Grinnik-Pilletjes Ml-inVlQ-rrlt'ca Hoest-, Keelpijn-, Zenuw-, Laxeer-, +o"h"lia++ori miJllIlalULb Hoofdpijn-, Kiespijn-, Staal-, Maag- LetUltJLLt/Il Binnenland Geipeogd NieuWs. Billijk en goed zijn Mijnhardt's Geneesmiddelen. Ze worden bereid in eigen fabriek onder toezicht van een Apotheker. Mijm man heeft geen enkele slech te gewoonte, pochte een vrouw. Hij drinkt niet, gaat niet uit, en is zeer goed voor mij. Rookt hij ook niet? vroeg een vriendin. Zeer zelden. Alleen, na een lekkeren maaltijd rookt hij een sigaar. Maar ik geloof niet dat hij twee sigaren per maand rookt. 1Wat heeft de dokter gezegd, vroeg een echtgenoot aan zijn vrouw, die on gesteld was. Niet veel. Hij vroeg mij mijn tong uit te steken. En alles wat hij zei was: overwerkt. Dan moet je werkelijk je tong wat meer rust geven. Die dokter weet zijn zaken wel. Rare smaak is er aan dien pud ding, zei mijnheer. Ja, zei het jonge vrouwtje, ik kan het heusch niet helpen. Zoo ver was de radio met het recept, -toen het ineens afgebroken werd. Jansen heeft een goedkoope ma nier uitgevonden om zijn tweelingen school te laten gaan. Hoezoo? 's Morgens stuurt hij den een en 's middags den ander en hij betaalt er maar voor één schoolgeld. „Waarom ben ie eigenlijk vrijwilliger i geworden?" „Ik ben ongetrouwd, heb voor niemand te zorgen en houd van vechten. En jij? „Ik ben getrouwd en houd van de vrede. Daarom ben ik vrijwilliger ge worden". Kareltje: „Ik wil dat boek hebben, dat in de uitstalkast ligt: „Hoe boei ik de mannen?" „Maar ventje, wat moet je daarmee doen?" „Aan mijn vader cadeau geven op zijn verjaardag. Hij is politie-agent Uw hond heeft den geheelen nacht gehuild, buurman! Dat is een teeken, dat er iemand doodgaat, 't Zal ine benieuwen wie t is. Uw hond, wanneer hij vannacht weer huilt. Rechter: „Als je geweten zoo zwart is als je baard, dan is het treurig me-t je gesteld." Beklaagde: „Als men het geweten bij den baard ging vergelijken, zou u er heele- maal geen op nahouden, edelachtbare. men we, dat motlarven of eitjes mee de kist ingaan. Want we kunnen nog zoo veel middeltjes in de kist strooien, wan neer de motlarven of eitjes er al in zijn, helpt dat niet meer. Maar indringende motten van buiten af, kunnen we op een afstand houden, door tusschen het goed vloeipapier te leggen, gedrenkt in een oplossing van 25 grain kamfer in één maatje terpentijn-spintus en één maatje wijngeest; of er tabak, lavendel, kamfer of naftaline tusschen te strooien. Goed afsluiten van de koffers of kisten is ge- wenscht. Wanneer bontmantels of zoo als we dezen winter zooveel zagen dra gen met bont gegarneerde mantels opgeborgen moeten worden, dienen we het /bont eerst goed schoon te maken, zoo noo'dig met benzine. Verder goed uit kloppen en met een grove kam het haar tot op het vel uitkammen. Wanneer wit bont smoezelig is geworden, is een goed middel het met warme zemelen te wrij ven. Bont kunnen we in doozen of in een dichtgenaaide katoenen zak hangende, be waren. Maar strooi er goed peper op. Het is een verstandige maatregel bontwerk elke maand weer te voorschijn te halen, goed uit te kloppen en opnieuw met peper bestrooid op te bergen. Nuttige wenken. Nu we dadelijk weer met ons jaarlijk- sohe huishoudelijke feest, de groote schoon maak, beginnen, is de volgende wenk al licht van nut. Roode was, kan op kleeding- stukken leelijke vlekken geven. Hoe U die verwijdert? Eerst de vlek terdege met warm water of terpentijn onder handen nemen, om de was te verwijderen. Maar dan is de roode vlek nog niet weg. Daar voor gebruiken we spiritus ot eau de cologne, waardoor de kleurstof opgelost wordt. Brusselsch zand, z.g. Parijsch rood, enz. kan roestvlekken geven. Daarvoor zit dikwijls niets anders op, dan zuring zout. Het veelvuldig gebruik van heete stijf sel doet dikwijls de kleuren van bedrukte goederen, jongensblousen, overhemdjes, enz. enz. verbleeken. Dat veelvuldige ge bruik is te voorkomen door het volgende. Maak een oplossing van 25 gram Arabi sche gom op een halve liter heet water. Laat bekoelen, filtreer en doe het in een flesch. Voeg een theelepel van deze op lossing bij elke liter heete stijfsel. Laat soep nooit hard koken, maar laat haar zachtjes „zeuren". Want het beste van de geur van de soep gaat verloren door verdamping, als we ze te snel heet maken of laten koken. Werp aardappelschillen en leege luci ferdoosjes niet weg. Dat is prachtig mate riaal voor het aanmaken van fornuizen en kachels. Wanneer U die lucifersdoosjes nu nog vult met afval als: afgebrande lucifers, spekzwoordjes, eindjes kaars, enz. zult U nooit last hebben, dat Uw vuur niet dadelijk wil branden. En het kost niets! Een rijsttaart. Een weinig kostbare, maar toch heel lekkere taart maken we met: 1 ons rijst, V2 kan melk, V2 ons boter, 5 volle eet lepels suiker, zout, één of meer eieren (hoogstens 3) en als U een goeie bui heeft, nog een half ons amandelen. We koken op de gewone manier rijstebrij, waarin we een halve geraspte citroenschil laten meetrekken. De amandelen worden fijngehakt of gemalen. De boter roeren we tot room, doen er de suiker en de eier dooiers bij, vervolgens de rijstebrij en de amandelen. Dan wordt dit deeg zoo luch tig mogelijk vermengd met het stijfge klopte eiwit. Een met boter besmeerden en paneermeel bestrooiden taartvorm staat gereed. Hierin gaat het deeg, waarna we de taart in een tamelijk warmen oven lichtbruin bakken. Dat duurt een klein uurtje. Af laten koelen en daarna pas op een schotel storten. Met wat poeder suiker er over, is het een lust voor de oogen ende tong. De zomertijd. De zomertijd zal dit jaar aanvangen 15 Mei en eindigen 2 October. Animo voor Ipdië. In verband met de vele aanvragen om passage voor de reis van Batavia naar Rotterdam, waardoor alle mailbooten al langen tijd van te voren zijn volgeboekt, zal het reserveschip van de passagiers- vloot van den Rotterdamschan Lloyd, de Kawi, dit jaar twee extra reizen maken. Op die uitris vaart het schip als smei- vrachtboot, op de thuisreis worden passa giers vervoerd. De eerste extra-reis is 22 Januari aan gevangen. Het schip is 20 dezer Point de Galle gepasseerd. Op 5 April vertrekt de Kawi ais passagiersschip van Batavia. Den llclen Juni vangt de tweede reis aan. Waarschijnlijk zal het schip het volgende jaar weer twee zulke extra-reizen maken. Inmiddels zal dan het nieuwe motor-mail schip, de Sibajak, in de vaart zijn ge bracht. Naar het „Vad." verneemt, zal de Si bajak, welke bij de Maatschappij De Schelde in aanbouw is, waarschijnlijk in Februari 1928 de eerste reis gaan maken. Wat de spoorwegen opbrachten. De geschatte ontvangsten van de maand Januari 1927 (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen), bedragen: van rei zigers f5.637.260, bagage f98.600, brief en pakketpost f 35.000, goederen f5.104.000, levende dieren f 183.590 en van diversen f446.700, totaal f 11.820.150 tegen in Januari 1926 f 13.273.772. Gemid dield aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af 3640 (v.j. 3645). Ontvangst per dagkilometer f 104.75 (v.j. f 117.48.) Werkloosheid-kostgeld. De jongste aflevering van het maand schrift van het centraal bureau voor de statistiek bevat een overzicht van de uit gaven van het rijk en van de gemeenten verband houdende met de werkloosheid. De uitgaven van het rijk beliepen in 1925 f5.031.600. Hiervan moeten in min dering worden gebracht f 239.700 aan voor schotten, verleend ten behoeve van de werkloozenkassen. Voor werkverruiming werd besteed f2.925.800, wachtgeldrege lingen f 18.800, werkloosheidsverzekering f 1.813.800 f239.700), verplaatsing van arbeidskrachten f31.500 en steun aan crisiswerkloozèn f241.600. Voor 1926 zijn de totale uitgaven voor deze doeleinden geraamd op f 5.783.000. Aan wachtgeldregelingen, werkloosheids verzekering en verplaatsing van arbeids krachten gaven de gemeenten in 1925 in totaal uit f 1.765.700, nl. resp. f37.400, f 1.700.900 en f27.400. Voor 1926 was geraamd f 1.670.100. Uitvoer van vleesch. De eerste maand van dit jaar heeft, wat den vleeschuitvoer betreft, niet slecht ingezet. Het nieuiwo afzetgebied blijkt voor ons versch vleesch voldoende belang stelling te behouden. Niet alleen toch dat belangrijke hoeveelheden' werden gekocht, maar het geschiedde tegen stijgende prij zen. Voor versch varkensvleesch had vooral Frankrijk wat meer interesse dan in langen tijd het geval was, en dit land bleef ook flinke hoeveelheden schapen vragen. Voor kalfsvleesch is Duitschland onze voornaamste afnemer. Jammer dat bet hooge invoerrecht, 37.50 mark per 100 kilo, een groote belemmering vormt. De fabricage en uitvoer van bacon blijven onverminderd voortgaan. Toch is cleze handel uiterst speculatief. Een flin ke prijsstijging in de eerste helft van Januari heeft geen stand kuinnen houden. Emmen's financiën. Woensdagmorgen werden in den ge meenteraad van Emmen de algemeene be schouwingen over de begroeting voort gezet en beëindigd. De wethouder van financiën, de heer De Gorter, besprak nogmaals de finan- cieele positie der gemeente en wees erop, dat men licht geneigd is deze overdreven slecht voor te stellen. Hij toonde aan, dat van alle Drentsche gemeenten Emmen op twee na het laagste schuldencijfer per hoofd der bevolking heeft en wel f27,50. Gezien echter het abnormale lage inko men per hoofd, mag niet worden voort gegaan met het belasten van den kapitaal- dienst. Kapitaalvorming is vooral in deze streek noodzakelijk en de belastingen mo gen niet zoodanig worden opgevoerd, dat deze kapitaalvorming onmogelijk is. Er is alle reden om bij de regeering op steun aan te dringen. De raad zal zeer waarschijnlijk Dins dag a.s. over de begrooting stemmen. Heimwee naar de gevangenis. Bij de politie te Hengelo meldde zich een man aan wegens diefstal van een rij wiel. De man deelde mede, dat hij zich' zelf aanmeldde om weer in de gevangenis te Arnhem te komen, waar hij reeds zes malen langer en korter tijd haddoor gebracht. Het beviel hem er zóó goed, dat hij met een paar kameraden, die dezer dagen zullen ontslagen worden, had afgesproken, dat ze binnen drie maanden allen weer te Arnhem in de gevangenis zouden zijn. Het beviel den man daar bij zonder goed en hij voelde zich in de maat schappij niet thuis. Ze haddien het er zeer gezellig; één dag per week wandelen en de overige dagen brachten, ze menig uur tje keuvelend en pratend door. Verstekelingen beroofd. Twee Italianen, die van het land van Mussolini naar de nieuwe wereld wilden verhuizen, hebben op gevoelige wijze aan den lijve en in hun beurs ervaren, welke risico's er verbonden zijn aan een reis als „blinde passagier" naar Amerika. Zij gingen in Genua in op een aanbod van een landgenoot, die hen voor 4500 lire (ongeveer f475) naar Amerika wilde hel pen. Na aankomst aldaar zouden zij nog 140 dollar moeten storten. Met hun land genoot gingen de twee mannen naar Rot terdam. Daar maakten zij kennis met een anderen landgenoot, met wien een overeenkomst werd gemaakt om hen tegen betaling van 100 dollar aan een schip te helpen, eveneens op conditie, dat 11a aan komst in Amerika nog 140 dollar zal worden betaald. Vervolgens kwamen zij in connectie met een Amerikaan, opva rende van een schip, diat naar Amerika zou vertrekken. Op 17 Februari werden zij per auto naar een der havens gebracht, met behulp van den Amerikaan werden zij onder het ruim van een daar liggend schip verborgen. De Italianen gingen daar slapen in een vertrekje, waar eenige ma trassen lagen. Des nachts werden zij ge wekt door gestommel. Twee kerels dron gen het vertrekje binnen en sloegen hen op het hoofd. Nadat de Italianen buiten kennis geraakt waren, stalen de indrin gers hun. portefeuiLle met f 300 benevens nog een horloge. De twee arme drom mels waren er zoo naar aan boe, dat zij zij niet konden, vluchten. Versuft bleven zij liggen tot den volgenden dag, waar op het hun, gelukte onopgemerkt van boord te komen,. Zij begaven zich naar het Italiaansche consulaat en vertelden daar hun lotge vallen. De consul stelde zich in verbin ding met de politie. Het onderzoek, dat werd ingesteld, leidde naar het Ameri kaan sche schip „West Apan", dat in de Lekhaven lag. De centrale recherche ar riveerde daar juist op het oogenblik, dat het schip vertrekken zou. De kapitein, die van het geval in ken nis werd gesteld, liet de bemanning aan treden. De Italianen konden daaronder niemand herkennen als de daders. Er ontbrak evenwel op het appèl een sto ker, die juist op het laatste oogenblik stomdronken aan boord kwam. De twee beroofde mannen herkenden daarin den Amerikaan, met wien zij hadden kennis gemaakt De „West Apan" is vertrok ken zonder haar stoker en deze laatste is in plaats van op zee in het hoofd bureau van politie uit zijn roes ontwaakt. Hij is vandaar reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht. De twee mede daders worden nog gezocht. Die beide Italianen gaan als vreemde lingen zonder middelen van bestaan naar hun Land terug. Mussolini als schoolmeester Sedert Mussolini de leiding van een klasse van 35 schoolkinderen opgaf om het leiderschap over 40 millioen land- genooten te aanvaarden» heeft zijn mee ning omtrent de middelen tot het berei ken van discipline zich grondig gewij zigd. In het schoüLarclvief van het dorpje Gualtieri aan de Po, is n.l. een rapport gevonden, hetwelk Benito Mussolini, in 1901, toen hij nog onderwijzer op de volksschool was, aan dien burgemeester over het schooljaar heeft uitgebracht. „De discipline onder mijn leerlingen", zoo zegt hij daarin, „h,eb ik steeds met de een voudigste middelen bereikt door belang stelling op te wekken. Hetgeen men met dwangmiddelen verkrijgt is geen discipline. Zij onderdrukken de individualiteit en kweieken een bedroevende gezindheid. De onderwijzer moet de oorzaken van het kwaad uit den weg ruimen om niet te moeten onderdrukken Sindsdien heeft de Duce het geweld als heelmiddel aangeprezen en herhaalde lijk verklaard, dat hij gehoorzaamheid verlangt door liefde en anders door ge weld. Een goed onderwijzer schijnt hij in tusschen niet te zijn geweest, het vak liet hem tamelijk onverschillig. Hij zegt tenminste in zijn rapport met een lichte ironie, dat het schoolbezoek weliswaar niets te wenschen overliet, dat de school in de achting der massa stijgt, maar dat de koatelooze voeding der kinderen daar aan roet vreemd is! Over de examens spreekt Mussolini op een wijze, welke alle tegenstanders de zer veel-gesmade instelling uit het 'hart gegrepen moet zijn. Hij meent dat de kennis niet naar het examen kan worden afgemeten. „Waarom? Omdat de exa mens, zooals zij heden ten dage ge schieden, het weinig paedagogische ka rakter van een Godsoordeel hebben aan genomen, en niet zelden de Leeraren zich naast de kinderen aan dezelfde Godin toevertrouwen: het Geluk". Ten slotte wenscht Mussolini, dat het in zijn school gebruikte leesboek zal wor den afgeschaft, omdat het opgesmukt en kwezelend-vroom is 1 De w o.n <1 e r 1 jj k e stad. Hoe ongelooflijk het ook moge klin ken: zoo'n stad bestaat! En niet in een afgelegen, hoekje van Siberië of in de binnenlanden vain China of Achter-Indië, maar in het filmland bij uitnemendheid, in Amerika. Die merkwaardige stad heet Brookline, is in de nabijheid van Boston gelegen, heeft 47.000 inwon/ers en den naam de rijkste stad van die Vercenigclc Staten te zijn. Brookline heeft nog nooit een cinema- theatar bezeten. In 1921 werd bij volks stemming met een overweldigende meer derheid het besluit genomen, dat in Brook line geen cinema's mogen zijn. Vóór dien hadden lp' wel eens voorstellingen plaats iin een gehuurde zaal. Ouders, onderwijzers en geestelijken aller godsdiensten meenden, dat het voor de schooljeugd veel beter was dat er geen bioscopen waren. Wel een zeer bijzonder radicaal mid del om de jeugd het bioscoopbezoek te verhinderen! En zoo kan Brookline er zich op beroemen dat er reeds meer dan vijf jaar geen bioscoopvoorstelling plaats vindt. Vroolijke manskieeren. Een man van de Btf taf heeft met een kleerenmaker in het Westend gesproken over de vraag, of het mogelijk zou zijn, de mannen ertoe te krijgen vroolijker gekleurde stoffen te dragen. De man was zwartgallig. „Een tijd lang", zeide hij, ^hebben wij moeite gedaan om onze klanten over te halen pruimeblauwe, steenroode, lavenderkleurige en paarse stoffen te dragen. Zulke tinten worden gedragen, maar niet veel. De gewone Engelschman blijft de tinten trouw, die al zoovele jaren lang gedragen zijn Zakenmenschen geven de voorkeur aan zwart buis en vest en streepjesbroek en het zou heel wat moeite kosten, dit eruit te krijgen. En mannen met smaak zullen ook altijd blauw en tweed blijven dragen". Daarentegen kondigt James Weddïe, de voorzitter van den Nationalen Bond van Marchand-taileurs, een nieuw offensief met vroolijke stoffen aan. De voorjaars mode zal, volgens hem, meer kleuren te zien geven dan ooit. Twee nieuwe tinten zijn «zonneschijngeel* en „druifpurper*. Een brufaal stukje. Gisternacht tegen 12 uur haalde een man, die zich reeds eenigen tijd in de hal van het Potsdammer Station te Berlijn op eenigszins verdachte manier had op gehouden, plots een revolver te voorschij, op het oogenblik dat de ambtenaar van het loket „Kaartjes naar het buitenland* zijn ontvangsten samenpakte om ze naar de brandkast te brengen. De man loste eerst een schot in het wilde, sloeg met het handvat van den revolver de loket- ruit in, en griste de tasch met gelds waardig papier uit handen van den ont hutsten ambtena'ar, die in zijn andere hand een zak zilver hield. Ofschoon onmiddellijk een paar andere beambten den roover trachtten tegen te houden, loste deze nog een paar „sehrikschoten" en ontkwam. De buit bedraagt eenige duizenden mark. Een 80-jarige moordenaar. Dat het in het leven wonderlijk kan loopen wie zal het ontkennen, maar dat men op zijn tachtigste jaar nog een moord kan 'plegen, zal zelfs de moorde naar wel niet voor waarschijnlijk hebben gehouden. Toch heeft dit feit zich voor gedaan in een dorpje dicht bij Menton. Een grijsaard van tachtig jaar bewerkte daar een stukje grond, toebehoorend aan een vrouw. Maar hij deed dit werk niet meer naar den zin der eigenares en kreeg zijn ontslag. Hierover ontstak de oude man zoozeer in woede, dat hij de vrouw met vier messteken doodde. Een man, die vjpi deze daad getuige was, bracht hij twee gevaarlijke steken toe, waarna hij zich zelf den slagader van de linkerpols doorsneed. De mannen zijn in eeu zieken huis opgenomen. Handel in bedwelmende middelen. Sedert eenigen tijd had de Fransche recherche vernomen, dat verschillende vreemdelingen zich in Frankrijk schuldig maakten aan een uitgebreiden handel in bedwelmende middelen. Men had hun tegenwoordigheid opgemerkt te Nice, te Marseille, te Bordeau en onlangs te Parijs, waar zij in talrijke dansgelegenheden hun gevaarlijke koopwaar sleten. Dezer dagen werd een hunner in z'n woning te Parijs gearresteerd; het was de 45-jarige Victor Tetens, afkomstig uit Bitche (Lotharingen), die voorgaf ingenieur te zijn en voorma lig Duitsch officier was. Tetens ging her haaldelijk naar Sarraguemines (Lotharin gen) om er zich van cocaïne te voorzien, die hem in pakjes van 5 K.G. werd ter hand gesteld door zekeren Karei Muller, 68 jaar oud, afkomstig uit Celle bij Han nover, een oud-ingenieur die te te Dil— lingen (in het Saargebied woonde. Deze was zelf weer tusschenpersoon van eeu ander Duitsch oud-officier, Stenger ge- heeten, handelaar te Saarbrüchen en van den vertegenwoordiger van chemische producten Baillard te Dillingen. Beide laatsten waren geen onbekenden van de Fransche politie, die bevelschriften tot aanhouding tegen hen had uitgevaardigd, doch daar zij nimmer het Saargebied verlieten, waren zij er in geslaagd aan de Fransche justitie te ontkomen. Tetens werd juist op het oogenblik aangehouden dat hij een nieuwe reis naar Sarreguemines wilde ondernemen. Twee politie-ambtenaren gingen er in zijn plaats heen,onderhandelden met Muller, die hen voor bona fide klanten hield en hun bij wijze van monster 500 gram cocaïne gaf, zich sterk makend tot een maximum van 500 K.G. te kunnen leveren. De politie-ambtenaren namen de monsters mitsgaders Muller zelf meedeze bleek in het bezit te zijn van een recju van een bankdepot groot 80.000 francs, zijnde de prijs van een K.G. cocaïne, dat hem binnenkort door Stengier en Baillard moest geleverd worden. Muller is ter beschikking gesteld van het parket van Sarreguemines, waarheen Tetens binnenkort zal worden overge bracht. Baillard en Stengier zullen door de autoriteiten van het Saargebied worden aangehouden. Drie kousen in een paar. In Amerika verkoopt men tegenwoordig de dameskousen niet meer per paar, maar bij de drie. De bedoeling is, dat de dames de derde kous meenemen om in geval van nood aan te trekken, Het gebeurt n.l. nogal eens, dat in de ragfijne kousen een steekje los raakt en dan is het gemakke lijk een extra-kous in dezelfde kleur bij zich te hebben. Bovendien behoeft men, als men een reservekous bezit, niet da delijk beide kousen af te danken als er een in het ongereede geraakt. Men ver» wacht, aldus de „N. R. Ct.B, dat deze nieuwe mode ook wel spoedig in Enge land ingang zal vinden en vandaar wel naar het vasteland zal overwaaien. Geheimzinnige verdwij» n i n g. Dezer dagen had een bediende van een bank in de Brusselsche bovenstad, wo.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2