WERKGEVERS! II behoort mijn hart Hoest- N°. 41 Maandag 4 April f927 Ü4e Jaargang. Buitenland FEUILLETON ft tabletten Koloniën. Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Coes f2. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant BBllfii&ajg] en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADV K 'ENTIEN van 15 rugels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsin wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertèntiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De LIJSTEN welke u volgens art. 58 verplicht zijt in uw werkplaat sen te hangen yoor de as ver kiezing, zijn verkrijgbaar a 20 ct„ aan het bureau dezer Couran'. OVERZICHT. Ontwapening. In Genève is men weer eenigem tijd bezig met de besprekingen over de ont wapening. Vrijdag beeft de ontwapenings commissie die beperking van den dienst tijd en van de luchtstrijdkrachten bespro ken. De Belgische gedelegeerde, Brou- chère, wees op de belangrijke rol, welke de burgerlijke luchtvaart in eventueele toe komst-oorlogen zou kunnen spelen. De Fransche gedelegeerde, Boncour, gesteund door de Nederiandsche en Zweedsche, mr. Rutgers en Hennings, stond er op, dat onvoorwaardelijk in een beperking van het personeel der ludht- Iegers moest worden voorzien, daar an ders het aantal vliegtuigbestuurders tot in het oneindige zou kunnen toenemen. In geval van oorlog zouden dezen ter stond als geoefende soldaten kunnen wor den gebruikt. Indien de conventie geen beperking van de manschappen der lucht- legers zou bevatten, zou dit de beper king der landlegers weer op losse schroe ven plaatsen. Verzet kwam ditmaal van de zijde van Engeland, dat vreeest door beperking van de luchtvaart in een ongunstige positie te komen tegenover de staten met con scriptie-legers. Bij de thans aan den gang zijnde ont wapeningsbesprekingen doen zich, even als bij de vorige, telkens diepgaande ver schillen tussohen de staten voor. In wei-ingelichte kringen te Genève gaat men wanhopen aan de mogelijkheid, dat het de voorbereidende ontwapenings conferentie zal gelukken om regelingen te treffen, strekkende tot een verminde ring van de Europees che bewapening. De eenige kans, dat er iets van beteekenis in die richting zal worden tot stand ge bracht, bestaat hierin, dat er een kleine verkorting van den diensttijd zal worden verkregen, terwijl ook, als resultaat van de door Coolidge voorgestelde conferen tie, de mogelijkheid bestaat op eenige beperkingen van de bewapeningen ter zee. Het schijnt zelfs, dat stabilisatie van de huidige bewapeningen nog een punt is, waaromtrent overeenstemming moet worden verkregen', en dat zulks dan ook in dien zin als een niet onbelang rijke prestatie zal worden beschouwd. Dit houdt in, dat Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitschland, Rusland en Italië alsmede Japan, hun oorlogsbegrooting niet zullen verhoogeo. 71 door Hod wig Courihs—Mahlorw Dan moet je me echter beloven niet meer zulke dwaze jgedachten in je hoofdje te halen,, je moet beloven' te gelooven, dat er geen werkelijke reden voor je be stond, je van het leven te berooven. Ge loof me, mijn kind, je man heeft je gren zeloos lief." Riba kreunde alsof (zij ondragelijke pij nen leed en /een smartelijke uitdrukking lag op haar gelaat. .„Ik kan napt, liefste tante Maria, ik kan niet. Er is iets in mij gebroken 1ik kan niet meer gelooven, niiet meer ver trouwen. Ook u niet ik heb een wan trouwen tegen iedereen en ik geloof, dat u mij maar wat wijsmaakt. Uit medelijden wilt u me maar wat op de mouw spelden. Zoo'n onbeperkt vertrouwen als ik vroe ger had, zoo groot is mijn wantrouwen nu. Nooit kan weer heelen, wat nu un MÜ M HARD rS isfcS Doos 30 et KeelpijntableUen 30 en 60 ct RIJ APOTH. EN DROGISTEN muj is De oude dame zuchtte diep en de bei de mannen in de aangrenzende kamer zagen elkaar treurig aan. Mevrouw von Tronsfeld kon zich maar ai te goed in Rita's gemoedstoestand in denken. Juist de geloovigste menschem In dit verband wordt nog gemeld, dat Groot-Brittannië momenteel per hoofd van de bevolking jaarlijks voor oorlogsdoel einden uitgeeft bijna 13 dollar, Frankrijk 6 dollar, Italië ongeveer 4 dollar, Japan 6 dollar 70 cents en Rusland 1 en een derde dollar. Tegen China. Na lang aarzelen hebben de betrokken mogendheden eindelijk besloten dat er eens iets tegen China ondernomen moet worden. Er zal thans een gemeenschappe lijke nota van Engeland, Amerika en Ja- pan komen, die echter géén ultimatum zal zijn. Vermoedelijk zal de nota de vo-lgende eischen omvatten Gevangenneming en bestraffing van al len, die deel hebben genomen aan de da den van geweld te Nanking; schadever goeding voor de nagelaten betrekkingen dergenen, die vermoord zijn pn voor de personen, die gewond zijn; vergoeding van> alle schaden aan buitemlamdsch eigen dom toegebracht; het aanbieden van ver- ointschuldigingen door de Camtoinregeering en door bevelvoerende officieren en ten slotte een huldebetuiging aan de vlaggen der buitenlands che mogendheden door de Cantontroepen. In de Engeische bladen wordt het voor gesteld alsof de 3 genoemde mogendheden het in alle opzichten eens zijn inzake hun houding tegenover China. Die voorstel ling van zaken gaat echter alleen ten aanzien van het beschermen van levens en eigendommen. De samenwerking strekt zich niet uit tot eenige actie tegen de Can- tonneezen. Engeland blijft geïsoleerd staan, indien het strafexpedities tegen Canton of blokkade van Zuid - Chinees che havens zou gaan overwegen. Omtrent het Amerikaansche standpunt tegenover China wordt uit Washington gemeld, dat Amerika zich zijn volle vrij heid van handelen voorbehoudt om zelf standig beslissingen^ te treffen, en onder geen omstandigheden deel za'l nemen aan een actie, welke verder gaat dan voor bescherming van leven en eigendom der Amerikaansche onderdanen noodig is. Zelfs voor beslissingen van locale betee- kenis zullen de Amerikaansche vertegen woordigers de toestemming van het depar tement van buitenlandsche zaken moeten vragen. Amerika zal in geen geval deelnemen aan een militaire expeditie (eventueel van Engeland uitgaande) tegen China. Bekend is dat ook Japan zijn non-interventie^ politiek handhaaft, en een gerucht wil dat Frankrijk heelemaal een eigen weg zal inslaan.... door met Canton te gaan ouder- worden de grootste twijfelaars, als hun het geloof wordt ontnomen. Zij zag ook in, dat men nu niet verder bij Rita mocht aandringen. Men moest haar tijd laten het met zichzelf uit te vechten. Of zij echter ooit weer volkomen gelukkig worden kon en gelukkig zou kunnen maken wie kon dat vooruit zeggen? Eén ding was zeker. Als man en vrouw weer tot eelkaar kwamen, als 't mogelijk zou zijn Rita's twijfel te verbannen, dain zou hunne verhouding er bij winnen en dieper en inniger worden nog dan te voren, dan was hun liefde beproefd, maar hoe licht kon die breuk tusschen hen om- geheeld blijven. Zadht streek de oude vrouw Rita het haar van heur voorhoofd weg. „Word maar eerst weer gezond, mijn kind. Ik wilde met dat wat ik zei, je van een zwaren druk ontlasten. Nu moet je t verder met jezelf uitvechten, je lief de voor Gunter zal je den rechten weg wijzen. Nu zullen' we er niet meer over -preken. Drink nu nog een beetje doe dat maar om mijnentwil." Half tegen haar wil, liet Rita zich nog een paar lepels vol ingeven. Toen keerde zij zich om en sloot hare oogen. Stil ging mevrouw von Tronsfeld naast haar bed zitten en peinsde en dacht, hoe zij Riba en ook Gumter zou kunnen helpen. Rita dacht na over alles,, wat tante Maria gezegd had en worstelde wanho pig met haar wantrouwen. handelen over teruggave van de Fransche concessie te Shanghai. Teneinde kracht aan de nota bij te zetten heeft de Engeische regeering be sloten om een infanteriebrigade (phn 3500 man sterk) uit te zenden ter versterking de troepen te Shanghai. Naar geloofd wordt is, wanneer -de Zuidelijken de eischen der mogendheden inzake Nanking niet inwilligen, een blokkade vain de Zuid kust (waaraan Kanton ligt) en den Jangste (die bij Shanghai uitmondt) waarschijn lijk. Door den verrekijker. Terwijl het aantal geboorten in Frankrijk gedurende 1926 slechts in ge ringe mate is afgenomen (766.226 tegen 768.963 in 1925), is het sterftecijfer der zuigelingen angstwekkend gestegen. In 1926 zijn 74.698 kinderen onder één jaar gestorven tegen 68.347 in 1925. Het aantal huwelijken is eveneens ver minderd. Dat der echtscheidingen hand haaft zich onwrikbaar. Uit Weenen wordt gemeld, dat de twintigjarige dodhter van den vroe- geren aartshertog Josef von Habsburg door een Weensch operazanger is ge schaakt. Een officieel communiqué over den toestand in Marokko meldt, dat thans in de geheele opstandige streek rust heerscht. De Fransche kolonel Gieudra heeft met den Spaansdhen boogen oom- Ongeloofelijk. Een politieman te Weltevreden, d.d. hoofdrechercheur, voorheen le assistent van den bekenden Nederlaindschen politiie- expert dr. Van Ledden Hulsebosch, komt bij het „Nieuws v. d. Dag v. N. I.' met het volgende, feitelijk volstrekt onge- lóófelijke verhaal. Hij was den 2den Februari 's avonds na 7 uur met een collega op patrouille, op Senen, of liever: op surveille-ronde, toen hij, in een duister gangetje zich be dreigd zag door een ongemuilkorfden kampong-gladakker. Onze p o li tie-man had geen trek om naar Pasteur te gaan, trok zijn revolver en schoot het ongure beest dood, waarop de Chineesche eigenaar van een der gast vrije woningen een groot kabaal aanhief eneen aanklacht bij den Landraad indiende. Ze durven tegenwoordig!! Er werden over het belangrijke geval rapporten uitgebracht, zelfs geheime rap porten en de Landrechter, mr. Pruis sen, veroordeeelde den delinquent, gehuwd man en vader, met een blanco strafregister, totzeven dagen gevangenis. Geein hechtenisgevangenis Dan, dit Pruisische vonnis scheen voor al den chef van onzen rechercheur, wd. hoofde omni. Treffers nog niet genoeg: hij strafte zijn ondergeschikte bovendien O, hoe gelukkig had zij kunnen zijn, als zij weer had kunnen gelooven em ver trouwen. Eindelijk deed het lichaam zijne rechten weer gelden en Rita sliep in, ondanks al haar zorg en twijfel. Voor 't eerst lag er weer een zacht blosje op hare wangen. Zachtjes stond mevrouw von Trons feld op en ging naar de zijkamer. Daar zaten de beide mannen met het hoofd in de handen en keken haar vol droef heid aan. 1 Zij schudde glimlachend het hoofd. „Niet den moed verliezen. Een ge- loovig vertrouwen kan wel met één slag vernietigd worden, maar er is tijd en geduld voor noodig om het weer te herstellen. Ik geef echter den moed niet op", zei zij troostend. 't Was den volgenden dag. Rita had lang geslapen en ook wat voedsel ge bruikt. De dokter was zeer tevreden; maar schreef nog absolute rust voor zijne patiënte voor. Mevrouw von. Tronsfeld had wat over koetjes en kalfjes met Rita gebabbeld en getracht aan hare treurige ge dachten afleiding te geven. Ten slotte was Rita weer in slaap gevallen. Mevrouw von Tronsfeld beval Rosa haar plaats in te nemen. Als de jonge mevrouw wakker werd terwijl zij afwezig was, moest Ro sa haar zeggen, dat zij een eindje was gaan wandelen. Aan Gun ter vroeg zij de auto voor haar te laten voorkomen. De beide hee- mon bis in idem! is anders een rechtsregel, met onbepaald huisarrest, te ondergaan todat de schuldige zijn ont slag zou hebben thuis gekregen,en droeg hem voor oneervol ontslag voor. Al lemaal voor het supprimeeren van één .gla dakker. Voorts kreeg de agent, hoewel nog niet ontslagen en op de salaris-lijst voorkomen de, op tractementsdag geen salaris Af persing en chantage. In de Vorstenlanden is een justitieel onderzoek ingesteld naar een poging tot afpersing en chantage ten madeele van eep bekende Vorstenlandsche familie. Een Europeesch advocaat te Solo wordt mede verdacht. Het onderzoek is nog niet ge ëindigd. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende zaken behandeld: Verkeer in gevaar. L. L., 25 jaar, chauffeur te Hans- weert, was door den- kantonrechter te Goes wegens het als bestuurder van een auto zoodanig rijden dat de veiligheid van het verkeer werd in gevaar gebracht te 's Heer Arend skerke op 2 December 1926 veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis, tegen welke veroordee^ ling hij in hooger beroep was gekomen. Deze zaak werd uitgesteld tot 12 April 1927. De jachtwet. L. d. J. Jzn., 18 jaar, landbouwers knecht te 's Heer Abtskerke,. was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes van 11 Februari j.l. waarbij hij ter zake van overtreding van de jachtwet, gepleegd te 's Heer Abtskerke op 14 December j.! was veroordeeld tot f20 boete of 20 da gen hechtenis met verbeurd-verklaring van het tweeloopsgeweer. Eisch: vernietiging vonnis van den kan tonrechter f20 boete of 20 d. hechtenis. Langs den weg. J. P. K„ 53 jaar, landbouwer le Ril land-Bath, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrecht te Goes, waarbij hij wegens het zonder vergunning en zonder noodzaak op den zijkant van een openbaren weg bouwstof fen laten liggen, waardoor het verkeer werd in gevaar gebracht, te Rilland-Bath in den nacht van 25 op 26 Januari j.l j.l. was veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen hechtenis. Eisch: vernietiging vonnis van den kan tonrechter en vrijspraak. Verkeerd gereden. C. S„ 23 jaar, chauffeur te Kioetinge, was door dein kantonrechter te Middelburg wegens het ais bestuurder van een auto ren waren in Gumters studeerkamer. „Wilt u een tochtje maken?" vroeg Gunter, terwijl hij opstond om aan haar verlangen te voldoen. Mevrouw von Tronsfeld antwoordde met een eigenaardig glimlachje op haar gezicht: „Ja in de buurt. Ik wilde naar Croniersheim gaan". Verrast keken de heeren elkaar aan. „Naar Cronersheim?" „Ja. Ik ben namelijk na lang nadenken tot de overtuiging gekomen, dat slechts zij, die Rita haar geloof heeft ontno men, het haar weer terug kan geven. Daarom wil ik met Carry von Croner spreken". „Dat zal geen uitwerking hebben, lie ve vriendin'. Ik geloof niet, dat mevrouw von Croner kan of wil helpen", zei ba ron Viktor. Met een vriendelijken, zachten blik keek mevrouw von Tronsfeld hem aan. „Beste vriend, 't zal mijn vrouwelijke waardigheid niet schaden, als ik aan een arme verdwaalde ziel den rechten weg wijs; als ik een vrouw, die gestruikeld is, de hand reilt, zoodat zij weer kan opstaan. Ik heb nooit veel van Carry von Croner gehouden, maar daarom be hoeft het geen vergeefsche moeite te zijn om naar de gevoelige snaar in haar ziel te zoeken. Een goudkorrel is zelfs in de armste ziel te vinden, als men zich maar de moeite getroost, die op te zoe ken. Tot straks dan. Rosa is bij Rita, zoolang ik weg ben Kort daarop zat mevrouw von Trons- zoodanig rijden dat de veiligheid van het verkeer werd in gevaar gebracht te Oost- kapelle op 30 December j.l., veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis. De veroordeelde was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Oplichters. Nog werd een eigenaardige zaak be handeld. H. T„ 29 jaar, particulier re chercheur te Hiüigersberg en D. H. V., 35 jaar, particulier rechercheur te Voor burg, waren volgens de dagvaardiging op den 23sten Juli 1926 te Eikerzee geko men ten huize van de dames A. en M. Hanson, aan wie zij zeiden dat zij wis ten dat die damps in het bezit waren van schuldbrieven van het Algemeen Assu rantiekantoor Boogaard en Co., destijds gevestigd te s Hertogenbosch, ter waar de van f 2500,Zij vroegen haar of zij goed vonden, dat zij, verdachten de zaken betreffende die schuldbrieven in orde brachten, idaar het kantoor haan- betalin gen had gestaakt. Zij voegden hieraan to© dat de Directeur van de Boogaards- bank een nieuwe Bank had opgericht en nu weer kapitaalkrachtig was, zoodat zij met zekerheid konden' zeggen, dat de vordering op die bank grootendeels bin nen zou komen. Ook zei/den de verdach ten dat zij van de recherche te Rotter dam waren en toonden een koperen pen ning, voorzien van het Nederiandsche wa pen. Hierdoor bewogen hebben A. cn Ml Hanson aan de verdachten schuldbrieven afgegeven ter .aarle van f2500—, be nevens f 250,.voor reis- en verblijf kosten. De verdachten beloofden te zul len zorgen dat op 16 September 1926 of eenige dagen later die f2500,in haar woning te Eikerzee zou zijn. Daar dit niet uitgekomen is, stonden de verdachten Vrijdag terecht wegens op lichting. Eisch: ieder 8 maanden gevangenisstraf fold in de auto en reed naar Croners heim. Daar aangekomen Liet zij zich bij me vrouw von Croner aandienen en werd dadelijk binnengelaten. Toen zij binnenkwam stond Carry mid den in de kamer in haar langsleepend weduwenkieed. Haar gelaat was doods bleek en trilde van opwinding en in hare oogen lag een groote angst. „Mevrouw uw bezoek verrast mij ik durf niet te vragen welke tij ding u mij komt brengen", stootte zij bevend uit. Zoo zag een verstokte zondares er niet uit. Mevrouw von Tronsfeld reikte Carry de hand. „Allereerst wil ik u goedendag zeg- n, mevrouw von Croner", zei zij glim lachend. Carry drukte krampachtig haar hand. „Goddank u glimlacht er is niets gebeurd niet dat, waar ik in doodelijiken angst al die dagen voor vrees de". Vriendelijk en goedhartig keken de oogen der oude vrouw in het bleeke, mooie gelaat van Carry. „U vreesde een treurige tijding van Valberg te hooren, niet waar?" Carry zonk in een stoel neer en drukte hare handen tegen haar hart. ,Ik heb in voortdurende vrees daar- >r geleefd, sedert ik wist, wat Rita Valberg had gedaan", fluisterde zij be vend. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1