Binnenland Gemengd NieuWs. Witbloem en Blawbloem ZAAUIJNZAAD Suikerbietenzaad ORIGINEEL „KUHN P" GOES. Het winstsaldo was f640,58. De reserve bedraagt thans f4581,99Va- Bij acclama tie werd tot penningmeester herkozen de heer Adr. Tollenaar en hem dank ge bracht voor zijn accuraat beheer. Eenige aanvragen waren binnengekomen voor een plaatsje. Definitieve besluiten daaromtrent werden nog niet genomen. Nu de kleine landbouwers zich meer en meer gaan toeleggen op het tuin bouwbedrijf en het nut beginnen in te zien om gezamenlijk hun tuinbouwproducten over de veiling te verkoopen, kwamen deze week een aantal aardbeiemtelers in het veilingsgebouw bijeen onder voorzitter schap van den heer C. Traas. 16 per sonen gaven zich op om hun aardbeien gezamenlijk te veilen., In een voprloo- pige commissie werden benoemd de hee- rea C. Traas, F. Hoogerheide en M. van Weele te Waarde. Besloten werd voor gezamenlijke rékening chips aan te koopen. Gedurende" vijf maanden is er zes uur per week vanwege heit Nutsdeparte- ment een huisvlijtcursus gehouden, ook te Rilland en Oostdijk. Ruim 100 kinde ren, verdeeld naar de leeftijd in drie af- deelimgen, namen daaraan deel. Van alle scholen in de gemeente volgden de kinde ren met groote ambitie deze lessen. Geen wonder, dat dit dan ook de sympathie had van heel de gemeente. Zaterdagmiddag werd tentoonstelling ge houden van het gemaakte werk der leer lingen van Knabbencjjjke en Oostdijk. Om twee uur kwamen vele, belangstellenden in het gymnastieklokaal. Het dageljjksch bestuur der gemeente was aanwezig. De burgemeester sprak een openingswoord en feliciteerde de leidsters en leiders met het succes en schetste de beteekenis van handenarbeid, waarbij het kind zich vrij kan geven in zijn willen en kunnen. Een bijzonder woord van dank bracht hij aairi mevrouw Kakebeeke-Koning, die al haar tijd en kunde heeft gegeven voor dit maat schappelijk werk. Daarna bracht de voor zitter, de heer A. Tollenaar woorden van dank aan het college van B. en W. voor zijn groote medewerking en aan de leid sters voor hun prestaties en ook in het bijzonder aan den heer en mevrouw De Nooyer voor hun arbeid op dien Oostdijk, Het deed dein leiders(sters) een groot genoegen, dat alle kinderen hier in vol komen harmonie gewerkt hebben. Het Nut tracht bij elkaar te brengen., wat ons bindt. In de groote maatschappij moeten wij met elkaar omgaan en eikaar leeiren waardee- neo en waar kan men don beter beginnen dan bij het kind. Het doel van deze cur sus* is geweest liefde aan te kweeken voor handenarbeid, één van de beste middelen tegen ledigheid. Daarna werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld het ten toongestelde in ooigenschouw te nemen. Zes groote tafels waren vol met houtwerk, raffia en handwerken, waaronder prachtige kleedjes en kussens. Voor de kinderen was het vele speelgoed, dat zij zelf gemaakt hadden en. waarop menig zaagje gebroken was, een bijzondere bekoring. Tier opluistering was door dein heer Joh. Pieper van Waarde ingezonden een prachtig poppenhuis. Heel den middag en avond was er druk bezoek. Aan de leid- sters, de dames mevrouw Kakebeeke, Nieuwenhuyse, Wabeke en Tollenaar en K. Welleman en den leider, den heer Tollenaar, werden als blijk van waardee ring, aardige geschenken overhandigd. Rilland-Bath. Zaterdag j.l. were) door de afd. Rilland-Bath van den Vrijz. Dem, Bond een openbare vergadering gehouden in de zaal van den heer F. Blok. De voor zitter van de afd. opende rniet een kört welkomswoord de vergadering en gaf daarna het woord aart! den heer J. Wel leman, burgemeester1 van Krabbemdijke, lid van de Pirov. Staten van Zeeland. Spre ker behandelde als inleiding van zijn rede de beteekenis van „vrijzinnig" en „demo cratie". Daarna werden door hem bespro ken de verschillende werkzaamheden ver richt in de Prov. Staten. WoJfaartsdijk. In de jongste vergade ring van die vereeniging „Het Groene Kruis", bleek uit "het verslag-van den secretaris, dat er in het afgeloopen jaar nage belangrijke giften waren ingeko men n.l. f 43,93 van een vereeniging die was ontbonden, en f500,van de Chr. Meisjes vereeniging „Bidt en Werkt'wel ke laatste gift de netto-opbrengst was van een door déze vereeniging gehouden bazar. Het ledental is met 16 personen toegenomen, zoodat het thans 489 be- draagt. De rekening van liet Groene Kruis sloot in ontvangsten uitgaaf op f 1173,81 met een batig slot van f452,01. De rekening van de wijkverpleging wees aan in ontvangst en uitgaaf f 1995,25, met een batig saldo van f 185,19. De rekening van de t.b.c.-bestrijding weéS in ontvangst en uitgaaf aam f 1110,08', mjet eem kassaldo van f97,35. De begroeting van bet Groeine Kruis over 1927 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 1089,56, van de wijkverpleging op f 1903,92, van die t.b.c.-bestrijding op f 962,35. Door de wijkverpleegster, zuster De Bel wenden in 31 gezinnen 1612 be zoeken afgelegd. 222 maal werd gebruik, gemaakt van één der verplegingsartikelen. Voor de t.b.c.-bestrijding bracht de Zuster in 19 gezinnen 747 bezoeken, een derde ligtent werd aangeschaft en. in gebruik genomen. In 2 gevallen had voor rekening der vemeeinigimg een ontsmetting plaats. De Emmab loem-collecte bracht f 67,05 op. Het magazijn werd aangevuld met eeltige verplegings-artikelenAls bestuurs lid werd herkozen de heer A. Noordl^ek. Dr. C. Orbaan te Middelburg hield ver volgens een lezing over „Schoolartsen". Over dit onderwerp werd door verschil lende leden met den spreker van gedach ten gewisseld. Na de lezing werd mede- deeling gedaan van een circulaire van de Provinciale vereeniging het „Groene Kruis", betrekking hebbende op het aan stellen van schoolartsen. Besloten werd adhaesie te betuigen. Naar het vreemdelingen- 1 e g i o e n. j Uit Zuid Limburg 'schrijft men aan de ISR C.» 1 e laa ste maauden werd de bevolking van de Nederla'Sdsche iJuitsche greusge Meenten meermalen verontrust door een beric t, dat weer een jonge man in dron kenschap geworven was door een ronse laar als soldaat bij het vreemdelingen- egioen in Algiers Een jeugdige mijnwerker uit Kerkrade. de 21-jarige W." Mohr, is nu ook het slachtoffer geworden van een agent van het vreemdelingen-legioen binds half Januari hadden zijn ouders niets meer van hem vernomenzij wisten niet waar hij was, alle nasporiugen bleven vruchteloos Tot enkele dagen geleden de post een brief bracht van han zoon, gepost te -idi Hel tbbes Hij berichtte zijn ouders, dut hij, toen hij zich te. Aken bevond en wat gedron ken had, werd aangesproken door een mijnheer, die hem en zijn kameraad sprak over werk in Frankrijk, dat goed betaald werd Zij moesten zich echter voor twee jaar verbinden Daarna werd er nog flink gedronken, en toén hij nuchter wakker werd, bevond,hij zich te Euskirchen (Hit is een plaats bij Keulen, waar de geron selde vrijwilligers bijeenkomen bier moes ten ze eenige dagen blijven, en daarna ging de reis naar Metz. i 'aar moest ge teekend worden Eerst toen bleek Mohr, dat hij zich voor 5 jaar had verbonden als soldaat hij het vreemdelingen legioen. Hij schrijft verder nog, dat in zijn compagnie 20 Quitsehers van 20 tot 24 jaar zijn Er wordt iederen dag druk geëxerceerd, want spoedig moeten zenaar Marokko. De soldij bedraagt 2 5 centimes per dag Kleine overtredingen worden zwaar gestraf Iedeie week worden er een paar soldaten gefusilleerd. Als het heet is wordt overdag geslapen en des avonds en des nachts geëxerceerd. Ook wordt ondeiricht gegeven in de Fransche taal De niéuwste truc. De politie te Zeist heeft dezer dagei ter beschikking van de justitie gesteld de recidivist A. E. E., zonder vaste woon plaats, die iets nieuws op het gebied van oplichting heeft ingevoerd. Hij iaat een goed bankbiljet zien, zegt, dat het valscli is, en dat hij zulke biljetten voor 25 pet. kan, leveren inmiddels schermt hij met een pak biletten: goed voor 100 of 40 kussen, deze echter zoodanig ingepakt, dat alleen de uiteinden van bet op bank biljetten gelijkend papier even zichtbaar zijn. Met behulp van een handlanger heeft hij een caféhouder bewogen tot afgifte van i' 500. Men vermoedt, dat hij meer slachtoffers heeft gemaakt 1 oor toevallige omstandigheden is de politie achter deze handelingen gekomen. Kranig optreden. In den nacht van Woensdag op Don derdag reed de te IJsselstein woonachtige monteur Beyen op een motorfiets met op de, duo den timmerman Beyen, eveneens daar wonende, op den straatweg lusschen Meerkerk en Lexmond, toen zij „moord hoorden roepen. Tegelijk zagen zij e-tt daiiesfiets op den straatweg liggen. To n zij op het hulpgeroep afgingen, bleek hen, dat. zij juist op tijd waren gekomen om een aanranding te verhinderen. Voor een aan den weg staand huis lag half be 'wusteloos een meisje, dat door een onbe kenden man was aangevallen en bijna geworgd Haar moeder was eveneens op het geroep naar buiten gekomen. De vrouwen konden echter een signalement van den lallen aanrander, die inmiddels per fiets in de richting Lexmond was gevlucht, opgeven. De beide motorrijders zetten den man na Zij mochten het noegen hebben, hem tusschen Lexmond en Vianen in te halen. Hem te overman nen was het werk van een oogenblik. De motorrijders brachten hem naar de politie te Lexmond, die hem in verzekerde be waring stelde. Zij meent met dezen per soon, die in het bezit was van een stel inbrekerswerktuigen, in handen te hebben den dader van verschillende de laatsten tijd te Zeist gepleegde diefstallen van dameataschjes. De veeuitv.oer naar Relgië. Gelijk bekend, stelde de Belgische regeering steeds den eisch bij invoer van ve uit Nederland, dat de runderen niet op een markt waren geweest, alwaar mond en klauwzeer voorkwam. Voor den handel was deze bepaling bepaald een belemmering en de controle van overheidswege buitengewoon moeilijk Thans js deze eisch vervallen riet persoonlijk contact van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. Kan, later in diens opdracht voort jezet door den directeur van den vee artseuijkundigen dienst, dr Berger, met minister Baels te Brussel, handelende over den vee-invoer, schijnt niet vreemd asn le beslissing van de Belgische regeering Minister Baels heeft met de hier be doelde faciliteit blijk gegeven aan billijke eischen ten aanzien van den Nederland schen vee export te willen voldoen. In belanghebbende kringen wordt naar aanleiding hiervan de hoop gekoesterd, dat bij nadere besprekingen ook andere aangelegenheden, den uivoer-van vee be treffend, tot een bevredigende oplossing komen Een merkwaardige promotie De heer H. A T van Horrik, deur waarder te Eindhoven, promoveerde aan de Universiteit te Munchen tot doctor in psychologie, philosofie, paedagogie en Romaansche letteren. De heer Van Horrik werd op 28 Februari 1891 geboren te Helmond. Op 1 Mei 191)5 hegon hij zijn gymnasiale studie, welke hij op 31 Juli 19 L t op een Jezuïten-college in Spanje beëindigde. Van 19231926 studeerde hij aan de Universiteit te Munchen (Men herinnert zich misschien, dat o k mr. J. Adriaanse, advocaat.te Middelburg, vele jaren geleden als deurwaarder in een klein stadje in Zeeuwsch-Vlaanderen, heel door eigen krachten als mr in de rechten wist te promoveeren. Bij zijn be eediging sis advocaat voor de Middel - burgsehe rechtbank werd hem door den president voor deze prestatie hulde ge bracht). Slordige administratie. Als een staaltje van slordige admi nistratie bij de Gemeente Lichtbedrijven te Breda, meldt men aan het „Hbld dat een ingezetene namens de Gemeente Lichtbedrijven een sommatie ontving tot betaling van vijfenzeventig maanden meter huur. Ue betrokkene vestigde zich in 1920 te Breda, betaalde regelmatig de aange boden quitanties, waarop echter nooit de meterhuur berekend werd. Bij nader onderzoek bleek, dat dit geval niet alleen staat en er personen zijn, welke in geen aeht jaren meterhuur hebben be'aald stroopers in het Westland. Te Delft zijn zes losse werklieden van 18 tot 20 jaar aangehouden, verdacht van een groot aantal diefstallen van tuindersgereedschappen, schofi'els, rieken, schoppen, rietmatten, veilingskisten, plan ten eDZ in den loop van dezen winter gepleegd ten nadeele van tuinders, te Delft, i'ijnakker. De Lier, Schipluiden, Rijswijk en het Westland Ook werden in die plaatsen vele kippen-diefstallen door hen gepleegd Als verdacht van heling van de ge stolen goederen zijn gearresteerd een koopman en een tuinder, die wisten, dat een en ander van diefstal afkomstig was Een gedeelte der gestolen goederen is nog in beslag genomen kunnen worden Twee daders zijn voor den officier van justitie te 's Hage geleid Iwee bevinden zich nog aan het bureau van politie te Delft iu arrest en de anderen zijn na opgemaakt proces verbaal heengezonden Huisjes ingestort. Te Deventer is een complex van twee onbewoonbaar verklaarde arbeiderswonin gen ingestort ten gevolge der uitvoering van een bouwwerk in de nabijheid. In een der woningen bevond zich nog een gezin van man, vrouw en vijf kinderen, die tijdig konden ontkomen. De politie vervoerde de menschen, die in treurige omstandigheden verkeerden, naar het politiebureau, waar zij van het aller- uoodigste werden voorzien. Zaterdag kon men hun een noodwoning geven. Een vrouw e' 1 ij L polder bestuurslid. Tot voorzitster van de Banne Buiksloot is gekozen mevrouw G. Koeman-De Boer te Buiksloot. Ook werd zij benoemd tot hoofdinge land van het Hoogheemraadschap Wa terland". Mevr. Koeman is de eerste vrouwelijke polderbestuurder in ons land. Snippen. Over de afgeloopen week, eindigende 10 Maart, zijn in Nederland uitgespro- ken 99 faillissementen, tegenover 74 fail lissementen in dezelfde «eek van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Maart 1927 werden 770 faillissementen uitge sproken tegenover 743 over hetzelfde tydperk van het vorige jaar. Vuurgevecht met een in breker. In de onmiddellijke nabijheid van den Totsdammer Plaiz" te Berlijn heeft Vrijdagmiddag blijkens de bladen een sensationeele jacht op een misdadiger plaats gehad, welke ten slotte op de daken van de buizen aan den Kemperplatz uit liep op een vuurgevecht in optima forma, en waarbij een 25 jarig inbreker door echercheurs werd neergeschoten. Rechercheurs die de I'otsdamer Strasze in kwamen zagen daar een elegant ge- kleeden heer d e hun erg verdacht voor kwam, omdat hij zich aan hun blikken trachtte te onttrekken Al spoedig kregen ze het vermoeden ie doen te hebben met een onlang.- uit een tuchthuis uitgebroken inbreker Toen zij hem w ilden arresteeren, nam de verdacht de vlucht eu wist in een taxi te ontkomen. e rechercheurs zaten echter een seconde later eveneens in een taxi en 'nu begon een uit zoo vele detectiveromans vermaarde jacht door de straten. De vervolgde sprong tenslotte uit zijn wageu en vluchtte een huis binnen, waar hij zich in den kelder trachtte te verbergeD. Maar zijn vervolgers zaten hem op de hielen eu al heel spoedig stonden zij voor zijn kelder De inbreker trok zijn revolver en wist tusschen zijn belagers door te slippen naar een wentel trap, die hem naar hij hoopte naar een dak zou voeren Toen hij zag, dat hij vastliep trapte hij een deur in, hield de menschen die in de kamer waren, met zijn revolver in bedwang, en wist ten slotte langs een dakvenster naar buiten te komen 4 y De politie, die intusscben versterking had ontvangen, zette den vluchteling over de daken na, die zich ook van hun kant niet onbetuigd lietongeveer dertig kogels werden gewisseldOfschoon de dappere kerel herhaaldelijk getroffen werd, gaf hij het niet op, doch bleef doorvuren tot hem het wapen uit de hand werd geschoten. In het ziekenhuis gebracht, bleek, dat hij niet minder dan vijf zware verwon dingen had gekregen. De waarde van adverteeren De Engelsche vruchtenhandelaarsbond zegt in zijn jaarverslag, dat een bedrag van pst. 49,009 hetwelk aan zijn ad vertentie-veldtocht ten kos'e gelegd is ten gevolge heeft gehad, dat het publiek p.s.t, 2 millioen meer .aan 'Vruchten heeft uitgegeven in 1926 dan ih het daaraan voorafgegane jaar. In 1926 besteedde het p.s t 84,789,249 aan versch fruit bijkans precies p.s.t 2 millioen meer dan in 1925 en bijna p.s t 3 millioen meer dan in 1924 De grootste toeneming in het verbruik betrof appelen. Hieraan werd in 1926 voor p.s.t 9,561,921 ingevoerd, in 1925 voor p s.t. 7,541,961 De vermeerdering in het bruik bedroeg 2,294,830 centenaars (1 Engelsche centenaar is 453 6 K.G.). „Ik geloof niet," zeide de voorzitter van den hond, „dat de handelswereld op een mo >ier voorbeeld van den ontzaglijken invloed van reclame kan wijzen dan dit. Het heeft den bond verleden jaar p s t. 40,000 gekost om te zeggen „Eet meer fruitmaar de uitkomsten toonen dat deze uitgaaf honderdvoud gerechtvaardigd was „De industrieele toestand van het land in de drie laatste jaren zou voor den fruithandel zonder aanhoudend adverteeren rampspoedig geweest zijn.» Maart: 22 Prins van Oranje, Kunstvrienden, „Zijn revanche". April: 28 en 29.' Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot. „De hofslachter". De verwachting tot den avond van 15 dezer luidt: matige N.O. tot N. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk eenige regen- of sneeuwbuien, weinig veranderingin temeperatuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Maart: 16 Kapelle, hoefje, boomgaard, bouw en weiland, Kram. 16 Kapelle, woonhuis met schuurtje, tuin en erf, Kram. 17 Kapelle, boeren-inspan en meubi laire goederen, Kram. 18 Ierseke, huis, schuur, erf en tuin: Kram. 18 Ierseke, landbouwgereedschappen, Kram. 23 Goes, vendutie, de Kok. 23 Kwademdamme, inspan, de Wild© en Heij'boier. 24 Baarland, inspan, de Wilde en Heij boer. 28 's Heer Areradskerke, woonhuis met erf en bouwland, Pilaar. 30 Goes, inventaris, inboedel, de Wilde en Heijboer. 31 Kloetinge, inboedel, van Dissel. 31 Kloetinge, hoefje, van Dissel. 31 Kloetinge, woonhuis en tuin, van Dissel. 31 Goes, boeren-inspan, Pilaar. April: 6 's Heer Arendskerke, inboedel, Pi laar. 27 Kwadendamme, rijwielen, onderdee- len, kachels, enz., De Wilde en Heijboer. 28 's Heer Hendrikskinderen, herberg- inventaris, inboedel, de Wilde en Heijboer. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. LICHT OP. Dinsdag 15 Maart 6.31 uur Woensdag 16 Maart 6.33 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Pietar .Marinus z,v./ Joseph acobus Le Conté en Maria Rejack. WEERBERICHT. MARKTBERICHT. ROT.TERgaM, 14 Maart 1926. Vlasaanvoer *18000 Groningen f 0,95 f 1,1a, 4700 wit f 0,85 a f 1,00, 65'00 geel f0,95 a f 1,20, 9100 Blauw f 1.00 a f 1,35, 300 Dauwroot f0,90 a f5,05 Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers f4,75 a f5,blauwe f 5,30, a 1 5,70, bonten f 5,80 a f,5,70. Ajuinaapvoer matig. Pootajuin f0,a f 0,— per 100 K.G. Groote f2,— a f2,l|Ó, kleine f 1,20 'f 1,25, Maltha f 0,—(f 0.Zaai f 0,a f 0,—, sjalotte f 0,a f 0, extra f 0 af 0,egyptische f 0,a f 0,puike f 0,— f 0, Granen buitenlandsche, kalm. Meel f 19,afMais mixed f 0, f 0,Haver Canada f 11,50 a f 0, Mais Laplata f 165. Binnenlandsche: Tarwe f 14,50 a f 15,40 Haver 10,25 a 10.7.5 Gerst Chevalier „12,25 a 12,75 Kanariezaad 12,a .18, K'arwijzaad 34,a 36, Zonbloempitten a Koolzaad uin* 23,a 25,— Maanzaad 46,41 48 Boekweit 12 80 a Mosterdzaad (geel) 24,a 2,6 Lijnzaad (voer) 18,a 20, Lijnzaad (zaai) 24,a 26, Erwten 15,a 24,00 Sqhokkers a Bruineboonen 11,a 13,50 Eieren a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1183, eerste kwaliteit f 0,61 a f 0,65 tweede f 0,60 a f 0,62 derde f 0,57 a f 0,60licht f 0,a-f 0, export f 0,61 a f 0,65. Handel vlugger. ADVERTENTIËN. leveren wij in prima kwaliteit en DROOG ontsmet met TUT AN. wordt door ons NAT ontsmet met GERMISAN en weer machinaal teruggedroogd; zoodat het zonder verdere behandeling kan worden gezaaid. Deze stain staat aan de spits met opbrengst en .gehalte, en heeft te yens op de irijksproefvelden bewezen'' te zijn DE SUIKERBIET MET HET KLEINSTE AANTAL SCHIETERS. xAli UIT DE HAND TE PACHTEN: voor 1927 en 1928, onder Kloetinge, A. 83 A. 10 c.A. BOUWLAND aan tien Steenweg naar 's Gravenpolder, laatst pachter C. Moeleker; B. 94 A. BOUWLAND aldaar, laatst pachter Jan d© Dood; onder 's Heer Abtskerke aan dien Zuidweg, C. 40 A. 70 c.A. BOOMGAARD, desverlangd om te scheuren, mat da boomvruchten. Inlichtingen te verkrijgen en aanbie dingen in te leveren vóór df op 21 Maart te 3 uur ten kantore van Notaris VAN DISSEL.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3