Dhr. v. Haeringen, secretaris van den Chr. Drukkersbond, verzekerde, dat in de geschiedenis van het Boekdrukkersbe drijf dhr. Oosterbaan steeds met eere genoemd zal worden. Nadat nog de heeren Hollestelle namens „Handelsbelangen" te Goes, Jeronimuste Middelburg namens de Kamer van Koop handel en mr. Goedbloed namens den Raad van Arbe.d het woord hadden gevoerd dankte een broer van den overledene diep geroerd voor de gesproken woorden en de betoonde belangstelling. Ons feuilleton. Ons feuilleton loopt in dit nummer ten einde. Woensdag wordt een begin ge maakt met de publicatie van „Gravin Pia", een boeiend werk van de bekende en, veel geprezen schrijfster Hedwig CourthsMahler. Benoemd. De beer S. de Jonge, electro-technisch ingenieur, is benoemd tot ingenieur bij de Banka Tin Maatschappij in Ned.- Oost-Indië. Hoofdbestuur Z. L. M. In bet land bouwhuis alhier vergaderde hedenmiddag het hoofdbestuur van die maatschappij tot bevordering van Land bouw en veeteelt in Zeeland, onder presi dium van Mr. P. Dielenian. De voorzitter heete jnzonderlijk het eene-lid Jhr. van Vredenburch en den nieuw benoemden secretaris de heer Siebenga welkom. De laatste zegde hij namens het bestuur alle medewerking toe. Ook den afgevaardigde van den bond van oud-leerlingen de heer Hendrikse werd een welkom toegeroepen. Voorgesteld werd den heer Kielstra, oud-secretaris der Z. L. M. te benoemen tot eere-lid. Bij acclamatie had de benoe ming plaats. De voorzitter deed vervolgens o,.m. de navolgende mededeelingen: Art. 105 Prov. Reglement op de We gen en Voetpaden verbiedt op en binnen 45 M. van weg en voetpad korven met bijen te plaatsen en op en binnen 100 M. van weg en voetpad, wanneer de korven met de opening naar weg en voetpad gekeerd staan, beeft de georganiseerde Zeeuwsche bijenhouders er toe gebracht zich tot Ged. Staten te wenden, omdat naar kun meening deze afstanden belem merend werken en zelfs in sommige ge vallen het houden van bijen onmogelijk maken. Het Dag. Bestuur besloot het adres te steunen, omdat de bepalingen van het Prov. Reglement te zwaar zijn en licht belemmerend kunnen werken bij de uit breiding der fruitteelt. De afstanden zullen, mede in verband met hetgeen we in. andere provinciën aan treffen op 20 en 40 M. gesteld dient te worden, onder toevoeging van de bepa ling dat Burgemeesters en Wethouders op schriftelijke aanvraag afwijking van deze afstanden kunnen toestaan. Bij het K. N. L. C. is er op aange drongen dat er stappen zullen worden gedaan om te komen tot afschaffing van de Belgische quarantaine, die een belem mering voor den export vormt en overbo dig is, omdat er een Nederiandsche uit voerkeuring bestaat. Het Dag. Bestuur heeft (het K. N. L. C. gewezen op de wenschelijkheid van invoering van een verplicht 7e in de toe komst misschien 8e leerjaar. In verband o.m. met de eischen van het bedrijf zou bepaald kunnen worden, dat het onder wijs in het 7e en 8e leerjaar slechts ge durende een half jaar of gedurende de wintermaanden wordt gegeven. In de tweede plaats werd gewezen op de mogelijkheid om aan de gewone twee jarige la^bouwcursussen een vóór-cursus vooraf te doen gaan, en in dit geval den leeftijd 1 of 2 jaren te vervroegen. Men zou dan komen tot 3-jarige cur sussen. Tenslotte is er de aandacht op geves tigd dat een wijziging van de L. O.-wet in voorbereiding is bij een Staatscommis sie, waarbij er o.a. ook van de zijde van Ged. Staten van Zeeland gewezen is op de slechte regeling van het vervolg onderwijs, en verschillende wenschen zijn kenbaar gemaakt. Op verzoek van het K. N. L. C. worden door de Z. L. M. gegevens ver zameld betreffende slagerswinsten. Naar aanleiding van een verzoek van het K. N. L. C. om gegevens te mogen ontvangen over de schade door den fa zant aangericht, is nagegaan, hoe de mee ning hieromtrent is in Burgh, Haamstede, Oosierland en Oranjezon, de vier broed plaatsen van den fazant in Zeeland. Het is ons gebleken, dat men in de betrokken af deelingen der Z. L. M. over tuigd is, dat de fazant niet in die male voorkomt, dat hij belangrijke schade aan richt, en dus niet tot het schadelijk ge dierte gerekend behoeft te worden. Als onze meening is aan het K. N. L. C. medegedeeld, dat gewone politie maatregelen heel weinig invloed op de beper king van mond- en klauwzeer hebben en dat liet nfmaakstelsel oreder de tegenwoordige omstandigheden niet is door te voeren. Het onderzoek naar het vinden van een doeltreffend genees- en vooral voorbe hoedmiddel, dient zoo krachtig mogelijk te worden gesteund. Het is onwaarschijn lijk, dat, behalve dieren met gespleten hoe ven zelve, en versche melk en mest, van deze dieren afkomstig, speciale waren bijzondere besmettingsgevaren zouden op leveren. Zeker is het onwaarschijnlijk, dat vleesch en zuivelproducten (behalve ver sche melk) in dit opzicht gevaarlijker zijn, dan andere waren, zooals door ver schillende landen met protectionistische neigingen aangenomen wordt. De onderlinge pensioen verzekering voor landbouwers ingevolge een verzoek van het Bestuur van den bond van gediplo meerden werd op een vergadering van ons Dag. Bestuur behandeld. Als conclusie werd vastgesteld dat de kern van onze plattelandsbevolking niet verzekeringsgezind is, wat in versterkte mate geldt voor de kleinere bedrijven', zooals op Walcheren;, terwijl anderzijds cle groote boeren geen pensioenverzeke ring noodig hebben. Aan den B. V. G. werd geschreven, dat het wenschelijk is dat de Bond eerst als vraagpunt onder zoekt, of er belangstelling voor onder linge pensioenverzekering bestaat. Mocht dit het geval zijn, dan zal de Z. l. M. het onderwerp nader in studie nemen. (Wordt vervolgd). Dammen. Eindstand kampioenschap voor Zeeland. De heer Strooband, Middelburg 10 p.t De heer Boogaard, Middelburg 8 p. De heer Kaan, Ter neuzen 7 p. De heer v. Calmthout, Goes 6 p. De heer Goedbloed, Vlissingen 6 p. De heer Geense, Terneuzen 4 p. De heer Leijs, Goes 1 p. De heer v. Poelje, (Vliss.) teruggetrokken. Hiermede behaalde de heer Strooband lid van de Middelburgsche Damclub 10 p. Hij werd dus kampioen van Zeeland. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De eandidatenlijst der r.k* Bij de voorloopige candidaatstelling voor den gemeenteraad van Goes op 1.1. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren Johanna Wilhelmina, d.v. Bastiaan Quist en Adriana Neeltje Kal- lewaard; Catharina Bendrika, d.v. Jan Willem van de Weert en Elisabeth Leun- tje Joziasse; Jan Marinus Jacobus, z.v Adriaan Jansen en Jannetje Christina de Kok; Jacomiua Adriana, d.v. Willem Kerkkove en Cornelia SchrijverPieter, ADVERTENTIËN. Heden overleed zacht en kalnj, na een langdurig doch geduldig lij den, mijn geliefde Vader MARINUS KOLE Cz. in den ouderdom van ruim 65 jaar. Kloetinge, 9 April 1927. emeldinge. Zaterdag liep het van tschland komende en naar België be de Belgische Rijnschip „Nautilus IX", per Korstanje, geladen met kolen- in het Keeten op de Oosterschelde den grond en bleef nadat door de boot „Chenee" vergeefsche pogingen aangewend om het schip vlot te en, zi ten. Met een dertigtal werk n van hier werd een gedeelte der g overgeladen in twee schepen waar het schip vlot kwam en behouden r werd binnengebracht.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3