BANK voor ZEELAND, QOES. Alle Bank- en Effectenzaken. Uit den Westhoek Stadsnieuws. Provincie NieuWs. Kanjer Overziet}t. Rechtszaken. De kostbare kiezer. Om de paar jaar komt zelfs de groot ste nul, zelfs de sjovelste en meest ge meden Nederlander mits bij langer dan 26 jairen op dit ondermaansche beeft rond gewandeld tot de ontdekking dat bij iemand van beteekenis is. We bedoelen tegen de verkiezingen. In de dagen die de stembusverrassin gen vooraf gaan ondergaat iedere 26- jarige vaderlander de waardevermeerde ring van de schuldbekentenis na de ónder teekening, krijgt iedere tot stemmen be voegde niemendal de befjeeken is van bet kostbare loodje dat de weifelende schaal naiar de beoogde zijde kan doen doorslaan, Eenage weken voor de verkiezingen promoveeren we allen van een onbekend en nummerloos staatsburger tot een indi vidu met wiens wenscben en verlangens rekening wordt gehouden, tot iemand die men eert en ontziet Tot een persoonlijk- beid, tot een object van kleine attenties. Om de paar jaar worden we de chéri c stembuscandidaten, die er zich op toe leggen, ons diverse geajpg-ggns te bereiden en die alle dagelijksche narigheden (plot seling ontdekt) ons voor de voeten wegha len. De bezorgdheid voor den kiezer is aandoenlijk, men waakt voor zijn gezond heid, voor zijn lichamelijk heil, men waar schuwt hem voor dingen die plots een einde aan zijn kostbaar leven zouden kun nen maken, men bereid hem pretjes. Aan het laatste werd vroeger meer zorg besteed dan op den dag van heden, het geen wel aan de gewijzigde samenstelling van de diverse politieke partijen zal lig gen. Autoritjes voor Z. M. de kiezer wor den niet meer zoo veel georganiseerd als op de schoome dagen van het verleden. De bezorgdheid evenwel is toegenomen, bijna geen kiesvereeniging „of zij waakt voor ons wel en wee. Dit bleek nog dezer dagen uit het request dat de gezamelijke kiesvereenigingen te Goes aan den ge meenteraad zonden, en waarin verzocht werd het 200 moeilijk te bereiken stem bureau in het stadhuis op te doeken. De trappen die naar dit bureau leiden zijn zoo steil weet U, niet alle kiezers hebben klimlongen en Alpenbeenen. Zijne Hoog heid de kiezer zou zich een aamborstig- heidje op den hals kunnen halen! Dit gevaar, dat een kostbaar mensch in waarde zou kunnen doen verminderen mocht niet blijven bestaan. Men speelt nu eenmaal -niet met de gezondheid van een kiezer die op het punt staat z'n functie uit te oefenen, evenmin ais men doet met het leven van een kostbaar renpaard of van een honneponnig schoothondje dat z'n gewicht in goud waard is. Over het algemeen is de 26-jarige en andere Nederlander zich z'n beteekenis op sommige tijden nog niet voldoende be wust. Dat is jammer, want iedereen heeft enkele keeren in z'n leven het recht zich te verbeelden' een persoonlijkheid te zijn. Vandaar deze „Westhoek", die opge dragen werd aan allen, die spoedig ter stembus wandelen. Het hoofd hoog, de borst vooruit, zich bewust van zijn waar de, van de liefde en toegenegenheid van hen, die voor ons zouden willen denken en ademhalen, teneinde ons deze moeite te besparen. Wel jammer dat er zoo weinig verkie zingen gehouden worden. Waarom de gul den gebeurtenis niet permanent ge maakt? Die wereld zou dan steeds in een sfeer van ware menschenliefde staan. Zij kan dit gebruiken. werk tot den tocht geregeld voortgezet. lm verband hiermee kunnen wij nog vermei den, dat ook in Imdië veel belangstelling voor den tocht blijkt te bestaan, en dat de Indische vereeniging voor luchtvaart een belangrijke bijdrage in de kosten heeft Geslaagd. Vanwege de federatie van het Ned. Steno leeraren, systeem I. Pitman, wer den Donderdag in hotel „Centraal de examens afgenomen in machinesdhrijven (Folmer's tienvingersysteem) en Steno grafie I. Pitman. Voor het diploma machinescbrijven slaagden o.a. Mej. M. M. J. Huvers te Tholen en de heemen J. H. Bal te Tholen, N. J. Noordhoek te Goes, C. de Ruyter te 's Heer Arendskerke en N. P. Schot te Tholen. Het diploma Stenografie A behaal den: Mej. C. C. Verburg t# Goes en de heeren G. J. Bastiiaanse te Stavemsse, E. Blok te Kruiningjen, A. M. Carol te St. Maartensdijk, B. Kramer te Goes en H. J. Nelisse te Tholen. Verder behaalde de heer E. Blok te Kruiningen het diploma Steno-typist (80 woorden per minuut). Alle leerlingen genoten hun opleiding aan de Pitmanschool te Goes, directrice Mw. N. Crucq. Benoemd. Tcvt buitengewoon ozichter bij den Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen) Prov. Waterstaat in Limburg, is benoemd de waterbouwk. opzichter L. A. v. Bers te Kloetinge, leerling van den cursus voor techn. ambt. R. W. S, be Goes; tot opzichter bij de Zuiderzeewerken de heer G. J. Bolier, oud-leerling van den cursus voor. Waterbouwkundig opzichter te Goes. Tot gemeente-afslager is benoemd de heer PI. Hengstmamgers alhier. Een verkeersverbetering. De woning van „De man die bleef", doch die ten slotte de gemeente het ge noegen deed elders onderdak te zoeken, is thans met den grond gelijk gemaakt. Op den hoek Poldersche weg-Zaagmo- lenstraat is thans een flinke ruimte vrij gekomen, en de gevaarlijke bocht is ver dwenen. ,rc fAangehouden. De politie heeft wegens dronkenschap aangehouden en naar het politiebureau overgebracht zekere B., zich noemende de ijzervreter. Bij aanhouding gaf de man een valsche naam op. Het bleek evenwel een bekende der politie te zijn, die nog 3 weken hechtenis en een jaar opzending naar de rijkswerkinrichting te goed had. B. is, na zijn roes te hebben uitge slapen, naar liet Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Nieuwe zaken. De eerste is een oude zaak in een nieuw pand. De heer Joh. de Kruijter, be grijpende dat iedere tijd z'n eigen eischen stelt, ook aan het zakenleven, heeft z'n bekende schoenwinkel een ingrijpende ver andering doen ondergaan. Het pand naast het vroegere eigendom werd verbouwd tot een hoogst moderne zaak en van de oor spronkelijke winkel werd een comfor table woonhuis gemaakt. De nieuwe zaak, die 10 M. diep is beantwoordt zeer zeker aan hooggestelde eischen. Er is over vloedig licht, de inrichting is practisdi en overzichtelijk, terwijl de pas-afdeeling bewijst, dat ook aan het comfort der clientèle is gedacht. Achter de winkel ruimte is een aardig kantoor van waar men de zaak kan overzien, een expeditie- lokaal en een flinke reparatie-inrichting. Op de eerste verdieping treft men ruime opslagplaatsen. Een ieder die morgenmiddag na de officueele opening de nieuwe zaak van den heer De Kruijter bezichtigt, zal toege ven dat Goes een moderne inrichting voor schoenwerk rijker is geworden:, waar de oude traditie de kwaliteit waarborgt. Het verleden en het heden passen zich daar op voortreffelijke wijze aan. Tien slotte zij medegedeeld dat de Gebrs. van Spring den bouw verzorgden, die heer G. Santuz den granietvloer leg de en de heer W. Buitendijk het schil derwerk uitvoerde. In het pand 's Heer Hendrikskinderen- straat 45, waar voorheen de timmermans- zaak van den heer De Beste was geves tigd, opent de heer M. van Stee Zater dag een winkel, waarin allerlei benoo- digdhedetf verkrijgbaar zullen zijn, welke op het schilders werk betrekking hebben. Wij hebben in deze winkel even een kijkje genomen, en voorzoover deze reeds ge vorderd was, kunnen wij reeds melden, dat het geheel een frisschen indruk zal geven. Tegen het wit-gelakt houtwerk zul len de diverse artikelen wel tot hun recht komen. Alle artikelen zijn zeer over zichtelijk aangebracht. In de Magdalenastraat wordt morgen het magazijn „Sifo" geopend door den heer G. Th. van Aken. In „Sifo" zal men sigaren en foto-artikelen kunnen koopen. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagmorgen IOV2 uur zal een gods dienstoefening gehouden worden onder lei ding van Prof. van Mourik Broekman van Breda. Koopt *Uw GENEESMIDDELEN TEGEN LAGE PRIJZEN aan bet gewaarborgd adres: A. C. VAN DER REST GOES Ass.-Apotheker Telefoon 168. Een schoolkwestie. De raad der gemeente Oudelande en Ged. Staten van Zeeland waren van oor deel, dat de door het bestuur eener bij zondere school te Baarland gedane uit gaven wegens verzekering van het school gebouw tegen brandschade en aan onder wijzers voor het bezit van diploma's van den Schoolraad (zgn. na-akten) niet voor vergoeding krachtens art. 101 der L. O.- wet 1920 in aanmerking kunnen komen. Het schoolbestuur ging tegen het desbe treffend besluit van Ged. Staten in be roep en met succes, want bij Kon. be sluit van 29 Januari j.l. is het besluit van Ged. Staten alsmede het raads besluit vernietigd, tegen het advies van den Raad van State in en wat de ver zeker in gspremiën betreft ook in afwij king met het Kon. besluit van 11 Augus tus 1924, waarbij werd beslist dat deze premiën niet zijn kosten van instandhou ding in den zin van genoemd artikel. Ministrieel bezoek. Woensdag is de minister van water staat, de heer Van der Vegte, te Mid delburg aangekomen, waar hij gast was van den commissaris der Koningin in Zeeland, JJir. Quarles van Ufford. Gistermorgen vertrok de minister naar Vlissingen, in gezelschap van den com missaris dier koningin, leden van gedep. staten en de hoofd-ingenieurs van den rijks- en provincialen waterstaat. Met de provinciale boot werd naar Terneuzen overgestoken en van daar met een directie boot van dien waterstaat een bezoek ge bracht aan enkele zeewerken. Na terug komst in Terneuzen werd het noenmaal gebruikt. Vervolgens ging het per auto over Philippine naar We s t-Zeeuw sch- Vlaanderen waar Hoofdplaat werd be zocht. Met de boot van Breskens op Vlissin gen is het gezelschap weer naar Walche ren overgestoken. De commissaris der koningin heeft den minister en andere heeren gisteravond een diner aangeboden. Heinkenszand. Gister hakte de werk man H. alhier, bij het opmaken van mutsaards, met een hakmes in zijn knie. Door Dr. Griep werd de wonde dicht genaaid. H. heeft veel bloedverlies ge leden. Ierseke. Uitslag openbare verkooping gehouden te Ierseke in het café bij Nolet op Donderdag j.l. door notaris E. C. van Dissel te Goes, voor den heer J. die Koeijer Sr. te Ierseke van: een sla gerij met schuur en erf, en een woon huis, te samen groot 2 A. 19 c.A., ge legen te Ierseke aan de Paardenmarkt. Kooper werd de heer J. Buteijn Hzn. q.q. te Ierseke voor f6200, Kruiningen. De datum van candidaat- s belling voor de gemeenteraadsverkiezing is door B. en W. bepaald op 12 April, terwijl op 18 Mei d.a.v. de stemming voor die verkiezing zal plaats hebben. Middelburg. Gisteren heeft de pro vinciale Zeeuwschs vereeniging tot be strijding der tuberculose in de Sociëteit „St Joris" alhier de jaarvergadering ge houden van de vereeniging onder voor zitterschap van den heer C. A. van Woel- deren uit Vlissingen, die zeide, dat het werken in het afgeloopen jaar tot tevre denheid stemt. Spr. deelde mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van den commissaris der koningin, van den inspecteur van de Volksgezondheid, van den vertegenwoordiger van de Cen trale vereeniging, van den secretaris van het Wit-Gele kruis en van dr. Jenny Weyerman. Ten slotte deelde spr. mede, dat als batig slot van die verloting, georganiseerd door de commissie van de verleden jaar in Mei gehouden vierde tentoonstelling van Handel en Nijverheid te Middelburg f650,is ontvangen, hetgeen zal wor den gestort in het verpleegfonds. Hierna werden een viertal verslagen uitgebracht, die alle later in druk ver schijnen, zoodat wij er hier geen melding van maken. Ged gekeur d werden de rekeningen van den penningmeester, den heer Noteboom, en wel die der vereeniging met een eind cijfer van f 10.396,84 en eeh nadeelig slot van f 1,82; die van het verpleegfonds met alleen f 756,72 aan ontvang; die van Consultatiebureau met een eindcijfer van f20.381,74 en een goed slot van f 2282,03. Ook werden goedgekeurd de begrootin gen voor de vereeniging met een eindcij fer van f 10.433,02 en een geraamd na deelig slot van f468,02 en die voor het Bureau met een eindcijfer van f 20.282,03 en een post onvoorzien van f 1198,03. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren dr. C. Orbaan te Middelburg en dr. C. A. Duyvis te Vlissingen. De heer Dr. G. J. van Thienen uit Zwolle hield vervolgens een lezing ener: „Voorzorg en nazorg bij de t.b.c.-be strijding". Rilland-Bath. Woensdagavond verga derde de muziekvereeniging „Rillandia" onder voorzitterschap van den heer A. A. Mol. Deze stond stil bij het afgeloo pen jaar, dat voor de vereeniging als een gewichtig jaar kan worden beschouwd. De vereeniging toch heeft in dat jaar deelgenomen aan het concours te Mid delburg en behaalde den 2den prijs, wat en aan den directeur en aan de leden zeker voldoening geeft. Vervolgens was ook nog deelgenomen aan de festivals te Halsteren, te Ierseke en te Hansweert, waarbij het gezelschap gelukkig was ge weest bij het loten der prijzen en tot slot, doch zeker niet het minst, kan met vreugde terug gezien worden op het 35- jarig bestaan der vereeniging waarbij de commissie gevormd uit de burgerij een feest heeft georganiseerd, waarop met dankbaarheid mag terug gezien worden. Die vereeniging ontving uit handen dier commissie een mooi vaandel en drié nieu we instrumenten. Hij kon niet nalaten de commissie nogmaals hiervoor te bedan ken. Ingekomen was vervolgens eene ken nisgeving van den heer P. A., van Boven en diens zoon dat zij verhinderd waren de vergadering bij te wonen. De secre taris, de heer M. N. van de Linde, las daarop de notulen die werden goedge keurd., Uit het verslag van den penning- meester bleek, dat over 1926 ontvangen was f 397,69V2 en uitgegeven f 388,54V2, alzoo een goed slot van f9,15. De heeren Straub en Nagelkerke werden benoemd om de rekening met de bescheiden na te zien, die in orde werd bevonden. De voorzitter bracht dank aan den penning meester, de heer Kriek, voor zijn gehou den beheer. Tot bestuursleden werden uit de donateurs herkozen de heeren A. A. Mol en W. Griep, die hunne herbenoe ming aannamen, terwijl uit de werkende leden werd herbenoemd de heer C. Baas, die evenwel meende te moeten bedanken. In zijn plaats werd gekozen de heer C. Verweij, die echter niet ter vergadering aanwezig was, doch van zijne benoeming zal worden kennisgegeven. Besloten werd vervolgens voor één der leden een nieuw instrument aan te koopen. Wemeldinge. Door het burgerlijk arm bestuur alhier werden 58 perceelen bouw en weiland, gelegen in Wemeldimge en Kapelle, alhier publiek verpacht. Gemid deld brachten genoemde perceelen f 50, per geniet of f 125,per H.A. op. Alzoo een totale opbrengst van f2930,76. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft Woensdag zonder hoofdelijke' stemming haar goedkeuring ge hecht aan het wetsvoorstel strekkende om de vermogensbelasting en de verdedigings belasting I niet meer door die registratie, maar door den dienst der directe belas tingen te doen heffen. Vervolgens heeft de kwestie der Noar- derkweekers, nog uit het vorig jaar dag- teekenend', nogmaals aanleiding gegeven tot een levendig debat. Men herinnert zich, dat in Juni van verleden jaar de Kamier de wenschelijkheid uitsprak, dat aan de kweekers vergoeding werd toege kend voor de schade door hen geleden ten gevolge van maatregelen, in oorlogs tijd door het departement van Oorlog genomen inzake de inundatie. De regee ring meende destijds tot geen vergoeding gehouden te zijn, doch de Kamer was van een ander gevoelen ik zal de zaak nu maar niet van den grond af ophalen» en sprak de wenschelijkheid uit dat aan de betrokken boom kweekers te Naarden vergoeding werd toegekend. De regeering had zich op het standpunt gesteld dat vergoedingeen onjuiste uit drukking was en dat tegemoetkoming een nauwkeuriger woord was. Immers zij nam niet aan, dat er vergoeding verschuldigd was, omdat de schade gelijk stond met het nadeel, dat zoovelen in oorlogstijd heb ben geleden door de buitengewone re- geeringsmaatregelen, die door den oor logstoestand onvermijdelijk waren. Maar zij bukte voor de uitspraak van de Kamer en er kwam een wetsvoorstel tot ver- hooging eener begroeting met een bedrag van ongeveer 127.000 gulden ter tegemoet koming van de Naarder tuinders. Over dat voorstel heeft de Kamer gistermiddag een uurtje gediscussieerd en evenals bij die vorige beraadslaging heeft vooral de heer Duys zidh geweerd. Zijns inziens ging de regeering van het onjuiste begin sel uit, dat er geen vergoeding van scha de behoefde plaats te hebben, maar enkel een tegemoetkoming kon worden gegeven. Dat was een aalmoes en zijns inziens had den de tuinders recht op wat beters. Zij zouden nu ongeveer 60 percent van de door hen geleden schade terug krijgen, terwijl zij toch op honderd percent aan spraak mochten maken. Minister de Geer dacht er evenwel anders over. Als niet indertijd minister Alting von Geusau vergoeding in uit zicht had gesteld, zouden de Naar der s niets krijgen, maar diens belofte wilde de regeering thans gestand doen en dan vond hij 60 pet. al heel mooi, terwijl bovendien met het zoogenaamde tuinders- orediet zoo schappelijk mogelijk zou wor den gehandeld. Tegenover de aanvallen van verschillende zijden tegen hem ge richt bleef de minister onwrikbaar en daar men begreep, dat. er met tegenstem men tegen het crediet niets behaald werd, is ten slotte het voorstel zonder stemming goedgekeurd. Het bleek, dat men over het alge meen de toestand van Suriname zeer zorg wekkend acht, en dat de minister met deze meening accoord gaat. Toch is er eenige verbetering in het bedrijfsleven en in ondiernemingskringen en in binnen- en buitenland neemt de belangstelling voor Suriname toe. De nota van den Onder- nemersraad, welke een novum bracht in de jaarlijks terugkeerende Surinaamscbe begrootingsklachten„ is van deze oplevende belangstelling een bewijs. Deze Onderne- mersraad wil kapitaal naar de West trek ken door het groot-landbouwbedrijf al daar in staat te stellen te concurreeren en de wenschen, door dezen raad geuit, von den bij den Minister van Koloniën en den Gouverneur van Suriname een gunstig gehoor. Sommigen zien in deze plannen reedsde groote kans, aan Suriname ge boden, om zich op te heffen uit de eco nomische misère. We deelen uit de debatten nog mede, dat die rijksbijdrage het door het moe derland bij te passen tekort op de be grooting - voor het jaar 1927 beloopt f 2.885.189,d.i. 62 mille minder dan verleden jaar. In hooger beroep. A. M. B., 57 jaar, en L. N„ 54 jaar, jachtopzieners en onbezokligde rijksveldwachters te 's Heer Arendskerke hebben cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 18 Februari j.l. waarbij zij ter zake van overtreding der Jachtwet werden veroor deeld tot 2 maal 5 gulden boete of 2 maal 5 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring der geweren of betaling van 2 maal f20 boete of 2 maal 20 dagen hechtenis. i n j u w eelenkwestie. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen de fa. Saakes en de 'erfgenamen van een Engelsch of ficier, destijds hier geïnterneerd, doch in middels overleden. De erfgenamen hebben bij de Haag sche rechtbank van Saakes gevorderd betaling van 1060.17.4 als proceskos ten in Engeland, groot 1560.17.4, doch waarvan in" mindering komt 500, dat door Saakes als zekerheid was gestort. De Engelsche rechtler had een door Sad*- kes ingestelde vordering niet toegewezen. Saakes bestreed de ingestelde vordering en eischte in reconventie van de erfgena men betaling van f53.417,37 als restant van een door den officier verschuldigd bedrag van f 184.006,25 voor gedane le veranties en f1836,voor aan zekere mevr. V. gedane leveranties. De recht bank was van oordeel, dat de vordering der erfgenamen voor toewijzing vatbaar is, behalve dat in plaats van de gevraagde 5 slechts 4 0/0 rente zal moeten wor den toegewezen. Die uitspraak in conventie werd echter aangehouden totdat de zaak in reconven tie mede bedongen zal zijn. Over de vraag, of de erfgenamen zidh met vrucht kunnen beroepen op het vonnis van den Engelschen rechter heeft de rechtbank aan de erfgenamen gelast over te leggen een schriftelijk met redenen omkleed ad vies van mr. W. Roosegaarde Bisschop, advocaat te Londen. Het Hof was thans van oordeel, dat de rechtbank op volkomen juiste gronden heeft overwogen, dat de erfgenamen aan het Engelsche vonnis voldoende gronden ontleenden voor hun vordering. De erf genamen stellen zicH voorts op het stand punt dat het vonnis van den Engelschen rechter zuiver contradictoir is, waartegen niet meer in Engeland kan worden opge komen en hetwelk een beletsel is, dat Saakes de vordering alsnog voor den Ne- derlandschen redhter brengt. Saakes is evenwel van oordeel, dat het hier een yerstekvonnis in Engeland betreft, dat haar niet belet de vordering opnieuw bij

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2