U behoort mijn hart Caxo&v DatsRWAlTA N°. 21 Woensdag 25 Februari 1927 lil6 Jaargang. LINTVfciLT's BAZAk FEUILLETON KW&fEfflK HOPJES-KEEPEN MIJMHABDp ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross5 Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen eo aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. OVERZICHT. De toestand in China. Iin en om Sjanghai gebeuren nog al lerlei dingen, die wijzen op een vrij vaarlijke situatie. De staking heeft zich in de stad ondanks het schrikbewind van Soen-foeang-tsang, die wei honderd op ruiers heeft laten onthoofden, nog uit gebreid. Trams en autobussen rijden in de vreemde concessies echter weer, zij het met beperkten dienst. De meeste wordt ondervonden van de staking bij de postkantoren. Alle Chineesche bestellers staken en sinds Zondagochtend is geen post meer bezorgd. De kantoren zijn Maandagmorgen niet eens voor het publiek opengesteld en den heelen verderen dag gesloten gebleven. Het aantal stakers werd gisteren te Sjanghai op ongeveer 110.000 geschat, onder wie 30.000 in de Engelsche concessie. De toestand op het hoofdpostkantoor is ernstig geworden, doordat .de stakers posten uitgezet hebben, die de nog vrij talrijke werkwilligen in het gebouw be letten naar buiten te komen en den be steldienst te organiseeren. Men verwacht dat de Engelsche bevelhebber, als de poststaking niet spoedig afloopt tot ener gieke maatregelen zal overgaan omdat toestand nu al onhoudbaar is geworden, Een andere ernstige moeilijkheid ontstaan uit het feit, dat de Chineesche autoriteiten de uitlevering hebben ge vraagd van ongeveer 50 met name ge noemde Chineezen, die een 'toevlucht in de Engelsche concessie hebben gezocht. Het verzoek zegt, dat deze mannen voor de Chineesche rechtbank zullen moeten terecht staan, maar men vreest dat de uitlevering gelijk staat met onmid dellijke of althans zeer snelle executie dier 50 mannen, misschien na een kort proces voor den vorm. De Engelschen hebben de uitlevering niet direct gewei gerd, maar er nog evenmin toe be* sloten. Zij verlangen garantiën, die de Chineesche rechtbank niet wil geven De internationale nederzetting, waarin de Engelsche, de Amerikaansche en de Japansche vereenigd zijn, terwijl de Fran sche concessie, welke met hare Zuid zijde rechtstreeks aan de Chineezenstad grenst, een gebied op zichzelf vormt, is in goeden staat van tegenweer ge bracht met zandzakken, prikkeldraadver sperringen, enz. De moeilijkheid echter is, dat de huizen der vreemdelingen te Sjanghai voor het meerendeel gelegen zijn aan de veile avenuesi, die van de internationale nederzetting uitstralen. De Britsche verdedigingsmacht heeft strenge orders, zich niet in den burger oorlog te mengen, maar zich te Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. 54 door Hod wig Courths—Mahlerw Toch klampte hij zich nog vast aan de hoop op genezing. Telkens weer schreef hij voor den dokter de vraag op: „Wanneer zal ik weer beter zijn?" „Spoedig" had de dokter hem geant woord, en een beroemd professor, dien de zieke absoluut in consult wilde hebben, had hem, tot troost, hetzelfde antwoord gegeven. Maar hij had ook aan Carry gezegd, dat een spoedig einde te verwach ten was. Zoo hoopte Franz von Cronér op genezing en snelde integendeel eiken dag meer, den dood tegemoet. Dikwijls 'had Carry al overwogen, wat er gebeuren zou, als haar man stierf. En dan overviel haar altijd de grootste wan hoop, als zij bedacht, dat Rita tusschen haar en Gunter stond. Zij haatte baron Viktor Valberg, die Gunter er toe ge bracht 'had Rita te trouwen, zij haatte Rita, omdat zij Gunters aanzoek had aangenomen. Zij geloofde niet, dat Rita Gunter innig lief had, zij geloofde haar niet in staat tot veel diep gevoel en zij geloofde vast, dat zij met een of anderen jongen man, die er goed uitzag en even tot de bescherming van de levens van Britsche onderdanen. De groote vraag wordt, hoe de Engelsche troepen dit dan zullen kunnen doen, zonder zich buiten de grens van de nederzetting te begeven. Anders moeiten de vreemdelingen de wijk binnen de grens van de nederzetting ne men, maar de ruimte daar is beperkt. Van daar dat men te Londen de toekomst niet zonder bezorgdheid tegemoet ziet. Ook buiten Sjanghai is de toestand verre van rustig. Circa 20.000 gedemo raliseerde troepen van Soen-tsjoeang-Jamg bevinden zich op ongeveer 25 mijl afstand van de stad. Het schijnt zeker dat zij een toevlucht zullen trachten te zoeken in de buitenlandsche concessies. Zoo dit werkelijk wordt zijn de gevol- gen nog niet t e overzien. Toen dit geschreven was bereikte ons het bericht, dat een Chineesch oorlc^ schip Sjanghai heeft gebombardeerd. Vijf granaten zijn in de Fransche concessie ontploft, vijf andere in de Chineesche stad. Alle Fransche verdedigingscorpsen zijn gemobiliseerd. Een in de rivier voor anker liggende kanonneerboot van Soen Tsjoean Fang zou naar de Zuidelijken zijn overgegaan en getracht hebben het arsenaal van Kiangnan te< bombardeeren. Vier huizen van buitenlanders werden ge troffen. Geen enkel buitenlander werd gewond. Achthonderd soldaten van het Suffolk- regiment zijn ontscheept ter vervanging van twee afdeelingen Hindoes, die naar Hongkong terugkeeren. Alle Britsche soldaten en matrozen, en ook de vrijwilligers te Sjanghai, hou den zich gereed. Een afdeeling vrijwil ligers van een pantserwagen zijn uitge rukt. Fransche matrozen zijn ijlings naar de strategische punten van de grenzen der Fransche concessie gezonden. Het vuren van de kanonneerbooten heeft groote ontsteltenis in de Chineesche stad gewekt en eveneens groote opwind in de internationale nederzetting, waar Chineesche uitgewekenen uit de Chinee sche stad binnenstroomen. Fransche ma trozen met machinegeweren bewaken alle straten, die naar de Chineezenstad voeren. Volgens een Japansch bericht uit Nan king steken de troepen van Soen Tsjoean Fang thans den Jang Fze over naar Nanking en komen klaarblijkelijk naar Sjanghai. Door den verrekijker. -De hertog en. de hertogin van York zijn gisterochtend in Nieuw-Zeeland aangekomen en zijn toegejuicht door een groote menigte die zich aan de kade te Auckland verzameld had. In het Engelsche Lagerhuis zijn gis teren de voorstellen van president Coo- lidge inzake de maritieme bewapening even aan de orde geweest. Op een vraag over het antwoord op de voorstellen zei de eerste minister, dat de regeering op het oogenblik overleg pleegt met de dominions. Zoodra mededeeling omtrent hun meening is ontvangen, hoopt de regeering in staat onbeduidend was als zij zelf, minstens even gelukkig zou zijn geworden als met Gunter. Waarom moest zij juist Gunter nemen? 't Scheen alsof het noodlot haar achtervolgde. Nauwelijks had zij zich met von Croner verloofd of zij moest vernemen dat Gunter bezitter van Valberg was ge worden. En toen zij het besluit had ge nomen zich van von Croner te laten schei den toen had Gunter zich met Rita verloofd* En nu, nu zij door den dood van von Croner spoedig vrij zou zijn nu was Gunter met een andere getrouwd. Altijd stond er iets tusschen Gunter en haar, eerst de armoede, toen von Cro- r en nu Rita. Daarom haatte zij Rita met ai <de hartstochtelijkheid van haar karakter. Ra ta kwam, zooals zij beloofd had, dikwijls naar Cronersheim. vCarry kon slechts met de grootste moeite vriendelijk tegen haar zijn. Toen kolonel von Platen eenige da gen op Cronersheim vertoefde, kwam Gun ter met zijn vrouw mee. 't Zou anders t© veel opvallen-, dat hij voortdurend weg bleef. Met heimelijke vrees ging hij op zeke ren dag met Rita mee naar Cronersheim. Maar tot zijn verlichting kwam Carry hem zeer rustig en kalm tegemoet. Geen woord, geen blik van haar verried, wat er bij dit weerzien in haar omging. Zij had begrepen, dat zij alleen door de grootste zelfbeheersching iets zou kunnen winnen. Gunter niet weer te zien was haar onmogelijk. Maar zij zei tot zichzelf, Slechts één merk kan't beste zijn te zijn te antwoorden op de nota en zal een verklaring in het Lagerhuis worden af- Tijdens den jongster storm en den vloedgolf langs den Atlantischen Oceaan zijn op de kust van de Ver. Staten 50 per sonen om het leven gekomen. In Zuid-Afnka zullen deze week de nieuwe diamantvelden bij Krugersdorp en Ventersdorp worden opgesteld. BINNENLAND. Onze bevolking. Uit de gegevens van het maandschrift van het Centraal bureau voor de Sta tistiek blijkt, dat de bevolking van Ne derland in het afgeloopen jaar wederom is toegenomen met rond 100.000 zielen, met het gevolg, dat we de 7.500.000 reeds belangrijk hebben overschreden. Blijft de Nederlandsche bevolking toe nemen in de mate, waarin zij gedurende de laatste jaren is toegenomen, dan zal op het einde van het jaar 1931 het aan tal van 8 millioen inwoners bereikt zijn. Hei aantal van 7.000.000 inwoners werd bereikt in dein loop vam het jaar 1922, zoodat binnen tien jaar een millioen Ne derlanders méér op ons grondgebied zul len wonen. Toch is de toeneming in 1926 wat minder sterk geweest, hetgeen voor hen, die onze bevolkingsvermeerdering be angstigend achten, een geruststelling is. De toeneming der laatste blijkt uit het onderstaande JaiairLijksche toieinemimg in °/o Periode 1909-*20 1.45 1921 1.63 1922 1.57 1923 1.78 1924 1.42 1925 1.39 19266 1.31 Het sterftecijfer heeft zich gehand1- haafd op het gunstige niveau, waarop het zich reeds jaren bewoog; het geboor tecijfer is wederom gedaald en daarmee gekomen op een lager punt dan ooit; de kindersterfte liep iets op. Een mooi debat. In de raadsvergadering van Weert ver telde de heer Joostem allerlei interes sante dingen van verhalen.' vain den heer Van Kimmenade aan hem over een bur gemeester en een wethouder, die onder' het raam van een dame elkaar hadden staan waarschuwen, dat men dit en dat niet mocht te weten komen. Verder had hij een geteekende verkla ring van een stoker van de tram, waarin stond, dat deze meermalen kolen en pe dat hij de vrees voor den omgang met haar zou verliezen als hij niét meer bang behoefde te zijn, dat zij in haar opgewon denheid een scène zou uitlokken. Als zij zich kalm voordeed, zou hij 't ook zijn en weer ongedwongen met haar omgaan. En als zij dan eens vrij zou zijn o misschien- zou zij dan ook zijn ketenen kunnen verbreken. Misschien was het dan nog mogelijk hem terug te winnen. Deze hoop zou zij nooit opgeven. Maar zij wist ook, dat deze hoop slechts vervuld kon worden, als zij kalm bleef en hij daardoor zijn zekerheid her kreeg en niet voor haar op de vlucht ging voor haar en voor zijn eigen hart. Zij geloofde nog altijd vast, dat zijn hart haar toebehoorde. En dus be groette zij hem zeer rustig en beheerscht. Hij herademde verlicht en kwam den tweeden keer zonder die heimelijke vrees. Carry behield haar kalme houding, terneer daar zij merkte, dat haar tactiek succes had. Zij was zacht en stil, en keek met droevigen blik langs hem heen. Kolonel von Platen vertrok met zijn vrouw en verzocht Gunter zijn dochter te willen bijstaan, als zij raad en hulp noodig had. Gunter beloofde dat. Zoo verliepen er eenige weken. Gunter ging somtijds met Rita mee' naar Croners heim, doch meestal ging zij alleen. Op een dag kwam Gunter uit een naastbijzijnd stadje terug. Zijn weg voerde hem langs Cronersheim em daar hij wist, dat Rita troleum had bezorgd bij den heer van Kimmenade. Hij stelde verder voor rechts kundig advies te vragen over het accoun tantsrapport van de tram. De heer van Kimmenade vond, dat de heer Joosten herrie zocht. Diens ver haal over dat gesprek onder het raam van een dame noemde hij op zijn woord van eer een leugen. Als bij zich iets van de tram heeft toegeëigend, mocht O. L. H. hem met de zwaarste straffen straffen. (De voorzitter hamerde). Voqr de kolen is steeds ontvangbewijs gegeven. Als hij oneerlijk had1 willen zijn, had dat niet met wat kolen behoeven te zijn. Hij overhandigde de ontvangstbrief jes aan den voorzitter en verzocht een nauwge zet onderzoek in te steleln, en er des noods een justitiezaak van te maken. D|e heer Stienen zeide van de kolen- kwestie niets af te weten. Maar van die dame is waar, ze zaten allemaal achter de ouwe klare. De voorzitter gaf als zijn meening te kennen, dat de geuite beschuldigingen onderzocht dienen te worden en wel door een raadscommissie. De raad ging daarmede accoord. In de modder gestikt. De heer S. uit de Schellerallee bij Zwolle, was met zijn acht-jarig zoontje naar liet land gegaan om dat te bewerken. Op zeker oogenblik zag hij een paar'kin dervoeten boven het water van de sloot uitsteken. Hij dacht eerst dat het een kind van zijn buurman was doch kwam, toen hij bij de sloot was gekomen, tot de vreeselijke ontdekking dat het zijn eigen kind was. Hij haalde het kind uit de sloot, doch het was reeds in de modder gestikt. KUNST EN WETENSCHAP. Hoe men boeken fabriceert. Die Courths-Mahler, zooials de Duit- scher zegt, is 60 jaar geworden, dus ge ïnterviewd. Ze heeft verteld, dat ze ais 17-jarige begonnen is met novelletjes voor Leipziger bladen. De eerste, waar ze 10 Mark honorarium voor kreeg, is het eenige van al wat er uit haar pen is gekomen, dat een tragisch eind heeft. Haar eerste roman draagt den titel Die Stieftochter. Na haar huwelijk met den binnenhuis-architect Courths moest ze er op zijn wensch het schrijven aan geven, maar toen ze van den stilletjes geschreven roman „Die Scheinehe" 2400 Mk. honorarium onder den Kerstboom kon leggen, liet hij haar vrij en toen schreef ze elk jaar drie a vier romans. Sinds ze zich verleden jaar een schrijf machine heeft aangeschaft, stenografeert ze eerst haar roman en tikt 'm dan over. „Ik werk 14 uur per dag", vertelde de schrijfster, „ik moet de conjunctuur waar- -nemen en pirobeeren de verliezen van den inflatietijd weer goed te maken. Nog tij dens den oorlog bad ik maandelijksche afrekeningen van mijn uitgaven, van zelfs 40.000 Mark en tegenwoordig 't Schrijven gaat me even makkelijk af als het ontwerpen van de handeling. De bij Carry op bezoek was, wilde hij haar afhalen. Rita was echter al weer naar «huis teruggekeerd. Carry ontving Gunter alleen, maar tot zijn verlichting bleef zij ook bij dit kort samenzijn rustig en kalm, ofschoon 't in haar hart stormde en zij zich 't liefst in zijn armen had geworpen. Met geen enkel woord roerde zij aan, wat er tusschen hen geweest was, be dankte hem, dat hij haar vader beloofd had haar te zullen helpen, als zij hulp noodig had en deed hem nog eenige on belangrijke vragen. Bereidwillig en blij, dat hij haar, nu zi) zoo was, gerust van dienst kon zijn, antwoordde hij haar en nam daarna met een handkus afscheid. Haar hand beefde niet en lag koel en stil in de zijne. Opgelucht ondernam hij den terugweg. Dit eerste alleen-zijn met Carry had hem van alle zorg be vrijd. Zij was werkelijk kalm en verstan dig geworden. Bij deze bekentenis voel de hij echter plotseling iets leegs in zich. 't Was hem eensklaps te moede, alsof hem iets ontbrak. Hij had bijna een ge voel als speet het hem, dat zij haar ver langen naar hem had overwonnen. Hij wist wel, dat daardoor het gevaar voorbij was, maar de heimelijke opwinding, die dit gevaar met zich meebracht, miste hij nu. Meer dan anders dacht jhij op weg naar buis aan Carry en alles wat er tus- werken zonder kramp of pijn. Doos 60 cent. zomer breng ik altijd aan zee door on als ik in een strandstoel zit, stroomen die gedachten me toe. Ik maak er de notities-, welke ik later te Berlijn uit werk. Zoo breng ik steeds de ontwerpen voor mijn jaarproductie mee naar huis. Dat is enkel routine en er behoort een levendige fantasie toe". PROVINCIE-NIEUWS. Vlissingen de voorkeur In de jongste vergadering van het be stuur der Antwerp sche Kamer van Koop handel heeft de voorzitter medegedeeld, dat van zekere zijde stappen waren gedaan bij de nationale maatschappij van Belgi sche Spoorwegen ten einde een gereigelden treindienst te verkrijgen tusschen Vlissin gen en Antwerpen ten behoeve van de pas sagiers van' de lijin Harwich-Antwerpen, welke alsdan haar booten te Vlissingen doen aanleggen en vermoedelijk den passa- giersdienst op Antwerpen zou supprimee- ren. Tegen dit plan zal nu, door het be stuur der Kamer, bij de betrokken autori teiten met alle kracht worden geprotesteerd. Keuringsraden. Bij beslissing van den minister van oorlog zijn aangewezen tot voorzitters van de keuringsraden gedurende 1927, wat betreft keuringsraad (Noordelijk deel van Zeeland, Ooste lijk deel van Zuid-Beveland, Noord-Bra bant ten Westen van Zevenbergen) O. Boomsnra, res. majoor te Bergen op Zoom, van Has selts Ir aat 8; (Zeeland, uitgezonderd de Noordelijke eilanden en het Oostelijk deel van Zuid- Beveland) A.M.Mol, majoor-districtscom mandant te Middelburg, Noordsingel S171 De autobus-concessies. Aan een artikel in de „N. R. Crt." over de autobus-concessies in Zeeland ontleenen we het navolgende; Zooals overal elders hebben we hier ook het onderling geooncurreer van plaat selijke buslijntjes, met" aanprijzingen als: oudste dienst, beste dienst, eerste offi cieel© dienst, beheer door een dorpsge noot, enz. Maar daarnaast hebben de twee openbare zittingen die Ged. Staten er aan wijdden (er komen er nog meer) eenige tegenstellingen van breeder betee- kenis naar voren gebracht. Het gaat n.i. om de vraag in hoever bij het verleenen van bus-concessies de overweging mag meetellen, dat staat, provincie, gemeente en polder geld heb ben gestoken in tram- en spoorlijnen, die, zoo ze al niet dezelfde route volgen schen hen bestaan had. Maar toen hij thuis kwam en Rita hem vroolijk tegemoet snelde, verloor hij dit gevoel onmiddellijk. Hij trok haar teeder naar zich toe en keek in haar stra lend gezichtje. „Wij zijn elkaar misgeloopen, Rita. Ik wilde je op Cronersheim afhalen' „O, hoe jammer, dat ik dat niet wist. Heb je Carry nog gezien?" Gunter was heden biz onder lief en teeder voor Rita, 't Was hem alsof hij een onrecht aan haar had goed te maken. Twee dagen later kwam er in den voormiddag een bode van Cronersheim met het bericht, dat mijnheer von Cro ner 's morgens vroeg, na een tweeden aanval van beroerte, overleden was. Carry von Croner was weduwe. Gunter en Rita reden onmiddellijk naar Cronersheim om Carry hun hulp aan te bieden. Zij vonden haar kalm gestemd. Een elegant rouwkleed deed haar blonde schoonheid nog beter uitkomen. Zij be dankte Gunter en Rita voor hun deelne ming en zei hun, dat er al een telegram aan hare ouders onderweg was. Zij hoop te, dat zij dadelijk naar haar toe zouden komen en haar in alles zouden bijstaan. Daarom bedankte zij voor Gunters aan geboden hulp. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1