Heeren-Zelfbmiiers. Kamer Overzicht. Provincie. NieuWs. Rechtszaken. Gemengd NieuWs. Allerlei. 444e STAATSLOTERIJ. flink Ksnder-Werkmeisje, Firma HEIJKAM ÜIASSEE Doopsgezinde Gemeente. Zondag 6 Maart des morgens te half elf uur: Ds. J. Kdeliebakker. TWEEDE KAMER. De besprekingen!over bet ontwapenings voorstel vain den heer Ter Laan c.s. zijn Woensdag voortgezet. De heer Veraart hield zich een beetje op de vlakte. Hij vond den oorlog'immo reel enz., maar wenschte op de vrede lievende invite van de S.D.A.P. (zoo zullen we het tenminste maar noemen) niet in te gaan. Invloed van Monseig neur? Men moet zich, zeide de Michaëlist, met zekere skepsis stellen zoowel tegen over de groep, die zegt: Er is geen. op lossing te vinden, als tegen de groep', die de oplossing kant en klaar beeft. Wat het voorstel zelf betreft, zeide de heer Veraart, dat het vrij naïef is, te meenen, dat vermindering van het con tingent een vorm van ontwapening is. De groote oorlog beeft duidelijk genoeg laten zien in hoe korten tijd legers a. h. w. uit den grond worden gestampt. Spr. vroeg zich af, of van de overwe ging, dat verdediging in den modernen oorlog onzinnig is, ontwapening de lo gische conclusie moet zijn. Alle bezwa ren tegen den strijd met de moderne wapenen gelden alleen dien strijd zelf, doch niet het hebben van een klein po litie leger. Na den heer 'Veraart sprak de so ciaal-democratische predikant Van der Heide. Hij bekeek de zaak van den ethi- sohen kant, zonder nochtans met gevoels argumenten a la ,,'t Is toch verschrikke lijk!" aan te komen. Hij achtte bet ge vaar van ontwapening minder groot dan het gevaar bij bewapening. De promotor van de R. K. Volks partij, Mr. Pius Arts, vond ontwapening een mooi voorstel en wilde het roode voorstel steunen. Spr. meende, dat de moreele motie ven., voor het ontwapeningsvoorstel der Soc.-Dem. aangevoerd* niet voldoende zijn. Hoofdmotief is tenslotte echter, dat het volk den oorlog niet wil. De volgende spreker, de oud-minister van oorlog Van Dijk, zag in het voor stel niet anders dan een paradepaardje van de S.D.A.P. Zoowel op historische moralibeitsgronden achtte bij het voorstel volkomen onaannemelijk. Het leger is er niet om onrecht te plegen, maar om bet recht te handhaven, c.q. onrecht te wreken. De heer Albarda hield een uitvoerige pleitrede voor het ontwerp en. schermut selde wat met den heer Louw de Visser. Gisteren is eerst de beer Marchant als verdediger van het voorstel opgetre den, en daarna de heer Zadelhoff. Bei den kwamen in botsing met clen afgevaar digde van Moskou. Het slot van dem i'middag was rusti ger. De heer Boon begon een rede, waar in hij o.a. wees op de herhaalde front veranderingen der sociaal- en vrijzinnig- democraten in het bewapeningsvraagstuk en niet minder dan vijf uitspraken van Vandervelde aanhaalde tegen, eenzijdige ontwapening. De oor logs begrooting van België wordt dan ook juist weer ver hoogd Met een beroep o.a. op Politis be toogde de heer Boon, dat een eenzijdige ontwapening precies datgene doet wat de heer Albarda van de bewapening had beweerd: zij trekt den oorlog aan. Een redelijke bewapening daarentegen houdt den oorlog buiten 'de grenzen, werkt dus vooral preventief, zooals dat is gebleken in die jaren '14'18, Toen waren trou wens óók de sociaal-democraten heel blij, dat we een redelijke weermacht hadden. Film-vertooning. In de' Sociëteit „St. Joris" te Mid delburg zal 10 Maart vertoond worden de film over zuigelingenverzorging en zuigeliingenbescheirming. Ierseke. In Februari werden oesters uitgevoerd als volgt: Nederland 239.208, Engeland 1.783.950, België 160.570, Duitschland 380.810, Frankrijk 3100, Andere landen 36.675. Totaal 2.604.313. Het vorig jaar bedroeg de uitvoer 2.012.683. Voor een overvolle zaal hield Don derdag de afdeeling Ierseke van den „bond voor Staatspensionneering" haar jaarver vergadering in de zaal Nolet. De voorzitter, de heer J. Ossewaarde, hield eene openingsrede, welke leidde tot Jiet met algemeene stemmen aannemen eener motie, waarin de wensch voor een Volkspetionnement wordt uitgedrukt en die ter kennis zal gebracht worden van het hoofdbestuur. De secretaris de heer M. Scheele Sr., las de notulen en bracht "zijn jaarverslag uit. Het laatste deed ook de penningmeester, de heer C. Zweedijk. Bij acclamatie werd de aftredende vice- voorzitter de heer J. J. van der Peijl, herkozen, die de benoeming aannam. Door den.'bondspropagandist, den heer Osse waarde voornoemd, zal getracht worden te fjCruiningen eeine afdeeling te stichten, die te Wemeldinge te doen opleven., als mede zooo mogelijk te Kapelle de ont bonden© te herstellen. De tooneelverecni- gingj „de Vriendenkring" alhier, welke een .goed propagandastukje„Arm Moe dertje- ten tooneele bracht, wil daaraan medewerken. Ook gaf de kring nog de komische scène: „Een fijine familie" (6 persoijpn). Verder leverden voordrachten de leden: C. Pekaar Az., J. J. v. d. Peijl £n L. Bom Jz. Een collecte bracht f 10,— op. Aangename afwisseling werd verkregen door het zingen der bondslie deren met piano- en vioolbegeleiding der heeren J[. Nolet en W. Bom Lzn. Voor de Statenverkiezing werd den raad gege ven: Stemt op de voorstanders van pre- mievrij,,staatspensioen. Acht nieuwe leden meldden,.zich aan en de voorzitter sloot met een dankwoord aan alle medewer kenden en opgekomenen, waarna een bal volgde, Rilland-Baih. Alhier werd ten behoeve van d©> Wed. Biersteker te Ierseke ge collecteerd f 97,80. Vlissingen. Gistermiddag werd in de omgeving van de electrische centrale der Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen een slag gehoord en vreesde men voor een erg ongeluk. Het bleek echter, dat slechts een buis gesprongen was en ver der geen materieele schade was aange richt en het ook zonder persoonlijke on gelukken was afgeloopen. Rechtbank te Middelburg. Ln de zitting van 4 Maart werd ver oordeeld wegens diefstal: A. v. S., 18jr., werkman te Ierseke tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Oorlog op liet toon eel. Toen een dezer avonden in de San Carlo Opera te Napels het scherm zou worden opgehaald voor het bedrijf van ,/Aïda" met zijn schitterenden krijgsstoet en de Egyptische troepen van koning Radamès met de gevangen genomen krij gers uit het Ethiopische leger van koning Araouasrud op het tooneel gereed stonden hoorde het publiek eensklaps een helsch spektakel, tiet bleek dat de figuranten van het zegevierende leger hun rol wat al te ernstig hadden opgevat en hun krijgsgevangenen waren gaan honen, De Ethiopiërs trokken dit zóó aan dat zij er op los gingen slaan, waarbij een slaaf" door een speer werd gewond Pas toen de politie de vechtenden had gescheiden, kon de voorstelling beginnen Een bokser, die zijn mees ter vond. Sandoz, een bekend Fransch athleet, had. verleden jaar in Augustus een kamer gehuurd in een hotel op de bouvelard '.ochechouart te Parijs. De lakens waren niet al te schoon en Sandoz beklaagde zich daarover bij den kellner. Deze, die Sandoz niet herkende, weid handtastelijk. Er ontstond een korte worsteling, waarin Sandoz het aflegde, doordat hij door een ruit viel en zich ernstig verwondde. De bokser was er zoo ernstig aan toe, dat hij in een ziekenhuis verpleegd moest worden. Toen hij beter was, stelde hij een klacht en een actie tot schadever goeding in tegen de'n kellner. Woensdag heeft deze zaak voor de Parijsche recht bank gediend. Sandoz' advocaat zei, dat zijn cliënt overrompeld was door den aan val van den kellner. Sandoz zelf ver baasde de rechters door een onmiddellijke revanche voor te stellen, voor de recht bank. Deze heeft zich het genoegen van deze zeldzame vertooning ontzegd en zich ermee vergenoegd den kellner te veroor- deelen tot 50 franc boete en 2000 fr schadevergoeding. Prinses Astrid. Een Bmsselsch blad vertelt, dat Prinses Astrid, dei jeugdige gemalin van den kroon prins,'Alie tot dusver noch het Fransch noch het Vilaamsch meester is, zich van het Engelsch bedient, wanneer zij zich tot de' Belgen richt. Verstaan deze geen Engelsch dan treed prins Leopold als tolk op. Onlangs,j,op een feest te Brussel, sprak 'de prinses in het Engelsch een jong meisje toe, dat haar bloemen had gegeven Het antwoord dat het meisje de prinses gaf was steeds: //yes, wat tot vermakelijke misverstanden aan'eidibg gaf. Een der aanwezigen merkte toen op, dat hij zou trachten zich zoo spoedig mogelijk in het Engelsch te kunnen uitdrukken. Mfaarop de hertogin antwoordde,dat dit, wat haar betrof wel niet noodig zou zijn, daar zij het haar plicht acht zoo gauw mogelijk' de beide landstalen te kennen Zij hoopte dat dit Diet laDg meer zoudurrn. Een premie op moord. Naar sir Percival Phillips, die voor de //Daily Mail" te Sjanghai vertoeft, aan dat blad meldt, is daar een communis tische samenzwering ontdekt, die door moorden de werklieden wilde dwingen zich bij de roode arbeidersbeweging aan te sluiten. Een Chinees, die de Chineesche opzichters van een katoenspinnerij neer geschoten had, heeft bekend, dat hij 10 dollar (ongeveer f ]5) en een revolver had ontvangen van een drijver van de arbeiderspartij. Hij had de vermoorde vrouw nooit gezien, voordat zij hem aan gewezen werd om te vermoordeu. De samenzwering zou een lange lijst van slachtoffers hebben opgesteld, die vermoord moestei^worden om de afvallige arbeiders schrik aan te jagen, die men verantwoordelijk acht voor het mislukken van de jongste staking. Be laatste 12 dagen is er iedere o dag een moord ge pleegd. G e v a a r 1 ij k e gel ij ke nissen. Heel Italië ^preekt plotseling over den schilder Cadorin, tot dusver vrij onbe keud. Hem wds opgedragen een plafond schildering te maken in de bal- en de eetzaal van een nieuw luxehotel te Rome. Kenners verklaren, dat zijn werk in artis tiek opzicht voortreffelijk is, doch er is gebleken, dat de Venus, de muzen en nymfen, die in bevallige houding, maar evens in natuurlijken staat zijn afgebeeld por retten zijn van bekende dames in Kotne, o a. een prinses, een hertogin, een markiezin en de echtgenoote van een gezant Verschillende dames hebben besloten net te doen alsof zij de gelijkenis niet zienanderen zijn gaan protesteeren. Het loopt storm van kijkers in het nieuwe hotel. Wetenswaardigheden. De vischrijkdom van de Noordelijke kusten van den Stillen en den Atlantischen Oceaan is oorzaak, dat men er telkens nieuwe conserveeringsmethoden moet toe passen. De grondgedachte van het con serveeringsp»oces met vloeibare lucht is de overweging, dat snelle afkoeling de voorkeur verdient boven langzame, Vis- schen, die in vloeibare lucht zijn gecon serveerd, blijven een halfjaar versch en zijn wanneer zij gekookt op tafel komen, niet van versche te onderscheiden. Mozart was een waar wonderkind, op elfjarigen leeftijd componeerde hij zijn eerste opera. Een exemplaar van Dante's Goddelijke Comedie, die in 1491 te Vene ië ver scheen, en door den Milaneeschen minia tuurschilder Piere da Vighino door 350 gekleurde prentjes verlucht werd, is op een Parijsche verkooping geveild en bracht den zeer hoogen prijs op van 106.000 francs. Op dezelfde veiling werd voor twee Spaansch Moorsche faience vaasjes ieder 350.000 francs betaald. Er bestaan zeven sociale hoofdzon den in de wereldL. Politiek zonder principes2. Rijkdom zonder arbeid 3 Genoegen zonder bewustheid 4. Kennis zonder karakter; 5. Handel zonder mora liteit6. Wetenschap zonder humaniteit; 7. Godsdienst zonder opofiëriug Het fatalisme van den Arabier komt sterk aan den dag, als zich een sprink hanenplaag vertoont. Als de gevreesde insecten in het gezicht komen, neemt hi geen deel aan de middelen, die in het werk worden gesteld om hen te weren hij begroet hen als ^God's leger7' en kruist de armen, tot het leger weder af getrokken is. Het zeewater is het zoutst bij den evenaar, tengevolge van de sterke ver damping, welke veel water aan de zee onttrekt, waardoor het zoutgehalte groo ter wordt. Waar citroenen al niet voor dienen. Steeds meer geliefd wordt het gebruik van citroenen in nagenoeg iedere huis houding. Een „kwast" is voor veel kwa len een probaat geneesmiddel. Men ge bruikt hem bij verkoudheid, griep, koorts, tegen corpulentie (maar dian zonder sui ker), en, niet te vergeten, als een uitste kend middel om den dorst te lesschen. Verder is citroen in. de keuken vrijwel onmisbaar, niet alleen bij pudding, vla, inmaak, en ter versiering vain schotels, maar ook om de azijn te vervangen voor menschen met een zwakke maag en voor wie niet van scherp zuur houdt. Toch zijn er nog tal van andere zaken waarvoor men met goed gevolg citroen kan gebruiken, en deze zijn niet zoo alge meen bekend. Zoo vond „Opgang" in een oud receptenboek vermeld, dat ci troen een heilzaam geneesmiddel is voor rheumatiek. 't Zal wel niet altijd baten, maar toch waarschijnlijk in sommige ge vallen. Men moet de citroenen voor dit doel flink afwasschen, in schijven snij den, de pitten er uithalen en ze met water langzaam laten koken. Op twee citroenen neemt men tyb L. water, en laat dit op een zacht vuur tot op een derde verkoken. Het overgebleven vocht wordt met suiker ver mengd en men drinkt het 's avonds voor liet naar bed gaan. Aanvangende met 2 citroenen in de twee dagen, kan men de hoeveelheid opvoeren tot 6 a 8 vruchten per dag. De rheumatiek is echter meestal reeds verdwenen voor men tot dit groote getal is gekomen. Ook bij plotseling opgekomen hoofd pijn is citroen dikwijls een uitstekend geneesmiddel. Men vermengt het sap van een citroen met een glas water of spuit water zonder suiker, en drinkt dit vlug uit. In de meeste gevallen verdwijnt daar na de hoofdpijn spoedig. Bij hevige hoest of heeschheid maakt men van citroensap met suiker een dikke bnèi en laat deze door den patiënt op lepelen reeds spoedig geeft dit middel verlichting. Weinig zou men vermoeden dal citroen een heilzaam middel is bij puistjes in het gezicht en bij ruwe of gesprongen han den. Men gebruikt, hiervoor het binnen ste, zachte vruchtvleesch van een uitge knepen citroen en wrijft er gezicht of handen mee in, 's avonds vóór het naar bed gaan. 's Morgens bij het ontwaken zal men- verrast zijn over de gunstige werking van dit middel. Ook bij pijnlijk tandvLeiesoh kan men citroen gebruiken met goed resultaat. Hiervoor neemt men citroensap met wa ter en poetst daarmee de tanden. Baat het niet, het schaadt niet, zegt men van sommige geneesmiddelen in veel gevallen. Maar zelden zal een middel zoo ongevaarlijk zijn als de hier gegeven aan wijzingen voor het gebruik van citroen. Daarbij goedkoop en overal te verkrijgen! Het valt gemakkelijk een proef te nemen. De Amerikaansche buffel. Hoog in het Noord-Westen van Cana da, in het Poolgebied reeds, doet zich op het oogenblik een gebeurtenis voor, die tot de interessantste in de geschiedenis der dierkunde moet worden gerekend. De Amerikaansche bison, die gelijk bekend, bijna geheel was uitgeroeid, heeft zich namelijk in het groote Wainwright-natuiir- monument van de Canadeesche provincie Alberta zoodanig voortgeplant, dat 10.000 van deze dieren daar verwijderd zullen moeten worden en gevestigd in de wouden van het Poolgebied. Zij moeten daartoe een reis van 1500 K.M. maliën. De eerste transporten van twee honderd stuks ieder worden op booten in de nabijheid van La Buitte aan de Sla- verivier overgeladen, want meer dan 500 K.M. werd over het water afgelegd. De cowboys, die het trasport vergezelden, hadden een zeer moeilijke taak, maar zij toonden er tegen te zijn opgewassen. De volgende vijf jaren zullen jaarlijks nieuwe transporten van meer dan 1000 stuks naar Wort Smith ten Noorden van het Atha- baskameer gebracht en in de streek al daar gevestigd worden. Daar bestaat reeds een gebied, waar de buffels be schermd worden; toch is er nog voor ver scheidene duizenden dieren weide in deze streek aanwezig. Hier bevindt zich ook een gebied, waar men jaren geleden een kleine kolonie van den Europeeschen bi son heeft gevestigd, waarvan gelijk bekend in Europa nog slechts sporadisch eenige exemplaren worden aangetroffen, daar de dieren, die in de wouden van den tsaar in Bielostock in stand worden gehouden, door de roode soldaten zijn doodgeschoten (vermoedelijk wegens contra-revolutionai re neigingen). Eveneens is de buffelkudde van. Pless in Opper-Silezië door widdieven vernie tigd. In den Kaukasus is de bison ook vrijwel uitgestorven, alleen in Siberië moeten er hier en daar nog kleine kolo nies bestaan. Toen de Amerikaansche regeering onge veer 50 jaar geleden het Indianengebied van Noord-Montana beschikbaar stelde voor den landbouw, werd de laatste be hoorlijke buffelkudde verjaagd, het laat ste overblijfsel van de zeer groote kud den, die vroeger wouden en prairiën had den bevolkt. De eigenaar vajn de kudde verkocht haar aan de Canadeesche re geering en deze vestigde haar in het na tuurpark van Wainwright. Daar nu de weiden voor de vele duizenden buffels niet meer voldoende zijn, worden nieuwe gebieden met deze dieren bezet. Het is de verdienste van de Amerikaansche buf- felvereeniging, dat het dier behouden is gebleven. In de natuurparken van den staat, die later door de buffelvereeniging met fokdieren bedacht werden en op par ticuliere landgoederen is het aantal buf fels weer tot 5000 gestegen. De Ameri kaansche regeering verstrekt nu aan fok kers gratis fokdieren, om de verdere ver spreiding van den buffel te bevorderen; eveneens worden buffel-echtparen gratis aan dierentuinen, verstrekt. De Europeesche buffel is aanmerke lijk grooter dan zijn Amerikaansche col lega en veel levendiger en wilder. De Amerikaansche buffel is dik en goed hartig. Ook in Mexico zijn nog kleine buffeLkolonies intact gebleven, zoodat men nu met vrij groote zekerheid kan aanne men, dat de buffel gehandhaafd zal blijven. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Ondertrouwd: Marinus Adriaan de Ja ger 25 j. jm. te Kapelle en Aaltje Mar tina Gelok 17 j. jd. Gehuwd: Willem' Mijnsbergen 26 j. jm. te Oost en West-Souburg en Pieter- nella Magdalena de Hond 19 j. jtb VEILINGSVEREENIGÏNG ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 4 Maart 1927. Spruiten f3 a f 11, Witlof f21, Uien f 1.70, Roode kool f 3, Witte kool f3,20, alles per 100 K.G., Bloemkool f7 a f 17 per 100 stuks. Prei f2 a f8 per 100 bos. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 764.6 te Zu rich. Laagste barometerstand 734.4 te Blacksod. De verwachting tot den avond van 5 dezer luidt: krachtige tot stormachtige Z. tot Z.W., later verder ruimende wind, meest zwaar bewolkf of betrokken, regen buien, weinig verandering in temperatuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Maart: 7 Rilland, paarden, Hollmann. 9 Hoogerheide, inspan, van Aalst. 9 Den Burg, Texel, hofstede met wei en bouwland, Mulder. 10 's Gravenpolder, hoefje, boomgaard en bouwland, Kram. 11 Colijnspiaat, kapitalen boeren-inspam, Matthijs. 16 Goes, vendutie, de Wilde en Heij- boier. 16 Kapelle, hoefje, boomgaard, bouw en weiland, Kram. f 16 Kapelle, 2 woonhuizen met schuurtje, tuin en erf; bouwterrein* Kram. 17 Kapelle, boeren-inspan en meubi laire goederen, Kram. 18 Ierseke, huis, schuür, erf en tuin, Kram. 18 Ierseke, landbouwgereedschappen, Kram. 23 Goes, vendutie, de Kok. 30 Goes, inventaris, inboedel, de Wilde en Heijboer. 31 Kloetinge, inboedel, van Dissel. 31 Kloetinge, hoefje, van Dissel. April 27 Kwadendamme, rijwielen, onderdee- len, kachels, enz., De Wilde en Heijboer. 28 's Heer Hendrikskimdieren, herberg- inventaris, inboedel, de Wilde en Heijboer. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Maart: 15 Prins van Oranje, Kunstvrienden, „Zijn revanche' April: 28 en 29, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, „De hofslachter ADVERTENTIËN. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen trouwen knecht GERARD, betuigen wij onzen hartelijken dank. Familie IN 't ANKER. Molenaar. Schore, 4 Maart 1927. LOfEN VERKRIJGBAAR. Trekking begint 21 MAART 1927. P. DE WILDE, Keizerstraat 3 Goes. Mevrouw VAN STOLK~~Huiske<n, Nieuwehaven 37a, Rotterdam, vraagt een v. g. g. v., niet beneden 23 jaar. Nieuwste dessins Groote keuze Concurreerende prijzen.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3