WERKGEVERS! BANK VOOR ZEELAND, GOES. Effecten - Coupons - Alle Bankzaken. GOHSGHE GODBAR BIJVOEGSEL Reisindrukken uit Sovjet-Rusland. Onze Leestafel. Sport Voor de VrouW Uit de Radiowereld ProvinciemeuWs VAN DE VAN VRIJDAG 18 MAART 1927. De LIJSTEN welke u volgens art. 58 verplicht zijt in uw werkplaat sen te hangen voor de as. ver kiezing, zijn verkrijgbaar a 20 ct. aan het bureau dezer Courant. li. Oorspronkelijk werd de Sovjet-Rus land-Staat door zestien mannen gesticht, die ziek de leiders der arbeiders noem den. Wanneer men echter bet beroep dier zestien mannen nagaat, dan valt on middellijk in het oog, dat zelfs niet één hunner ooit een stuk gereedschap in han den gehad beeft. Het is een parodie, wanneer men de groote platen ziet, die in arbeiderswijken verspreid zijn, en waar op Lenin wordt afgebeeld als smid, op het aambeeld een stuik ijzer verwerkend! Deze zestien mannen hebben het klaar weten te spelen, ondier ling de verschillende rollen te verdeelen en de macht over een land van 150 millioen menschen in ban den te nemen. Drie hunner zijn reeds gestorven Van de resteerende' der tien zijn er nu reeds vier in oppositie, en de overgebleven negen zijn de onbe perkte leiders van de 400.000 leden der Communistische partij in Rusland. Dit getal was oorspronkelijk een half millioen maar men heeft een paar maal een groote zuivering moeten houden, omdat men vreesde, door verschillende ontevreden ele menten niet meer heer in buis te kunnen blijven. Uit deze cijfers ziet men, dat vier der leiders afgevallen zijn en een vijfde deel der leden. Laat ik nu aan nemen, dat de helft, 200.000 leden, ar beiders zijn; daar de Sovjet-statistiek een getal van 15 millioen arbeiders aangeeft, ziet mein dat slechts 1.33 °/o der arbeiders georganiseerd is. Ik neem nu aan, dat de andere 200.000 leden uit ambtenaren zijn samengesteld. Dezelfde statistiek geeft aan, dat er in Rusland 2 millioen beambten aanwezig zijn. Dit getal is volgens mijn opvatting echter veel grooter, maar zelfs het cijfer van 2 millioen aannemende, zien wij' dus maai" 10 °/o georganiseerd. Men ziet uit deze gegevens, dat Rusland het land van het Sovjetisme en bet Bolsjewisme dus absoluut niet rijp is voor het Bols jewisme, en dat deze negen leiders zich slechts door een systeem van terrorisme kunnen handhaven. Heeft trouwens Lenin op een. groot congres niet zelf het faillissement van bet Bolsjewisme uitgesproken, toen hij beeft moeten verklaren., dat Rusland slechts re- volutionmair te maliën was door een groote internationale revolutie Om hierop terug te komen, moet ik eerst even een terugblik werpen op bet eerste jaar der stichting. Lenin gevoelde, dat Rusland nooit Communistisch zou kunnen worden zon des* de hulp der boeren. Honderden pro pagandisten werden over bet land ver spreid, en den Russischen boer werd be loofd, dat hij eien stuk grond in eigen dom zou verkrijgen, wanneer hij nevo- lutioinnair werd. De sluwe Lenin en zijn trawanten vermoedden echter toen niet, dat het juist de Russische boer zou zijn, die hen. later schaakmat zou zetten» De boer werd revoluitioinnair om zijn stuk land te kunnen verkrijgen, maar toen hij eenmaal zijn stuk land had, werd hij het conservatiefste wezen, dat men zich: den ken' kan, en wilde hij absoluut niets meer van het Communisme weten! De verschillende moordpartijen en slach tingen hadden in de groot© steden alles ontwricht. Pest en hongersnood twee scherpe wapenen, waartegen grootere man nen als Lenin machteloos hebben gestaan droegen het hunne ertoe bij om, wan neer niet spoedig door het verstrekken van levensmiddelen ingegrepen werd, een groo te omwenteling te doen dreigen. Troepen werden' naar het platteland gestuurd om alles, wat men er aan levensmiddelen zou kunnen vinden, naar de steden te slepen. En toen gebruikte de boer tegenover Le nin en consorten het sterkste wapen, dat hij gebruiken kon: bij sloeg de armen over elkaar en bebouwde slechts het hoog- noodige voor zichzelf en zijn gezin. Hier tegenover stond Lenin machteloos, en het was op dat moment, dat bij zijn groote rode voor zijn partij hield en bet faillis sement van het Bolsjewisme uitsprak. De groote propagandist Radeh begon van dit oogenblik af een tweedie propa ganda-bureau in werking te stellen. Van daar uit worden de Bolsjewistische ideeën naar het buitenland verspreid, en/ de plan nen gesmeed om troebelen buiten Rus land's grenzen te veroorzaken. Deze bui- tenlandscbe tactiek heeft' Radek hoofdza kelijk noodig voor zijn binnenlandsche propaganda. Het laat hem koud of in Indië een Javaan of een Europeaan heers ebt: bij [heeft slechts troebelen in het buiten land noodig om met veel ophef in de Russische bladen te kunnen mededeeLn, dat de Bolsjewistische idee zich buiten Rusland begint te verspreiden. Hiervoor is heel veel geld noodig, maar men dient niet te vergeten, dat iedere tank-boot, die met petroleum of olie van Batoem naar Londen vaart, een groot bedrag in pon dien sterling opbrengt, dat voor propagan da gebruikt kan worden. De levering kost den Bolsjewisten zoo goed als niets, om dat alle petroleum velden in Bakoe aan de oorspronkelijke eigenaars ontnomen zijn. Men heeft mij zeer dikwijls de vraag gesteld, hoe lang dit regime in Rusland kan blijven standhouden. Toom ik voor het eerst (in het jaar 1922) in Rusland kwam, onderstelde ik, dat men het hoog stens een paar maanden kon handhaven. Ik sprak steeds uitsluitend met ontevre den menschen; wanneer men vernam, dat ik een Hollandsche was, werd onmiddel lijk bet hart uitgestort, en ik vroeg mij zelf af: maar waar zijn dan de Bolsje wisten in dit land met 150 millioen men schen, en wie zijn er in werkelijkheid Bolsjewistisch? Ik sprak toen slechts met ontevredenen, die het oogenblik zouden zegenen, wanneer Lenin en zijn trawanten zonden opgeruimd worden. Toen ik bijna vier jaren later weder in Rusland terug kwam, had zich het Bolsjewistisch regime 'al dien tijd weten te handhaven, maar bet was niet meer het oude regime van vroeger! Men had gevoeld, dat de oor spronkelijke denkbeelden niet doorgevoerd konden worden, en op het oogenblik, dat de rijke Amerikaanscbe bankier Vander- lip werd uitgenoodigd, met zijn kapitaal behulpzaam te zijn, en men toestond dat Krupp en andere ondernemingen fabrie ken in Rusland konden stichten, kon mein werkelijk van een faillissement van bet Bolsjewisme spreken Het is bekend, dat er geien} land be staat, waar zooveel analpbabeten zijn als in Rusland. Hierdoor moet met de pro-- paganda geheel anders worden te werk gegaan dan in. Europa. Men heeft tal rijke teekenaars uit Amerika laten komen (mees t Russische Joden, die vroeger heb ben moeten vluchten), want bij die pro paganda moet bet beeld spreken, omdat de boer niet lezen kan. In alles vindt men het Amerikaanscbe systeem van reclame- maken terug: een pakkende plaat, die in bet oog moet loepen, korten tekst, dien een ander kan voorlezen en dien men gemakkelijk kan onthouden. De twee hoofdfactoren van iedere goede publiciteit! Ik heb nu 21 verschillende Staten doorgereist en nergens zag ik zoovele reclameplaten als in Rusland. Heeft de Sovjet-Regeering een- lee ning noodig, dan wordt de volgende plaat samengesteld: een groote brandkast is af gebeeld, de deur staait op een kier, op de brandkast staat vermeld „Staatsbrand- kast". Op de deur staat een groot vraag- teeiken; daaronder als tekst: „Brengt Uw geld bij ons, opdat Uw buurman niet wele wat gij bezit". Grooter inconsequen tie kan men zach niet indenken. Hier er kennen dus de voormannen der Bolsje wisten openlijk, dat er rijke en arme Bolsjewisten mogen bestaan! Zeer typeerend is ook4de manier, waar op in Rusland die Staatsloterij wordt ge lanceerd. Zij geeft premies, die zóó hoog zijn ais geen loterij over Rusland's gren zen ooit heeft hunnen en durven' geven. In bet land dus, waar volgens de grond leer van bet Communisme geen kapitalis ten mogen bestaan, maakt de Bolsjewis tische Regeering in één slag een barer onderdanen tot millLonnair. Wie had dit in 1922 ooit kunnen den ken De laatste telegrammen deelen ons mede, dat de opvolger van Lenin aan het ziekbed ligt gekluisterd en men te Mo soon het ergste vreest. Hierdoor zou wel eens kunnen gebeuren, dat bij een nieuwe benoeming de oppositie zich we derom zou kunnen vergrooten. „Duizend en één kijkjes in Zwitserland". (Uitg. Mij. „Elsevier" - Amsterdam). De 21e aflevering van diit prachtige werk over Zwitserland brengt het vervolg van de beschrijving van Luzern door Dr. P. Hilber en een opstel over „Van Gau tot iin Aargau". Een schat aan ar tistieke foto s van stad en land is verder weer in dit nummer afgedrukt. Licht. (W. de Haan Utrecht). De jongste aflevering brengt de vol gende artikelen: „De strijd om den klant", iets dat den middenstander zal interes seeren, „Baas boven baas", „Ingevingen en dwangvoorstellen liet vervolg van een DE WERKZAAMHEDEN VOOR DE IJSSELBRUG. BIJ HET KATERVEER. Het opspuiten van een afsluitdijk voor keeiring van het rivier-water. Op den achtergrond ziet men de ziuig- en perspomp-installatie. beschouwing over „Speelgoed" en „Le zen in verloren uren". Een groot aantal illustraties lichten de artikelen toe. Jubileum-uitgave. De N.V. Erven P. Noordhoff's 'uit geverszaak te Groningen, doet ons toe komen een exemplaar van den 26sben druk (jubileum-uitgave) van den zangbun del „Kun je nog zingen, zing dan mee", met pianobegeleiding en' een exemplaar van de herdruk van bet tekstboekje, be- boorenide bij dezeuitgave. De inhoud van den. bundel is nu zoo groot geworden, dat er volop keuze is voor eiken kring om een mooi repertoire samen te stellen, dat bij verschillende ge- gelegenheden kan worden gezongen. De ouders zien meer en meer in, dat zingen in den familiekring, zoo mogelijk met be geleiding van piano of orgel, voor jong jong en oud een heerlijke behoefte is, die stemming brengt en mooie herinne ringen aan bet ouderlijke buis vastlegt. Ook deze uitgave zal als de voor- zanjgsters baar weg wel vinden. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: RoermondW ilhelmina Willem II—B. V. V. Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: MiddelburgL .ON .GA VlissingenAlliance. RoosendaalDongen. Breda—V. S. C. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: GoesWalcheren. De Huisvrouw-artiste. Om tallooze redenen is de huisvrouw een artiste te noemen. Schildert zij niet van tijd tot tijd, vooral in den schoon maaktijd, als alles opgeknapt moet wor den? Timmert zij niet, als het noodig is? Ik ken' zelfs zuinige, handige huis vrouwtjes, die heel knap voor behanger of stucadoor speelden. Natuurlijk voor kleine karweitjes. En is de huisvrouw niet dikwijls een' duivelskuinstenares, als bet er op aan komt, met de meest be perkte middelen, het grootste nuttige ef fect te behalen en weet zij niet altijd „de twee einden bij elkaar" te krijgen? Zorgt de huisvrouw niet voor de ver siering van bet buis, met allerlei weinig kostbare, aardige snuisterijtjes? Binnen- buiskunstemares is ze dus oiok al. Sedert eenigen tijd is er ©en methode in gebruik, om eenvoudige glazen potjes, fleschjes, vaasjes, enz. met verschillende kleuren lak te bevloeien, waardoor men een aar dig artistiek grillig gekleurd vaasje enz. krijgt. Een eenvoudiger en goedkooper methode is echter de volgende (afgekeken van een Amerikaanscbe buisvrouw). Men koopt het kleinste busje emailverf (Ri- polin, of iets dergelijks, het kleinste bus je kost circa 15 cent) en giet dat k in bet glazen vaasje. Nu sluit men dat vaasje goed af, met een kurk of anders met een stuk perkamentpapier, stevig met touw vastgebonden. Dan schudt men het vaasje (of draait 'het in de rondte), zoo- dat de verf de binnenzijde van het glas geheel en overal in gelijke mate bedekt. De overtollige verf giet men er dan uit en laat het kunstwerk vervolgens door en door drogen. Een crème tint, of ivoor- kleur, zal heel mooi effect geven. Mooi is ook, twee kleuren te gebruiken. De busjes worden dan, het een na betein der, in het glazen vaasje uitgegoten. Dan moet het vaasje rondgedraaid worden, doch slechts in één richting. Een com binatie van bruin met groen kan een heel onverwacht effect geven. Probeer het maar eens. Nuttige wenken. U zoudt wei meer van Uw oven gé bruik maken en zoo'n smakelijke cake bakken, als er niet zooveel eieren in gingen. Wel, bier is een middel om eieren uit te sparen. Los een eetlepel gelatme- poeder in een klein kopje water op, klop dit goed en voeg bet bij de cake. Dit vervangt drie eieren. Het is niet voldoende, dat U de pud dingvorm nat maakt, voordat de pudding er in gestort wordt. Bij bet uitstorten op een scbotel of bord, komt 'hij soms toch nog ongelukkig terecht. Maak daar om ook het bord of de schotel nat, waarop de pudding gestort moiet wor den. Dan glijdt hij vanzelf en gemakke lijk op zijn plaats. Jawel, het is natuurlijk wel heel aar dig om wentelteefjes te bakken, maar, wat doen we met de afgesneden korsten van het brood? Snijdt die in reepjes van een' vingerlengte, doop ze in koud water en leg ze op een bakblik, dat U in den -matig warmen oven zet, tot de korstjes brood droog en knapperig zijn. Met kaas smaken die heerlijk. Boenders en borstels, die gebruikt zijn, moeten altijd op hun kant te drogen ge legd worden. Ze blijven langer goed, als de haren niet altijd nat zijn. Om uw snijbloemen zoo- lang mogelijk goed te houden, moet U, indien de ste len afgesneden moeten worden, dit onder water doen. Moet het water ververscht worden, laat de bloemen dan in de vaas houdt ze met die hand vast, opdat ze er niet uitvallen, en laat bet water wegloo- pen, om tegelijkertijd versch water bij te laten loopen. De stelen moeten zoo min mogelijk aan de lucht blootgesteld worden. Vul de vaas zoo ver mogelijk met water. Een buitengewone pudding. Die kunt U maken van een busje ge suikerde gecondenseerde melk. Het on geopende busje wordt in een diepe pan water gezet. Het .water wordt aan de kook gebracht. Dan moet het vier uur blijven koken. Dan bet busje eruit balen en af laten koelen. Als U het daarna open maakt, komt er een stijve pudding uit te voorschijn, die U, als dessert, in plakjes kunt snijden. Wil U bet nog lttkkerder maken (noodig is het heusch niet!, want het beeft een buitengewoon fijne geur en smaak) leg dan op elke plak een kers. Wees maar niet bang, dat het te zoet zal smaken. Het is keusch een buitengewone pudding. Oude anodebatterij en De algemeene belangstelling voor den omroep, en het daarmede verdwijnen van de gewone detector-apparaten, waarvoor langzamerhand alleen lamp ontvangers in de plaats zijn gekomen, hebben een enorm gebruik van anodebatterijen met zich ge bracht". In Amerika b.v. waar bijna uit sluitend lampontvangers worden gebruikt, heeft de stad New-York een specialen dienst in het leven geroepen om de on- geloofelijke massa gebruikte anodebatte rijen langs specialen weg af te voeren. Tusschen de afvalproducten bevonden zich n.l. steeds een groote boeveelheid anode batterijen, welke om technische redenen niet zonder meer met het vuil mede ver brand konden worden. Ook in andere landen treedt dit bezwaar op, en weet men niet op welke wijze deze batterijen bet best kunnen worden afgevoerd. Men kan zich echter op eenvoudige wijze van oude anodebatterijen ontdoen, en wei ais volgt: Men werpt deze zooals ze zijn, een voudig m den kachel, en steek het geheel aan. Spoedig begint de batterij te bran den, welke een uitstekend verbrandings- product vormt, en op deze wijze wel een, half uur brandt. Men behoeft er zich niet over te verwonderen, dat de batte rijen goed als stookmateriaal kunnen wor den gebruikt, daar ze, zooals bekend, zijn samengesteld uit cokes, aardpek enz. De geringe metaaldeelen verbranden ge deeltelijk in de sterke hitte, en een deel ervan smelt tot een kleine slak tezamen, welke, een zeer geringe plaats inneemt^ en gemakkelijk later verwijderd kan wor den. Iedere radiovriend raden wij aan van deze mededeeling gebruik te maken, waar door men zich gemakkelijk en op eco nomische wijze van oude anodebatterijen kan ontdoen. Beethoven-omroep. Ter gelegenheid van den lOOsten sterf dag van L. v. Beethoven, wordt door bijna alle Europeesche stations een Beet hoven-programma georganiseerd. De Ber- lijnschë omroepmaatschappij heeft bier voor een groot programma tezamen ge steld, dat zich verdeelt over de week van 2126 Maart, waarbij bet laatst Beet hoven's „Fideiio" zal worden uitgezon den. Ook Weenen zal op 26 dezer de opera „Fideiio" aan de Oostenrijksche zenders doorgeven. Begint België weer? Het jongste nummer van het week blad „Vlaanderen", het orgaan van de Vlaamsch nationalen, bevat de volgende mededeeling: „Wij vernemen uit welingelichte bron dat het Comité de politique nationale, dat indertijd in Hollandsch Limburg Bel gische stemmen ronselde en het manifest van „les 60 notables du pays de Rure- monde" bekend maakte, thans in Z. Vlaanderen dezelfde actie begonnen heeft. Heel de streek tusschen de Belgische grens en de Schelde wordt stelselmatig door agenten van genoemd Comité afge- loopen en overal wordt er getracht de inwoners met voorspiegeling van allerlei voordeelen, economische en andere (b.v. verbetering der wegen) over te halën om zich voor aansluiting bij België uit te spreken. Men heeft ons verzekerd, dat veie werklieden en bedienden, die afhan gen van de talrijke in Zeeuwsch-Vlaan- deren gevestigde Belgische fabrieken, als mede de leider van een r.k. patronaat te Hulst op deze lijsten geteekend hebben. Opgepast. De politie te Vlissingen heeft een twee tal kooplieden gearresteerd, die z.g. Per zische en Smyrnasche tapijten te koop aanboden. Deze mannen gingen als volgt te werk. In een café werden de adressen Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen)

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1