Grinnik-Pilletjes Koloniën. W etei^scfyappen. Buitenland Binnenland U Ihieb't daar eea* Lelijke dikte. Die zal ik weg moeten 'nemen. Zou ik maai* laten dokter; is mijn portefeuille. Jong meisje: Wat vind je van de vrouwen die de mannen nadoen? JongmensckZe zijn idioot. Jong meisje: Nu, dan doen ze ze toch buitengewoon goed na! Professor (thuiskomend): Raad eens vrouwlief, wat ik heb meegebracht? Vrouw: Wat dan? Professor: Mijn paraplua! Vraag van een klein meisje, dat dage lijks met de meid gaat wandelen: Ma, waarom worden de kazernes juist daar gebouwd, waar zooveel kin dermeiden zijn? i i Echtgenoote: Karei, de eerste staat... Professor: Karei de Eerste, van 768 tot 81,4. Echtgenoote: Onzin, ik wou je maar zeggen, dat we morgein de hiuur moeten betalen! Ze had geld genoeg, maar in bescha ving schoot ze te kort. Op 'n dejeuner doet ze wanhopige pogingen' het dopje van haar ei te ver wijderen en eindelijk geeft ze er zoon slag met haar mes tegen, dat het heele ei tegen den grond vloog. Jan, fluisterde ze tegen' haar man, wat moet ik doen? Ik heb een ei laten vallen. Niet kakelen, antwoordde Jan. De groote en beroemde man was in een eenvoudig, landelijk hotel afgestapt. Des ochtends kwam hij gewichtig de ont bijtzaal binnen, waar de eenige gast, die binnen was, van zijn stoel oprees. Blijf toch zitten, blijft toch zitten! weerde de groote man beminnelijk. Och', zei de eenige gast, ik wilde u juist wagen of ik dok een paar spie- gel-eieren kan krijgen. Karei was negen jaar oud' en ging naar een partijtje. Het dreigde te zullen re genen. Daar heb je drie kwartjes jongen, zei papa, neem nu een rijtuig terug als heit regent. Karei komt thuis heel en. al doorweekt tot op zijn hemd. Waarom heb je geen rijtuig ge nomen? vroeg papa. Dat heb ik gedaan, pa, zei Karei, en ik heb heel den tijd naast den koetsier gezeten.. O zoo heerlijk verzameld1 van eenige ingezetenen, die vervolgens telefonisch werden opgebeld. Dit was het aanknoopingspunt. Er volgde dan een min of meer mooa verhaal, waar uit bleek, dat meneer of mevrouw in de gelegenheid werden gesteld, tegen een spotprijs een prachtig tapijt te koopcn. Wanneer dan op het telefonisch gesprek werd ingegaan, verschenen de kooplieden aan huis met hun koopwaar, daarbij zich voordoende als zeelieden, die toevallig de hand hadden gelegd op een zoogenaamd Oostersch tapijt. Beide, mannen zijn nu als verdacht van poging tot oplichting in as-rest gesteld. Men zijl voorzichtig in te gaan op voor stellen van dergelijke kooplieden, daar in dien regel het gekochte niet de zoo hemel hoog opgegeven kwaliteit bezit, dus ook in het algemeen te duur wordt betaald en voor beduidend minder bij plaatselijke leveranciers te bekomen is. Kanaal van TWneuzen. In de vergadering van de tunnel-com missie in België, heeft de gouverneur van Oost-Vlaanderen, graaf De Kerck- hove de Denterghem, er sterk op aan gedrongen, dat afgezien van* de- tunnel- kwestie een kanaal zou worden gegraven tusschen Burgjit en Roodenhuisen om de Schelde en het kanaal van Terneuzen te verbinden en tevens afwatering moge lijk te maken van den Waespolder. 's Gravenpolder. De inzameling in deze gemeente ten behoeve van de Wed. Bier steker te Ierseke, heeft opgebracht f 109,75. De stemming voor leden van den gemeenteraad is nader vastgesteld op 23 Mei a.s. 's Heer Arendskerke. Het aantal sol licitanten voor de betrekking van onder wijzeres aain de openbare lagere school alhier, bedraagt 37. Ierseke. Woensdag hield de heer Joe- kes uit 's Gravenhage voor de federatie Zeeland van den V.-D. bond eeme rede #over: „De verkiezing der Provinciale Sta ten", in de zaal Nolet alhier. De verga dering was goed bezocht, ér was geen debat en de vergadering betuigde meer malen hare instemming met het gespro kene, vooral over spreker's beschouwing inzake „Ontwapening". Kapelle. Ten overstaan van den no taris J. C. Kram te Kapelle, werden in de herberg van Mej. E. Hanson, ten ver zoeke van de Erven van Mej. Maatje Bruinooge, Wed. van den heer G. Baas, eerder Wed. van den heer Adr. de Jager publiek verkocht: Perceel 1. Een hoefje, bestaande uit woonhuis, landbouwschuur, wagenhuis, bergplaats, kippenhok en ren, erf, tuin en boomgaard, aan de Oostsfcraat te Ka pelle, samen groot 68 A. 30 c.A., aan den heer Th. Baas te Kapelle c.s., voor f 10.025,-. Perceel 2. 60 A. 60 c.A. bouwland aan den. weg naar 't Stomme Kruis te Kapelle, aan den heer W, de Groene, grond-eigenaar te Kapelle voor f2696,70. Perceel 3. 1 H.A. 54 A. 80 c.A. weiland aan den Piasweg te Kattendijke, aan. den heer Th. Baas c.s. te Kapelle voor f 4659,48. Totaal verkocht voor f 17.381,18. Kruin ingen. De arbeider-telegrafist J. van Alten van het station Kruiningen is geslaagd voor stations-ambtenaar. Rillanid-Bath. Tot onderwijzer aan een O. L. school te Leiden is benoemd de heer M. J. van de Ende te Rillamd-Balh. Wemeldinge. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 21, 22 en 23 Maart namiddag. Woensdagmiddag need de auto* gemerkt G 40435, bestuurd door den heer W. uit Amsterdam, alhier van den. negen meter hoogen kanaaldijk naar beneden.. Onderweg maakte de auto nog een buite ling, zoodat de bestuurder in een moei lijke positie kwam te liggen. Toegescho ten personen hielpen den man onmiddel lijk uit de auto. Tot groote verwondering van allen bleek, dat hij slechts met een geringe blessuur aan hoofd en been er af was gekomen. Door de rijks- en ge- meente-politie werd onmiddellijk de auto onder bewaking genomen, totdat deze door een deskundige was onderzocht, waarna de auto aan den bestuurder is terugge geven. Valsche bankbiljetten. Te Soerabaja is een Chinees gearres teerd, die in het bezit was van een pak valsche bankbiljetten van f50,Waar schijnlijk moet hij weten, van den handel en de fabricatie van deze bankbiljetten. Opgravingen bij Athene. De Grieksche minister van onderwijs heeft bericht ontvangen van Capps, hoóg- leeraar in het Grieks aan de universiteit van Princeton., dat hij 500.000 heeft bijeengebracht voor opgravingen op het oude marktplein van Athene, voor de Acropolis. Bovendien zal de United Sta tes School of Archaeology te Athene nög 500.000 contribueeren. De opgravingen zuilen 2 jaar duren. Prof. Capps zal in Juni in Athene aankomen. De dokter als koopman. De redactie van de „Lancet" is bui tengewoon slecht te spreken, over het feit, dat het echtpaar Dick de bekende bacteriologen uit Amerika, (die aanneme lijk maakte, dat bij roodvonk bepaalde streptococcen een rol spelen) zoowel iitt Engeland als Amerika (misschien ook wel elders) patent aangevraagd heeft op de bereiding van roodvonk-toxine en anti- toxine. Zij herinnert aan de verontwaar diging die 30 jaar geleden het bericht verwekte, dat voor Behring zijn in derdaad groote en opzienbarende ont dekking van anti-diphtheric-serumgepa tenteerd had. De geneeskundigen in bin nen- en buitenland spraken er schande van en het eind van het liedje is geweest dat men overal de patentrechten eenvoudig genegeerd heeft en de patenthoudster de Bdhrimgwerke zoo verstandig ge weest is haai" rechten niet te doen gelden. De „Lancet" herinnert er verder aan dat de Bngelsche octrrooiwet bepalingen bevat, die het aan de overheid mogelijk maakt in het algemeen belang en in het staatsbelang in te grijpen. In zaken van oorlog en marine bijv. iaat de Engelsche regeeriing geen octrooien toe, die de natie zouden verhinderen zich ter zelfverdedi ging uit te rusten. Is zoo vraagt de „Lancet" terecht er geen reden om een overeenkomstigen gedragslijn te vol gen bij de ziektebestrijding? De voor- ein madeelen van patenteering van de bereiding van belangrijke genees middelen liggen voor de hand, het aantal voordeelen is gering, het aantal nadeelen groot. Van de voordeelen heeft men tij delijk gebruik gemaakt ten aanzien van insuline om te voorkomen, dat de markt overstroomd werd met minderwaardige producten en het middel in discrediet kwam voor het nog doelmatig was onder zocht en toegepast. Sedert is de bereiding vrijgegeven.. (Als merkwaardig feit zij hier vermeld, dat in geen. land ter wereld goede aan de internationale eischen vol doende insuline zoo goedkoop is als in ons land, waar het vroeger gestelde ide aal, dat de prijs tot of beneden 1 cent per eenheid zou dalen, reeds bereikt is). Ook Collip heeft zijn veel belovende methode voor de bereiding van parathy roid extract vrijgegeven. Daarentegen is er van de bereiding op groote schaal van het door Herrmann en Fraenkel afgezon derde werkzame eierstok-extract nog niets terecht gekomen. Dat zijn nadeelen die men niet onderschatten moet. Terwijl het patenteeren van naam en seamen stelling van specialité's van bekende samenstelling nog niet zoo erg is, kan er tegen het patenteeren van belangrijke nieuwe immunobiologische producten niet genoeg gestreden worden. De geneeskun dige ethiek verwerpt terecht ellt monopo lie en. met hoeveel schijn van recht men ook voor de „uitvinders" een zekere schadeloo s stelling voor hun moeite en in spanning mag vragen, dat is per slot van rekening een zaak die hier niet aan de orde is. Het gaat om de vraag of het ver- eenigbaar is met het algemeen belang, dat z.g. uitvinders eigenmachtig ten eigen bate hun uitvinding trachten te monopoliseeren en exploiteeren, hetzij dan door patent schrift, hetzij dan door geheimhouding van de samenstelling. De opmerking dat de echte mannen van' wetenschap nog niet zoo ver hun waardigheid hebben afgelegd is helaas niet juist; het aantal der genen die wel op den, naam wetenschappelijk aan spraak maken en zich tot daden laten verleiden die men vroeger alleen van avon turiers verwachtte, neemt in binnen- en buitenland toe. Het is de verdienste van de Lancet dat zij deze kat de bel heeft aangebonden en de publieke opinie in be weging gebracht heeft. Het resultaat kan niet twijfelachtig zijn. OVERZICHT. De ontwapening ter zee. Briand zal in den eerstvolgenden mi nisterraad het antwoord voorleggen, dat Frankrijk op de nieuwe uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie ter be spreking van de ontwapening ter zee zal geven. Volgens de „Matin" heeft Bri and zich reeds in verbinding gesteld met Rome, daar hiet voor Frankrijk van belang is te weten, welk standpunt Italië zal in nemen. Ook de opvatting der Engelsche regeering is van belang, daar de beslissing eigenlijk van Londen moet komen, aange zien Engeland met het bouwen van nieuwe kruisers is- begonnen en de Vereenigde Staten gedwongen heeft te volgen. Naar de diplomatieke redacteur van Havas mededeelt, is het te verwachten, dat de F ransche regeering zich er geheel van onthouden zal, deel te nemen aan de ontwapeningsconferentie, in den vorm, waarin de Washingtonsche regeering zich die voorstelt. Parijs meent, dat alle ontwapening voor stellen moeten onderzocht worden. Wan neer nu Amerika slechts een deel van het vraagstuk wil bespreken, dan zal voor Frankrijk zelfs de aanwezigheid van een toehoorder ongewenscbt zijn. De toestand in China. In China is de toestand weer ernstiger geworden. Een hevige strijd wordt ge voerd tusschen- de Kantonneesche troe pen-, die trachten Nanking te bezetten en de troepen uit het N„ die den opmarsch trachten te stuiten, Tsang tsoeng tsang, gouverneur van Sjanghai, heeft alle be schikbare levensmiddelen opgekocht, zelfs hondenbeschuit om zijn leger te voeden. Er is gebrek èan rantsoenen. Uit Sjanghai wordt nog gemeld, dat de agitatie onder de arbeiders voortduurt. De stakingsbeweging breidt zich uit. Overeenkomstig het resultaat van de onderhandelingen met Karnton, is de Britsche concessie te Hankoui gesteld on der het bestuur van een Chineesch-Brit- schen gemeenteraad. In, dezen raad heb ben de Chineezen de meerderheid en wordt het voorzitterschap eveneens door een Chinees waargenomen. Door den verrekijker. De „Gazette" van het Engelsche ministerie van arbeid meldt dat* in Fe bruari de toestand op de arbeid smaakt vooral in de belangrijke industriën verbe terd is. Verbetering werd voornamelijk on dervonden in de ijzer-, staal-, mijn- en scheep sbouw-industrie. Ook in de textiel nijverheid en de bouwvakken werd de toe stand beter. In deze industriën is het aan tal werkloozen in Februari afgenomen met 96.000 vergeleken bij de vorige maand. Te Genève gaan geruchten als zouden te Berlijn onderhandelingen plaats hebben tusschen de Sovjet-ambassade en de Zwitsersche legatie ovef een mogelijke hervatting der politieke en commercieel© betrekkingen tusschen do beide landen. Daarbij zou tevens getracht worden de oorzaak van de breuk, n.l. de moord op Vorovsky, zoodanig te regelen, dat deze niet langer een schaduw zou werpen op de Russisch-Zwitsersdhe betrekkingen. Door stroom gedood. Te Koog aan de Zaan vermaakten zich eenige jongens met voethallen op een wei land, grenzend aan een houitloods der N.V. Houthandel v.h. G. Honing. Door een verkeerd schot kwam de bal in een nabij de loods gelegen sloot terecht. De vees-tienjarige C. Pel kwam bij zijn po gingen om den bal te pakken i n aanraking met een niet geïsoleerde» electrischen draad. Toen hij dit merkte had hij het ongeluk met zijn hand den draad vast te grijpen, tengevolge waarvan hij in de sloot viel. Toegeschoten monteurs knipten den draad door, pasten daarna kunstmatige ademhaling toe. Het mocht hun evenwel niet meer gelukken' de levensgeesten op te wekken. De boeman van Amerika. Eenigen tijd geleden heelt Johan Braa- kensiek in de Groene Amsterdammer een plaat geleekend naar aanleiding van den brief van Clemenceau aan den Ameri- kaanschen president Coolidge over de re geling der F ransche schulden aan Ame rika. Op die plaat zag men Oom Sam als Shy lock afgebeeld. Een belangstellend lezer zendt aan het „Volk" thans de Chicago Evening Ame rican,, een der Amerikaansche Hearst-bla- den, dat die plaat reproduceert bij een. hoofdartikel, waarin het o.a. heet: „Dit is een belangrijke teekening, om dat zij laat zien hoe Europa ons haat. Als wij in oorlog waren, geweest, als wij sinds 1914 en daarna in ernstige verwikkelingen gezeten haddon, dan zou ons niemand uit Europa ook maar één dollar of één soldaat gezonden hebben. „De haat die uit deze plaat spreekt, kan op zekeren dag veranderen in een hevigen aanval, zoodra zij die ons haten, den moed tot dien aanval vinden. En dan zal het blijken, dat ons land niet op den oorlog is voorbereid. Wij hebben geen ge- vechtswaardige luchtvloot. Wij hebben ge- gevechtswaardige vliegmachines noodig, groote bommenwerpende vliegtuigen om hen te straffen, die ons aanvallen. „Gij die dit leest schrijf naar uw af gevaardigde en eischt van hem, dat ons land beschermd wordt. Als de congres afgevaardigden voldoende brieven krijgen, zullen de vliegtuigen gebouwd worden Een drijvende universiteit. In de Rotterdamsche haven is aange komen het stoomschip «Rijndam" van de Holland-Amerika Liju, dat door de Gebr. Phelp te New-York is gecharterd ten behoeve van de University World Cruise en daarvoor een reis om de wereld maakt met een groot aantal Amerikaansche professoren en studenten. Eenige dagen terug werd het reisplan van deze Ameri kanen gewijzigd. Allen begaven zich te Havre aau wal om de reis via Parijs naar Nederland voort te zetten. Zondag arriveerde het groote gezelschap te Rot terdam. De „Rijndam" voer met de gele (quarantaine) vlag in top den Nieuwen- Waterweg binnen. Op bevel van den geneeskundigen dienst werd het schip in de Waalhaven gemeerd. Bij navraag deelde men ons mede, dat te Venetië een tweetal leden van de be manning ziek was geworden. Dit tweetal was in het ziekenhuis aldaar ter verpleging opgenomen. Later, nadat de „Rijndam» gedeeltelijk was ontsmet, bleek, dat deze zeelieden aan pest leden. De geneeskundige dienst te Rotterdam heeft zich telegrafisch in verbinding gesteld met de daarvoor aangewezen autoriteiten te Venetië om definitief te weten of hier sprake kan zijn van bovengenoemde besmettelijke ziekte. Men heeft evenwel nog geen antwoord ontvangen. Gisterenavond is de daarvoor aangewezen dienst begonnen met het schip te ontsmetten. De bemanning zal niet in quarantaine gaan en mag het schip verlaten. Zij moet zich evenwel van hoog tot laag eiken motgen bij den quarantaine-arts melden voor controle Mocht een hunner daaraan niet voldoen, dan zal de overtreder onmiddellijk in quarantaine worden gesteld. Met het ont smetten van het schip zijn ongeveer drie dagen gemoeid. Wanneer dus Zondag de Amerikanen te Rotterdam aankomen zul len zij weer op den «Rijndam* gehuisvest kunnen worden. Roofoverval. Een drietal gemaskerde bandieten heb ben, naar de »'s Hert. Ct." meldt, des nachts zich toegang verschaft door ver breking van een vensterraam tot de wo ning van den 70jarigep Van den H., die woont op «Weijen» onder Nistelrode sa men met een dochter en een schoon dochter. Op het gerucht van de inbraak ont waakten de bewoners De gemaskerde roo- vers begaven zich naar de slaapplaats van den ouden man, teiwijl de beide vrouwen met revolvers in bedwang werden gehouden Direct werd een onderzoek ingesteld in zijn bed en na een worsteling, waarbij de oude man bloedend verwond werd, wist een der roovers een tabaksdoos, inhou dende f 65,onder het hoofdkussen vandaan te halen. De verwondingen, welke Van den H. opliep, werden hem hoofdzakelijk toege bracht aan het hoofdde geweldpleging schijnt van ernstigen aard te zijn. Zoodra de indringers hun buit in ban den hadden, verlieten zij de woning, om in de duisternis te verdwijnen Het parket uit Den t»osch heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Van de daders is tot nu toe geen spoor. De oorzaak van het mooie weer. De bekende weerkundige medewerker van het „Vad" schrijft: De voor Maart ongewone dagen zijn al even onverwacht gekomen als het koude weer van Zaterdag op Zondag. In beide gevalles was het een weerstoestand, die in deze maand min of meer abnormaal is Wel brengt zij in sommige aren de welbekende zo merdagen, maar onder andere omstandig heden en in den regel zijn er dan ook niet zulke snelle oveigaugen. Tóen het koude weer van Zaterdag en Zondag aanleiding gaf tot een kleine weerbeschouwing, was er een kentering aan den gang. Zooals in het vorige weer bericht is gezegd, was de koude, krach-* tige Oostenwind "een gevolg van het feit, dat over Zuid-Europa een depressie, over Midden- en Noordoost-Europa een ge bied van hoogen druk lag. Maar er was ook in het Westen een depressie ver schenen en nu was het van belang te weten, welke der drie gebieden de over hand zou krijgen. De meteorologen wer den daarbij voor een lastige keuze gesteld. Het kon wel als heel zeker worden aan genomen, dat de depressie in het Zuiden voor ons de minste beteekenis zou krij gen. Zij bewoog zich Noordoostwaarts, bracht sneeuw in Zuid-Oost-Duitschland, maar nam reeds in beteekenis af. Er was wel eenige aanleiding om te vreezeu, dat de depressie in het Westen haar weg zou kiezen naar de Pyreneeën, maar de derde mogelijkheid, nl. dat het gebied van hoogen druk zich wigvormig tusschen beide depressies in zou schuiven, zich naar het Zuiden zou uitbreiden en haar centrum in onze nabijheid zou ves tigen, bestond ook. Wij voor ons hebben deze kans als de grootste aangenomen omdat daar op meteorologische gronden zeer goede aanwijzingen voor waren. 'Ce uitkomst is geheel volgens deze voor onderstelling. Het gebied van hoogen druk heeft een uitlooper geschoven tus schen de beide depressies, waarvan de Oostelijke nn geheel verdwenen is, terwijl de Westelijke in beteekenis afnam. De kern van den hoogen druk lag niet ver ten noorden van ons land en, doordat in onze buurt het barometerverval verdween hield de wind op. Dit is in het kort het verloop van de zeer merkwaardige weersgesteldheid der laatste dagen, waaruit een paar prach tige, heldere en windstille dagen zijn voortgekomen, met een kans, dat er nog een dag aangeknoopt wordt. Ongeluk op een trawler. Aan boord van den gisteren te IJmui- den binnengekomen stoomtrawler. IJ M 109 is in den nacht van Dinsdag op Woensdag op de Noordzee een ernstig ongeluk geschied. Door het vastloopen van het net is de ijzeren rol, waarlangs de vischlijn loopt, van de pen gevlogen. De matroos H. H. uit Noordwijk aan Zee werd door de rol legen het hoofd ge troffen en bekwam een ernstige hoofd wonde. Twee andere matrozen J. H. v. d. T. en M. v. d. T., beiden uit Scheve- ningen, werden door de over het dek vierende lijn tegen de beenen getroffen. De eerste brak beide beenen, de andere bekwam een beenbreuk en eenige verwon dingen. De drie gewonden werden bij aankomst te IJmuiden door drie genees- heeren behandeld. De toestand van M. v. d. T. is zeer ernstig. A u t o-o n g e 1 u k. Gisternacht had te Raalte een ernstig auto ongeval plaats, dat aan twee personen het leven kostte. Zekere G. G. B. uit Heino keerde per auto met twee vrienden, D. J. S. uit Heino en M. K. uit Zwol lerkerspel, uit Deventer terug. Nabij de halte de Pleegste sloeg de auto door on bekende oorzaak over den kop van den weg in de sloot. De drie inzittenden kwamen onder de auto terecht. Alleen K. kon er onderuit komen en ging hulp halen. Deze kwam echter te laat. Toen B. en S. uit de sloot werden gehaald, bleken ze reeds overleden te zijn. Een slachting onder spreeuwen. Het Naardermeer, in voorjaar en zomer het paradijs voor honderdduizenden vogels van allerlei soort, kan zich de laatste dagen verhengen in de speciale belang stelling der spreeuwen. De passagiers van de treinen door het Gooi zien geregeld dichte zwermen voorbijtrekken. Jammer is het, dat des avonds het schelle licht der locomotieven een noodlottige aan-

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2