Uit den Westhoek MIJNHARDTSs Buitenland ProVmciemeuWs Een onsmakelijke reclame. Hoewel de kunst der reclame de laat ste jaren groote vorderingen gemaakt heeft (langzamerhand is de verkooper er achter gekomen, dat de aanbevelingen zijner ar tikelen aan tal van eischen, aesthetische zoowel als psychologische moet voldoen) heeft men nog gelegenheid te over zich aan de opvattingen v.an verschillende per sonen inzake reclame te stooten. Men bekijk© de diverse aanplakbiljetten maar eens, men neme de advertentie-pagina van het eerste het beste niéuws-orgaan ter hand, of men wage bij wijze van proef een critisch oogje aan de winkel-étalages. Het onsmakelijkste wat reclame evenwel kan voortbrengen, wordt gedurende enkele weken hier ter stede op de Markt ver toond door een koopman die de ratten den oorlog heeft verklaard. Boven de tafel waarop het rattert-verdelgende middel prijkt, steekt een geïmproviseerde galg uit, die de stoffelijke overschotten van een dozijn der hinderlijke knaagdieren be vat. Overtuigend voor de doelmatigheid van het'rattengift is 'dit bosje lijken, dat iedere week ververschT wordt, zeer zeker, maar tevens is deze reclame het toppunt van onsmakelijkheid. Het verwondert ons niet dat menigeen aan deze doode ratten-expositie aanstoot neemt en het hoofd omwent als hij zich langs de lijkenverzameling naar café of restaurant begeeft voor het markt-hapje. In vele steden treedt men tegen ont sierende reclame op met behulp van z.g. schoonheid scommissies. Zou er in Goes niets te doen zijn deze walgelijke reclame, van den mo dernen rattenvanger van Hamein te keeren. Bij de brug had hij nog een vraag. „Die gevangenis is opgedoekt, hoorde ik. Maar wat doen ze nu met die cellen? Die zouden de gemeentebe sturen huren om hun archief in te bergen, maar daar is niets van gekomen, hernam ik weer!" Eindelijk thuis, waar Toos al met geduld op ons wachtte. Na den inwendigen mensch versterkt te hebben en nadat alles was opgeruimd, D. aan 't vertellen, naar aanleiding van mijn vraag: „En wat denk je nu van Goes als woonstad?" Heb je trek om je er te vestigen? Zijn antwoord liet zich niet lang wach ten. „Hoor eens", zei Dirk, na ai wat ik van je vernomen heb en na wat ik gelezen heb over Goes, kom ik tot dit besluit: „Moet je in Goes wonen voor je zalien, of uit den aard van. je betrek king, dan moet je, maar moet je niet, ga er dan direct uit of vestig je er niet. Ik als rentenier denk er niet aan". Ja, en ik ben heusch nog niet uitge praat, zei ik weer. „En als mijn vrouw begint, nu dan dan staat je besluit nog vaster. Zij komt uit Bloemendaal, moet je weten!" „Als ik nog eens zou beginnen over de belastingen, over de samenleving, over de eensgezindheid, overMaar laat ik op houden. Bekeeren zal ik je niet en daarom begin ik er ook niet aan!" „Vertel liever nog maar eens wat van je zelf en je ervaringen". „Wat graag zei Dirk. Na nog een paar uur gezellig te heb ben zitten praten, stond D. op en ver dween. Geen drie minuten later stormt hij naar binnen met de woorden: „Maar dat is niet om uit te houden, 't is otm te bester ven, zoon stank!" (De wind was Noord- Oost). „En komt dat uit de vest?" „Ja, waar anders vandaan?" vroeg ik. En de zieken in 't nieuwe ziekenhuis hebben er 't eerste snufje van. Dat is hyper, hy per hygiënisch. Laten ze toch daar eerst mee. beginnen!" Daar mag m.i. niet langer mee ge wacht worden, geen dag en geen nacht! „Dan wil ik je wel zeggen, ik denk er niet aan om in Goes te komen wonen, dat staat vast!" Dirk is sinds al eenige weken vertrok ken en heeft -zich gevestigd te Bloe mendaal Cherdhez la femme! Een Haagsch collega zendt ons de vol gende indrukken: Slechts een week ben ik in Goes ge weest, zoo tusschen het einde van den winter en het begin van 't voorjaar. Dat wil dus zeggen: geen blanke sneeuw,geen ijs met helderen hemel en vroolijke ge zichten, en óók geen voorjaarszon, geen uitbottende boomen en zoele luchten, maar: regen, wind, modderige strasten en drui lerig weer. Voeg daarbij dat ik uit de residentie kwam en. dat het Centraal Bureau voor de Statistiek mij vertelde, dat op 1 Januari 1925 Goes een zielen tal van 8550 telde, (en wel, om exact te zijn, 404 vrouwen meer dan mannen) dan kan men aannemen dat mijn verwach tingen niet hoog gespannen waren. Of het aan deze lage spanning ligt, weet ik niet,( maar: Goes is me heel erg meegevallen.' Het is een alleraardigst vriendelijk stadje, en een echt stadje, geen groot dorp. Het allermooiste is 't stadhuis, met zijn vreemde, strakke kleine ruitjes-ramen. Ik geloof gaarne dat uit den gezichtshoek der tegenwoordige ar- ohitektuur-opvattingen tegen die vreemde houten torentjes wel wat in te brengen valt, maar zouden ze, misschien zelfs juist daardoor, niet karakteristiek zijn? Verder valt den belangstellenden lo geergast op dat Goes, als een preaieuse toilet-nécessaire, in 'n klein bestek zoo van alles bevat: een groote, imposante kerk met een heerlijk zuiver, carillon netje, een H. B. S. en een Raad van Arbeid, een prima ziekenhuis met nog 'n tweede in wording, twee, naar men zegt, bruikbare maar te weinig goed gebruikte tooneelzalen, fraaie en aMercomfortabelste hotels, waterleiding, gasfabriek Voeg daarbiji een gezellig drukke haven, mooie hoekjes en schilderachtige straat jes, gezellig-drukke marlrtdagen dan biedt Goes den bewoner-van-enkele- dagjen wel veel aantrekkelijks. Dat zoon echte stad geen electriciteit heeft, doet wel heel vreemd aan., maar dat is een zaak voor hen die Goes kozen als woon stad! Ontslag gevraagd. Mej. C. J. van Praassen heeft eervol ontslag aangevraagd als helpster aan de openbare bewaarschool alhier. De kiezerslijst. Het aantal kiezers bedraagt volgens de vastgestelde kiezerslijst 19271928 voor de Tweede Kamer 4517; voor de Provinciale Staten 4448 en voor den ge meenteraad 4324. Uitvoering O. B. K. Men moet gewoonlijk, op het program ma van dilettantenrmuziekclubs de namen der klassieken ziende prijken,, eene behoor lijke marge trekken, welke toelaat, ver schillende niet-onverwachte feilen in de opvoering te verontschuldigen. De innerlijke roeringen van den mees ter laten zich slechts vertolken door fijn besnaarde geesten., welke diep doordron gen zijn van de stemming van den com ponist en daardoor bovendien ook vaak over eene virtuositeit moeten kunnen be schikken, die slechts door intensieve oefe ning aan die menschelijke organen kan worden afgeperst. O. B. K. beschikt over krachten, die in dikwijls zeer grooten deele vertolking mogelijk maken, 't welk Donderdagavond bizoinder tot uiting kwam in „De Vesper klokken", een melodie van Beethoven, waarin zacht-wegruischende decrescendo's eene weemoedige stilte achter zich lie ten. Een innige samenhang van 't geheele koor maakte dit lied tot een der succes nummers van den avond. De verschillende koren bewezen ieder voor zich een of meer specialiteiten te bezitten, welke goede toekomst beloven en waarvan een allerliefste sopraanstem de gelegenheid had, zich in een Messias- melodie te doen bewonderen. Hoe vaak ook de leidsels van den bestuurder, den heer S. J. Tamminga, in bekwame handen bleken te rusten, kon deze meermalen niet verhinderen, dat zijne trouwe rossinanten in, onmiskenbare oneenigheid 'hun Helicon bestegen, en dan om strijd in pijnlijke dissonanten hunne oneenigheid kenbaar maakten, wat Mo zart's „Ave Verum" in ft bizonder in de dameskoren een droevig verloop en einde deed vinden en het laatste pro gramma-nummer, een morgenlied, overvol van toon deed weergalmen. O. B. K. is echter in staat, deze zwakheden door gestadige repetities te bestrijden; haar praestaiievermogen bleek herhaaldelijk; 't Lied van een Meisje en een Schupper, Der Hirle Israels en ette lijke andere liederen brachten veel te apprecieereo. Wij ouders treepen hierbij ook den a Capella-grondslag dezer vereeniging,waar door geenerlei begeleiding tot hulp strekt, welk feit den exéoutanten eene bizondere reserve verleent. Van onniislsenbare begaafdheid deed de sonore stem der medewerkende soliste, Mevr. Balie go i jen-de Jong, blijken, wel ke in alt-partijen werken van Bach, Men>- delssohn, Tremisot e.a. deed hooren. Een melancholiek slaapliedje van eene beklagenswaardige moeder werd in warme kleur afgeschilderd. O.m. in „O, Jesu- lein süsz" misten wij echter een enkele maal deze diepe intonatie. De pianobege leiding werd door Mevr. Post in welbe grepen accoorden uitgevoerd. De bloe menhulde aan deze beide dames was spontaan en verdiend. Waar O. B. K. thans ruim een jaar geleden zijne voorlaatste uitvoering gaf, roepen wij thans met belangstelling deze vereeniging een tot spoediger weerziens toe. Men verzocht ons te vermeiden, dat het klavier welwillend in bruikleen werd afgestaan door de firma Goldschmeding te dezer stede. Rosa Spier. De bekende harpiste Mevrouw Rosa Spier, die Donderdag hier ter stede in de „Prins van Oranje" zal optreden, heeft in ons land en ook elders met haar concerten een uitbundig succes geoogst. Een verzameling van uittreksels der re- Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. censies, ons toegezonden, bewijst het. We willen enkele meeningen hier laten volgen He$ .„UD." schrijft: „Wat hier voor harp gedacht, geschreven wordt, wordt als het ware voor haar instrument, voor haar techniek gemaakt. Ze is waarschijn lijk een der eerste harpisten niet van Nederland, deze concurrentie ware te be perkt doch van het continent/' Uit de „Bred. Crt.": R. S., die onaf gebroken den geheelen avond haar prach tige harp bespeelde, is een virtuose van beteekenis. Uit haar koninklijk instrument booverfc zij. de meest sonore klanken, in de discant blijft het geluid als zilver lichten glans door de zaal ruischen. Haar afgerond, meesterlijk spel hebben we den ganschen avond bewonderd. Het was een pracht-avond, vol exotische sfeer. „Prov. Geld. en Nijm. Crt.": Een groote, vooral veelzijdige kunstenares, die haar prachtvolle harp op de allerschoon ste wijze weet te bespelen. Met een ver bluffende meesterschap laat zij het vor stelijk instrument alles verrichten wat zij wil. Machtig golfden de tonen door de zaal en1 alle aanwezigen kwamen in extase. „Zijn revanche". De orkest - ein tooneelvereeniging „Kunstvrienden" voert Dinsdag a.s. in de „Pms van Oranje" op het tooneel- spel in 3 bedrijven door J. van Randwijk „Zijn revanche". Het mondharmonica- orkest zal zijn medewerking verleenen. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de betrekkelijke advertentie in dit nr. Avondschool voor Ambachtslieden. De uitslag van de overgangs- en eind examens der avondschool voor ambachts lieden is als volgt: Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: J. W. Adriaanse, F. Bakker, H. M. Berrevoet, P. M. v. Doorn, S. J. E. van Dullemen, J. v. Elsacker, W. M. v. Kalmthout, J. Kie viet, L. Polfliet, C. Sinke, C. Snoek, P. J. Sommeijer, J. v. d. Vliet, J. M. v. Weele, afgewezen 5. Van de tweede naar de derde klasse C. Goedegebure, M. Hoogesteger, J. v. Koten, J. A. Leijs, M. Meijnsbergen, D. Priem, H. Reijerse, J. B. Reijdhoudt, C. Sanderse, C. Schrijver, B. Wonder- gem, afgewezen 4. Van de derde naar de vierde klasse: M. Blankenburg, A. F. Goedemondt, J. v. d. Velde. Van de vierde naar de vijfde klasse: H. Bliek, J. Borgs, M. Boutens, F. Brusket, J. Carels, J. Gijsouw, M. C. van Damme, J. Govers, J. Hollestelle, A. L. Minderhout, W. Meijnsbergen, P. Paardekooper, P. Zandee. Het diploma werd uitgereikt aan: F. Bickelmaijer, H. Biooijs, J. de Graaff, A. de Hamer, J. de Jonge, A. J. Keu- kellaar, L. Knieriem., D. D. van Maris, M. Snoek, J. Zuidweg, J. J. van Zweeden Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagavond' 6 uur zal een godsdienst oefening gehouden worden onder leiding van Ds. v. d. Brugh van Tiel. Koopt Uw GENEESMIDDELEN bij A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker, Goes. Telefoon 168. UW GEWAARBORGD ADRES. OVERZICHT. De ex-keizer. Op 21 Juli a.s. treedt in Duitsch- land de wet tot bescherming der republiek buiten werking. Daar de rijksregeering op grond van par. 23 van deze wet ex- keizer Wilhelm met verblijf in Duitsch- land kan ontzeggen en deze mogelijkheid met de buitenwerkingtreding der wet op houdt te bestaan, maakt men er zich in republikeinsche kringen ernstig bezorgd over, dat keizer Wilhelm na afloop van de wet naar Duitschland terug zal keeren Aan deze bezorgdheid geeft de Pruisi sche minister-president Braun uiting in een brief, dien hij dezer dagen aan dien rijkskanselier dr. Marx heeft geschreven. In dezen brief, dien de „Voss. Ztg. publiceert, stelt Braun de vraag, wat de rijksregeering denkt te doen om de fu neste gevolgen van de buitenwerkingtre ding van de wet tot bescherming der re publiek te voorkomen. Hij wijst er op, dat de Pruisische regeering van meening is, dat het in het belang der openbare orde en ter vermijding van binnen- en buitenland sche politieke verwikkelingen noodzakelijk is, een rechtsmiddel te heb ben, om den terugkeer van den ex-keizex naar Duitschland te voorkomen, althans bij een eventueelen terugkeer zijn bewe gingsvrijheid te beperken. De Pruisische premier herinnert er aan, dat het Pruisi sche kabinet indertijd bij de onderhande lingen over de schadeLósstiëfiihg van het Huis Hobenzollern gedwongen werd den keizer het kasteel te Homburg als ver blijfplaats af te staan. Wordt nu de wet tot bescherming der republiek opgeheven, zonder dat daarvoor in de 'plaats een andere wettelijke bepaling komt, dan zou de mogelijkheid niet ondenkbaar zijn, dat de vroegere keizer naai* aanleiding van deze verandering in den rechtstoestand naar Duitschland terugkeert. De Pruisische regeering is het met de rijksregeering volkomen eens, dat de te rugkeer van den ex-keizer tot eiken prijs moet worden verhinderd. Zij vreest ech ter, dat de nieuwe wetteiijke i bepalingen tot verhindering van 's keizers terugkeer naar Duitschland in dien rijksdag niet de vereischte meerderheid zullen vinden en voorts, dht reeds de indiening alleen een groote onrust en opwinding in het leven zou roepen. Zij acht het daarom abso luut noodzakelijk, dat de wet tot bescher ming der republiek na 21 Juli 1927 wordt verlengd. x 1(l De Pruisische regeering verzoekt om- giaand antwoord, daar zij. eventueel reeds thans moet beslisseni, welke maat regelen er dienen te worden genomen in geval de wet tot bescherming der re publiek wordt opgeheven. Uit China. Sir Percivai Philips, de correspondent van de „Daily Mail", seint aan zijn blad, dat de toestand in de tuitenlandsche nederzetting te Sjanghai tamelijk rustig- is. In de Chineesdhe stad in het Zuiden en de even volkrijke Noordelijke distric ten. wordt nog steeds de noodige pressie uitgeoefend door het „arbeidsheir" van agitators, wier bedrijvigheid tegelijk met de aankomst der Kantonneesche legers is toegenomen. Woensdagmorgen marcheer den 500 communisten in civiele kleeding 'naar- de door de punjabi's verdedigde barrière der internationale nederzetting, en losten geweer- en revolverschoten in de lucht. Er werd door de punjabi's niet gevuurd. In den namiddag rukten 200 burgers op naar de versperringen, die bewaakt wei-den door het tweede Goldstream Guards. Geschoten werd er niet, doch de Amerikaan sche mariniers schoten niettemin toe om de GóLdstraams te assisteeren, als dit noodig mocht zijn. Het bleef evenwel bij doel'looze demon straties. Toen een aantal communistische ar beiders weigerde een* door hen bezet po litiebureau over te geven werd door (Je Kantonneezen met een machinegeweer op heui gevuurd, waardoor twee der ar beiders gedood werden. De internationale nederzetting ondertusschen had weer te lijden door het aanhoudend viiren in den omtrek. Die toestand bij Nanking zou ernsti ger zijn. De Zuidelijke troepen hebben een heuvel nabij Nanking gebombardeerd, waarop de buitenlanders een toevlucht hebben gezocht. De Britsche consul werd gewond, een ander Britsoh onderdaan gedood. De Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen hebben het gebied nabij den heuvel onder vuur genomen, om de vreemdelingen in de gelegenheid te stel len dezen te ontruimen. Troepen zijn aan land gezet om steun te verleenen^ Door den verrekijker. De prins van Wales zal met Pa- schen gedurende twee weken vertoeven bij het Spaansch Koningspaar te Madrid en Sevilla. J Naar de te Belgrado verschijnen de „Vreme" meldt, is de Zuid-Slavische regeering voornemens dezer dagen een nota te zenden aan eenige bevriende en verbonden regeeringen, waarin ze nadere gegevens omtrent de militaire toebereid selen van Italië meedeelt. De Zuid-Slavische regeering zal ér in haar nota op wijzen, dat deze maatrege len een onmiddellijk gevaar voor alle buurstaten van Italië heteekemen en efen internationale enquête verlangen. Hoedekenskerke. In de gister gehou den vergadering van ingelanden van het waterschap Hoedekenskerkewaren 13 ingelanden vertegenwoordigd, uitbrengen- 16 stemmen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van B. Louis se om ge deeltelijke verharding van den Platteweg. Besloten werd tot vernieuwing der bui- tensluisvleugels met bekleedinigsmuren in zuilen basalt steen. De begrooting 19271928 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f59.938,05 rnet een post. -van onvoor ziene uitgaaf ad f 1847,25. De verplichte leveringstermijn werd vastgesteld tusschen 1 Augustus tot en met 1 Januari. Ierseke. Vanwege het bestuur der Visscherijen op de Zeeuw sche Stroomen is den mosselkweekers benohl gezonden dat hun over de pachtsommen van mos- selperceelen verschuldigd over het boek jaar 19261927 geien reductie wordt ver leend. Kloetinge. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in een openbare vergadering bijeen. De notulen der ver gadering van 13 Januari en 3 Februari 1927 worden behoudens een kleine wij ziging onveranderd vastgesteld. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de provin ciale staten worden benoemd de heeren: M. Eversdijk en J. Straub; plaatsver vangende leden de heeren P. D. Hoog straat© en C. Zweadijk. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad de heeren: W. N. van Liere en C. Zweedijk; plaatsvervangende leden de heeren: W. F. K. Lenshoek en D. Sinke. Tot plaatsvervangend voorzitter voor beide stembureaux de heer M. Eversdijk. Wegens aftreding op 1 Mei a.s. wor den de heeren M. Eversdijk, C. van Liere, C. G. van Liere en C. Zandee Azn. als niet-ambfcelijke Leden der sciiattingscom- missie. herbenoemd. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten de bijdrage aan liet Schoolmuseum te Middelburg te verhoogen. van f 1 op f2,50. Vervolgens hebben eenige wijzigingen plaats in de begroeting voor 1926 en 1927 en de begrooting van het burgerlijk arm bestuur dienst 1926. De voorzitter deelt mede, dat de te bouwen woning naast het gemeentehuis niet onderhands aan den secretaris ver huurd mag worden. Ged. Staten bepalen het bedrag dat dan van de jaarwedde zal worden afgetrokken. De heer Straub zegt, hierop,, dat dan toch openbare verhu ring kan plaats vinden, daar in de vorige vergadering besloten is om een gemeente- woning te bouwen en niet een woning voor den secretaris; hij meent dat zulks in die vergadering door den voorzitter is gezegd. De voorzitter ontkent dit ten zeerste en zegt, dat hij gezegd heeft dat men geen woning bouwt voor den heer Oostingh maar voor den secretaris. De andere le den bevestigen zulks. Nog wordt besloten een geldleening aan te gaan ten hoogste groot f7500,— tegen 4°/o rente voor den bouw van die woning. Bij de rondvraag zegt de heer Hoog straat© dat hij gaarne eenige vragen zou stellen aan B. en W., doch had gaarne dat hiervoor in besloten zitting werd over gegaan. De heer Straub zegt, dat dit afhangt van het onderwerp der te stellen vragen. Wanneer het iets betreft dat geheim moet worden gehouden dan zal hij zich er niet tegen verzetten. De heer Hoogstraat© antwoordt, dat hij1 niet genegen is zijn vragen in open bare vergadering te stellen, doch wanneer zijn vragen zijln beantwoord, dan zal hij ze in openbare vergadering herhalen. De raad besluit hierna in besloten zit ting over te gaan. Na heropening zegt de heer Hoog straate dat met betrekking tot het bouwen langs den nieuwen rijksweg een overtre ding is begaan en dat proces-verbaal is opgemaakt; de overtreder is gestraft met een geldboete van f50. Hij vraagt thans welke verdere maatregelen. B. en W. zul len nemen opdat die overtreding van de rooilijn weer wordt hersteld. De voorzitter merkt op, dat de heer Jb. Dekker in verzet is gekomen en mor gen de zaak opnieuw wordt behandeld. Het hangt er dus van af of Dekker ver oordeeld wordt ja of. neen. De heer Hoog straate gelooft dat alles met voorbedachten rade,is geschied en hoopt dat B. en W. strenge maatregelen zullen nemen. De heer Straub zegt, dat de vergunning is afgegeven ten name van Jan de Jonge en niet ten name van Dekker. Er had dus proces-verbaal opgemaakt moeten worden tegen De Jonge en niet tegen Dekker; hij gelooft dan ook zeker dat Dekker vrij gesproken zal worden. Hij hoopt dat B. en W. in het vervolg nauwkeurig de hand zullen houden aan de naleving der bouw verordening. Hij zegt ook, dat de raad niet uit te maken heeft of het gebouw afgebroken moet worden ja dan neen; dit staat ter beoordeeling aan B. en W. De heer Lenshoek zegt, dat het niet te pas komt dat willens en wetens de be palingen die de raad maakt, zoo maar met de voeten worden vertreden,. Er moet hier ingegrepen worden. Wordt hiertegen geien maatregelen genomen, dan ds het vaststel len van den rooilijn door den raad maar een wassen neus. De voorzitter zegt, dat B. en W. af zullen wachten of Dekker veroordeeld wordt. De heer Straub vraagt wat er don moet' gebeuren, indien binnenkort weer aandien weg gebouwd wordt. De heer Lenshoek zegt, dat het hem spijt, dat niet eerder is ingegrepen. Het zal een strop zijn om het gebouw af te moeten breken, doch het is eigen schuld. De heer Straub gelooft niet dat B. en W. het recht hebben om het gebouw af te laten breken. Nadat aan de hand van de gemeentewet

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2