Grinnik-Pilletjes PUROL er op Koloniën. Uit de Radiowereld Rechtszaken. Binnenland Gemengd NieuWs, „Hoe durf je het te wagen, om vier uur thuis te komen? ,,'t Is (nog maar één uur". ,,'t Is vier uur, zeg ik je!" ,,'t Is mog maar één. uur. Ik hoorde de klok één sl-slaasn. toen ik binnenkwam, Ik hoorde het duidelijk verschei dene malen!" „Wel baron, kuint u mij' niet aan een baantje helpen?" „Neen, ik zou niet weten, welke be trekking ik voor u zou hebben". „Nu als u niets heeft, dan misschien als raadgever". „Best en geeft u mij dan meteen eens raad, boe ik van u af kan komen." Dé overwerkte zakenman: „Ik heb een lange vacanfcie noodig, op een plaats, waar je heelemaal van de wereld afge sloten bent". Vriend, vol sympathie: „Waarom pro beer je niet eens een telefooncel?" Anti-tabakspreker: „Je gaat naar een sigarenwinkelje legt een kwartje op de toonbank, je krijgt een pakje siga retten en je krijgt méér'!F Want na die sigaren komen bier, wijn whisky Stem uit het publiek: „Waar is die winkel, mijnheer?" Een Amerikaan toonde met onverholen trots aan een Fransohman het groote Vrijheidsbeeld, dat van zee uit zicht baar is voor wie New-York nadert. Ja, merkte de Franschman fijntjes op, ook wij bezitten standbeelden voor onze groote dooden. I j Man: „Toen je met me trouwde, be loofde je me te zullen gehoorzamen, en je doet het in het geheel niet". Vrouw: „En jij beloofde jou wereld- sche goederen met mij te zullen deelen en dat doe je ook niet bepaald." A.: „Hoe was het diner?" B.: „Uitstekend. Maar wij zaten zoo nauw, dat wij op commando van den gastheer links of rechts moesten kau wen, om elkaar niet te stooten." Heer: „Het is koud vandaag, juf frouw". Jonge dame: „Ja, mijnheer." Na een pauze. Heer: „Het zal wel gaan sneeuwen, mejuffrouw." Jonge dame: „Waarschijnlijk, mijn heer". Na een pauze. Heer: „Het zal...." Jonge dame: „Wel gaan onweren, meent u?" Heer: „Bepaald." Ter zijde: „Een bijdehandje, hoor". In de jaren 1830 had men 2 groote vallen, in 1838 eveneens 2, in 1857, 1861, 1866 en 1878. De val van 1768 bij dijk- paal 39 was van minder beteekemis en van den omvang van 6 December 1861 en van 11 Augustus 1866. Dat waren val len tot in den berm van den zeedijk. De vallen van 1832 en 1838 en van 31 October 1857 hadden plaats bij den Kortgeenschen Nol alwaar toen alles bezonken is. Als men al deze calamiteiten nagaat is het niet te verwonderen, dat de Anna- Poider na de totstandkoming van de Wet op de Calamiteuize Polders ook direct on der beheer genomen is van Rijk en Pro vincie en groote offers vergde en van Rijk en van de Provincie. Het buiten- beheer werd van het Bmnenbeheer ge scheiden en ook binnién den polder viel veel te doen ter verbetering van afwa tering en van wegen. Door het bijzon der hooge dijkgeschot weten H.H. in gelanden het best de behoeften van de zen polder. Met Kerstdag 1894 was Jonkvrouw Anna zoo ongelukkig om door de zee overstroomd te worden,, juist bij de hof stede Anna-Polder. Midden in den nacht het was omstreeks 12 uur, stond plot seling het water 2 voet hoog in de slaap kamer der bewoners en moest in allerijl het huis verlaten worden. Veel schapen en eenig ander vee zijn toen verdronken. Deze overstrooming kostte Rijk en Pro vincie niet alleen veel gelid, maar ook verscheidene jaren was de polder voor een degelijke cultuur ongeschikt en ging heel wat productief kapitaal verloren. In 1911 begon de victorie, zoo dacht men. Voor de eerste maal werd toen wat geld overgespaard en belegd op het Groot boek. De aangrenzende polders werden vrijgesteld en hunne bijdragen'. Alles ging goed' tot 1924, maar toen werd het be spaarde geld weder opgenomen tot dek king van verschillende kosten, van zeewe ring. Met de vele werkzaamheden en ver beteringen, die thans in uitzicht zijn, zal er de eerste jaren geen kans zijn geld over te leggen en moet weder bij Rijk en 'Provincie worden «aangeklopt. Een waardeerend woord te spreken over de vele personen, die van ver en nabij het beheer gevoerd hebben over Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huid- verwondingen HET VERZACHT EN GENEEST Jonkvrouw Anna zou te veel tijd eischem, daar er in de bestaande boeken te veel namen vermeld zijn. Toch wil ik een woord van dank brengen aan onze voor ouders voor alles wat zij gedaan hebben om Jonkvrouw Anna niet alleen aan de zee te onttrekken, maar ook voor datgeen geëischfc is om haar te behouden. Inzon derheid komt een woord van lof aan hein, die het archief 'bewaard hebben, want voor zoover nagegaan kan worden, is al les ongerept bewaard. Het eerste boek in perkament gebonden met het Proces-Ver baal van aanbesteding van 1727, leggen wé hierbij ter tafel om inzage te nemen. Als voorzitter wil de heer Dorst ver der een woord van dank en lof brengen aan hen, die het toezicht uitoefenen van Rijk en Provincie aan de waterbouwkun dig© ambtenaren, de bestuursleden en in zonderheid aan den heer Flipse, die al hier tegenwoordig is, en die het bestuur der Waterkeerimg steeds 'hulp en raad wist te geven, waar die gevraagd werd. Nog verder uit te weiden, over meer andere dingen, acht de voorzitter thans overbodig e n *zal eindigen met den wensch, dat de polder ma;g gespaard blij ven voor groote rampen, dat het haar wel mag gaan, en dat de personen, die thans het bewind voeren, nog vele jaren mogen medewerken in het belang der Waterkeering van Jonkvrouw Anna. De heer Van der Maas, bestuurslid, brengt in het midden, dat de voorzitter zich zelf vergeet, waarom hij een woord van dank brengt aan hem, die niet min der heeft gepresteerd dan de anderen. Ook hij staat op de bres voor de be langen» der Waterkeering. Verschillende heeren hebben nog het woord gevoerd. Biezelinge. De tuinbouwvereenigiinig Biezelinge en. Omgeving kwam in leden vergadering bijeen. Door den voorzitter werden de talrijk opgekomenen welkom geheeten. Door verschillende zaadhande- laren was prijsopgaaf gezonden van per- fectboonen. Gegund werd de levering aan de laagste inschrijfster N.V. Wed. P. de Jongb te Goes. Door een der be stuursleden werd behandeld „Cultuurwis- selinjg in betrekking tot voor en na teelt. Een aangename bespreking volgde. De pas opgerichte vereenigimg mag zich in goede onderlinge samenwerking verheu gen. Het ledenaantal breidt zich gesta dig uit. Borssele. De herijk der maten en ge wichten zal plaats hebben op 11 April. Driewegen. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben te Elle- woutsdijk op 13 April namiddag. Ellewoutsdijk. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 13 April voormiddag. Heinkenszand. Op de candidatenlijst voor leden van den gemeenteraad zijn door de A. R. kicsvereeiniging geplaatst die heeren: J. Steketee; J. van, Damme Hz.; F. Dominacus; H. Helmstrijd en C. Lo- kerse Az. Bedankt voor Hoek van Holland bij de Geref. Kerk, door Ds. Keur van Heinkenszand. Ierseke. In Maart werden oesters ver zonden naar: Nederland 232.629; Enge land 1.837.505; België 128.000; Duitsch- Laindi 273.205; Franlcrijk 3400; Diversen 27.850. Totaal 2.502.589. Kloetinge. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare schooi te N. en St. Joosland is benoemd' de heer J. Zuidweg, volontair aan de openbare school te Kloe- tinge. Nisse. De herijk der maten en ge wichten zal plaats hebben te Ovezande op 12 April namiddag. Door de hervormde kiezers de zer gemeente zijn voor de a.s. gemeente raadsverkiezing als candidaait gesteld: H. Dane; M. Nieuwenhuijse; J. van Liere; C. J. Bos; H. Nieuwenhuijse; E. San ders©; M. Zonnevijlle en M. Jansen. Ovezande. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 12 April voormiddag. Een belangrijke mededeeling. Op de persconferentie heeft de gouver neur-generaal, de verschillende vragen be antwoordend, medegedeeld dat een ster ke toeneming van de propaganda van de Kuo-Min-Tang geconstateerd is. Maat regelen' worden overwogen tegen uitingen in de Maleische en Chineesche pers, en daarnaast maatregelen tegen het overige communistische gestook. Z.E. hoopt het ontwerp betreffende de staatsrechtelijke positie van de Chineezen in Indië nog dit jaar "bij den Volksraad aanhangig te maken. Het zal strekken om alle belet selen in de staatsregeling, die thans* te gen eventueele gelijkstelling van de ver schillende groepen van de bevolking be staan, weg te nemen. In Aus tra lië gehoord. Volgens telegrafische berichten uit Sydney is de radio-uitzending van het Phiiips-laboratorium te Eindhoven than; iin Australië en Nieuw, Zeeland zeer dui delijk gehoord. De moord te Groningen. De rechtbank te Groningen deed uit spraak in de zaak tegen den 29-jarigen W. S., beschuldigd in den avond van 10 Dec. den afdeelingschef ter drukkerij bij de firma J. B. Wolters, uitgevers mij. te Groningen met een scheermes te heb ben verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. De rechtbank veroordeelde beklaagde tot 7 jaar gevangenisstraf. Het O. M. had 12 jaar geëischt. Provinciale Staten. fn de onderscheidene provincies hebben de verkiezingen voor de provinciale sta ten plaats gehad. We laten de resultaten hier volgen: Noord-Brabant: 1927 1923 R. Kath. 50 51 S. D. A. P. 3 3 Chr. Hist. 3 3 Anti-Rev. 2 2 R. K. Volksp. 2 2 Vrijheid sb. 3 2 Vrijz. Dem. 2 2 De Vrijheidsbond heeft dus één zetel gewonnen op de r. kath. D renthe 1927 1923 S. D. A. P. 9 7 Aniti-Rev. 6 7 Vrijz. Dem. 5 4 Vrijheid sb. 5 6 Chr. Hist. 5 5 R. Kath. 2 2 Pl.-d© Boer 2 2 Pl.-Braat 1 2 Hier zagen dus de Soc. Dem. hun aantal zetels met 2 vermeerderen, en de Vrijz. Dem. met één, welke drie zetels resp. veroverd werden op de Anti-Rev., den Vrijheidsbond en de Plattelanders. O v e r ij s s e 1 1927 1923 R. Kath. 12 13 S. D. A. P. 10 9 Chr. Hist. 8 8 Amti-Rev. 7 7 Vrijheidsb. 5 3 Vrijz. Dem. 3 3 PI. B. 1 1 St. G. 1 1 Er is dus één katholieke zetel over gegaan maar de S. D. A. P. Groningen 1927 1923 Anti-Rev. 10 10 Vrijz. Dem. 6 6 S. D. A. P. 13 11 Vrijheidsb. 5 6 Chr. Hist. 5 4 R. Kath. 3 3 PL B. 2 3 Comm. 1 2 De soc. dem. wonnen twee zetels, en die Chr. Hist, één1 zetel; van deze werd er één verloren door: den Vrij heidsbond, den Plattelandersbond en de Communisten. Gelderland 1927 1923 R. Kath. 19 19 S. D. A. P. 10 10 Chr. Hist. 10 10 Anti-Rev. 8 9 Vrijheidsb. 8 7 Vrijz. Dem. 4 4 St. Geref. 1 1 PI. B. 1 1 Prot. V, P. 1 De Anti Rev. verloren een zetel Vrijheidsbond wint er een. Fries land 1927 1923 Anti-Rev. 11 12 Chr. Hist. 10 9 Comm. 1 1 R. Kath. 4 4 Plattel. 2 2 S. D. A. P. 12 12 Vrijheidsb. 5 6 Vrijz. Dem. 5 3 De chr. hist, wint 1 zetel de Vrijz. Dem. bond 2, de Anti-Rev. en de Vrij heidsbond verliezen er ieder één. Zuid - Holland: 1927 1923 S. D. D. A. 21 20 R. Kath. 16^ 16 Anti-Revr. 13' 16 Chr. Hist. 10 12 Vrijheidsb. 10 9 St. Geref. 4 2 Vrijz. Dem. 1 3 3 Herv. Geref. 2 1 PI. Braat 1 1 Comm. Holland 1 1 Comm. Wijnkoop 1- 1 De Staatkundig Geref. Partij wint 2 zetels, de S.D.A.P., Vrijheidsbond en Herv. Geref. Staatspartij winnen ieder een zetel, de A. R. verliezen drie én de C.-H. 2 zetels. De drie rechtsche par tijen hebben thans 39 zetels, zijn dus niet meer in de meerderheid. Noord-Holland 1927 1923 R. Kath. 17 19 Anti-Rev. 6 -6 Chr. Hist. 8 10 Vrijheidsb. 9 Vrijz. Dem. 6 6 S. D. A. P. 24 19 Comm. (Holland) 1 1 Comm. (Wijnkoop) 2 2 Chr. Dem. 1 1 Plattel. 2 2 Middenst. partij 1 .0 De S.D.A.P. wint 5 zetels, de Vrij heidsbond, indien men dien zetel de Har- togh er bij telt, 2, en de Middenstands partij één. De R. K. Staatspartij en de C. H. Unie verliezen ieder twee zetels,' terwijl de Vrijz. Dem., de Plattelandersbond, de Anti-Rev. en de Christen-democra ten eik één zetel verliezen. L i m bur g 1927 1923 R. Kath. 38 3# S. D. A. P. 5 4 Chr. Hist, en A-R* 1 1 Vrijheidsb. 1 1 Vrijz. Dem. 0 1 De S.D.A.P. won en de Vrijz. Dem. verloor een zetel. Het motorongeval b ij Hedel. Omtrent het motorongeval, hetwelk Dinsdagavond op den rijksstraatweg UtrechtDen Bosch onder de gemeente Hedel heeft plaats gehad en waarbij de 23-jarige Th. A. Aarts en de 20-jarige W. H. de Wit, beiden uit Ammerzoden (Gel derland) werden gedood» is uit het poli tieonderzoek nog hét volgende gebleken: Op de schipbrug te Hedel is ongeveer 20 minuten na het gebeurde een Wagen ge- passeer d in de richting Kerkdriel. De bestuurder van dien wagen heeft aldaar aan een der brugwachters gevraagd, hoe laat het was. Tot dusver is dit het ©enige, wat bekend is van een wagen, waaronder de beide verongelukten met hun motor blijkbaar onder door zijn geschoten. Vermoedt wordt n.L, dat de motor wel licht door onvoldoende verlichting, in volle vaart in botsing is gekomen met een kar, welke zich eveneens in de, richting van Hedel voortbewoog. De motor zou diaar dan onder geschoten moeten zijn met het bekende gdevolg. Voor deze veronderstel ling spreekt de toestand waarin dé motor werd aangetroffen. Dat men die voorloopig te veronder stellen kar niet ter plaatse heeft aan getroffen, behoeft gieen reden te zijn om de mogelijkheid dat het ongeluk zach al dus heeft toegedragen, te verwerpen. Het is immers mogelijk, dat de karvoerder doorgereden is, misschien in zijn verklaar baren schrik wegens het gebeurde en wel licht om te trachten zoodoende een onaan- genamen nasleep van het gebeurde, waar voor hij zich niet verantwoordelijk zou willen achten, te ontgaan. Relletjes te Amsterdam. Nabij het gebouw van de Haveüiarbieir dersreserve aan de Javakade te Amster dam, hebben zich Woensdagmorgen ru moerige tooneelen afgespeeld. De talrijke bootwerkers, die daar bijeengeschaard stonden om zich voor eventueelen arbeid te melden, wilden wegens grievfciV tegen de in genoemd gebouw zetelende directie binnendringen. De directie had deh wensdh te kennen gegeven, met drie afgevaardig den de geschilpunten te besprekeri', doch de bootwerkers namen daarmede geen genoegen. Bij het ingrijpen der politie trokken de agenten hun revolver eü losten ter waarschuwing ©enige schoten in de lucht. Ofschoon dé bootwerkers nbg ble ven opdringen, was dé orde spoedig her steld'. Een der bootwerkers werd gear resteerd. Wit marmer ontdekt. Bij Ostrusjna, in het Bohemer Woud, heeft men onlangs wit manner in den bo dem ontdekt. Volgens hét- voorloopig on derzoek is dat marmer van zoo goede kwaliteit, dat het bij Caryarisch marmer niet ten* achter staat. Verschillende beeld houwers hebben thans blokken Boheemsdh marmer op proef gekregen om na te gaan of het zich obk>.even goed laat be werken als het Italiaansche marmer. Er hebben zich reeds eenige gegadigden opgedaan om de marmerlaag in het Bo hemer Woud te exploiteeren. Misdadig Chicago. Chicago, dat de reputatie bezit de ge vaarlijkste-en de misdadigste stad der we reld të zrj'm, dat op het gebied van moord en doodslag een record houdt, hetwelk tot dusver door geen enkele Amerikaansche stad geslagen is, Chicago doet een poging om beter te wordëh. Het gemeente bestuur is vak teordeel, dat de toeneming der bevolking weliswaar een dreigende omvang heeft aangenomen, doch zij acht het ongewenscht, dat hieraan paal en perk wordt gesteld door middel van het vermoor den van medeburgers. Een standpunt, dat te loven valt. Reeds is de politie in Chicago tot een ware legermacht uitgebreid. Zij is voorzien van pantserauto's, gasmaskers en radio, en een inspecteur van politie bezit er de mili taire en strategische kennis van een be roepsofficier. Zulk een kennis is een ver- eisdfrte voor de achtervolging en omsinge ling van bandieten, de belegering van hui zen en bet zuiveren van misdadigers- nestem Naast deze formidabele kracht-imaat- regelen doet dan* ook de jongste politie verordening, waarbij jongens en meisjes onder de zestien jaren, zich niet later dan tien uur 's avonds zënder goLei.de op den openbaren weg mogen bevinden, wat kin derachtig aan. Bij het toepassen dezer verordening stuit de politie echter op moeilijkheden. Want met de huidige mode korte rokken, ge bobd haar en 'technische vaardigheid in het gebruik vat?lippenstift, rouge en poe der is het vaalt bezwéhrlijk voor een eenvoudige politieagent om zoo op het eer ste gezicht vast te stellen of de overtreed- ster een meisje onder de zestien, een jong gehuwd vrouwtje of derzelver moeder is.... Menig vrouwtje is dan ook reeds ver ontwaardigd in verzet gekomen toen zij gearresteerd dreigde te worden en tal van opstootjes met een even wuften als ernstig socialen ondergrond zijn hiervan het ge volg geweest. Bij de dienstdoende agenten stuit de nieuwe verordening op heimelijken tegen stand. Zij mieenen, dat bet schatten van den leeftijd der vrouw nieet tot hun be voegdheid behoort, terwijl zij als man be grijpen, dat een onjuiste schatting hun arrestante niet anders dan grieven kan. De vorige week nochtans arresteerde de politie 's nachts bijna 500 meisjes, die de wet hadden overtreden. Geen één ont kende beneden de zestien te zijn. Waaruit dus blijkt, dat de Chicago*sche agenten vrouwenkenners zijn, dat aan de opvoe ding der Chicago'scbé meisjes nog iets ont breekt en dat de verordening niet over bodig is. Groote ink o,me n s De Vereenigde Staten maken al eenige jaren een periode van grooten voorspoed door en dit weerspiegelt zich ook in het feit, dat er een flinke toeneming te con- stateeren valt van de groote en grootste inkomens in de Unie. Daaromtrent zijn voorloopige gegevens gepubliceerd door den Revenue Commis sioner te Washington. Zij hebben betrek king op het fiixancieele jaar 1925, en de door den Revenue Commissioner mee gedeelde gegevens dragen dit worde niet vergeten nog slechts een voorloo pig karakter. In totaal waren er dan in het financieele jaar 1925 blijkens de amb telijke gegevens, waarover men te Was hington beschikte, 207 Amerikanen met persoonlijke inkomens van over het mil- lioen dollars. Dat is. een reusachtige voor uitgang, bij 1924 vergeleken, toen er „slechts" 75 waren. Het was maar eeens bijna even hoog geweest, n.l. in 1913, dus het laatste jaar voor den wereld oorlog, toen er 206 inkomens van een millioen dollar of meer waren. 5 Men schrijft de gunstige resultaten 1925 (de belastingen over die inkomens werden pas in 1926 geïnd) toe aan twee factoren, n.l. den bloei van het zakenle- vien en de belastingverlagingen. En hoe een enorm goede tijd het thans voor de ijke Amerikanen is, moge blijken uit de volgende gegevens omtrent de 1.000.000 inkomens. Het waren er in het financieele jaar 1917 141, in 1918 nog maar 67, 1919 65, 1920 33, 1921 21. Dit was een minimumvan toen af aan werd weer de stijgende lijn geconstateerd. De teruggang in de jaren 19171921 was niet geheel en misschien slechts maar voor een betrekkelijk gering deel toe te schrij ven aan eendepressie in het zakenleven. Een veel grdbtere factor was de neiging van dé zeer rijke mens enen om een groot deel van hun bezit te beleggen in van- belaSting-vrij gestelde fondsen. Maar toch is voor de huidige mooie resultaten de belastingverlaging ongetwij feld ook een factor van beteekenis ge weest. De noodlottige korte rok ken. Mag men de ernstige waarschuwers uit allerlei kampen gelooven, dan is bat bijna niet te overzien, hoeveel onheil de

Goessche Courant | 1927 | | pagina 6