jeefmg een pakje Douive Egberts Echte Friesche Heerenbaai,, BIJVOEGSEL GOESGBE G0UBA1T Reisindrukken uit Sovjet-Rusland. in. E. Verbeem, Goes. Sport Voor de Vrouw 1 1 Koloniën. Kamer Overzicht. ProVmcienieuWs VAN DE VAN VRIJDAG 25 MAART 1927. Mot een beklemd en angstig gemoed verliet ik Rusland. Het was aan de jeugd, aan Rusland 's toekomstig geslacht, dat ik dacht. Twee fundameiiteelie factoren in die opvoeding hebben de Bolsjewisten aan de jeugd ontnomen: het geloof in en den, eerbied voor God; dien eerbied der kinderen tegenover bun ouders. In een omslag ik zou haast schrij ven: in een den Bolsjewisten waardigen omslag in de domkerroode kleur van ossenbloed wordt gratis een boekje uit gegeven, getiteld: „Het A.B.C. van het Bolsjewisme". Hierin is de grondleer van bet Bolsjewisme uiteengezet, de plaats van het kind tegenover de ouders vast- Hoe ongelooflijk het ook moge klin ken, de Staat beeft bet gezag van de ouders tegenover bet kind ontnomen; tot den achttien-jarigen leeftijd van bet kind hebben de ouders niet meer bet recht zich inet de opvoeding te belasten. Na den achttien-jarigen leeftijd wordt bet kind toegestaan een keuze te doen, tot welk geloofs-genootschap bet wenscht toe te treden. Wanneer men nu in aanmer king neemt, dat het kind geen geloofs onderricht geniet, omdat op de scholen de god loochening verkondigd wordt, dan ligt het voor de 'hand, dat minstens 90 °/o der jeugd niet meer tot een geloofs-ge nootschap toetreedt. Van Bolsjewistische zijde wordt zorg gedragen, dat die on derwijzers en onderwijzeressen op de scholen onderricht geven, die bun ideeën hebben overgenomen. De meeste dier lie den hebben bet om den broode moeten doen. Men boort wiel eens spreken vol be wondering, dat Trotzky in zoo n korten tijd een rood leger als bet ware uit den grond heeft weten te stampen. Dit was werkelijk geen kunst! In een land, waar iedereen honger leed,-was het niet moei lijk jongelui te krijgen voor bet leger, omdat zij wisten, dat zij slechts daar te eten kregen. Ditzelfde was bet geval met de ambtenaren, de onderwijzers en onder wijzeressen. In bet land van het spionnen- systeem gevoelde niemand zich' veilig, en bet is dus zeer begrijpelijk, dat geen on derwijzer of onderwijzeres bet aandurft, aan de jeugd eenig geloofsonderwijs te geven. Velen hunner, die ik gesproken heb, zien met leede oogen de volwassenheid van bet opgroeiend geslacht tegemoet, dat volstrekt decadent moet worden, omdat aan de jeugd ieder eergevoel, iedere mo raal ontnomen wordt. De kleine kinde ren moeten reeds een paar uren per week onderricht in de grondbeginselen van het Bolsjewisme ondergaan, en van de les senaar van den onderwijzer of van de onderwijzeres wordt verkondigd, dat bet onwaar is, dat er een God bestaat. Als typeerend staaltje moge ik bet na volgende releveeren: Er bestaat te Mos- cou een klein, bescheiden kerkje; aan den buitengevel is een Moeder Gods beeldje geplaatst, waar omheen verschil lende kaarsen branden. Dit orthodox kerk je wordt door vele Moscouers als een heilig plekje gronds beschouwd, omdat zij het Maria-beeldje als een miracu leus beeldje vereeren, en vroeger, wan neer de Czaar in Moscou kwam, hij zich daar even in gebed kon afzonderen. De Bolsjewisten, die tot nu toe weinig vrees getoond hebben, durfden bet echter niet aan, ld it kerkje te sluiten en bet Maria- beeidje te verwijderen. Zij vreesden het volk daardoor tegen zich in te nemen. Naast dit Moeder Gods-beeldje hebben zij nu een groot plakkaat geplakt, waarop staat: „Het geloof is even gevaarlijk voor een volle, als het gebruik van opium". Dit kerkje is nog bet eenige, dat om 12 uur bet Angeluskiokje mag luiden. Maar een schoolverordening gelastte, dat om 12 uur de kinderen bet perfide liedje moeten zingen, waarvan de tekst luidt: „'Wij stijgen ten Hemel, om er de Go den uit te verjagen". De leiders der Bolsjewisten hebben ge voeld, djat zij meer vat op de jeugd kon den krijgen, wanneer zij dieze aan de ouderlijke macht kondjen onttrekken; want veel, dat zij den kinderen op de school deden bijbrengen, ging natuurlijk verlo ren door het ware en het goede, dat hun thuis door hun ouders werd voorgehou den. De koppen werden bij elkaar ge stoken, en deze dienaren van het anti- Christendom wisten ook hierop wederom iets te vinden. Een nieuwe schoolverorde ning werd afgekondigd: alle kinderen die middelbaar of booger onderwijs wilden genieten, konden uit eigen beweging, zon der toestemming van de ouders, zich in internaten laten opnemen, waar zij op Staatskosten vrij onderwijs, vrije kost, inwoning en kleeren konden genieten. De Russische jeugd scheen bet wel aantrek kelijk te vinden om eens geheel vrij, zon der ouderlijk gezag te kunnen gaan leven en het getal kindekendat naar de groote steden stroomde, werd zóó groot, dat het Onderwijs-Ministerie niet wist, waar ze allen onder te brengen, en nog veel minder, waar al het geld te vinden, om de kosten' te kunnen bestrijden. De amb tenaren van deze nieuwe afdeeling zaten dan ook met de banden in bet haar. In groote gebouwen en oude kazernes wer den de kinderen ondergebracht, en ik hoop, dat men mij zal willen gelooven, ais ik verklaar, dat op één en dezelfde slaap zaal jongens en meisjes lagen. Alle zede lijkheidsgevoel, alle eerbaarheid hielden in deze plaatsen op te bestaan.. Ik acht het noodig als illustratie bet navolgende mede ie deelen: Gedurende mijn bezoek te Moscou bad ik met een Russische familie kennis ge maakt, die buiten de stad woonde. Men had ons uitgenoodigd niet te willen ver zuimen, ook bij haar eens een bezoek af te leggen. Toen mijn man en ik deze familie bezochten,, troffen wij de vrouw des buizes in een zeer terneergeslagen stemming aan, en op mijn vraag, wat er gaande was, deelde zij ons weenend me de, dat haar zestien-jarig dochtertje haar verlaten had, om te Moscou naar een internaat te gaan. Niettegenstaande zij als moeder wist, dat haar kind daar geheel zou ten onder gaan, was haar van Staats wege ieder gezag over baar kind ontno men, en kon zij als moeder baar eigen kind niet van deze daad weerhouden. Zij verzocht ons baar dochtertje te willen be zoeken, om te trachten het kind tot in- keeiring te brengen. Bij onze terugkomst te Moscou bezochten, wij bet ons opge geven internaat. Aan de deur werd ons iedere toegang geweigerd, maar toen mijn man met een paar dollars in zijn band speelde en deze in de hand van de por tierster deed verdwijnen, werden wij toe gelaten. Ik kan hier niet vermelden, wat wij daar te zien en te hooren kregx Genoeg, wanneer ik zeg, dat men beter gedaan, bad, in plaats van aan dit buis den naam van „Kinder-Internaat" te j_ ven, de woorden: „Sodiom en Gomorra" er op te beitelen'. Uit dit z.g. kinder internaat kwamen in één jlaar tijds 300 moedertjes, die eigenlijk nog kind kon den genoemd worden. Gedurende de dagen, dat wij te Mos cou waren, werd daar een vrouwen-con gres gehouden., hetwelk door de vrouw van Lenin gepresideerd werd. Een dame uit Groot-Oekraime, die wij later per soonlijk spraken, deelde ons mede, dat zij een motie wenschte. in te dienen* waarin uitgesproken werd, dat er een wij ziging in de opvoeding van bet kind moest komen, omdat in baar district te veel vaderlooze kinderen geboren worden uit meisjes van- 16 en 17 jaar. De indiening van deze motie werd onmiddellijk door de vrouw van Lenin gecoupeerd, doordat deze (oipstond en zeide: „Ik groet met trots die toekomstige moeders van Rus land Nu nog een kort woord over de athe ïstische propaganda op het platteland. Het is bekend, dat de Russische boer steeds een, groote vereering voor God en den Czaar gehad beeft. Het propa ganda-bureau van Radek besefte, dat bet miutbeloos zou zijn, Bolsjewistische ideeën onder de, boeren te verspreiden, zoolang bun deze vereering niet ontnomen was. Op de meest perfide manier werd ook dit weer ten uitvoer gebracht. Vroeger bad de orthodoxe priester den boer te kennen gegeven, dat wanneer bij God lasterde, een vuur uit den hemel zou komen, dat hem vernietigen zou. De Rus sische boer met zijn primitieve gedachten bleef steeds met angst aan deze woorden dienken. Daar de boer niet lezen kan, be gon men zeer vele illustraties gratis op het platteland te verspreiden. Een der meest verspreide weekbladen droeg den veelzeggenden titel van „De Goddelooze' Op de meest onvoegzame wijze werd hierin de Christus-figuur afgebeeld. Bij de eerste oplaag zeiden onwillekeurig de boeren onder elkander: „De menscben, die deze blaadjes uitgeven, zullen bun straf niet ontgaan en zullen door bet hemelvuur worden vernietigd". Maar toen week op week deze zelfde illustratie bleef verschijnen, begonnen zij aan bet bestaan van een God te twijfelen, en zei den zij tegen elkaar: „Maar boe komt bet, dat God dit alles toelaat en dat deze menscben niet gestraft worden?" Vele weken later was bun bet geloof aan God geheel ontvallen, want zij beweerden dat, wanneer er werkelijk een God bestond, Hij deze menscben zou gestraft hebben. De Bolsjewisten hadden hiermede hun doel bereikt: vele boeren geloofden niet meer in een God. Op de stedelingen l dit echter een tegenovergestelde uitwer king. Zij waren meer ontwikkeld, en leg dendeze illustraties als onwaardige kamp- middelen ter zijde. Nu moest den boer nog de vereering voor den Czaar ontnomen worden. De bewindvoerders van, Moscou droegen aan de gemeentebesturen op, steeds een aantal dorpelingen op kosiien der gemeente naar Moscou te sturen, waar zij, in den vorm DE KONINGIN IN GEZELSCHAP VAN PRINSES JULIANA bracht een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. Wij kiekten de Kon. familie in één der stands. i van een soort bedevaart het Mausoleum van Lenin moesten gaan bezoeken. Men had bun wijselijk verzwegen, dat het lijk van Lienin met alle middelen der weten schap gebalsemd was geworden en zich nog in den oorspronkelijken toestand be vond. Zagen nu de boeren te Moscou door het glazen deksel der doodkist Le nin liggen, zooals hij gestorven was, dan vielen zij ontzet op hun knieën neder en riepen uit: „Deze man moet een Heilige geweest zijn, want anders zou zijn lijk niet ongeschonden zijn gebleven Op deze wijze beeft men den boei* de ver eering voor den Czaar ontnomen, en hem tevens in de veronderstelling gebracht, dat bij een gratis reis gemaakt had, zom dler dat hij besefte, hoe de kleine ge meenten toch wederom al die uitgaven door belastingen moesten dekken, zoodat hij toch' indirect zijn eigen reis betaalde; en verdier, dat hij het grootste wonder gezien bad, dat hij zich bad kunnen voorstellen hoort ge meer en meer in g. goede zaken f - Voor H.H. Winkeliers tegen fabrieks prijzen verkrijgbaar bij Voetbal. Kampioenschap van Nederland. N.A.C.Velocitas. AjaxFeijenoord. Zuidelijke le klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: B.V.V.—P.S.V. RoermondN.O.A.D. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: DongenMiddelburg. L.O.N.G.A.—D.O.S.K.O. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt WalcherenT erneuzen Vlissingen IIMiddelburg II. Practische huis vrouw en- bedenksels De huisvrouw, die eiken dag opnieuw voor honderderlei vraagstukken wordt plaatst, geeft dikwijls blijk van een bui tengewone handigheid in bet bedenken van practische hulpmiddelen. Zoo deed een Amerikaanscbe huisvrouw onlangs het volgende middel aan de band, om bet leelijk worden van allerlei zilverwerk te voorkomen. Zilver wondt immers heel veel ruikt, zoo niet voor ornamenten en siervoorwerpen op Uw schoorsteen, dan toch wel voor kleine sieraadjes, als bro ches, gespjes, enz. Dat zwart worden van bet zilver is een gevolg van: de inwerking van die lucht. Om dit te voorkomen, ga i als volgt te werk. Maak bet zilver goed schoon en poiets bet op de gewone wijze mooi blank en glimmend. Haal don bij drogist of apotheker een flesdhje ver- dimde schellak (witte) en bestrijk daar mee het zilveren voorwerp met een zacht kwastje (bijv. een afgedankte scheer kwast). De gebeele opervlakbe en alle boekjes en gaatjes moeten zoo met een dun, onzichtbaar laagje witte schellak be dekt worden. Het droogt onmiddellijk. Later kan men de aldus behandelde voor werpen voorzichtig met koud water afne men, zonder dat de schellak beschadigt. Het zilver houdt op deze manier heel lang zijn mooie glans, totdat de schellak er afgesleten is. Het ligt natuurlijk voor die band, dat zilveren eetgerei, enz., dat in beet water af gewas scben moet worden, met dit middel niet gebaat is. En nu nog een vindinkje? Wel, bet is soms zoo'n last, om een hoedendoos uit de kast te krijgen, vioqpral als er beele stapel op elkaar staan en U juist de onderste moet hebben. Gebruik daarom vierkante doo zen als hoedendoos. En snijdt dan één van de zijvlakken los en bevestig die., bij wijze van deurtje, weer aan de doos met behulp van een paar bandjes. Dan hoeft U nooit de doos uit de kast te wurmen. U maaltt eenvoudig bet voor- deurtje van Uw doos open en pakt zoo de hoed er uit. Handig wat? Nuttige wenken. Men' kan dikwijls ijzerroestvlekken uit witte stoffen verwijderen met behulp van zure melk. 1 Om een gebarsten ei te koken, zonder dat bet beelemaal uitloopt, stopt men het in een stevigen papieren (of perkameniben) zak, en draait die heel stevig dicht. Wanneer er vruchtensap op het tafel linnen gemorst is, sprenkel er dan meteen zout op, om be voorkomen, dat de vlek er niet meer uitgaat. Alle bladgroenten, met uitzondering van spinazie, moeten eigenlijk met het deksel van de pan gekookt worden. Een zwarte stof, die glimmend gewor den is, kan dikwijls een heel stuk opge knapt worden, wanneer men die wrijft met een flanellen lapje, met terpentijn bevochtigd. Heeft U van die onooglijke handen van bet aardappelschillen? Wrijf ze schoon met een mengsel van azijn en zout. Vet haar kan ontvet worden door het te was sdien in warm water, waaraan men een theelepeltje borax heeft toegevoegd. En weet U, waaruit die fijne shampooi- ing, waarmee de kapper Uw haar zoo schoon wascht, is samengesteld? Dik wijls maakt hij die zelf, van een een voudige sterke oplossing van groene zeep in beet water, waaraan een schepje soda (tegen het vet) is toegevoegd. Dat kunt U dus makkelijk zelf maken. Voor tomaten-liefhebbers. Houden ze bij U thuis van tomaten? Verras ze dan eens, hetzij bij de boterham om twaalf uur, hetzij vóór bet middag eten, met dit volgende gerecht. Kook een groote tomaat in een beetje water. Ont doe de vrucht daarna van den schil en moes hem fijn met wat zout en peper. Kluts een ei en roer dat, met een kluitje boter, door de tomaatmoes. En beleg met deze moes nu sneedjes (heet) ge roosterd brood. Ten slotte raspt U er wat kaas over. Een buitengewoon pikant gerechtje, dat den liefhebbers een eet lust als een wolf bezorgt 1 Ernstige brand. Te Bandjermasin zijn een vierde ge deelte van de Pasair Baroe en de ge- meentepassar afgebrand. De schade be draagt zes ton, waarvan de helft is ver zekerd. EERSTE KAMER. Zooals reeds per bulletin bekend ge maakt, beeft de Eerste Kamer na de verdediging van minister Van Karnebeek het verdrag met België verworpen met 33 tegen 17 stemmen. Tegen hebben gestemd alle Vrijheids- boinders, n.l. de beeren v. d. Bergh, Kos ter, Rink, de Muralt, v. Nageli v. Amp- sen en Smeenge; alle c.h. op één na, n.l. de beeren v. d. Hoeven, de Savornin Lob man, de Gijselaar, de Vos van Steen wijk, de Vries en Verkouteren; 2 van de 3 V.-D., n.l. de beeren Slingenberg en Westerdijk; 9 van de 16 r.k., n.l. de beeren Arntz, Blomjous, v. d. Lande, Michaels v. Kesseriich, Verheyen, de Wit, Fransen, Dobbelmam en v. Voorst tot Voorst; 3 van de 7 a.-r., n.l. de bee- beeren Briët, de Veer en Crolesen 7 van de 11 s.d. n.l. de beeren Polak, Memdels, de Zeeuw, Lindeijer, Moltma- ker, Osseindorp en Danz. Vóór stemden de c.-h. v. Wassenaar v. Catwijck; die a.-r. Colijn, Anema, de Vkigt en Diepenhorst; de r.-k. v. Lan- scbot, Steger, Heerkens Tbyssen, Jans sen, Haffmans, de Jong en Haazevoet; de v.-d. van Embden; en de s.-d. Wibaut, Rugge, Hermans en mevr. Pothuis-Smit Minister van Karnebeek, die door de verwerping een levenstaak verloren zag gaan, beeft aan de Koningin zijn ont slag aangeboden. Borssele. In de Dinsdag gehouden ver gadering van „Het Groene Kruis" al- bier werd, nadat de secretaris het jaar verslag bad voorgelezen, de rekening over 1926 vastgesteld op een bedrag in ont vangsten van f243,52 en in uitgaaf op f 187,38. Het batig slot bedraagt dus f 58,14. Als afgevaardigde naar de al- gemeene vergadering van de Prov. Zeeuw- sche Vereeniging werd de beer C. Allaart benoemd, en als plaatsvervanger Ds. J. C. Elenbaas. Woensdag werd te Borssele aan besteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en sbeenglooiïngswerken aan de wa terbearing calam. polder „Borssele'Er werd ingeschreven door: J. de Bree te Terneuzen f20.263; J. P. de Vos te Terneuzen f19.980; R. Versohellieg te Terneuzen f19.900; A. de Bruin te ler- neuzen f 19.880; J. J. Janse te Middel burg f 19.850; P. Andriessen te Hom tenisse f 19.825; J. F. Cornelis te Hoofd plaat f 19.743; J. Verbeijke te Eilie- woutsdijk f19.710; A. van der Linde te Eikerzee f19.692; J. P. Bolier te Middelburg f19.650; J. Wolse te Elle- woutsdijk f19.625; I. Lagasse te Kou dekerk© f19.540; P. Dekker te Veere f19.500; M. v. d. Velde te Bruiinasse f19.498; L. van Poppering te Bruinisse f 19.490; H. J. Keuleman te Middel burg f19.450; C. van der Klippe te Oosterland f19.290; W. .Bot te Ril- lancl-Batli f19.250; L. van Boven te Ellewoutsdijk f 19.238. Aan de laatste is het werk gegund, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten. Door de hervormde kiezers en de kiezers die met hen inzake gemeentelijke politiek kunnen en willen samenwerken zijn de volgende personen candidaat ge steld voor de a.s. raadsverkiezing: 1. J. Bruinooge Jz. (aftr.), 2. C. Rottier Jz. (aftr.), 3. P. Dekker (aftr.), 4.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1