Hoest- Allerlei. 1 tabletten Voor de Jeugd. vemsvoorwaarden bijzonder sterk. In deze periode geeft de natuur den vrouwen een bijzondere liefde voor het scho-one en voor alles, wat het leven blijde maakt en de ouders zijn vaak niet in staat de wen- schen, welke dan opkomen, te vervullen. Daarom stel ik den meisjes mijn tehuis ter beschikking, waar ze kunnen dansen, musiceeren, flirten en zorgeloos zich in het leven verheugen. Maar er mogen slechts mooie en levenslustige meisjes in mijn te huis wonen. 't Is jammer voor de meisjes van 1.59 M. en 1.71 M. En ook voor de meisjes wier taillemaat niet als mooi slank wordt aangegeven; want zij hebben toch ook recht op levensvreugde. O, die eene cen timeter! De suiker. "Tot ougeveer 5 of 6 eeuwen na Christus kende meu de suiker niet in haar tegen woordigen vorm Honig was toen de eenige terecht hooggeschatte zoetigheid. Als een toestand van het hoogste geluk werd toen geschilderd te leven in een land, over vloeiende van melk en honing Eerst na de tochten van Alexander den Groote kwamen berichten in Europa, dat »in Indië honig werd voortgebracht zonder hulp van de bijen". Van den in voer van Indische suiker was toen natuur lijk nog geen sprake. Evenmin toen keizer I eracles in 627 de stad Das agaro ver overde en Jaar onder andere Indische schatten ook blokken suiker vond. De Arabieren leerden de suiker in de 7 e eeuw kennen, toen zij onder aanvoering van Mohamed Perzië en Mesopotamia veroverden. Op hun verdere veroverings tochten brachten zij overal zooveel moge lijk de door hen zoo geliefkoosde zoetig heid in cultuur. Tijdens de kruistochten kwam de suiker in 'groote hoeveelheden in Europade voornaamste uitvoerlandeu waren Egypte, Syrië en Cyprus. Omstreeks de 1 2e eeuw bracht een handelaar uit Venetië rietsui ker naar Duitschland. Toen de landen van de suikerproductie, Egypte en Syrië, door de Turken waren verwoest, was men gedwongen den ver bouw van suikerriet naar andere streken over te brengen Hendrik de Zeevaarder voerde het suikerriet op Madeira in en 'olumbus liet het op St Dommgo even eens aanplanten Vandaar werd het naar het vaste land van Amerika overgebraflit, waar het den invoer van Afrikaansehe negers, met al de menschonteerende toe standen tengevolge had. Na verloop van een eeuw was de A merikaansche rietsuiker in zoo hoog aanzien, dat ze een wereld artikel werd en de Europeesche markt beheerschte. Van een lekkernij en genees middel was de rietsuiker en de bietsuiker een groote plaats in de volksvoeding gaan innemen, wa-[ vooral bevorderd werd, doordat de cacao, de koffie en de thee meer en ineer in gebruik werden genomen. Door de invoering van het Continen tale stel el werden vooral in Duitschland en in Erankrijk pogingen in het werk gesteld, de rietsuiker door binnenlandsche producten te vervangen. Reeds in 1799 was de Duitscher Achard de fabrikatie van beetwortelsuiker begonnen, door keizer Napoleon krachtdadig gesteund. Bij de opheffing van het Continentale stelsel overs'roomde de rietsuiker de Euro peesche markt en veroorzaakte daar een paniek, zoodat de beetwortelfabrieken voor een groot deel moesten sluiten, vooral in Duitschland. Na '1830 verrezen ook daar weder, evenals in Nederland, ta'rijke suikerfabrieken, die, na de technische volmaking van de suikerwinning, waardoor de drievoudige heeveelheid -van vroeger wordt verkregen een modern bedrijf met respectabelen omzet vormen. Een dubbelganger van Napoleon I. Toen Napoleon na den Rnssischen veldtocht te Parijs terugkeerde, werd hem bericht dat daar een man woonde, die hem in gestalte en gelaatstrekken sprekend geleek. De keizer liet dien man bij zich komen en moest toestemmen dat de gelijkenis verbazend was. Op zijn bevel leedde La Touche zoo heette de Parijzenaar zich in een uniform, zooals de keizer op dat oogenblik droeg en nu geleken de heeren op elkaar als twee druppels water La Touche was bediende in een handelshuis, maar toonde geen groote voorliefde voor zijn betrekking Hij verzocht daarom den keizer om een plaats als luitenant bij een regiment lanciers. Hoewel Napoleon bij het onder houd met den man al spoedig bemerkt had, dat deze niet hogen kon op een scherp verstand, eerder tot de dommen behoorde, stond hij hem toch zijn verzoek toe. Lachend zei hij daarbij tot zijn omgeving: „Wat zullen mijn soldaten wel zeggen, als zij twee Napoleons zien inet maar één hoofd." La Touche of De La Touche, zooals de nieuwbakken luitenant zich voortaan liet noemen, beleefde na 1814 niet veel plezier van zijn gelijkenis met den grooten veroveraar. Terwijl deze op Elba verban nen was, verkeerde zijn dubbelganger in bestendige vrees, dat men hem voor den keizer zou aanzien en gevangen nemen. Weken aehtereen durfde hij zich niet op straat vertoonen. M en heeft hem echter met rust gelaten en de «onechte» Napo leon was na den val \an den echten spoedig vergeten Huisdieverij. Volgens een Amsterdamsche keur van 23 Januari 1682 werd huisdieverij, waar ouder verslaan werd het plegen van dief stal binnenshuis door personen, die in huisdieust waren, streng gestraft. Het desbetreffende art. luidde: „Alle huisdieverij, door knechts, kameniers, meiden, naaisters, minnemoers, of, door hun toedoen, door anderen bedreveu wor Jende 't zij die in veel of weinig bestaat zal voortaan, zonder eenige kreuking, met een slrenge geeseling wor den gestraften bovendien zal de dief voor eenigen tijd in 't spin- of tucht huis gezet worden, naar gelegenheid van zaken». Gedurende de geheele 18de eeuw werd aan bovehstaande bepaling streng de hand gehouden en menige dienstbode of dienstknecht, die zich aan zijns meesiers eigendom vergrepen had, moest de stok slagen als straf daarvoor in ontvangst nemen. *Het is ook wel eens gebeurd, dat de meid of de knecht, van diefstal beschul digd, de geeseling ondergaan had, ter wijl eenigen tijd daarna het vermiste voorwerp in huis teruggevonden werd, waardoor de onschuld van den reeds ge- geeselde zonneklaar bleek. Een gëtechtelijke dwaling dus. Maar wee dan den ongelukkigen man of de vrouw, die blijkbaar jp lichtvaardige gronden de geeseling gelast had. Naar oude zeden trad dan het volksgericht op, de geheele buurt, alle kennissen én vrien den van den ten onrechte gestrafte, liep tezamen, om het huis te bestormen en te plunderen En voor de schutters tijd hadden ge had in het geweer te komen, was het feit gebeurd en had de gerechtigheid haar loop gehad. Ook al was er wel tijd ge weest om de plundering te verhinderen, de schutters tnaakten niet veel haast. De volkszeden waren ook de hunne. Wetenswaardigheden. In Amerika worden met zoeklichten re clames op de wolkeu geprojecteerd. De oude Egyptenaren hadden hel al ver gebracht in de kunst van glasblazen, wat blijkt uit opgravingen van oude ko ningsgraven van ongeveer 1800 jaar voor Christus, waarop men. reliefs met glasbla zers aantrof. De groote uitvinder Edison, van vaders zijde van Hollandsche afkomst, is reeds 79 jaar, maar heeft nog nooit den tijd kunnen vinden een boek te schrijven. Een zwijgzaam mensch spreekt tot zijn zestigste jaar nog ongeveer 35 millioen woorden, maar een druk prater brengt het tot twee milliard. Een Siberische reus heeft een lengte bereikt van 2 meter en 82 centimeter en een gewicht van208 kilogram. In Frankrijk breDgt de champignon teelt jaarlijks meer dan f18.000.000 op Een derde deel van het totale nationale vermogen in Engeland bevindt zich in handen van slecht 36.000 menschen Ons land gebruikt per jaar 8970 H.L alcohol voor reuk- en toiletwater. De Vereenigde Staten tellen op een bevolking van 106 millioen zielen 4000 ziekenhuizen, met in totaal 311.000 bed- den, dat is dus gemiddeld één bed op 840 inwoners. Een wijfjeskarper kan in één keer meer dan 700.000 eitjes leggen. Vrouwen prikkelbaarder dan mannen. Dat de vrouwen het prikkelbaarste ge slacht zijn, wordt door alle mannen be weerd en door alle vrouwen bestreden. Thans heeft echter een dame zelf de juistheid dezer bewering wetenschappelijk bevestigd Een professorin aan de Uni versiteit te Illinois Emily Williams heeft een groot aantal mannen en vrouwen tusschen de 18 en 24 jaar onderzocht op een gelijke proef van reactie, nl op de zoogenaamde patellarreflex. Deze reflex is voor het onderzoek van het zenuwgestel van groot belang. Legt men het eene been over het andere en laat men het geheel los hangen, dan is een lichte slag op de zenuw beneden den knieschuif voldoende om het los hangende been omhoog te doen gaan. Deze reflex, die individueel zeer verschillend is, blijft bij vele zenuwziekten uit. Daar de reactie door lichamelijke ver zorging door voeding, baden en andere factoren beïnvloed wordt koos Miss Willi ams voor haar onderzoek normale perso nen, die,onder gelijke levensomstandighe den verkeeren. Met eiken persoon werden «kMÜMHARDT'S Doos 30 et KeelpijntableWen 30 en 60 ct nu APOTH. EN DROGISTEN lil. - 100 proeven genomen Daarbij werd het resultaat bereikt, dat bij de mannen een reflex van nog geen 35 c M werd verkre gen, terwijl de vrouwen bijna 48 c.M be reikten De snelheid der reactie was bij de vrouwen veel gelijkmatiger dan bij de mannen. Miss Williams trekt uit deze proeven de conclusie, dat de vrouwen sterker met haar zenuwen reageeren dan de mannen en dus prikkelbaarder zijn LICHT OP. Zaterdag 5 Maart Zondag 6 Maart Maandag 7 Maart 6.13 uur 6.15 uur 6.17 uur INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Goed tooneel in Goes. Naar aanleiding van uw verslag van de opvoering van «Rooie Sien" en uw daarin geuite wensch dat er hier ,iets gedaan" moet worden teneinde te Goes goed tooneelspel te krijgen, moet ik u meedeelen, dat hier ter stede daarvoor, ook door het comité mevr. Mann, moeite is gedaan. Een garantievereeniging kan worden opgericht of een garantiefonds gevormd, om bij evéntueele te korten te kunnen bijpassen, doch een onoverkomelijk be zwaar is, dat hier geen schouwburgzaal is, die een voldoend aantal plaatsen heeft, om een behoorlijke recette mogelijk te maken. Waar nu de goede tooneelgezelschappen f 600,en f 7 00,vragen om meteen goed stuk een avond te Goes te spelen, daar is het duidelijk, dat dit tot de on mogelijkheden moet behooren. Het garantiefonds zou nimmer kans hebben iets te ontvangen van de recette, doch altijd geducht moeten bijpassen en na een paar voorstellingen uitgeput zijn, Hoogachtend, A B. SOM ER. (Ook wij hebben de bezwaren, die de inzender hier formuleert ouder oogen ge zien. Het is ons bekend, dat een goed tooneelgezelschap f 600,— a f 700, vraagt indien het speciaal naar Goes moet komen. De kosten zouden echter vermin deren als onze stad gebruik maakte van hare ligging, d.w.z op de route Holland- Zierikzee, Holland-Middelburg. Een too neel ensemble dat in die steden moet optreden en dus de reiskosten toch heeft, zal zeker voor minder dan f 600,een avond willen geven. Zoo dit zelfs niet het geval ware zou o.i. niet iedere voorstel ling noodwendig op een flnancieele mis lukking moeten uitloopen. Als de kleine Goesche schouwburg steeds geheel gevuld is (en dit moet de taak van de eventneele vereeniging zijn) zal hel garantiefonds niet aangesproken behoeven te worden (Hoofdred. „G. Crt BURGERLIJKE STAND over de maand Februari 1927. BORSSELE. Overleden4, Joost de Dreu, 5 weken, z.v. Janus de Dreu en Maatje Moerdijk 12, Neeltje Dellebeke, 37 jr., echtgenoote van Franpois Willem Perrels. HEINKEN8ZAND. Geboren: 10, Pieternella, d.v. Laurens Koster en van Catharina Schreurs 12, Catharina Maria, d.v. Marinus Bouwdewijn van Iwaarden en van Appolonia Lokerse13, Pieter, z v. Fredericns Charles Jansen Verplanke en van Helena Cornelia Maria Jansen; 16, Gillis, z.v. Cornells Charel Cappon en van Katharina Geschiere21, Bastiaan, z.v. Adriaan Simonse en van Cornelia Smits'; 22, Laurina Lena, d.v. Isaac Paauwe en van Janna Meyaard24, Johannis, z.v. Johannis van Baaien en Cornelia Neeltje Kristelijn. Gehuwd 10, Pieter Koens, 28 jr. en Pieternella Courtin, 25 jr.; 17, Jaap de Jonge, 27 jr. en Maria Catharina de Jong, 26 jr.; 17, Herman Lammer», 25 jr. en Cornelia Molhoek, 22 jr.17, Cornells Almekinders, 25 jr. en Cornelia Nijsse, 23 jr.28, Joannes van den Dries, 28 jr. en Margaretha Yermue, 27 jr. Overleden 14, Clasina van de Merbe, 67 jr., weduwe van Krijn Geschiere17, Izak Burgel, 1 jr, z.v. Jan Johannes Jacobus Burgel en van Christina Lucasse HOEDEKENSKERKE. Overleden 15, Neeltje de Visser, 62 j., wed. Johannes Joziasse. 21, Neeltje Lavooy, 8'ó j wed. Willem de Bart. 27, Johanna Hoekman, 61 j., eohtg. van Marinus Kesselaar. Gehuwd3, Jacobus Harthoom, 25 j j.m te Oudelande en Francina Pieternella de Putter, 27 j„ j.d 's HEER ARENDSKERKE Geboren 2, Gerardus. z.v Dinginus van ',t West- ende en Helena van Gestel 8, Cornelia, d.v. Marinus van Stee en Keetje Goense 5, Geertruida Elizabeth, d.v. Adriaan Pieters en Pie'ernella Raas. 10, Hubertus, z.v. Jan Machiel Raas en Jacoba Ver meulen 18, Cornelia, dv Adriaan van den Dries en Jacoba Paulusse 16, Gilles z.v. Jacob Paardekooper en Maria Ver sluis. 16, Petrus Franciscus Cornelia, d v. Jacobus Everraad en Maria Catharina Huijgens. 18 Laurus, z.v. Cornelis Wil lem Traas en Jannetje Wiskerke. Gehuwd 10, Albrecht Rijk, 29 j j m en Clazina van Stee, 31 jj d. 24, Chris tiaan Dekker 26 j j.men Jacoba Louwerse, 21 j., j d. 24, Adriaan Boone, 25 j., j.m., en Cornelia Dekker, 21 j ,j d Overleden 6, Aartje Verhulst, 77 j wed. van Marinus Tazelaar. 15, Bastiaan Remijn, 89 j weduwn. van Maatje de l'aar 16, Maria Cornelisse, 84 jwed van Marinus Oite. 26, levenloos Sange- geven kind van Jan Marinus Baaijehs en Wilhelmina Sandee. NIS8E Geboren14, Jacoba, d.v. Nieolaas Otte en Johanna Jacoba van der Vliet; 28, Geertruid, d.v. Geerard Nieuwenhuijze en Maatje Slabbekoorn. Ondertrouwd Jacobus van Weele, 37 jaar, j m te 's Gravenpolder, en Jaco- mina Nienweuhuijse, 37 jaar, ,d. teNisse. OVEZAND Geboren: 12, Cornelis Johannis, d.v, C de Winter en G. Goense 22, Jannetje, d v. A. de Jager en L. C. Maat; 28, Joannes Rombout Elizabeth Theresia, z.v. J. R M. Adriaanse en M. Cameron 27, Maarten, z.v. A. Anthonise en J. Poelmpn Overleden 2, Pieternella Driedijk 76 j. 25, Jacob Rentmeester 2 mnd. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruin een hall uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen Maart Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 4.19 4 44 9.44 10.03 5.03 5.27 10.33 10.52 5 46 6.08 11.25 11.41 6 27 6.58 0.10 7.06 7 32 0.27 0.54 7.48 8.18 1.13 1.42 8.42 9.24 2.02 '2.34 MARKTBERICHT. MIDDELBURG, 3 Maart. Op de graan markt was de aanvoer gering De prijzen waren als volgt; Tarwefl4,50f 15,00. witte boonen ongelezen f 18,00f20,00 gelezen f 22,00—-f 23,50, kroonerwten f 20,00f 22,00, lange bruine boonen ongelezen f 10,50f 11,50, gelezen f 12,50 f 13,50, ronde bruine boonen ongelezen f 22,00—f 24,00, gelezen f 30,00—f 82,— maanzaad f 48,00 f 50,00. Boter f0,92'/at ParL prijs fI,02'/2. Kipeieren f 5,00, part prijs f 6,00. Eendeieren f5,50, part. prus f 7,50 Ganseieren handelsprijs f 14,00. dachten, dat niemand anders dat gedaan kon hebben, danBarendje Kwik! Eerst wilde de koning daar niets van ge- looven. Maar de booge heeren van het Hof zeiden op het laatst ronduit: Ba rendje Kwik heeft het gedaan! Kijk maar eens hoe bleek hij ziet en hoe angstig bij kijkt! Ja, dat zag koning Suikeirbuik ook. En de kroon werd maar niet gevonden. Toen beval de koning plechtig: Gaat al len naar de groote zaal! Ik zal recht gaan spreken! Alle heeren van het hof, alle bedien den, alle knechts en lakeien, kortom al die bewoners van bet paleis van den ko king, verzamelden zich met bedrukte ge- ichten un die groote zaal. In tusschen was het al middag geworden. Het duurde Lang, vóór de Koning kwam. Eindelijk trad hij binnen, met een hermelijnen mantel aan en een. zilveren kroon op zijn hoofd. Hij ging op den troon zitten en zei met een ernstig gezicht: Onderdanen, er is onder U een dief, die mijn gouden kroon ge stolen heeft. Wie heeft dat gedaan? Het was doodstil in de zaal. Niemand bewoog. Toen zei de koning, met een heel bedroefd gezicht: Als dan niemand bekent, zal ik zeggen, wien ik verdenk, mijn gouden kroon te hebben gestolen BarendjeKwik. Och, wat slecht! riepen alle men- schejn in de zaal en keken erg boos naar Barendje. Barendje Kwik werd erg bleek. Majesteit, riep hij uit. „Wil U me niet gelooven? Ik heb het heusch niet gedaan, ik heb het niet gedaan!" Zoo, zei de koning, als jij het niet ge daan hebt, Barendje, waar is dan mijn kroon? Jij hebt hem gisteren gepoetst en hem op mijn stoel naast mijn bed egd! Jij moet 's nachts oppassen, dat er geen dieven in mijn kamer komen". Jawel, Majesteit, dat is zoo, maar ik heb het heusch toch niet gedaan! Ik ben vannacht even in slaap gevallen, ziet U, omdat ik zo'o moe was van gisteren. Mis schien is er toen wel een dief gekomen! Praatjes, zei de koning. Edele Heeren van het hof, ik stel voor, Barendje Kwik naair de gevangenis te sturen! Heeft er nog iemand iets te zeggen, om Barendje Kwik te verdedigen? Weer was het doodstil. Niemand zei iets om Barendje te helpen. De tranen liepen Barendje over zijn wangen. Was er dan niemand, die wou zeggen, dat hij het niet had gedaan Toen opeens werd er tegen de deur gebonsd. De deur vloog open en wie stormde daar naar binnen, regelrecht naar den koning toe? Het kleine weesjongetje, dat het complot tegen Barendje had af geluisterd: Majesteit, Majesteit! riep hij zoo hard hij kon, Barendje Kwik heeft het niet gedaan! Barendje is onschuldig Luistert U eens, ik heb een geheim af- DE LOTGEVALLEN VAN BARENDJE KWIK AAN HET HOF VAN KONING SUIKERBUIK. (Vervolg). Wel sapperdemosterdpot! riep Koning Suikierbuik den volgenden morgen., toen hij wakker werd en zich wilde aanklee- den: waar is mijn gouden kroon gebleven? De kroon, die altijd op een stoel naast zijn bed lag, was verdwenen! Barendje Kwik! riep de Koning, „waar ben je, kom dadelijk hier, waar is mijn gouden kroon, vlug zeg het?! Barendje Kwik kwam ademloos aange kropen en stamelde: Ik-ik-ik weet het niet, Majesteit, ik heb hem gisteren zelf opgepoetst en op den stoel naast Uw bed gelegd. Hij moet er nog liggen! Maar hij is er niet! riep de koning boos. Laat alle deuren van het paleis sluiten en laten alle lakeien en knechten naar den kroon zoeken. Het heele paleis moet doorzocht wordenZeg dat aan den hofmaarschalk Een oogjenblik later was het heele pa leis in rep en roer. Alles werd onder ste boven gehaald, zelfs zochten ze in het fornuis van den kok. Maar nergens was de gouden kroon te vinden. Onder- tusschen kwamen een paar van de edele graven en baronnen en ook de deftige schoenenfabrikant naar Koning Suiker- buik toe en fluisterden, dat de kroon vast en zeker gestolen was. En dat zij En toen vertelde hij alles, wat hij gehoord had. Zoo, zei de koning, maar is dat allemaal waar? Heeft de schoe nenfabrikant den kroon weggenomen, om Barendje valsch te beschuldigen? Toen kwamen de twee generaals naar voren en zeiden: Majesteit, het is waar! Wij hebben het ook gehoord. Wij wilden er niet aan mee doen, maar beloofden de andere heeren niet te verraden. Maar nu het wees jongetje alles verteld heeft, mogen we het wel zeggen! Barendje heeft het niet gedaan Hoeral Hoera! riepen toen allen. Dat is mooi van jelui. Leve Barendje Kwik. De Koning was erg blij, dat zijn kleine vriend Barendje onschuldig was. Hij liet dadelijk den schoenenfabrikant door twee soldaten gevangen nemen en zei toen: Barendje Kwik, mijn jongen, kom hier naast me staan, naast den troon! Zoo, en nu mag jij zeggen, wat voor straf de schoenenfabrikant moet hebben! Barendje dacht even na en toen zei hij: Hij moet al de weeskinderen nieuwe schoenen geven! Voor niemendal! Alle aanwezigen juich/ten. En het ge beurde, zooals Barendje gezegd had. (Wordt vervolgd). Beste jongens en meisjes, Hier zijn de oplossingen van de vo rige raadsels: 1. Bloemen (b, olm, boord, bloemen, emmer, mes, n). 2. Spreken is zilver, zwijgen is goud. 3. Ruiker, sui ker, duiker. De nieuwe raadsels zijn: 1. Mijn geheel bestaat uit 11 letters en noemt iets, dat door kleermakers, stoe lenmakers, borstelmakers enz. gebruikt wordt. Mijn tweede vindt je altijd aan mijn eerste. Je kunt me ook in drieën hakken. Dan is mijn eerste een ander word voor „twee", mijn tweede den naam van een boom, mijn derde iets, dat je aain elk mensch vindt. Ra, ra, wat is dat? 2. Met b ben ik een gevaarlijk ding, met d ben ik niet slim, met g plak ik erg, met k ben ik een nuttig voorwerp, waarin je water kunt Wlen, met s een ding, dat jelui onder de rekenles tegen komt. 3. Wie vindt de verborgen bloem in deze zin: Zeg aan Tkerese dat ik kom, QOM KAREL.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 3