II behoort mijn hart N0. M, Maandag 11 April 1927 ilA5 Jaargang. Buitenland ri FEUILLETON Uit de Radiowereld Verstopping Beursbericht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SOES» COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant SliiiBlili/ en Kleeuwens Ross* Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Dit ontwapeningsconferentie. Dukschland diende ©enige dagen gele den in de ontwapeningsconferentie te Geneva een voorstel iirom de hoofd wa pens der landmacht en die beschikbare hoeveelheden munitie volgens aan te leg gen lijsten te beperken. Dit voorstel is thans behandeld. Graiaf Bernstorff, die het voorstel toelichtte, ver klaarde dat voor Duitschland zoowel als voor ieder land, dat ernstig naar ont wapening streeft, de kwestie van de be perking van het oorlogsmateriaal der land macht (handvuurwapens, kanonnen, strijd wagens enz.) van beslissende beteekenis is. De in liet bij de conferentie ingediende ontwerp voorgestelde alleen indirecte be perking van het oorlogsmateriaal langs den omweg der beperking van de leger- uitgaven is daarentegen slechts een zeer bevredigend en practisch weinig doel treffend alternatief voor het irecht- streeksch aanpakken van het oorlogsmate riaal ten behoeve der ontwapening. De rechtstreeksche beperking van het oor logsmateriaal zou de mogelijkheid vaneen agressieven overval zeer sterk beperken, want de voorraad oorlogsmateriaal, in het bijzonder munitie, is beslissend voor de juist bij hét omtwapeniingsvraagstuk zoo belangrijke aanvals- en stormkracht. De Duitsche delegatie heeft officieel een voorstel ingediend, waarbij alle staten ver plicht zijn om hun voorraden naar de voornaamste categorieën van het oorlogs materiaal op lijsten aan te geven onder toevoeging van de voor elk wapen be schikbare hoeveelheid munitie. Met de zorg der staten invidueel betreffende hun militaire veiligheid kan hierbij zeer wel rekening worden gehouden. Graaf Bernstorff besloot met de ver klaring, dat een ontwapeningsconventie, welke de voornaamste categorieën van het materiaal, niet ten minste in den eenvou dig sten vorm of op een dergelijke wijze als door hem voorgesteld beperkt, niet als een bevredigende oplossing van het probleem kan worden beschouwd. Daar er geen overeenstemming be reikt kon worden, werd het voorstel van Bernstorff tot directe beperking van het oorlogsmateriaal verworpen. Een scheurinj? Te Sjanghai verwacht men, dat het niet meer zoo heel lang zal duren of Tsjang Kai Sjek, de bevelvoerder over de Zuidelijke troepen te Sjanghai, die, zooals men weet, met de Kantonneesche regeerimg overhoop ligt, zal volkomen met de extremistische elementen breken. Een aanwijzing hiervoog ziet pien in het "feit, dat Tsjang met de gematigde groep der Kanitonneezen te Sjanghai in onderhande ling is getreden over het verstrekken van een leening van vijftien millioen dollar. De Chineesche financiers hebben, vol gens 'een door dis „Tel." ontvangen tele gram uit Sjanghai, het verstrekken dezer door Ned wig j Gourtho—Nimbler, Zij vlijde zich bevend in zijne armen en keek hem opnieuw lang en diep in zijne oogen. „Kan ik je werkelijk gelukkig maken, Gunter kun je werkelijk Carry von Croner vergeten aan mijn zijde?" vroeg zij met zachte stem. Hij drukte zijne lippen op de hare. „Lieveling voel je niet, wat je voor me bent heb je dat niet gevoeld in al de zalige, heilige uren? Ik heb je lief jou alleen zoo waar als jouw bezit mijn geluk is. Wat mij eens aan de ajndere bond, is lang gestorven. Jouw geluk is het mijne, geloof me je man heeft je oneindig lief". Hun blikken zonken in elkaar weg. En in de oogen der jonge vrouw lag de stille, heilige gloed van ,de vrouw, djp zich van haar liefde bewust is, wier liefde door smart is beproefd. Gunter zag dezen heiligen gloed en een gevoel van warm, vol geluk door stroomde hem. Waar hij zoo vurig naar had verlangd, dat werd hem in dit uur leening toegezegd, doch zij stelden daarbij verschillende voorwaarden. Zij wenschen namelijk, dat Tsjang Kai Sjek zich zal verplichten, volkomen te breken met de radicale centrale executieve te Hankau. Voorts moet hij zijn voorge nomen opmarsch naar het Noorden voor- loopig uitstellen en in plaats daarvan on derhandelingen met Tsjang Tso Lin aan- kmoopen. De Kantonneesche minister van binnenland sche zaken, Tsjem, moet door een gematigder persoonlijkheid worden vervangen', opdat de onderhandelingen met de mogendheden op een gezonder basis kunnen worden hervat. Ten slotte moet het gebied ten Zuiden van de Jangtse tot Kicekiang worden gepacifcerd, ter wijl de tweeduizend gewapende arbeiders te Sjanghai ontwapend moeten worden. Indien Tsjang Kai Sjek dieze voor waarden aanneemt (en hij schijnt daar toe wel geneigd),,, dan zullen waarschijn lijk tal van gematigden zich bij hem aan sluiten, wat nu niet zoo heel plezierig voor Kanton zou zijn. Een feit is 't, dat de spanning in de Koepmintang te Sjanghai tusschen dé aan hangers van Tsjang Kai Sjek en de communisten met den dag toeneemt. Tsjang's rechterhand, Pei Tsjoeng Sji, die nog steeds het militair bewind over het Sjanghai-district in handen heeft heeft een inval gedaan in het hoofdkwar tier van het politiek bureau in Tsjapei, de kantoren verzegeld en verscheidene personen gearresteerd, terwijl hij tevens de censuur heeft /ingesteld op brieven en telegrammen uit Hankau, om een eind te maken aan de communistische propa ganda. Het politiek bureau is het voor naamste orgaan der communistische orga nisatie, welke op bevel van Hankau on middellijk is ingesteld, nadat de noorde lijken op 21 Maart Sjanghai hadden ver laten. Uit dit optreden van Tsjang, die in- tusschen naar Nanking vertrokken is (om dichter bij Tsjang Tso Lin te zijn mis schien?) blijkt, dat hij zijn anti-commu nistische gezindheid niet langer onder stoelen of banken steekt en dat hij steeds geschonken. Vuriger en, sterker dan ooit tö voren vervulde hem de zoete bedwel ming der liefde. Wat hij tot nog toe in zijn huwelijk ontbeerd had, viel hem nu ten deel. Hij hield geen stil, schuchter kind meer in zijne armen, maar een jonge, bloeiende vrouw, die zich ten volle be wust was van haar liefde en met hem door alle hoogten en diepten des levens zou gaan. Veel hadden zij elkaar te zeggen. Al les moest nu opgehelderd worden. Zij biechten elkaar al hun verdriet en smart en kusten elkaar telkens weer met de grootste innigheid. Toen herinnerde Gunter zich ook eindelijk, dat er nog een ander wacht te op een vergevend woord van Rita. Hij vertelde Rita hoeveel angst en zorg haar vader om haas* had uitgestaan^ hoezeer hij haar liefhad, ondanks zijn fanatieken vrijheidsdrang. Rita hoorde hem zalig glimlachend aan, de roode rozen van geluk en liefde lagen op haar wangen. Wat had zij in dit uur al niet willen vergden. ,Ik wil papa zien, Gunter roep hem bij me!" .Dadelijk, lieveling, laat me nog even bij je blijven dat ik er me van bewust word, dat je mij toebehoort, dat ik je weer gelukkig en gezond in mijne armen houd. Zeg me dat je gelukkig bent, mijne lieve, liefste Rita". Zij kuste hem, zooals zij hem nog nooit gekust had en zei toen zacht: feller tegenover de extremistische natio nalisten komt te staan. Door den verrekijker. Men meldt uit Hasselt aan de „Nation -Beige": Een financieels com missie voor het graven van. een kanaal van Antwerpen naar Luik is te Hasselt gevormd. Verscheidene belangrijke in- dustrieele ein financieele organisaties, de provincie Limburg en de stad Hasselt zijn tot nog toe vertegenwoordigd in de com missie, die besloten is haast achter de zaak te zetten. Philips op Me dan gehoord! Aam de „Sumatra-post" van. 16 Maart schrijft de heer Hopman: Naar aanleiding van de berichten in de Indische dagbladen omtrent de uit zending van Radio-muziek door Philips Eindhoven, ben ik hedennacht aan het luisteren geslagen en moet ik zeggen, diat de resultaten mijn stoutste verwachtingen overtroffen hebben. Om 8 uur Greenwachtijd (2.40 's nachts Median tijd) kwam een enorme draaggoif door, zoo da t de ontvangapparaten on middellijk geheel buiten, gemereeren ge bracht konden worden om de telefonie o,p te vangen. De oproeper kondigde aan: „Hier is het Radio Laboratorium Phi lips Eindhoven P. T. J. J. Golflengte 30,2 meter." Deze aankondiging geschiedde in het Nederlandsch, Fransch, D.uitsch en En- gelscb en zoowaar ook in het Maleisch. De omroeper deelde toen mede, dat hedenmiddag, een telegram ootvnagen was van Dr. De Groot, waarin de goede ont vangst van de uitgezonden muziek werd medegedeeld en gevraagd werd om gere gelde opgave van de seintijden door tus- schenkomst van het Radio-station Amster dam. Het telefonisch gesproken antwoord van Philips luidde hierop woordelijk: „Wij zullen de werktijden geregeldop- geven door tusschemkomst van den Radio dienst Amsterdam. Speciaal zullen wij prijs stellen op eenige uitvoerige rappoi ten omtrent fading, verstaanbaarheid en sterkte van de ontvangen telefonie. Met vriendschappelijke groeten aan dr. De Groot van, dr. v. d. Poll." Hierna werd ongeveer een uur gramo- foonrnuziek gegeven,, waarna de oproeper aankondigde Alswu zal muziek gegeven worden door een ensemble, gevormd uit het personeel van de Philipsfabrieken en Philipsradio, onder leiding van den heer De Kok." Tot 10.10 M.G.T. gaf het ensemble zeer goede muziek en toen deelde de om roeper mede, dat de heer v. d. Poll even wenschte te spreken. Deze zeide: „Bandoeng, Radiodienst, Java. Wij be richten u even de goede ontvangst van het volgende telegram: „Uw telefonie goed ontvangen 11-derde en 14-derde op ont vangstation Rantja Ekek". „Laat 't mij stil in mijn hart bewaren ik wil het niet weer uitspreken, om den nijd der goden niet op te wekken. Druk mij vast aan je hart dan zal het kloppen daarvan het je zeggen". Het duurde nog geruimen tijd, eer Gun ter zijn schoonvader ging halen. Deze snelde naar Rita toe en in dit uur von den ooit vader en dochter elkaar terug in een sterke, innige liefde en een we derzij dsch begrijpen. Reeds den volgenden dag kon Rita voor een paar uur haar bed verlaten. Geluk en liefde werkten wonderen. En nooit nog werd een vrouw zóó bemind en verwend, als dit teere, jonge schepsel tje, dat met zulke dankbare en. gelukkige oogen de wereld inkeek. Aan Carry von Croner schreef Rita in deze dagen een kort briefje. Haar va der en Gunter wilden het eerst niet toe staan, maar mevrouw von Tronsfeld sprak met hen en eindelijk gaven zij hun toe stemming. Rita's brief luidde: „Lieve mevrouw Carry. Indien er iets as te vergeven, dan had ik dat reeds ^idaaa, eer u er mij om vroeg. God sehen- ke u rust en vergetelheid en als u tot rust zijt gekomen een nieuw, rijk ge- hik. Misschien kunnen wij elkaar nog of moeilijke en onregelmatige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardi's Laxeertabletten. Bij Apoth. en Drogisten. Doos 60 cent. Hierna was plotseling alles geëindigd. Ook de zware draaggoif was niet meer le hoorea. Ik vermoed, dat de zware zend- lamp zich op dat moment hegeven heeft. In dien beginne werd nog aangekondigd, dat den volgenden avond wederom muziek om 8 uur zou worden uitgezonden. De kwaliteit van de muziek was bui tengewoon goed. Het geluid was zeer hard. Luchtstoringen totaal afwezig. Fa ding middelmatig, zooals meestal op korts golven. Enkele lange inzinkingsperioden (van circa 8 seconden) werden waarge nomen. Door de geheelc afwezigheid van lucht storingen was de muziek geschikt om zoo veel maal versterkt te worden, dat ze voor een groote zaal genietbaar kan zijn. Tot op èen afstand van 10 Meter van den luidspreker was het gesprokene woord voor woord te verstaan. Hedenochtend werd door mij een tele gram met gelukwensch aan Philips Radio verzonden en ik bied mijn hulde aan aan een Nederlandsche Industrie, die het heeft bestaan den enormen afstand van circa 15.000 K.M. telefonisch te over bruggen. Tenslotte een dringend verzoek aan de Medansche amateurs: De muziek is,[dank zij de afwezigheid van stoorders, schit terend geweest. Wellicht zullen er velen trachten ook Philips te hooren. Laat dan uw apparaat niet meer gemereeren dan noodi-g om even de draaggoif te vinden. Gebruikt losse antennekoppelmg voor de korte golf. Stoor niet. N.B. Ik vergat nog op te merken, dat de omroeper met een onvervalscht Noord-Brabantsch accent sprak! Financieel Weekoverzicht. Het verbruik van de Nederlandsch Indische Cultuurproducten zal over het algemeen door de uitzonderlijke situatie in het hemelsche rijk, niet of slechts zeer weinig worden geschaad, en daarom trekt men zich ter beurze van Amsterdam van al het gebeuren aan de andere zijde van onzen aardbol niet veel aan. Maar desniettemin was de handel op de fondsenmarkt deze week toch niet be paald omvangrijk te noemen. De onder nemingslust van het publiek was ver te zoeken, en het wanein in hoofdzaak en kele specialiteiten waaraan de aandacht werd geschonken. In de allereerste plaats waren het 'de kumstzijde-aandeelen die de attentie voor zich opvorderden en die nu en dan een levendige affaire te zien ga ven. Vo or buitenland sche rekening werd aanvankelijk weer heel wat materiaal uit de markt genomen, zoo dat de rijzing zich verder voorzette. Toen, de vraag hoofd zakelijk van Duitsche zijde echter op eenmaal de hand reiken 1 in oprechte vriendschap. Uwe Rita Valberg. Carrij von Croner verliet Cronersheim, zoodra zij wist, dat Rita geheel hersteld was. Zij bleef lang bij hare ouders, voor wie zij een liefdevoller dochter was, dan ooit te voren. Prins Herbert zag zij it dezen tijd bijna dagelijks. Carry bezocht mevrouw von T ronsfeld zeer vaak en zij vond bij haar het warm ste meegevoelen en een innig begrijpen. Onder de moederlijke zorgen der oude dame rijpte Carry's ziel en werd haar ka rakter van veel onzuivers bevrijd. Daarna ging Carey met hare ouders maandenlang op reis. Kolonel von Platen had zijn ontslag genomen en zou later Cro nersheim voor zijne dochter besturen. Op een' stil, aftelegen badplaatsje ont moetten, in den laten nazomer, Prins Her- bert en Carry elkaar. PI ij omgaf de mooie vrouw voortdurend met de teederste zor gen en attenties. En een jaar later had prins Herbert alle bedenkingen van zijn oom, den regeerenden hertog, overwon nen, zoodat hij zijn neef toestond om Carry's hand te mogen vragen en haai" tot zijn vrouw te maken. Carry gaf haar toestemming. De trou we liefde van den prins, die haar altijd sympathiek was geweest, roerde haar, en al gevoelde zij niet voor hem, wat zij eens voor Gunter voelde, zij had hem toch lief hield, scheen het publiek eerder afgever van kunstzijde-aandeelen te zijn, tenge volge waarvan ziich een kleine inzinking voltrok. De berichten omtrent de kunst zijde-industrie, voornamelijk wat de ver koopmogelijkheid van het fabrikaat be treft, zijn den laats ten tijd bijna voort durend van een gunstige strekking. Van de overige industrie-papieren was niet veel te bemerken. Goed gedisponeerd waren de tabaks- aandeeien. De Deii-descripties stelden zich allen op een hooger sport van de koersladder. De taxaties van de tabakken, die deze week aan de markt kwamen, wekten de veronderstelling dat het ver loop van de derde Sumatra-inschrijving weer ruimschoots bevredigend zou zijn. En de verwachtingen die in breeden kring werden gekoesterdzijn bewaarheid ge worden. Op de mijn-afdeeling was de animo voor Algemeene Exploraties en Boetons wat verminderd, en deze kwamen per saldo iets lager te liggen. Aandeelen Singkep Tin konden zich na de noodige schommelingen goed op peil houden. Ta- mega's waren vast gesteld en konden een flink avans behalen. Redjang Lebongs liepen aanvankelijk wat naar boven, doch vielen spoedig te rug. Door de mijnbouw mij. Redjang Le- bong zal over het afgeloopen jaar een dividend van 16 °/o worden betaald. Voor scheepvaartwaarden was de tea- denz over het algemeen niet slecht, hoe wel dit niet bepaald op overtuigende wijze tot uitdrukking kwam in de koersen. Aan deelen Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij werden iets lager ge noteerd, na de bekendmaking van het jaarverslag, dat niet geheel beantwoord de aan de verwachtingen., die men daar van had gekoesterd. Van een opleving van de affaire in rubberfoindsen was nog niet veel te be speuren. Amsterdam Rubbers alsmede de minder courante soorten bewogen zich binnen nauwe grenzen, daar ook de rub- berprijzen zoo goed als geheel evenwich tig bleven. Een gedeprimeerd voorkomen hadden de suiker fond sen, waaraan de prijsreac- ties op de suikermarkt natuurlijk niet vreemd waren. In petroleum waarden ging weinig om. Koninklijken betoonden oorspronkelijk een neiging tot reageeren, doch legden vervol gens toch weer een krachtiger houding aan den dag. De Yankee-markt had een kalm ver loop. Alleen ontwikkelde zich een drukke affaire in Milwaukee's, die daarbij een flink avans behaalden. Ook vormde zich bijwijlen een hoek in Betlehem Steels. Af gaande op de berichten uit Amerika af komstig, mag dé algemeene toestand al daar nog altijd goed beoordeeld worden. Waar de sta al-industrie in de Vereenig- de Staten eenigermate de barometer is, waarop de s tand van het Amerikaan sche zakenleven kan worden afgelezen, wordt gewezen op de groote bedrijvigheid die daar momenteel heerscht. De proiongatiekoers bewoog zich tus schen 31/20/0 en 33/40/0. gekregen en zij was er zeker van, dat zij in een harmonisch huwelijk met hem zou leven. Dit huwelijk is zeer gélukkig geworden. Carry had hem alles gebiecht, eer zij zijne hand aannam en zijn volkomen be grijpen, zijn innigen wensdh zijn geliefde vrouw gelukkig te maken, werden met goed gevolg bekroond. Na enkele jaren namen prins Herbert en zijne vrouw voor'eenigen tijd hun in trek op Cronersheim. Carry was de ge lukkige moedei" van een lief dochtertje. Op Valberg dartelde sedert vijf jaren een flinke stamhouder rond, die zijn groot vader, barorl Viktor, bijna den ganschen zomër op Valberg vasthield. Nu had ook de eerste ontmoeting plaats tusschen Carey en Rita, na alles wat er gebeurd was. Prins Herbert en Gunter woonden deze ontmoeting bij. Die beide, nu zoo gelukkige vrouwen, sloten nu wer kelijk eerlijke vriendschap. Op het slot Valberg had het geluk een blijvende plaats gevonden'. Op het meer in het park houden een paar zwa nen .verblijf met wie de jongste spruit der Valbergs, de kleine Viktor, Rita en Góhters 2t>on, vriendschappelijk om gaat. Baron Gunter en zijne vrouw gaan nooit langs liet meer, zonder een stil dankgebed aan het lot, dat hen voor een groot leed bewaarde. EINDE.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1