KWATTAtV Dais KWATÏA trokken aamdeeLen een groote attractie. De prolongatie-koers bewoog zich tus- schen 3*-/2 en 4>°/o PROVINCIE-NIEUWS. Het ongeval bij Rilland. Een der inzittenden van den trein, die te Rilland in botsing kwam met een vrachtauto en waarin ir. Ka Iff, een der directeuren der N. S. zat, vertelde van het ongeval het- volgende: „Ik zat in denzelfden wagon als de heer Kalff, doch in een anderen coupé. Bij het passeeren van den overweg hoorde ik een slag, op hetzelfde oogenblik vlo gen de ruiten van den coupé aan scherven en kwam ik door het plotseling remmen van den trein op een mede-reiziger te recht. Als een reflex-beweging ik wist zelf niet, dat ik het gedaan had trok ik aan de noodrem. Ik kreeg twee glas scherven in mijn hoofd en vele kleine splinters. Het bloedde erg. Uit den trein gestapt, zag ik den heer Kalff, dien ik ken, en toen ik hoorde, dat de mailtrein op zijn order te Rilland-Bath zou stop pen, vroeg ik, of ik er ook in mocht stappen en of deze trein- dan in Middel burg even mocht stilhouden, daar ik er voor zaken heen moest. Hij zeide dat zulks niet mogelijk was, waarop ik opmerkte, dat ik er toch niets aan kon doen, dat ik gewond was. Ik toch ook niet, antwoordde de heer Kalff. Het is onjuist, dat vele passagiers den heer Kalff verwijten maakten, want nie mand kende hem. Eerst in Vlissingen vernamen zij, wie tot hun mede-reiziger had behoord. Wel is het mij opgevallen, dat, hoe wel de verbandkist goed in orde was en dadelijk bij de hand, het personeel niet wist. waar die verbandmiddelen lagen. Ik kreeg dien indruk, dat zij van de eer ste hulp bij ongelukken niet veel wisten. Ten slotte ben ik met denzelfden trein, waarvan de ruiten vernield waren, naar Middelburg doorgereden. In het gasthuis ben ik verbonden". Biezelinge. Vanwege de Herv. Chr. schooivereeniging te Biezelinge werd een druk bezochte ouderavond gehouden in een der schoollokalen. Nadat de voor zitter op gebruikelijke wijze had geopend, sprak het hoofd der school de heer v. d. Hoek een inleidend woord. Mej. v. d. Wart, onderwijzeres, be paalde hare hoorders bij het haindwerk- onderwijs, ook het overige personeel der school droeg bij om het gezellige en goede te verhoogen. Het bestuurslid v. d. Vrie behandelde „Waarom Christelijk onderwijs?" Mevr. v. d. Hoek besprak de ervarin gen op de school opgedaan, verschillende leden spraken onomwonden waardeerend over het onderwijs dat werd verstrekt. Den heer Verhulst deed het werk der bijen in en buiten de korf zien van de honingbij. Het afwisselend program met zorg opgesteld, werd afgewisseld met zang en muziek en met dankgebed door het hoofd der school besloten. Baarland. Kerkvoogden en notabelen der herv. gemeente, besloten tot het vol doen van den aanslag van den raad van beheer en tot het invoeren van eeinen hoofdelijken omslag. 's Heer Hendrikskinderen. De herijk der maten en gewichten voor deze ge meente en Wissekerke (gemeente 's Heer Arendskerke) zal plaats hebben te Goes 23 Februari voormiddags. Hoedekenskerke. De aanbeveling voof gemeente-ontvanger alhier bestaat uit de heeren: 1. L. M. Elenibaas, ambtenaar ter secretarie alhier, wonende te Baar land; 2. J. Walraven, brievengaarder te Kwadendamme. Er waren 4 sollicitanten. Hans weert. De schipper van het op de werf Zeeland in aanbouw zijnd schip viel Zaterdagmiddag in het 3 meter diepe ruim, waar hij inwendig zwaar gekneusd werd opgenomen. Door de ziekenauto van Goes is de man aldaar naar het zieken huis vervoerd. lerseke. De inkomende rechten door België geheven op Zeeuwsche oesters zijn van 120 op 300 francs per 100 K.G. verhoogd, terwijl de invoerrechten op Portugeesche oesters van 120 op 50 zijn gebracht. De pogingen aan het comité voor de Wed. Biersteker met haar groot ge zin in 't werk gesteld, slagen tot heden schitterend. De f 4000,is reeds over schreden. Alhier is te water gelaten van de werf van Gebrs. Meerman, de ijzeren sleepboot „Fram" voor de N. V. Cler- verberg én Zn te Rotterdam. De boot is geheel naar de eischen. des tijds inge richt en zal voorzien worden van een 80 P.K. compressorlooze Deutz-Diesel motor. Kloetinge. De herijk der maten en ge wichten zal plaats hebben te Goes op 22 en 23 Februari namiddags. Kapelle. De wer k lieden vereen iging te Kapelle kwam iin het lokaal Obadja Zater dagavond in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr. M. Willeboer. De penningmeester deed rekening en verantwoording over gehouden beheer, het batig slot bedroeg f67,93. In behandeling kwam het punt verande ring schooltijden. De voorzitter besprak in den breede dit onderwerp, waarop de voorsteller dhr. M. Glas Mz., verdere toelichtingen verstrekte. Voorsteller is er voor, dat de schooltijden gelijk gesteld worden met de werktijden. De kinders loopen namiddags van een tot half twee uur vrij onbeheerd, verstoken van ouder lijk toezicht. Geldt dit voor de kleinere, grootere kunnen met bessenplukken enz. of met het koffiebrengen niet tijdig aan wezig zijn. Ook werd gewezen op die stonden dat de zomertijd alhoewel inge treden, niet door de burgerij wordt ge houden, toch de school deze tijd handhaaft of houdt. Voorsteller zou of een deputatie naar B. en W. van uit de vereeniging willen zenden met een verzoek of een verzoek om gelijkstelling van tijd aan dit college richten. Bij stemming werd dit voorstel ver worpen. Den heer Bogaard, inspecteur van de V. O. V., aldus de voorzitter, bericht, deze avond niet voor de vereeniging te kunnen optreden, omdat hem te laat be richt werd, wanneer de vereeniging ver gaderde, doch zegde toe later met ge noegen te zullen optreden. Onder voorzitterschap, van den heer M. van Liere vergaderde het zie kenfonds te Kapelle. De penningmeester D. Landmail deed rekening en verant woording over gehouden beheer. De ont vangsten bedroegen met het saldo van 1925 f2343,19, uitgegeven werd f981,75, batig saldo aldus f 1361,44. Aan 40 leden werden uitbetaald 655 dagen ziekengeld voor een bedrag van f818,75. Aan reiskosten zieken f28, overlijdenskosten f 15,De vereeniging belt 121 leden, vijf nieuwe leden traden toe, één is overleden en één vertrok naar elders. Ingewilligd werd met algemeene in stemming het bestuursvoorstel om het sa laris van den penningmeester met f25, be verhoogen en dit te brengen op f 75, Opgemerkt werd door het lid A. Geene dat thans het rentebedrag circa f 12, meer bedroeg dan verleden jaar, hetwelk door den penningmeester en enkele leden als onjuist werd becritiseerd. Het uit te keeren ziekengeld bedraagt f 1,25 per dag;! meer dan zestig dagen per jaar worden niet betaald. Aanbesteed werd Zaterdagmiddag het nieuw te bouwen woon- en winkelhuis rtiet slagerij en'slachthuis voor den heer J. A. Blankenberg te Kapelle. De heer Jac. de Jonge te Biezelinge was de laag ste inschrijver voor f4945,—. Aan hem is het werk gegund. Nisse. Vrijdagavond j.l. gaf de mu- ziekvereeniging „Ons Genoegen" alhier voor een stampvolle zaal een uitvoering in het schoolgebouw, onder leiding van den directeur H. Vermeulen van Kwa dendamme. Na het gebruikelijke openings woord van den voorzitter den heer Bom- mieljé, werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht: 1. Charmant Pays (Pas Redoublé) van Gardenne; 2. Soi- rées d' Etées (Fantasie) van Doublèee; 3. La Tulipe (Valse de concert) van Francois. Daarna werd opgevoerd een blijspel in twee bedrijven „Koning Stof fel de Eerste", wat zeer in den smaak viel. Na de pauze speelde het corps: 1. L'Audicieux (Pas Redoublé) van Beaufen; 2. Catharina (ouverture) van Snoceu en 3. Clementine (een Mazurka). Nu volgden een voordracht voor één heer „Mijn lieve Laura" en een blijspel in één bedrijf „De nieuwe burgemeester", welke op uitnemende wijze werden voor gedragen. Een (scottisch) Holland-Indië door de lucht", van H. Vermeulen, was het slot dezer avond, waarna de voorzit ter met een kort woord deze samenkomst sloot. Oudelande. Toen Vrijdagmiddag de 86-jarige J. E. als naar gewoonte zijn schreden richtte naar de smederij, zakte hij aldaar aangekomen ineen en was na enkele minuten een lijk. Een hartverlamming had naar alle waar schijnlijkheid een plotseling einde aan zijn leven gemaakt. Ovezand. Vrijdag werd door de Chr. Schooivereeniging de ouderavond gehou den. De vergadering werd door den voor zitter Ds. Kalshove met gebed geopend, waarna door hem naar aanleiding van Deut. 6 een openingsreden uitgesproken werd. Vervolgens hield de heer Zinkstok hoofd der school, een referaat over het „Dalton-systeem", den heer Van den Boomgaard, onderwijzer, over „School- hygiëne" en Mej. Ver burg, onderwijzeres over „De nieuwe zes-jarige op de school". Wemeldinge. Voor de nagelaten van B. M. Biersteker te lerseke is gecollec teerd de som van f 203,50. Vlissingen. Alhier is Zondagavond een man, die aan de Keersluis op de VOLLEMEIK REEPEN Slechts eer! merk kan aan de spits staan electrische tram wilde springen, door de gladheid uitgeslierd en met zijn hoofd op de treeplank van een volgenden bijwagen terecht gekomen. Met een diepe, hevig bloedende hoofdwonde werd hij in een woning binnengedragen en na verbonden te zijn door een dokter, kon hij per auto naar zijn woning op 't Zand worden vervoerd Waarde. De in deze gemeente gehou den collecte ten behoeve der nagelaten huisgemooten van de in den nacht van 7 op 8 Februari j.l. te lerseke vermoor den B. M. Biersteker, heeft opgebracht de som van f 162,80. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Materiaal voor de vervaardiging van een „Raadsfilm" bood de jongste zitting van den gemeenteraad niet. Binnen het half uur was de pers-tribune verlaten. De gemeenteraad is na de openbare ver gadering tot de chronische besloten zit ting overgegaan, vermoedelijk om voor de duizend en zooveelste keer te beraad slagen over de electrificatie, die het licht dier openbaarheid nog niet schijnt te kun nen verdragen. Over enkele weken eerst zal een en ander van de plannen uit mo gen lekken. Nadat de deuren der raadszaal Vrijdag weer waren geopend, verleende de raad aan B. en W. een blanco crediet ten be hoeve van een nader onderzoek inzake de electrificatie. Het is te hopen dat ook in dit geval het geld uitkomst zal .brengen. Autobus- diensten. Bij Ged. Staten zijn thans nog weer ingekomen aanvragen voor vergunningen voor auto bus-diensten op de volgende tra jecten: Goes's Heerenhoek (2 stuks); OvezandeGoesBaarlandGoesBaar LandN ieuwdorpGoe sN ieuwdorp GoesMiddelburg (2 stuks); Veere Middelburg. Deze aanvragen zijn alle voor dagelijksche diensten, enkele met uitzon dering van den Zondag. Verder nogBaar landGoes, alleen Dinsdags; Baarland Middelburg, alleen Donderdags; Goes Middelburg, alleen Zondags; Heinkens- zand—Goes, alleen Dinsdags; Goes Heinkenszand, alleen Zondags; Borsse- lenMiddelburg, alleen Donderdags en ZaterdagsGoesMiddelburg, alleen Woensdags, Donderdags en Zaterdags; NieuwdorpGoes, alleen Dinsdags NieuwdorpMiddelburg en Seroosker- keV rouwepolderMiddelburg, beide alleen Donderdags. Een gift. De penningmeester der Goesche wijk verpleging deelt ons mede, dat hij van N.N. 100 gulden ontving. Verkiezing Provinciale Staten. Met ingang van heden zijn door Ged. Staten voor den tijd van vier jaren tot leden en plaatsvervangende leclen van de hoofdstembureaux voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten benoemd in den kieskring Goes tot leden: W. L. B. J. Dekker, D. A. Constandse, E. van der Zee en P. Chamuleau, allen te Goes, en tot plaatsvervangende leden A. Si- monse Bz. te Heinkenszand, J. van der Meulen Bosnia en J. Laport, beiden te Goes. Herijk. De herijk der maten en gewichten zal nog plaats hebben 24, 25 en 28 Februari. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Leiden is benoemd Mej. A. .Zui- dema, alhier. Vergadering S.D.A.P. Vrijdagavond had in de „Prins van Oranje" de per strooibiljet bekendgemaak te vergadering plaats van de afdeeling Goes der S.D.A.P. voor een volle zaal. De voorzitter, de heer Verbeek, zette het doel van deze vergadering uiteen, die in hoofdzaak was belegd, teneinde de be schuldigingen door den heer Labrijn geuil aan het adres van de S.D.A.P. raadsle den in verband met de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur voor on gemotiveerd te verklaren. De heer Over- hoff, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, was hiervoor bereid gevonden, terwijl de heer Labrijn aan de uitnoodi- ging, op deze vergadering te debatteeren, geen gevolg wenschte te geven. De heer Overhoff, het wo'ord ver krijgende, begon met de mededeeling, dat wij in een democratisch land leven. In Goes echter niet, want anders was een vergadering als deze overbodig. De S.D. A.P. |had recht op één zetel in het B.A. omdat zij de tweede partij in den raad is. We rekenden op die plaats. Vol goeden moed klopten wij, in naam der democratie aan de poort van het B.A., doch achter die poort stond iemand in c^e gedaante van dhr. Labrijn, die te kennén gaf, dat de S.D.A.P.ers daar te stom voor waren, terwijl achter de heer Labrijn de heer Van den Botit stond, die zeide, dat het hem speet, dat zij door toevallige omstandig heden niet binnengelaten konden worden, want deze plaats moest bezet worden door een grondspecialist. Beter was het gegaan, indien wij hadden gezongen: „In naam van Oranje, doe open de poort". Om lid van het Armbestuur te kunnen worden moet men dus grondkennis bezitten, ken nis van de nooden der armen geeft niet. Is de vertegenwoordiging van de arbei dersklasse zoo erg? De Vrijheidsbond kent de geestesgesteldheid van de arbei ders niet. De S.D.A.P. wel. Waarom heeft de heer Van den Bout niet gezegd: we moeten jullie niet, even als de heer Labrijn? De S.D.A.P. spijt het vertrek van den heer Labrijn. Hij was een goede propa gandist voor sprekers partij. Over den heer Labrijn durft men te schrijven dat hij een man was met hooge opvattingen van recht en billijkheid. Met verloop van tijd komen wij in het Armbe- bestuur. Wij denken: Zij die gelooven haas ten niet. Wij gelooven. Laat ze nu nog maar een beetje sparen, de erfenis komt voor ons. Het ongezonde conservatisme verdedi gen de heeren Van den Bout en Labrijn. De heer Van den Bout doet wel eens de mocratisch. Heeft hij echter bij werkloo- zeinzorg democratisch gehandeld? En dan bet werkloosheidsverzekeringetje. Alles on gezond conservatisme, wat ook bij de recht sche raadsleden valt te constateeren, wan neer het tegen de S.D.A.P. gaat. Voor de Chr. arbeiders valt iets te loeren voor de houding bij de verkiezing lid Armbe stuur. Er wordt zoo dikwijls gezegd: rechts tegen links in de verschillende lichamen. Spr. zegt: rechts tegen links bestaat niet, wel burgerlijke partijen tegen rood. Wij voelen ons niet thuis bij links. Het blad „De Zeeuw" schreef dat Overhoff als luidspreker dienst moest doen op deze vergadering. Dat is juist, om de Chr. arbeiders wakker te maken, al was het met tien Luidsprekers. Laat de Chr. ook met arbeidersmeaschen in den raad komen, dan kunnen wij samen goed werk doen ten opzichte van het B. A. Een lid van het B. A. moest om het houden van deze vergadering lachen. Laat hij echter oppassen niet te veel te Lachen, want toen we voor de eer site keer 40 stemmen voor den raad behaalden, wérd hartelijk gelachen, bij de tweede keer 211 stemmen, werd het lachen smaller en bij de derde keer 693 stemmen, werd er heelemaal niet gelachen. Wiei het laatst lach, lacht best! Het B. A. zal bij de a.s. verkiezingen een stap verder gaan naar het proletariërs-armbe stuur. Vervolgens had de heer Overhoff het over het B. A. en wat er aan vast zat. Bij het tartend optreden van dhr. Labrijn hebben de vingers wel eens gejeukt, vooral btij het gezegde dat overal, waar de S.D. A.P. de meerderheid heeft, de toestan den allermisera helst en ellendig waren en de S.D.A.P. het minst geschikt was was om in 't bestuur van openbare licha men op te treden. De bewijzen heeft de heer Labrijn niet gegeven, wel enkele plaatsen genoemd, zooals Zaandam en Woxmerveer. De bewijzen kon hij niet leveren, omdat deze er niet waren. Van daar zeker dat hij op ons verzoek niet inging, dioor o.m. het volgende schrijven aan ons te richten: „Ik heb geen lust en tijd om studie te maken voor een open baar debat met een pplitieken tegenstand- der". Gezond verstand had een poging in die richting gedaan, Labrijn deed het niet. Blijkens houding in den raad vertegen woordigde de 'heer Labrijn één klasse, de bezittende; wij niet, doch voor ver schillende klassen tot het scheppen van een betere wereld. Op het tweede schrijven van mij, aldus spr., kwam bericht, dochvan de politie, in den vorm van een aanklacht wegens beleediging, een aanklacht, die spr. bespottelijk vond. Als de heer Labrijn denkt dat hij mij daardoor het zwijgen heeft opgelegd, vergist hij zich. Zoo ver slaat men geen politieke, eerlijke tegen standers. i Nu wat Zaandam betreft. Hoe heeft die liberale meerderheid de zaak daar nagelaten voor de S.D.A.P. Het ge meentebedrijf wees een tekort aan van f87.000,de gasfabriek f21.000,te kort. In drie jaar zijn deze tekorten door de S.D.A.P. volkomen weggewerkt, zon der beiastingverhooging en wordt thans met winst gewerkt. De liberale groep bezuinigde daar op het B. A. f300, terwijl zij f6000,uitgaf voor ontvangst van de koningin. Hét tegenwoordige be stuur van Zaandam heeft veel ruimer kijk op de zaak, waarvoor de heer Ter Laan, de vader der soldaten, van verschil lende zijden hulde is gebracht, o.m. van dien minister van financiën. Vier schillende sociale maatregelen werden genomen, werkverschaffing goed verzorgd, 100 f/o ziekengeld, enz., zonder beiastingverhoo ging. Dat is nu het beroerde Zaandam, dat Labrijn noemde. Nu wat Wormerveer betreft. Deze ge meente is door de liberalen met hulp van den burgemeester gedreven naar een faillissement, door de weigering van lee ningen. In Wormerveer bedroeg het tekort op de gewone dienst f 187.000,In een paar jaar is dit tekort door de S.D.A.P. gedekt. Voor werkverschaffing deden de libe ralen niets, de S.D.A.P. gaf f 50.000, Onder liberaal bewind steeg do schulden last -tiaar van f 174.000,in 1914 tot f306.400- in 1917 en tot f 503.900,— in 1920. Toen de S.D.A.P. het zaakje overnam verminderden deze bedragen in 1921 en 1923 tot resp. f371.000,- en f242.000,Van stommiteit gesproken 1 Dan nog: hoe gebruikte men de politie in Wormerveer? Een inspecteur van politie werd naar Brussel gezonden om daar te informeeren of er een meisje van onbespro ken levensgedrag was, in verband met vrijage. Hoe de gemeente-secretaris een agent van politie op een afstandje achter zich meekreeg om een oogje in 't zeil te houden bij het mimnekoozen. Daarvoor werden de gemeentelijke gelden door de liberalen gebruikt en de politie uitgebreid. Wormerveer kan ook niet dienen voor de beweringen van Labrijn. In Zaandam bedraagt de belasting van f 1000,f 6,Wormerveer niets, daar entegen Ritthem, met Chr. leiding f23,62, O. en W.-Souburg f 19,Clinge f 15,t Goes f9,97. Uit deze cijfers blijkt dat Zaandam en Wormerveer, onder socia listische leiding het gunstigst afsteken. Van goed beheer gesproken! Wat Labrijn heeft gesproken, is on zin. Hij heeft altijd getoond een verdedi ger van Jan Kapitaal te zijn geweest in Goes. De S.D.A.P. strijdt voor alge meen arbeidersbelang. Laten wij er bij de a.s. verkiezingen rekening mee houden. Van die gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, waarop de verga dering door den voorzitter met een woord van dank aan den heer Overhoff, werd gesloten. Kerk-orgels. Men schrijft ons; Aan de orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes, werden sedert den aanvang van dit jaar de volgende pijp-orgels besteld: Reformed Church-Noorder Paarl (Kaap- Kolonie); Hervormde Kerk Drachten; Gereformeerde kerk Nes (Fr.); Gere formeerde kerk Zwagerveen (Fr.); Evan gelisatie Ver. Sommelsdijk (Z.-H.); Her vormde Kerk Westbroek (U.) en ook het groote orgel voor de in .aanbouw zijnde Gereformeerde kerk te Rotterdam, en voor de Gereformeerde kerk te Culem- burg. Van de in het laatst van '26 bestelde orgels zijn nog niet afgeleverd: Johan nesburg (Transvaal); KesteU (Orasnje V rijstaat)W inschotenF ouriesburg (Kaap); zoodat op het oogenblik in aan bouw zijn een totaal van 12 nieuwe kerk-orgels. Een extra-premie. Alleen voor Zeeland is door de Monte Carlo-loterij een luxe heerenrijwiel als extra-premie beschikbaar gesteld. Dit rijwiel is bij den hoofdagent den heer A. A. Somer te bezichtigen. BINNENLAND Het verdrag met België. Verschenen is de memorie van ant woord van minister Van Karnebeek aan de Eerste Kamer, betreffende het Bel gische tractaat. De minister staat daarin stil bij dien historischen grondslag van het verdrag en behandelt o.m. de vraag, of van België niet meer tegenconcessies hadden kunnen worden gevorderd. De minister somt op, wat voor de scheepvaart verbindingen m Limburg dadelijk is verlangd en ook voor den afvoer en de aftapping van water. De minister verdedigt zijn beleid in 1919, en bespreekt het gerucht van een interven tie te onzen behoeve voor het bijeenkomen van de ministersconferentie». Van een zoo danige interventie is hem niets gebleken. Betwist wordt, dat het regeeringsbeleid door angst is ingegeven geweest. Ook met betrekking tot de economische desi derata heeft de regeering geweten wat zij wilde en wat zij deed. Daartegenover, zou een politiek, die België afstoot en terugwijst, niet bevorderlijk zijn aan een verwezenlijking van het desideratum, dat België een zelfstandige politiek voert. Na 1920. kon onze gedragslijn geen andere zijn, dan daarvoor. Het probleem was hetzelfde gebleven. Wel is de gelegen heid gebruikt om fouten uit het verdrag te verwijderen. Wat nu de concessies betreft, die „uit vrees voor erger" ter ministersconferentie zouden zijn gedaan, moge de verklaring in herinnering worden gebracht, welke vóór de ministersconferentie in de Twee de Kamer is afgelegd. De opvatting, als zou het regeeringsbe- leid door angst zijn ingegeven geweest en vreemd zijn aan het Nederlandsche belang, is niet vol te houden. De regeering heeft een positief beleid gevoerd, daar waar een negatief beleid geen beleid zou zijn geweest en iedere stap

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2