Uit den Westhoek Stadsnieuws PpovincieDieuWs School en kerk. Buitenland Rechtszaken. Kamer* Overzicht. De verkiezingen. De belangrijkheid van een verkiezing kan men zoo ongeveer afmeten naar het geen, de straat vlak voor den verkiezings dag te zien geeft. Voor die provinciale staten maakt men zich meestal het minst druk. Hier en daar een 'aanplakbiljet, van een enkele partij een wagen met propagandistische opschriften, die bewij zen dat men het in de politiek met den gulden stelregel: „Waarheid in de re clame" zoo nauw niet neemt, verder geen nieuws. Zelfs de muren en straten zijn den dans van den politieleen witkwast ont sprongen. Ook op den dag der verkiezingen was er van eenige agitatie geen sprake, men ging rustig ter stembus en voelde men niets voor „gaan", dan liet men zich rij den. Enkele partijen vooral werkten druk met voertuigen en de politieke „gangma kers" wisten hun slachtoffers te vinden. Op sommige oogenblikkeo gelekèn de stembuireaux veel op invaliden-huizen, ge breidagen en ouden van dagen werden zonder pardon naar de bus gesleept. Het was meermalen een weinig verheffend too neel. Toen de uitslagen van de verschillende dorpen bekend werden en men aan onze bureaux zijin licht kon opsteken, bleek dat er toch wel eenige belangstelling voor de resultaten bestond. Iedere keer als een nieuwe uitslag gepubliceerd werd, kwa men de kijkers toeloopen. In de avonduren hebben we gisteren den voorloopigen eind-uitslag per bulletin ver spread. Groot© verrassingen hebben de verkie zingen voor de provinciale staten in onze provincie ook ditmaal niet opgeleverd. De S.D.A.P. en V.D. wonnen een zetel, de A.R. en de V.B. verspeelden er een, zoodat de limksche minderheid met één man versterkt uit den strijd is gekomen. Voor de A.R. en voor de S.D.A.P. hadden we den uitslag gunstiger ver wacht, daar deze twee partijen, vooral een felle campagne hebben gevoerd, die andere partijen, inzonderheid den V.B. tot voorbeeld mogen strekken. Deze par tij heeft in de verkiezingsdagen weinig van zich laten hoören, het verlies van één zetel kwam dus niet onverwachts. De V.D. die voor de verkiezingen niet stil zat, boekte een niet onverdiend suc ces. Spoedig staat thans een herhaling van het stembusspel te wachten bij de ge meenteraadsverkiezingen. De dag van Woensdag zal alle partijen wel een en ander geleerd hebben. Voor de samen stelling der gemeenteraden kan men van de jonge ervaring profitoeren. Veel is er geschreven en gesproken over de oorzaak van dit verschijnsel. De eenvoudigste verklaring is deze, dat dit merkwaardig leit in zuiver anatomi sche verhoudingen zijn grond heeft. In normalen toestand ontspringt de rechter- sleuitelbeenslagader, die den rechterarm van bloed voorziet, dichter bij het hart dan de bnkerslagader, de druikkracht van het hart oefenit dus een grooter invloed uit op deze ader, dan op die van den linker arm. Daardoor krijgt deze slagader en al zijn kleinere vertakkingen meer bloed dan'haar compagnon, wordt daardoor be ter gevoed, ontwikkelt zich sterker en wordt dientengevolge meer gebruikt. Bij de linksche mensdhe ontspringt de lin- kersleutclbeenslagader dichter bij het hart dan de rechterslagader en daardoor ont staan de omgekeerde verhoudingen en gevolgen! Raadsverkiezing. De verkiezing van de leden van den raad alhier, die eerst was vastgesteld op 18 Mei is nader bepaald op 20 Meiia.s. Geslaagd. Gisteren slaagde te Delft voor het in genieurs-examen voor civiel-ingenieur onze oud-stadgenoot de heer F. C. Maijs. „De vroolijke Kater". Een nieuwe combinatie op het gebied der klem-kunst, waarschijnlijk geïnspi reerd op de „Optimisten", en zingend en spelend onder den naam „De vroolijke Kater", heeft gisteravond in het Schut tershof een met zorg samengesteld pro gramma uitgevoerd. Ondanks het groot aantal onbezette stoelen dat de zaal te zien gaf, heeft het vroolijke troepje met dat optimisme en die volharding gespeeld, welke minder artistieke plankenbroeders dikwijls pas bi) het uitzicht op. een finan cieel geslaagden avond ten toon spreiden. Daarvoor eerst een woord van hulde aan allen, inzonderheid aan Louis Noiret, die de conférence verzorgde en die dank zij zijn blijmoedigheid de in den aanvang kille stemming weldra versloeg. Dat was een kranige overwinning, welke we zeer we ten te waardeeren. Na de gemeenschappelijke opening van den avond, waarbij het gezongene niet zoo goed overkwam als verlangd kan wor den, eischte Rodi Roeiers de aandacht voor zich op. Met zijn vingervlugheid en zijn invloed op speelkaarten oogstte hij éem welverdiend succes. We hadden Roe iers, die zich over heel wat capaciteiten blijkt te beschikken nog niet in de hoeda nigheid van vingervlugge gezien. We ont dekten hem eigenlijk eerst bij zijn weder optreden,, ditmaal als snelteekenaar, als vlot en scherp waarnemend caricaturist, die zijn weerga op dit gebied in het land va» voetlicht niet heeft. Hoe dikwijls heb ben we hem vroeger onder leiding van Jean Louis Pisuisse als zoodanig bewon derd, en 'hoé was hij gisteravond weer op dreef. Men behoeft waarlijk Recti's fijne illustratiewerk niet te kennen om zijn beel dend talent te kunnen waardeeren. Een talent als het zijne valt overal onmiddel lijk op, hetzij in de mondaine Kurhaus- bar te Scheveningen of in de geïmpro viseerde tooneelzaal te Broek- en Water land. Na Roeter's goocheidemonstratie bracht Jo Whilby, die over een goed geluid be schikt enkele liedjes. Aardig waren ook de buiksprekende poppen. Louis Noiret, de tot in zijn vingertop pen en teenen muzikale componist sloot het programma vóór de pauze met zijn weemoedige en vroolijke chansons. Zeer geestig was ,,'tdoet er niet toe". Een hartelijk applaus bewees hoe men zijn kunst apprecieerde. Na de pauze werd opgevoerd de éésn- acter „Voorschot", die de Katers ge heel als een parodie speelden. Jammer, want het is ook zonder dat een goed blij spel, Adolf Bouwmeester bewees het des tijds. Alle spelenden chargeerden en legden de grappigheid er vingers dik op. Daar door werd het een clownerie, die des ondanks deed schateren. Aan het slot hadden de spelers er zelf schik in. We schreven reeds, dat de opkomst voor deze uitvoering gering was.' „Hoe komt dat toch", vroeg de zakelijke lei der, de heer Das si, ons in. de p auze. „We brengen toch iets goeds!" Op het eerste moesten we hem het antwoord schuldig blijven, het tweede konden we van harte toegeven. „De vroolijke ka ter mag er zijn". Prijswinnaar. Op de Paaschvee-tentoonstelling te 's Hertogenbosch, behaalde de heer C. Blökpoel 2 eerste en 2 tweede prij zen met twee beste vaarzen en ossen. Vereeniging Van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagavond 6 uur zal een godsdienst oefening gehouden worden onder leiding van Ds. Fetter van Rotterdam. GENEESMIDDELEN, VERPLEGINGS-ARTIKELEN enz. A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker, Goes. Telefoon 168. Verbetering. Onder de namen der gekozen candida- ten van de A.R.-partij komt voor de heer Timmerman. Dit moet zijn de heer Laer- es. Treinenloop. Eenige dagen geleden wezen wij er op, dat in verband met de invoering van den zomertijd in België tusschentijds en kele wijzigingen zijn aangebracht in dien treinenloop, geldende van Zondag 10 April tot en met Zaterdag 14 Mei. In het bijzonder willen wij de Zeeuiw- sche reizigers er thans nog op wijzen, dat aangezien de treinen van Amsterdam naar Parijs zijn vervroegd, men met den ochtendtrein in Zeeland wenschende te arriveeren (aank. Vlissingen 12.22) niet meer om 8.27 uit Amsterdam, 9.27 Den Haag en 9.56 Rotterdam D.P. kan ver trekken, doch resp. reeds om 9.42, 8.49 en 9.24 en indien men met den avond- sneltrein wil arriveeren (aank. Vlissiln:- gen 11.45) niet meer om 7.42 uit Amster dam en 8.39 uit Den Haag kan vertrek ken, doch resp. reeds om 7.17 en 8.22. Het vertrek uit Rotterdam D.P. blijft 9.07. Men moet te Rotterdam overstappen. In de richting naar Holland komt voor de Zeeuwsche lijn geen verandering hn de verbindingen. Vlissingen. In de buitengewone alge- meene vergadering van de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen zal worden be handeld een voorstel van commissarissen tot het aangaan van een contract met de Staat der Nederlanden in verband met bet door de regeering ingediende voor stel tot verbreeding der sluizen van het kanaal door Walcheren te Vlissingen. Deze buitengewone algemeene vergade ring zal op Dinsdag a.s. plaats hebben. Wolphaartsdijk. Donderdag hield de vereeniging „Landbouw en Veeteelt" een algemeene vergadering. Medegedeeld werd dat 3 nieuwe leden waren aangeno men. Door den voorzitter werd namens de vereeniging aan den heer J. A. Koert een schemerlamp aangeboden, als souve nir en blijk van erkentelijkheid voor al les wat hij heeft gedaan voor het wel slagen van het feest bij het 50-jarig ju bileum der vereeniging. De heer Koert zeide dat dit blijk van waardeering een ware verrassing voor hem was, het werk dat hij voor de vereeniging heeft gedaan is ruimschoots beloond door de groote sympathie, waarmede het is ontvangen. De ontvangsten van de vereeniging bedroegen dit jaar f 895,65, uitgaven f818,91, wat met het nog uitstaande ka pitaal der^ vereeniging op de boerenleen bank een batig slot vormt van f289,73. Door den penningmeester van de com missie van aankoop van kunstmeststoffen enz. was ontvangen en uitgegeven f80.213,14. Door de weide-commissie werd rapport uitgebracht. Naar aanlei ding hiervan deelde de voorzitter mede, dat door den kring W.Z.B. een greppel- ploeg is aangekocht waarvan de leden tegen een billijke vergoeding gebruik kun nen maken. Op voorstel van het bestuur werd besloten een subsidie van f 35, toe te kennen voor de plaatselijke rund veekeuring. Jubileum. Ds. J. C. Fontein, Ned. Herv. pre dikant te Hurwenen herdacht Woensdag den dag waarop hij voor 25 jaar in zijn ambt werd bevestigd. Behalve zijine te genwoordige gemeente, diende ds. Fon tein de gemeente Rilland-Bath. Op den kansel gestorven. De bekende R. K. bisschop van Stuhl- weissenburg (Z.-Hongarije) mgr. Ottokar Prohaszka is, volgens „De Msb.", de zer dagen overleden tengevolge van een beroerte, waardoor hij tijdens een vas- tenpreek, die hij in de universiteitskerk te Boedapest hield, getroffen werd. Met mgr. Prohaszka is een der be kendste Hongaarsche kerkvorsten heen gegaan. Hij was één der grootste rede naars van den tegenwoordigen tijd. Er was geen groote kerkelijke plechtigheid in Hongarije, of mgr. Prohaszka voerde er het woord. Het thema van zijn laatste kanselrede was: het lijden en de strijd der menschem- ziel. Ongeveer tien minuten had hij ge sproken en betoogd, dat de mensch bij al zijn strijd en lijden moet inzien, dat hij bij God alleen ware hulp vindt. De bisschop kon slechts met de groot ste inspanning spreken. Zweet parelde op zijn voorhoofd. De hisschenpoozen tusschen zijn woorden werden steeds groo ter. Een geestelijke bracht hem een glas water en verzocht hem, de preek af te breken. De bisschop ging zoo lang door, tot hij bewusteloos raakte. Ben in de kerk aanwezige arts kon niets meer voor hem doen. Ook buiten Hongarije was bisschop Prohaszka, volgens het hierboven geci teerde blad, geëerd en gezien. OVERZICHT. De Chineesche troebelen. Chamberlain heeft in liet Britsche La gerhuis mededeeling gedaan nopens de Britsdhe politiek in China. O.m. zei hij daarbij, dat de Engel- sdhen in China alleen streven naar de naleving der verdragen en bereid zijn, als de omstandigheden dit mogelijk maken, tegemoet te komen aan de nationale aspi raties der Cltineezen. Over de gebeurtenissen te Nanking had hij thans een nieuw rapport van den Engelschen vice-consul ontvangen. In dit rapport wordt uiteengezet, dat de Noor delijke troepen op vreedzame wijze de stad op 23 Maart des avonds hebben verlaten en dat dien daarop volgenden Donderdag troé^en, in hoofdzaak Honan- soldaten des morgens vroeg de stad zijn binmegnedrongen De consul met zijn familie heeft zich slechts met moeite kunnen redden, even als de Amerikaansche consul. Hun eigen dommen werden, met die van den Ja pan schen consul geplunderd en vernield. Ook thans en dat is per slot het be langrijkste wordt er op gewezen dat de aanval georganiseerd was. Geen kwestie van muiterij; er werd gehandeld naar signalen. In de stad waren boven dien overal plakkaten. Engeland, zei Chamberlain, had geen ander belang dan met China in vrede en vriendschap te leven, doch tegen over een regeering die haar troepen niet in haar macht heeft, en de vreemde lingen niet wil beschermen, moeten maat regelen genomen worden. Wij hebben:, aldus Chamberlain, de leiding genomen bij pogingen om te on derhandelen, en ernstig gestreefd naar een vriendschappeJijken geest. Doch hoe kunnen wij met een regeering praten, na dergelijke ongeregeldheden als te Nan king? Engeland erkent dat de verdragen ver ouderd zijn en dat men réloeiïing moet houden met de nieuwe toestanden, doch ook de Chineezen moeten hetzelfde doen. Voordat wij met deze politiek'-verder kunnen gaan, moeten wij weten, welke de houding is van dé verantwoordelijke Chineesdhe overheden watbetreft dé ie Nanking gepleegde daden van geweld. Chamberlain geloofde dat al de be trokken mogendheden in hoofdzaak het er over eens zijn, dat voldoen inmoet worden gevraagd. Hij kon echter geen nadere mededeelingen omtrent dat punt doen, zoolang deze overeenstemming niet definitief uitgedrukt isnen zoolang dé pu blicatie der nota's in de verschillende'be trokken landen met mogelijk is? v. >..:y Communisten op het platteland. De tijd, toen de bolsjewiki zich ook op het platteland in Rusland als de onbeperk te heerschers voelden, toen elke wensch van de bolsjewiki als een wet'werd be schouwd, is voorbij. -Op het ©ogenblik hebben de bolsjewikiop het platteland niets meer te vertellen. Zij durven zelfs niet meer openlijk voor hun eischem op komen. Het bolsjewistische tijdschrift „Djerjewenskiej Kommocnist" (De Plattelands-Communist) geeft een troos teloos beeld van de rol, welke de commu nistische fracties van de dorps sovjets spe len. Het tijdschrift vertelt het volgende: De communistische fracties van de dorps sovjets treden zeer zelden als een georganiseerd geheel, als communistische fracties op. Gewoonlijk wordt integendeel opzettelijk verzwegen, dat de voorstellers van een maatregel communisten zijn. Het voorstel wordt niet uit,naam van de fractie maar uit naam van een afzonderlijken persoon ingediend. Dit wordt gedaan, om dat elk voorstel, waarvan de boeren we ten, «jat het door de communisten inge diend wordt, onherroepelijk verworpen wordt. Het bolsejwistischp.é,tijdschrift is verontwaardigd tegen 'de plattelands-com munisten, die zoo wejinig" moed bezitten. Het tijdschrift erkent, 'dat de invloed van de communisten op het platteland zeer klein, om niet te zeggen minimaal is. En dat terwijl de invloed van de welgestel de boeren, die anti-bolsjewistisch .gezind zijn, met den dag toeneemt. Er is dus op het platteland niemand, die dezen groeien- den invloed van de welgestelde b'oereh zou kunnen tegengaan, klaagt het tijdschrift. En de redactie eischt, dat dé communisten op het platteland meer initiatief zouden toornen, dat zij opnieuw de leiding im hun handen zouden nemeifs-' dat de dorpssov jets weer geheel 'het wérktuig' van de com munisten zouden worden. Alsof zoo Jets nu nog door te voeren is. Door den verrekijker. In de metaalgieterij „Cathar^na' te Sosinowiec (Polen) is een handgranaat, die zich tusschen een: hoeveelheid' oud ijzer bevond, in den smeltoven terechtgekomen. Er volgde een hevige explosie, waardoor een arbeider gedood en 12.anderen ernstig gewond werden. Politierechter te Middelburg. Gratis auto rijden. C. d. B., 20 jaar, arbe&tiér te Krui- ningen, werd beklaagd dat hij op 4 Januari j.l. te Goes an de gterag© van S. van, Strien een automobieL heeft besteld om naar Kruiningen. te rijden,, zeggende dat hij van I waarden heette, en alzoo S. v. Strien heeft bewogen een inschuld aan te gaan van f7,50. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak idem. J. S., 19 jaar, kpopman te Schore, werd ten laste gelegd dat hij op 21 Februari 1927 te Schore J, M. Hage heeft beleedigd. Eisch: f 10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: idem. Belemmering. B. K., 33 jaar, brandstoffeohandelaar te Goes, werd ten das te gelegd dat bij op 2 Februari 1927 te Goes, toen de agent van politie Bijlevelt, ter contro leering van de naleving der Drankwet zich in een localiteit van Van Apeldoorn bevond en verdachte een glaasjej met. bruin vocht voor zich had, terwijl de agent hem toeriep dat glaasje te laten staan, dit toch heeft leeggedronken^ §n alzoo den agent het onderzoek naar 4© ^aleving der Drankwet heeft belemmerd. Eisch: f20 boete of 20 dagen hech tenis. Uitspraak: idem. Een dierenbeul. S. S„ 55 jaar, landbouwersknecht te Krabbendijke, werd ten laste gelegd dat hij op 20 Februari j.l. een. paard zonder redelijk doel pijn heeft veroorzaakt, door dat paard met een hooivork te gooien, waardoor dit paard bloedend werd ver wond. Eisch: f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: idem. Ontucht. J. H. S: 65 jaar, leurder te Goes, werd ontucht ten laste gelegd, gepleegd te Goes in 1926 en 1927. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak idem. EERSTE KAMER. De zeer gebrekkige, li ver gezegd, niet toepassing van dé* reemdelingenwet is voor pro: Win Kmben aanleiding ge worden om bij de voorlzetu'iig van de behandeling van de begrooting van justitie, eens Hink van leer te trékken. De hoog te$raar haalde verschillende frappante staaltjes aatf, om 't geruchtmakende gevat Van Paul heer klaagde daarbij over het groot aantal in 19z'6 uitgezette vrèemdeliugen niet minder dan 2710 en sprak er zijn twijfel over uit of di! allek wel geschied is overeeukomsiig de wettelijke bepalingen. Door niet toe passing van de bepalingen der v reemde lingenwet is hier een rechtsvacuüm ont staan dat inderdaad niet door den beugel kali en slechts leidt tot een machtsmis bruik, dat een schande voorgons land is. Op.een nieuwe Vreemdelingenwet wilde deze senator niet aandringen, doch hij meende de besté oploésing van de zaak tei kunnen vinden in stipte toepassing der bestaande wet, waarbij 't dan misschien aali beveling zou verdienen een vijftal vreeindelingenradeu in te stellen, die zouden ^advjseeren of aan een vreemdeling ep|i reis- en verblijfpas, thans een in de practijk onbekend iets, zal worden uit gereikt. Pan is het uit met het machts misbruik dat. de p litie tegenwoordig be gaat Toen kwam de heer Verkouteren eu hield de Kamer ruim een uur bezig met allerhande beweringen over echtscheiding, huwelijks-goederenrecht en administra tieve rechtspraak De heer Polak bestreed hem. Qndertusschen was 't reeds elf uur geworden, toen njpister Donner eindelijk het woord verkreeg-, ZE. verzekerde o.m, da' de Vreemdelingenwet allerminst wordt gesaboteerd, er den nadruk op leggende dat de maatschappij reeds dadelijk, o.a. na den, aanleg der spoorwegen aan die wet ontgroei^ is en dat men de regeling der reis- en yerblijfpassen al zeer spoedig heeft laten vervallen, omdat zij practiscli niet uitvoerbaar was, en niet om den vreemdelingen alle waarborgen te ont- neuten iP^actisch staat men dus voor art. 9 van de wet, dat zegt# dat niet toegelaten vreemdelingen kunnen worden uitgewez n zonder lusschenkomst van den kanton rechter. De heer Van Embden heeft de strekking der wet van 1849 veel te be perkt gezien. Men moet die niet zóó op vatten, da: niet iedereen, die hier mid delen van bestaan heeft, zou moeten wor- ti'cn toegel a en. Daarnaast stond wel dégelijk, dat men ongewenschlé elementen zou kunuen weren. Dit was juist de bedoeling van het vi- uin. De kwestie van de uitreiking van den reis- en verblijfpas moet dan ook worden bezien uit een oogpunt van wen- schelijkheid vatf'ibfelating. De gedachten- gang van den hèfer Van Embden, om aan ieder, die gevaar loopt uitgewezen te worden, een reis en verblijft pas uit te reiken?'is dus niet juist ;JVaa t de kwestie van de middelen van bestaan is er de bevoegdheid Van het administratief gezag, een vreemdeling toch uit te wijzen. Van onrecht kan dan moeilijk sprake zijn, om dat. ware de wet streng toegepast, zoo iemand nooit in het land ware gekomen. Als er van de honderd vreemdelingen lieh moeien worden uitgewezen, dan heb ben de negentig anderen van de soepele toepassing der wet het voordeel gehad, dat zij niet aan de grens behoefden te ~i*-Wachte4i tot een onderzoek was ingesteld, Om'rent de zaak van Paul Beer, was Z.E. minder positiefhij kwalificeerde het op treden- van de politie niet als willekeur, maar hij vond het toch té betreuren, dat de .zaak zoo geloopen was, zoo'n drama tische ontknoopiug had" gè'kregen TWEEDE KAMER. l-e Tweede Kamer is tot 10 Mei op reces. Alvorens de vacantieplaunen wer kelijkheid worden zijn nog eenige kleine weijes afgedaan. Belangrijk was de dis cussie over den wederopbouw van door de .overstrooming in Maas en Waal ver woeste woningen. De minister heeft voorgesteld voor den bouw van 280 nieuwe woningen f475 000 uit te trekken ais „bijdragen" en f 800.000 als ,.reitelooze voorschotten'*. Aanvan kelijk waren beide bedragen op drie ton gesteld en had de regeering 50 pet. a fon^s perdu ell 50 pet. als rentelooze hypotheek willen geven, maar in verschil lende gevallen wordt thans „een mildere regeling getroffen Er waren leden, die alles cadeau wilden geven, of althans adhaesie schonken aan het denkbeeld van mÜ. Yan Rappard, die alleen van aflossing van het geleende restant wil weten, als de eigenaar of de erfgenaam, het perceel verkoopt. Dit laatste denkbeeld zal door minister Slote.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2