r. II behoort wijn hart f1,10 N°. *28 Vrijdag A Maart I9Ü7 114® Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel, De simpele waarheid. SAMOS PRIMA FEUILLETON "J*"' Binnenland BIGGELAAR'S koffie; 'r> Wereld vani verrukking! Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant I I en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke rege' meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Wanneer mem tot de kerm der dingen doordringt en de feiten in ai hun naakt heid ziet, dan komt men soms tot frap pante conclusies. Maar het is dikwijls moeilijk, door al de franje en alle bij kom stigheden van een kwestie heen te dringen en zoo te komen tot de eigenlijke kern. Zoo is het ook bijvoorbeeld met het oorlogs- en vredesvraagstuk. Ernstige zoekers, goede, eerlijke vrienden van de menschheid en van den vrede dus, trach ten sedert den wereldoorlog het oorlogs- vraagstuk, met ai wat daaraan annex is, tot zijn juiste proporties terug te bren gen en zoo het vraagstuk klaar en duide lijk vqor oogen te stellen. We vinden allen, wanneer we ernstig te rade gaan met ons geweten, oorlog en wat daaraan vastzit, het doelbewust dooden en ver minken van menschen zooals wij zelf zijn, het brengen van nameloos verdriet en schier onherstelbare moreele en physieke schade aan menschen,, die ons persoonlijk niets kwaad wilden, iets vreeselijks. Dat zullen U niet alleen de pacifisten zeggen, doch ook en vooral de stoere1 ke rels, die vier jaren lang in de door men schen gemaakte oorlogshei doorbrachten, wien het gekerm der afzichtelijk verwon den nog in de ooren klinkt, wien de ster venskreet van hun trouwe kameraden nog, nu nog, na tien en meer jaren, hen in hun droomen vervolgt'. Maar toch, wat dan te zeggen van een gevoelen, dat tot zoo grootsche daden van zelfopoffering leidde, de vaderlands liefde? Daarop gaf de Emgelsche vre de s mam Arthur Ponsomby onlangs een interessant antwoord, toen hij zeide: De groote behoefte van de wereld is een nieuwe interpretatie van de vaderlands liefde. We hebben een patriottisme noo- dig, welke hoogste vorm niet is, te ster ven voor zijn land, maarte leven voor zijn land. Etl dan stelde hij met enkele woorden de feiten van den wereldoorlog voor oogen, die simpele feiten, die zoo n schril licht werpen op de nutteloosheid van oor log, als middel om geschillen op te los sen of recht te verkrijgen. In den. wereld oorlog dan, verklaarde hij, hebben Frank rijk en Engeland, later met hulp van Ame rika, vier jaar besteed om een gemeen- schappelijken vijand te overweldigen, om in luxe rietverpakking Fa. J. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 58 door Hod wig Courths—Mahler, „Klein, dom vrouwtje. Je kijkt me aan als Roodkapje den boozen wolf, die haar wilde opeten." Zij glimlachte zuchtend. „Ik ben niet gewend, dat je zoo ruw tegen me spreekt." „Dat heb ik toch ook nu niet gedaan?" ,,'t Leek me zoo, maar ik heb me misschien vergist". „Ja, dat heb je, Rita. Maar je wilde weten of prins Herbert met Carry zou mogen trouwen?" Hij haalde zijne schouders op. „Ik geloof het niet. Ofschoon hij bij troonsopvolging niet in aanmerking komt, daar de hertog zelf verscheidene zoons heeft, geloof ik, dat de hertog zulk een huwelijk heneden zijn stand niet goed zou keuren. Een morganatisch huwelijk zou alleen mogelijk zijn en daar zou Carry nu weer te trotstih voor wezen". Rita zuchtte glimlachend. „Ik zou niet graag eene prinses zijn. Maar laten we nog even tante Maria opzoeken voor we naar het hotel gaan". „Hebben we nog tijid? Je weet we daarna acht jaar te besteden, om dien weer op de been. te helpen. Inderdaad, tot zijn meest elementairen vorm terug gebracht, zou men de kwestie zoo kun nen stellen. En daarbusschem ligt een eindelooze zee van ellende, van dood, verdriet, van smartelijk mensdhenleed. De les, die de wereldoorlog ons heeft ge leerd, was duidelijker, dan één te voren en daarom kan ook terecht gezegd wor den, dat de huidige generatie een ge legenheid heeft, om den oorlog voorgoed uit te bannen, zooals de meinscheid nim mer te voren had. Een confrater van de Chr. Science Monitor te Boston vestigde in dit verband de aandacht op de woorden van Woodrow Wilson, Amerika's pre sident, vóórdat de Vereenigde Staten deel gingen nemen aan den Europeeschen oor log, toen deze zeide: Het Amerikaansche volk is te „trotsch om te vechten". Waar mede gezegd wiLde zijn ofschoon het zóó niet werd opgenomen en aanleiding gaf tot controversie dat een beschaafd, denkend volk, inziet, dat door oorlog niets wordt opgelost, dat door geweld nog nooit eenig misverstand of geschil op afdoende wijze werd uit den weg geruimd, alleen maar verdaagd. En ze ker wilde Wilson ook zeggen., dat het Amerikaanscbe volk te „trotsch was om te vechten", omdat het daarbij zou er kennen, dat het niet in staat was, dat het zoo hardleiersch was eni zoo- weinig de Lessen van het verleden kon begrijpen, om te beseffen, dat de éénige weg uit geschil en wrijving is: arbitrage en ge meenschappelijk overleg. Deze simpele waarheid heeft de huidige generatie te leeren en te doorgronden, dan zal men ook gaan inzien, dat er nog een verhe vener vorm is van vaderlandsliefde, een uiting van het hoogste patriottisme, die geen smart brengt door dood en verwoes ting, doch die alleen vrede en harmonie met zich brengt, als een onafwijsbaar kenmerk van zijn hooge afkomst. Dat is het patriottisme, dat ons in staat stelt, met een goed en blij vertrouwen, onzen tegenstander tegemoet te komen en te pogen langs den weg der rede, door eer lijke arbitrage, en met ter zijde-stelling van alle chauvinistische bravour, elk ge schil te beslechten aan den conferentie- tafel. Nogmaals, de oorlog lost niets op, verdaagt alleen. En er is geen ge schil, zóó groot, dat niet door denkende menschen, van goeden willé, langs arbi- tralen weg tot een bevredigende oplos sing kan wordjen gebracht. Het kan dik wijls moeilijk zijn, de door onrecht in het leven geroepen gevoelens van wraak te vernietigen, niet toe te geven aan dien kist, om met de „wapens" het recht te niemén, dat ons onthouden werd. Daarom is het „leven voor zijn land" ook de hoogste vorm van vader lands bef de. Du re marken. Iemand te Amsterdam heeft aangifte gedaan dat hij vdn een onbekend persoon zouden straks met enkele kennissen di- neeren". Hij keek op zijn horloge. „Wij kunnen nog een half uurtje naar tante Maria gaan". Rita was gelukkig van het gevaarbjk thema afgestapt. Maar Gunter vroeg zich zelf af of hij' het kalm zou kunnen op nemen als Carry met prins Herbert zou trouwen. Hij zei bes Hst „ja" en hij wist toch niet of dit de waarheid was. Het terugzien van Carry had hem weer uit zijn evenwicht gebracht. Eenige vrienden van Gunter hadden zijne uitnoodiging voor eene jachtpartij aangenomen. En Rita's vader vroeg ook eenige weken belet op Valberg. Zoo werd 't dus, kort na den terug keer van het jonge paar, zeer druk en vroolijk op 't slot Valberg. Rita nam op eene bevallige en be koorlijke manier de honneurs van gast vrouw waar. Het iets of wat onzekere bij dit debuut stond haar allerliefst. Gun- ters vrienden noemden hem een geluks vogel en brachten de bekoorlijke gast vrouw, als om strijd, hun hulde. Rita nam al deze h uldebetoogingen aan met een gemengd gevoel van vreugde en ver warring en keek Gunter met een blij lachje aan. Gunter voelde zich weer zeer geluk kig. De gedachte aan Carry verbleekte spoedig. Hij kon het zelfs rustig aanlhoo- ren, als zijne vrienden er over debatteer den of t prins Herbert ernst was met de jonge weduwe of niet. naar hij meende een opgevouwen bank biljet van f 10,in betaling heeft ont vangen, dat hij dien persoon f9,80 heeft terugbetaald,, en hem later bleek dat het opgevouwen papiertje een waardeloos bil jet van 100.000 Mark was. Noodlottige dronkenschap. De chef-monteur van de maatschappij Electron te Breda klom, terwijl hij onder den invloed van sterkedrank verkeerde, in een paal van het hoogspanningsnet te Sneek, in de onmiddellijke nabijheid van den Leeuwarder straatweg. Boven geko men, sloeg de jonge man een hand aan den, draad, met het gevolg, dat hij met geheel verschroeide hand naar beneden sloeg en als lijk werd opgenomen. Ontsnapt. Dinsdagavond heeft, zoo meldt de „Limb. Koer.", de bewaker van het huis van bewaring te Maastricht bij zijn ronde de ontdekking gedaan,, dat de inbreker L. M. uit Heerlen, die vorige week te Maas tricht voor de rechtbank wegens zeventien diefstalen met inbraak in en nabij Heer len bijna drie jaar tezamen tegen zich had hooren eischen, was ontsnapt. De man is gevlucht in gevangeniskleeren. Bij een, onderzoek te zijnen huize bleek, dat zijn vrouw spoorloos was verdwenen. Vrouw in brand geraakt. Te Amsterdam is een 70-jarige vrouw in haar woning aan de Elandsgracht in brand geraakt, doordat haar kleederen in aanraking met een petroieumtoestel wa- Av.oBlGGELAARöCg ROOSENDAAL. Zoodra Carry's persoonlijkheid niet haar magmetisclhen invloed op hem uit oefende, voelde hij zich innerlijk van haar bevrijd en hij hoopte in de toekomst ook in haar tegenwoordigheid zijne kalmte te kunnen bewaren. Baron Viktor Valberg voelde zich de eerste weken op Valberg boven verwachting behaaglijk en gelukkig. Hij liet zich met waar genot door Rita verzorgen, verheugde zich hartelijk over haar geluk, constateerde met voldoening, dat zij voortdurend knapper werd en eene bijzofnder aantrekkelijke verschijning was en interesseerde zich levendig voor haar toiletten. Hij gaf haar daarbij allerlei raadgevingen, gedreven door zijn aeste- tisch gevoel en bracht Rita zoover, dat zij belang begon te stellen in haar eigen persoon, en zich volgens haar eigen smaak begon te kleeden. Zoo leerde zij, de voor de vrouw zoo gewichtige kunst, zich ook in haar uiterlijk te doen gelden. Haar vader leerde haar, heur fijne bekoorlijkheid eenigszins te accentiieeren. De volleerde vrouwenkenner beschouwde zijne dochter nu eenigszins als een kunst werk, dat hij geschapen had en waaraan hij nog door allerlei verbeteringen, nieu we schoonheid gaf. Gunter werd ook telkens getroffen door Rita's uiterlijk. Hij begon haar zelfs interessant te vindien. Daar Rita ook nooit op geld behoefde te zien, kon zij zich alles verschaffen, wat haar begeerlijk leek. Baron Viktor verwonderde er zich zelf over, dat zijne dochter hem zooveel be langstelling inboezemde, en zij werd liem ARNE BORG (rechts), de Zweeds che Wereld-kampioen-zwemmer, die thans een tournee door Nederland maakt, nu eens niet in het water gekiekt, maar terwijl hij Zaterdagmorgen zijn kopje koffie gebruikte in de koffie-Hag-lunchroom te Amsterdam. ren gekomen. Zij was bezig de wasch op te hangen, toen plotseling haar rok vlamvatte. Over het gelheele lichaam kreeg zij hevigé brandwonden. In zorgwekkenden toestand is de on gelukkige, nadat haar de eerste hulp door de brandweer was verleend, in het Wil- helmina-Gas thuis ter verpleging opgenomen Goede vangst. Het heeft er alle schijn van dat de militaire politie op Carnavals-Maandag in de buurt van Sittard een goede vangst heeft gedaan. Onder Stadsbroek kwamen twee dezer politiemannen vier personen tegen, die, uit Tudderen komend, in de richting Sittard gingen. De politie hield aan en het bleken te zijn de Duitschers J. S., A. S. en J. F. en een inwoner van Sittard, B. De drie Duitschers wa ren niet in het bezit van de vereisebte pasvisa en toen die politie hen fouilleerde, kwam er een compleet stel inbrekerswerk tuigen, brood, kaas en arsenicum, waar schijnlijk voor het opruimen van lastige honden, en drie met scherp geladen brow nings voor dien dag. Al deze voor men schen die Carnaval gaan vieren wel wat ongewone dingen werden door de politie in beslag genomen en de drie Duitschers werden opgesloten in afwachting van hun uitzetting. Cognacsmokkel in Limburg. Door de kommiezen is te Kerkrade aangehouden een pl.m. 15-jarig meisje, dat eenige flesschen cognac frauduleus van Duitschland naar Nederland had ingevoerd. Zij is, nadat de cognac was in beslag genomen, ter beschikking gesteld van den commissaris van politie. Den laatsten tijd schijnt de smokkel handel, aldus de „Limb. Koer." speciaal in sterken drank, van Duitschland weder welig te tieren, want aanhoudend worden personen door de kommiezen bij die be zigbeid gesnapt. Treurig is het echter, dat het hoofd zakelijk kinderen, jongens en meisjes van 10 tot 16 jaar, uit de naburige Duitsche grensgemeenten" zijn, welke daarvoor wor den geëxploiteerd. liever, hoe mooier zij opbloeid< Zijne vaderlijke ijidelheid maakte zijine liefde grooter. Hij had met Gunter over mevrouw von Croner gesproken en hij, had hem gezegd, dat zij verstandig scheen gewor den. te zijn, sedert den dood van haar man. Dus geloofde Viktor niet, dat het geluk van zijne dochter nog op eenige manier bedreigd werd. Nadat Giunters vrienden vertrokken wa ren, werd het weer stiller op Valberg en het puurde niet lang meer of de onrus tige natuur van baron Viktor ontwaakte weer. Hij beweerde, dat hij naar de stad terug moest om eens te zien of alles in zijn huis nog m orde was. Rita had gehoopt, dat haar vader tot na Kerstmis op Valberg zou blijven. Zij had tante Maria ook uitgenooidigd en er zich op verheugd het Kerstfeest met al hare geliefden te zullen vieren. Vroeger had zij juist op dit feest het meest baar verlatenheid en gemis aan liefde gevoeld en zij vond, dat zij dan nu ook dubbel, al den rijkdom aan liefde dien zij nu bezat, moest ondervinden. Dit alles zei zij haar vader. Glimlachend streelde hij hare wangen. „Natuurlijk vieren we Kerstmis met elkaar, kindje, dat heb ik me niet anders voorgesteld. Maar we hebben nog drie weken, eer het zoover is. Ik kan in dien tijd op mijn gemak mijin huis in orde maken, eenige bezoeken afleggen en mij aanmelden voor het komende uitgaanssei- zoen. Maar vóór alles moet ik naar de Goes als woonstad. -Wie over Goes als woonstad spreekt kan nogal eens uiteenloopende meenin- gen vernemen en 't leek ons voor onze lezers wel belangwekkend te lezen, hoe hun stadgenooten uit allerlei kringen en enkele personen die in de omgeving wonen, daarover dachten. Tot dat doel verzonden we dezer dagen een groot aantal circu laires van den navolgenden inhoud: „Wij zouden gaarne van eenige inwo ners van Goes van verschillende standen en richtingen, vernemen, hoe hun meening is over Goes als woonstad. Zoudt U zoo goed willen zijn hieraan mede te werken en ons Uw oordeel kenbaar te maken. De bedoeling is de antwoorden in de „Goe sche Courant te publiceeren. W ij zouden gaarne van U vernemen zoowel het pro als hot contra van Goes als woonstad. Wilt/U zoo' goed zijn ons daarbij tevens te doen weten of wij bij de opneming van Uw antwoord ai dan niet Uw naam kunnen vermelden. Met de verzekering dat Uwe medewer king op hoogen prijs zal worden gesteld en onder dankzegging voor de te nemen moeite, blijven we met hoogachting, enz." Als eerste antwoord plaatsen, we een schrijven van den voorzitter van de „Ver- eeniging tot bevordering van vreemdelin genverkeer", den heer H. R. Folmer, arts te Driewegen. Over Goes als woonstad mag ik eigen lijk niet schrijven, want ik woonde er nooit. Voor ons plattelanders speelt even wei de „koeke stad" zoon groote rol in 't leven, dat wij steeds met de meeste belangstelling in haar bloei deelnemen. Misschien kan een buitenwoner ook onbe- vangemeir over de pro en contra oordee- len, dan een Goesenaar. In de afgeloopen 35 jaar heb ik den duffen benepen geest van „die stille stad" van Henri Borel zien plaats maken voor nieuwe menschen en nieuwe gedachten. Een nieuwe stad is ont staan, die in velerlei opzicht, in afzien- barenv tijd de eerste in Zeeland worden zal. En in een vooruitgaande stad moet het, dunkt mij, goed wonen zijn. stad om mooie kerstgeschenken voor mijne kleine lieveling te koopen. Daarna zal ik, kort voor het feest, mijzelf als hulp en gezelschap op reis, aan tante Maria aanbieden en zullen wij samen vóór de feestdagen naar Valberg komen en ik zal me geheel overgeven aan de betoo- vering van het Kerstfeest. Is 't zoo. goed, meisje?" Rita vloog hem jubelend om zijn hals. „Ja, zoo is 't goed. O, 't zullen heer lijke kerstdagen worden. Ik zal zelf de mooiste dennen in het boscb uitzoeken." „En we zullen ze met elkaar versie ren, tante Maria en ik zullen daarbij helpen." „Maar dan moet u een dag vroeger komen". „Goed, dat zullen wij doen". Vergenoegd en vroolijk reisde baron Viktor naar de residentie. Rita kreeg 't nu heel druk. Zij wilde er volstrekt zelf voor zorgen, dat ook het personeel een prettig Kerstfeest zou vieren. Reeds lang van te voren had zij met de huishoudster vol ijver overlegd, wat er voor al de bedienden noodig zou zijn. Met echt huisvrouwelijke belangstel ling keek zij toe bij het vervaardigen van taarten en allerlei lekkernijen voor de feestdagen en verbaasde zich er over hoeveel kostelijke lekkernijen er onder de handen van het bekwame keukemperso- neel, ontstonden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1