II Behoort wijn Bart KWATTAfr N°. 36 Woensdag 23 Maart 1927 lil6 Jaargang. Abonnementen Buitenland LINTVELT's BAZAR ee FEUILLETON JAVA REEPEN DötsKWAJTA Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Land en TuipbouW Rechtszaken. Beursbericht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. goesche m courant UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant -J en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regeL Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. voor minstens 3 maanden worden ten allen tijde aangjenomen door onze agenten en aan het bureau Turf kade 15. Zij, die zich nu abonneeren, ontvangen de tot 1 April verschij nende nummers kosteloos. Administratie Goesche Courant. OVERZICHT. Duitschlands buitenlandsche politiek. Minister Stresemarm heeft in den rijks dag gisteren een rede gehouden over de buitenlandsche politiek. O.a. zeide hij: Wij zien in de wereldpolitiek, dingen ge heimen, die ons dwingen bij onze over wegingen ook, in meerdere of mindere mate, de factoren te betrekken die de rechtstreeksche belangen van Duitschland niet onmiddellijk raken, maar die, of nu of te zijner 'tijd terugwerkende kracht kunnen uitoefenen ook op die vraagstuk ken, welke voor ons van groot belang zijin. Ik höb hier het oog op drie complexen van vraagstukken.; in de eerste plaats op de zeer belangrijke verwikkelingen in het Verre Oosten, dan op de ernstige bespre kingen tusschen twee groote landen wiiér politiek voor Duitschland van groote be- teekenis is, (Frankrijk en Engeland in Genève), waarbij in de laatste dagen de verrassende berichten van den Balkan zijn gekomen, die bewijzen dat de internatio nale betrekkingen daar noig onzekere ele menten bevatten. Men zal goed doen niet veel gewicht te hechten aan de alarme©- rende berichten in de pers, omdat de I'ttaliaansche regeering ons dezer dagen een geruststellende mededeelinig dienaan gaande heeft doen toekomen. De vaste wil om Europa voor ieder oorlogsgevaar te behoeden, heeft overal zoo sterk wor tel geschoten, dat een verstoorder van den vrede zich. aan de algemeene verach ting van die geheeie beschaafde wereld bloot zou stellen. Maar ook de nuchter- stei beoordeelaar, kan niet ontkennen, dat wij. van een vaste consolideerong van den algemeenen internationalen toestand nog zeer ver verwijderd zijn. Derhalve meen ik, dat ook wij reden hebben om met rustige zakelijkheid die gebeurtenissen te aanschouwen die ons niet onmiddellijk schijnen, aan te gaan. Sinds een jaar is de toestand voor Diuitschland, in buiteniandscb politiek op- Heek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. door HodwSg CourthsAfahler. De dokter keek hem over zijne bril met een eigenaardigen blik aan. „Als ik u raden mag, mijnheer Val- bieirg, komt u voorloopig niet bij de pa tiënte. Als zij weer tot bewustzijn komt is 't het beste:, dat zij vooreerst met nie mand spreekt. Zij mag ook volstrekt niet opgewonden worden. Alleen als u er ge heel zeker van zijt, dat uwe aanwezig heid kalmeerend op uwe vrouw werkt, kunt u bij haar gaan. Anders niet.' Toen boog Guniter zwijgend het hoofd en viel in een stoel neer. De dokter ging naar de zieke. Gunteir luisterde met ingehouden adem. Daar binnen bleef alles stil. Slechts eens hooide hij den dokter eenige kalmeer en de woorden f klisteren., alsof hij met een ziek kind sprak. Gunter stond op en keek door de kier der geopende deur. Hij kon. juist op Rita's bed zien. De dokter had zich over haar heen gebogen. Zij lag nog altijd met ge sloten oogen en vast gesloten mond. De dokter probeerde er iets in te gieten, toen wendde zij haar hoofd af als in onbewust verweer. Met een. diepen zucht zicht, belangrijk verbeterd, en dientenge- olge hebben wij onze houding kunnen vaststellen ten aanzien van de vraagstuk ken bij wier oplossing onze medewerking onontbeerlijk zal zijn. Duitschland heeft slechts één overwe gend belang, dat de ontwikkeling der aan gegane betrekkingen ongestoord zal kun nen gedijen. Daarmee verdraagt zich niet een terugkeer' tot den ouden toestand, waarbij Europa in twee vijandige tot de tanden gewapende, groepen verdeeld was. Wij kunnen er dus niets bij winnen, dat verwikkelingen zouden- ontstaan tusschen andere staten, welke dan ook. Hiermee heb ik tevens geantwoord op aantijgingen!, die Duitschland hebben trachten te be trekken in het Italiaansch-Servisch ge schal. Voor ons komt een politiek vain afzonderlijke bondgenootschappen niet meer in aanmerking, maar uitsluitend een politiek die die gedachte van arbitrage en vergelijk tusschen tegenstrijdige belangen, met alle kracht bevordert. Onze gedragslijn is verder scherp af gebakend door het verdrag van. Locarno., onze toetreding tot den. Volkenbond en liet verdrag van Berlijn. Binnen deze drie grenzen liggen onze doeleinden open. voor de keele wereld op tafel. Dat wij ons in dezen situatie voor iedere ongewensch- te of ongevraagde inmenging moeten hoe den spreekt van zelf. Van den Balkan. Op den Balkan schijnt de toestand niet zoo verontrustend te zijin als dezer dagen moest worden voorgesteld. De zoo langzamerhand bekende Italiaansche over drijving blijkt in het spel te zijn geweest. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat Albanië vóórdat dit land een verdrag sloot met de Italiaansche regeering ter verzekering zijner onafhankelijkheid (het verdrag van Tirana) een poging heeft ge daan met Joego-Slavië een arbitragever drag te sluiten,, waarbij de grenzen zouden worden gewaarborgd. Deze pogingen zijn evenwel zonder succes gebleven, waarna Albanië zich tot de Italiaansche regee ring zou hebben gewend,, om bescherming, daar Albanië meende, dat de Volken bond deze niet voldoende kan geven,. De Italiaansche regeening heeft daarop gedu rende de laatste twee maanden den toe stand op den Balkan nauwlettend gevolgd, en toen zij meende, dat Joego Slavië toe bereidselen trof om Albanië aan te vallen heeft zij 'tnoodig geoordeeld stappen te Belgrado te doen, waarvan zij tegelijker tijd de negeeringen te Berlijn, Londen en Parijs in kennis heeft gesteld. Van Vrijdag tot Zondag leek de toestand zeer dreigend, doch thans wordt in bevoegde kringen aan genomen, dat tengevolge van het optreden van Italië een ernstig conflict op den Bal kan waarbij ook de groote mogendheden hadden betrokken kunnen worden, is ver meiden. Een Joego Slavisch diplomaat te Rome verzekerde' evenwel aan journalisten, dat alle berichten van Italiaansche zijde om trent oorLogstoiebeneidselen van Joego Sla vië valsch zijin. trad Gunter terug en begon rusteloos heen en weer te loopen door de aan grenzende vertrekken. Bij dit heen en weer loopen kwam hij ook langs de schrijftafel zijner vrouw zag den brief liggen, dien Rita daar voor hem had neergelegd. Hij stond stil, boog zich voorover en las zijn naam op het couvert. Toen las hij 't eerst Rita s woorden, die zij hem tot afscheid geschre ven had. Een schok ging door zijn leden, „Mij heeft niemand lief niemand zal verdriet hebben als ik sterf". Déze woorden schokten hem hevig. En ook de laatstee regels„Ik heb je oneindig lief gehad." Gunter wierp zich voorover op de schrijftafel en verborg snikkend zijn ge laat in zijn handen. Toen kuste hij het blad papier en droogde zijne oogen, „Mijn arm, arm, lief kind mijn dierbaar vrouwtje", fluisterde hij. Toen richtte hij zich op. Wat had zij geschreven? Hij las den brief nog eens over: „Ik weet nu alles en ik kan niet meer leven met het bewustzijn, dat ik jou en mijn vader tot last ben." Wat bedoelde zij daarmee? Nu merkte hij pas, dat er nog meier beschreven vellen1 in het couvert waren. Hij trok ze er uit en herkende, tot zijn schrik, Carry's handschrift. Met brandende oogen las hij, wat Car ry had geschreven,. Hoe verder hij las, des te donkerder werd de 'blos van toom op zijn Slechts een merk kan't beste zijn De toestand in China. Uit Londen werd gisteren gemeld: De berichten uit Sjanghai zijn zeer alarmeerend. Het schijnt, dat den gehee- len dag door in het Chineesche kwartier der stad met moorden, brandstichtingen en plunderen is doorgegaan. Dit gebeur de tot vlak bij de barricaden in de na bijheid van het Noorder station, en als de wind draait is het niet uitgesloten,, dat de brand op gebouwen binnen de concessie overslaat. Duizenden Chinee- zen zijn dakloos, honderden in de vlam men omgekomen of neergeschoten. Drie honderd huizen zijn een prooi der vlam men geworden. Er hangt een zware rook wolk boven de stad. Er is hevig ge vochten op de Markhamweg nabij het station tusschen Kantonneesohe troepen en een omsingelde macht Noordelijke troepen, waarbij „witte" Russen in een gepantserden trein, Vele „witte" Rus sen zijn de nederzetting binnengevlucht nadat ze hun wapens hadden afgegev De kruiser „Vindictive", die van de zijde van Poentoeng aan de rivier beschoten werd, beantwoordde dit vuur onmiddel lijk en er werden tal van schoten gewis seld. Het hoofdkwartier van de Ame rikaan sche mariniers heeft eerst aan een granaatvuur blootgestaan en daarna aan een regen van geweerschoten die evenwel geen schade aanrichtten. Men vreest i hedenavond na donker gewapende troepen stakers zullen trachten, de nederzetting stormenderhand te nemen; zij verzameldn zich reeds en marcheeren in de richting der nederzetting. Er zullen pogingen ge daan worden,, den Britschen pantserwagen, dien Noordelijke guerilla-benden verover den, te heroveren en hot district te zui veren van de guerilla-bedden, die met machinegeweren 'gewapend het geheel© district onveilig maken. Het district is thans door Japanners bezet. Op ver zoek van het gemeentebestuur hebben ge wapende troepen posten ingenomen bui ten het cordon,, ter bescherming van bui tenlandsche woningen. Admiraal Williams de Amerikaansche gezagvoerder, zal on geveer 1200 mariniers landen. Nationa listische troepen hebben- de geheeie stad bezet, behalve het district Tsjapei, waar nog 3000 man Sjantoemg-troepen stand houden, blijkbaar niet wetende dat generaal P. Sjoe Sjen naar de Kanton- neezen is overgeloopen. Door den verrekijker. De Italiaansche regeering is tegen een drankverbod. Hiervan zal officieel mededeeling worden gedaan op het inter nationaal anti-drankverbodcongres, dat op 4 Mei a.s. te Rome wordt geopend, en dat Dus dit was het, dat Rita van haar laatstem steun had beroofd. O hoe mooi had Carry waarheid en leugen door een geweven, zoodat de argelooze Rita wel elk woord moest gelooven. Misschien had Carry het alles zelf wel geloofd. Welk een ongelukkig toeval, dat Carry het gesprek tusschen hem en zijn schoon vader had afgeluisterd. En zijne arme virouw had nu niet alleen aan zijtne, maar ook aan haar vaders liefde moeten twij felen en moeten denken, dat zij- zijn geluk in den, weg stond. Carry had zeker niet kuinnen denken, dat haar brief Rita tot deze wanhoopsdaad zou drijven, zij had op Rita's edelmoedigheid gerekend en had vast geloofd, dat zij hem eene weldaad bewees, als zij Rita bewoog hem zijne vrijheid terug te geven. O, hoe verkeerd beoordeelde zij hem, hoe weinig ver moedde zij hoe 't er in zijn hart uitzag, waar slechts plaats was voor Rita. Hij kon geen medelijden meer gevoe len voor de verblinde vrouw, die hem tot eiken prijs terug wilde winnen. Hij ge voelde niets dan een gloeienden haat in zich, dat Carry door haar geheeie ge drag zijne vrouw bijna gedood had en haar een nameloos verdriet had berokkend. Hij sprong op en liep rusteloos de kamer op en neer. Wat moest hij' doen om d'it bedrog aan het licht te brengen en Rita rust en geloof terug te geven? Moeizaam verzamelde hij zijne gedach ten. Toen kwam 'hij op een goed denk beeld. Vóór alles moest hij Rita's vader vragen hier te komen. Hij moest da den steun der Italiaansche regeering heeft. De Middellandsche zeestaten, die belang hebben bij het behouden van hun afzet gebieden voor hun wijnen, zullen zich verzetten tegen de grroeiende beweging in Europa voor drankverboden. Aan boord van de nieuwe Italiaan sche duikboot Balilla is op de werf van Ansoido bij het beproeven va-y de motoren een ongeluk gebeurd. Vermoedelijk ten gevolge van gasontploffing is één weak- man gedood en zijn er een twintigtal gewond. De Balilla was 20 Februari te water Mond- en klauwzeer. In sommige Duitsche gebieden, met name in de Pruisische provincies Oost- Pruisen en Sleeswijk-Holstein, wordt in den laatsten tijd een nieuwe methode van mond- en klauwzeerbestrijding met, naar gemeld wordt, gunstig gevolg toegepast. Daarbij worden de volgende maal genomen. Zoodra een beslag vee aangetast blijkt be zijn, wordt het snel doorzieken van alle dieren zooveel mogelijk bevorderd door luunstmatige besmetting, gepaard gaamr d© met inenting met mond- en klauwzeer- serum van het instituut te Riems. Daar door kan de duur der ziekte tot 14 dagen beperkt worden, en de ziekte heeft in het algemeen een gunstig verloop. Alle veestapels in den omtrek van het besmette beslag worden ingeënt met im- muunseruin, zoodat verspreiding van de ziekte zooveel mogelijk voorkomen wordt. Als desinfectiemiddel wordt sulfoliquid gebruikt. Daar de onderzoekingen en de inentin gen op staatskosten geschieden, werken de veehouders krachtig mee bij de toe passing van deze bestrijdingswijze. Exploitatie van liefdadigheid De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van M. J. V. te Rotterdam gewezen penningmeester van het comité voor ziekenverpleging te Borger-Compas- cuum, dat gelden verzamelde voor de noodlijdenden in Drente, in hoioger be roep door het gerechtshof te 's Graven-, hage wegens verduistering van gelden ten madeele van genoemd comité .veroordeeld tot 11 maanden gevangenis straf met af trek van 3 maanden voorloopige hech tenis. F in an cieeFW eek over zicht. De handel op de fondsenmarkt droeg tijdens deze berichtweek een kalm karak ter, en de belangstelling concentreerde zich in hoofdzaak op enkele fondsensoor ten. Enkele dagen waren het de tabaks- waarden die op den voorgrond traden, en die daarbij een vaste houding aan den dag legden. De resultaten op de eerste Sumatra'-tabaksinschrijving behaald, gaven daartoe dan ook wel aanleiding. Nadat de tabasaandeelen aanvankelijk een op- waartsche richting hadden gevolgd, ver toonden die vervolgens een neiging tot afbrokkelen. Veel beweging gaven de kunstzijde- aandeelen te aanschouwen. .Niet alleen voor Enka s maar oiok voor aandeelen HoLlandsche kunstzijde-industrie werd groote interesse betoond. Enka's hebben zich in betrekkelijk korten tijd meer dan 100 o/o weten te verheffen en kwamen deze week zelfs boven 300 °/o. De stroom van berichten omtrent de kunstzijde-industrie, blijft ononderbroken aanhouden. Deze be richten zijn meerendeels van, gunstiger strekking, dan die, welke eenige maanden geleden werden gelanceerd. Van de overi ge industrie-aandeelen was niet veel te bemerken-. Meerdere dagen vormde zich een groo te hoek in de rubberfondsen. Naast Am-, sterdam Rubbers werden ook sommige minder courante soorten druk verhandeld. Er openbaarde zich een goede kooplust, met het gevolg, dat vrijwel over de ge heeie linie een koerswinst werd' geboekt De aanleidend© oorzaak hiervoor moest natuurlijk worden gezocht in het aantrek ken der rubberprijzem. Dat de positie vain de ruibbermarkt intrinsiek krachtig is, kan overigens hieruit wel worden afgeleid, dat de rubberprijzen de laatste weken een in clinatie tot oploopen aan den dag hebben gelegd, niettegenstaande de rubbervoor- raden, te Londen zich verder hebben op gehoopt, zoodat die thans meer dan 60.000 ton bedragen,. De Rubbercultuiur Mij. „Amsterdam" gaat over 'tot kapi taalsuitbreiding, in verband met de over name van het aandeeienkapibaal van de Ruibbercuituur Mij. „Amsterdam II", zijn de f 3.000.000 nominaal tot den, koers van 140 o/o. Amsterdam Rubbers verden deze week exclaim genoteerd. De claims werden voornamelijk omstreeks f 50,- per stuk verhandeld. Scheepvaartpapieren hadden, een kalme markt, en bewogen zich op onregelmatige wijze. Over het algemeen was de stem ming voor deze fondsen niet slecht. Voor suikerfondsen, was de animo, niet groot, en de nioteerinigen kwamen over het algemeen lager te liggen. Verwonde ring behoeft zulks niet te baren, want de suikerprijzen, waarop men zich heeft ingesteld, liepen naar beneden. Te New- York daalden die zelfs weer eens bene den 3 dollarcent per Amerikaansch pond. De goede verwachtingen die omtrent het verloop van de suikermarkt werden ge koesterd, zijn nog steeds niet bewaarheid geworden. De toenemende suikervoiorra- delijk naar Valberg komen, en ook me vrouw von Tronsfeld. Deze verstandige liefdevolle vrouw van ervaring zou hem misschien kunnen helpen. Met haar zou hij alles bespreken, haar alles openlijk bekennen. Zonder iets te verzwijgen. Car ry mocht nu niet meer gespaard worden, Bovendien, mevrouw von Tronsfeld zou bescheiden zijn en met niemand spreken over alles, wat haar was toevertrouwd. Ook moest hij aan zijn schoonvader nog allerlei bijzonderheden vertellen, die deze nog niet wist. Dit besluit verlichtte Gunter ©enigszins, Hij stelde twee telegrammen op. Dat aan mevrouw von Tronsfeld luidde: Rita ernstig ziek, verzoek u drin gend dadelijk te komen. Baron Val berg ook bericht gezonden, zal u begeleiden. Gunter Valberg. - L M Het andere telegram aan zijn schoon vader luidde Rita door een ongeval getroffen, ernstig z iek. Heb mevrouw von Tronsfeld geseind en gevraagd te komen. Reis met haar samen. Auto aan eiken trein. Gunter. Deze twee telegrammen liet hij dade lijk wegbrengen. Zij zouden nog heden avond besteld worden eer men naar bed ging. Morgen vroeg, met den eersten trein, kon al afgereisd worden. Toen hij dit bezorgd had, werd hij wat kalmer. Rita's brief en die van Carry stak hij in zijne portefeuille en hij ging weer tiaar de kamer, die naast Rita's Met brandende oogen keek hij weer door de kier der deur. Hij zag, dat de dojeter Rita iets ingaf, dat zij hare- lip pen bewoog en langzaam de zware oog leden ophief. Zij keek den dokter strak aan, zonder hem te zien. Onmiddellijk wilde hij .naar binnen snel len en angstig smeekenid haar naam roe pen, maar toen dacht hij aan het bevel van den dokter om elke emotie te ver mijden. Hij bleef staan en hoorde nu den dok ter zeggen. „Zoo, zoo dat is goed nu nog eens mooi mooi dat doet goed hé En nu zoet gaan slapen rustig slapen alles is goed alles is goed." Gunters oogen werden vochtig. Hij had den dokter dankbaar de handen willen drukken voor deze zachte en kalmeerende woorden. Hij gevoelde zich' plotseling geslagen moe. Hij viel in een stoel neer en daar lag hij nog toen de dokter binnen trad. „Nu zijn we over den eersten schrik heen, mijnheer Valberg. De patiënte zal, hoop ik, lang slapen en dan zal haar ge zonde natuur wel verder helpen. Ik heb hoop, dat alles goed zal gaan". Gunter kon niet spreken, zwijgend drukte hij den dokter de hand. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1