rAPCüniii? r AT ID I AW - liUHMiMi SB lillUKA i 1 ilhehourt mijn hart N\ MSt Woensdag 6 April 1927 111® Jaargang. Buitenland LiiNTVELT's BaZAR rï FEUILLETON Koloniën. Binnenland Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een poi Spruioh Bij alle Drogisten. ProvincienieuWs f J Uienstaanbiedmgen on aanvragen 15 Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant |Bjg||ljjgBj en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. OVERZICHT. De ontwapenings-conferentie. De commissie ter voorbereiding der ontwapeningsconferentie heeft gisteren haar besprekingen inzake de beperking der luchtstrijdkrachten voortgezet. Zij werd het in eerste lezing eens over de door Zweden voorgestelde beperkingsme thode, die zoowel rekening houdt met het aantal vliegtuigen als met de totale motorische kracht. Deze gecombineerde methode heeft voor, dat zij zoowel hel bezwaar dat is verbonden aan een beper king van het aantal, waarvan misbruik kan worden gemaakt door den bouw van sterke vliegtuigen, die agressieve kracht van een land sterk vermeerderen, als dat van de totale motorische kracht, welke de staten vrijlaat een groot aantal vlieg tuigen met zwakke motoren te bouwen, uit den weg ruimt. Mr. Rutgers steunde namens de Ne- derlandsche -delegatie deze gecombineerde methode, welke tevens de goedkeuring ontmoette van de delegaties van Duitsch- land, Amerika, Belgio en Frankrijk. Verder werd gesproken over het ver band tusschen de civiele en militaire (lucht vaart en de voorstellen De Brouckère, die ten doel hadden de militaire en ci viele luchtvaart zooveel mogelijk te schei den. Deze voorstellen werden met enkele verzwakkingen aangenomen. Mr. Rutgers wees hier op het bezwaar, dat aan deze scheiding voor de Nederlandsch-Indische autoriteiten verbonden zou kunnen zijn,» indien zij voor de luchtlijn Sa- bangBatavia militaire vliegtuigen wen- schen te gebruiken. Buitenlanders in Frankrijk. De minister van binnenLandsche zaken beeft in de Fransche Kamer in antwoord op een vraag van communistische zijde inzake de moeilijkheden bij de hernieuwing van de identiteitskaart voor buitenland- sche arbeiders verklaard, dat hij order heeft gegeven dat de verlaagde prijs der kaarten op ruime schaal zal worden toe gepast, o.a. ten opzichte van arbeiders die een f amilie te hunnen laste, hebben en in een moeilijken toestand verkeeren. Zij dienen echter de Fransche wet te eer biedigen. Er zal niet worden toegestaan dat zij agitatoren, provocateurs of sta kingsleiders zijn. De Kamer verdaagde voor ombepaalden tijd de behandeling van de communisti sche interpellatie over de Italiaansch- Zuid-Slavische incidenten en met 395 tegen 145 stemmen de communistische interpel laties over de gebeurtenissen in China. Door den verrekijker. Volgens een draadloos bericht uit Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. door Hod wig CourthsMahior Mevrouw von Tronsfeld had tegen over haar plaats, genomen en vatte haar band. „Ik kan mij voorstellen, hoe groot uw angst was, want ik weet van -Gunter alles, wat er gebeurd is. En omdat ik voel hoe ondragelijk uw lijden moet zijn, daarom kom ik nu naar u toe, om u te zeggen, dat Rita lichamelijk buiten ge vaar is. Zij zal in 't leven blijven en weer gezond worden. Carry verborg haar gelaat in hare han den en een droge snik ontsnapte haar. Goddank o, Goddank! Het zou mijn schuld zijn geweest als zij ge storven was. Dat heb ik niet gewild, me vrouw, geloof me". „Ik geloof u, mevrouw ik geloof nog meer dat u de gevolgen van uwe daad in 't geheel niet overzien hebt. Uw geestelijk evenwicht was verstoord en- u dacht aan niets dan aan de vervulling uwer wenschen, die u voor bereikbaar hieldt. U geloofde, omdat u dit wensdh- te, dat dit alles te regelen was, zonder Hankoui zijn er bij de recente troebelen in de Japamsche concessie te Hamkou tien Chiineezen en twee Japanners ge dood, en verscheiden Chiineezen en twee Tapanners gekwetst. Er worden zeven Japanners als gijze laars gevangen gehouden. Een Japansche club, een hospitaal en twee Japansche werven zijn geplunderd en daarna in brand gestoken. Uit Rome wordt gemeld, dat Mus solini en graaf Bethlem het vriendschaps- en arbitrage-verdrag tusschen Italië en Hongarije hebben gebeekemd. De belang rijkste bepaling van dit verdrag is wel, dat Fiume voortaan een vrijhaven voor Hongarije zal worden. Communisten naar China. Er is bericht ontvangen, dat de lei ders van de communistische centrale tc Singapore, Moeso en Alimin, Singapore veriaben hebben en zich via Hongkong naar China begeven. Het einddoel van hun reis is Kanton. Een tax i-m a n i a k Zaterdagavond riep een jonge man op den Coolsingei te Rotterdam een taxi aan. Hij gaf den chauffeur opdracht* hem en de jonge dame, die bij hem was, naar een adres in Spangen te brengen. In Spangen gekomen verhelde hij den chauffeur, van plan veranderd te zijn en naar Schiedam te willen. In Schiedam bleek, dat de jonge man toen maar liever naar Rotterdam terug wilde, en de taxi reed terug *haar een adres in de 'Zijl- makersstraat. De twee passagiers stapten uit, de jonge man verzocht den chauffeur even te wachten, want hij moest het meisje even thuis brengen. Daarna zou hij den tocht alleen voortzetten. De chauffeur wachtte m wachtte, maar zijn passagier kwam niet meer op dagen. Tenslotte is hij maar weggereden. Later het was inmiddels 2 uur in den nacht geworden zag de taxi chauffeur, toeti hij op de Korte Hoog straat reed, zijn verdwenen passagier wan delen. Hij riep een paar agenten, ver telde, wat er was gebeurd, en het ge volg was, dat de jonge man, die de 21-jarige metselaar C. A. A. uit de Zijl- makersstraat bleek te zijn, weldra op liet politiebureau in de Groote Pauwen- steeg zat. In den loop van den nacht zijn nog enkele taxi-chauffeurs komen vertel len,, dat zij A. wel kenden, en dat hij met hen een gelijken streek had uitgehaald. De jonge man is opgesloten. Locomotief op den weg. Maandagmorgen omstreeks halfzeven is te Delft, tengevolge van verkeerden wis selstand, nabij den overweg aan den Ab-ts woud schen weg een locomot ief door een stootblok gereden, tengevolge waar van de tender midden op den, weg voor de afsiuitboomen kwam te staan. Alle groote opoffering van Rita's zijde, niet waar?" vroeg mevrouw von Tronsfeld vriendelijk. Carry bracht hare hand aan hare lippen. Waarom benit u zoo goed voor me?" vroeg zij zacht. „Waarom? Omdat ik misschien aan mij zelf heb ervaren, hoe eng voor ons vrouwen de grenzen zijn gesteld en dat er maar een kleine aanleiding uoodig is om ons doel voorbij te doen streven. Wij zijn alle arme, dwalende menschen en zondigen is heiaas zoo gemakkelijk. Ik heb getracht mij in uw toestand in te denken en ik heb tot mij zelf gezegd, dat u nu zeker bezield zoudt zijn met den wensch weer alles goed te maken, zooveel het in uw macht stond. Is dat zoo, of ver gis ik mij „Neen, neen, u vergist zich niet. Ik koester slechts dezen wensch en ik zal u dankbaar zijn, ais u mij zegt, hoe ik boete kan doen. Wil mij echter eerst nog aanhoorai. U bent zoo goed voor mij, dat ik voor u mijn gansche 'hart zou wil len uitstorten. Ook ik heb geleden nameloos geleden, omdat ik mij zelf ver kocht had en daarna van verlangen ver teerde naar die reine, zuivere liefde, die ik eens bezat. Dat verlangen dreef mij den verkeerden weg, toen ik trachtte die Uefde terug te winnen." Carry vertelde de geheel© geschiedenis van hare fouten en dwalingen, de kwel- r ij verkeer was" gedurende den geheelen morgen versperd. De machinist van de locomotief brak bij het ongeval een pols. Het treinverkeer heeft geen belemmering ondervonden. Het Belgische verdrag. De oorrespondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldt: In den Maandagmiddag onder voor zitterschap van minister-president Ja-spar gehouden kabinetsraad heeft de minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde, die de vorige vergadering de eerste na de verwerping van het Nederiandsch- Belgische verdrag, wegens zijn reis naar Weenen niet kon bijwonen, een uiteen zetting gegeven van den internationalen toestand en speciaal van de betrekking tusschen Nederland en België geschapen door het votum van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Over de in deze kwestie door de Belgische regeenmg aan te ne men houding werd door de ministers bondig van gedachten gewisseld, maar een definitief besluit werd niet genomen. Wel blijken er in den schoot van den raad stemmen te zijn opgegaan tegen de internationalisatie van het Belgisch-Ne- derlandsche vraagstuk en voor het af wachten van een Nederlandsëh voorstel tot hervatting van de onderhandelingen op een nieuwe basis. De meerderheid zou echter nog steeds naar de internationa lisatie van het probleem overhellen. Reuter verneemt, dat de Belgische re-" geering dezer dagen officieel de En- gelsche re geer in g gepolst heeft of zij be reid was bemiddelend op te treden in de Scheldekwestie. Zij heeft echter ten ant woord gekregen, dat de kwestie er eene was voor directe onderhandelingen tus schen de beide regeeringen,, welke het aangaat. Indien het echter ondoenlijk zou zijn directe besprekingen te beginnen, ge looft men dat Engeland bereid zou zijn bepaalde voorstellen van een van beide zijden tot regeling van het geschil onder het oog te zien. Diergaarde in rouw. In de Rotterdamsche diergaarde zijn twee olifanten gestorven, de derde is ern stig ziek. Een kwaadaardige infectieziekte waarvan de aard tot dusverre, ondanks de krachtige hulp der rijks,: serum-inrich ting, nog niet is opgehelderd, heeft haar intrede gedaan in het olifantenhuis en de drie, zoo buitengewoon populaire olifan ten, Waliy, Moeil en Willy, aangetast. In een tijdsverloop van ongeveer tien da gen nadat het eerst ziekteverschijnselen werden opgemerkt, is eerst de zacht zinnige Moeil en daarna de groote Wally gestorven. Willy, het jonge mannetje, is hard ziek, maar de hoop, dat hij beter wordt, is nog niet geheel opgegeven. Ons gezantschap te Brussel. De „Etoile Beige" verneemt, dat de nieuwe Nederlandsche minister van bui- tenlandsche zaken aan den Nederland- ling van haar huwelijk zonder liefde en alles wat zij beleefd en geleden had. Dat alles welde, als uit een verborgen bron, naar boven. De vriendelijke, vertrouwen de vrouwenoogen tegenover haar, deden haar spreken en deze biecht was haar een verlossing. Tot haar moeder had Car ry zelfs zoo vertrouwelijk niet kunnen spreken, zij had bij haar misschien ook niet zooveel begrijpend meegevoelen ge vonden, als bij mevrouw von Tronsfeld. Toen zij haar biecht had uitgesproken, drukte zij hare handen op haar borst. „O, wat heeft mij dat goed gedaan hoe dank ik u, dat u mij hebt aan gehoord en niet als een streng rechter tegenover mij zit", zei zij dankbaar. De oude dame schudde het hoofd. „Neen, arm kind. Wie zonder zonde is, werpe den eersten steen en wie, zoo als u, tot inkeer is gekomen, die heeft ook zichzelf overwonnen. Dat alleen, lie ve Carry, voert tot rust en vrede.' ,En wilt u mij tnu zeggen, wat ik doen kan om te boeten voor mijn schuld aan Rita Valberg?" smeekte Carry. „Dat wil ik doen. Luister goed naar mij. Rita is geheel gebroken van verdriet en ellende, omdat zij het geloof aan de liefde van 'haar echtgenoot heeft verlo ren en ook aan die van haar vader. Het arme kind heeft een droeve, liefdelooze jeugd achter zich; zij is van de eene hand in de andere overgegaan, zonder dat schen gezant in Brussel, die als gezant naar Rome zou gaan, heeft verzocht, zijn post te Brussel te blijven - bezetten. Jhr. Van Vredenburch heeft daarin toegestemd. Medailles voor redders. Gistermiddag zijn in de receptiezaal van het kon. instituut van de marine te Willemsoord medailles uitgereikt aan de bemanning van de reddingboot Dorus Rij kers, namens de^ Fransche reddingmaat- schappdj Fédération Nationale de Sauve- tage, voor het redden van de bemanning van het Fransche stoomschip Perdreaiu, dat op 12 November van het vorige jaar ui de gronden, nabij Texel, is gestrand. Overste Bokiingh, voorzitter van de af- deeliing Den Helder van de Noord- en Zuid-Holl. Reddingmaatschappij, reikte de medailles met een toepasselijk woord uit. De schipper van de reddingboot, de heer C. Bot, ontving een gouden medaille, dé monteur Eelman een zilveren, en de ver dere bemanning, bestaande uit de hee- ren W. de. Boer, KI. Bijl, Corn. Bijl en T. Sluiter, een bronzen medaille. errarogiaas a^eitaegaiaaaBBiaaiaMaBMcaMafl Spiritus-smokkelaars. De politie te Sas van Gent heeft in opdracht van den fiscus aan den ketting gelegd de motorboot „Catharina", afkom stig van Rotterdam, die verdacht wordt betrokken te zijn in de smokkelzaak met de auto te Sluis. Deze boot, ongeveer 6 M. lang, voor zien van een sterken motor, 'grijsgroen geschilderd om haar een beschermende kleur te geven, die haar zelfs op korten afstand bijna onzichtbaar maakt en voor zien van een overdekte voorplecht met kleine ronde venstertjes, had reeds eenige dagen hier voor den wal gelegen, zonder dat iemand te weten kon komen, wat de bemanning, uit twee koppen bestaande, eigenlijk hier kwam doen. Het schijnt echter, dat men herhaal delijk heeft geïnformeerd naar een auto, die moest komen, wat aanleiding tot deze opbrenging gegeven heeft. De beide per sonen zijn na verhoor vrijgelaten. Borssele. Maandag viel de metselaar A. G. alhier, van de stelling bij een in aanbouw zijnd huis van een hoogte van ruim 3 M. De man zou er waarschijn lijk met een paar schrammen zijn afge komen, doch de ladder, die tegen de stelling stond, kantelde, kwam op zijn been terecht en dientengevolge bralt zijn rechterdij been. Colijnsplaai. Door de vrijzinnige kies- vereeniging zijn tot candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing gesteld de heeren:H. M. Haringman (aftr.), J. F. Dees (aftr.), M. de Regt Mz. (aftr.), J. de Looff Az„ P. Janse Jz„ A. Har- tog, A. de Pree Az., M. J. Engelvaart, J. de Regt Mz. en H. W. de Looff, 's Heer Arendskerke. In de Maandag voormiddag gehouden raadsvergadering, die door alle leden werd bijgewoond, werd door den voorzitter medegedeeld, dat vrij stelling is verleend door Ged. Staten van iemand haar eenige liefde gaf. Nu zij Liefde gevonden had, nu zij geloofde, dat men haar liefhad, nu werd haar alles weer ontnomen, geluk, liefde en ver trouwen. Niettegenstaande ik haar alles heb verklaard, kan zij het vertrouwen in haar man niet weer terugvinden, zij heeft hem nog niet weergezien, zij wil hem niet bij zich laten komen. En zij wenscht nog altijd te mogen sterven, zij denkt, dat ik haar maar wat op de mouw speld en verbeeldt zich, dat wij uit me delijden haar in het geloof willen laten, dat zij toch bemind wordt. Baron Gun- ter heeft haar innig Hef en ook haar vader houdt zielsveel van haar. Rita wilde sterven, omdat zij meende tusschen u en Gun ter te staan. Zij schreef hem in haar afscheidsbrief, dat nu zij niet voor zijn geluk kon leven, zij er voor sterven wilde; zij hoopte, dat hij met u gelukkig zou worden en vroeg hem vergiffenis, dat zij tusschen u en hem gestaan had. Toen zij voor 't eerst bij haar volle bewustzijn kwam, klaagde zij: waarom hebt ge me niet laten sterven En dat vraagt zij nu nog steeds en kan niet meer gelooven in de Hefde van haar man. U alleen, lieve mievrouw Carry, kunt haar dit geloof weer teruggeven, omdat u het zijt, die het haar ontno men hebt. Daarom smeek ik u schrijf Rita de volle waarheid, herroep alles, wat ge gezegd hebt en zeg vóór alles, de verplichting tot het geven van onder wijs in lichamelijke oefening voor een tijd vak van twee jaren. Verder dat was in gekomen een verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's Heer Hendrikskinderen, tot het beschikbaar stellen van gelden voor liet aanschaffen van schoobneubelen voor de Herv. Chr. School aldaar, alsmede een verzoek van den heer J. Heijboeer e.a. om rioleering van de sloot gelegen voor hunne wonin gen aan het Eimdewege. Besloten werd deze beide verzoeken te stellen in han den van B. en W. om advies. Een verzoek van J. Pattenier cn C. van Klooster, om een tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Lager Onderwijs wet 1920, werden ter zijde gelegd, als zijnde op ongezegeld papier gesteld. Verder kwamen m behandeHng verzoe ken om afsohriji :g en vrijstelling van schoolgeld. BereL.i werd: afschrijving te verleemen aa.i J. Verschuure tot een bedrag van fl,ul, aan H. Schout tot een bedrag van 10,65, aan J. Huige tot een bedrag van f 15,aan C. Been hakker tot een bedrag van f5,96, aan C. Westdorp tot een bedrag van f 1,95, aan J. Meeuwse tot een bedrag van f 12,87, aan M. J. "Rotter tot een be drag van f 5,261/2, aan P. K. van Nieu- vrenhuijzem tot een bedrag van f 17,50, aan M. van Boven tot een bedrag van f3,12, aan M. Remijn tot een bedrag van f3,29, aan E. Rouw tot een bedrag van f 1,82, aan P. Korstanje tot een be drag van f2,42, terwijl aan G. M. Ge- schiere en C. Braam vrijstelling van be talen van schoolgeld werd verleend. Vervolgens werd aan den heer J. La beur te Goes, voor den tijd van 7 ach tereenvolgende jaren, ingaande 1 Mei 1927 voor f20,per jaar, onderhands verpacht de gras-ettimg langs de parallel wegen onder 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke. Nadat een wijziging was aangebracht in de begrooting voor 1927, werd vervol gens besloten de verordening bedoeld in art. 1 der woningwet in dier voege te wijzigen, dat nieuw te bouwen woningen, glegen op niet meer dan 40 M. afstand van de drink waterleidingbuis, voortaan zul len' moeten worden aangesloten aan de Waterleiding. Tot leden der schattingscommissie be doeld in art. 57 der wet inkomstenbelas ting werden herbenoemd de heeren J. J. de Jager, M. de Dreu, D. W. Linden- bergh en J. Smit. Alsnu werd een besloten vergadering gehouden. Nadat de vergadering wederom open baar is geworden, stelt de voorzitter aan de orde de benoeming van een onderwij zeres aan de openbare lagere school te s Heer Arendskerke. Hij deelt mede, dat zich daarvoor 37 solHcitanten hebben aangemeld, waaruit door B. en W. in overleg met den heer inspecteur van het lager onderwijs, de volgende voordracht is opgemaaktNo. 1 C. W. de Heer te ThoLen, No. 2 A. IJ. Mollema te Middelburg, No. 3 P. A. Verhage te Zuidzande. 'Na deze me- dedeebng, stelt de heer Schipper voor, welk voorstel ondersteund wordt door den dat het een groote vergissing van u was» te geiooven„ dat Gunter u nog liefhad". Carry sprong op. ;„Neen, neen, dat is niet noodig 1 ik weet een ander, beter middel het arme vrouwtje te overtuigen en haar het geloof en liet vertrouwen terug te geven. Wacht u een oogenblik, alstublieft." Zij snelde weg en kwam spoedig weer terug. Zij hield een brief in haar hand. „Hier is een brief van baron Gunter aan mij. Ik ontving dien den ochtend na de ontzettende daad van zijn vrouw. Zij moet dezen brief lezen dan zal zij alles gelooven. Smeekt u haar voor mij om vergeving of nog beter ik zal miijin smeekbede zelf onder dezen brief schrijven en zeg ha ir, dat ik haar weg nooit meer zal kra sen. Ik ga naar mijn ouders terug en later misschien voor lan gen tijd op reis tot wij allen tot rust zijn gekomen. Zij schreef vlug onder Gunters brief: „Tracht haar te vergeven, die in haar onvergeeflijk egoïsme kwaad heeft berokkend en vloek haar niet. God schenke u een nieuw en groot gekk, ppdat rust kunne vinden. Uw berouwvolle Carry von, Croner. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1