Cheques op Bum- on Buitenland Grinmk-Pilletjes BANK voor ZEELAND, GOES. VREEMD GELD REISCREDIETBKIEVEN 1 1 Binnenland Fourneeren en verzilveren Koopen en verkoopen Gemengd NieuWs. „Waarom heb je me niet verteld welk verleden je achter je hadt?" vroeg het jonge vrouwtje snikkend, „Ikik had het willen bewaren voor de lange winteravonden, mevrouwtje' antwoordde hij verontschuldigend. i Vóór den dierentuin verkoopt een klein meisje zakjes met gepelde apenootjes, koekjes en andere zoetigheidjes dooreen- gemengd. Zij klampt een dame aan: „Een zakje lekkers, mevrouw Voor de apen!" „Zouden ze 't heusch lekker vinden?' „O ja, mevrouw! Proeft u maar eens!'' De mevrouw kreeg een kleur, zei niets, maar proefde óók niet. Waar om niet? „Klaasje, wélke maand heeft acht-en- twintig dagen „Iedere maand, meester." „Buurvrouw, hoe kook je kool?" „Met de ramen open, buurvrouw." Men vroeg Georges Bramdes eens, tij dens een verblijf in Weenen, hoie hij oor deelde over den schrijver Dietrichstein. „Hem zijn goede manieren onderwe zen, maar hij is een bar slechte leerling geweest' „Ik heb", zegt een sympathieke heer van om en bij de vijftig, „in geen twee jaar een woord met mijn vrouw gesproken' „Wat? U niet? Hè! En iedereen denkt, dat uw huwelijk zoo goed is!" „Dat is het ook, maar ik wil haar liever niet in de rede vallen." „U zult mij niet wallen geiooven, me neer Jansen als ik u zeg, dat er honden zijn die meer verstand hebben dan hun bazen". „Moet je mij vertellen, 'k Heb im mers zelf een hond „Ik heb, zoolang we getrouwd zijn, nog maar één keer mijn vrouw iets ge weigerd." „En toen?" „Kijk maar naar het lidteeken op mijn voorhoofd!" Zij: „Mag ik de krant even zien? Ik geloof dat er modeplaten in staan. Hij: „Daar heb je niets aan: 't is een krant van gisteren." P. Warren (aftr.), 5. J. van de Velde Cz., 6. S. Almekiniders, 7. C. de Krij ger, 8. J. Blok Jz./9. C. Almekinders, 10. A. Kakebeeke Az. 's Gravenpolder. Woensdagmiddag om 2 uur had alhier de officieele opening van het nieuw gebouwde raadhuis plaats. Aan de uitooodiging om hierbij tegenwoor dig te willen zijn, hadden alle raadsle den, de secretaris, de gemeente-ontvanger, de architect, de heer S. de Koning en de aannemer, de heer C. Chamuleau, De burgemeester, de heer D. P. Pru- mers, heette allen in de raadszaal van harte welkom en deelde mede dat van den heer Commissaris der Koningin, die mede was uitgönoodigd, bericht was ontvangen, diat hij tot zijn leedwezen door ambtsbezigheden verhinderd was tegen woordig te zijn. De burgemeester hield daarna een toe spraak waarin hij mededeelde, dat voor zoover men heeft kunnen nagaan, s Gra- polder nimmer een eigen gemeentehuis heeft bezeten,, zoodat men zich tot heden met een huurhuis heeft moeten behelpen. In het begin van het vorige jaar zag het dagelijksch bestuur in, dat hierin veran dering moest komen en werd door den raad op voorstel van B. en W. in beginsel besloten om tot den bouw van een nieuw raadhuis over te gaan. Aan den heer S. de Koning, architect fee Goes, die op dit ge bied zijn sporen reeds heeft verdiend, werd opdracht gegeven om een plan voor een nieuw gemeentehuis te ontwerpen. Dit plan werd door B. en W. onveranderd den raad aangeboden en door dezen bij meer derheid van stemmen goeedgekeurd. Was uit bestek en teekening reeds op te ma ken dat 's Gravenpolder een degelijk en mooi raadhuis zou krijgen, na de voltooiing heeft het aller verwachting nog verre over troffen. Het is een practisch ingericht gebouw met zijn ruime fraaie raadzaal, een kamer voor den burgemeester, een vroolijke werkkamer voor den secretaris en een archiefkamertje. Spreker zegt den wethouders en de overige leden van den raad hartelijk dank voor de genomen be sluiten die geleid hebben tot de stichting van dit gebouw. Den architect wordt dank gebracht voor het ontwerp en den aanne mer voor de correcte uitvoering van hel werk. Tot de inwendige versiering van het ge bouw is bijlgedragen door het college van B. en W. met den secretaris en door het raadslid den heer P. J. Kousemaker, die ieder een mooi portret van de Koninklijke familie hebben geschonken, terwijl mejuf frouw de wed. Woutersen voor cle burge meesterskamer een fraaie pendule heeft gegeven. Door het oude schuttersgilde van St. Sebastiaan is in bruikleen afgestaan het mooie oude zilver van dit gilde voor de raadzaal alsmede een antieke lust voor de vestibule. Tensloitfce sprak de burg* mgeester den wensch uit, dat de in dit gebouw te nemen besluiten mogen strek ken tot bloei en welvaart van de gemeente, waarmede het raadhuis officieel geopend wordt verklaard. Vervolgens werd nog het woord geno men door wethouder Schouten, die ver klaarde met zeer veel ambitie tot de stich ting van bet gemeentehuis te hebben medie gewerkt. Er is wel eens aanmerking ge maakt op de kosten, maar spreker is van meening, dat aangezien 's Gravenpolder altijd is boven blijven drijven,, dit in de toekomst ook wei zal gaan. Hij wenschte dien burgemeester toe dat hij nog tal van jaren plezier van zijn gemeentehuis mag beieven. Het raadslid den heer Verhulst, zea dat hij wel tot de tegenstemmers bij de beslissing over den bouw van het raad- buis heeft behoord, doch dat hij alleen bezwaar had tegen de hooge kosten. Hij erkent gaarne dat het een mooi en dege lijk gebouw is. Nadat men de inrichting van het bouw nog eens had bewonderd, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen-. Heinkenszand. Met het stichten van landbouwarbeiders-organisaties gaat het in deze gemeente niet erg vlot. Dit onder vond Woensdagavond de spieker voor dhr. landbouwarbeidiers-organisatie, die na zijn optreden slechts 2 personen kon be wegen zich te meMen als lid. Gistermorgen moest de smid N. alhier een jong paard beslaan. Het beest ging erg te keer. In de smederij vernielde het een rijwiel, een lasch-apparaat en lichtte zelf het aambeeld van zijn voet stuk. De knecht van dein smid liep eenige kneuzingen op, terwijl het paard erg bloedde. Iers-eke. De verkiezing van leden van den raad is bepaald op 18 Mei. Kapelle. De herijk der maten en ge wichten zal plaats hebben op 28, 29 en 30 Maart. Wolfaartsdijk. In de vergadering van de chr. hist, kiesvereeniging werden de volgende personen candidaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing1. N. Valkier (aftr.), 2. M. van Striem (aftr.), -. J. van Wel (aftr.), 4. A. N. van Oeveren, 3. J. Hannewijck, 6. D. de Riegt. In de vergadering van de neutrale kiesvereemiging werden de volgende per sonen candidaat gesteld1JLindenbergh (aftr.), 2. A. C. J. Note'boom (aftr.), M. Kloosterman Cz„ 4. Joost van Damme, 5. J. C. Koert, 6. Frans Ver burg. Door B. en W. is in verband met opening van den lokaalspoorweg op 18 Mei de stemming voorr de leden van den raad nader bepaald op 19 Mei a.s. Krabbendijke. De anti-rev. kiesvereeni- gimg heeft tot candidaten voor den ge meenteraad gesteld de heerem: C. P. Vogelaar (aftr.), G. v. Ham, J. L. Aliaart, J. Verlare en P. Cok. Rilland-Bath. In de zaal van den heer Traas werd door de afdeeling Rilland- Bath van den Vrijz. Dem. bond een openbare vergadering gehouden met als spreker de heer Dr. van Gelderen uit Middelburg. Spr. zette de Vrijz. Dem. uiteen, het ontstaan van den D.-bond enz. Verschillende sociale wetgevingen werden behandeld, zooals Landarbeiderswet en Arbeidswet en On gevallenwet. Tot slot werd een woord gewijd aan de verbeterde arbeidsvoor waarden in verschillende takken van dienst, de medezeggingschap in het be drijf, collectief arbeidscontract. De voor zitter sloot daarna deze vergadering met dank; aan den spreker voor zijn leerrijke rede. Wissenkerke. De stemming voor den gemeenteraad is vastgesteld op 19 Mei De kiezerslijst bevat 1866 kiezers- De moord' in Den Haag Het aantal speurders vain de moordzaak op het Bezuidenhout te 's Graven hag, is gebleken grooter te zijn, dan we meld den. Het einddoel is de premie van f 4250,Verschillende van deze speur ders betwisten elkaar nu reeds dezen buit. Een Duitschie vrouw, vriendin van de ver moordde, die er alles voor over had om haar vriendin te wreken, en die ook de bovenbuurvrouw verdacht, bood der po litie aan bij de verdachte weduwe een kamer te huren en haar bewegingen gade te slaan, en de politie daarvan op de hoogte te stellen. Telefoon 74 (2 lijnen) Kantoor Groote Markt 21. met 24 Januari, twee rechercheurs 't huis en de b o ven bewo onster zouden gade slaan. De Duitsche huurde bij de weduwe een kamer. Zij was kinderjuffrouw en ver telde, dat zij examen moest doen votor apotheker-assistente. Om rustig te kunnen studeeiren, had zij een eigen kamer noo- dag. lederen avond kwam zij op haar kamer, zoogenaamd om te werken waarheid om de weduwe na te gaan en uit te hooren. Het schijnt dat de weduwe haar nieuwe huurster ook niet vertrouwde, want ver scheidene malen sloop de eerste door de gang naar de kamer van de huurster en maakte doodstil de deiur open en keek wat de Duitsche uitvoerde. Deze sloeg de ietwat sinistere bewegingen van de weduwe door een spiegel gade. Op haar beurt trachtte zij de vrouw te benaderen, zonder dat deze het merkte. Zoo 'heeft de Duitsche de weduwe her haaldelijk hooren steunen,; „God, ach God, help mij er toch door!" De Duitsche naim ook waar, dat de weduwe voortdurend schichtig naar het kleine keukentje liep, alsof zij daar iets verstopt had en bang wasmat het gevonden zou worden. Later liep zij ook naar den zolder met dezelfde zenuwachtige en angstige onrust. (Zooals we meldden is de bijl op zolder gevonden). Toein de Duitsche eenige weken daar aan huis vertoefde en bezig was het ver- ouwen van de weduwe te winnen,, merk te zij op een dag, dat twee particuliere •echercheurs op eigen gelegenheid bezig waren de weduwe te bespieden en ook haar nagingen. Zij heeft toen een onder houd met beide mannen gehad, die haai" voorstelden om samen te werken en met hun drieën den buit (f4250) te verdee- len. De Duitsche voelde voor de samen werking niets en zei dit den mannen. Van dat moment af werd zij door beiden tegengewerkt. Kort daarop drongen de particuliere rechercheurs bij de weduwe binnen en deelden haar o.a. mee, dat de Duitsche een politie-spionne was. Toen werd1 het de Duitsche niet langer mogelijk om in dat huis te komen. De Duitsche vrouw heeft niet kunnen ontdekken of de weduwe geld tot haar schikking gehad heeft. Men weet, dat Wilk een bedrag mist. De Duitsche ver onderstelde, dat de weduwe groote beta lingen gedaan had. Maar hiervan is nog niets 'bewezen. Oplichting. In begin 1926 is te Rotterdam opge richt de commanditaire vennootschap tot exploitatie van onroerende goederen Het Ambacht, door J. A. R. en B. A. C. S. R. was aanvankelijk beheerend vennoot en in deze hoedanigheid heeft hij in Mei van het vorige jaar een bouwterrein onder Ckarlois van de gemeente te koop ge- In Juni werd hem dit terrein voorloopig gegund, waarna hij den grond onmiddellijk met winst verkocht, Toen de gemeenteraad in Februari j.l. officieel zijn goedkeuring aan de gunning hechtte, was de grond inmiddels al in de vierde hand geraakt. Dadelijk na de beslissing van den raad, ging S., die in Augustus 1926 R, als beheerend vennoot was op gevolgd, den grond opnieuw te koop rieden. Hij heeft daarbij onderhandeld met een dame uit de Rhynvis Feithstraat, die den grond van S. wilde koopen. S. deelde haar mee, dat de verkoop bij notarieele acte moest geschieden en dat hij f 3400 provisie zou ki^jgen. Hij vroeg en kreeg van de dame voorloopig f 1000 uitbetaald. De dame, in de vaste over tuiging, dat zij eigenares van den grond was geworden, liet er een bord op plaatsen, waarop liet terrein in zijn geheel of in perceelen te koop werd geboden. De werkelijke eigenaar van het terrein was natuurlijk ten hoogste verbaasd, toen hij dit bord op zijn rerrein aantrof en hij liet het onmiddellijk verwijderen. Er werd een politiezaak van gemaakt, de centrale tenslotte kwam uit, dat S, niet de minste rechten op het terrein had kunnen doen gelden. Hij werd daarop aangehouden. S. ontkende ten stelligste geweten te hebben, dat zijn voorganger den grond had ver kocht. Uit het onderzoek meende men evenwel voldoende bewijzen te hebben, dat hij het wel geweten heeft. Er is proces-verbaal tegen S. opgemaakt ter zake oplichting en S. zal naar het huis van bewaring worden overgebracht. De doodende lichten. Gisternacht om 12 uur reed de 28 jarige chef-monteur A. C. uit Rotterdam met zijn auto ter hoogte van de Melkmarkt den Schieweg af. Van den anderen kant naderde een auto met verblindende lich ten en om een aanrijding te voorkomen hield C. zoo ver mogelijk naar rechts uit. Door het felle licht van de auto zag hij de tram niel naderen en reed hij daar tegen op. De 18-jarige J. S. sloeg uit de auto en bleef bewusteloos langs de rails liggen. De auto werd grooten- deels vernield. O. zelf kwam met den schrik vrij, terwijl de tram geringe schade opliep. •tv ZEEPFABRIEK „DE KLOtV-HEERDE Tezelfdertijd huwde de politie aan de overzijde van den manufacturen-winkel- van Wilk een kamer, waarin te beginnen IrechercIie werd in het geval gemoeid en vraag gesteld en werd dezelfde bedreiging Russische gevangenissen. Mohamad Said Koereshi, een koop man uit Bombay en Biritsch onderdaan, kwam in Januari 1922 in Tsjita, de hoofd stad van de Republiek in het Verre Oos ten, aan om zaken te doen. Tien dagen na zijn aankomst werd hij op last der Russische justitie gevangen genomen; hij- na vijf jaar later, in November 1926, her kreeg hij zijn vrijheid. De „Manchester Guardian" geeft een onopgesmukt verhaal van het lijden, dat deze man in die vijf jaren heeft doorge maakt. Aan dit verbaal ontlecnen wij het volgende Nadat Said Koereshi te Tsjita gevan gen was genomen, werd hij naar Moskou gebracht en in de Loebianka opgesloten. Daar bleef hij vijf maanden iin een cel, die niet verwarmd was en zeer slecht geventileerdHet voedsel was onvoldoen de en bijna niet te eten. Hij kreeg niet te hooren waarom hij gearresteerd waseven min werd hem contact met de buitenwereld toegestaan. Eindelijk na een hongersta king van acht «dagen werd hij verhoord men vroeg hem welke inlichtingen de En- geische irtegeering door middel van hem wilde verkrijgen. Indien haj hierop geen antwoord gaf, zou hij dien zelfden dag nog doodgeschoten worden. Said Koereshi kon hierop geen ant woord geven, want hij had geen enkele opdracht der Britsche regeering. Twee weken lang werd hem iederen dag dezelfde geuit. Maar er gebeurde niets. In Dec. 1922 werd Koereshi naar een andere ge vangenis gebracht en ten slotte kwam hij voor de Revolutionaire Rechtbank, die zijn zaak meteen naar de Plaatselijke Rechtbank verwees. Twee Indiërs bezodh ten Koereshi een vroegen hem of hij be reid zou zijn voor de II Ie Internationale te werken, hetgeen hij weigerde. De pre sident van de Rechtbank zeide hem, dat er geen str af rechts veiwolging tegen hem was ingesteld en dat hij spoedig vrijgelaten zou worden. Maar er gebeurde weer niets. Eerst in Juni 1925 kreeg Koereshi de mededeeling dat zijn zaak weer in handen der Tsjeka was gesteld. Voor de derde maal weigerde hij te eten en verzocht hij machtiging om zich in verbinding met de Britsche legatie te Moskou te mogen stel len. Toen na vier dagen daarvoor toestem ming kwam, werd Koereshi hard ziek en naar het hospitaal gebracht, waar hij door de doctoren en pleegzusters goed verzorgd werd. In Sept. 1923 werd hem medegedeeld', dat hij naar de Solowigevangenis, op een der eilanden in de Witte Zee, getranspor teerd zou worden. Daar hij te ziek was om te reizen, werd deze reis nog wat uitgesteld, maar ten slotte vertrok hij daarheen, tegelijk met 350 andere gevan genen. Het verhaal, dat Koereshi van deze reis, die zeven dagen duurde, doet, is verschrikkelijk. Geen voedsel werd ver strekt, wie geld had, kon op de sta dons wat koopen, want de gevangenen waren in het bezit van hun geld en kostbaarhe den gelaten, in elk compartiment waren 20 tot 30 gevangenen opgepakt, zoodat een groot deel telkens moest staan. Om dat Koereshi ziek was, had hij een com partiment alleen. In een concentratiekamp op de Popoffeilanden werd vier dagen stil gehouden. Mannen en vrouwen wer den gescheiden, wie niet gehoorzaamde werd met doodschieten bedreigd. Zijn verhaal over de Solowigevange nis is vooral belangwekkend. Over deze gevangenis loopen immers zeer tegenstrij dige verhalen. De Sovjetregeering spreekt de berichten, dat de toestanden aldaar vneeselijk zijn, altijd tegen, terwijl soc.- democraten, die daar «gevangen zaten, er de verschrikkelijkste verhalen' van ver tellen. „Ons leven op Soiowki was bijna on dragelijk," verteld Koereshi. „Vele ge vangenen pleegden dan ook zelfmoord. Als een gevangene weigerde te werken, werd hij geslagen. Velen werden wegge voerd om doodgeschoten te worden om de geringste reden. Of zij inderdaad werden geëxecuteerd kan ik niet met zekerheid zeggen, wel keerden zij niet meer terug. Typhus, rachitis en andere ziekten heersdhten er voortdurend; menigeen stierf door ziekte,, uitputting of koude. Het voedsel bestond eiken dag uit D/2 pond brood en een beetje visch. Sommige ge vangenen kregen wat van huis gestuurd. De twee winters die ik op Soiowki was, waren verschrikkelijk, hoewel ik er beter aan toe was dan menig ander, omdat ik veel in het hospitaal lag en zelf nog wat geld had. Het werk was zwaar: 10 a 12 uur per dag en dikwijls ook Zondags en 's nachts. De mannen sjouwden hout, de vrouwen werkten in de wasscherij, in de steenfa brieken of in de venen. Op Nieuwjaarsdag kwamen er twee Russische ijsbrekers. In de groote kerk werd gedanst en toojieel gespeeld. Alleen de gevangenen die geld hadden, konden aan, deze feestelijkheden, die op de beman ning der ijsbrekers grootem indruk maak ten, mee doen. Ongetwijfeld maakte het leven der gevangenen op deze bemanning den indruk van een soort pic-nic. Maar terwijl deze feestelijkheden in de kerk aan dien gang waren, zat het grootste- ge deelte der gevangenen, in twee gebouwen samen gepakt, slecht gekleed, half uitge hongerd en in de barre koude. De vrouwen hadden veel van de ge wapende macht te lijden. In den herfst van 1925 kwamen op Soiowki over de honderd vrouwen uit Moskou en Peters burg. Men vertelde, dat het prostituees waren-, die op straat waren gearresteerd. Maar velen van haar waren vrouwen uit dien gegoeden stand". In September 1926 werd Koere shi naar Moskou teruggezonden en werd in de Loebianka opgesloten,; begin November werd bij vrijgelaten en den llden ver liet bij Moskou. Nog weet bij niet waarom de Rus sische regeering hem zoo lang gevangen hield; waarschijnlijk omdat zij meende, dat hij een agenit van Engeland was. Familie-drama. Door buren gewaarschuwd drong de politie Donderdag de in het Noorden vaai Berlijn gelegen woning van dein 27- jarigem spoorweg-employé Wollen berg binnen. Deze was onlangs door zijn vrouw verlaten daar hij haar bedroog. De man die met zijn, drie kinderen van 5 jaar, 3 jaar en 4 maanden was achter gebleven, had daarop zijn minnares in huis genomen;, daar hij echter ook met haar niet in vrede scheen te kunnen leven, nam hij het besluit met zijn minnares en kinderen uit het leven te verdwijnen. Op

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2