N°. 53. Woensdag 16 Maart 1927 1118 Jaargang Abonnementen Buitenland LINTVELT's BAZAR es FEUILLETON ff behoort wijn hart Koloniën. W eteijscfyappen. Uit de Radiowereld Binnenlaud Kamer - Overzicht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. voor minstens 3 maanden worden ten allen tijde aangenomen door onze agenten en aan het bureau Turf kade 15. Zij, die zich nu abonneeren, ontvangen de tot 1 April verschij nende nummers kosteloos. Administratie Goesche Courant. OVERZICHT. De ontwapening ter zee. Het schijnt Amerika inderdaad ernst te zijn met de plannen betreffende de ontwapening ter zee. Aan Frankrijk is thans reeds een tweede nota over deze zaak overhandigd. De Amerikaansche no ta beslaat ongeveer 2 bladzijden. De Frans che bezwaren beantwoordend, zegt de regeering van Washington, dat haar initiatief in geen enkel opzicht de werk zaamheden van den Volkenbond dwars- boomen kan en niet de strekking heeft om het werk te nemen uit handen der or ganismen, die thans het ontwapenings probleem bestudeeren. Integendeel, de mo gendheden, die te Genève vertegenwoor digd zijin, kunnen tot de oplossing bijdragen. De nota noodigt ten slotte Frankrijk uit om zich op de een of andere wijze te laten vertegenwoordigen bij de werk zaamheden der voorgenomen conferentie en elke der deelnemende mogendheden zal kunnen aankomen met het program, dat haar past. De Amerikaansche nota zal door de diensten van de Quai d' Or say bestudeerd worden. Hoogstwaarschijnlijk zal de Fran- sche regeering er zich toe beperken een toehoorder te zenden volgens de metho de, die herhaaldelijk door de Ameri kaansche regeering zelf is toegepast. Litauen en Polen. Tusschen Polen en Litauen wil het niet goed boteren. Volgens berichten uit Kowrno is in de gisteren gehouden ver gadering van de Litausche kamercommis sie voor buitenlandsche aangelegenheden mededeeling gedaan, dat de internationale positie van Litauen de laatste dagen veel ongunstiger is geworden. Men heeft be trouwbare informaties ontvangen, die er op wijzen, dat Polen een offensief tegen Litauen: voorbereidt. Met het oog hierop zal er bij den staatspresident een buitengewone confe rentie worden gehouden, waaraan de lei ders van alle partijen zullen deelnemen. Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. door Hod wig Courihs—Mahlor Zeer geachte Mevrouw! U hebt mij de deur gewezen als een misdadigster. Dat ontslaat mij nu ook van alle mogelijke plichtplegingenSta mij toe, dat ik u zonder omwegen de zaak uitleg. Baron Gunt-er Valberg was in 't ge heim met mij verloofd. Daar wij geen van beiden fortuin bezaten, konden wij niet trouwen. Ik volgde eindelijk, met een zwaar hart, den raad mijner ouders, en nam het aanzoek van Franz von Cro- ner aan. Gunter was zeer vertoornd daar over, maar zijne liefde voor mij was te sterk, om onderdrukt te kunnen worden. Ik wist niet wat ik deed, toen ik de vrouw van von Cromer werd. 't Is doel loos u te zeggen, hoe ontzettend en af schuwelijk ik in dit huwelijk geleden heb. Alleen wil ik u nog zeggeni, dat ik den waanzin nabij was, toen ik hoorde, dat Gunter intusschen, doordat uiw vader af stand van het majoraat deed, in staat was een arme vrouw te kunnen trouwen. Door den verrekijker. In antwoord op een interpellatie van den socialist Somerhausen verklaar de de Belgische minister-president Ja spar uit naam der regeering in de Kamen*, dat de cantons Eupen en Malmcdy in hun geheel definitief Belgisch gebied zijn en blijven. ,,Onze wensch", aldus Ja spar, „is in overeenstemming met de beslissing van den Volkenbond. Het accoord van Locamo, dat Duitschland volkomen vrij willig heeft geteekend, stelt voor altijd vast, dat de tegenwoordige toestand aan onze oostgrens blijvend zal zijn". Gistermiddag heeft dr. Sfcresemamm in den kabinetsraad, die onder presidium van von Hindenburg stond en om 5 uur begon, een uitvoerig exposé gegeven van de buixtenlandsche politieke situatie. Na ampele bespreking keurde het ka binet de houding van de Duitsche dele gatie te Genève goed. De Zuid-Afrikaansche regeering is voornemens buitenland sche vertegen woordigers te benoemen. Drie doodvonnissen gewijzigd De gouverneur-generaal heeft drie com munisten, die ter dood veroordeeld, waren in verband met den moord op den -po- litie-agent Karet, gratie verleend en hun straf gewijzigd in levenslange gevange nisstraf. Met een luchtschip naar de Noordpool. De Duitsche Zeppelin-specialiteit, dr. Eckener, heeft meegedeeld, diat het zijn plan is om met een Zeppelin, welke op het oogenblik in aanbouw is, een vlieg tocht van twee dagen te maken naar de Noordpool en een van vier dagen, van Duitschland naai* Tokio. De Hil versumsche Omroep. Het „Hbld." schrijft: Wij vernemen, dat het bestuur van den Hilversumschen Draadloozen Omroep met algemeene stemmen heeft besloten per 31 Mei a.s. tot opheffing over te gaan van deze welbekende instelling. Dit bericht komt voor de radio-ama teurs en luisteraars wel zeer onverwacht. De vorige week Maandag nog pas is het nieuwe Omroep-gebouw van den H D. O. met eenige officieele feestelijk heden in gebruik genomen. Tegelijkertijd ontvangen wij evenwel de mededeeling, dat de Omroep niet uit Hil versum verdwijnen zal, maar dat de om roeper, de heer W. Vogt, en de voor voorzitter van den H. D. O., de heer G. A. baron Tindal, reeds thans het be- Ik was buiten mijzelf van ellende en leed alle smarten der hel. Ik kon Gun ter niet vergeten, evenmin als hij mij En zoo nam ik eindelijk het besluit mij van von- Croner te laten scheiden, om Gunter te kunnen toebeliooren. Dat wilde ik hem zeggen. Daar ik hem nooit alleen ontmoette, keek ik dikwijls naar hem in het park. Op een dag kwam hij daar ook, maar in gezelschap van uw va der. Ik verborg mij achter een boschje en toevallig gingen de beide heeren op een bank zitten, die voor dit boschje stond. Ik hoorde hun geheele gesprek, ik hoorde tot mijne onuitsprekelijke el lende, dat uw vader, baron Vaktor Val berg, Gunter zijn dochter tot vrouw bood, omdat een samenwonen met u hem las- was en omdat hij zijn vrijheid om uwentwil niet wilde opgeven. Gunter ver zekerde hem wel, dat hij u slechts als een broeder liefhad en dat hij nooit weer een vrouw zou kunnen liefhebben, zooals hij mij had liefgehad, maar uw vader redeneerde al zijn bezwaren weg en verkocht u aan Gunter, wiein hij de an dere 'helft der inkomsten van Valberg, als een speidegeld voor u, toezegde. Gun ter nam het aanbod aan, omdat hij mij toch aan Croner gebonden wist en omdat hij uw vader zijn dankbaarheid voor Val berg wilde toornen. Voordat ik Gunter nog alleen had kunnen spreken, was hij met u verloofd. Ik wist niet, dat dit zoo vlug in zijin stuur vertegenwoordigen van een nieuwen vorm van organisatie, welke met ingang van 1 Juli a.s. haar taak zal vervullen op het gebied van de Radio Omroep. Deze organisatie, waarin ook de an dere bestuursleden van; den H. D. O. zitting nemen, zal den naam dragen van Algemeene Nederlandsche Radio Om roep (A. N. R. O.). Prinses Juliana. Prinses Juliana, die met ingang van den nieuwen academischer cursus aan de Leidsche -universiteit gaat studeeren, zal die colleges in1 het staatsrecht volgen. De financiën van Emm en. De gemeenteraad van Emmen heeft met 22 tegen 4 stemmen de begroeting voor 1927 aangenomen. Tegen stemden de leden van de Vrijheidsbondsche en Vrijz innig- Democratische fracties Aan de stemming ging een breedvoerig debat vooraf om het tekort van f 316.000 op den gewonen dienst door leening te dekken. De spiekers van de A.R., R.K. en C.H. fracties verklaarden noodgedwon gen voor de begrooting te zullen stem men, doch zeiden uitdrukkelijk nooit te zullen medewerken aan verhooging van den belastingfactor. Na verdediging door den burgemeester, den heer Kootstra, werd <de begroe ting aangenomen. Fransch bloed. De gouden medaille der Oranje-Nas- sau-orde is toegekend aan den onder officier-ziekenverpleger van het FYansche leger te Tunis, den- heer Augièr. De heer Augièr had zich, toen Hr. Ms. Tromp in October 1926, op de uitreis te Tunis verbleef, beschikbaar gesteld voor over brenging van zijn bloed in het lichaam van den ernstig zieken officier van den marine stoomvaartdienst, den. heer A. v. d. Horst, behoorende tot het officieren korps van de Tromp. De heer v. d. Horst is geheel hersteld en zal binnen kort zijn dienst hervatten. Een meisje overreden. Maandagmiddag heeft op de tramlijn SchoonhovenGouda een treurig onge luk plaats gehad. De 7-jarige Jansje Star Leiwburg had een vriendinnetje uit school naar huis gebracht en wilde zich naar de ouderlijke woning begeven. Nabij de halte Den Ham van geno-emde tramlijn liep zij op de rails met het hoofd naar beneden^ waardoor zij niet zag, dat de trein nader de ,die te 11.55 u. Schoonhoven verlaten had. De machinist van den trein, A. de Roy, keek juist naar zijn machine. Toen hij een oogwenk later opkeek, zag hij het meisje op de baan. Hij remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat de trein over het kind heenging. Deerlijk verwond werd het meisje op genomen. De trein reed achteruit op alarmsignaal naar Schoonhoven. Het kind was op een ladder in den bagagewagen werk was gegaan. Op den dag, waarop u met uw vader naar de residentie ver trok, zocht ik Gunter op Valberg op, om hem te zeggen, dat ik mij voor hem wilde vrij maken. Toen zei hij mij, dat het te laat was, hij had zich zooeven met u verloofd en voelde zich aan u gebonden. In de diepste vertwijfeling keerde ik naar Cronersheim terug. Ik heb toen de dingen moeten laten gaan, zooals zij gaan moesten. Wij hebben eerlijk tegen onze liefde gestreden, Gunter zoo-wel als ik. Wat ik gevoelde, toen ik door den dood van mijn man vrij werd, behoef ik u niet te zeggen. Ik vluchtte naar de stad om Guniter niet meer te zien. Dat ik u haatte, zult u kunnen begrijpen, ik wil 't eerlijk bekennen. U stond als een hinderpaal tusschen mij en mijn geluk. Wij hebben beiden gestreden om staande te blijven, hebben elk samenzijn vermeden en met gieen woord meer geraakt aan, wat een maal was. Maar vandaag, toen wij een korten tijd alleen waren, toen is het ver langen in ons te machtig geworden, wij verloren onze zelfbeheersdhing en op dit oogenblik trad u binnen. Veroordeel ons, al's u meent daartoe het recht te heb ben. Maar ik ken u als goed en edel en ik smeek u, laat Gunter vrij, wees edel moedig. Gunter heeft geen moed u zijn vrijheid terug te vragen, hij Vi*eest u pijn te zullen doen. Maar ik heb wèl dien moed Zooals de zaken nu staan, zijn wij alle drie ongelukkig. U hebt 't in uwe hand. In Schoonhoven constateerde een ge neesheer, dat het linkerbeen verbrijzeld en het meisje verder een schedelfractuur had bekomen. Zij- werd per ziekenauto naar Utrecht vervoerd. Volgens getui genverklaringen treft den machinist geen schuld. Bijna in het zwembad verdronken Vrijdagavond werd de heer J. F. van Lanteren, instructeur der Rotterdamsche Reddingsbrigade, in de Overdekte Zwem inrichting aan de Tuinderstraat aldaar d-oor eenige jongens, die zich op de gaan derij bevonden, gewaarschuwd dat iemand die zich in het diepe gedeelte van het bad bevond, zoolang onder water bleef. Hoewel hij eerst meende, met een loos alarm te doen te hebben, meende hij toch de waarschuwing niet geheel in den wind te moeten slaan en zocht hij, al duikende, het diepe gedeelte af. Hij vond evenwel niets anders dan eenige bordjes. Daar de jongens zeer pertinent bleven beweren, dat er werkelijk iemand onder water moest zijn, dook hij nog maals, waarbij hij ongeveer ter hoogte van de hooge springplank, een gedaante op dien grond van het bassin vond lig gen. Hij haalde den persoon, die niet kon zwemmen en die later H. van As, uit de Alm-ondestraat bleek te zijn, aan de voeten naar boven, waarna onmiddellijk d-oor hem en- door and-eren de kunstmatige ademhaling werd toegepast. De drenkeling werd per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsin-gel vervoerd, waar men zijn opneming noodzakelijk achtte. Zaterdag morgen was zijn toestand redelijk wel. Grafschennis Te Ermelo, op de Veluwe, heeft een ergerlijke grafschennis plaats gehad. Eenige jongelieden kwamen Zondag morgen tot de ontdekking, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag het graf van een jeugdige vrouw geheel geopend was. Ver der was het deksel der lijkkist met geweld verwijderd, zoodat het lijk geheel zichtbaar was. Onmiddellijk verwijderde de politie de nieuwsgierigen van de begraafplaats. Spoedig kwam de burgemeester, die te Nunspeet woonachtig is, ter plaatse en hij gelastte, nadat eenige foto's genomen waren ten dienste van de justitie, het weer in orde brengen van het graf. Omtrent den daders tast men in het duister. Alleen hebben eenige inwoners Zaterdagavond omstreeks 11 uur iemand gezien, die, voorzien van een spade, in de richting van de begraafplaats fietste. Een duidelijk signalement van dezen man kon echter niet worden opgegeven. Alle po gingen worden aangewend om fce trachten dezen persoon op te sporen. Foto's van het Kon. paleis Aan den heer Van Agtmaal te Baarn is onlangs opdracht gegeven om de Ko ninklijke paleizen te* foto graf©eiren. Deze opdracht heeft zich thans ook uitgestrekt tot de particuliere vertrekken, een zeld zaamheid, die een zeer bijzondere onder schei-ding beteekent, aldus meldt de „Baamsche Courant". De heer Van Agt maal heeft reeds een deel der opnamen Gunter en mij gelukkig te maken en u te bevrijden van een verbintenis, die uwer onwaardig is. U hebt een beter ge: verdiend. Ofschoon ik u gehaat heb, zeg fck u dit toch, maar nu u alles weet, haat fik u niet meer. U kunt het toch ook niet helpen, dat uw vader u verkocht, omdat u hem tot last waart. Ik vraag u om ver geving en ik verwacht van uwe edelmoe digheid een spoedige beslissing. Carry von Croner.' Tweemaal las Rita den brief over, omdat zij den eersten keer niet alles be grijpen kon. Nu leunde zij achterover in haar stoei en staarde met doffe, we- zienlooze oogen voor zich uit. Nu wist zij alles, alles; zij wist, dat zij als koop waar verkocht was geworden aan den man, dien zij liefhad en aan wiens liefde zij geloofd had, als aan het Evangelie. Hij was minder schuldig dan zij gedacht had, maar haar ellende was er niet door verminderd. Verkocht door haar eigen vader verkocht, omdat zij hem tot last was. Ook hij hield niet van haar zij was weer even arm armer dan oonit. Zoo, eenzaam, ellendig, stond zij lang zaam op, als bewoog zij zich buiten haar wil. Er was iets in haar gebroken, dat nooit weer geheeld kon worden. Als een slaapwandelaarster ging zij naar haar schrijfbureautje en zonder te gaan zit ten, schreef zij haastig met een potlood aan H. M. de Koningin aangeboden en daarvoor van H. M. met b-etuiging van dank bericht ontvangen, dat Zij de op namen gaarne heeft aanvaard. In de geïllustreerde pers zal een serie opnamen, te beginnen met het Huis ten Bosch, verschijnen, zooals nog nooit op dat gebied het licht heeft gezien. Koopen op afbetaling. Door het hoofdbestuur van den Ned. k. middenstandsbond is een commissie jin het leven geroepen, welke zal hebben te rapporteeren over het stelsel van koo pen op afbetaling in zijn verschillende vormen, over de vraag of en- in hoeverre het stelsel afkeuring verdient uit maat schappelijk en economisch oogpunt; en eventueel welke maatregelen- zouden kun nen worden genomen om de nadeel-en van het stelsel te weren-. Voorz. -der commissie is mr. Aalberse. Richten van zeegeschut. Naar het „Dagblad van Rotterdam" verneemt, zou op de werf in beheer van de firma Vlessing te Rotterdam, een be langrijke uitvinding zijn gedaan inzake het richten van geschut aan boord van, zeesche pen. Tot het uitwen-ken van deze uitvinding heeft de kon. Nederl. marine een proef- kanon afgestaan. Met de nieuwe richtmethode hoopt men het mogelijk te maken, dat noch het slin geren, noch het stampen van het schip invloed heeft op de richting van het ge schut, waardoor de trefzekerheid belang rijk zou worden Verhoogd. Binnenkort 2ullen aan boord van een Nederlandsch marine-vaartuig op open zee proefnemingen worden gedaan met deze uitvinding, die reeds zooveel belangstel ling geniet, dat de Amerikaansche mili taire attaché aan het gezantschap in Den Haag aan- het departement van marine toe stemming heeft gevraagd, deze proef de monstratie mee te mogen maken. EERSTE KAMER. De vierde dag der behandeling van het Belgische verdrag heeft drie sprekers op geleverd. De heer Koster (V.-B.) be ëindigde zijn rede van Vrijdag j.ï., de heer Westerdijk betoogde breedvoerig dat het verdrag een allerjammerlijkst oorlogs kind is, die 'heer Van den Bergjh (V.-B.) kon slechts de helft van zijn bezwaren tegen het verdrag kenbaar maken, daar de tijd voor meer ontbrak. Twaalf ver schillende stemmen zijn nu al over de kwestie gehoord en1 het verwondert niet, dat niet ieder nieuwe argumenten naar voren weet te brengen, het gesprokene is veelal een herhaling. We zullen dus niet breedvoerig op alle redevoeringen ingaan. Vermelding verdient -die van den heer Van den Bergjh, die vroeig hoe de minis ter is kunnen komen met een verdrag, waardoor gelijk de heer Westerdijk het uitdrukte ons rechtsgevoel met voeten wordt getreden; een Verdrag, waarover ons volk, toen het vernam wat ons daarin als hoogste staatsmanswijsheid op een vel papier: „Lieve Gunter. Ik weet alles en kan niet meer leven met het bewustzijn, dat ik jou en mijn vader tot last ben. Je moet gelukkig worden met de vrouw, diie je liefheb t. Nu ik niet voor je geluk kaïn Leven, zoo kan ik er toch voor sterven. Mij heeft niemand lief niemand zal verdriet hebben, ais ik sterf. Vergeef me, dat ik je zoolang verhinderde ge lukkig te zijn ik wist 't niet. Vaarwel en gun de rust, die ik op aarde nooit meer zou vinden. Ik zegen je ik heb je oneindig liefgehad. Rita". Werktuigelijk sloot zij deze regels met Carry's brief in één couvert bij elkaar en schreef den naam van haar man er op. Zij legde den brief midden op de schrijftafel neer. Daarna keek zij nog even de kamer rond, als om afscheid te nemen en sloop zachtjes heen. Even luisterde zij op de gang, maar in huis was alles rustig en stil. Als een slaapwandelaarster, met strakken blik voor zich uitziende, liep zij zacht door bet huis en^ trad door de open- bordesdeur naar buiten. In haar dun japonnetje, zon der iets op of om, liep zij verder. Zij kwam niemand tegen. Hare kleine voeten schenen den grond nauwelijks te beroeren, 't Was alsof haar ziel het lichaam al ontvloden was. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1