GÖESGHE COURANT Douwe Egberts BIJVOEGSEL Buitenland School eit Kerk. Sport f)ZeelaDds" Hoendermeel MERK V. P. Z. P ro vincienieuWs ZACHT,GEURiG GOEDBRANDEND E. Verbeem, Goes. Voor de VrouW VAN DE VAN VRIJDAG 25 FEBR. 1927 OVERZICHT. Een verdiende waarschuwing. Engeland heeft van de pogingen, om op een goeden voet met Sovjet-Rus land te komen niet veel vreugde beleefd. Eigen lijk is uit de wederzijdsdhe betrekkingen niets dan narigheid voortgekomen. Rus land heeft een zijner eerste vrienden in Europa niet gespaard, het heeft ge intrigeerd, in het geheim gewerkt engeei methoden ontzien om in Engeland en koLoniën de heilstaat-idealen te propa- geeren. John Buil blijkt thans van de zonder linge gedragingen van Rusland genoeg te krijgen. In een nota die aan de zaakge lastigde der Sovjets overhandigd is, wordt gezegd, dat de Eingelsch-Russische be trekkingen ernstig belemmerd blijven door de hardnekkigheidwaarmee' de Sovjet leiders en ambtenaren voortgaan Enge land te belasteren en de wereldrevolutie te prediken. De nota spreekt krachtig de telkens berugkeerende Sovjet-beweringen tegen, volgens welke de Engelsche regeering sa menzweringen smeedt om het Sovjet regime omver te werpen. De nota haalt redevoeringen van Boek- hatrin en Rykof aan om te bewijzen., dat het een dwaasheid is, te beweren, dat de anti-Engelsche aanvallen in China niet door Sovjet-Ruslandozijn opgezet en geleid. De nota waarschuwt de Sovjets op ern stiger toon, dat er grenzen zijn buiten welke het gevaarlijk is de Britsche -open bare meening te drijven en dat de voort zetting van dergelijke daden vroeg of iaat de opzegging van de handelsovereen komst onvermijdelijk zal maken, waar van de bepalingen op zulke flagrante wijze geschonden worden, zelfs zal lei den tot een afbreking der gewone diplo matieke betrekkingen. De regeering hoopt, dat dit protest en deze waarschuwing door de Sovjets met de vereischte aandacht overwogen zuilen worden en d«jt er geen nieuwe re den tot klagen zal ontstaan. Of Rusland door deze motie tot an dere gedachten gebracht zal worden? Natuurlijk niet. Hoogstens zal de ver derf-politiek sluwer worden gevoerd, zal de mantel, die alle Russische politieke mid delen moet dekken iets zwarter worden gemaakt, doch een koersverandering zal zeer zeker niet plaats vinden. Evenals er menschen zijn, die alleen van de zweep willen leeren, zijn er ook staten aan wie alle adviezen verspild zijn. Zoolang Europa niet en bloc tot Rusland zegt„Nu moet het uit zijn met de ondermijning van het gezag", blijft Rusland het groote wereldgevaar, dat door velen onderschat wordt. Staking geëindigd. De staking in Sjanghai is .afgeloopen, Woensdag hervatten 20.000 man het werk hetgeen er op wees, dat de beweging ten einde liep. De kooplieden hebben geen aandacht hoegenaamd gewijd aan den oproep van den werkliedenvakbond om te staken. Naar het heet, hebben de Chineesche autoriteiten agenten gestuurd naar de Fransche concessie, die buiten medeweten van de Fransche politie daar tal van sta kingsleiders hebben opgepakt en wegge voerd. Door den verrekijker. Volgens een mededeeling uit Madrid zijn er duizend burgers en mili tairen, die aan de revolutie in Portugal hebben deelgenomen, met het stoomschip „Lourengo" van Lissabon naar de Por- tugeescbe koloniën gedeporteerd. Met het doel om in Chili het communisme totaal te onderdrukken heeft de nieuwe regeering besloten, alle com munistische parlementsleden te laten: op pakken: die' daarop waarschijnlijk naar het Paasch-eiland zullen worden gezonden. Een communistisch blad is verboden, aan welk verbod de hand wordt gehou den. Versoheiden aanzienlijke politici zijn reeds in hechtenis genomen. Kundigheid bijzaak. De gemeenteraad van Grafhorst heeft in de vergadering, waar een onderwijze res moest worden benoemd voor de open bare school niet no. 1 maar no. 3 van de voordracht benoemd. De reden daar van is, zoo vertelde een der raadsleden, dat no. 1 een pagekopje had en no. 2 vleeschkleurige kousen, droeg. Die laatst voorgedragene, die lang haar had en zwarte kousen droeg, was de uitverko rene. Als de sollicitante zich kwam voor stellen bij een der raadsleden, dan werd haar toegevoegd: „Heb je een korte kop? Dan wordt je het niet!", aldus wordt aan het „Volk" gemeld. Schorsing wegenfc dronkenschap Bij Kon. besluit is ongegrond ver klaard het beroep van P. St. te Diepen- hieim, tegen het besluit van Ged. Sta ten van Overijsel, van 7 Sept. 1926, waarbij ongegrond is verklaard zijn be roep tegen het besluit van Burg. en Wetih. van Diepehbeim, waarbij hij als onder wijzer en hoofd der openbare lagers school te Stedeke, gemeente Diepenheim, gedurende een maand, met inhouding van salaris, werd geschorst wegens dronken schap. Voetbal. Zuidelijke le klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: Bredani aEindhoven Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse luidt als volgt: MiddelburgDongen AllianceVlissingen. V. S. C.Zeelaindia. Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Het programma voor a.s. Zondag voor bovengenoemde klasse Luidt als volgt: Vlissingen IIMiddelburg II. KUNST EN WETENSCHAP. Fotografeeren op verre afstanden. De heer A. Kliphuis, adj. comm. der P. en T„ te Hoogezand, heeft een foto apparaat samengesteld, waardoor het mo gelijk is op vrijwel eiken afstand tot 4 a 5 K.M. toe foto's te nemen, welke scherper en grooter zijn, dan zulks tot dusverre het geval was. De minister van oorlog,wiien hij proeven had toegezon- dien, heeft hem opdracht gegeven bij wijze van proef ben behoeve van het rijk een toestel samen te stellen. Prof. Dr. Minderhoud. Tot gewoon hoogleeraar aan de iand- bouwhoogescbool te Wageningen is be noemd Dr. G. Minderhoud. De hoog- leieraar werd geboren te 's Heer Arends- kerke. RECHTSZAKEN. Belemmering. De officier van Justitie te Middel burg heeft booger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den politierechter van 18 Februari j.l., waarbij L. L., 19 jaar, arbeider te Rilland-Bath is vrij gesproken van de ten laste gelegde be lemmering van een handeling onderno men door een ambtenaar, te Rilland- Bath op 29 November j.l. Oneerlijke concurrentie. Ook heeft de officier booger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank van 18 Februari j.L, waarbij M. Z., 30 jaar, au to bus-ondernemer te Hansweert is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oneer li jke concurrentie. wordt thans door iedere verstandige kippenhouder met succes gevoerd Vraagt Uwen leverancier Waar niet verkrijgbaar wende men zich rechtstreeks tot de Veevoederfabriek „Zeeland"- GOES Telefoon 162. Colijnsplaat. In café „Dorpziclit" is Dinsdag een algemeene vergadering ge houden van „Het Groene ICruis". Te genwoordig waren 43 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental thans 475 bedraagt. De wijkver pleegster, Mej. van Sabben, heeft in 't afgeloopen jaar voor de wijkverpleging 1760 bezoeken gebracht in 36 gezinnen, voor de t.b.c.-bestrijding 1077 bezoeken in 45 gezinnen, terwijl ze 2 maal met patiënten op transport is geweest. Aan 87 personen werden artikelen in bruikleen gegeven. De ontvangsten van het Groene Kruis* bedroegen f 1664,88; de uitgaven fl378,77V2, het goed slot alzoo f 86.10V2. De ontvangsten der t.b.c.-bestrijding bedroegen f 1007,de uitgaven f 1072,36, een tekort dus van f65,36. Voor het magazijofonds bedroegen de ontvangsten f 1229,30; de uitgaven f 19,25, het goed slot dus f 1210,05. Het bezit der vereeniginig bedroeg op 1 Januari 1926 f554,60; op 31 Dec. 1926 f 1785,39V2. een vermeerdering dus van f 1230,79y2. De aftredende bestuursleden, de beie ren Dr. L. P. Maas, H. M. Haring- man en J. van Dis werden herkozen, Tot leden der financieele commissie wer den benoemd de heeren J. SLotema en J. Huis son. Het bestuur werd gemachtigd een an dere plaats te zoeken voor de lighal. Mocht het onverhoopt onmogelijk zijn een andere geschikte plaats te vinden, dan is het bestuur gemachtigd de lighal te, verkoopem. Driewegen. Maandagavond vergaderde de burgerwacht in hel gemeente-vergader lokaal. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten be droegen f 19,20, en uitgaven f 42,86, na- deelig saldo f23,66. Herkozen tot voor zitter werd de heer J. de Muijnck, en tot bestuurslid de heer Joh. Krijger in de pLaats van den heer P. Westveer. Ellewoutsdijk. Dinsdag had de af dee ling Ellewootsdijk. van het „Groene Kruis" haar jaarvergadering. Ditmaal waren er slechts 34 van de 181 leden aanwezig. In 't afgeloopen jaar is met succes een cursus voor eerste hulp bij ongelukken gehouden, die hier ter plaatse, met het oog op kade- en havenwerkzaamheden wel noodig was. Er werd in 26 gevallen ge bruik gemaakt van 't materiaal der afdee- ling. Nog werd medegedeeld dat men zich tot den penningmeester moet wenden om een briefje, alvorens materiaal beschik baar kon worden gesteld. Als bestuurslid werd de heer P. Oost hoek gekozen in de plaats van den heer J. de Jonge. Overigens hadden de werk zaamheden der afdeeling in 't afgeloopen jaar hun gewonen gang. De financiën der afdeeling zijn in goeden staat en de rekening 1926 heeft een goed slot van f 432,06V2. Tot heit nazien dezer reke ning werden door den voorzitter benoemd de heeren L. van Doom, P. Bliek en C. van Lieire. Als afgevaardigden ter pro vinciale vergadering werd benoemd de heer J. Klooster en als plaatsvervanger de heer J. de Jonge. De wijkverpleging kon ieders goedkeuring wegdragen en had een batig saldo van f200,Nadat er nog eenige inlichtingen gegeven- waren om trent gebruik en misbruik van de zieken auto, werd op voorstel van den heer Schipper besloten aan het bestuur over te laten met de autoverhuurder te com tracteeren. lerseke. Uitslag openbare verkoop-ing gehouden door notaris E. C, van Dis sel te Goes op Woensdag j.l. te lerseke in het café „de Oesterbeurs,, voor de familie Van der Maas van een woonhuis, schuurtje en erf te lerseke aan de Kerk- boeksfcraat, groot 2 aren 16 centiaren, Hiervan werd koopier de heer I. Linden- berg te lerseke voor f2355, Kapalle. Uitgemoodigd daartoe door de vereeniginig van OudieerLimgen van de tuinbouwcursus, trad gisteravond in de zaal van den heer Kramer op den heer J. S. Adema uit Goes, controleur bij de Phytopathoiogiscben dienst, met het on derwerp „Bestrijdingsmiddelen van ziek ten in verband met de tegenwoordige we tenschap". B. en W. hebben de stemming voor den raad dezer gemeente vastge steld op Woensdag 18 Mei. Wolf aartsdijk. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 1 en 2 Maart. BOEKEM EN TIJDSCHRIFTEN. „Die krotten", door Ernest Pérochon. (A. W. Bruin'a en Zn., Utrecht). In dit 'boek van ellende en armoede heeft de schrijver een brok Frankrijk geteekend, Ha/ zelden de aandacht der litteratoren trok: het armoedige Frank rijk, uitjgedioipt ergens op het land, tot een gekuch t, waar in enkele krotten de misère vaj.i een heele wereld geleden schijnt te worden. Een roman met een felle intrige heeft Pérochon ons door dit werk niet gege ven, veeleer is het een reeks van mede- deelingen door een rustig observator, een aaneensdt ïakeling van indrukken beleefd door een. scherp en objectief opmerker die er ms nar streefde vóór alles eenvoudig en waar te zijn. Geen felle woorden van snerpende aantij gingen klinken uit de blad zijden op, de gjeschiedenis van deze bit tere ellende is zoo simpel weergegeven, zoo zonder eeaaig effectbejag, dat niet iedere lezer om niddellijk den omvang van deze mateloos droeve levens zal omvat- Een beeld uit het Bergland. Een familie maakt gezamenlijk een tochtje, waarhij de heer des huizes op zijn paard de skiënde familie voorttrekt. ten. Maar zij die weten dat een nuch tere en ware mededeeling heviger ont roeren kan dan een opzettelijke tenden tieuze en luidruchtige aanwijzing zullen van dit meesterwerk van beschrijvende kunst over het armelijke leven op het Fransche platteland een schat van men- schelijkheid meekrijgen. „De krotten" is eem boek om in de stille omgeving te lezen, waar men de lezing der pagina's dikwijls kan onderbreken om na te dénken. „Helmond Hagenrieder", door Hermann Löns. (A. G. Schoonderbeek Laren). De ondertitel van dit boek deugt niet. Er staat de roman van een liefde; dat moet net andersom zijn: Eetn roman van de liefde. Van hooge en lagere, van gees telijke en zinnelijke, van mannelijke en vrouwelijke liefde. Helmond Hagenrieder is een, vermoe delijk gedeeltelijk auto-biografische, ro man van den talentvollen natuurdichter Hermann Löns. Het gegeven of pro bleem is: de natuurmensch-artist die naast zijn sterke rozeroode vrouw nog een groot verlangen heeft naar een stil- lieflijk ander wezentje. En hoe konventie en onwaarachtigheid, schuwheid en zelf zucht de schoone liefde-triptiek die hier uit in zielehoogheid had kunnen groeien, een langzamen marteldood laten sterven. Iedere pagina van dit boek staat boor devol met levenswijsheid die nog lang niet van deze tijden is. Er is ditmaal geen tegenstrijdigheid in wanneer we Hel mond Hagenrieder een „verschrikkelijk mooi" bioek noemen, dat door weinigen begrepen zal worden, door vrouwen het minst. Maar die het begrijpen kunnen, zullen aan levensinzicht gewonnen heb- voor fijne pijptabak Aan deze eischen vofcjpef ECHTE FRIESCHE HEERENBAAI Voor H.H. Winkeliers tegen fabrieks prijzen verkrijgbaar bij ben en door dieper inzicht tot berusting en tot grooter, gaver geluk kunnen geraken. „De lieveling der vrouwen", door Sir Philips-Gibbs. (A. W. Bruna en Zn., Utrecht). De titel wekt verwachtingen, die niet geheel ingelost worden, want hoewel de vrouwen in het leven van den jeugdigen burgerjongen Oliver Lumley een rol ver vullen is haar beteekenis niet dermate als'uit het opschrift op den omslag van het boek wiel lijkt. De hoofdpersoon van dit Engelsche ontspanningswerk heeft be halve een goed gezicht eenig talent voor het, schrijven van short stories, hetgeen hem echter niet het geld opbrengt, benoo- digd voor het luxieuse leven dat Lumley aantrekkelijk vindt. Door een toeval maakt hij kennis met een der bewonderaar sters van zijn tijdschriftverhalen, die Oli ver door den romantischen bril bekijkt en die eerst na het huwelijk met hem tot de ontdekking komt welk een lummel het schrijvend jongmensch inderdaad is. Mevr. Lumley heeft geld, maar ook een eerlijk en standvastig karakter. Aan het laatste is het te danken dat haar jeug dige echtgenoot na een moeilijke periode van loutering een kerel wordt. Lezers, die in een roman ontspan ning zoeken, zullen „De lieveling der vrouwen" een aantrekkelijk werk noemen. „Duizend en één kijkjes in Zwitserland". (Uitg. Mij. „Elsevier" - -Amsterdam). Van dit mooie boekwerk is thans de 18e aflevering verschenen. De helft is dus compleet. Dit nummer houdt o.a, schitterende opnamen in van de Staub- bach (Lauterbrummen), de Trümmelbach, de Jungfrau en van de Eiger, gezien van Grindelwald. Het is altijd weer een genot de overweldigende Zwitsersche na tuur in „Duizend en een kijkjes" op te Ais de winter villicht. Jawel, het duurt nog wel even, voor we in voile-stoffen japonnetjes loopen te puffen, maar dat neemt toch niet weg, dat het over een maand al officieel leinte is. Dushet kan zijn nut heb ben, als U al vast eens het een en ander in Uw ooren knoopte, voor het geval U met het opbergen van speciale wimterkiee- ren begint. Wollen kleediingstukken moe ten natuurlijk goed uitgeklopt en geschuierd en gelucht worden. Het opbergen, vooral van het dikke wintergoed, als mantels, jassen, truien, enz. brengt natuurlijk weer het „motten"-vraagstuk op de proppen. De meest uiteenioopende motwerende mid delen worden aangegeven. Maar laten we even dit goed onthouden, dat hoofdzaak is, de kisten of doozem of koffers, waar in de kleeren geborgen zullen worden, goed schoon te maken en uit te kloppen; ook de kleeren zelf. Daarmede voorko-

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1